#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2011 12:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν φτάνει που μας...,τους πληρώνουμε κιόλας!!!



 

 

Αυτή η είδηση αποτελεί την επιτομή της υποτέλειας: 800.000 ευρώ, περίπου, χρωστάει η κυβέρνηση Παπανδρέου στην Τρόικα για αμοιβές των ελεγκτών της που έρχονται κάθε λίγο και λιγάκι εδώ, για υπερωρίες, διάφορα έξοδα κλπ. Δεν φτάνουν δηλαδή τα επιτόκια για τα δάνεια που μας έδωσαν για να μας υποδουλώσουν εσαεί, δεν φτάνουν τα ασημικά του κράτους που ορέγονται, τους πληρώνουμε κι από πάνω έξοδα παράστασης !!!

Επειδή όμως στον Προϋπολογισμό του κράτους δεν προβλέπονται ... παραστατικά υποτέλειας, η υπόθεση έχει γίνει μπαλάκι μεταξύ των υπουργείων Εσωτερικών και Οικονομικών. Αλλά ούτε έτσι βρέθηκε λύση και οι Τροϊκανοί φωνάζουν "τα λεφτά μας". Κάποιος κυβερνητικός φωστήρας έριξε και την ιδέα να πληρωθούν από το ΕΣΠΑ, αλλά ούτε κι εκεί προβλέπεται σχετικό κονδύλι.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ. avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ. 27/04/2011 12:24:24

    Διαβάστε στο ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΝΕΜΟ...

    Τι είναι και τι σημαίνει η αναδιάρθρωση του κρατικού χρέους.

  2. manos avatar
    manos 27/04/2011 12:34:44

    Να πληρώσουν όλοι οι συνταξιούχοι από 1 ευρώ. Θα πληρωθεί η τρόικα και θα τους μείνουν και λεφτά για τυρόπιτα και μίλκο από τα έβερεστ.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 12:38:24

    *Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΑΕΔ μεταξύ Μαρτίου '10 και Μαρτίου '11 αυξήθηκαν κατά 16,33% οι άνεργοι (854.462 από 734.509) και μειώθηκαν κατά 19,73% οι προσλήψεις.

    1 ευρω απο καθε ανεργο !!! και λυθηκε ΓΑΠ ΓΑΠ ΓΑΠ ΓΑΠ

    ΠΠ

  4. Samarikia avatar
    Samarikia 27/04/2011 12:49:13

    Πότε θα απαλλαγούμε επιτέλους από την υποτέλεια?είναι δυνατόν να πληρώουνε τους αρχικοπρίτες της διαφθοράς και του αίσχους?Υποτελείς στους Τούρκους,στην Τρόικα,στον ΓΑΠ,στην ΕΕ,στις ΗΠΑ,στον κάθε μακάκα με απωθημένα της παιδικής ηλικίας και των ανεκπλήρωτων πόθων για την Ελλάδα....Ένας Ισημερινός μας χρειάζεται λέω εγώ να ησυχάσουμε από τα συμπλέγματα των αρρωστημένων μυαλών....

    • Φούλης avatar
      Φούλης @ Samarikia 27/04/2011 14:34:12

      Μετοικίστε και εσείς στον Ισημερινό, ξηρό κλίμα, θάλασσα και βουνό.

  5. Enzo avatar
    Enzo 27/04/2011 13:08:58

    θα μας παρουν και τα βρακια αυτοι!

    • Μisha avatar
      Μisha @ Enzo 27/04/2011 13:22:28

      Τα παιδιά και τις γυναίκες θα μάς παρουν, για να τα βγάλουν στο κλαρί...
      Και τα όργανα μας, με την «εικαζόμενη συναίνεση».

      Ψαχνουμε τον Παναγούλη του 2011 ....

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Μisha 27/04/2011 13:45:13

        Δεν υποχωρούμε ούτε στιγμή. Δεν κάνουμε ούτε βήμα πίσω.
        Κάνουμε άλματα πιό γρήγορα από τη φθορά...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μisha 27/04/2011 14:05:17

        Ο "Παναγούλης του 2011" θα συλληφθεί πάλι, αν στόχος του είναι κτήνη με αστυνομική προστασία. "Παναγούληδες" μπορούν να γίνουν πολλοί όμως, με καθολική ανυπακοή/αντίσταση/υπονόμευση στα τροϊκανά ενεργούμενα, δημόσιά τε και ιδιωτικά, σε οποιοδήποτε ιεραρχικό επίπεδο κι αν βρίσκονται.

        • Μisha avatar
          Μisha @ Αυριανιστής 27/04/2011 14:10:38

          Ο Παναγούλης του 2011 μπορεί να είναι ο χ απελπισμένος που σκέφτεται να αυτοκτονήσει, λογω χρεων ή ανεργίας...

        • Μisha avatar
          Μisha @ Αυριανιστής 27/04/2011 14:12:09

          Χριστός Ανέστη, φίλε Αυριανιστή :)

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Μisha 27/04/2011 14:13:14

            Αληθώς Ανέστη, Μίσα!

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 27/04/2011 13:29:22

    Ψιλοπράγματα. Αύξηση 4% στις συντάξεις θα πάρει η νομενκλατούρα της γραφειοκρατίας της ΕΕ σε περίοδο που ζητούν από τα κράτη μέλη περικοπή δαπανών ή και μισθών. Και ο προϋπολογισμός της ΕΕ είναι αυξημένος κατά σχεδόν 5%.

    Για όσους απορούν τι συντάξεις παίρνουν: Η μέση σύνταξη των 19000 συνταξιούχων αξιωματούχων είναι 68500 ευρώ ανά χρόνο. Ενώ οι πλέον υψηλόβαθμοι θα λάβουν 125000.

    h*tp://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/8471179/Britain-faces-170m-EU-pension-bill.html

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2011 13:38:27

    ο μόνος που αξίζει τον κόπο είναι ο κύριος στα δεξιά της φωτό!

    • Enzo avatar
      Enzo @ archaeopteryx 27/04/2011 13:40:31

      ο κλητηρας? α φοραει και τα καλα του οποτε ερχονται.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ archaeopteryx 27/04/2011 13:48:35

      κ. Ασημάκης.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 27/04/2011 15:01:59

      να τους πλακωσει στις φαπες ο παλεστης !!

      ΠΠ

  8. Μisha avatar
    Μisha 27/04/2011 14:11:27

    Χριστός Ανέστη , λεβέντισσα Ντιμι...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Μisha 27/04/2011 22:46:01

      Misha, Aληθώς Ανέστη ο Κύριος και Θεός μας!
      Σχετικά με τις μεταμοσχεύσεις, μεταφέρω τη προσέγγιση σ’αυτό το καυτό θέμα, του Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικολάου, με τη καταλυτική παρέμβαση του οποίου, η 4μηνη εμπόλεμη κατάσταση στη Κερατέα, άλλαξε άρδην, τη Μεγάλη Εβδομάδα.

      Πρόκειται γιά τον ξεχωριστό, με τις πολλές Πανεπιστημιακές διακρίσεις και πολύ αγαπητό στο εκκλησίασμα Ιεράρχη, με τον μεστό λόγο και το χαμηλό προφίλ. Σύμφωνα με το Βιογραφικό του:

      Σπούδασε Φυσική στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

      Μετά την συμπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεών του, συνέχισε τις σπουδές του στα κορυφαία Ηarvard και ΜΙΤ των ΗΠΑ, όπου έλαβε Μεταπτυχιακούς Τίτλους (Master) και Διδακτορικό (Ph.D).

      Διετέλεσε Επιστημονικός Συνεργάτης της Διαστημικής Εταιρείας των HΠΑ (NASA) και της εταιρείας Arthur D. Little (125-years global management consultancy specializing in strategy and operations management).
      Η 2ετής συνεργασία του με τη ΝΑSA, ως Επιστημονικού Συμβούλου, απογείωσε τη φήμη του αλλά όχι τον ταπεινό χαρακτήρα του.

      Εργάσθηκε ως Ερευνητής και Επιστημονικός Συνεργάτης στο Αγγειολογικό Εργαστήριο του New England Deaconess Hospital των ΗΠΑ.

      Δίδαξε στα Πανεπιστήμια του Harvard και του M.I.T., στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης και στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.

      Σπούδασε Θεολογία στην Θεολογική Σχολή του Τιμίου Σταυρού στη Βοστώνη των ΗΠΑ και ανακηρύχθηκε Διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

      Ως Διευθυντής του Κέντρου Βιο-Ιατρικής Ηθικής και Δεοντολογίας (h--p://bioethics.org.gr) και Πρόεδρος της Συνοδικής Επιτροπής Βιο-ηθικής της Εκκλησίας της Ελλάδος, είπε: «Είναι άλλο πράγμα οι μεταμοσχεύσεις να στηρίζονται σε αισθήματα δωρεάς και σεβασμού, και άλλο σε μικρονοϊκά νομοθετικά τεχνάσματα αρπακτικής λογικής. Αν οι γιατροί τολμήσουν να εικάσουν τη συναίνεση του νεκρού, τότε θα διαπιστώσουν την έντονη αντίδραση των συγγενών. Καμία εικαζόμενη συναίνεση δεν μπορεί να καταργήσει την υπεύθυνη συγγενική συγκατάθεση. Η εικαζόμενη συναίνεση δεν έχει ηθική βάση, δεν έχει λογικό έρεισμα, δεν έχει πρακτικό αποτέλεσμα. Εχει όμως, τη δυνατότητα να οδηγήσει τις μεταμοσχεύσεις σε βέβαιη κοινωνική απαξίωση και σε παντελή αποτυχία.»

      Υπενθύμιση ότι λόγω της οικονομικής κρίσης στη χώρα μας, ο κ. Νικόλαος ήταν ο πρώτος Ιεράρχης o οποίος ζήτησε από τον Αρχιεπίσκοπο τη διακοπή της μισθοδοσίας του. Την κίνησή του αυτή, ελάχιστοι την ακολούθησαν. Οι περισσότεροι τη χλεύασαν.

      Ο μεστός και σύγχρονος λόγος του κ. Νικολάου, έχει μεγάλη απήχηση στη νεολαία!

      Με αυτόν τον Ιεράρχη, υπάρχει ΕΛΠΙΔΑ!

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ η Dimi 27/04/2011 23:15:04

        Δεν το ήξερα Dimi, εντυπωσιακό. Ευτυχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι στην εκκλησία.
        Χριστός Ανέστη

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ victoria (true) 27/04/2011 23:56:18

          Tο γλυκύ ἔαρ της Πίστεως γιορτάζει με το γλυκύ ἔαρ της Ελληνικής Φύσεως. Aληθώς Ανέστη, Victoria.

  9. Φούλης avatar
    Φούλης 27/04/2011 14:35:59

    Και γιατί ρε παλικάρια δεν ζητάτε χρεωκοπία να έρθουμε και μεις οι νεοταξίτες με τα φράγκα από το αμέρικα να σας αγοράσουμε κοψοχρονιά. Εμείς οι νεοταξίτες είμαστε μαζί σας, κατά της τρόικας και του μνημονίου.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Φούλης 27/04/2011 15:46:20

      ασε μην κουραζεσαι, με ενα 1,50 την ισοτιμια Ευρω/$ εκει που παει θα ερθουμε εμεις πρωτοι να σας αγορασουμε. μεχρι και ο κυρ Μητσος απο τα τρικαλα θα αγορασει οικοπεδο στο Μανχαταν.
      τρυπιος ειναι ο κωλος σας στην Αμερικη.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Φούλης 27/04/2011 20:50:01

      @ Φούλης Καινούργιε σχολιαστή και κατά δήλωσή σας νεοταξίτη: Ο διορατικός Ελύτης, φαίνεται να είχε λάβει υπόψη τις χολερικές ιδεοληψίες της νεο-αταξίας, όταν έγραφε αυτόν τον στίχο με νόημα:

      «Κάπου
      ανάμεσα Τρίτη
      και Τετάρτη
      πρέπει να παράπεσε
      η αληθινή σου μέρα.»

      Hope you understand the meaning of these lyrics, big spender from America!

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/04/2011 16:35:21

    Να τους φιλοξενήσει ο Άκης στο αρχοντικό του.
    Ή να τους φιλοξενήσει κάποιος στη Υπατία.
    Τι τα θέλουν τα ξενοδοχεία;

    • Μisha avatar
      Μisha @ Strange Attractor 27/04/2011 17:20:46

      Να τους πάρουν στη Βουλή, το προεδρικό και το Μαξιμου....
      Και να ανακηρύξουν την περιοχή σαν Red Light District και αφου την διακοσμήσουν αναλόγως να φωνάξουν τον Βεστερβέλε με τον Ελτον Τζων να την εγκαινιάσουν. Κονφερασιέ του ιβέντ να είναι ο Βαλλιανάτος με τον Κωστάλα.

  11. tamam_87 avatar
    tamam_87 27/04/2011 16:41:26

    Επειδη ξερω, απο περσυ ειχε γινει μπαλακι το θεμα.
    Το νοικακι στη Φιλοθεη κλπ, ποιος θα το πληρωνε ????

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/04/2011 17:22:02

    S.A ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΥΧΑΓΩΓΟΥΝ ΜΕ ΣΚΟΥΟΣ, ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΚΑΝΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΛΠ ΚΑΜΙΑ ΚΑΡΑΒΙΔΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΤΙΣ 800.000;;; ΕΠΙΣΗΣ, ΑΝ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΘΟΥΝ ΕΞΥΠΝΑ, ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΝΗΡΗ ΠΛΑΤΕΙΑ...ΝΑ ΞΕΛΑΜΠΙΚΑΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΤΡΑΒΑΜΕ ΕΜΕΙΣ...

  13. thpr avatar
    thpr 27/04/2011 17:29:13

    Μηπως πρεπει να απαντησει η Eurostat στα παρακάτω ερωτήματα για τα δημοσια εσοδα ?????

    h++p://www.dimitris-stergiou.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=315:-eurostat-2010&catid=34:2010-05-31-20-48-22&Itemid=53

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ thpr 27/04/2011 17:42:48

      ααχχ τι τραβαμε !!! δεν το πιστευω !!!!....

      ΠΠ

  14. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 27/04/2011 18:15:00

    Εδω ολοι οι Ελληνες φωναζουμε τα΄΄λεφτα τα λεφτα μας''αυτους τους απατεωνες θα ακουσουμε,ας μπουν στην σειρα των εχοντων να παιρνουν και βλεπουμε να τα παιρνουν του αγιου Κοτικ ανημερα.