#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2013 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν ψηφίζει το αντιρατσιστικό η ΝΔ

[caption id="attachment_216696" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: e-typos"][/caption]

(Ανανεωμένο) H σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών τη Δευτέρα στις 6 το απόγευμα, θα κρίνει την τύχη του αντιρατσιστικού νόμου με όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά, κυρίως σε ότι αφορά την τύχη του υπουργού Δικαιοσύνης Αντώνη Ρουπακιώτη. Μπορεί στις προηγούμενες εμμονές του να έκανε πίσω, ωστόσο, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στη περίπτωση αυτή δεν αποκλείεται να επιχειρήσει «ηρωϊκή έξοδο» θεωρώντας ότι θα είναι «casus belli» η απόσυρση του νομοσχεδίου.

Το καυτό θέμα παραπέμπεται στη σύσκεψη Σαμαρά – Βενιζέλου – Κουβέλη με τους δύο πρώτους να έχουν εκφράσει σθεναρά την επιθυμία τους το νομοσχέδιο να ψηφιστεί, έστω κι αν από πολλούς υπάρχουν σοβαρές ενστάσεις για διατάξεις και διατυπώσεις που μπορεί να κρύβουν κινδύνους.

Σε σύσκεψη που έγινε στο Μαξίμου, με την παρουσία του γ.γ. του υπουργικού συμβουλίου, Τ. Μπαλτάκου, του υφυπουργού Δικαιοσύνης, Αν. Καραγκούνη, του αναπληρωτή υπουργού Εσωτερικών, Χ. Αθανασίου και των Χρύσανθου Λαζαρίδη, Θανάση Μπούρα, Προκόπη Παυλόπουλου και Αναστάσιου Νεράτζη αποφασίστηκε να απορριφθεί από τη ΝΔ το νομοσχέδιο και να εμμείνει το κόμμα στη θέση ότι υπάρχει ήδη νόμος που λύνει τα θέματα ρατσισμού.

Παράλληλα, κατηγορείται το υπουργείο Δικαιοσύνης ότι έφτιαξε ένα νόμο που μετατρέπεται σε ιδιώνυμο, κάτι που δε μπορεί να περάσει σε τέτοιες εποχές. Και δε μπορεί να αντέξει και το Σύνταγμα κάτι τέτοιο αφού εκτιμάται από την πλευρά της ΝΔ ότι θα δαιμονοποιούνται οι πάντες και τα πάντα.

Επίσης, αναφέρουν ότι βελτιώσεις μπορούν να γίνουν στο υφιστάμενο νομικό πλαίσιο ώστε να περιληφθούν και τα νέα δεδομένα που έχει δημιουργήσει η προκλητική παρουσία της Χρυσής Αυγής και η δράση της. Σε κάθε περίπτωση ο νόμος 927/79 και η διάταξη του ποινικού κώδικα που λειτουργεί επιβαρυντικά όταν το αδίκημα έχει ρατσιστικές διαστάσεις, είναι υπεραρκετά, εκτιμά και το Μαξίμου.

«Το ζήτημα του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου έχει μεταφερθεί εκ των πραγμάτων στο επίπεδο των αρχηγών που συγκροτούν την κυβερνητική  πλειοψηφία», αναφέρεται στην ανακοίνωση του ΠΑΣΟΚ η οποία καταλήγει: «Κανείς δεν μπορεί να προκαταλαμβάνει τη Βουλή με αλαζονικές διαρροές».

Αυτή και μόνο η διατύπωση από την Ιπποκράτους αλλά και οι διαρροές της ΔΗΜΑΡ με σαφείς αιχμές κατά του Μαξίμου, δίνουν έναν τόνο πολύ δραματικό στη σύσκεψη της Δευτέρας. ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ θα είναι εκτεθειμένοι αν το νομοσχέδιο δεν περάσει ενώ σε ακόμη χειρότερη κατάσταση θα βρεθεί ο κ. Ρουπακιώτης που το πήρε πάνω του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sceptic avatar
    Sceptic 23/05/2013 13:45:26

    Σκεφτείτε αυτό που έγινε στο Λονδίνο να είχε γίνει από την ανάποδη με το θύμα να ήταν μουσουλμάνος.
    Θα είχε καεί το σύμπαν!!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Sceptic 23/05/2013 18:01:55

      Ακριβώς! Το θέμα είναι πως σε αυτά που είπε ο φονιάς στο τέλος των δηλώσεων: "Διώξτε την κυβέρνηση. Δεν σας αγαπάει". Άσχετο για πολλούς αλλά μου βρωμάει ΝΤΠ πίσω από τέτοια γεγονότα που προκαλούν για θρησκευτικό πόλεμο. Ευτυχώς οι πραγματικοί χριστιανοί έχουν το Ευαγγέλιο και το "ου φονεύσεις" για να εφορμόζουν, όχι το κοράνι που οδηγεί σε αιματοχυσίες και κτηνωδίες εδώ και αιώνες τους πραγματικούς μουσουλμάνους...

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Γεώργιος Τ. 23/05/2013 21:09:33

        Και ο Μπους εις το όνομα του Θεού, επικαλούμενος καθημερινά την βοήθειά του, ξεκίνησε πολέμους σε Αφγανιστάν και Ιρακ. Βέβαια, κάποιος αφελής θα πει ότι το έκανε λόγο των απειλών που δεχόταν, αλλά αλήθεια, σε ποιο σημείο της Βίβλου λέει ότι μπορείς να σκοτώσεις, και μάλιστα "προληπτικά" όπως έκανε στην περίπτωση του Ιράκ;

        Όπως βλέπεις, και οι χριστινοί μια χαρά διαστρεβλώνουν την πίστη τους και βλέπουν οράματα με τον Θεό να τους λέει να ξεκινήσουν πολέμους.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Χρήστος 23/05/2013 21:23:38

          Καί αὐτό σημαίνει ὅτι ὁ Θεός τούς τά λέει;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Χρήστος 23/05/2013 21:27:19

          Άσε τα σάπια. Χριστιανοί πραγματικοί έγραψα. Όχι μέλη στοών και μυστικών συλλόγων που με αυτά που κανουν βεβηλώνουν το όνομα χριστιανός για να έρχεσαι εσύ ο άσχετος με το θέμα να γράφεις ότι σου έρχεται...

        • Jiannis avatar
          Jiannis @ Χρήστος 24/05/2013 03:01:30

          Ωραία τα λες: Ο Χριστιανισμός φτάι και εννοείτε η Αμερικανοι που το ταπεινό και απόλυτα ειρηνικό Iσλaμ έγινε τόσο άγριο τον τελευταίο καιρό.

        • Ο Τοξότης avatar
          Ο Τοξότης @ Χρήστος 24/05/2013 22:50:07

          Ο Μπους μεταξύ άλλων, χάλασε και το παράνομο παιχνίδι "Σαντάμ-Σιράκ" σημαντικής χρηματικής οφελείας αμφοτέρων αλλά και γαλλικών εταιρειών καυσίμων. Οσο για τα χημικά οπλα Google this >"anraat"
          (google κάτι μόνος σου και μαθαινε χωρίς "μου είπαν", "ακουσα" και "αφου ολοι το λένε")

  2. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 23/05/2013 13:56:45

    Συμφωνα με το νεο νομοσχεδιο αυτο που μολις εγραψες μπορει να ειναι ρατσιστικο και κινδυνευεις με τις ......νομιμες ....συνεπειες .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Παναγιώτης 23/05/2013 18:03:34

      Και αυτό το έκτρωμα θέλουν οι υποτιθέμενοι δημοκράτες αριστερίζοντες πολιτικοί να το κάνουν νόμο. Δε σφάξανε. Κράτα γερά Σαμαρά. Σου πέταξαν τρελή μπανανόφλουδα. Για να φτάσει η ΧΑ 20% ως διωκώμενη και αδικημένη! και εσύ να εξαφανιστείς...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Γεώργιος Τ. 23/05/2013 19:17:47

        Ακριβώς . Ο Α.Σ. , δεν έχει κανένα λόγο να το υπογράψει !

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Γεώργιος Τ. 24/05/2013 11:57:07

        Αυτό που αποκαλείς "έκτρωμα" που μπορούμε να το βρούμε για να διαβάσουμε και εμείς ώστε να έχουμε δική μας άποψη ??

  3. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 23/05/2013 13:57:44

    Εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι συμπολίτες, οι οποίοι ποτέ δεν στηρίξαμε κάποια κομμουνιστική ή ναζιστική οργάνωση, κόμμα, ιδεολογία, θα έχω το δικαίωμα, δεδομένης της συμμαχίας αυτών των δύο ιδεολογιών εκ του παρελθόντος (Σύμφωνο Μολότωφ-Ρίμπερντροπ), αλλά και των παρόμοιων σφαγών που διεπράχθησαν στο όνομα αυτών των ιδεολογιών, θα μπορούμε εφόσν ψηφισθεί αυτός ο νόμος, να οργανωθούεμ, μέσω διαδικτύου π.χ. και να ζητήσουμε τη Διεθνή δίωξη Ελλήνων, πρώην και νυν, κομμουνιστών και ναζιστών πολιτών;
    ΧΕ!ΧΕ!ΧΕ!
    Ψηφίστε το το ρημάδι...
    ΣΦΥΡΟΔΡΕΠΑΝΟ = ΣΒΑΣΤΙΚΑ

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 23/05/2013 14:27:15

    Δλδ, αν ήταν "δεσμευτικό" θα το δεχόντουσαν και ας ανοίγει το κουτί της Πανδώρας και λειτουργεί εις βάρος των εθνικών μας συμφερόντων; Τι λογική είναι αυτή; Μετά αναρωτιόμαστε γιατί η ΧΑ έχει φτάσει το 15%

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/05/2013 14:38:17

    Το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο μια χαρά μπορεί να αντιμετωπίσει τα προβλήματα. Αρκεί να εφαρμόζεται. Το να ψηφιστούν φωτογραφικές διατάξεις, το να κάνουμε ένα νόμο ειδικά υποτίθεται για την ΧΑ είναι πέραν των πλαισίων της δημοκρατίας μας ανεξάρτητα του πόσο απεχθή μπορεί να είναι τα πιστεύω του κ Μιχαλολιάκου , Παππά κλπ με τα οποία ελάχιστη σχέση έχει η συντριπτική πλειοψηφία ρων ψηφοφόρων τους.
    Και μια επισήμανση : Χθες η κ Γεννηματά δεν μίλησε για "αντιρατσιστικό" αλλά για "νομοσχέδιο ενάντια στο ρατσισμό και τη βία". Αν δοθεί μια τέτοια κατεύθυνση που σφόδρα θα ενοχλήσει τον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχει πιθανότητα και να ψηφιστεί το νομοσχέδιο
    Γενικότερα θα πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι " μ΄ αυτά και με κείνα" βγαίνει από το κάδρο ως πρόβλημα η λαθρομετανάστευση από το κάδρο και τα προβλήματα που δημιουργεί και μπάινει στο κάδρο η ΧΑ και ο "ρατσισμός" Ο ΣΥΡΙΖΑ τρίβει τα χέρια του (" Η ΧΑ είναι ευλογία για την Αριστερά" στο σημερινό firiki2010)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ firiki2010 23/05/2013 19:09:21

      Μα είναι σαφές ότι η ΧΑ ΘΕΛΕΙ να ψηφιστεί ο ρατσιστονόμος Ρουπακιώτη. Άλλο τι παραστάσεις δίνει....Η ΝΔ έκανε πίσω διότι προφανώς ήρθε το μήνυμα από το διαδίκτυο ότι "μέχρις εδώ, αν το ψηφίσετε είστε τελειωμένοι".
      Το ζήτημα είναι τι θα γίνει με τον Τραγάκη που βγήκε προχθές στα κανάλια και είχε στηρίξει τον ρατσιστονόμο...Να μια καλή αφορμή για να βγει απο τη μέση το Jurassic Park...

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ ΒΙΣ 23/05/2013 21:13:30

        Εχω την αίσθηση ότι η ΝΔ ποτέ δεν ήταν διατεθειμένη να ψηφίσει το νόμο τουλάχιστον έτσι όπως είναι. Μην υπερτιμούμε τις δυνατότητες του διαδικτύου και μην υποτιμούμε τη ΝΔ και τους βουλευτές της. Προφανώς είναι υποχρεωμένοι να δρούν στα αναγκαστικά περιοριστικά πλαίσια της τρικομματκής (εμείς από τα πληκτρολόγια μας όχι) , αλλά ... καταλαβαίνεις .. έχουν κι αυτοί τα όρια τους.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ firiki2010 23/05/2013 21:28:36

          Σωστός...

  6. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 23/05/2013 14:40:31

    Δυστυχως η Ελλας βιωνει μια περιοδο οπως και το 1453.
    Σε 6 μερες συμπληρωνονται 560 ετη απο τη μαυρη επαιτειο της Αλωσης.
    Δυστυχως και παλι, δε διδαχθηκαμε Τ Ι Π Ο Τ Α απο την ιστορια μας.
    Ευχομαι να διαψευσθω. Αλλα με ευχολογια δεν αλλαζει κατι.

  7. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 23/05/2013 14:52:12

    Ένας κύριος Μπαλτακος λέει ο εκπρόσωπος τις ΡΗΜΑΔ ως εδώ κ´ μη παρέκει με τους συνωστισμενους λέω εγώ

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 23/05/2013 15:02:19

    Μπράβο. Επιτέλους , μιά ηγεσία στη ΝΔ που υπολογίζει τη γνώμη του κόσμου της ,και όχι τη γνώμη της πλατείας Εξαρχείων.

    Μέχρι και ο Πάκης...είδε το φώς!!

  9. Dimitris avatar
    Dimitris 23/05/2013 15:09:03

    Ο Σαμαράς να μην υποκύψει στις πιέσεις του Ραουπακιώτη και των άλλων πρωην Συριζαίων. Ντροπή για όλους μας και για τη Δημοκρατία αν το ν/σ περάσει.

  10. Διογένης avatar
    Διογένης 23/05/2013 15:09:15

    Η ΝΔ, ευτυχώς, άκουσε την φωνή της αυτοσυντήρησής της και απέφυγε ένα αυτογκόλ που, στις δεδομένες συνθήκες πολιτικής ρευστότητας, θα ήταν μοιραίο ίσως και για την ίδια την ύπαρξή της. Η διαχείριση της οικονομικής κρίσης από τον Σαμαρά είναι ιδιαίτερα επιτυχής, όμως για τον δεξιό μετρούν περισσότερο από τα οικονομικά οι πράξεις προστασίας της εθνικής μας υπόστασης.

    Αν συγκρίνουμε την στάση της κυβέρνησης Καραμανλή το 2007, οπότε έπρεπε να μπει ο ΛΑΟΣ στη Βουλή και να αποτύχει να επανεκλεγεί βουλευτής η τότε Υπουργός Παιδείας, για να αποσυρθεί το επαίσχυντο βιβλίο ιστορίας, σίγουρα η ΝΔ του Σαμαρά έχει κάνει ιδεολογικά και πολιτικά βήματα προς τα εμπρός.

    Μακάρι να κρατήσει μέχρι τέλους την αντίστασή της η ΝΔ. Η στάση της είναι μετρημένη και ισορροπημένη. Αυτά που είπε κατά του "αντιρατσιστικού" κανείς δεν μπορεί να τα κατηγορήσει ως "χρυσαυγίτικα". Εάν τυχόν το ΠΑΣΟΚ ή η ΔΗΜΑΡ κάνουν το λάθος να προκαλέσουν εκλογές με αφορμή το "αντιρατσιστικό" θα δουν καθίζηση των ποσοστών τους που ούτε θα μπορούν να διανοηθούν. Η ΝΔ θα μπορεί να βγει μέχρι και αυτοδύναμη, καθώς οι σημερινοί ψηφοφόροι της Χ.Α. (και των ΑνΕλ) είναι βέβαιο ότι θα μετατοπιστούν μαζικά προς τη ΝΔ για να μην εκλεγεί πρώτος ο ΣΥΡΙΖΑ και έχουμε "αντιρατσιστικό" την επαύριο των εκλογών. Ενώ είναι βέβαιο ότι θα έχει εισροές και από ΠΑΣΟΚ και τα λοιπά κόμματα.

    Μπράβο στη ΝΔ, μπράβο στον τρόπο χειρισμού, μπράβο για την ουσία. Δεν με ενδιαφέρει εάν έγινε μόνον για το φόβο της Χ.Α. Μακάρι να είχε κάνει το ίδιο και ο Καραμανλής με το βιβλίο ιστορίας το 2007 για το φόβο του ΛΑΟΣ...

  11. πολιτης avatar
    πολιτης 23/05/2013 15:21:15

    δυστυχως καθημερινα η χωρα παραδιδεται ολενα και περισσοτερο στην παγκοσμιοποιημενη, ανιστοριτη και ανθελληνικη νεα ταξη. οπου ναναι θα δουμε κι εδω την περιφημη "ευρωπαικη ανοιξη" του συντροφου τσιπρα.......
    ουτε ψυλλος στον κορφο μας.

  12. B.Q avatar
    B.Q 23/05/2013 15:29:44

    ''Είναι μόνο «αντιρατσιστικό»;
    .....Ουσιαστικά ανοίγει ο δρόμος ώστε να ποινικοποιηθεί η κοσμοθεωρία, η ιδεολογία, η πολιτική που προπαγανδίζει ότι για τα βάσανα των λαών υπαίτιοι είναι οι καπιταλιστές, ότι χωρίς την πάλη ενάντιά τους ως την οριστική ανατροπή της εξουσίας τους δε θα εξαλειφθούν αυτά τα βάσανα, ότι οι εργαζόμενοι με την πάλη τους πρέπει να διεκδικήσουν τον πλούτο που παράγουν, ότι οι πόλεμοι όπως π.χ. στο Ιράκ είναι ιμπεριαλιστικοί και αποτελούν εγκλήματα κατά των λαών, ή αντιτίθεται στην επίσημη ιμπεριαλιστική άποψη ότι ο σοσιαλισμός που συνέτριψε το φασισμό είναι ολοκληρωτικό καθεστώς. Εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι με αυτόν τον τρόπο δίνεται η δυνατότητα για ποινικοποίηση της άποψης, της ταξικής πάλης, της αντίθετης ιδεολογικοπολιτικής άποψης στην αστική ιδεολογία και πολιτική, της αντίθεσης στην αστική τάξη..... Η Απόφαση της ΕΕ και όσα νομοσχέδια την ακολουθούν, είναι προπομπός προσπάθειας ποινικοποίησης της διαφορετικής ιστορικής άποψης και αποτίμησης των ιστορικών γεγονότων από τη σημερινή κυρίαρχη ιμπεριαλιστική θεώρηση, αλλά και ποινικοποίησης της ίδιας της σύγχρονης ταξικής και ιδεολογικής πάλης, αφού μια τέτοια πάλη μπορεί να «κριθεί» ότι καλλιεργεί το μίσος και την εχθροπάθεια απέναντι στους καπιταλιστές και τα μονοπώλιά τους! Δίνει έτσι πράσινο φως ώστε να διώκεται όποιος την προπαγανδίζει και αναλύει την πραγματικότητα με τέτοιους όρους. Είναι προπομπός για κατασταλτικά μέτρα ενάντια στους πιο συνεπείς αντίπαλους της φασιστικής και ρατσιστικής ιδεολογίας. ''
    Απόσπασμα από σχετικό άρθρο στην Ιστοσελίδα του Ριζοσπάστη.
    Σύντροφοι ΑλεκοΑλέκοι του Περισσού, μην κρύβεστε άλλο τόσο βαθιά στο λαγούμι σας και μην ....ψιθυρίζετε τη θέση σας για το ...Αντιρατσιστικό Νομοσχέδιο, φοβούμενοι οτι θα το ...ακούσουμε!! Δεν είναι κακό να συμφωνεί κανείς κάποια στιγμή, ακόμη και με τους κατ΄εξοχήν ιδεολογικούς του αντιπάλους, αν πρόκειται να υπερασπιστεί την ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης. Απενοχοποιήστε επί τέλους το αυτονόητο! Ανασκαφή πρέπει να κάνουμε για να ...ανακαλύψουμε την άποψή σας; Είναι μυστικό μήπως, ή απλά αποφεύγετε ακόμη μια φορά τη μάχη; Πολύ κουραστικοί.....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ B.Q 23/05/2013 21:30:13

      Πολύ σωστό!

  13. Sceptic avatar
    Sceptic 23/05/2013 15:32:46

    Βολταίρος:

    "Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

    Τελικά όντως επιστρέφουμε στον Μεσαίωνα ,πριν από τον Βολταίρο.
    Σεπολλά πράγματα υπάρχει οπισθοδρόμηση...

  14. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 23/05/2013 16:54:08

    Ο φασισμός δεν πέθανε. Απλώς άλλαξε όνομα και λέγεται "(πολιτικώς) ορθός λόγος". Τα αποτελέσματα είναι πάντως τα ίδια. Φίμωση κάθε αντίθετης άποψης και χειραγώγηση.

  15. fe avatar
    fe 23/05/2013 17:25:49

    Συμφωνουμε ολοι πλεον οτι αυτο το νομοσχεδιο ειναι επικινδυνο ,ηλιθιο και αναποτελεσματικο.Ο σαμαρας πολυ σωστα το εχει παγωσει και δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη δημαρ και πασοκ.Το κκε το επιασε πολυ σωστα το θεμα ο δε συριζα αν και αντελιφθηκε την παγιδα προτιμησε ενα μικροκομματικο παιχνιδι περασμενων εποχων-ενα ακομη αυτογκολ του συριζα προστιθεται στα υπολοιπα.

    • B.Q avatar
      B.Q @ fe 23/05/2013 17:50:25

      Πασόκ-Δημάρ = Πανωλεθρία / Πολύ ευχάριστο στραπάτσο!! (Σε τεράστια διάσταση με το δημόσιο αίσθημα). Εύχομαι σύντομα αυτή η διάσταση, να μετατραπεί σε πλήρη απόρριψη, εκ μέρους των Ελλήνων πολιτών.
      Σύριζα = Ο γνωστός, καταδικασμένος δρόμος της εναγώνιας προσπάθειας ενθάρρυνσης των οποιονδήποτε διασπαστικών τάσεων στις γραμμές του αντιπάλου, ακόμη κι αν το τίμημα της επιλογής μας, είναι να φανούμε μη συνεπείς, μη σοβαροί και ασυγχώρητα αριβίστες.
      ΚΚΕ = Σσσσσσσσ. Ησυχία, το ΚΚΕ μιλάει ψιθυριστά, μην τυχόν καταλάβουμε πως βρίσκει τον Αντιρατσιστικό Νόμο απαράδεκτο. Σε λίγο οι Αλέκες κι οι Αλέκοι θα αφαιρέσουν το σφυροδρέπανο από τη σφραγίδα που άδικα παρακρατούν και θα τοποθετήσουν τη φωτογραφία του Γκάντι!! Ζήτω η ...παθητική αντίσταση και κάθε τι...παθητικό.
      ΝΔ = Για όποιους λόγους κι αν ΔΕΝ το κατάπιε τελικά το ...δόλωμα, πλήρης εγρήγορση και σύμπλευση με το αυτονόητο που υπερασπίζεται η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού, ανεξάρτητα πολιτικής τοποθέτησης.
      Ερώτημα-Συμπέρασμα : Ποιός κέρδισε - ποιός έχασε, απ΄όλο αυτό το ανόητο και άκρως επικίνδυνο θεατράκι σκιών;
      Κέρδισε ο πιο Ε Υ Φ Υ Η Σ !! Δίκαιο.

      • fe avatar
        fe @ B.Q 23/05/2013 21:16:48

        σσσσσσσσ θα μας περασουν για σαμαρικους...μεχρι τωρα μας ελεγαν συριζακια.

      • mara Μ avatar
        mara Μ @ B.Q 23/05/2013 21:47:32

        Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση έτσι όπως εξελίχθηκε ότι άλλος κέρδισε;

        • B.Q avatar
          B.Q @ mara Μ 24/05/2013 08:30:03

          :-) Γιατί είναι ΚΑΙ έτσι !

  16. νικος avatar
    νικος 23/05/2013 17:29:35

    ρατσιστικο ειναι το ''αντιρατσιστικο νομοσχεδιο''

  17. Dimitrios Kottas avatar
    Dimitrios Kottas 23/05/2013 17:34:59

    Δουλειά δεν είχε ο διάολος "......" τα παιδιά του....

  18. Economist avatar
    Economist 23/05/2013 17:46:39

    Για να καταλάβω και εγώ με το λίγο μυαλό που έχω οι Έλληνες είναι ρατσιστές για να χρειάζεται η Ελλάδα αντιρατσιστικό νόμο;
    Μήπως καλύτερα είναι να ψηφιστεί κάποιος ανθελληνικός νόμος που να προστατεύει εμάς τους Έλληνες από όλους αυτούς τους ανθέλληνες και μισέλληνες που θέλουν να μας εξαφανίσουν από την ίδια μας τη χώρα;

  19. occultist avatar
    occultist 23/05/2013 17:49:55

    Η σπουδή ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ να κατατεθεί και να ψηφισθεί το ονομαζόμενο αντιρατσιστικό νομοσχέδιο,την συγκεκριμένη στιγμή, μετα το άνοιγμα του Σαμαρά στην Κίνα, τους Αζέρους και τις πιθανές αποκρατικοποιήσεις σε Ρώσσους, που ενοχλούν τους πέραν του Αντλαντικού σύμμαχους μας, πιθανόν να υποκρύπτουν δάκτυλο της πρεσβείας, που τους χρησιμοποιούν ως χρήσιμους ηλιθίους, με σκοπό την κατάρρευση της τρικομματικής και εκλογές οπου θα υπερισχύσει ο νέος εκλεκτός τους, ο διάδοχος του GAP, ο Alexis. Οπως επί Κ.Κ νεώτερου με τον πετρελαϊκο αγωγό.

    • Παλαιομνήμων avatar
      Παλαιομνήμων @ occultist 27/05/2013 05:56:28

      Πολύ ενδιαφέρουσα και ανησυχητική σκέψη, και είναι κάτι το οποίο δεν πρέπει να μείνει απαρατήρητο!

      Διότι, πράγματι, όταν ο Καραμανλής έκανε τα ανοίγματα προς την Ρωσσία, έσκασε το "σκάνδαλο Βατοπέδι", το οποίο παρ' ότι ήταν μια μεγάλη φούσκα, ακόμα παρασέρνει πολλούς που το νομίζουν ως υπαρκτό.

      Βεβαίως, δεν ξέρω κατά πόσον θα τολμήσουν να πάνε σε εκλογές με αφορμή αυτό το θέμα (με απώτερο σκοπό να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ, ώστε να σταματήσουν τα ανοίγματα προς Κίνα και Ρωσσία), αφού αυτό μάλλον θα ανεβάσει τα ποσοστά της ΝΔ και θα ρίξει τα ποσοστά των άλλων (πλην Χρυσής Αυγής φυσικά, που ό,τι και να γίνεται, φαίνεται να μη ενοχλείται και συνεχώς να ανεβάζει τα ποσοστά της, λες και έχει το "άγγιγμα του Μίδα"!).

      Συνεπώς, φοβάμαι μήπως αυτό είναι η αρχή, και στην συνέχεια βρουν κανένα "σκάνδαλο" πιο "αποτελεσματικό", για να κάνουν την ζημιά...
      Ας ήμαστε εν εγρηγόρσει...

  20. νικος avatar
    νικος 23/05/2013 18:06:35

    somalia Per capita $600[3] nigeria Per capita $1,657.292[3] morocco Per capita $3,260[5] bangladesh Per capita $700.59[5] pakistan Per capita $1,410 [7] afganistan Per capita $585[5] syria Per capita $2,802[2] ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑ 10000 ΧΙΛ. ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ? ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ Η ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ?

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ νικος 23/05/2013 23:53:56

      Have you heard of Soros???

    • Παλαιομνήμων avatar
      Παλαιομνήμων @ νικος 27/05/2013 06:10:28

      Και σκεφτείτε ότι αν για εμάς φαίνονται πολλά τα 10.000€ γι' αυτούς θεωρείται σχεδόν αμύθητη περιουσία, δεδομένου ότι είναι τελείως άλλες οι αντιστοιχίες!

      Γι' αυτό και μπορούν να δουλεύουν με τόσο χαμηλά μεροκάματα εδώ στην Ελλάδα, διότι για την πατρίδα τους μπορεί ένα τέτοιο "χαμηλό μεροκάματο" να αντιστοιχεί στο μηνιάτικό τους, αν όχι και στα ετήσια εισοδήματά τους!

      Συνεπώς, το πολύ σωστό ερώτημα "Πού τα βρίσκουν;" επεκτείνεται και γίνεται "Όπου και αν τα βρήκαν, γιατί εφ' όσον τα έχουν, τα δίνουν για να έρθουν λαθρο-μετανάστες στην Δύση και δεν μένουν να ζήσουν πλουσιοπάροχα στην χώρα τους;"!... Είναι προφανές προφανές λοιπόν ότι αυτά τα χρήματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ, παρά κάποιος τους τα δίνει ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ!

      Και καιρός είναι να ξυπνήσουμε ως κοινωνίες (μιλάω για όλη την Ευρώπη), προτού να είναι αργά και έχουμε γίνει Συρία ή Λίβανος και οι Χριστιανοί εκτελούνται από Ισλαμιστές μέσα στην ίδια την Ελλάδα μας μόνο και μόνο επειδή είναι Χριστιανοί και Έλληνες (γηγενής και ουχί πολιτογραφημένοι από τον... Ραγκούση)!...

  21. Αλέξ avatar
    Αλέξ 23/05/2013 18:35:45

    Ας συμμαζέψουν πρώτα την κατάσταση, ας εφαρμόσουν τους νόμους, ας φύγουν για αρχή οι μίσοι από τους άγαμους άρρενες παράνομους μετανάστες, ας δούμε την εγκληματικότητα των αλλοδαπών να πέφτει... και μετά όσοι το πιστεύουν ειλικρινά και δεν κάνουν απλά πολιτικές ντρίμπλες, ας μιλήσουν στην κοινωνία για αντιρατσισμό και να ανοίξει η συζήτηση περι ιθαγένειας, τουλάχιστον για εκείνες τις οικογένειες από την υποσαχάρια Αφρική που δεν διέπονται από θρησκευτικό φανατισμό και έχουν παιδιά που έχουν μεγαλώσει στην χώρα μας και έχουν ενταχθεί ομαλά σε αυτήν. Αυτή είναι η σωστή σειρά και όχι η ανάποδη νομίζω.

    • Albert avatar
      Albert @ Αλέξ 23/05/2013 20:34:21

      Νοτ μπαντ. Τα αυτονόητα δηλαδή.

  22. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/05/2013 19:04:02

    Καλοκαιράκι είναι, ας πάει για μπάνια ο Ρουπακιώτης να ξεκουραστεί. Καλές παραλίες πρέπει να έχει και στον Άη Στράτη...

  23. Διογένης avatar
    Διογένης 23/05/2013 19:09:45

    Αυτοκτονικές τάσεις έχουν το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ. Δεν έχουν την παραμικρή δυνατότητα να αντιληφθούν την νοοτροπία του μέσου Έλληνα. Όταν πάνω από 80% απαντούν στις δημοσκοπήσεις ότι οι μετανάστες είναι "υπερβολικά πολλοί", είναι δυνατόν να θεωρούν ότι η εκστρατεία τους υπέρ του "αντιρατσιστικού" θα τους ευνοήσει πολιτικά;

    Η ΝΔ με την στάση της έσωσε όχι μόνον τον εαυτό της, αλλά και το πολιτικό σύστημα εν γένει. Θα κινδύνευε να αναδειχθεί η Χ.Α. σε μοναδικό πολιτικό στυλοβάτη της "ελληνικότητας" και θα ωθούσε κόσμο και κοσμάκη στην αγκαλιά της. Το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ δεν αντιλαμβάνονται ότι ούτε οι δικοί τους ψηφοφόροι θα τους έμεναν πιστοί υπό τις εκρηκτικές συνθήκες, σήμερα, του λαθρομεταναστευτικού. Στην ουσία, τους σώζει και αυτούς η ΝΔ από μια μακροπρόθεσμη φθορά που θα είχαν, εάν ενεργοποιούσαν τέτοιες νομικές διατάξεις εις βάρος των αδικημάτων γνώμης για ένα τέτοιο φλέγον ζήτημα.

    Ας δουν λοιπόν την πραγματικότητα και ας είναι ευγνώμονες στη ΝΔ για το δώρο που τους κάνει χωρίς να το καταλαβαίνουν ούτε οι ίδιοι.

  24. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 23/05/2013 19:20:04

    Mπράβο στον κ.πρωθυπουργό και τους συνεργάτες του.Αν έκαναν πίσω θα ήταν σαν να έδιναν τα κλειδιά στον Κασιδιάρη και τον Παναγιώταρο.

    • WY avatar
      WY @ Βασίλης Παπαχρήστος 25/05/2013 19:02:11

      Mήν προτρέχεις!!!
      Τήν Δευτέρα τό βράδυ (συνάντησις αρχηγών/αντιρατσιστικό),θά γίνη
      **ή Αποκάλυψις**!!!!!

  25. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 23/05/2013 19:20:05

    http://www.real.gr//Files/Articles/Document/234630.pdf
    ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ
    ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΝΟΦΟΒΙΑΣ
    Γιά να ξέρουμε γιατί μιλάμε.Προσέξτε τα απώδυνα σημεία
    - Όποιος με πρόθεση, δημόσια, προφορικά ή διά του τύπου, μέσω του διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο ή τρόπο, παροτρύνει, προκαλεί ή διεγείρει σε βιαιοπραγίες ή μίσος, κατά προσώπου ή ομάδας προσώπων, που προσδιορίζονται με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, τις γενεαλογικές καταβολές, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή, τον γενετήσιο προσανατολισμό ή την ταυτότητα φύλου
    - Με τις ίδιες ποινές τιμωρείται όποιος με πρόθεση, και με τα μέσα και τους τρόπους που αναφέρονται στην παράγραφο 1, παροτρύνει, προκαλεί ή διεγείρει σε διάπραξη φθοράς ή βλάβης πραγμάτων, που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από τις παραπάνω ομάδες ή πρόσωπα
    -Πέραν των φυσικών προσώπων που ως μέλη ομάδας ή προσωπικώς θίγονται από τις πράξεις των άρθρων 2 και 3, δικαίωμα παράστασης πολιτικής αγωγής μόνο για την υποστήριξη της κατηγορίας έχουν και νομικά πρόσωπα ή ενώσεις προσώπων που εδρεύουν στην Ελλάδα, εφ’ όσον συμπεριλαμβάνονται υπό οποιοδήποτε συμβουλευτικό καθεστώς στον κατάλογο που τηρείται από τον Οικονομικό και Κοινωνικό Συμβούλιο (ECOSOC) του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών ή πρόκειται για αναγνωρισμένους θρησκευτικού φορείς οργανωμένους σε οποιαδήποτε μορφής ένωση προσώπων και τελούντες υπό την εποπτεία της Γενικής Γραμματείας Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

    Και δεν είναι Νομοσχέδιο Ρουπακιώτη το ότι πήρε άλλη τροπή το θέμα κατόπιν εξελίξεων είναι άλλο ζήτημα

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Δρόλαπας 23/05/2013 20:53:57

      Δηλαδή μια ξανθιά θα μπορεί να μας πάει στα δικαστήρια επειδή με βάση το χρώμα των μαλιών της της σούρνουμε ένα σωρό ανέκδοτα, δημιουργούμε αντιπάθειες για το πρόσωπο της άρα και μίσος?
      Τα ανέκδοτα των ποντίων θα επιτραπούν?
      Πως καθορίζεται αντικειμενικά το μίσος?
      Η βία είναι αντικειμενικά πιό εύκολα αναγνωρίσιμη ειδικά η σωματική ,και η εξάσκηση της.Το μίσος?
      Οταν λοξοκοιτάξω αγριεμένα ,κινδυνεύω να βρεθώ κατηγορούμενος?
      Το μίσος είναι μια υποκειμενική θεώρηση και αντίληψη για κάποιον άλλο..η σφαλιάρα είναι σφαλιάρα είτε είναι δυνατή ή χάιδεμα.
      Το μίσος όμως πως θα το μετρήσουμε?
      Ο ρουπακιώτης είναι φτιαγμένος μονο για ανακατωσούρα...Επρεπε να φύγει την ημέρα της ορκωμοσίας όταν πήγε καθυστερημένα.
      ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟΣ τύπος...
      Ζεί στον κόσμο του.

      • Παλαιομνήμων avatar
        Παλαιομνήμων @ ορεσείβιος 27/05/2013 06:25:34

        Και να φανταστείτε ότι της καημένης της κοπέλας, της Βούλας της Παπαχρήστου, της κατέστρεψαν την καριέρα δίχως να ισχύει αυτός ο νόμος-έκτρωμα! Πού να ίσχυε κιόλας! Θα την είχαν στείλει στην... ηλεκτρική καρέκλα!

        Και όλα αυτά (για να μη ξεχνάμε) για ένα αθώο ανέκδοτο (σαν τα διάφορα που λέμε όλοι μεταξύ μας - και πολύ πιο χοντρά μάλιστα) στην ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑ, που σε τελική ανάλυση ο κάθε ένας βάζει ό,τι βλακεία του κατέβει! Ούτε επίσημη δήλωση ούτε τίποτα! Ένα γ@#%$*νο ανέκδοτο στην προσωπική της σελίδα, σε ώρες χαλάρωσης πριν τους αγώνες!!!
        Και θέλουν και αντιρατσιστικό νόμο, τρομάρα τους!
        Αντι-αντιρατσιστικός νόμος είναι αυτό που λείπει, και όχι "αντιρατσιστικός"!

  26. Zugzwang avatar
    Zugzwang 23/05/2013 19:50:22

    Δεν προκειται να ριξουν την κυβερνηση για το "αντιρατσιστικο" νομοσχεδιο οι Βενιζελος-Κουβελης. Πρωτον γιατι ξερουν οτι τα "κομματα" τους θα μεινουν εκτος Βουλης και δευτερον γιατι, αν ριξουν την κυβερνηση για παρομοιο θεμα, η ΝΔ θ'απορροφησει τις ψηφους ολης σχεδον της Δεξιας (και αλλων πατριωτων) και μαλλον θα πιασει την αυτοδυναμια (οπως πολυ σωστα παρατηρουν και αλλοι σχολιαστες).
    Εμενα αυτο που με απασχολει ειναι οι πιεσεις που θα υποστει ο Σαμαρας απο ξενα κεντρα. Αν δεν υποκυψει, θα ειναι πρωθυπουργος για τα επομενα δεκα χρονια. Αν υποκυψει, η σκυταλη της εξουσιας περναει στο ΣΥΡΙΖΑ γιατι η ΝΔ θα χασει opistika τις ψηφους της πατριωτικης δεξιας.
    Εν πασει περιπτωσει, μπραβο στην ΝΔ και στο Μαξιμου που αντεδρασαν δημοκρατικα και πατριωτικα στο ρεπουσοειδες νομοσχεδιο!

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Zugzwang 24/05/2013 12:10:32

      Οταν γραφεις "η ΝΔ θ’απορροφησει τις ψηφους ολης σχεδον της Δεξιας (και αλλων πατριωτων) " να υποθεσω οτι μεταξυ των "αλλων πατριωτων" εννοεις και τους skinheads με τατουαζ της X.A ; Eτσι, ρωταω απο απλη περιεργεια.

  27. Ραβινος avatar
    Ραβινος 23/05/2013 20:26:43

    Καιρος ηταν να παψει να εχθροπαθευει η ΝΔ με αυτο το θεμα .Οι κυβερνητικοι εταιροι ΠΑΣΟΚ ,ΔΗΜΑΡ προσπαθουν να μπουν στο καδρο της δημοσιοτητας και βρηκαν τον Ρουπακιωτη να το παιζει υπερηρωας με αυτο το αμαλγαμα της αριστεριζουσας βλακειας να δυναμιτιζει την κυβερνητικη συνοχη .Ως εδω η ΝΔ δεν το ψηφιζει και ας πουν ο,τι θελουν οι λαικιστες της αριστερας !Για μας απο το ενα αυτι μπαινει και απο το αλλο βγαινει ο,τι χαζομαρα λενε . Ας δουν τι γινεται στο πολυπολιτισμικο Λονδινο της μαυροκαφριλας με τον ματωμενο μπαλτα να αποκεφαλιζουν στρατιωτες οι αναρχομουσουλμανοι του κερατα. Εαν το ψηφιζε η ΝΔ θα εκανε αυτοκτονια .Οποιου του αρεσει οποιου δεν του αρεσει ας ριξει την κυβερνηση να παμε σε εκλογες να δουν ποσα απιδια παιρνει ο σακκος .Αμαν πια μας επρηξαν τα ουμπαλα !

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Ραβινος 23/05/2013 21:19:20

      Μιλώντας για "κάδρο της δημοσιότητας" να παρατηρήσω ότι με όλη αυτή την ιστορία βγαίνει από το κάδρο η λαθρομετανάστευση , τα προβλήματα που δημιουργεί και η ανάγκη αντιμετώπισης τους και το θέμα γίνεται πλέον τα καφριλίκια της ΧΑ και πως θα "αντιμετωπισθούν". Ο,τι καλύτερο για τον ΣΥΡΙΖΑ που κάθε βράδυ πρέπει να ανάβει λαμπάδα στον ... Μιχαλολιάκο.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ firiki2010 23/05/2013 22:08:04

        Μαλλον λαθος λαμπαδα αναβει ο Συριζα!Αναβει αυτην του Ρουπακιωτη {οπως ειπε και ο Alexis στην Βουλη προτρεποντας τον να μην κανει πισω και τσιμπισε ο δολιος } αλλα φευ θα σβησει γρηγορα με τον ουριο ανεμο στα πανια της ΝΔ με την μη ψηφιση του νομου της χαζο ''εχθροπαθειας ''!

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ Ραβινος 23/05/2013 22:45:18

          Ευτυχώς δεν είπες "mister Alexis" , γιατί θα παρενέβαινε ο Δραγασάκης να σε αποβάλει από το ... blog. :)

  28. ΚΜ avatar
    ΚΜ 23/05/2013 20:27:22

    Ευτυχώς, η λογική και οι δημοκρατικές παραδόσεις αυτού του λαού, φαίνεται ότι επικρατούν των μικροπολιτικών και λομπιστικών σκοπιμοτήτων, τις οποίες φιλοδουξούσε να εξυπηρετήσει ο ψευτο-αντιρατσιστικός νόμος Ρουπακιώτη. Μπράβο σε όλους όσους τήρησαν στάση ευθύνης.

  29. ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ 23/05/2013 20:55:53

    ΠΕΡΙ «ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ» ΑΛΛΩΣ ΠΕΡΙ ΛΗΘΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ

    Όταν η υποκρισία αναβαπτίζεται δια της κοινοβουλευτικής εκπροσώπησης και δη ως μέλος συγκυβέρνησης ή αξιωματικής αντιπολίτευσης ας ανησυχούμε.
    Όταν η επιβεβλημένη αναγνώριση της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου επί είκοσι και πλέον χρόνια έχει μετατραπεί νομοθετικά (ν. 2193/1994) σε «ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ποντίων», δηλαδή ετήσιο μνημόσυνο, για να ικανοποιηθούν οι ψηφοφόροι και οι γείτονες απόγονοι των γενοκτόνων Τούρκων, ας ανησυχούμε. Την γενοκτονία πάντως ακόμη δεν αναγνωρίσαμε ευθέως, άμεσα και ρητά, για να αποφύγουμε την ευθύνη διεθνοποίησής της. Αφήσαμε σε άλλους αυτό το «βαρύ» έργο.
    Όταν με την δικαιολογία της «επικαιροποίησης», γνωστός ο όρος στην εποχή του μνημονίου, εισάγονται όροι όπως «εχθροπάθεια...πρέπει να νοηθεί ως αναφερόμενος...και στην εξωτερίκευση αισθημάτων...αντιπαλότητος» (αρθρο 2 Σχεδίου Νόμου) , ας ανησυχούμε.
    Όταν η δόλια παρερμηνεία της γλώσσας και των εννοιών, πηγάζει από το Υπουργείο Δικαιοσύνης και διαστρεβλώνει την έννοια του «γεννετήσιου προσανατολισμού», κατά Μπαμπινιώτη είναι αυτός που σχετίζεται με την διαδικασία αναπαραγωγής, και εξισώνει αυτήν με την σεξουαλική – ηδονισιτκή προτίμηση, η οποία δεν αποτελεί γεννετήσιο προσανατολισμό, εκτός και αν δεχθούμε ότι προϊόν αναπαραγωγής είναι και τα πρωκτόπαιδα, ας ανησυχούμε. Το καταστατικό πάντως του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου, το οποίο κυρώθηκε με το ν. 3003/2002 στο άρθρο 7 σχετικώς με τα εγκληματα κατά της ανθρωπότητος και το οποίο επικαλείται ο «αντιρατσιστής» νομοθέτης για να δικαιολογήσει την νομοθετική υποκρισία, στην παρ. 3 ρητώς αναφέρει ότι « Για τους σκοπούς του Καταστατικού ο όρος φύλο αναφέρεται στα δύο φύλα, αρσενικό και θηλυκό, με την έννοια που προσδίδει η κοινωνία. Ο όρος φύλο δεν έχει διαφορετική έννοια από την παραπάνω»
    Όταν στο ίδιο νομοσχέδιο απροκάλυπτα, ξεδιάντροπα δια της παρ. 2 αρθρο 4 εξαιρείται η ποινικοποίηση της άρνησης της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, αφού αναφέρεται «2. Για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου απαιτείται τα εγκλήματα αυτά να έχουν αναγνωριστεί με αμετάκλητη απόφαση ελληνικού ή διεθνούς Δικαστηρίου», κατανοώ ότι η δόλια υποκρισία όλα τα σφάζει, τα μαχαιρώνει, τα τσουβαλιάζει για το καλό μας, για να μας θεραπεύσει από τυχόν εχθροπάθεια προς τις αδελφές, που κατά τον νομοθέτη συμμετέχουν στη γεννετήσια διαδικασία, για να συνεχίσουν οι ημέρες μνήμης της γεγοκτονίας των Ποντίων χωρίς την αναγνώρισή της, για να μπορεί η Ρεπούσια υποκρισία να μην συμμετέχει στην αναχρονιστική τήρηση ενός λετπού σιγής στη μνήμη των σφαγιασθέντων από τους ισλαμοφασίστες του Κεμάλ, για να ανασχεθεί επιτέλους η χρυσή αυγή, ΤΟΤΕ...
    Παύω να ανησυχώ, εξεγείρομαι και καλώ όλους: Αντιδράστε. Αντιδράστε έναντι τηε υποκρισίας και της δολιότητος που δείχνει την γλώσσα της ξεδιάντροπα σε όλους μας. Αποκαλύπτετε, κατονομάζετε τους φορείς της υποκρισίας. Αγωνιστείτε ενάντια στη λήθη, στο ψέμα, στην άγνοια. Ετοιμάζεσθε και μην αναμένετε ότι οι υπαίτιοι της καταστροφής δύνανται να σταθούν απέναντι στον πολεμιστή της τζιχάντ που τρώγει την καρδιά του εχθρού ή αποκεφαλίζει αυτόν σε κοινή θέα Μ.Μ.Ε. Εμείς θα σταθούμε. Οι άλλοι, οι βιαστές της ιστορίας, της αλήθειας και των εννοιών θα κρύβονται, όπως και τώρα πράττουν εντός της συγκυβέρνησης. Καλή Ανάσταση αδέλφια. Μακρύς ο Γολγοθάς, ακόμη καλά κρατεί το ιερατείο της υποκρισίας, των τελώνων και φαρισαίων της πολιτικής ορθότητος. Αφυπνιστείτε πριν γίνει της «συγκυβέρνησης.»
    Ιωάννης Σουλιώτης

    • Παλαιομνήμων avatar
      Παλαιομνήμων @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ 27/05/2013 06:28:01

      Εξαιρετικό κείμενο! Θίγει πολλά αξιοπρόσεκτα σημεία!

  30. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 23/05/2013 21:21:44

    Καιρός είναι να ειπωθεί και ένα μεγάλο ΟΧΙ. Ο πολυπολιτισμός τους βλάπτει σοβαρά την Εθνική μας ομοιογένεια!

  31. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/05/2013 21:23:18

    Λένε : Οι πολιτισμικοί πόλεμοι έληξαν και τούς κέρδισε η παγκοσμιοποίηση και τα όργανά της.

    Λέω : Το "αντιρατσιστικό" είναι το ισχυρότερο σημειολογικά πεδίο πολέμου μεταξύ των δύο κόσμων : του κόσμου της ομαλότητας που σηματοδοτεί η λειτουργία ενός εθνικού κράτους και του κοινωνικού χάους που φέρνει ο διεθνισμός που κηρύσσουν τα μιάσματα, αναρχομηδενιστές και αναρχοκαπιταλιστές.

    Ο Σαμαράς πιστεύω έχει αντιληφθεί πως δεν υπάρχει "επιστροφή" μετά από μια ήττα από Αριστερά +Νεοφιλελεύθερους στο "αντιρατσιστικό".

    Ενοποίηση (κεντρο)δεξιού χώρου, Συνέδριο, οικονομική ανάκαμψη, κούρεμα χρέους, ανακεφαλαιοποίηση, είναι όλα ΑΣΗΜΑΝΤΑ για τον πατριωτικό χώρο αν οι διεθνιστές επιβάλουν την ποινικοποίηση των υγιών αντιδράσεων των γηγενών.

    Αν το ψηφίσει η ΝΔ, μετά θα έχουν άπλετο χρόνο να συσκέπτονται για τα ποσοστά της ΧΑ.
    Δεν ξέρω αν θα έχουν και εξουσία...

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Προφήτης 24/05/2013 14:30:23

      Πληρέστατος σχολιασμός! Εύγε Προφήτη!

    • WY avatar
      WY @ Προφήτης 25/05/2013 19:09:19

      Αν το ψηφίσει η ΝΔ, μετά θα έχουν άπλετο χρόνο να συσκέπτονται για τα ποσοστά της ΧΑ.
      Δεν ξέρω αν θα έχουν και εξουσία…
      ................................................................................................................

      Ούτε χρόνο θά έχουν!!
      Κράτησέ το στήν μνήμην σου αυτό!!!

  32. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/05/2013 21:26:49

    Καλό επίσης η πυγμή να μην επιδεικνύεται μόνο σε καθηγητές και τραμβαγέρηδες αλλά πρωτίστως εκεί που έχει σημασία : στους φασίστες της πολιτικής ορθότητας.

    • B.Q avatar
      B.Q @ Προφήτης 24/05/2013 15:02:47

      +++++++++++++++++++++++++++++++ Ακριβώς!

  33. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/05/2013 21:27:12

    Τελικά ὁ ''ἀντιρατσιστικός'' νόμος εἶναι μιά καλή ἀφορμή γιά ἀνασχηματισμό...

  34. yianna avatar
    yianna 23/05/2013 21:30:46

    Πολύ σωστά έπραξε η ΝΔ, υπάρχουν νόμοι ψηφισμένοι, ας τους εφαρμόσουν. Όσο για τη ΧΑ ας καθήσει ήσυχα, μαγκιές δεν χρειάζεται ο τόπος. Ψυχραιμία χρειάζεται για την επίλυση του θέματος της λαθρομετανάστευσης και εφαρμογή των νόμων.
    Τα επικοινωνιακά τρυκ του ΣΥΡΙΖΑ και των λοιπών προοδευτικών δυνάμεων δεν πρέπει να επηρεάζουν τη ΝΔ. Ο κόσμος πια έχει βαρεθεί τις πριμαντόνες και τις κορώνες τους.

    • Jiannis avatar
      Jiannis @ yianna 24/05/2013 01:18:27

      "Τα επικοινωνιακά τρυκ του ΣΥΡΙΖΑ και των λοιπών προοδευτικών δυνάμεων δεν πρέπει να επηρεάζουν τη ΝΔ"

      Δηλαδή το ΣΥΡΙΖΑ είναι "προοδευτική Δύναμη"? Τέτοια "Δεξιά" δεν χρειάζεται κανένας

  35. stamoschios avatar
    stamoschios 23/05/2013 22:14:27

    Εκλογές τώρα και κυβέρνηση ΗΝΩΜΕΝΗΣ ΔΕΞΙΑΣ αμέσως μετά. Δεξιά ενωμένη ποτέ νικημένη. Δεν αντέχουμε άλλο κυβέρνηση με Ρεπούση Ρουπακιώτη Μανετάκη έλεος.

    • GO avatar
      GO @ stamoschios 23/05/2013 22:45:47

      Θέλουμε κυβέρνηση με Καιάδα, Μπαρμπαρούση και ...Βεληγκέκα!
      Ήμαρτον και έλεος μαζί!

  36. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 24/05/2013 00:08:26

    Τέτοιο νεοναζιστικού τύπου νομοσχέδιο θα το ζήλευε και ο Χίτλερ.
    Αυτή είναι η φασίζουσα αριστερά του 5% που απαιτεί να επιβάλει την ανθελληνική της άποψη

  37. blue nile avatar
    blue nile 24/05/2013 03:59:08

    Τα είπε λίγο παραπάνω ολόσωστα ο Προφήτης...
    Ως εδώ και μη παρέκει!
    Με αφορμή την ΧΑ επιχειρείται μια άνευ προηγουμένου θεσμοθέτηση του φασισμού της τάχα μου πολιτικής ορθότητας.
    Δεν θα περάσει.

  38. Ο Τοξότης avatar
    Ο Τοξότης 24/05/2013 22:53:38

    (συζήτηση μεταξυ δυο συμφοιτητών ευνοήτου επιπέδου)

    Hi Jafar,
    My question was, if a citizen in your country may, should or will be punished because of their own opinions and thoughts ?

    Salaam Nikos,
    Based on our Qur'an our bad thought or plan would not be punished if we do not perform it.

    (GWU/Law School, Georgetown Wash DC)

  39. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 25/05/2013 00:00:18

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΝΔ ΠΟΥ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΚΟΜΜΑΤΩΝ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΡΗΜΑΔ!!!!!!! ΑΝ ΤΟΛΜΑΝΕ ΤΩΡΑ ΑΣ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!! ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΕΛΙΟ!!!!!!

  40. alex23 avatar
    alex23 25/05/2013 16:31:08

    στην ελλαδα το αιωνιο προβλημα ειναι οτι δεν εφαρμοζονται οι νομοι, αλλα και το οτι υπαρχει διαθεση να εφαρμοστουν , καποιο λομπυ με την αρωγη πολιτικων που ελεγχει, χτιζει ενα παραθυρακι για να εχουν ασυλια

    στο θεμα μας τωρα, αν δεν θελει η κυβερνηση αυτο το θεμα να γινει ενα χαζο επικοινωνιακο ζητημα για να γεμιζει τον τηλεοπτικο χρονο στα καναλια και που χωρις ουσια ο καθενας θα λεει το μακρυ και το κοντο του και λυση δεν θα υπαρχει, ας κατεβασει ενα νομοσχεδιο που να επαναδιατυπωνει ολους τους προηγουμενους νομους επικαιροποιημενους και να προσθεσει σε αυτο οποιους νεους νομους βρισκουν συμφωνους και τους τρεις πολιτικους σχηματισμους

  41. Ηλίας Ηλιόπουλος avatar
    Ηλίας Ηλιόπουλος 25/05/2013 19:03:33

    ΑΝΑΛΥΣΙΣ

    ΕΥΤΥΧΩΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΜΠΑΛΤΑΚΟΣ!

    Η Οριάνα Φαλλάτσι, ο Τζωρτζ Όργουελλ και ο Ολοκληρωτισμός της Αριστεράς

    Ηλίας Ηλιόπουλος
    * Ιστορικός-Διδάκτωρ Λουδοβικείου-Μαξιμιλιανείου Πανεπιστημίου Μονάχου, Στρατηγικός Αναλυτής.



    Η Οριάνα Φαλλάτσι στο σκαμνί
    Η αείμνηστη Ιταλίδα δημοσιογράφος Oriana Fallaci εδιώχθη δικαστικώς, εν έτει 2005, όχι επειδή διέπραξε κάποιαν ποινικώς κολάσιμη ενέργεια αλλά επειδή, με δύο βαρυσήμαντα βιβλία της, διετύπωσε γνώμη αντίθετη προς την επικρατούσα στα ΜΜΕ και τους Ιδεολογικούς Μηχανισμούς της Ε.Ε.: Η άλλοτε εμβληματική προσωπικότης των απανταχού «προοδευτικών» εξέφρασε, με την πέννα της, ως είχε κάθε νόμιμον και αυτονόητον δικαίωμα, την αγωνία της για την ανήκεστη μετάλλαξη της Ευρώπης, στην οποία οδηγεί, κατά την κρίση της, η συνεχιζομένη εισβολή εθνοπολιτισμικώς αλλοτρίων – και, βεβαίως, ουδόλως αφομοιωσίμων – μαζών από τον Μουσουλμανικό Κόσμο στην γηραιά ήπειρο.
    Βάσει, λοιπόν, των εν τω μεταξύ ψηφισθέντων και ισχυόντων εν Εσπερία νομικών εκτρωμάτων περί δήθεν καταπολεμήσεως του «ρατσισμού», της «ξενοφοβίας» και της «προκλήσεως μίσους» κατά πάσης ομάδος ατόμων διακριτών από άλλα λόγω εθνοτικού, θρησκευτικού ή σεξουαλικού προσανατολισμού, το προαναφερθέν «έγκλημα γνώμης» εκρίθη υπεραρκετό για να συρθεί στο εδώλιο του κατηγορουμένου η διαπρεπής εκείνη δημοσιογράφος και συγγραφεύς (ως προκαλέσασα και υποδαυλίσασα το μίσος κατά των Μουσουλμάνων «μεταναστών») – και ίσως να είχε περάσει τις στερνές της ώρες στην φυλακή, εάν δεν προλάβαινε να την λυτρώσει ο θάνατος από την ανίατον νόσον.
    Το ως άνω θλιβερόν για την φιλοσοφική και πολιτική παράδοση και αυτοσυνειδησία της Ευρώπης γεγονός είναι ένα μόνον δείγμα της ποινικοποιήσεως της σκέψεως και της εκφράσεως, η οποία έχει εγκαθιδρυθεί από την ιδεολογικώς ηγεμονεύουσα «Νέα Αριστερά» του ’68 (η παρ’ ημίν καλουμένη «γενεά του Πολυτεχνείου»), στις Ευρωπαϊκές κοινωνίες – ιδίως στο επίπεδο των Ιδεολογικών Μηχανισμών του Κράτους: σχολείων και σχολικών βιβλίων, Ιστορικών, Παιδαγωγικών και λοιπών Θεωρητικών Τμημάτων των Πανεπιστημίων και πανεπιστημιακών συγγραμμάτων, Κέντρων και Ινστιτούτων Κοινωνικών Ερευνών, Μεταναστευτικής Πολιτικής και τα τοιαύτα, ΜΜΕ κ.λ.π.

    Ο «Αντι-Ρατσισμός» των προνομιούχων
    Εν τούτοις, παρά την απηνή ιδεολογική τρομοκρατία και την διαρκή απειλή κοινωνικής εξοντώσεως ου μην αλλά και ποινικής (!), εν τω μεταξύ, διώξεως όσων πολιτών αποτολμούν να στοχάζονται και να εκφράζονται ελευθέρως, η ζοφερά πραγματικότης δεν αποκρύπτεται από τον «ιθαγενή» πληθυσμό, τους «κοινούς πολίτες», που έρχονται, μολονότι δεν το θέλησαν, καθημερινώς σε επαφή με την πραγματικότητα αυτήν – εν αντιθέσει προς τους μανδαρίνους της Υπερεθνικής Γραφειοκρατικής Ελίτ και των Ιδεολογικών Μηχανισμών της Ε.Ε. (τους επαγγελματίες «αντιρατσιστές» και «αντιεθνικιστές»), οι οποίοι κηρύσσουν μετά πάθους την «πολυπολιτισμική» συνύπαρξη από το σαλόνι των υπερπολυτελών κατοικιών τους, σε απροσπέλαστα για τους πληβείους ασφαλή προάστεια.