11/02/2009 04:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεξιότερα η βουλή στο Ισραήλ.

Με το 90% των ψήφων καταμετρηθέντων, το κόμμα Kadima της υπουργού Εξωτερικών Λίβνι προηγείται του ακροδεξιού Λικούντ του Νετανάχιου με 28 -27 έδρες. Η Βουλή (Knesset) του Ισραήλ έχει 120 έδρες. Το κόμμα του ακροδεξιού Λίμπερμαν αναμένεται να πάρει 15 έδρες, ενώ οι Εργατικοί μένουν στις 13 έδρες (δεν έφερε γούρι ο ΓΑΠ στον κολλητό του τον Μπαράκ).

Η στροφή του εκλογικού σώματος προς τα δεξιά είναι περισσότερο από σαφής. Εκεί οδήγησε ο μιλιταρισμός και η πολιτική γενοκτονίας απέναντι στους Παλαιστίνιους, εφαρμοσμένες κοινή συναινέσει. Το 46% των Ισραηλινών είναι πια υπέρ της μετακίνησης (sic) των Παλαιστινίων έξω από την εδαφική επικράτεια που κατέχει το Ισραήλ

Οι Παλαιστίνιοι έχουν ελάχιστα περιθώρια, πλέον. Ή ενώνονται ή τους πετάνε στη θάλασσα. Κυριολεκτικά..

http://www.haaretz.com/hasen/spages/1063105.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. wert01gf avatar
    wert01gf 11/02/2009 05:25:53

    ..δεξιότερα;

  2. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 11/02/2009 08:52:15

    Δεν εφερε γουρι ο ΓΑΠ στον κολλητο του Μπαρακ!!Εαν δεν πεις την κακια σου καθε μερα για τον ΓΑΠφαινεται δεν σου παει καλα η μερα.!Κανω λαθος???

  3. Σαος avatar
    Σαος 11/02/2009 09:24:27

    @Skorpios

    Αν δεν κάνω λάθος, το συγκεκριμένο κείμενο είναι από τον Προφήτη, οπότε υποθέτω πως ο Φάκτορας δεν ήθελε να λογοκρίνει το κείμενο. Στο κάτω-κάτω λίγο πολιτικό χιούμορ δεν κάνει κακό :-)

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/02/2009 09:46:03

    @1: αριστερότερα ...

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/02/2009 10:14:22

    Πιο δεξια ακομη συμαινει φαυλος κυκλος...

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/02/2009 10:46:27

    BREAKING NEWS:

    ΣΦΟΔΡΗ EΠΙΘΕΣΗ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΣTO ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ & ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ!

    (Last updated at 07:57 GMT, Wednesday, 11 February 2009)

    "Deadly attacks hit Afghan capital"

    Afghan troops rushed to the scene of the attack on the JUSTICE MINISTRY.

    Two GOVERMENT buildings in the Afghan capital, Kabul, have come under attack from suicide attackers AND gunmen.

    Two suicide bombers killed 10 people and wounded 30 at an office of the PRISONS directorate in the north of the city, a senior official told the BBC.

    Gunmen also OPENED FIRE at the justice ministry. Two gunmen were shot dead, but one is still inside the building.

    Afghan troops have surrounded the building. The Taleban say they carried out the attacks.

    They say they are in response to the treatment of Taleban prisoners in Afghan jails.

    Witnesses flee

    The attacker STILL IN the justice ministry building is believed to be wearing a suicide belt and holding three hostages, including a senior ministry official.

    The BBC has spoken to the minister of justice who says he is safe and locked in his room under armed guard, BUT that he is unable to leave the building.

    Hundreds of people are reported to be fleeing the scene of the attack.

    The incident comes after US military chief Adm Mike Mullen said more American troops were needed urgently in Afghanistan.

    US President Barack Obama is expected to announce soon how many extra US troops could be sent to Afghanistan, and has called for Nato reinforcements.
    ***

    Page last updated at 07:57 GMT, Wednesday, 11 February 2009

    "Deadly attacks hit Afghan capital"


    "Afghan justice ministry attacked", "aljazeera", (07:17 GMT)

    "Double suicide attack hits Kabul", 07:00:53 GMT, "presstv", Ιρανική τηλεόραση

    ΥΓ. Τα αμερικανικά ΜΜΕ απ' ό,τι είδα, δεν το έχουν, ακόμα!

  7. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 11/02/2009 11:42:32

    Μην προτεχετε...ΔΕΝ μπορουν να πεταξουν κανενα στη θαλασσα. ρισκαρουν την αποπομπη τους απο ολα τα διεθνη φορα ετσι. αν κατι τους διδαξε η εισβολη στη Γαζα ειναι οτι οι κυβερνησεις τυπου μητσοτακη-καραμανλη που ξεπουλησε το ηθικο πλεονεκτημα της ελληνικης πολιτικης "υπηρετωντας την πατριδα" , εαν οι λαοι ΔΕΝ συμφωνουν, δεν μπορουν να κανουν και πολλα, πανω απο 2-3 βδομαδες. Στην ουσια το ισραηλ βρισκεται στη γωνια, οχι οι παλαιστινιοι.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/02/2009 11:52:41

    Ενδιαφέρουσα ανάρτηση έχει ο γεωπολιτικός με άρθρα από τον ομπζέρβερ και την μοντ ντιπλοματίκ σχετικά με το θέμα.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/02/2009 12:29:54

    Αναμενοταν πιο εύκολη νίκη του Νετανιάχου.
    Θα αργησει να σχηματισθει κυβέρνηση ώστε να μην υπάρχει κανείς να μιλήσει με τον Ομπάμα και εν τω μεταξύ να συνεχιζουν να κτιζουν οικισμούς στη Δυτική Οχθη.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/02/2009 12:39:20

    Το "θα τους πετάξουν στη θάλασσα" δεν είναι φραστική υπερβολή.
    Παλιά, η απομάκρυνση των Παλαιστινίων ήταν σύνθημα λίγων εξτρεμιστών.
    Τώρα τείνει να αποτελέσει κυρίαρχη αντίληψη της ισραηλινής κοινής γνώμης.
    Δέστε
    [http://www.haaretz.co.il/hasen/pages/ShArt.jhtml?itemNo=140196&contrassID=2&subContrassID=1&sbSubContrassID=0]

  11. KaryID avatar
    KaryID 11/02/2009 14:10:52

    του Κατσαντώνη

    Έχετε γειά, ψηλά βουνά
    και δροσερές βρυσούλες
    κ' εσείς Τσουμέρκα κι Άγραφα,
    παλικαριών λημέρια.
    Αν δείτε τη γυναίκα μου,
    αν δείτε και το γιο μου,
    ειπέτε τους πως μ' έπιασαν
    με προδοσιά κι απάτη.
    Αρρωστημένο μ' ηύρανε,
    ξαρμάτωτο στο στρώμα,
    ωσάν μωρό στην κούνια του,
    στα σπάργανα δεμένο.

  12. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 11/02/2009 15:16:28

    Τους ετσουξε γιατι το προγραμμα του Μαμαλακη εκανε απο το δορυφορικο καναλι το γυρο του κοσμου.
    Συγχαρητηρια για τον ποιητικο σου οιστρο,
    κυριε Μαμαλακη.
    Οταν αλλαξει η κυβερνηση και συντομα ελπιζω, να ξερεις πως παλι θα μεσουρανεις
    ψηλα στα κορφοβουνια.

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/02/2009 15:51:28

    Ο πόλεμος στην υγιεινή, λιτή, μεσογειακή διατροφή, ένα κομμάτι της οποίας μας μάθαινε η θαυμάσια αυτή εκπομπή, είναι αμείλικτος σε όλα τα επίπεδα.
    Πρόσφατα ακούσαμε από ελληνικά μέσα ότι γνωστή αλυσίδα (όχι ελληνικών συμφερόντων) προετοιμάζει άλλα 1000 σημεία πώλησης σε όλο τον κόσμο.