#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2012 13:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν υποχωρεί η κυβέρνηση: Μισθοί δημοσίου στους υπαλλήλους της Βουλής



Επανέρχεται δριμύτερη η κυβέρνηση στο θέμα των μισθών των υπαλλήλων της Βουλής, μετά και το μήνυμα που είχε στείλει ο πρωθυπουργός από τις Βρυξέλλες όπου είχε πει: «Εκβιασμούς δεν δεχόμαστε εγώ και η κυβέρνησή μου. Δεν υπάρχουν υπάλληλοι δύο ταχυτήτων, όλοι την ίδια ακριβώς μεταχείριση. Η απόφαση της κυβέρνησης είναι αμετάκλητη».

Έτσι, μετά τις γιορτές οι μισθοί και τα άλλα μισθολογικά δεδομένα των υπαλλήλων της Βουλής εναρμονίζονται με αυτά των υπαλλήλων που υπηρετούν στο υπουργείο Οικονομικών.

Η κυβέρνηση προχωρά στο σχεδιασμό της, όπως είχε ζητήσει ο Αντώνης Σαμαράς, καθώς δε μπορεί να υπάρχουν υπάλληλοι δύο ταχυτήτων στο δημόσιο. Επίσης, δε μπορεί να εκβιάζεται ένα ολόκληρο κράτος από απειλές, όπως ότι θα μπλοκάρουν νομοσχέδια.

Η ανακοίνωση της γενικής γραμματείας της κυβέρνησης έχει ως εξής:

«Σχετικά με το θέμα της μισθολογικής εναρμόνισης των υπαλλήλων της Βουλής, η κυβέρνηση, αμέσως μετά τις γιορτές θα εντάξει στο φορολογικό νομοσχέδιο τροπολογία με το ακόλουθο περιεχόμενο: Μισθολογικό καθεστώς υπαλλήλων Βουλής.

»Από 01.01.2013 οι πάσης φύσεως τακτικές αποδοχές και επιδόματα των υπαλλήλων της Βουλής εξομοιώνονται με τις πάσης φύσεως τακτικές αποδοχές και επιδόματα των υπαλλήλων του Υπουργείου Οικονομικών. 

»Ο αριθμός των ωρών υπερωριακής απασχόλησης κατά τις απογευματινές και νυκτερινές ώρες, καθώς και της απασχόλησης κατά τις Κυριακές και εξαιρέσιμες ημέρες καθορίζεται με απόφαση του Προέδρου της Βουλής και η πραγματοποίησή τους βεβαιώνεται από τους αρμόδιους Προϊσταμένους, δεν μπορεί, δε, να υπερβαίνει τις πενήντα δύο (52) ώρες μηνιαίως, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 20 του ν. 4024/2011 (Α΄ 226)».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 20/12/2012 13:43:17

    Εξομοιώνονται με τις αμοιβές των υπαλλήλων του Υπουργείου Οικονομικών.
    Όχι με την πλέμπα.
    Εξακολουθούν, λοιπόν, να υπάρχουν υπάλληλοι δύο ταχυτήτων.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Νίκος Α 20/12/2012 17:09:21

      Ετσι ακριβως... παλι θα κανομανε στη πλατη μας τα αγαπημενα παιδια του βισματος! Ρε ΟΥΣΤ... μισθους απλων υπαλληλων του ΙΚΑ (και πολυ τους) πρεπει να παιρνουν, μπας και φανει οτι κατι λιγο αλλαζει. Αλλα σιγα μην πειραξουν αυτα τα αστερια... αφου εχουν 2 ....Post Doc ο καθενας τους.. Αλλα δεν μασανε, αφου θα ερθει ο Αλεξης να αποκαταστησει την ''αδικια'', και η θρασυτατη αυτη ελιτ θα παρει παλι αυτα που ...δικαιουται.

  2. δημης avatar
    δημης 20/12/2012 13:52:04

    ΤΙ...ΣΤΑΜΠΟΥΚΑΣ!!!!!!!!.......
    ΜΕ ΤΑ..."ΠΑΙΔΙΑ" ΠΟΥ.... ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΙΟΡΙΣΑΝ...
    - ΤΑ ΚΑΛΣΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ...ΤΑ ΚΑΛΣΟΝ...

    • δημης avatar
      δημης @ δημης 20/12/2012 13:57:48

      ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ ...(Ο ..ΔΑΙΜΩΝ)...

  3. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 20/12/2012 13:59:32

    Το οτι για πρώτη φορά ένας πολιτικός αφουγκράζεται την κοινωνία και αντιδρά άμεσα σε όλα δεν είναι θετικό; Στρεβλώσεις 150 ετών δεν διορθώνονται αμέσως. Αναγνωρίστε τουλάχιστον την προσπάθεια.

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ ΝΙΚΟΣ 21/12/2012 12:37:59

      "Το οτι για πρώτη φορά ένας πολιτικός αφουγκράζεται την κοινωνία και αντιδρά άμεσα σε όλα δεν είναι θετικό; Στρεβλώσεις 150 ετών δεν διορθώνονται αμέσως." "ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΚΑΛΣΟΝ ΠΑΙΔΙΑ" όπως λέει και ο δήμης.

  4. LamprosM avatar
    LamprosM 20/12/2012 14:04:35

    καλά λέει ο φιλος Νικος παραπάνω. Μια χαρα κινηση και μπραβο του Σαμαρα. Τον εχω κατηγορήσε πολλές φορές για πραγματα που ειπε και εκανε & δεν μου άρεσαν, αλλα εδω εχει απολυτο δικιο. Ειναι αν μη τι άλλο ένα βημα στην σωστη κατέυθυνση για να αλλάξουμε νοοτροπία και ορισμένες καστες να καταλαβουν πως δεν εχουν το απολυτο δικαιωμα πάνω απ όλους.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ LamprosM 20/12/2012 18:10:39

      Μα τι μπράβο, ρε φίλε; Γιατί δεν έδωσε εντολή από τις Βρυξέλλες στον Στουρνάρα να μην υποχωρήσει; Το σίδερο κολλά στην βράση, λέει η παροιμία.

      "Έτσι, μετά τις γιορτές οι μισθοί και τα άλλα μισθολογικά δεδομένα των υπαλλήλων της Βουλής εναρμονίζονται με αυτά των υπαλλήλων που υπηρετούν στο υπουργείο Οικονομικών."

      μετά τις γιορτές, ώστε να μην χάσουν και το δώρο!

  5. YiannisK avatar
    YiannisK 20/12/2012 14:36:10

    Απο καπου πρεπει νάρχισει το ξηλωμα του πουλοβερ. Φυσικα συνεχεια πρεπει να παρουν οι Βουλευτες, Δικαστικοι κλπ Αξιωματουχοι της τεως 'Τζιτζικοχωρας"!
    Μακαρι παντως να συνεχιστει η προσπαθεια....

  6. jhk avatar
    jhk 20/12/2012 14:38:22

    ...Τελικά, μπορεί κάποιος να μας πει με τις ως τώρα ρυθμίσεις...τι παίρνουν οι υπάλληλοι του ΥΠΟΙΚ-Τελωνείων σε σχέση με τους υπόλοιπους Δ.Υ...
    Οι της Βουλής, από το ρετιρέ στην ..ταράτσα....

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 20/12/2012 14:48:03

    Ποιος να αναγνωρίσει τι; Πόρωση λέμε!

  8. pasokos avatar
    pasokos 20/12/2012 15:01:22

    Ε, όχι και εξομοιώνονται. Παίζει να πάρουν και αύξηση αφού του ΥΠΟΙΚ έχουν εξαιρεθεί έως το 2016 από το ενιαίο!!!

  9. viva avatar
    viva 20/12/2012 15:33:53

    τελικα υπαρχει το γα$%%^^νο ενιαιο μισθολογιο η οχι ? και αν υπαρχει περιλαμβανει καποιον η ολοι εξαιρουνται ?

  10. viva avatar
    viva 20/12/2012 15:37:19

    συμφωνα με δημοσιευματα η γερμανικη βουλη απασχολει 400 υπαλληλους , το σωστο θα ηταν για εναν ηγετη σαν τον Σαμαρα να θεσει σε διαθεσιμοτητα τους υπολοιπους... αραγε τα εφαπαξ (400αρια) θα τα παρουν ολοκληρα ΄? η θα τα κουρεψουν οπως στους υπολοιπους ?

  11. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 20/12/2012 15:44:18

    Για αυτούς που δεν γνωρίζουν :

    Οι υπάλληλοι του ΥΠΟΙΚ όλων των βαθμίδων προ του ενιαίου μισθολογίου (1/11/12) λόγω του επιδόματος ΔΙΒΕΤ που ήταν όσο και ο μισθός έπαιρναν διπλάσιους μισθούς από όλο το δημόσιο (έτσι απόφοιτος δημοτικού καθαρίστρια έπαιρνε καθαρά 2,200 ευρώ ενώ απόφοιτοι ΑΕΙ –κάτι ΑΣΟΕ και ΤΕΙ λογιστικής έφταναν μέχρι 3,800 ευρώ και ανάλογα με την προϋπηρεσία , αρ. παιδιών , επιδόματα τμηματαρχών ή διευθυντών , υπερωρίες έφταναν πάνω από 4,000 ευρώ καθαρά).
    Με την εφαρμογή του ενιαίου προβλεπόταν ένταξη τους στο ενιαίο μισθολόγιο που θεσπίστηκε για όλο το δημόσιο από 1/11/11 και οι μισθοί που περιγράφω θα πέφτανε σχεδόν στο 50%. Άρχισαν τα πανηγύρια των απεργιών και των λευκών τοιούτων και μπήκε το πλαφόν της μείωσης στο 25% με πρόβλεψη η πλήρης εξομοίωση να γίνει μειώσεις 25% το χρόνο μέχρι την πλήρη εξομοίωση.
    Πριν 3 μήνες πέρασε μια τροπολογία ο Στουρνάρας που αναστέλει την δεύτερη μείωση που θα εφαρμόζονταν από 1/11/12 . Μάλιστα η έκθεση κόστους του ΓΛΚ το περνούσε στα μουλωχτά συμψηφίζοντας την μη περικοπή με άσχετα οφέλη (για άλλους λόγους) για το δημόσιο το οποίο τελικά θα είχε και κέρδος!!! από την μη περικοπή.
    Παράλληλα για την εξάλειψη της πρώτης μείωσης θεσπίζουν μπόνους επίτευξης στόχων (υπήρχε πρόβλεψη στο ενιαίο που δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ σε κανένα υπουργείο) και υπογράφουν οι Διευθυντές των εφορειών με τους περιφερειάρχες τις σχετικές συμβάσεις. Αποτέλεσμα θα είναι φυσικά να επιτευχθούν οι στόχοι , αφού οι ίδιοι τους προσδόρισαν ώστε να επιτευχθούν!!! Το πώς θα επιτύχει τους στόχους μια καθαρίστρια πχ (μην της ξεφύγει κανένα σκουπιδάκι!!!)είναι άλλη ιστορία.
    Επομένως οι εφοριακοί παραμένουν με διπλούς μισθούς (νόμιμους) και σε κάποιες περιπτώσεις με το μπόνους παίρνουν και αύξηση.

    Με αυτούς θα εξομοιωθούν οι υπάλληλοι της Βουλής και μας το παρουσιάζουν και σαν επιτυχία της Κυβέρνησης.
    Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ΚΟΡΟΪΔΑ.

    • pasokos avatar
      pasokos @ Κ. Βέρος 20/12/2012 16:31:12

      Η τροπολογία θυμάσαι πότε ήταν; Ήταν στο μεσοπρόθεσμο. Την ημέρα που πήγε να εντάξει τη Βουλή στο ενιαίο, εξαιρούσε τους δικούς του!!! Πράγματι ο Στουρνάρας προέρχεται από το ΠΑΣΟΚ.

  12. tak avatar
    tak 20/12/2012 16:05:03

    Ο μισθός των υπαλλήλων του υπουργείου οικονομικών, δεν είναι δα και μισθός των δημοσίων υπαλλήλων... Να μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας...

    • tak avatar
      tak @ tak 20/12/2012 17:14:32

      Ε, όχι και δεν υποχωρεί η κυβέρνηση... Ψέμα είναι πως ο Μαυραγάνης υποχρεώθηκε να τα μαζέψει;

  13. Yannis K. avatar
    Yannis K. 20/12/2012 16:25:52

    4οο υπαλληλους η Γερμανικη Ομοσπονδιακη Βουλη, 1700 στο πλουσιο Ελλαδισταν! Ακομα αναρωτιεστε γιατι μας κοβουν μισθους και επιδοματα? Εκτος αυτου , μπορει καποιος να μας πει ποσα καθαριζει το μηνα περιπου ενας χρυσοκανθαρος του Υπουργειου Οικον. για να ξερουμε τι σημαινει εξομειωση?

    • Βερτης Θ. avatar
      Βερτης Θ. @ Yannis K. 20/12/2012 17:06:02

      Διαβασε παραπανω τον Βερο. Να προσθεσω οτι πολλοι απο αυτους βγαζουν πολλαπλάσια απο λαδωματα και ο μισθος λιγο τους ενδιαφερει αν κρινουμε απο αυτους που πιανουν καθε τοσο.

    • K. avatar
      K. @ Yannis K. 20/12/2012 17:09:53

      Η Γερμανική Ομοσπονδιακή Βουλή συνεδριάζει όμως μόνο δυο εβδομάδες κάθε μήνα (όχι καθημερινά όπως η ελληνική βουλή) και για πολύ λιγότερες ώρες ανά συνεδρίαση (3-4 ώρες).
      Και οι 400 που έχει, πολλοί είναι...

  14. Βερτης Θ. avatar
    Βερτης Θ. 20/12/2012 16:59:10

    Οι συντεχνίες ζουν και βασιλεύουν. Υπ. Βουλής , Υπ. ΥΠ.ΟΙΚ. , Δικαστικοί , Διπλωμάτες, ΔΕΚΟ , Στρατιωτικοί και καποιοι αλλοι που ειναι λουφαγμένοι σε κατι περιεργες Γραμματείες , ΕΠΟ, ΣΕΓΑΣ , ΟΑΚΑ και το κακό συναπάντημα. Αλοίμονο για ολους τους υπολοιπους και κυριως τον Ιδ. Τομεα και τους άνεργους.

    • MCA avatar
      MCA @ Βερτης Θ. 20/12/2012 20:40:23

      Φίλε μου μην ισοπεδώνεις τους Δικαστικούς και τους Διπλωμάτες με τους υπόλοιπους που ανέφερες.Επίσης οι στρατιωτικοί αμείβονται με μισθούς ενιαίου μισθολόγιου παρά τις ιδιορυθμίες του επαγγέλματος τους.

      • Κ. Βέρος avatar
        Κ. Βέρος @ MCA 20/12/2012 23:53:35

        Οι Στρατιωτικοί έχουν δικό τους μισθολόγιο , είναι από 10 έως 50% πάνω από το ενιαίο και επιπλέον διαχειρίζονται κονδύλια (πλασματικών!!! υπερωριών και Φ.Π.) που μεταφράζονται σε ποσά κατ' άτομο 143Ε (όλοι) και 100 έως 600Ε ανάλογα με τη θέση. Για να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. Φυσικά δεν δέχομαι αντίρρηση γιατί εκεί εργάζομαι.

        • MCA avatar
          MCA @ Κ. Βέρος 21/12/2012 07:29:53

          Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες,αλλά πριν από αρκετό καιρό είχα διαβάσει ότι ο προέδρος τους εκλιπαρούσε να μπουν στο εννιαίο μισθολόγιο γιατί θα πληρωνώταν τις υπερωρίες και γενικά θα είχαν μεγαλύτερο εισόδημα από ότι τώρα.Εξάλου από όσο γνωρίζω προβλέπονται εξτρά μειώσεις γι αυτούς για το 2013 αλλά και το 2014.

      • Βερτης Θ. avatar
        Βερτης Θ. @ MCA 21/12/2012 00:27:11

        Γιατι να μην τους εξομοιώνω; Για τους δικαστικους δεν ειπα να παιρνουν οσα οι υπόλοιποι αλλα ποσοστιαία να υποστουν την ιδια μείωση. Το ποσα παιρνουν αναλυθηκε με λεπτομερεια σε αλλες αναρτησεις. Αν θελεις ουτε στη δουλεια σκοτωνονται, στο σπιτι εργαζονται , ουτε αποφοιτησαν απο καποια Ιατρικη η Πολυτεχνειο (στα χρονια μας που να ξεραμε την θεωρουσαμε σχολη της πλακας). Για τους διπλωματικους που ειναι γιοι και κορες διπλωματων και πολιτικων στο ενιαιο και πολυ τους ειναι (οι πιο πολλοι ειναι χαμηλων ακαδημαικων προσοντων και καποιοι ουτε μια ξενη γλωσσα δεν γνωριζουν και περνανε ζωη χαρισαμενοι ανα τον κοσμο).

        • MCA avatar
          MCA @ Βερτης Θ. 21/12/2012 07:42:16

          ΟΚ.Η ισοπέδωση που ανέφερα αφορούσε τους μισθούς.Συμφωνώ για τις αναλογικές μειώσεις για όλους.

          • MCA avatar
            MCA @ MCA 21/12/2012 07:51:29

            Αναλογικές μειώσεις για τους δικαστικούς ενοούσα.

  15. viva avatar
    viva 20/12/2012 18:01:29

    φιλος στο λογιστηριο της βουλης μου ειπε οτι 350-400 υπαλληλοι βγαζουν την δουλεια κ οι υπολοιποι ΑΦΑΝΤΟΙ τους βλεπουν μονο στις καταστασεις μισθοδοσιας.........

  16. anonimos avatar
    anonimos 20/12/2012 18:31:06

    «Εκβιασμούς δεν δεχόμαστε εγώ και η κυβέρνησή μου. Δεν υπάρχουν υπάλληλοι δύο ταχυτήτων, όλοι την ίδια ακριβώς μεταχείριση. Η απόφαση της κυβέρνησης είναι αμετάκλητη». Το μεγάλο ψέμα που δείχνει το ύφος και το ήθος της κυβέρνησης. Γιατί αυτή ήταν που αποδέχτηκε να υπάρχουν υπαλληλοι δύο ταχυτήτων ψηφίζοντας την τροπολογία να μην μειωθούν άλλο οι μισθοί των εφοριακών και να συμπληρωθούν από επίδομα επίτευξης στόχων. Στην υγειά σας κορόιδα που το ψηφίζετε

  17. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 20/12/2012 19:40:58

    ... Δυστυχώς οι ...πελάτες έχουνε πάντα (ακόμα) δίκιο και τα ''δικά μας παιδιά'' είναι πάντα (ακόμα), στο απυρόβλητο.
    Αφιερωμένο, κυρίως για την θαυμάσια κατάληξή του :-) :
    Η συνέλευση των ποντικών - ΧΑΡΗΣ & ΠΑΝΟΣ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ
    http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

  18. adidrust avatar
    adidrust 20/12/2012 20:38:59

    "Επανέρχεται δριμύτερη η κυβέρνηση στο θέμα των μισθών των υπαλλήλων της Βουλής..."
    ....σιγά, σκίστηκε το καλτσόν....

  19. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/12/2012 20:46:20

    Δυστυχώς, ...ευτυχώς που επιμένει η Τρόικα...!!!

  20. klak avatar
    klak 20/12/2012 21:01:37

    Σε τηλεπαιχνιδια έχουν βρει αυτόματο ηλεκτρονικό τρόπο ψηφοφορίας. Στην ελληνική βουλή ακόμα με το μολύβι και το χαρτί. Μία ώρα για να ανακοινώσουν τα αποτελέσματα...
    Άλλα πως θα δικαιολογούν την ύπαρξή τους όλοι αυτοί οι άχρηστοι..
    Απόλυση όλων τώρα. Προκήρυξη θέσεων μέσω ΑΣΕΠ για όσους ακριβώς χρειάζονται.

  21. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/12/2012 21:16:05

    Ναι όντως, μου προκαλούν ντροπή οι διαδικασίες ψηφοφορίας.
    Τι άχρηστοι Θεέ μου!

  22. Νικήτας avatar
    Νικήτας 21/12/2012 00:16:32

    Στο ενιαίο μισθολόγιο οι κοπρίτες και όποιος δεν γουστάρει να παραιτηθεί πάραυτα και να πάρει την θέση του ένας απλός πολίτης που θα θρέψει και μερικά στόματα.
    Η επόμενη κίνηση του πρωθυπουργού είναι επανέλεγχος των διορισμών όλων ανεξαιρέτως των διορισμών στην βουλή και όσοι βρεθούνε βισματικώ τω τρόπω
    να απολυθούν και η θέση τους να καλυφεθεί αξιοκρατικά.
    Ακόμα και τα ανηψια τους πρέπει να πληρώσουν διότι το όφελος θα είναι μεγάλο στο συμβολικό επίπεδο , που ψοφάει ο Έλλην για τέτοια , μα και στο πρακτικό διότι θα είσρεύσουν στο κομματικό ταμείο πολλοί περισότεροι απο τους τσαντισμένους λελέδες .

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Νικήτας 21/12/2012 08:15:45

      ''...και όσοι βρεθούνε βισματικώ τω τρόπω...'' :-) Ο βισματόδρομος δεν είναι ο μονόδρομος που οδηγεί στην εύφορη κοιλάδα τουΚΥνοβουλίου;

  23. Μακεδόνας avatar
    Μακεδόνας 21/12/2012 20:08:40

    "Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ΚΟΡΟΪΔΑ." Μπα έχουμε πρωθυπουργό που δεν ανέχεται δημοσίους υπαλλήλους δύο ταχυτήτων! Ανέχεται τριών ή περισσοτέρων ταχυτήτων!!!