07/11/2009 23:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δευτερολογία ζητάει τώρα η Ντόρα και άλλα παραλειπόμενα συνεδρίου



Να δευτερολογήσει αύριο ζήτησε η Ντόρα. Μπροστά σε κενές καρέκλες αφού ως γνωστό, μετά την σημερινή ψηφοφορία και απόφαση για την εκλογή του αρχηγού από την βάση, η αυριανή ημέρα έχει δοθεί στους συνέδρους για να ξεσπάσουν από του βήματος, χωρίς να επηρεάσουν καμία ψηφοφορία.

 Την πείραξε λέει η σύγκρισή της με την Χίλαρυ Κλίντον από τον Αντώνη. Της ρίχνω και δυο κεφάλια έλεγε σήμερα σε συνεργάτες της.

 Στην πραγματικότητα βέβαια αυτό που την πείραξε ήταν ότι ενώ αυτή μιλούσε πρώτη έκανε μια ομιλία – σούπα με πολύ επικοινωνιακή  και  συναισθηματική σαλάτα, ο Σαμαράς που μιλούσε δεύτερος, κατέβασε ιδεολογική και πολιτική πλατφόρμα.

 Δεν σας το έλεγα εγώ ότι στα δύσκολα αγχώνεται και κάνει λάθος κινήσεις;



 Άλλο παράδειγμα: Είπε ότι ο μπαμπάς της ο Μητσοτάκης κέρδισε τρεις φορές τις εκλογές, ενώ ο Κώστας Καραμανλής δυο, με αποτέλεσμα να τα πάρουν στο κρανίο οι Καραμανλικοί.

 Για την ώρα που θα ανέβαινε στο βήμα ο Σαμαράς είχε οργανωθεί κίνηση «μαζικής προσέλευσης συνέδρων στις τουαλέτες για πιπί τους».

 Επειδή όμως οι ρεπόρτερς του antinews το είχαν πληροφορηθεί, τους μέτρησαν έναν – έναν και ήταν καμιά διακοσαριά.

 Φταίνε τώρα αυτοί να γράψουν ότι οι υπόλοιποι 4.300 ήταν του Σαμαρά;.

 «Χειροκροτήθηκε» πιο πολύ η Ντόρα, λένε διάφοροι αντικειμενικοί δημοσιογράφοι.

 Βεβαίως, στα σημεία που είπε τις λέξεις «Καραμανλής» και «Αβέρωφ».



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Γράφουμε και αλλού για την περίφημη δημοσκόπηση της Metron Analysis που υποτίθεται ότι έβγαζε μπροστά τη Ντόρα με μεγάλη διαφορά αλλά την διέψευσε η ίδια η εταιρεία.

 Να δω οι κ,. Λυριτζής και Οικονόμου που την πρόβαλαν σήμερα θα την διαψεύσουν στην επόμενη εκπομπή.

 Όλως τυχαίως η ΕΡΤ του κ. Παναγόπουλου (που είναι ακόμα εκεί) ήταν το μόνο κανάλι που δεν μετέδωσε την δημοσκόπηση του Πρώτου Θέματος που βγάζει μπροστά τον Σαμαρά.

 Μετά την διάψευση της Metron Analysis ετοιμάζεται νέα δημοσκόπηση που θα βγάζει μπροστά τη Ντόρα για την ερχόμενη εβδομάδα.

 Το βιολί αυτό θα συνεχιστεί πάντως μέχρι την τελευταία εβδομάδα προ της εκλογής. Μέχρι τότε τα γκάλοπ θα λένε ο,τι θέλουν.

 Πάσχει καταστατικά η υποψηφιότητα Σαμαρά; Ή πάσχουν εγκεφαλικά οι φράξιες στη ΝΔ;

Δεν συμφώνησε τελικά η Ντόρα με την πρόταση του Μεϊμαράκη για αντιπρόεδρο της ΝΔ.  Δηλαδή δεν θα έχει γυναίκα αντιπρόεδρο η ΝΔ ;

Απαράδεκτο: "Πόρτα" έφαγε ο Νίκος Καραχάλιος απο κάτι σεκιουριτάδες που δεν τον γνώριζαν. Τελικά τον έβαλε μέσα η φρουρά του Καραμανλή.

Α, ρε Καραμανλή....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 07/11/2009 23:48:32

    Παιδια η ΝΤΟΡΑ εχει χασει τοσο τη μπαλα που δειχνει πλεον οτι περιμενει να δει τι κινησεις θα κανει ο Αντωνης για να αντεπιτεθει!

    Η διαφορα ειναι οτι ετσι κινουνται οι χαμενοι!!

    poor litle rich girl!!!..

  2. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 08/11/2009 02:05:35

    Συνεχίζω τα ερασιτεχνικά ψυχογραφήματα φωτογραφιών! (αρχαιοπτέρυγα εδώ θέλω βοήθεια στην αποκρυπτογράφησή μου...)
    Η μεν λέει ούτε περασμένα, ούτε ξεχασμένα!
    Ο δε λέει η μόνη δυνατή επιλογή που έχω δώσει είναι το και να τα ξεπεράσεις και να τα ξεχάσεις...

  3. Υ. avatar
    Υ. 08/11/2009 02:23:38

    Ο Ψωμιάδης δεν παίρνει πάνω από 7% μάξιμουμ. Ο Πανίκας ξεκίνησε ως δημοτικός σύμβουλος. Τυγχάνει κάποιας εκτίμησης από τον εμπορικό κόσμο της πόλης και δατς ιτ. Κάνει πολύ νταβαντούρι, αλλά η κάλπη δεν λειτουργεί αντίστοιχα. Αν δεν κατέβαινε με ΝΔ, Νομαρχία δεν έβλεπε. Κι αυτό τώρα το εκμεταλλεύεται.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Υ. 08/11/2009 10:13:06

      Να συμπληρώσω ότι ήταν παντελώς άγνωστος σε πανελλαδικό επίπεδο, όσπου παρευρέθη σε μια συνεστίαση βασιλοφρόνων (στα Γιαννιτσά;)η οποία βιντεοσκοπήθηκε ερασιτεχνικά και την έδειξαν στις ειδήσεις του τότε ΣΚΑΙ. Σε αυτήν ο Πανίκας εξυμνούσε τον τέως ενώπιον ακροατηρίου ηλιθίων. Τότε προσκλήθηκε για πρώτη φορά σε παράθυρο και επειδή είπε τρλλά πράγματα με θράσος και αέρα, τον κατέστησαν τακτικό προσκεκλημένο για όλα τα περίεργα ζητήματα. Και αυτός ανταποκρινόταν με φωτογένεια και μπλα μπλα. Έτσι έγινε γνωστός στο πανελλήνιο.

  4. Justin Case avatar
    Justin Case 08/11/2009 03:36:41

    Η άλλη φυλλάδα η "Καθημερινή" αποφεύγει ακόμη και να γράψει το όνομα Σαμαράς. Αναφέρονται στο συνέδριο και στην ψηφοφορία αλλά Σαμαράς αναφέρεται μόνο όπου δεν μπορούν να το αντιπαρέλθουν. Ακόμη και στα άρθρα "γνώμης" το αποφεύγουν παρατηρείστε το. Ρεζίλι. Πρέπει να κατέβει ο κόσμος να ψηφίσει. Δυστυχώς πολύ λίγος κόσμος παρακολουθεί και πρόκειται να συμμετάσχει. Φίλοι ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας δεν ψήνονται να γραφτούν μέλη και να ψηφίσουν. Αγώνα κάνω να τους πείσω. Υπάρχει ακόμη απάθεια.
    Πρέπει να βγεί μπροστά να πάει στα κανάλια που τον πολεμούν (Χατζηνικολάου ως επί το πλείστον και να τα πει. Έχουμε μια τελευταία ευκαιρία να σώσουμε την κατάσταση. Με Ντόρα και Γιωργάκη ετοιμαστείτε για τα πιο τρελλά γούστα.
    Βόρεια Μακεδονία με όλο το πακέτο (εθνική γλώσσα, αλυτρωτικά κτλ), Αιγαίο σε βολική καραντίνα, θεολογική σχολή Μουλάδων στη Θράκη, Κύπρος με πακετάκι τύπου Αυνάν και Θεσσαλονίκη συμπρωτεύσα του Τελ Αβιβ. Κανονίστε την πορεία μας...Ο πόντιος που κολλάει?

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Justin Case 08/11/2009 10:02:19

      @Justin Case says: ""Φίλοι ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας δεν ψήνονται να γραφτούν μέλη και να ψηφίσουν. Αγώνα κάνω να τους πείσω. Υπάρχει ακόμη απάθεια.""
      Συμφωνώ με αυτά που γράφεις μια και τα αντιμετωπίζω και εγώ. Η διαφορά ειναι στην αιτία. Φοβούνται να εκτεθούν πολιτικά τόσο ως προς το ΠΑΣΟΚ όσο -και περισσότερο- προς την παράταξη που όχι μόνο θα τους αφήσει εκτεθημένους αλλά και το πιθανότερο να τους πολεμίσει όπως και στο παρελθόν. Η αυτοσυντήρηση τους κάνει επιφυλακτικούς και φαινομενικά αδιάφορους.

  5. Justin Case avatar
    Justin Case 08/11/2009 04:05:56

    και ο Μειμαράκης στα αζήτητα όπως ο Σκανδαλίδης.

  6. ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
    ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 08/11/2009 07:19:57

    Γράφει ο Στέφανος Κασιμάτης στή στήλη του στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ σήμερα " Όλα αυτα τα τετριμμένα και ανουσια , στη δική μου αντίληψη κάνουν την Ντόρα νά φαντάζει μάλλον ώς μέρος τού προβλήματος τής ΝΔ παρά ώς ελπίδα γιά τη λύση του.Μού αφήνουν δε μία απορία ,ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΕΤΟΜΑΖΌΤΑΝΓΙΑΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΤΟΣΟ ΡΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΣ ? Κααί να σημειωθεί ότι ο δημοσιογράφος δέν διάκειτα φιλικά πρός Σαμαρά ,ούτε βέβαια και η Καθημερινή. Δηλαδή στην δευτερόλογία της να περιμένουμε εμβαθύνσεις ?

  7. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 08/11/2009 09:17:07

    Μιά φορά στο δημοτικό με είχε κάνει του αλατιού ένα δυνατότερο παιδί. Προσπαθώντας να μαζέψω τα υπολλείμματα της χαμένης μου αξιοπρέπειας τον κάλεσα να παλαίψουμε και στο επόμενο διάλλειμμα.
    Η ανακούφισή μου ήταν απέραντη όταν δεν εμφανίστηκε.

  8. Swell avatar
    Swell 08/11/2009 09:58:04

    Η Ντόρα ζήτησε να δευτερολογήσει σήμερα, γιατί δεν έμαθε ποτέ την αρχή "ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου." Κι αυτό γιατί, ως οικογένεια, πάντοτε έπαιρναν μαζί τους το ταμείο.

  9. Δημητρης avatar
    Δημητρης 08/11/2009 16:37:40

    έλεος με αυτη τη κοκκινη ζακετα!!!