#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2012 21:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν ψηφίζει τα εργασιακά, αλλά παραμένει στην κυβέρνηση ο Κουβέλης



Δεν θα ψηφίσουμε τα εργασιακά, αλλά θα παραμείνουμε στην κυβέρνηση. Αυτή ήταν εν ολίγοις η είδηση που έβγαλε ο Φώτης Κουβέλης μετά τη συνάντησή του με τον Αντώνη Σαμαρά. Όπως αναμενόταν δεν υπήρξε καμιά πρόοδος σε ότι αφορά την προσπάθεια που κάνει η κυβέρνηση να πείσει τη ΔΗΜ.ΑΡ. να μείνει στο ευρωπαϊκό μέτωπο, όπως είχε δηλώσει στην ομιλία του στην Κ.Ο. ο πρωθυπουργός.

Ο κ. Κουβέλης μίλησε για γενική θεώρηση της κατάστασης ,αλλά , είπε ότι «η στάση της ΔΗΜ.ΑΡ. για τα εργασιακά δεν έχει καμιά σχέση με την οποιαδήποτε επιλογή μας να δημιουργήσουμε ρήγμα στην κυβέρνηση». Αν και είπε ότι η θέση του για τα εργασιακά παραμένει η ίδια, άφησε να εννοηθεί ότι δε θα πάψει να στηρίζει την κυβέρνηση διότι αυτό ήταν κεντρική επιλογή.

Είναι εμφανής η προσπάθειά του να διαχωρίσει την αρνητική ψήφο με την παραμονή του στην κυβέρνηση.

Πάντως,η ΔΗΜΑΡ φαίνεται να ψηφίζει τελικά,τον προϋπολογισμό στην Ολομέλεια την προσεχή Κυριακή, κίνηση που ισοδυναμεί με ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση.

Σε αυτό φαίνεται να συνετέλεσε η αναφορά Σαμαρά στην Κ.Ο. της Ν.Δ. πως ισχύουν στο ακέραιο όλες οι προεκλογικές δεσμεύσεις της τρικομματικής κυβέρνησης – σε βάθος τετραετίας – και ειδικά η δέσμευσή του για τη «ρήτρα αναπλήρωσης», σύμφωνα με την οποία με την εξάλειψη των ελλειμμάτων το σημαντικότερο τμήμα των επιπλέον εσόδων του προϋπολογισμού θα διατίθεται για την αποκατάσταση των αδικιών.

Ωστόσο, αμέσως μετά την ψήφιση των μέτρων δεν αποκλείεται πολλοί βουλευτές να θέσουν θέμα παραμονής της ΔΗΜ.ΑΡ. στο κυβερνητικό σχήμα. Αυτό, βεβαίως, δεν αποκλείει συνέχιση της στήριξης στην κυβέρνηση ώστε αυτή να μην καταρρεύσει. Δηλαδή, θα μπορούσε η ΔΗΜ.ΑΡ. να αποχωρήσει από το κυβερνητικό σχήμα αλλά να συνεχίσει να δίνει ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 04/11/2012 21:19:34

    Ο Κουβέλης είναι "λίγο" έγκυος...

  2. nikos avatar
    nikos 04/11/2012 21:23:58

    Πανικός στο μαγαζί του Φώτη. Ο Τσιπρας ζητά εκλογές και τον αναγκάζει έτσι να κατσει να πιει ως το τέλος το πικρό ποτήρι της συγκυβερνησης και του αυτοεξεφτελισμου , ενώ ο Σαμαρας δεν φαίνεται -ως τώρα - να του αφήνει παραθυράκι διαφυγής.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 04/11/2012 21:28:46

    «Δώστε μου τη Δύναμη ενός Έθνους για να κερδίσουμε τη μάχη της Πατρίδας.» Όμως το 39% του Εκλογικού Σώματος (η αποχή το πρώτο κόμμα), αντί τις κάλπες, προτίμησε τις παραλίες . Και τώρα αυτοί που δεν ψήφισαν, από τον Ελληνα Πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά, απαιτούν θαύματα με τους φίλαρχους της μειοψηφίας..

    • noldor avatar
      noldor @ η Dimi 04/11/2012 21:49:41

      «Μαζί μας είναι και άλλες πολιτικές δυνάμεις που παρά τις διαφορές και τις τριβές του παρελθόντος, παλεύουν και εκείνες για να γίνει η μεγάλη ανατροπή. Ψηφίζοντας τις επόμενες ημέρες αφήνουμε πίσω το παρελθόν. Και μαζί αφήνουμε πίσω όλους εκείνους που πρέπει να την κρατήσουν πίσω. Δημιουργούμε την αναγκαία ευρωπαϊκή συνείδηση».

      Ο αρχηγός σου δεν συμφωνεί μαζί σου. ΜΑΖΙ λέει ΜΑΖΙ είμαστε όλοι μαζί και συμφωνούμε και σε λίγο ο Μπένυ, ξέρεις αυτός που έκρυβε τη λίστα Λαγκάρντ, θα είναι αντιπρόεδρος της κυβέρνησής σου.

      Αλήθεια πότε χάθηκε από την Έλλαδα η ευρωπαϊκή συνείδηση;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ noldor 05/11/2012 00:13:32

        noldor, αυτά που βιώνουμε οι Ελληνες σήμερα, είναι το Σύμπτωμα. Θα ήταν χρήσιμο, να θυμόμαστε και το Αίτιο που προκάλεσε όλα αυτά τα αλγεινά. Ποιός; Πρωθυπουργός την Εθνική Κυριαρχία και τις Ασυλίες της Ελλάδας ΑΝΕΚΚΛΗΤΑ υποθήκευσε; και ΔΕΝ διάβασε τι υπέγραψε; Με Ποιόν αδιάφθορο Πρωθυπουργό (ιδέ, αποκάλυψη-ΒΟΜΒΑ Στρος Καν στο Γαλλικό Κανάλι5), για την “υπόγεια δουλειά” πολλών μηνών για να βάλουν την Ελλάδα στο ΔΝΤ; http://tinyurl.com/d4q69lu
        Και μαζί με την Ελλάδα, και τη κερκόπορτα της Ευρώπης στο Χρεωκοπημένο (το 2009) ΔΝΤ, άνοιξαν..

        Θωμάς Γεράκης, αναλυτής της εταιρείας δημοσκοπήσεων Marc: «Βίωσα τη πτώχευση στη Πολωνία και δεν θέλω να τη ξαναζήσω εδώ» http://tinyurl.com/czolg2g

        • noldor avatar
          noldor @ η Dimi 05/11/2012 11:28:28

          Συμφωνώ μόνο που αυτόν που λες τον ανέτρεψε στην Βουλή ο Μπένυ και τον στήριξε ο Σαμαράς.
          Το Μνημόνιο δεν το διάβασε, κατά δήλωσή του, ο Χρυσοχοϊδης ο οποίος σήμερα μαζί με τον Πάγκαλο είναι από τους πιο ένθερμους οπαδούς του Σαμαρά.

          Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, γιατί έχω χάσει το μέτρημα των Μνημονίων και των περιεχομένων τους, αλλά το αγγλικό δίκαιο και η μετατροπή των απαιτήσεων σε εμπράγματες έγιναν με το Μνημόνιο Β' που ψηφίστηκε και από τον Σαμαρά.

          Ένα μεγάλο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας βιώνει την πτώχευση καθημερινά, ένα άλλο μεγαλύτερο κομμάτι κάνει πως δεν καταλαβαίνει και νομίζει ότι θα την σκαπουλάρει. Ειδικά το διαπλεκόμενο κομματοκεντρικό.

          Οι εκλογές γιατί έγιναν; Ο "κακός" Παπανδρέου είχε ήδη φύγει, γιατί χάσαμε τέσσερις μήνες αντί να πραγματοποιήσουμε τις αναγκαίες απορρυθμίσεις;

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ noldor 05/11/2012 12:09:15

            noldor, λες λόγια που ποτέ δεν είπα. Αλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε δηλαδή. Καλημέρα.

          • noldor avatar
            noldor @ η Dimi 05/11/2012 13:31:17

            Verba volant, scripta manent

  4. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 04/11/2012 21:35:25

    Σ΄ευχαριστώ ΘΕΕ μου !!!! Κυβέρνηση χωρίς τον Φώτη και τον χαρωπό του θίασο, θα ήτανε τούρτα σοκολάτα χωρίς μαγιονέζα !!!!! Τώρα μπορώ να ηρεμήσω και να κάνω πάλι όνειρα για το μέλλον... :-)

    • akris avatar
      akris @ BLACKQUEEN 04/11/2012 23:05:54

      Μην βιαζεσαι να χαρεις."Αυτους" δεν θα τους ξεφορτωθει τοσο ευκολα η χωρα.Ας το παρουμε αποφαση,ο εκσυγχρονιστικος βοθρος δεν φευγει απο την εξουσια με τιποτα,Εγινε σαρκα εκ της σαρκος της.Ενα μικρο και ασημαντικο παραδειγμα ,αλλα ενδεικτικο,που πριν λιγο διαβασα,ειναι πως τελικα ο κυριος Τζαβαρας θα ανανεωσει την θητεια του Λουκου στο Φεστιβαλ.Ουτε αυτο το ελαχιστο πραγματακι δεν μπορει να αλλαξει στην χωρα αυτη.Θα συνεχισουμε να τρωμε τον οχετο σε Επιδαυρο και Ηρωδειο,δυστυχως.Το ξερω οτι μπροστα στα μετρα και σε αυτα που ερχονται,αυτο που λεω ειναι εντελως ασημαντο,αλλα ειναι ενδεικτικο και απογοητευτικο,ρε γαμωτο.Θα μας κυβερνα ο "εκσυχρονισμος" μεχρι να πετυχει τον στοχο του.Να γινουμε κατι σαν ελληνοφωνη Καλαβρια... Και θα το πετυχει,να ειμαστε σιγουροι γι αυτο!

      • Σκεπτομενος προλεταριος avatar
        Σκεπτομενος προλεταριος @ akris 05/11/2012 13:45:05

        Ας καταφερνατε να πεισετε τον Ελληνικο λαο στις εκλογες για να γλυτωσετε.Το 30% πηρε η ΝΔ και τωρα δημοσκοπικα ειναι δευτερο κομμα.Αν δεν φερθει εξυπνα ο Σαμαρας να φερει την απλη αναλογικη ξεχαστε την Αλεξανδρεια που ξερετε

  5. λέων avatar
    λέων 04/11/2012 21:43:12

    Ρε μπαρμπα-Φώτη μας τα σκότισες........!!!!!!! Ναι στην κυβέρνηση......ναι στο ευρώ.......ναι στην Ευρώπη αλλά δεν ψηφίζω.Μήπως πρέπει να σε δει κάποιος γιατρός ή μας κοροϊδεύεις?????

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/11/2012 22:37:21

    Τράτζικ. Στηρίζω, ἀλλὰ δὲ στηρίζω - ἀλλὰ μὴ νομίζετε ὅτι δὲ στηρίζω.

  7. easyrider avatar
    easyrider 04/11/2012 22:48:49

    Αυτό λέγεται σταδιακή απαγκίστρωση από την κυβέρνηση

  8. Α avatar
    Α 04/11/2012 23:13:24

    Και έτσι και γιουβέτσι..
    Τι εννοεί ο ποιητής; Εντάξει θα μισοείναι στην κυβέρνηση, άλλα θα τα ψηφίζει κι΄άλλα όχι.
    Αμ δεν γίνεται έτσι χωριό μπάρμπα - Φωτ!

  9. Γραικός avatar
    Γραικός 05/11/2012 01:32:36

    Κουβέλη, γιατί μαζί με τον Μπένυ πιέσατε οι μειώσεις στις συντάξεις από

    5% για ποσά 1000-1500
    10% για ποσά 1500-2000
    15% για ποσά 2000-3000
    20% για ποσά 3000-4000
    25% για ποσά 4000-και άνω

    να γίνουν

    5% για ποσά 1000-1500
    10% για ποσά 1500-2000
    15% για ποσά 2000-και άνω;

    Ε; Γιατί; Και μετά απειλείς να ρίξεις την κυβέρνηση για το επίδομα γάμου;

    Και η κυβέρνηση πως δέχεται μία τέτοια αλλαγή;

    Αν οι μειώσεις αυτές δεν χρειάζονται, για να κατεβαίνει έτσι ο νόμος, ας γίνουν για να στηρίξουν τα χρήματα αυτά τους αδύναμους. Ή για να μην πωληθεί η Ευδάπ για 400 εκατομύρια που κάνει.

    Λυπάμαι που πίστεψα ότι η δυσκολία των στιγμών και κάποιος ελάχιστος πατριωτισμός θα έφερνε κάποια αλλαγή.

    Λυπάμαι,... και αισθάνομαι ηλίθιος.

  10. noldor avatar
    noldor 05/11/2012 11:36:15

    Μην τρελαίνεστε, η λεπτή κόκκινη γραμμή την οποία υπερέβη εύκολα ο Κουβέλης μετά της ΡΗΜΑΔ είναι οι απολύσεις των ΔΥ. Όλα τα άλλα είναι αποπροσανατολισμός.

  11. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 05/11/2012 11:52:24

    Ο Άγιος Φανούριος είναι άγιος της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Η ιστορική ύπαρξή του αγνοήθηκε μέχρι και τον 14ο αιώνα, οπότε και ενευρέθη εικόνα του, στο νησί της Ρόδου .
    Ο Φώτης Κουβέλης (πλήρες ονοματεπώνυμο: Φώτης - Φανούριος Κουβέλης) Η ιστορική του ύπαρξη αγνοήθηκε , ήταν αδιάφορη , οπότε ενευρέθη σε κώμα στην φανουρόπιτα του ΑΝΤΩΝΗ !!!!
    Βοήθεια μας

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ΦΑΝΤΑΣΜΑ 05/11/2012 12:22:45

      xa xa xa Τ Ε Λ Ε Ι Ο !!!!

  12. avanti avatar
    avanti 05/11/2012 16:43:48

    Δεν μπορεί να ψηφίσει τα εργασιακά δεν το βλέπετε, είναι πολύ σκληρά, ενώ τα οικονομικά μέτρα των 13,5 δις είναι γιαυτόν και το κόμμα του πολύ φυσιολογικά μέτρα .....
    Βρε καλά κάνετε αφού σας ψήφισαν, ψηφίστε τώρα τα μετράκια και αμέσως πάρτε καινούργια, να φτάσει η φορο-αφαίμαξη στο μεδούλι, όχι στο κόκκαλο, έτσι για να μάθουν οι παλιοτεμπέληδες .

  13. θανασης avatar
    θανασης 05/11/2012 19:55:51

    Και με τον χωροφύλαξ και με τον αστυφύλαξ...λέμε στο χωριό μου για κάτι τέτοιους.Ε ρε κατάντια να κάνετε "συνεταιρισμό" με τέτοια σταθερά στις απόψεις τους,άτομα(βλ.Καρατζαφέρης,Κουρέλης)