#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2010 10:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν υποχωρούν οι φορτηγατζήδες - διάλογο θέλει τώρα η κυβέρνηση



Στους δρόμους φαίνεται ότι θα κριθεί η επιστράτευση. «Ή ταν ή επί τας», λένε οι εκπρόσωποι της συντονιστικής. «Δεν σταματάμε τον διάλογο», δηλώνει ο γ.γ. του υπουργείου Χ. Τσιόκας και συζητεί μόνον το φορολογικό και τα κίνητρα.

Τεταμένη είναι η ατμόσφαιρα έξω από το υπουργείο Μεταφορών, όπου συγκεντρωμένοι ιδιοκτήτες ΦΔΧ αναμένουν να ενημερωθούν για τα αποτελέσματα της συνάντησης των εκπροσώπων τους με τον υπουργό Δημήτρη Ρέππα. Τα πνεύματα οξύνθηκαν, όταν μέρος των επαγγελματιών πέταξε μπουκάλια προς την είσοδο του υπουργείου, με τα ματ να απαντούν κάνοντας χρήση δακρυγόνων.

Από το πρωί συγκεντρωμένοι είναι τουλάχιστον 200 μεταφορείς, που αντιδρώντας στην απόφαση της κυβέρνησης για πολιτική επιστράτευση, διαμαρτύρονται και ανά διαστήματα επιχειρούν να εισέλθουν στο κτίριο, σκαρφαλώνοντας στα κάγκελα.

«Για μία ακόμα φορά ήρθαμε στην Πολιτεία και στην κυβέρνηση για να συνομιλήσουμε, μας υποδέχθηκαν με ματ και με δακρυγόνα, αυτό είναι ντροπή», δήλωσε ο πρόεδρος του Συνδικάτου Χερσαίων Μεταφορών Γιώργος Τζωρτζάτος.

Χάος με την επιστράτευση των φορτηγών ΔΧ στη Θεσσαλονίκη. Κανένας δεν παρέλαβε φύλλο πορείας, καθώς όπως λέγεται θα πρέπει πρώτα να δημοσιευτεί ΦΕΚ, και κατόπιν οι κατά τόπους νομαρχίες να συντάξουν καταλόγους βάσει των οποίων η αστυνομία θα πρέπει να εντοπίσει τον κάθε επιστρατευθέντα... αλλιώς θα πρέπει να θυροκολληθεί η εντολή.

Οι βυτιοφορείς αυτή την ώρα είναι συγκεντρωμένοι έξω από τις εγκαταστάσεις των διυλιστηρίων της Jet Oil στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης, παρουσία ισχυρών αστυνομικών δυνάμεων.

Το κλίμα είναι τεταμένο καθώς δηλώνουν ακόμη, παρά την πολιτική επιστράτευση, οτι δεν θα κάνουν πίσω στις κινητοποιήσεις τους.

" Δεν θα παραλάβω τα φύλλα πορείας και ας με δικάσουν" δήλωσε στο Ράδιο Θεσσαλονίκη ο πρόεδρος του σωματείου βυτιοφορέων Θεσσαλονίκης Γιαννης Γιαβρίδης. Όπως τόνισε συνάδελφοί του στην Αθήνα θα προχωρήσουν και σε αποκλεισμό του υπουργείου υποδομών.

Εν τω μεταξύ, στα ελάχιστα βενζινάδικα που διαθέτου καύσιμα στη πόλη, υπάρχουν αρκετές καταγγελίες για αισχροκέρδεια. Σύμφωνα με πληροφορίες, το λίτρο της αμόλυβδης έχει αγγίξει ή και ξεπεράσει πολλές φορές τα 2 ευρώ.

(η φωτογραφία έξω απο το υπουργείο Μεταφορών)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 29/07/2010 11:20:37

    εχουν ενα ελαφρυ χεράκι οι φορτηγατζηδες

  2. Enola Gay avatar
    Enola Gay 29/07/2010 11:21:03

    ΡΙΞΤΕ ΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΡΑ.

  3. zackii avatar
    zackii 29/07/2010 11:24:50

    Έχουν λαλήσει τα χουντοκάναλα να υποστηρίζουν το ΓΑΠ στην κόντρα με τους φορτηγατζήδες. Αμφιβάλλω ακόμα και στο φόρτε του Μπρέζνιεφ , υπήρχε τέτοια συμπαράσταση ακόμα κι από την Πράβντα. Σκεφτείτε πόσα έχουν τσακώσει οι καναλάρχες. Γειά σου ρε Παυλόπουλε με το βασικό σου μέτοχο...

    • zackii avatar
      zackii @ zackii 29/07/2010 12:13:28

      Η πλάκα είναι που μας λένε ότι με τον ανταγωνισμό θα πέσουν οι τιμές, των μεταφορικών. Όπως και με τα διόδια, ε...όλα στην Ελλάδα είναι θέμα μίζας..γιατί πήγε εκείνο το παιδί στο εμιράτο με Παμπούκη και Κατσέλη? μήπως...γιά να κανονίσει τίποτα?...γιατί ρε παιδί μου?..βοηθήστε με λίγο...και γιατί ήταν κάποιος Λούβαρης το 1987 στο ΓΕΣ όταν γινόντουσαν οι διαπραγματεύσεις γιά τα ΑΜΧ 30 τα Γαλλικά άρματα μεταφοράς προσωπικού?...μήπως ήταν εκεί γιά να κανονίσει τη μίζα κάποιου?...Βοηθήστε με..δεν καταλαβαίνω

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ zackii 29/07/2010 15:11:52

      Καιρός είναι να τελείώνουμε με τα χουντοκάναλα. να κλείσουν όλα και να δημευθεί η περιουσία τους.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/07/2010 11:26:46

    Θυμίζω το σοου γαπ πέρσι με τους αγρότες στο λιμάνι

    και κλάααμα η κυρία...

    • tiramola avatar
      tiramola @ αλλενάκι 29/07/2010 11:42:49

      Αλλενάκι να σου θυμίσω καλύτερα εγώ για να σε "φτιάξω"
      Όταν το 2006 η κυβέρνηση Καραμανλή αποφάσισε την επιστράτευση των ναυτικών που απεργούσαν, σε συνεδρίαση του πολιτικού γραφείου του ΠΑΣΟΚ υπό τον σημερινό πρωθυπουργό δόθηκε εντολή στον Βενιζέλο και στον Ρέππα να συντάξουν τροπολογία μετά από πρόταση της Δαμανάκη που θα κατέθεταν στη βουλή για κατάργηση του μέτρου της επιστράτευσης.
      Είπες τίποτα?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 29/07/2010 11:46:00

        Αυτό δεν είναι ΝΕW SPEAK είναι το ΝΕW PERFORMANCE.
        Τι να πω εγώ, τον πρωθυπουργό σου να ρωτήσεις, γιατί μας τα είχες ζαλίσει με τον άλλο τον "ηθοποιό".
        Τελικά το όσκαρ ηθοποιίας ποιος θα το πάρει;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 29/07/2010 11:46:20

        Και μετά από αυτά, τιραμόλα, εξακολουθείς να υποστηρίζεις τη χθεσινή απόφαση για επιστράτευση;

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ tiramola 29/07/2010 11:50:22

        Το εκαναν τελικα;

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 29/07/2010 12:17:00

        Φυσικά Αυριανιστή διότι κρίνω και καταθέτω την άποψή μου για συγκεκριμένο θέμα και όχι με οπαδικά κριτήρια όπως αρκετοί σχολιαστές της ιστοσελίδας.
        Όταν στο πρόγραμμα ενός κόμματος προβλέπεται το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων, έχει καμία σημασία αν το κάνει ο αντίπαλος?

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 29/07/2010 12:24:05

        χοχοχο...αυτο το "μη οπαδός" πες το ξανά...ποιο πρόγραμμα, οι άνθρωποι είναι "bell boys who came to collect the bill" όπως έλεγε ο Μάρλον Μπράντο - "Ανυπάκοος" στον Μάρτιν Σην -"Συστημικό" στο "Αποκάλυψη Τώρα" του 1980, όταν ο τελευταίος διατεινόταν "I'm just a soldier, Sir".

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 29/07/2010 12:35:43

        Ο Μάρλον Μπράντο είχε πει επίσης "go get the butter" στο τελευταίο τανγκό στο Παρίσι...

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ tiramola 29/07/2010 13:21:49

        Ειπες τιποτα Τιραμολακο; Σε αρωτηξα προηγουμενως

        ...Το εκαναν τελικα;...
        και δεν μας ειπες κατι. Οπως προκυπτει απο τα λεγομενα σου τις καλυτερες ιδεες τις εχει ως αντιπολιτευση το ΘΑΣΟΚ. Οταν ομως γινεται κυβερνηση αναγκαζεται να απρνηθει την ιδεολογια του (;). Θυμαμαι μια προφητικη συζητηση που ειχα με καποιο ΚΚΕ το 82 και του ειχα πει σχεδον ετσι οτι το ΘΑΣΟΚ καποιοι το βαζουν να κυβερνησει για να εφαρμοσει μετρα που αν προσπαθουσε να το κανει η δεξια θα ειχε καει το πελεκουδι.

        Και παρατηρωντας την πορεια της δυστυχης πατριδας απο το 81 και εντευθεν οι δικοι σου σχεδον πετυχαν τον αρχικο σκοπο τους δηλ. της παγκοσμιας διακυβερνησης. Το πειραμα του αποτυχημενου υπαρκτου σοσιαλισμου με την ιδια μεθοδο αλλα απο τον "τριτο" δρομο.

    • Γιαννης 3 avatar
      Γιαννης 3 @ αλλενάκι 29/07/2010 12:15:07

      Επισης δεν ξεχνω Κολα-Σταμουλη και αλλων σοσιαλιστων στρατιωτων με τα ξεβρακωματα στο δρομο......πως αλλαζουν οι καιροι ομως......τοτε ο ψηλος ξεπουλουσε τα λεωφορεια τωρα ολα καλα.......

  5. ataktos avatar
    ataktos 29/07/2010 11:31:41

    Τα ρεκόρ υπάρχουν για να συντρίβονται, όμως επίσης υπάρχουν για να εκπέμπουν μηνύματα όσον αφορά τις κρυμμένες δυνατότητες του ανθρώπου πέρα από τους επίδικους τομείς. Μήπως λοιπόν όλη αυτή η ενασχόληση με το Μαραθώνιο, την ιστορία και το παρόν του,, την αναβίωσή του κλπ., μήπως όλο αυτό μας δείξει την ανάγκη για μια άλλη , διαρκή, επίμονη, σκληρή, «μαραθώνια» πολιτική ; Μια πολιτική που δεν θα εξαντλείται σε «κατοστάρια»;ΓΑΠ ..ακούς εσένα αφορά τέκνο της... Μαργαρίτας ..χιχχι

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ataktos 29/07/2010 11:36:37

      Έγραψες!! το σύνθημα για τα πρόβατα...!!! τα ρεκόρ υποτέλειας υπάρχουν για να συντρίβονται...

      Η εικόνα αυτή των πανικόβλητων ελλήνων να εκλιπαρούν στα βενζινάδικα για δυο σταγόνες πανάκριβης βενζίνης δίνει στην κατοχική τρόικα το απόλυτο επιχείρημα.

      • ataktos avatar
        ataktos @ αλλενάκι 29/07/2010 17:26:03

        αλλενάκι- έγραψα και ..για τον λύκο ..παλιά ..ακόμα εν ενεργεία ..και πηρα 7 ψηφους χιχχι

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ αλλενάκι 29/07/2010 17:29:24

        Εγώ θυμάμαι και ξυλοδαρμούς έξω απ τα μπακάλικα, για μια κονσέρβα ή ένα γαλατάκι νουνού, τον Ιούλιο του `74.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/07/2010 11:33:26

    Στο μεταξύ οι εταιρείες μαζί με το κράτος φυσικά... έχουν στήσει το τέλειο σκηνικό για να δεχθούν αδιαμαρτύρητα τα πρόβατα οι οδηγοί τη βενζίνη στα 2+ ευρώ το λίτρο.

    Η κυβέρνηση πρέπει να είναι πλήρως ικανοποιημένη από τις ουρές προβάτων που εκλιπαρούν να τους αδειάσουν τη τσέπη, λέγοντας και ευχαριστώ από πάνω.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 29/07/2010 11:42:53

      Αλλενάκι, έχεις δίκιο. Μετά από τη συμπεριφορά αγέλης, μη σε παραξενέψει αν το φθινόπωρο η κυβέρνηση ρίξει κι άλλη βαρβάτη αύξηση στο φόρο των καυσίμων, βάζοντας κατόπιν τους Καψοπρετεντέρηδες να λένε "μα εδώ ο ελληνικός λαός έκανε ουρά το καλοκαίρι με τη βενζίνη στο 1,80 και στα 2 ευρώ ένεκα αισχροκέρδειας, και δεν είναι τώρα διατεθιμένοι να τα δώσουν για τον Ιερό Σκοπό της κάλυψης του Εθνικού μας χρέους;".

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Αυριανιστής 29/07/2010 13:04:34

        Σε παραδέχομαι γιατί βλέπεις μακριά. Σα να το ακούω κιόλας...

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 29/07/2010 15:45:31

        Ο Πρετεντερης οχι. Νομιζω οτι ηδη εχει καταλαβει οτι δεν τον συνφερει και θα γινει αντιΓΑΠ.

  7. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 29/07/2010 11:38:14

    Ο Ρεππας παιρνει προγευση τι τον περιμενει με τον ΟΣΕ...Η Διαμαντοπουλου-αν αληθευουν τα περι απολυσεων Εκπ/κων-, θα το 'νιωσει" απο τον Σεπτεμβριο!!!
    Και οσοι μπηκαν στον κοπο να διαβασουν το Μνημονιο (και να μην περιμενουν "μασημενη τηλεοπτικη τροφη"), θα δικαιωσουν τα λεχθεντα του γυρολογου-και γερου-ανα καναλι κ.κ.Ρωμανια, που ειπε οτι απο τον Οκτωβριο και μετα σπιτι των Ελληνων θα ειναι ο δρομος...
    υ.γ.Να μην ξεχναμε και τους αγροτες...Τωρα εχουν ποτισματα "και ειναι στα μαυρα πανια" που βλεπουν τους φορτηγατζηδες να τους κλεβουν την δοξα!!Αρε ερμε Μπουτα...

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/07/2010 11:39:35

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ Για όσους διαθέτουν ακόμα αντανακλαστικά αξιοπρέπειας και κοινού νου παραθέτω το κείμενο για ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ [ειρηνική πολιτικοποιημένη καθολική πανελλαδική διαμαρτυρία] του Συντονιστή - Θαλαμοφύλακα

    syndonistis blogspot com

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 29/07/2010 11:42:11

      λάθος αναγραφή, το σωστό είναι: sindonistis blogspot com

  9. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 29/07/2010 14:19:33

    ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 29/07/2010 15:13:51

      Συμφωνώ όλοι για έναν και ο καθένας για όλους

  10. δημητρης avatar
    δημητρης 29/07/2010 15:04:48

    AYTOS O LAOS EXEI PLEON TOSO ALLOTRIOTHEI KAI ALLOIOTHEI OSTE TIPOTA PLEON NA MHN TON SOZEI.
    60 XRONIA STO ZYGO SYNITHISSE PLEON.

  11. δημητρης avatar
    δημητρης 29/07/2010 15:04:52

    AYTOS O LAOS EXEI PLEON TOSO ALLOTRIOTHEI KAI ALLOIOTHEI OSTE TIPOTA PLEON NA MHN TON SOZEI.
    60 XRONIA STO ZYGO SYNITHISSE PLEON.

  12. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 29/07/2010 15:15:10

    Κανένα πρόβατο δεν σώθηκε βελάζοντας. Ολοι στον αγώνα

  13. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 29/07/2010 15:16:22

    Εβαλε την ουρ'α στα σκέλια η χούντα, βλέπει ότι τελείωνει και προσπαθεί να σώσει ότι μπορεί

  14. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 29/07/2010 15:20:10

    Φορτηγατζήδες μην κάνετε πίσω είναι ετοιμόροποι και πανικόβλητοι πάρτε τους καιτα σώβρακα

  15. Lewnidas avatar
    Lewnidas 29/07/2010 16:01:53

    ριξτε τον επικυνδηνο λογο βλακειας. ειναι αυτος ηλιθιος αλλα και οι συμβουλατορες πανιβλακες. αλλα αμα τα παντελονια τα φορας για διακοσμητικους λογους γινεσαι ρεντικολο.

  16. ΟΝΤΕΝΣΕ avatar
    ΟΝΤΕΝΣΕ 29/07/2010 17:19:21

    ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΚΑΣΤΕΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.ΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ .ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ ΤΟΥ ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ ΠΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΩΠΑΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΧΩΡΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΟΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ????

  17. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 29/07/2010 17:39:24

    Νομιζω κ.κ.STRANGE ATTRACTOR, οτι στο ανωτερω σχολιο σας υπαρχει "ελαφρως", το ιχνος της υπερβολης.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 29/07/2010 17:42:23

      Ποιό σχόλιο εννοείς Χρήστο;

  18. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 29/07/2010 18:21:55

    Αυτο περι ελλειψεως αγαθων το 74...Ισως και να κανω λαθος ομως."Ψιλοκουφο" μου ακουγεται...Εγω ειμαι 39 ετων, και τωρα ειλικρινα-πραγματικα, στερουμαι πραγματων..Πστεψε με.Περαν των οσων αναφερθηκες οι γονεις μου που τοτε με μεγαλωναν, ποτε τους δεν μου το ανεφεραν.Επαναλαμβανω, ενδεχομενως λογου αγνοιας και τοτε ηλικιας, να λανθανω περι της αποψεως μου.

  19. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 29/07/2010 20:11:28

    Παιδιά άσχετο. Τι πράμα είναι αυτός ο Αδεσμευτος τύπος; 7 στα 10 πρωτοσέλιδα στηρίζουν το γιωργάκη. Ε ρε λαμόγιο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!