09/03/2009 04:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν υπάρχει πλέον περιθώριο για τίποτα


_________________________________________________________________________________________________
Από τις δηλώσεις του Πανίκα Ψωμιάδη υπέρ της ενσωμάτωσης του ΛΑΟΣ στη ΝΔ και τη δημιουργία «ενιαίας κεντροδεξιάς παράταξης» φτάσαμε, λοιπόν, μέσω των πρωθυπουργικών συναντήσεων της προηγούμενης εβδομάδας, στην ανοικτή στήριξη Καραμανλή από τον Καρατζαφέρη: «Από σήμερα έχεις 161. Μπορούμε να πάμε έως το 2011. Αλλιώς ο Παπανδρέου ίσως βγει ακόμη και αυτοδύναμος» φέρεται να είπε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ στον πρωθυπουργό την περασμένη Πέμπτη σύμφωνα με την Real News.

Κατόπιν αυτού οι κ. Λούλης και Σουφλιάς εισηγούνται στον Πρωθυπουργό σκληρή γραμμή πόλωσης - για να ανασυγκροτηθούν τα μαντριά, να βοηθηθεί και ο ΓΑΠ - και διπλές εκλογές τον Ιούνιο. Το είπε άλλωστε και η Αλέκα την Πέμπτη, βγάζοντας τον Καραμανλή από τη δύσκολη θέση να το πει ο ίδιος.

Φυσικά στις εθνικές εκλογές τα πρόβατα θα ψηφίσουν για τον «καταλληλότερο», έτσι ώστε μετά την βέβαιη ήττα της ΝΔ ο αρχηγός να αρχίσει να ετοιμάζεται για το διπλανό στο Μαξίμου μέγαρο - όπως έχουμε βαρεθεί να λέμε.

Στο σημείο αυτό αρχίζουν οι αερολογίες. Οι σύμβουλοι του Καραμανλή (οι ίδιοι που τον οδήγησαν μέχρι αυτού του σημείου) του λένε ότι αν η διαφορά με την οποία η ΝΔ θα ηττηθεί θα είναι μικρή -της τάξης του 3% ας πούμε - μπορεί να επανέλθει το 2010 (προεδρικές εκλογές). «Επειδή μέχρι τότε θα αποδειχθεί ότι ο Γ. Παπανδρέου δεν μπορέσει να υλοποιήσει όσα υπόσχεται». Αυτό αποκαλείται και το σενάριο του «πράσινου διαλείμματος». Άλλωστε το έχει πει και ο ίδιος. «Είμαι 53 ετών και δεν σκοπεύω να βγω στη σύνταξη».

Μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση προβλέπει «πρόγραμμα σκληρής λιτότητας και καθημερινή διαχείριση της κρίσης ως τον Φεβρουάριο» και βλέπουμε

Αυτά τα ενδιαφέροντα προκύπτουν από την ειδησεογραφία του Σαββατοκύριακου. Ποια είναι η γνώμη μας;

Δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια, κυρίως χρονικά, για τίποτε. Ακόμη και τώρα να σταματήσει η κρίση, και ν΄ αρχίσει να  βρέχει πιστώσεις από τον ουρανό και να ξανακτιστούν τα καμένα και να ξορκίσουν τον Ρουσόπουλο και να μπουν οι κλέφτες στην φυλακή και.. και.. και..., πάλι ο Κ. Καραμανλής δεν σηκώνει την κατάσταση με τίποτε.

Αν πάμε σε σκέτες ευρωεκλογές το ΠΑΣΟΚ θα πάρει 10 πόντους παραπάνω από την Ν.Δ.

Αν πάμε σε διπλές εκλογές, ή και μονές νωρίτερα, η Ν.Δ χάνει κυβέρνηση και 50 βουλευτές.
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι η παρτίδα έκλεισε και καλά κρασιά και για τον Καραμανλή και για τη Ντόρα, που ήθελε το κόμμα ακέραιο και δικό της. Όλα είναι πλέον με ημερομηνία λήξης.

Μετρήστε όσους είναι σήμερα γύρω στα 45 και βάλε, και δείτε την Ν.Δ. της επόμενης περιόδου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 09/03/2009 08:34:00

    Στα 45 και βάλε υπάρχουν κάποιοι βουλευτές! και οι βολεμένοι παρατρεχάμενοι τους,
    από τα 45 και κάτω μετά από λίγο καιρό και όπως κυλάει η κατάσταση θα υπάρχει ο πολύ διάσημος από τις δημοσκοπήσεις "κανένας"

  2. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 09/03/2009 09:00:59

    Αφου δεν υπαρχει περιθωριο ποια λυση απομενει??Εκλογες!!Ειναι φανερο απο το φθινοπωρο του 2008 δεν υπαρχει κυβερνηση που να κυβερνα .Τα επικοινωνιακα κολπα ελαβαν τελος,ο κοσμος καταλαβε οτι στην εξουσια βρισκεται μια κυβερνηση ανικανων και διεφθαρμενων και πρεπει να φυγει το συντομοτερον!!!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/03/2009 09:08:12

    Εκτος απο την εικονικη πραγματικοτητα των κυβερμνησεων υπαρχει και η εικονικη πραγματικοτητα των καναλιων.Η αμφισβητηση δεν αρχισε το 2008 αλλα το 2007 αμεσως μετα τις εκλογες με προσχημα το αλμα Ζαχοπουλου που δεν σημαινε τελικα τίποτα.Με άλλα λογια οι δημοσιογραφοι και τα κανάλια δεν αποδεχτηκαν το αποτέλεσμα των εκλογων του 2007 και απο την πρωτη στιγμη προσπαθησαν να το ανατρεψουν.Τελικα προετοιμασαν ιδεολογικα την "εξέγερση" του Δεκεμβριου που ηταν ανοιχτο πραξικοπημα κατα της λαικης ετυμηγοριας.

  4. neoinileias avatar
    neoinileias 09/03/2009 09:14:56

    Στη βάση αυτή, οι οικονομικές εξελίξεις σε συνδυασμό με το γενικευμένο κλίμα αβεβαιότητας που επικρατεί και δημιουργεί επισφαλής ισορροπίες σε κοινωνικό και πολιτικό επίπεδο, αλλά και η απουσία εκτίμησης- πρόβλεψης σε σχέση με την έκταση και τη διάρκεια της κρίσης κάνουν δύσκολη και τη δυνατότητα αξιοποίησης όλων εκείνων των παραγόντων που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν αξία, έτσι, η οικονομική απαισιοδοξία σε συνδυασμό με το χρόνο που χάνεται, αντί να παράγει, καταναλώνει αξία και μειώνει στο ελάχιστο τις ευκαιρίες για μεγάλα τμήματα του πληθυσμού.… >http://neoinileias.blogspot.com/

  5. GreenPoint avatar
    GreenPoint 09/03/2009 09:56:19

    ! 4 ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ..Να υποθεσω οτι εχασες την ψυχραιμια σου??

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/03/2009 10:05:42

    Οι εκλογές του 2007 προκηρύχθηκαν για να δοθεί νωπή λαϊκή εντολή, μετά από τον ορυμαγδό των καμμένων και των νεκρών της Πελοποννήσου, το κάψιμο της Πάρνηθας και της Ολυμπίας. Το αποτέλεσμα των εκλογών του 2007 είναι case study για ψυχιατρική έρευνα.

  7. tony avatar
    tony 09/03/2009 10:34:00

    Το αποτέλεσμα των εκλογών του 2007 είναι case study για ψυχιατρική έρευνα.
    Σέ κάθε περίπτωση είναι αποτέλεσμα.Αυτό βγάλαμε και αυτό πρέπει να λουστούμε.Ας προσέχαμε.Δεν καταλαβαίνω σε τι θα χρησιμέψουν σήμερα εκλογές.
    Και το κυριότερο με τι λεφτά θα γίνουν?

  8. christos avatar
    christos 09/03/2009 10:35:36

    Εάν δεν έβαζε τις φωτιές το παρακράτος του ΠΑΣΟΚ το 2007 η ΝΔ θα κέρδιζε με 7% διάφορα από το ΠΑΣΟΚ…

    Το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών δεν θα είναι αυτό που γράφεις…η ΝΔ θα είναι πρώτο κόμμα.

    Σιγά μην εμπνεύσει το Λαό ο ΓΑΠ …που μιλάει με αγρότες και αναφέρεται στην Μεσογειακή δίαιτα…

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/03/2009 11:00:17

    H Ντορα θα μαζεψει στο μαντρι της ολους οσοι ηταν κοντα στον μπαμπα το 90-93. Να με θυμηθειτε.

    Μεσος ορος ηλικας τα 65. ο Κουλης θα ροχνει το μεσο ορο. Ισως κατεβει και ο γυιος της ο Κωστας.

    ΘΑ εχουμε εκπληξεις και απο αλλα μετωπα προεκλογικα.

    ΠΠ

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/03/2009 11:01:22

    Καθολου δεν εχασα την ψυχραιμια μου.
    Ανεφερα γεγονοτα.Εγιναν η δεν εγιναν εκλογες το 2007;Αμφισβητηθηκε το νομιμο της διαδικασιας απο κανενα;Οχι.Για μερικους τρελαθηκαν οι Ελληνες-ισως να ειναι και ετσι.Αλλά πάντως ψηφισαν ελευθερα.
    Δυο μηνες ακριβως μετα και ενω δεν ειχε αλλαξει τίποτε ζητηθηκε η πτωση της κυβερνησης επειδη ο γραμματεας του Υπουργειου Πολιτισμου επιχειρησε να αυτοκτονησει.Το σηριαλ-ανευ ουσιας- κρατησε μηνες και σταματησε μονο επειδη το σκεπασε η συνοδος του ΝΑΤΟ για τα Σκόπια.Μετα πηγαμε για διακοπες το καλοκαιρι και κατοπιν αρχισε το σηριαλ του Βατοπεδιου.Αφου δημιουργηθηκε η ατμοσφαιρα οτι κατι ανυποφορο συμβαινει στην Ελλάδα και παραλληλα στο ΑΚΟΥΣΜΑ της παγκοσμιας οικονομικης κρισης που δεν ειχε φθασει ακομη εδω καλλιεργηθηκαν οι προσδοκιες της εξωκοινοβουλευτικης αριστερας και των αναρχικων για επανάσταση (καθως σε όλα τα βιβλία τους προβλέπεται η επανάσταση ως αποτέλεσμα μιας κρισης)με αφορμη τη δολοφονια του μαθητη εγινε ανοιχτη αποπειρα βιαιης ανατροπής της εκλεγμενης κυβερνησης με κάψιμο των ελληνικών πόλεων.Αυτα εγιναν.Τωρα όπως εγω ξαναγραψει εγω θα σεβασθω το αποτελεσμα των εκλογων όποτε και αν γινουν όπως ήμουν νομιμοφρων και στις προηγουμενες κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ.Αλλα ΣΗΜΕΡΑ η νομιμη κυβερνηση ειναι αυτη που κερδισε τις εκλογές του 2007.

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 09/03/2009 11:12:42

    Σιγά μην σκιστεί το καλσόν του ΚΚ μωρέ που θα τον ανατρέψουν και βίαια..Ψυχραιμία ψυχραιμία .

  12. Le canard avatar
    Le canard 09/03/2009 11:14:19

    Στις 17 Μαρτίου ανακοινώνεται η ίδρυση του νέου κόμματος Δράση, στο οποίο πρωταγωνιστικό ρόλο θα παίξουν οι Στέφανος Μάνος και Βασίλης Κοντογιαννόπουλος.

    Περσινά ξυνά σταφύλια.

  13. Nick avatar
    Nick 09/03/2009 11:17:48

    Αν και άσχετο με το θέμα, θα ήθελα να εκφράσω τα συλλυπητήρια μου για το θάνατο του Χρήστου Παπουτσάκη, εκδότη του "Αντι".

  14. ariel avatar
    ariel 09/03/2009 11:20:14

    11@
    Είναι η νόμιμη κυβέρνηση, σύμφωνοι. Είναι όμως αυτό που υποσχέθηκε να είναι? Κυβέρνηση των πράξεων? Η μήπως είναι μόνο κυβέρνηση λόγων ειπωμένων με στόμφο, χειρονομίες, γκριμάτσες και θυμωμένα κτυπήματα χεριών στο βήμα της Βουλής? Αλλα ελπίζαμε και περιμέναμε, άλλα ήλθαν. Οσο για το Ζαχόπουλο, μην τα σκαλίζετε, γιατί κανείς δεν ξέρει τι έγινε και θα είμαστε αφελείς να πιστεύουμε πως πήδηξε, μόνο γιατί ξενοπήδηξε. Και κάτι άσχετο, μάθατε πως πέθανε ο Παπουτσάκης? Ας είναι ελαφρύ το χώμα.

  15. Le canard avatar
    Le canard 09/03/2009 11:31:18

    Βάρος στο θέμα του Κυπριακού και των κατοίκων των κατεχομένων, εδόθη κατά την επισκεψη της Κλίντον στην Αγκυρα. Στο κοινό αμερικανο-τουρκικό ανακοινωθέν, που δόθηκε στη δημοσιότητα γίνεται αναφορά στην άρση του λεγόμενου αποκλεισμού των Τουρκοκυπρίων. Επίσης αναφέρεται ότι οι δύο πλευρές συμφώνησαν να «στηριχθεί η επίλυση του Κυπριακού με μία αποδεκτή κι από τις δύο πλευρές λύση υπό την αιγίδα του ΟΗΕ και να αρθεί ο αποκλεισμός που εφαρμόζεται εις βάρος των Τουρκοκυπρίων».

    Αποκλεισμός; Τι αποκλεισμός; Μα ψευδοκράτος δεν είναι τα κατεχόμενα; Ε, να το αναγνωρίσουμε, να τελειώνει και ο αποκλεισμός. Που δεν είναι και τόσο αποκλεισμός διότι και σύνδεση με την Τουρκία έχει, μέχρι και τουρισμό διεθνή έχει.

  16. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/03/2009 12:21:03

    Ψυχραιμία …παραληρηματική.
    Τον Δεκέμβρη ουδείς επιχείρησε να ανατρέψει την κυβέρνηση , επειδή έτσι λένε τα βιβλία -τα βιβλία λένε επίσης πως χρειάζεται ένα πολιτικό υποκείμενο με πολιτική άποψη, πυραμιδωτή δομή ιεραρχικής οργάνωσης, ανάληψη τομέων ευθύνης, οριζόντια διακλάδωση, και σχεδιασμό για την επαύριο.
    Τίποτε από όλα αυτά δεν υπήρχε τον Δεκέμβρη . Εκείνο που υπήρχε ήταν ένα μωσαϊκό αντιδράσεων με ποικίλη έκφραση. Υπήρχαν οι μαθητές στη δίκαιη αγανάκτησή τους για τη δολοφονία ενός συνομηλίκου τους, υπήρχαν οι ακροαριστεροί που ονειρεύονται συγκρούσεις με την κεντρική εξουσία και τους αρμούς ενός δήθεν αστυνομικού κράτους, υπήρχαν οι Συριζέοι και οι εταίροι τους που φαντασιώνονται εξεγέρσεις , ενώ σε κάθε κάδο σκουπιδιών που καίγεται βλέπουν την απεικόνιση της ζώσας εξέγερσης. Υπήρχαν και οι γνωστοί άγνωστοι μπάχαλοι που αναλαμβάνουν δράση στην ουρά της πορείας κάθε 17 Νοέμβρη για να προβοκάρουν και να κάψουν.
    Αυτοί και τούτη την φορά δεν ήταν πολύ περισσότεροι. Απλά βρήκαν λαμπρό πεδίο δράσης λόγω της ψοφοδεούς κυβερνητικής πολιτικής που τους άφησε να ξεσαλώσουν από το φόβο ενός δεύτερου νεκρού
    Αν στο μέλλον η οικονομική κρίση επιφέρει παρόμοιες –χωρίς εισαγωγικά- εξεγέρσεις, θα είναι πρωτόγνωρη κατάσταση και θα κριθεί από τη συμπεριφορά των πολιτικών κομμάτων κατά πόσο θα ενσωματώσουν τους εξεγερμένους. Θα μείνει βέβαια ο ΣΥΡΙΖΑ να θεωρεί τον περασμένο Δεκέμβρη ως προεόρτιο – κάτι που βέβαια μόνο Ο ΣΥΡΙΖΑ και ουδείς άλλος θεωρεί ότι ήταν κάτι τέτοιο.

  17. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 09/03/2009 12:46:54

    Με αφορμή όσα μας γράφει ο le canard 21

    και μακάρι να βγώ ψεύτης

    1. Ο Καραμανλής "επεισε" τον Παπούλια να μήν ταξιδέψει στην Νότιο Αμερική για την προβολή της χώρας μας και την ενίσχυση του ηθικού των Ελλήνων της διασποράς. Ταξίδι των 15 ημερών

    2.- Ο Καραμανλής κάλεσε κατ'ιδίαν τους ιδιοκτήτες των σούπερμαρκετ για να τους παρακαλέσει στις επόμενες ημέρες να εισάγουν περισσότερα καταναλωτικά αγαθά, δηλαδή τρόφιμα

    3.- Η Κλίντον μετά απο όσα καλά ή κακά - δέν τα έχουμε μάθει αλλά μόνο τα υποψιαζόμαστε - διημείφθησαν στο Στέητ Ντηπάρτμεντ με την Ντορούλα μας δέν μας καταδέχεται. Πάει ΜΟΝΟ στην Τουρκία, την οποία με δήλωσή της την αναβαθμίζει στις μεταξύ ΗΠΑ και Τουρκίας σχέσεις και την θεωρεί a priori αξιόπιστο σύμμαχο.

    Είναι πολλά που μπορεί να σκεφθεί κανείς πέρα απο την γνωστή άρνηση των ΗΠΑ στον Καραμανλή να συνάψει ενεργειακούς δεσμούς με την Ρωσία. Γιατί η Τουρκία σήμερα αριθμεί περισσότερα απο 80.000.000 κεφάλια και γιατί οι πρκλήσεις στο Αιγαίο και όχι μόνο συνεχίζονται και γιατί, όπως το τόνισε προχθές η κερατού, το κυπριακό μπορεί να λύθεί μόνο όταν αρθεί το εμπάργκο του τουρκοκυπριακού κράτους.

    Το υπόλοιπο σκηνικό γύρω μας φυσικά και εξακολουθεί να υπάρχει και να συγχρονίζεται, αφού όλοι οι Ευρωπαίοι αποφάσισαν ότι, θέλουν ενιαία Ε.Ε. και ΝΑΤΟ ΜΑΖΙ με την gyftomazedonia και οι Τούρκοι πιστεύουν εν ονόματι της ασφαλείας της ηπειρωτικής Ασίας (!!!) ότι, τα νησιά Ρόδος, Λέσβος και Λήμνος πρέπει να ανήκουν στην τουρκική επικράτεια.

    Με τέτοια φλάς που αναβοσβύνουν όλο το 24-ωρο υπάρχουν πολλοί κυβερνήτες που έχοντας στα πόδια τους και μέσα απο τους ισχύοντες θεσμούς κάθε είδους ξενοκινούμενους πράκτορες με ή χωρίς ελληνικά διαβατήρια και είναι ακόμα στην άνετη θέση να αποφασίζουν για τον λαό που κυβερνούν;

    Προσωπικά πιστεύω ότι ΜΟΝΟ άν μπορεί ο λαός να ενημέρώνεται συνεχώς, είναι σε θέση να στηρίζει την πλέον πρόσφορη εθνική πολιτική. Γιατί αν οι μερικές χιλιάδες κουκουλοφόροι πιτσιρικάδες το ίδιο κατευθυνόμενοι όπως και οι κάθε είδους πράκτορες βρεθούν έστω και μία φορά αντιμέτωποι σε μία συγκρουση με αυτούς που προσδοκούν την ηρεμία, την τάξη, την ασφάλεια και την ευρυθμία είναι βέβαιο ότι, δέ προκειται να επαναλάβουν προσπάθειες σαν αυτές που ζήσαμε ήδη.

    Και κάτι ακόμα που ταιριάζει στο ευρύτερο πλαίσιο όσων ζούμε καθημερινά:

    Διάσκεψη για την ανοικοδόμηση της Γάζας κρυφή απο όλα τα ΜΜΕ στον Πλανήτη, αλλά με την συμμετοχή της χώρας μας μαζί με άλλες 59 χώρες. Εμείς πληρώνουμε απο τα διαθέσιμά μας 5.000.000 δολάρια και στέλνουμε εκεί σαν μοναδική περίπτωση την Παλαιστίνια-Ελληνίδα Σοφία Σακοράφα, ο λόγος της οποίας έχει συγκλονίσει όλους τους συμμετέχοντες. Εκεί λοιπόν έχει αποφασισθεί χωρίς διατύπωση ενστάσεων και αντιρρήσεων η αγορά ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ !!! Πώς θα μπορέσουμε να τους διώξουμε απο την χώρα μας; Θα ήταν το παγκοσμίως μεγαλύτεο παιγνίδι εντυπώσεων. Γιατί τρόποι υπάρχουν. Αλλά θέλει και περιεχόμενο στα παντελόνια όσων κάνουν σήμερα κουμάντο.

    Εξηγούμαι ότι, δέν είμαι αντισημίτης. Είμαι όμως εναντίον κάθε σιωνιστικής πολιτικής με αδιάψευστα αποτελέσματα, όπως τα σημερινά με την κρίση που βιώνουμε.

    Την καλημέρα μου και μακάρι και την δική σας άποψη

    ΠΕΛΙΑΣ

  18. matakis avatar
    matakis 09/03/2009 12:50:03

    @23

    Από που διαφαίνεται "παραλήρημα" στα ποστ της ψυχραιμίας ??? Με κόσμο μιλάμε και καταλαβαίνουμε μερικά πράγματα. Ο "λαός" έχει "φρίξει" από την ανικανότητα της κυβέρνησης και το πρώτο πράγμα που θα ακούσεις είναι για τα "σκάνδαλα" !!! Και όταν ρωτήσεις "ποιά σκάνδαλα" θα ακούσεις για Βατοπέδι και Ζαχόπουλο. Βέβαια από τον Ζαζόπουλο μας έμεινε πως "πήδαγε την ιδιαιτέρα του τάζοντάς την διορισμό" !!!! ΜΕΓΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ !!!! Όταν κοτζάμ πρωθυπουργός πήδαγε την αεροσυνοδό του δεν μας χάλαγε..... Τεσπα. Για το ΒΑΤΟΠΕΔΙ ο "λαός" γνωρίζει για την περιουσία που μας φάγανε οι παπάδες. Όταν ρωτάς "πόσο ζημιώθηκε η τσέπη σου από αυτό" δεν ξέρει να σου απαντήσει, εκλογές πάντως απαιτεί εδώ και τώρα....

  19. τιραμολα avatar
    τιραμολα 09/03/2009 13:04:50

    @25 ματάκιας...
    Να τους ξαναψηφίσεις...

  20. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/03/2009 13:08:13

    Matakis

    Μαλλον δεν έχουμε το ίδιο σύστημα αξιών
    1) παραληρηματικός ο ψυχραιμια (τον οποίο σέβομαι) που διήδεν στα γεγονότα του Δεκέμβρη διάθεση και στοχευση να …ανατραπεί η κυβέρνηση
    2) ο πρώην πρωθυπουργός πηδούσε την αεροσυνοδό ( να συνυπολογίσουμε και την …λεπτομέρεια ότι την παντρεύτηκε) αλλά δεν την πηδούσε ταζοντάς της πως θα την κάνει προϊσταμένη ( έχεις ακούσει κάτι που λέγεται κατάχρηση εξουσίας?)
    3) ξέχασες «μερικά» σκάνδαλα. Τα δομημένα, τους κουμπάρους, τις υποκλοπές, τους πακιστανούς, τον Γερμανό, τις κατευθείαν αναθέσεις κλπ κλπ
    4) το πόσο ζημιώθηκε ο λαός – δηλ η δημόσια περιουσία,άρα η περιουσία του τι να πω τωρα?,,,

    ΥΓ άσχετο για ανησυχούντες:
    Τα προβλήματα στα εθνικά μας θέματα αφορούν την ανυπαρξία που ξεκίνησε από τον Μολυβιάτη και συνεχίζεται με την Ντόρα. Αυτό ωστόσο δεν έχει σχέση με το ταξίδι Κλίντον - Ομπάμα στην Τουρκία. ΚΑΙ ούτε θα έπρεπε να μας χαλάει επειδή δεν έσωσε τα προσχήματα να έρθει κι από δω. δεν είμαστε στην εποχή του 7-10. Η Τουρκία είναι περιφερειακή δύναμη, έχει ανεξάρτητη, περισσότερο ημών, πολιτική, έχει πιο αναγκαία στην Αμερική γεωστρατηγική θέση, έχει σχέσεις με Ιράν, Συρία και Ισραήλ, και κυρίως είναι μουσουλμανική χώρα. Το τελευταίο κυρίως εκμεταλλεύεται ο Ομπάμα προκειμένου να απευθυνθεί μέσω της γείτονος στον μουσουλμανικό κόσμο. Απόλυτα φυσικό..

  21. τιραμολα avatar
    τιραμολα 09/03/2009 13:29:35

    Βάζει "πλάτη" ο Καρατζαφέρης στον Καραμανλή για να σώσουν από κοινού τη χώρα...
    Τι να κάνει ο Καραμανλής , θα συνεργαστεί με τα "άκρα" προκειμένου να μας σώσει...
    Να η απόδειξη ότι η χώρα δεν σώνεται με τίποτα!

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/03/2009 14:16:17

    Aς προσεχαν τα ωζα,(ζωα,στα Κρητικα).
    Ειχαν ολη τη δυνατοτητα το 04,να κανουν θαυματα,διορθωνοντας λιγοοο,τοσοδα,οσο παταει η γατα,τις μαλακιες του πασοκ.Και μετα,θα βγαινανε με τα τσαρουχια για πολλες 4ετιες.
    Αλλα,
    κατι η θεληση τους λιγη,
    κατι η χαζομαρα τους μεγαλη,
    αχ πουσουν νιοτη πουλεγες,
    πως θα γινομουν αλλη.
    (Η ΝΔ τα λεει αυτα.Να εξηγουμαστε)...

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/03/2009 14:21:42

    Ρε σεις,και ενα ευχαριστο.ΚΑατι τυποι στα Παν/μια,που βγαινανε και ελεγες,καλα,καθηγητης Παν/μιου ειναι αυτος η χαχολος,πανε σπιτια τους,απο τη λεγομενη συνδικαλιστικη παραταξη των καθηγηταδων.
    Επι τελους.Να ακουστει και καμια κουβεντα που να εκφραζει την πραγματικοτητα.
    Και ξερετε πως εγινε το θαυμα αυτο;
    Ε,πολυ απλα.Πηγαν και ψηφισαν πολυ περισσοτεροι απο αλλοτε,γιατι μεχρι τωρα,πηγαινανε τρεις και ο κουκος,και βγαζανε ο,τι γουσταρανε.
    Τωρα,πηρανε το μπουλο.
    Πολυ το φχαριστηθηκα.Εδδδώ μου καθοτανε.

  24. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/03/2009 15:41:42

    @ 27
    Eιναι φασισμός η επίκληση του τι λέει ο "απλός κόσμος".
    Αφενός κανένας δεν σε εξουσιοδότησε να τον ερμηνεύσεις και να τον εκπροσωπήσεις.
    Αφετέρου η παρανομία και η παραβατικότητα διέπεται από την ηθική του δικαίου, από νομικούς κανόνες, και δεν καθαγιάζεται (ούτε καν δικαιολογείται) από το αν της δίνει σημασία ο λαός η όχι, επειδή ο λαός νομίζει πως δεν βγαίνουν άμεσα από την τσέπη του τα χρήματα που οικειοποιήθηκαν οι εν λόγω( υπενθυμίζω ότι δεν είσαι εσύ που θα τον διερμηνεύσεις)

    -Εχει κι άλλα… έχει και Παυλίδη π.χ. Απλά ενδεικτικά τα ανέφερα… δεν κρατάω και αρχείο..

  25. theo1611 avatar
    theo1611 09/03/2009 16:02:57

    Εξ άλλου ο απλός κόσμος μιλάει κυρίως στο παραβάν

  26. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 09/03/2009 17:00:12

    Εχω θεσει σχετικα προσφατα το ερωτημα σε ποιον ανατιθεται η εντολη σχηματισμου κυβερνησης αν δεν εκλεγει βουλευτης ο αρχηγος του πλειοψηφουντος κομματος, δηλαδη, υπαρχει καποια συνταγματικη προβλεψη?
    Ο Κ. Καραμανλης Α', ο επονομασθεις και εθναρχης (γιατι?), ειχε μεριμνησει να συμπεριλαβει (για τον εαυτουλη του) ειδικη διαταξη στο Συνταγμα που ειχε φτιαξει (κα=C E την διατηρησε και ο Ανδρεας Παπανδρεας), συμφωνα με την οποια πρωθυπουργος κοινοβουλευτικης κυβερνησης δεν χρειαζεται σταυρο προτιμησης για να εκλεγει βουλευτης. Δηλαδη, στερει, απολυτως αντισυνταγματικα, απο τον πολιτη, απο τον ψηφοφορο, το δικαιωμα να τον κρινει προσωπικα και ουδεις ως τωρα, ουτε κομμα (απο αυτα που "αγωνιζονται" με συνθηματα υπερ των λαικων δικαιωματων), Fυτε οιοσδηποτε αλλος, εθεσε το θεμα αυτο.
    Εν παση περιπτωσει, στην κατηγορια αυτη (δηλαδη εχουν το απαραδεκτο συνταγματικο δικαιωμα) οι δυο "Κωστηδες" (Καραμανλης και Σημιτης και ο κυριος "Φιλιππινεζα του Μητσοτακη", οπως προσφυως εχει αποκληθει ο κ. Τζαννετακης. Βεβαιως το ιδιο δικαιωμα εχει και ο κ. Μητσοτακης, αλλα αυτος εχει αποσυρθει απο την ενεργο πολιτικη, στην οποια ομως αρεμβαινει συνεχως). Ολοι οι αλλοι "πολιτικοι" αρχηγοι (Γεωργακης - που εγινε τελικως "Γιωργος" - Αλεκος, Αλεκα και Καρατζαφερης) χρειαζονται σταυρο προτιμησης, τον οποιο, βεβαιως, χρειαζονται και οι διατελεσαντες κοινοβουλευτικοι πρωθυπουργοι εαν κατελθουν σε εκλογες ως ανεξαρτητοι.
    Λοιπον, εαν στις εκλογες που ερχονται πλειοψηφισει το ΠΑΣΟΚ, οπως λενε 'η υποστηριζουν οι περι σσοτεροι, αλλα δεν εκλεγει βουλευτης ο GAP, σε ποιον θα ανατεθει η εντολη?

  27. ταδε avatar
    ταδε 09/03/2009 18:18:39

    Ο αρχηγός του κόμματος θεωρείται ότι παίρνει τόσους σταυρούς όσες ψήφους συγκέντρωσε το κόμμα του στην περιφέρεια όπου είναι υποψήφιος. Επομένως, εφόσον κατεβαίνει σε περιφέρεια όπου το κόμμα του βγάζει έδρα, εκλέγεται ως πρώτος. Διαφορετικά δεν εκλέγεται όπως ο δεν εκλέχτηκε ο Στεφανόπουλος με τον αντ' αυτού Κατσίκη και όπως ρισκάρισε να μην εκλεγεί ο Αλαβάνος στο Ηράκλειο. Με δεδομένο και ότι ο αρχηγός του κόμματος μπορεί να είναι υποψήφιος σε δύο περιφέρειες, πόσο πιθανό είναι να μην εκλεγεί ο αρχηγός του κόμματος που θα πάρει την πλειοψηφία?

  28. matakis avatar
    matakis 09/03/2009 18:36:12

    @26
    Mεγάλη κουβέντα το σύστημα αξιών, ας μην το πιάσουμε από εδώ....
    Κατα τ'άλλα με κάλυψε η απάντηση του 31 (δεν είχα χρόνο να σου απαντήσω νωρίτερα). Μακάρι να υπήρχε τέτοιο ξεκάρφωμα και πριν την κυβέρνηση της ΝΔ, θα μιλάγαμε για άλλες πολιτικές αξίες πλέον.
    @32
    θα μου ήτανε τόσο απλό να σου παραθέσω λινκ με τα δεκάδες σκάνδαλα του ΠΑΣΟΚ, δεν θα είχε το παραμικρό θετικό αποτέλεσμα. Όπου υπάρχει εξουσία υπάρχει και διαφθορά, ειδικά σε χώρες με ανατολίτικες νοοτροπίες όπως η Ελλάδα μας. Αλοίμονο αν κρίνουμε όμως τις κυβερνήσεις με βαση τα σκάνδαλα που δημιουργούν, αυτά είναι δείγματα παρακμής. Μου θυμίζει το ελληνικό ποδόσφαιρό που αποκλειστικό αντικείμενο είναι τα λάθη των διαιτητών. Γίνονται και έργα και δυστυχώς δεν στεκόμαστε σε αυτά για να κρίνουμε και να συγκρίνουμε....

  29. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/03/2009 18:54:53

    Αφου εχει περασει πλεον στο δνα του Ελληνος,(sic),τι ψαχνοσατε τωρα;
    Για τη διαφθορα λεω.
    Ολοι κοπτονται γι αυτην και τι καλα που θα την παταξει το κομμα μας,και μολις παρουν κανα ποστο,πεφτουν αμεσως στο μαχτό.
    Και οι παρακατιανοτεροι,τα ιδια καουν,οποτε βρουν την οποια ευκαιρια.
    Τι το κουραζουμε λοιπον;
    Το παιρνουμε αποφαση,και παμε ολοι μαζι,σουμπιτοι,στον πατο.

  30. Μητσοτάκουλας avatar
    Μητσοτάκουλας 09/03/2009 19:14:06

    Ο μικρός χοντρός τά κανε σκατ...
    Υπάρχουμε όμως κι εμείς:
    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ,
    κουφάλα νεκροθάφτη.

  31. NS avatar
    NS 09/03/2009 22:09:39

    Δε μας χ**** ρε "Σκορπιέ" (και καλά) με τις μ***** σου. Άντε να βγεί ο εργοδότης σου να ησυχάσουμε...

  32. thanos avatar
    thanos 10/03/2009 03:50:52

    9-christos Says:
    March 9th, 2009 at 10:35 am

    Εσυ αγορι μου...μη χαλας τη ζαχαρενια σου,ζησε στην κοσμαρα σου,θα φας καλα.

  33. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 10/03/2009 08:58:13

    ! 39 ΝS Εφ οσον συμμετεχεις σε ενα δημοσιο διαλογο θα πρεπει να εισαι ευπρεπης και να αντικρουεις με επιχειρηματα τον συνομιλητη σου.Εγω παντα εργαζομουν και εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα ,εσυ μπορεις να μας πεις που ποιος ειναι ο εροδοτης σου??
    @ 40 thanos .Εγω ζω μεσα στην κοινωνια και δινω καθημερινα την μαχη της επιβιωσης εσυ εισαι μηπως ενα απο τα golden boys της διεφθαρμενης παραταξη σου??

  34. christos avatar
    christos 10/03/2009 11:11:59

    thanos Says:
    March 10th, 2009 at 3:50 am

    Ότι πεις...
    Να παραγγείλω το μενού ή θα μου το προσφέρεις εσύ;
    Πασοκοιδέες με kοκοψοψαρα θα μας σερβίρεις ρε καημένε…

  35. GreenPoint avatar
    GreenPoint 10/03/2009 11:23:49

    @ 42 Γιατι δεν απαντας επι της ουσιας στον 41 αδεξιε δεξιε???

  36. christos avatar
    christos 10/03/2009 11:55:59

    GreenPoint Says:
    March 10th, 2009 at 11:23 am

    Επειδή ο 42 συνηγορεί μαζί μου και εγώ απευθύνομαι (όπως το γράφω άλλωστε) στον 40 καημένε, κλασικά απρόσεκτε και φυσικά, απαράδεκτε , αριστερέ…