15/12/2008 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεύτερη εβδομάδα κινητοποιήσεων

Επεισόδια μπροστά στη ΓΑΔΑ, αμέσως μετά την καθιστική διαμαρτυρία που διοργάνωσαν μαθητές. Αστυνομικοί προσπάθησαν να απομακρύνουν τους μαθητές ψεκάζοντάς τους με φυσούνες, οι μαθητές απάντησαν με γιαούρτια, αβγά και αλεύρι για να δεχθούν πολλά χημικά και καταδίωξη. Ακολούθησαν δύο συλλήψεις. Ο ένας απο τους συλληφθέντες δέχθηκε χημικά στο πρόσωπο και χτυπήματα, κάτι που άνοιξε νέο γύρο επεισοδίων.

Διαδήλωση στα Προπύλαια διοργανώνουν στις 6 το απόγευμα αντιεξουσιαστές.

Εξω από το υπουργείο Παιδείας συγκεντρώθηκαν μαθητές από σχολεία των βορείων προαστίων και φώναξαν συνθήματα, διαμαρτυρόμενοι για το θάνατο του συμμαθητή τους. Συγκεντρώσεις έγιναν και έξω από τα υπουργεία Εθνικής Άμυνας, Δημόσιας Τάξης και γενικά στη λεωφόρο Μεσογείων, όπου οι μαθητές παρέμειναν επίσης για αρκετές ώρες. Το ίδιο συνέβη και στις περιοχές Κορυδαλλού και Περιστερίου.

Περίπου 300 μαθητές από λύκεια της πόλης που συγκεντρώθηκαν στη συμβολή των οδών Γρηγορίου Λαμπράκη και Σολωμού στις φυλακές Κορυδαλλού, πέταξαν πέτρες κατά δυνάμεων των ΜΑΤ. Οι αστυνομικοί απάντησαν με χρήση δακρυγόνων.Αποκλεισμένη παρέμενε στον Κορυδαλλό η Γρηγορίου Λαμπράκη.

Συγκέντρωση και στην Πλατεία Κοραή στον Πειραιά.

Μαθητές, διαμαρτυρόμενοι για το φόνο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, έχουν προγραμματίσει αποκλεισμούς δρόμων στην οδό Πανεπιστημίου (από τη Σίνα έως την Ομόνοια), στην Ποσειδώνος (ύψος του Μοσχάτου) και την Ευελπίδων στο ύψος των δικαστηρίων καθώς αναμένεται να οδηγηθούν στα δικαστήρια συλληφθέντες στα επεισόδια.

Το συντονιστικό των μαθητών, που φέρει το όνομα «Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος», έχει προγραμματίσει κι άλλους αποκλεισμούς δρόμων, μεταξύ άλλων, στο υπουργείο Παιδείας, στο υπουργείο Εθνικής Αμύνης, στην Πλατεία Καλογήρων, στη λεωφόρο Θηβών, στη Θησέως και Δαβάκη στην Καλλιθέα καθώς και στην Πλατεία Κοραή στον Πειραιά.

Καταλήψεις



Σύμφωνα με τους μαθητές τα υπό κατάληψη σχολεία ξεπερνούν τα 600, ενώ το υπουργείο Παιδείας υποστηρίζει ότι ο αριθμός των σχολείων είναι αρκετά μικρότερος.

Την ίδια ώρα σχεδόν οι περισσότερες πανεπιστημιακές σχολές τελούν υπό κατάληψη. Κλειστό σήμερα και το ΤΕΙ Αθήνας.

Ομάδα αντιεξουσιαστών έχει καταλάβει το δημοτικό ραδιόφωνο των Ιωαννίνων και το πνευματικό κέντρο της πόλης.

Φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου έχουν καταλάβει από τις 10 το πρωί το ραδιοφωνικό σταθμό της ΕΡΑ Αιγαίου στη Μυτιλήνη. Διεκδικούν τη μετάδοση προγράμματος δικής τους παραγωγής που αφορά στα γεγονότα των τελευταίων ημερών. Οι δημοσιογράφοι αποχώρησαν από το ραδιοφωνικό σταθμό.
Κατάληψη του Δημαρχείου Συκεών της Θεσσαλονίκης από 30 φοιτητές της Σχολής Θεάτρου του Πανεπιστημίου. Διεκδικούν χώρο του Δημαρχείου για την Τέλεση Λαϊκής συνέλευσης του Δήμου.
Ένας νεαρός τραυματίστηκε σε μικροσυμπλοκές τα ξημερώματα στο Παλαιό Δημαρχείο Χαλανδρίου το οποίο τελεί υπό κατάληψη από μαθητές, φοιτητές και

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 15/12/2008 13:09:30

    α

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/12/2008 13:40:32

    Eμπρός λεβέντες νέοι της Ελλάδος.

    Καταλάβετε και κλείστε τα δημόσια σχολεία σας, στείλτε τους διευθυντές και τους δασκάλους σας στα σπίτια τους για διακοπές και μετατρέψτε τα σχολεία και τις αίθουσες σε ότι τραβάει η καρδιά σας. ΤΈΡΜΑ στην γνώση και στην μόρφωση για εσάς αφού - όπως λέτε - δεν θα αποδώσει περισσότερα απο 700 ευρώ τον μήνα και αφήστε τα υπόλοιπα παιδιά στα ιδιωτικά να ολοκληρώσουν. Τουλάχιστον να μήν χάσουν την χρονιά όπως μετα βεβαιότητος θα την χάσετε εσείς.

    Καλές πορείες, καλές καταστροφές και καλές φωτιές και στο τέλος ... φωτιά στα μπατζάκια σας

    ΠΕΛΙΑΣ

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/12/2008 13:50:02

    πελια - ενα δευ/το εισαι παντα πισω.!
    Βανε Παρακαλω το τουρμπο!!

  4. manolios avatar
    manolios 15/12/2008 13:52:25

    Mετά τους αγώνες των τελευταίων ημερών λίγες μέρες ξεκούρασει ... με κατάληψη, απο την άλλη εβδομάδα πάλι στις καφετέριες θα μεταφέρομαι τον αγώνα μας. Μετά βλέπουμε.
    Που θα πάει θα τον ρίξουμε τον Καραμανλή και τότε η Ελλάδα θα σωθεί. Ζήτω το έθνος των τεμπελοκουκουλοφόρων.Ζήτω η Αμερική!!

  5. KaryID avatar
    KaryID 15/12/2008 13:52:46

    turbo τυρβώδης

  6. Ηλίας avatar
    Ηλίας 15/12/2008 14:14:10

    Τα κατάφεραν πάλι τα μέσα μαζικής προπαγάνδας.Τα παιδιά αντί να πετάνε πέτρες στη βουλή και στους γονείς τους, τις πετάνε στους μπάτσους. Το ότιένας μπάτσος θεώρησε το όπλο προέκταση του τσουτσουνιού του και σκότωσε ένα αθώο παιδί που βρέθηκε σε λάθος τόπο τη λάθος στιγμή, δεν αναιρεί το γεγονός ότι η αστυνομία είναι περισσότερο σύμπτωμα μιας κοινωνίας βουτηγμένης στη διαφθορά, παρά η αιτία του προβλήματος.

  7. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/12/2008 14:15:08

    Συμφωνα με πληροφοριες περι τα 33000 ηλεκτρονικα "αει γαμησου" εχει παραλαβει ο Κουγιας...
    Μανολιε τον μπινελικωσες και συ ή ελπιζεις να εχει γινει εξοστρακισμος?

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 15/12/2008 15:30:49

    Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ
    Η ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟΥ-ΚΕΠ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

    Στις 05:00 ξημερώματα Δευτέρας η κατάληψη του παλαιού δημαρχείου-ΚΕΠ δέχτηκε παρακρατική επίθεση από μπράβο της νύχτας-«αγανακτισμένο πολίτη» που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ήρθε με δική του πρωτοβουλία και δεν ήταν μόνος. Υπήρχαν άλλα δύο άτομα εμφανή και ενδεχομένως και άλλοι που παραμόνευαν να «δράσουν».

    Ο μπράβος βρίζοντας χυδαία, επιδεικνύοντας το ΠΕΡΊΣΤΡΟΦΌ του και κρατώντας ένα ΡΟΠΑΛΟ άρχισε να τρομοκρατεί και να τραμπουκίζει, ενώ τραυμάτισε με κουτουλιά και έναν καταληψία. Υπό την απειλή του περιστρόφου και για να αποφευχθούν τα χειρότερα οι καταληψίες εκκένωσαν το κτήριο, το οποίο το ίδιο πρωί ανακαταλήφθηκε.
    Πολλοί θα θέλανε να πιστέψουμε τη βολική εκδοχή του μεμονωμένου περιστατικού του μοναχικού παράφρονα. Το παρουσιαστικό του, ο τρόπος που έδρασε και η «συνοδεία» του αποδεικνύουν το αντίθετο.

    Για μας είναι προφανές ότι βρισκόταν σε εντεταλμένη έμμισθη υπηρεσία με στόχο να σταματήσει η δράση της κατάληψης ως ανοιχτού κέντρου αντιπληροφόρησης, αυτοοργάνωσης και δράσης. Μάλιστα από τη γενικότερη στάση του φαινόταν ότι ο στόχος ήταν άμεσος και δε χωρούσε αναβολή. Η εντολή πρέπει να ήταν να σπάσει η κατάληψη άμεσα και να λειτουργήσει το ΚΕΠ τη Δευτέρα. Δεν τους πέρασε, είμαστε ακόμα εδώ.

    Σε μια ιστορική συγκυρία που ο θυμός των ανθρώπων ξεχειλίζει για όλα όσα υφίστανται δεκαετίες τώρα από την κρατική καταστολή και την εκμετάλλευση του κεφαλαίου είναι πραγματικά επικίνδυνο να παίζεις με τη φωτιά και να ρίχνεις λάδι. Στο κλίμα τρομοκρατίας και συσπείρωσης των «νοικοκυραίων» οι «αγανακτισμένοι πολίτες» προσπαθούν να καταστείλουν κάθε αυτοοργανωμένη δράση των ανθρώπων. Στέκια, καταλήψεις σχολείων, σχολών και δημόσιων κτιρίων συνεχώς αυξάνονται και γι’ αυτό δέχονται πιέσεις να επιστρέψουν στην κανονικότητα του φιλήσυχου πολίτη , που σεμνά και ταπεινά θα πυροβολείται κατά το δοκούν. Δε θα τα καταφέρουν.

    Οι καταλήψεις σχολείων πυκνώνουν, καλύπτοντας το σύνολο της επικράτειας. Οι καταλήψεις σχολών αυξάνονται. Οι αυτοοργανωμένες δράσεις, οι πορείες, οι διαδηλώσεις, οι απεργίες δείχνουν ότι τίποτα δεν τελείωσε. Αυτή είναι μόνο η αρχή. Συνεχίζουμε και δεν τρομοκρατούμαστε.

    Μαζέψτε άμεσα τα παρακρατικά σκυλιά σας, θα μας βρείτε μπροστά σας!

    ΚΑΛΟΥΜΕ κάθε κάτοικο του Χαλανδρίου και κάθε αγωνιζόμενο άνθρωπο να περιφρουρήσει την κατάληψη του παλιού δημαρχείου Χαλανδρίου-ΚΕΠ.

    Η εποχή του καναπέ ΠΕΘΑΝΕ, ο καθένας ας αναλάβει τις ΕΥΘΥΝΕΣ του. Εμείς αναλαμβάνουμε τις δικές μας. Συνεχίζουμε τον αγώνα ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΑ, ΑΥΤΟ-ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ!

    ΣΗΜΕΡΑ, όπως και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, στις 19:00 ανοιχτή συνέλευση της κατάληψης παλιού δημαρχείου Χαλανδρίου για τη συνέχιση του αγώνα.

    ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟΥ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ-ΚΕΠ

    dimarxeio-antipliroforisi(.)blogspot(.)com

  9. adbusters avatar
    adbusters 15/12/2008 16:35:23

    Ναι παιδιά γυρίστε στα σχολεία που ως γνωστόν είναι κέντρα υψηλής μόρφωσης, κέντρα κουλτούρας και ψυχαγωγίας, σε ιδανικό περιβάλλον, με άριστους και καταρτισμένους καθηγητές και το απολυτήριο που θα σας δώσουν θα είναι ένα χαρτί γεμάτο αξία, ο προάγγελος μίας λαμπρής σταδιοδρομίας. Που να τρέχετε σε κινητοποιήσεις και καταλήψεις? Θέλετε να γίνεται ΣΥΡΙΖΑ όταν μεγαλώσετε?

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/12/2008 16:53:40

    Αυτἀ τἀ παιδιἀ δἐν ἐχουν γονεἰς νἀ τἀ μαζἐψουν;Αν ἠταν ἐνα απὀ τἀ δικἀ μου ,θἀ τὀ σἀπιζα στὀ ξὐλο.
    Αν θἐλουν νἀ προκὀψουν, στὀ σπἰτι τους καἰ διἀβασμα,ποὐ δἐν ξἐρουν τἠν τὐφλα τους.Αλλἀ μἀλλον τὀ ξὐλο τὀ θἐλουν πρὠτα οἰ γονεἰς τους.

  11. Γκούχου γκουχ.... avatar
    Γκούχου γκουχ.... 15/12/2008 17:08:41

    "Αν ἠταν ἐνα απὀ τἀ δικἀ μου ,θἀ τὀ σἀπιζα στὀ ξὐλο."

    Συγχαρητήρια, εύγε!!!
    Να μην απορήσεις όμως όταν το παιδί σου θα στραφεί εναντίον σου και θα σε σπάσει κι εσένα στο ξύλο όταν μεγαλώσει και γίνει ανεξάρτητο και πιο δυνατό από σένα...

  12. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/12/2008 17:28:40

    Κορίννα , βολεμένη μου και τρομαγμένη μου κυρία , μην νομίζεις ότι η λογική σου δεν είναι αιτία που γίνονται αυτά που γίνονται .

    Είσαι κι εσύ μια από τις πολλές αιτίες .

    Πήγαινε στο Σύνταγμα και πες το αυτό που λες εδώ να δεις ντομάτα του 1 ευρώ που θα φας και χωρίς συντηρητικά άμα λάχει .

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/12/2008 17:46:39

    Ο εισβολέας‏....
    .

    .
    ... Οι Εθνικές δυνάμεις αμύνονται του πατρίου εδάφους!!!!

    Ο τρομοκράτης εισβολέας δεν θα περάσει.....
    η φωτογραφια στον factora

  14. manolios avatar
    manolios 15/12/2008 17:56:59

    Το να σαπίσεις ένα πιτσιρικά στο ξύλο είναι εύκολο ! Πολύ εύκολο, το δύσκολο είναι να τον κάνεις πια να βγάλει την κουκούλα που του έμαθαν να φοράει το γαμημένο σύστημα των ΜΜΕ.
    Φυσικά και τα μπλόκ δεν πάνε πίσω και ιδιαίτερα αυτά που τα τσεπώνουν υποχθόνια. Ονόματα δεν λέμε!!! Αλλά να μια ευκαιρεία να γράψετε μάγκες κάτι και για αυτά, ή φοβάστε ; Λέτε να φοβάστε και να κλάνετε μέντες μόνο με την ιδέα του να πείτε την αλήθεια;
    Υ.Σ Τα πανεπιστήμια έξω απο τις πόλεις λαμόγια.

  15. KaryID avatar
    KaryID 15/12/2008 18:40:34

    O πιο ασφαλής τρόπος να χάσεις το παιδί σου είναι να το σαπίσεις στο ξύλο.
    Τον άλλο τον μάθαμε πριν από μία εβδομάδα.

  16. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/12/2008 19:22:01

    O B'Π.Π. άρχισε και έγινε όταν τα παιδιά έγιναν παραπανήσια. Το αποτέλεσμα ήταν ότι, χάθηκαν πάνω απο 20.000.000 παιδιά, αλλά αμέσως μετά γνώρισε και πάλι ο κόσμος το μέτρο και την ανάπτυξη.

    Τί να κάνεις με παιδάκια, που θέλουν σώνει και καλά να φάνε το κεφαλι τους;

    ΠΕΛΙΑΣ

  17. KaryID avatar
    KaryID 15/12/2008 19:29:01

    Τα παραπανίσια παιδάκια δεν βλέπω όμως σε μια χώρα που απαρτίζεται από γέρους στα μυαλά εκτός από γέρους στην ηλικία.

  18. adbusters avatar
    adbusters 15/12/2008 21:10:27

    βρε δείρτα τα κωλόπαιδα, ακούς εκεί να έχουν ακόμα αισθητική,να έχουν αισθήματα, να γιουχάρουν τον Άδωνι...αν δεν τα σαπίσεις στο ξύλο θα γίνουν Τσίπρες.

  19. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/12/2008 10:45:22

    Γλυκἐ μου 11.τἀ παιδιἀ μου,πρὀς πληροφὀρησἠ σου δἐν στρἐφονται εναντἰον μου.Εργἀζονται ὀλη μἐρα καἰ δἐν εἰναι στοὐς δρὀμους.Τἠν εκδἰκἠσἠ τους τἠν παἰρνουν στἠν κἀλπη,κἀτι ποὐ δἐν κἀνουν ἀλλοι Ελληνες.

    Γλυκἐ μου 12.Οποιος μοὐ πετἀξει τομἀτα θἀ υπογρἀψη τὀν χαμὀ του.Φαἰνεται δἐν ἐχεις πεἰρα τοὐ τἰ μπορεἰ νἀ κἀνη μιἀ ΑΛΗΘΙΝΑ εξαγριωμἐνη γυναἰκα.Μἠ προσπαθἠσεις νἀ τὀ μἀθης,τὀ καλὀ ποὐ σοὐ θἐλω.Εφ'ὀσον ἠ τομἀτα δἐν θἀ ἐχη συντηριτικἀ θἀ μοὐ κἀνη καλὀ στὀ δἐρμα,κἀτι ποὐ τὀ ἐχω ανἀγκη λὀγω ηλικἰας.Κὐττα ὀμως νἀ μἠ σἐ πετὐχω μετἀ τἠν ρἰψι τἠς τομἀτας!

  20. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 15:15:29

    Σεβόμενος την ηλικία σου κρατιέμαι και δεν απαντάω , καλή μου τρομαγμένη και βολεμένη κυρία .

    Έτσι ως ένδειξη αλληλεγγύης προς τα παιδιά σου ...

  21. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/12/2008 16:42:26

    20.Σοὐ εὐχομαι νἀ εἰσαι σἐ ὀλη σου τἠν ζωἠ τὀσο βολεμἐνος ὀσο εγὠ.Γιἀ τὀ ὀτι μἐ θεωρεἰς τρομαγμἐνη,δἐν σοὐ απαντὠ γιατἰ ὠς φαἰνεται μπορεἰς καἰ ψυχολογεἰς ανθρὠπους!!

  22. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 17:44:39

    Σε πείραξε ε ?

    Εμ , τους μούφα νταήδες τους πειράζει όταν τους λες ότι φοβούνται , γιατί απογυμνώνονται , χάνουν το προτελευταίο οχυρό άμυνας , το τελευταίο ξέρεις ποιο είναι ?

    Αυτό που τρέμουν αλλά και που δεν μπορούν να αποφύγουν , το ξύλο (που στο τέλος το τρώνε κι από πάνω) .

    Καλή μου και αλλοτριωμένη κυρά .