02/12/2008 14:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν φταίει κανένας τους. Μόνο οι άλλοι φταίνε

 (Ανανεωμένο 9:02 μμ). Με αλληλοκαρφώματα γαλάζιων υπουργών συνεχίζονται οι καταθέσεις στην εξεταστική επιτροπή της Βουλής για το Βατοπαίδι. Ο Βασίλης Μαγγίνας «κάρφωσε» τον Σάββα Τσιτουρίδη για την υπόθεση του Ολυμπιακού Ακινήτου, ενώ από την πλευρά του ο Σάββας Τσιτουρίδης «κάρφωσε» Μαγγίνα, Μπασιάκο και Κοντό. Όλοι μαζί δε έριξαν όλες τις ευθύνες στην ΚΕΔ.

«Το ζήτημα της μετεγκατάστασης του υπουργείου Απασχόλησης στο Ολυμπιακό Ακίνητο ήταν επί υπουργίας μου ανοικτό» κατέθεσε στην εξεταστική  Τσιτουρίδης, σε αντίθεση με τον διάδοχο του Βασίλη Μαγγίνα, ο οποίος είχε χθες πως παρέλαβε μια τελματωμένη υπόθεση. Ο κ. Τσιτουρίδης πήρε επίσης αποστάσεις από τον τότε υφυπουργό στο υπουργείο Γεωργίας, Αλέξανδρο Κοντό, αφήνοντας να εννοηθεί ότι δεν είχε ενημερωθεί από τον υφυπουργό του για το εύρος της υπόθεσης.

Ο Αλέξανδρος Κοντός αρνήθηκε ότι δεν είχε ενημερώσει τον κ. Τσιτουρίδη και δήλωσε επίσης ότι στη συνάντηση που είχε με φορείς της περιοχής, με τον κ. Ρουσόπουλο, στις αρχές Οκτωβρίου του 2004, ο κ. Ρουσόπουλος - αφού ενημερώθηκε - δήλωσε αναρμόδιος για το θέμα. Για το θέμα αυτό ο κ. Τσιτουρίδης είπε ότι, παρά το γεγονός ότι αυτός ήταν ο καθ' ύλην αρμόδιος υπουργός για τα επίμαχα ακίνητα, ούτε κλήθηκε ποτέ, ούτε ενημερώθηκε για τις συναντήσεις (πίσω από τις πλάτες του) που έγιναν με συμμετοχή των κ.κ. Ρουσόπουλου, Παυλόπουλου και Δούκα. Όπως κατέθεσε, το έμαθε εκ των υστέρων από τις εφημερίδες!

Νωρίτερα, ο Γιώργος Βουλγαράκης αρνήθηκε οιαδήποτε προσωπική εμπλοκή του στις ανταλλαγές εκτάσεων μεταξύ Μονής Βατοπεδίου και Δημοσίου, ο πρώην υπουργός Γιώργος Βουλγαράκης, επισημαίνοντας ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής πως η αρμοδιότητα για το όλο θέμα των ανταλλαγών ανήκε σε άλλα υπουργείο και όχι στο ΥΠΠΟ. Παράλληλα παρέσχε πλήρη κάλυψη στις ενέργειες της συζύγου του, συμβολαιογράφου Αικατερίνης Πελέκη - Βουλγαράκη.

Διαβάστε περισσότερες λεπτομέρειες στις παρακάτω αναρτήσεις μας, στην κατηγορία «Αρχεία»:

Βουλγαράκης: «Δεν κατάλαβα τι λέτε»

ΚΑΤΑΘΕΣΗ Γ. ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΑΒΒΑ ΤΣΙΤΟΥΡΙΔΗ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/12/2008 15:07:05

    χαχαααχαχαααα
    Η Πελεκενα-Βουλγαρακενα, εχει κανει Συμβολαια για καμια 100 ακινητα κ ανταλλαγες της Μονης. Ο πεθερος και ο κουνιαδος ειναι νομικοι συμβουλοι της Μονης ΚΑΙ και κατα την επισκεψη των Μοναχων στο γραφειο του, συζητησανε τη στεγαση Φιλανθρωπικου Ιδρυματος ! χαχαχαχαααααααααα

    ααααααααααααααααα χαχαχαααααα

    Στο κουτι μασα τον Βουλγαρακη ΤΩΡΑ ! Δηλαδη μας λεει οτι ειναι βλαξ ενυπογραφα και under oath. Περασε απο 2 Υπουργεια με αυτο το IQ ?

    To δικο μας ΙQ παντως παραμενει στα "κοκκινα".

    Ετσι ειναι εαν ετσι νομιζετε κ Βουλγαρακη μας.


    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/12/2008 15:10:20

    Αφιερωμενο στον κ Βουλγαρακη,


    ¨Εμού του ιδίου

    Στίχοι: Σίμος Κουσκούνης
    Μουσική: Σίμος Κουσκούνης
    Πρώτη εκτέλεση: Σίμος Κουσκούνης

    Για τις νύχτες που ήπια και ξεσάλωσα
    Για τις νύχτες στην TV που χάζεψα
    Μετανιώνω πότε πότε που δακρύζω
    Κι έχω τύψεις που απόψε ψιθυρίζω

    Για όλες όσες εγκατέλειψα παλιά
    Δίχως έστω μια μισή εξήγηση
    Για την βέρα μου που βγάζω στα κρυφά
    όταν με τους φίλους βγαίνω λίγο αργά

    Κι οι ενοχές μου όσο πάνε και πληθαίνουν
    Κι η ξανθιά που πήγα χθες μ` ανησυχεί
    Τις ανέμελες τις μέρες μου τις ψάχνω
    Στις ανήσυχες τις νύχτες μου να βρω

    Κι οι ενοχές μου όσο πάνε και πληθαίνουν
    Κι η ξανθιά που πήγα χθες μ`ανησυχεί
    Στις ανήσυχες τις νύχτες μου μου λείπεις
    Και στο μυαλό τριγυρνάς ακόμα εσύ

    Μετανιώνω που προμήθεια δεν πήρα
    Που δεν της έταξα την γη και ουρανό
    Κάποιος άλλος της τα έταξε το είδα
    Κι αυτή μάσησε μαζί του από καιρό

    Μετανιώνω το δημόσιο όταν κλέβω
    έχω τύψεις κι όταν είμαι ειλικρινής
    Η εφορία κάθε χρόνο μου τα παίρνει
    Πάλι ψήφησα και ήμουν επιεικής

    Μετανιώνω όταν γράφω τραγουδάκια
    Για να είμαι στο ρυθμό της εποχής
    Μετανιώνω όταν πίνω οχτώ σφηνάκια
    Και την άλλη μέρα νοιώθω άθλια βαρύς

    ΠΠ

  3. τιραμολα avatar
    τιραμολα 02/12/2008 16:44:19

    Στην Α΄Αθηνας δεν κατεβαινει υποψηφιος?
    Δεν εχει προβλημα , θα εκλεγει....

  4. theo avatar
    theo 02/12/2008 18:53:13

    Ο κ. Παυλόπουλος, πως βρέθηκε ξαφνικά κι αυτός μπλεγμένος?

    ΥΓ: Και μία ακόμη απορία!!! Θεσμικά, ο Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών έχει την πολιτική ευθύνη(προσοχή!!! πολιτική όχι ποινική, που είναι ατομική) για τις πράξεις ή παραλείψεις των υφισταμένων του (π.χ. υφυπουργών) και των εποπτευομένων φορέων του (π.χ. ΚΕΔ). Αυτό έχει περιγραφεί στο νόμο του Κράτους "Κυβέρνηση και Κυβερνητικά Όργανα" του 1985 που κωδικοποιήθηκε το 2005, χωρίς καμμία προσαρμογή στις αλλαγές που έχουν εν τω μεταξύ επέλθει. Οι υπουργοί μας φαίνεται να αποδέχονται τους grandiose τίτλους, π.χ. Οικονομίας και Οικονομικών, Ανάπτυξης, Εσωτερικών-Δημόσιας Διοίκησης-Αποκέντρωσης, κλπ., αλλά όχι και τις ευθύνες που απορρέουν από το Σύνταγμα και τους Νόμους του Κράτους, γι' αυτές τις υπεραρμοδιότητες. Όταν λοιπόν πέφτει στο προσκήνιο ο κ. Παυλόπουλος (όλοι, μα όλοι, ποιούν την νήσσαν για την απρόσμενη εξέλιξη), απορώ που κρύβεται ο καθύλην αρμόδιος ΥΠΟΙΟ, για να καταθέσει έστω τη μαρτυρία του για το τι γνώριζε και τι δεν γνώριζε (που θα έπρεπε να γνωρίζει).

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/12/2008 21:11:17

    ΠΠ

    Ωραιοτατο αλλα δεν το αξιζει ο βατραχανθρωπος,η αλλοιως αχυρανθρωπος κυπριακων οφφ σορ...

    Υπερθεματιζω το 1. Ο Τραμπουκος,αλητης ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ,Βουλγαρακης να φυγει αμεσως απο την πολιτικη ζωη του τοπου!

    Πιο φαυλος και απο τον Καμμενο!

    Μονο ο πρασινος ομοσταυλος του Αγγελος Φιλιππιδης(το πιδης γραφεται οπως θελει κανεις)ειναι εφαμιλλος του...

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/12/2008 21:21:00

    Ο δικηγόρος Σοφός που είχε αναλάβει την πολιτική αγωγή της οικογένειας Τσαλικίδη στο σκάνδαλο υποκλοπών- Vodafone, είχε προσληβθεί πριν σύμβουλος του υπουργού Δ. Τάξης, Βουλγαράκη, ΜΑΖΙ με τον Δημήτρη ΠΕΛΕΚΗ...

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/12/2008 22:49:17

    Updated: α) Όταν ο πατέρας Πελέκης παραιτήθηκε από δικηγόρος της Μονής Βατοπεδίου, λόγω του σκανδάλου, "διόρισε" και τον -"πολλά υποσχόμενο"- κ. Σοφό αντικαταστάτη του.

    β) "naftemporiki": «Ο δικηγόρος της οικογένειας Τσαλικίδη, Θεμιστοκλής Σοφός, είχε διοριστεί στις 9/2/2005 από τον Γιώργο Βουλγαράκη, σε Επιτροπή του υπουργείου Δημόσιας Τάξης, για τη διαμόρφωση πλαισίου δράσης αντεγκληματικής πολιτικής. Σήμερα παραιτήθηκε, έχοντας αναλάβει δικηγόρος της Μονής Βατοπεδίου».

    Τα παραπάνω κατήγγειλαν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ κύριοι Νιώτης, Μπόλαρης και Καρχιμάκης, μέλη της Εξεταστικής Πολιτικής της Βουλής.

    Ο κ. Βουλγαράκης ερωτηθείς σχετικά από την Επιτροπή ανέφερε πως δεν θυμόταν τον διορισμό αυτόν.

    Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, μαζί με τον κ. Σοφό, στην ίδια Επιτροπή έχει διοριστεί ο Δημήτριος Πελέκης, κουνιάδος του κ. Βουλγαράκη.

    Υπενθυμίζεται πως ο Κώστας Τσαλικίδης, η οικογένεια του οποίου ζήτησε τις υπηρεσίες του κ. Σοφού, είχε αυτοκτονήσει το Μάρτιο του 2005 και ο θάνατός του είχε συνδεθεί με την υπόθεση των υποκλοπών.

    Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

  8. Lara avatar
    Lara 02/12/2008 22:50:53

    νηπιος γερων
    Αυτο που λες διετρεχε χτες το δικο μου μυαλο.
    Αλλα γιατι ο Σοφος απ' οτι διαβαζω παραιτηθηκε απο την αναληφθεισα υπαρασπιστικη γραμμη υπερ του επιχειρηματια του κηπου της Παναγιας και του
    οθωμανου χρυσοβουλαρχη ο κ.κ. Εφραιμ;

  9. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 03/12/2008 01:28:47

    Μπερδευτήκαμε με ολο αυτό το μπουρδέλο. Μου θυμίζει πικάντικες ιστορίες σε κοτσομπολίστικα περιοδικά...ο Κ., που τα ειχε με την Χ, και συγχρόνως με την Θ, που ήταν η πρώην....Ενα μεγάλο κρεββάτι τελος πάντων.

  10. iris avatar
    iris 03/12/2008 01:35:44

    Alexandra
    Thes na peis ena megalo Bordelle

  11. ataktos avatar
    ataktos 03/12/2008 10:49:31

    Δεξιο γ αυτο και αταξικό .Λέτε να μην έχει τσάτσα και Νταβά ?