#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2011 18:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν φταίμε εμείς, φταίτε εσείς, φταίει και ο Χατζηπετρής



Μ' αυτή τη λογική ξεκίνησε την ομιλία του στο υπουργικό συμβούλιο ο πρωθυπουργός, χωρίς να κάνει ούτε μια προσπάθεια αυτοκριτικής για το σημερινό χάλι της οικονομίας. Η πολυπλοκότητα του προβλήματος, η κακοφωνία της ΕΕ και όσοι σεναριολογούν και κινδυνολογούν, είναι κατά τον κ. Παπανδρέου οι αιτίες του οικονομικού προβλήματος.

Δηλαδή, τις αστοχίες της κυβέρνησής του, τις λάθος προβλέψεις, ότι η χώρα βούλιαξε στην ύφεση, ότι ανάπτυξη δεν υπάρχει πουθενά κι ότι δε λαμβάνονται πολιτικές αποφάσεις διότι κανείς δεν υπάρχει για να τις πάρει, δεν είπε κουβέντα.

“Βρσκόμαστε σε κατάσταση μόνιμου συναγερμού”. “Θα ήταν εγκληματικό η φιλολογία και το εμπόριο του φόβου που κυριαρχούν στην πολιτική και μιντιακή σκηνή να επηρεάσουν την υπεύθυνη στάση της κυβέρνησης για την αντιμετώπιση της κρίσης”.
«Αρκετά με τους εργολάβους της αγωνίας των πολιτών». “Στην πλειονότητά τους οι δημοσιολογούντες, κόμματα, ΜΜΕ, και δήθεν ανεξάρτητοι αναλυτές, επιλέγουν το ρόλο της Κασσάνδρας και έστω άθελά τους συνδέονται με συμφέροντα».

Αυτές είναι ορισμένες από τις φράσεις του κ. Παπανδρέου που δείχνουν ότι είναι εκτός τόπου, χρόνου και προβλήματος. Φαίνεται ότι η κλεισούρα στο Καστρί του έκανε πολύ κακό.

Δηλαδή φταίνε οι συνωμοσίες που το έλλειμμα δε μειώνεται, που ο πληθωρισμός και η ανεργία έχουν εκτοξευτεί, που τα έσοδα έχουν βουλιάξει;

“Ή μήπως φταίνε όλοι οι άλλοι που τη χώρα και τα οικονομικά της δεν εμπιστεύεται κανείς στο εξωτερικό;

Απάντησε μήπως ο κ. Παπανδρέου γιατί τα spreads έχουν φτάσει τον... γενικό δείκτη του χρηματιστηρίου ο οποίος βουτά συνεχώς;

“Αυτό που μας απασχολεί καθημερινά, τόνισε, είναι δουλειά μας και έχουμε χρέος να δώσουμε όλες τις δυνάμεις μας ώστε να επιτευχθούν οι δημοσιονομικοί στόχοι που είναι προϋπόθεση για την επιτυχία της πατρίδας και να υλοποιηθούν οι μεγάλες αλλαγές που είναι ο στόχος μας.
Δεν ξέρουμε αν η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ έχει χρέος να δώσει μάχη, αλλά τεράστιο χρέος να κληροδοτήσει στους επόμενους, έχει σίγουρα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 28/04/2011 18:59:03

    Αχ Παναγια μου,
    ποσο υπομονη θα κανουμε ακομα με αυτο
    το Αλλουθε Φαν Κλαμπ.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 19:04:27

    ο "αλλος" ειναι παντα ο βολικος ενοχος !!!
    τα ιδια ειπε και ο Ακης !!!
    ο "αλλος" και "ολοι μαζι".....

    ΓΑΠ σε παρακαλω προσωπικα... φυγε αγορι μου και δε θα πω τιποτε για το "παπανδερεου" θα σου αναβω λαμπαδα καθε χρονο ! ισο με το μποι σου !

    Θα δωσω το ονομα σου οπου θελεις !!! απλα σε παρακαλω φυγε.... κανε μου τη χαρη. ζηταω πολλα?? μηπως προτιμας να κανω κ εναν ερανο?? να τον κανω !!

    ΠΠ

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 19:09:19

      Ασε Πορτα-Πορτα, ξεκιναμε οτι τωρα διαπιστωσε για οτι υπαρχουν φεουδα ενδοκυβερνητικα.
      Θα περασουν ακομα μερικα δυο δηλαδη και μπορει μεχρι τοτε που θα εχει κονομησει και περισσοτερα , να διαπιστωσει οτι το ρημαδι δεν βγαινει, αφου θα εχει ξεπουλησει την χωρα , θα εχει εξοντωσει τον πληθυσμο, και δεν θα υπαρχει ανθρωπος στον οριζοντα, ελληνας τουλαχιστον, μην κανεις ερανο τον κανει μονος του, για την κακομοιρα την μανα του.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 19:06:29

    ΟΧΙ Ανσχηματισμο
    ΟΧΙ Εκλογες
    ΟΧΙ Αναδιαθρωση ( καλα αυτο δεν ξερει τι ειναι!!! ετσι το λεει γτ ειναι πιασαρικο !)

    ΟΧΙ κ εγω ΣΕ ΠΑΣΟΚ, ΓΑΠ, ΠΑΠΑΚ και τον καθε Πρασινο ξεπουληματια.

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 20:51:39

      Oι ωραίοι έχουνε χρέη,όλοι οι όμορφοι σ΄αυτή τη χώρα βρήκαν να θέλουν να κυβερνήσουν!!

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/04/2011 19:39:07

    Μα τέτοια ομοιοτητα με την κυβέρνηση του Καραμανλή το καλοκαίρι του 2009!!!!!!Ούτε δίδυμα να ήταν........
    Αν τελικά κάνει και εκλογές το φθινόπωρο τότε να παρατήσει το κανο και να αρχίσει να τρώει.........

  5. Enzo avatar
    Enzo 28/04/2011 19:39:56

    H Ελλας εχει μπλεξει ασχημα με τουτους και θα εχει ασχημα ξεμπερδεματα αν δεν φυγουν το γρηγοροτερο.
    Ενα αλλο θεμα ειναι οτι αν και οταν φυγουν να μην φυγουν σαν κυριοι αλλα σε κλουβα της εθνοφρουρας.

  6. Nατα νατααα avatar
    Nατα νατααα 28/04/2011 19:41:28

    Ξεκίνησε η επαναγορά ομολόγων σύμφωνα με τους reuters .
    http://greekmindgarage.blogspot.com/2011/04/reuters.html

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 20:46:24

    ο Κουσελας διαπιστωσε οτι η αυξηση στους φορολογικους συντελεστες δεν φερνει εσοδα !!!! χαχαχαχχαχαχαααααααααααααααααχαχχαχααα
    ΟΧΙ σε αυξηση συντελεστων !!
    ΟΧΙ σε αυξηση ΦΠΑ !!
    ΝΑΙ σε παταξη φοροδιαφυγης !!! χαχαχαχααααααααααααα

    πανε καλα?? μιλανε μεταξυ τους??? λολα να η μπαλα, λολα κατσε πανω στο μηλο !

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 20:59:05

      Ο Κουσελάς !!τι ξουράφι,πρόσεχε θα κοπούμε....η γη είναι στρογγυλή και κινείται ..το κεφάλι του στρογγυλό και το μυαλό τετράγωνο,πως χωράει το τετράγωνο στο κύκλο...

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 28/04/2011 20:52:42

    Υπενθυμίζω στον κο. Παπανδρέου ότι αυτός ξεκίνησε την κινδυνολογία πριν ακομα εκλεγεί και μάλιστα απο το 2008 στην Ιταλία όταν, σε ταξίδι του εκεί, άρχισε να βυσσοδομεί εναντίον της ίδιας -λεμε τώρα- της "πατρίδας" του. Και το συνέχισε μαζί με τον κο. Παπακωνσταντίνου. Το άθλιο παιγνίδι που έπαιξε και συνεχίζει να παίζει εαντίον της Ελλάδας ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ. Αυτό να το θυμάται ο κος. Παπανδρέου. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ.

  9. Rote Phane avatar
    Rote Phane 28/04/2011 20:57:13

    Μας δουλευουν κανονικα.
    Ο δε Ωραιος Μπρουμελ του Πασοκ κατι ειχε γραψει να πει για τον Αντρεα και τον Χαλακ αλλα το εκανε γαργαρα γιατι πηρε τις διαβεβαιωσεις που ηθελε, οτι δηλαδη θα του κανουν τα 3 (;).
    Αντε θυματα αντε ψωνια!!!

  10. Greco avatar
    Greco 28/04/2011 21:46:16

    συγκρινετε σε τι επιπεδο ηταν τα spreads επι νεας δημοκρατιας και σε τι επιπεδο ειναι σημερα. Σκουπιδια χαρακτηριζονται τα ελληνικα ομολογα, πεθαμενη η ελληνικη οικονομια

    οι ανθρωποι ειναι επικινδυνοι

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Greco 28/04/2011 23:22:53

      Η Νέα Δημοκρατία τα θυμάται αυτά; Πάντως δεν τα υπενθυμίζει.

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 28/04/2011 22:03:34

    «He that is good at making excuses is seldom good for anything else.»
    ~Benjamin Franklin

  12. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2011 01:21:01

    Για το GAP, όπως και για τη Γενιά του Πολυτεχνείου, πάντα θα φταίνε κάποιοι άλλοι.
    Σαν αιώνιοι έφηβοι, ήτοι αιώνια ανώριμοι, απεμπολίζουν την ατομική τους ευθύνη στην πρόκληση της οικονομικής και όχι μόνο καταστροφής.

  13. st.takis avatar
    st.takis 29/04/2011 09:47:22

    ΧΑΣΑΠΟΚΟΙΛΙΕΣ??????????/

  14. δημης avatar
    δημης 30/04/2011 01:58:45

    ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΩΘΗΣΑΝ....
    ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΜΜΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ...
    ΦΤΑΙΕΙ Ο...ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΕ........
    ΦΤΑΙΕΙ ΠΡΩΤ΄ ΑΠ' ΟΛΑ ΤΟ ΚΡΑΣΙ...
    "ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΜΑ ΔΡΝ ΤΟΒΡΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΠΕ ΑΚΟΜΑ..."