10/05/2008 19:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν χρειαζόμαστε πυρηνικά, αλλά εθνική συνείδηση - 2

Επειδή στο post «Γιατί άνοιξε το θέμα της πυρηνικής ενέργειας;» γίνεται ενδιαφέρουσα συζήτηση ανεβάζω ένα θέμα που είχε θέσει αναγνώστης μας που περιέχει μεν σημαντικές πληροφορίες, αλλά η ιστοσελίδα που τα βρήκε «φαίνεται σαν να έχει εξαφανιστεί». Τα δημοσιεύουμε με την ελπίδα ότι θα επιβεβαιωθούν και θα εμπλουτισθούν από τους αναγνώστες μας:

Τον Φεβρουάριο του 1998 έφτασε στην δημοσιότητα έρευνα που αφορούσε την μεγαλύτερη συγκέντρωση ραδονίου στον Ελληνικό χώρο και συγκεκριμένα στο χωριό Νεράιδα Θεσπρωτίας. Η μέτρηση ήταν 9550 Μπεκερέλ ανά τετραγωνικό μέτρο και με όριο επιφυλακής τα 150! Παρόμοιες υψηλές μετρήσεις είχαμε και στις περιοχές Σερρών, Θεσσαλονίκης, Μύκονου, Καβάλας, Ικαρίας, Λέσβου, Φθιώτιδα, Λουτράκι, Νιγρίτα, Σουρωτή (1), κλπ. Το ραδόνιο είναι φυσικό ραδιενεργό στοιχείο και για όσους γνωρίζουν, αποτελεί ένδειξη για την ύπαρξη στο υπέδαφος των άνω τουλάχιστον περιοχών ΟΥΡΑΝΙΟΥ. Στο όρος Παγγαίο στην Καβάλα επίσης υπάρχει ήδη έντονο ενδιαφέρον από ξένο επενδυτή για την εξόρυξη των τεράστιων κοιτασμάτων χρυσού.

Στην Ολυμπιάδα Χαλκιδικής ήδη έχει ξεκινήσει η εκμετάλλευση του εκεί υπεδάφους από την TVX Gold του George Soros, η οποία περιέχει αρκετό χρυσό, αλλά και ουράνιο !!!. Μία απόρρητη έκθεση που ήρθε στο φως με δημοσίευμα της εφημερίδας «Επενδυτής» στις 23/2/96, αναφέρει για τα αποτελέσματα των μετρήσεων του ΙΓΜΕ. Γύρω στο ποσό των 100 τρισεκατομμυρίων δραχμών εκτιμάται η αξία των κοιτασμάτων ουρανίου και άλλων σπανίων μετάλλων για δορυφόρους και πυραύλους. Το κείμενο της έρευνας υπογράφεται από επτά διακεκριμένους Έλληνες επιστήμονες και κάνει λόγο για κοίτασμα ουρανίου που περιέχει 300 εκατομμύρια τόνους με συμπύκνωμα ουρανίου 16%, καθώς και σπάνια άλλα ορυκτά όπως ρουτίλιο, λουτέσιο και λανθάνιο, που έχουν εξαιρετικά ειδικές χρήσεις στην κατασκευή πυραυλικών συστημάτων. Αναφέρεται ΜΟΝΟΝ για την περιοχή του όρους Σύμβολο του νομού Καβάλας. Αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα ουρανίου ΔΙΕΘΝΩΣ. Η αξία του εμπλουτισμένου ουρανίου 235 στην διεθνή αγορά (1998) είναι 20.000 δολάρια το γραμμάριο !.
Ε

Θυμηθείτε κι αυτό: Δεν χρειαζόμαστε πυρηνικά, αλλά εθνική συνείδηση - 1

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/05/2008 19:32:53

    Μάλιστα γι αυτό μας προέκυψαν προσφάτως οι ''Μακεδόνες''? Για να βάλουν στο χέρι τα ορυκτά? Το ότι υπάρχουν τα ορυκτά που αναφέρονται στο άρθρο το είχα ακούσει πριν πολλά χρόνια πολύ πριν το 1998.

  2. giorgos avatar
    giorgos 10/05/2008 19:34:29

    Δηλαδή,αν αληθεύουν τα στοιχεία που δημοσιεύθηκαν,η ελληνική γη θα γίνει πόλος έλξης μνηστήρων,όπως η Πηνελόπη;Ή έχει ήδη γίνει; Και ποιός σύγχρονος Οδυσσέας θα τεντώσει το τόξο;

  3. δδ avatar
    δδ 10/05/2008 20:41:04

    Τα (σημαντικά) μυστικά που κρύβει η θρακιώτικη βραχονησίδα Ζουράφα

    http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=23822&type=28

  4. thanos avatar
    thanos 10/05/2008 20:49:53

    Gia fantasou file mou ...na thn exeis araxei se tessares karekles sthn kafeteria alla ellhnika kai kathe prwth tou mhna na erxetai to "Cheque"sto spiti antistoixo me miso grammario ouraniou.($10,000.00).

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/05/2008 21:29:56

    "η ιστοσελίδα που τα βρήκε «φαίνεται σαν να έχει εξαφανιστεί»". Πώς την έλεγαν; Έχει ή δεν έχει εξαφανιστεί;

    "Τον Φεβρουάριο του 1998 έφτασε στην δημοσιότητα έρευνα...". Ποιου έρευνα;

    "Μία απόρρητη έκθεση που ήρθε στο φως...". Ποιου έκθεση;

    Καλό θα ήταν να τα ξέρουμε αυτά, αν τα ξέρει ο συντάκτης.

  6. william avatar
    william 10/05/2008 21:56:39

    Η ύπαρξη Ουρανίου , Χρυσού και άλλων πολύτιμων ορυκτών ειναι γνωστή 30 χρονια τώρα (Κυριάκος Διακογιαννης ).Το θέμα είναι αν μας αφήσουν ποτε να τα εκμεταλευτούμε.....

  7. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 10/05/2008 22:15:23

    Αυτά είναι γνωστά σε αυτούς που ενδιαφέρονται από ΠΟΛΥ παλιά... Και σε αυτούς ανήκουν, όχι σε εμάς. Εμείς είμαστε απασχολημένοι προς το παρόν και για τα επόμενα εκατό χρόνια να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες (δες το ποστ "Αντισταθείτε" http://www.antinews.gr/?p=1942)...

    Όσο στην Ελλάδα κελαηδάνε Ανδριανοπουλάκια, μην περιμένετε εθνική κυριαρχία...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/05/2008 00:08:59

    Όπου ακούω πολλα κεράσια παίρνω μικρό καλάθι...και η Λάρκο ήταν στρατηγικής σημασίας καοι θα κάναμε ανοξείδωτα, και θα, θα, θα και ακόμα πληρώνουμε τον λογαριασμό. Το έθεσα και παραπάνω-παρακάτω: μήπως βοηθάμε την μετοχή της TVX. Και το νησί που βρίσκομαι έχει στρατηγικό βολφράμιο, 130 χιλιόμετρα κάτω από τον βυθό σε ποσοστό 0.000004%, αλλά σε τεράστιες ποσότητες.

    Δεν στέλνουμε το ΙΓΜΕ να κάνει μερικές τρύπες και μετά να φτιάξουμε τον πύραυλο;

  9. sintaxiouhos avatar
    sintaxiouhos 11/05/2008 02:11:16

    ena gia plaka

    http://www.avgi.gr/cgi-bin/hwebpressrem.exe?-A=488974&-w=&-V=hpress_int&-P

  10. sintaxiouhos avatar
    sintaxiouhos 11/05/2008 06:28:59

    ke o giatros ine "nexartititos" ke ston evangelismo alla apopsi ehi -pos to lene sto horiom "filelefteros kratistis" dil em giaourti em gala ginete ??? alla pirinikos na sas to po EGO??!!??!!!????

    http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15355&m=A10&aa=2

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/05/2008 12:21:11

    Από τότε που το πετρέλαιο άρχισε να ανεβαίνει όταν την έπεσαν στο Ιράκ, άρχισα να λέω «πηρυνικά τώρα». Ακόμα και στην ...Siemens το είπα. Σας να τους δάγκωνε οχιά!, όλοι. Και «αυτά δεν γίνονται και πολιτικά δεν γίνεται» κλπ. Τους άρεσε όμως όταν έλεγα για Κομοτηνή με το επιχείρημα (1) ότι είναι σε δίκτυο (2) δεν είναι σεισμογενης και (3) σε ατύχημα θα τους κάνουμε να φωσφορίζουν την νύχτα (χα χα αστείο).

    Τότε συζητήθηκε ότι είναι πολύ εύκολο για δύο τρία εκδοτικά συγκροτήματα και κάτι περιβαλλοντολογικές οργανώσεις γιαλαντζή που διαμαρτύρονται κατα παραγγελία να πείσουν τους μουζίκους ότι θέλουμε πηρυνική.

    Η δαπλοκή μου είναι να λέω αυτό που πιστεύω. Πιστέυω ότι η αναπτυξη και η επιβίωση της χώρας χρειάζεται ενέργεια. Εκτιμώ ότι λείπουν 500-900 MW (μόνιμα, όχι όταν φυσάει, ή όταν λάμπει ο ήλιος, ή όταν οι αγελάδες έχουν φάει πολύ).

    Συνειδητοποιώ ότι πάω ίσως κόντρα και στην πλειοψηφία, και στην γραμμή του οικοδεσπότη τον οποίο πάντα ευχαριστώ για την ανοχή. Από εκεί και πέρα, η Κασσάνδρα λέει ότι αν τα βρουν οι ενεργοδιαπλεκόμενοι, και αν συνεχίσει το πετρέλαιο, μάλλον θα έχουμε πηρυνικό. Μην θορυβείστε, δεν θα με προσλάβουν.