#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2012 15:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν υπάρχει ένας ευπατρίδης να δώσει τα 40 εκ. για τους πολύτεκνους;



Σαράντα εκατομμύρια, λένε, θα εξοικονομήσουν τα κρατικά ταμεία, αν κόψουν τα επιδόματα στους πολύτεκνους. Λιγότερο από το 1/10 όσων μας λείπουν για να καλύψουμε την τρύπα του 2012, σε μια πατρίδα που σβήνει από την υπογεννητικότητα και βλέπει τον κοινωνικό της ιστό να γκρεμίζεται από το αφροασιατικό κύμα λαθρομετανάστευσης.

Λείπουν λοιπόν τα 40 εκατομμύρια των πολύτεκνων από τους δυνάστες-δανειστές. Κι αναρωτιέμαι: Δεν υπάρχει ένας Έλληνας ευπατρίδης να τους βουλώσει τα στόματα και να χαρίσει το κονδύλιο αυτό στο ελληνικό κράτος; Δεν υπάρχουν σήμερα σύγχρονοι ευεργέτες;

100 εκατομμύρια, λέει, ότι προσφέρει για την καταπολέμηση της φτώχιας(γενικώς και αορίστως) το Ίδρυμα Νιάρχου που θέλει να φτιάξει και τη Λυρική. Δεν μπορεί με τα μισά να προσφέρει τη συγκεκριμένη εθνική υπηρεσία στο τόπο; Αλλά και τόσοι άλλοι εκπρόσωποι του οικονομικού κατεστημένου, εντός και εκτός Ελλάδος, εφοπλιστές, τραπεζίτες και βιομήχανοι, που κρύβονται σήμερα; Γιατί δεν κάνουν την παραμικρή χειρονομία; Γιατί αποφεύγουν να συνδράμουν εμπράκτως την εθνική προσπάθεια;

Δυστυχώς εκλείπουν σύγχρονοι Φιλικοί. Σαν τους τρείς που σύμφωνα με τον ΣΚΑΙ και την ιστορική παραχάραξη του κ. Βερέμη, ήταν κάτι…φουκαράδες προβληματικοί που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα κι αποφάσισαν, για να γεμίσουν τον χρόνο τους μία συνομωσία κατά της Μεγάλης Πύλης.

Μακάρι να ταν έτσι για να διασκεδάζουν τις τύψεις τους(έχουν άραγε;) οι σημερινοί κατέχοντες. Γιατί οι Φιλικοί και βολεμένοι και πάμπλουτοι ήταν. Που αποφάσισαν να θυσιάσουν την καλοπέραση τους και να ρισκάρουν την ίδια τους τη ζωή για να ελευθερώσουν την πατρίδα.

Που είναι αυτοί σήμερα; Που είναι οι φραγκάτοι να αγοράσουν ελληνικά ομόλογα όπως έστω, στην Ιταλία και το Βέλγιο; Που είναι οι κρατικοδίαιτοι μεγιστάνες της διαπλοκής και νυν απατεώνες του άρθρου 99, να ηγηθούν μιας διεθνούς εκστρατείας για να αλλάξει η εικόνα των Ελλήνων μέσα από ένα εθνικό rebranding.

Δυστυχώς, όλα αυτά τα κοράκια δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή για την πατρίδα. Μόνο χρήση των «ευεργετικών» για πάρτη τους, εργασιακών ρυθμίσεων της τρόικας ξέρουν να κάνουν για να απολύσουν κόσμο και να οδηγήσουν οικογένειες σε απελπισία.

Τα «παρκαρισμένα» εκατομμύρια στην Ελβετία και τα δολάρια των εφοπλιστών δεν έχουν θέση στην πατρίδα. Είναι για να περνάνε καλά μέχρι και τα δισέγγονα τους. Προστατευμένοι στα θέρετρα της Εσπερίας και τα πολυτελή διαμερίσματα της 5ης Λεωφόρου και του Mayfair…

Ακροβολιστής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παπαδάκης Ανδρέας avatar
    Παπαδάκης Ανδρέας 08/02/2012 15:31:28

    Για καμιά ποδοσφαιρική ομάδα μπορεί να βρισκόταν κάποιος να τα δώσει..
    Για κάποιον ταλαντούχο κλωτσητή μπάλας μπορεί να δίνανε και παραπάνω
    Νέος Ελληνικός Πολιτισμός. MADE IN WEST, εισήχθη στην Ελλάδα τη δεκαετία του 80, και οι ευπατρίδεις τελειώσανε και εξαφανήστηκαν από προσώπου γής

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Παπαδάκης Ανδρέας 08/02/2012 16:12:10

      +1000000000

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 08/02/2012 15:36:44

    Φαίνεται ότι δεν υπάρχουν.

    Αν τους πεις όμως να βάλουν καμιά σαρανταριά εκατομμύρια για να αγοράσουν τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό, θα τα βάλουν πολύ ευχαρίστως πολλοί από αυτούς.

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 08/02/2012 15:41:02

    Το κράτος ξόδεψε - από τους φόρους μας δηλαδή-
    απίστευτα χρήματα για τα δικαιώματα των μεταναστών
    και
    την προπαγάνδα ανα τον κόσμο,
    σχετικά με την υπογεννητικότητα των Ελλήνων!

    Αυτό είναι το τελικό χτύπημα
    σε όποιον τόλμησε να γεννήσει ελληνόπουλο στην Ελλάδα....
    Αυτή είναι η δικαίωση
    για όσους θέλουν να το ΄"παιξουν" ευπατρίδηδες
    αφού πτωχεύσει η χώρα κι επαναφέρουν τα παράνομά τους από την Ελβετία κλπ
    για να εξαγοράσουν, ότι μοσχοπούλησαν,

    για να καλοπερνάνε....

    Αυτή είναι η σημερινή εικόνα του λαδέμπορα...

  4. manos avatar
    manos 08/02/2012 15:42:32

    Υπάρχει ένας που δεν τον βάζει το φτωχό κουρκούτι μας.
    Το ίδρυμα θα ονομαστεί ΓΑΠειο.
    Any guesses boys and girls?

  5. sawas avatar
    sawas 08/02/2012 15:44:02

    Έτσι είναι, η θα επαιτείς ή απαιτείς. Εσύ το πρώτο, εγώ το δεύτερο, και μην μου πεις πως είναι επιτακτική ανάγκη. Πάντα θα ήταν και πάντα θα είναι.

    Ξεκίνα εκστρατεία για τα offshore και εγώ μαζί σου.

  6. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 08/02/2012 15:52:29

    Σωστα ειναι αυτα που λετε για τις ποδοσφαιρικες ομαδες που θα στηριζαν διαφοροι νεοπλουτοι, ξεχνατε ομως κατι. Ακομα κι' αν υπηρχε καποιος τετοιος πραγματικος "ευπατριδης" που θα ηταν διατεθειμενος να κανει μια τετοια δωρεα προς το κρατος, το ιδιο το κρατος θα εκανε τα αδυνατα δυνατα ωστε να την διασπαθισει προς αλλες κατευθυνσεις, με αποτελεσμα να μην κατεληγε τιποτα στους πολυτεκνους. Αυτο μας διδασκει ενα πληθος δωρεων που εγιναν στο παρελθον υπερ κοινοφελων σκοπων οι οποιες, ειτε κατεληξαν να λιμναζουν λογω γραφειοκρατιας, ειτε διοχετευθηκαν με διαφορα "κολπα" προς ημετερους. Δυστυχως η εννοια της φιλοπατριας με την εννοια που της απεδιδε στο παρελθον καποια αστικη ταξη εχει εκλειψει, ακριβως επειδη εχει παψει να υπαρχει πλεον κι' αυτη η αστικη ταξη.

  7. fani avatar
    fani 08/02/2012 15:57:50

    Ας κάνουν κανένα..."αστείο". Θα τους ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΣΕΙ.!!
    Έχω οχτώ παιδιά. Και οι δύο γονείς άνεργοι.
    Ξέρουν τι είναι δέκα καμικάζι..????

  8. ΑΚΡΙΤΑΣ avatar
    ΑΚΡΙΤΑΣ 08/02/2012 15:59:09

    Η εθνοκτόνα πολιτική συνεχίζεται!
    Τώρα θέλουν να μας εξαφανίσουν και ως έθνος.
    Που είναι αυτός ο πατριδοκάπηλος Καρατζαφέρης που κάποτε σκιζόταν υποτίθεται για τους Έλληνες;
    Να μου το θυμηθείτε ότι το Λαος δεν ξαναμπαίνει στη Βουλή!

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/02/2012 16:02:28

    Που είναι αυτοί σήμερα;

    Πετάνε γαρδένιες στα ψευτοκυριλέ σκυλάδικα της παραλιακής!

    Καμιά σχέση οι νεόπλουτοι της πράσινης αρπαχρής με τους παλιούς ευπατρίδες... (σε διαβεβαιώ πως δεν ξέρουν κάν τι σημαίνει η λέξη!)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/02/2012 16:03:31

      Έτσι!

  10. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 08/02/2012 16:02:41

    Είμαι 27 χρονών, νέος επιστήμονας , 5 χρόνια αρραβωνιασμένος και φοβάμαι να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια.
    Ίσα ίσα που συντηρούμαστε 2 άτομα και οι 2 εργαζόμενοι!
    Σκεφτείτε να κάνουμε και παιδιά...
    Θεωρώ ότι οι πολύτεκνοι γονείς είναι ήρωες που γεννούν Ελληνόπουλα μέσα σε τέτοιο ορυμαγδό.
    Αυτή είναι η ανταμοιβή της Πολιτείας;

    • Afroditi avatar
      Afroditi @ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 08/02/2012 21:54:33

      Δράττομαι του σχολίου σου και θα ήθελα να σου πω ότι στα 26 μου έκανα το πρώτο μου παιδί, μόλις είχα πάρει το πτυχίο μου. 10 χρόνια μετά έχω αποκτήσει συνολικά 4. Η πολιτεία εμπαίζει και σνομπάρει επιδεικτικά τους πολύτεκνους. Όμως η δύναμη της πολύτεκνης οικογένειας είναι η αγάπη, πολλή αγάπη και ουσιαστική.

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/02/2012 16:03:18

    Μάλιστα.
    Ας αρνηθούν ας πούμε τα κόμματα τις επιχορηγήσεις τους;
    Οι σημερινοί φραγκάτοι απλά χρηματοδοτούν τα έδρανα....
    Μετά παίρνουν δουλειές...

  12. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/02/2012 16:04:13

    αρπαχτής όχι αρπαχρής !

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/02/2012 16:07:02

      Έτσι.

  13. Louke avatar
    Louke 08/02/2012 16:04:59

    Δε θα ήταν πιό πρακτικό να δίνονται επιδόματα σε οικογένειες με βάση το εισόδημά τους ως προς τον αριθμό μελών; Αυτό θα έπιανε και τις φτωχές πολύτεκνες οικογένειες.

  14. ΜΕΝΩ ΟΡΘΙΟΣ avatar
    ΜΕΝΩ ΟΡΘΙΟΣ 08/02/2012 16:05:14

    Ο Αρχηγός μας πρέπει να θέσει το πολυτεκνικό επίδομα σαν κόκκινη γραμμμή.
    Δεν είναι ζήτημα διαπραγμάτευσης η επιβίωση των Ελλήνων ως έθνος.
    Έχουμε φτωχύνει, αλλά σύντομα θα μας εξαφανίσουν με αυτά και με αυτά.

  15. νεφέλη avatar
    νεφέλη 08/02/2012 16:08:54

    Ας πούμε ο κύριος Δασκαλόπουλος
    -που μας πολυδιαφημίζει την αγάπη του για την σύγχρονη τέχνη-
    κι οι άλλοι φίλοι του...

    ΤΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΣΕ ΧΡΗΜΑ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

    ...'η, περιμένουν την πτώχευσή της
    για να την εκμεταλλευτούν
    πάλι ξανά;;;;

    Αυτή είναι η σημερινή μας κατάντια,
    αφού κάτι τέτοιους αδιάβαστους έχουμε για ευπατρίδηδες....
    που σ΄εκείνους τους αληθινούς ευπατρίδηδες του παλιού καιρού
    καθόλου δε τους μοιάζουνε!!!!

  16. Louke avatar
    Louke 08/02/2012 16:21:40

    Όσο για "το αφροασιατικό κύμα λαθρομετανάστευσης" με μια τολμηρή πολιτική ενσομάτωσης θα μπορούσε να λυθεί το πληθυσμιακό της χώρας.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Louke 08/02/2012 19:36:23

      Σου αρέσει η "ενσομάτωση" εσένα, ε;
      Ατι μούλικο!
      Όσα ξέρεις, δεν τα ξέρει ο κόσμος ούλος!!!

      • Louke avatar
        Louke @ Σταύρος 09/02/2012 14:44:40

        Τρομερά γονιμη κριτική..
        Έχω μείνει άφωνος..
        Να υποθέσω ότι είσαι υπέρ της πολυπολιτισμικότητας και αυτός είναι ο λόγος που σε χαλάει η ενσωμάτωση; :-D

  17. Σκουφα avatar
    Σκουφα 08/02/2012 16:24:10

    Υπάρχουν και σήμερα ευπατριδηδες
    Που κατάγονται και απευθείας από τους φιλικούς
    Οικογένεια Σεκερη
    Οι φιλικοί πέθαναν στην... Ψάθα
    Οι απόγονοι το ίδιο
    Το σύστημα δεν τους ήθελε και δεν τους θέλει

  18. Τενέδιος avatar
    Τενέδιος 08/02/2012 16:55:18

    Η ΝΔ παραδοσιακά προστάτευε τους πολύτεκνους.
    Μάλιστα, τα πολυτεκνικά επιδόματα θεσμοθετήθηκαν από τη μεγάλη κεντροδεξιά πατριωτική παράταξη.
    Το χτύπημα στα πολυτεκνικά επιδόματα είναι πράξη αναίρεσης της πολιτικής κληρονομιάς της ΝΔ στον τόπο.
    Νομίζω ότι ειδικά στο ζήτημα αυτό πρέπει να υπάρξει αντίσταση.
    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι ο μόνος σοβαρός ηγέτης στον οποίο μπορεί να στηριχτεί η κοινωνία, ειδικά σε ζητήματα κοινωνικής και εθνικής πολιτικής.

  19. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 08/02/2012 16:56:23

    Υπογεννητικότητα, μεγάλη κουβέντα που δεν την έχω ακούσει από κανέναν τον τελευταίο καιρό, μονάχα αριθμούς ακούω … Ο Έλληνας γερνά, οι νέοι φεύγουν, η χώρα συρρικνώνετε επικίνδυνα …και τώρα που θα αυξηθεί και η θνησιμότητα ακόμα χειρότερα!!!! Αλλά όλα γίνονται για το καλό μας…

  20. Y. avatar
    Y. 08/02/2012 17:10:19

    Μας τέλειωσε αυτό το είδος

  21. Q-Nihilism avatar
    Q-Nihilism 08/02/2012 17:17:37

    Το είδος δεν τελείωσε αλλά... θα έδινες εσύ 40 μύρια να τα διαχειριστούν αυτοί που είναι στην εξουσία τώρα; Πεταμένα λεφτα. Σκέψου ότι μαζεύτηκαν πόσα λεφτά για τους πυρόπληκτους και κανένας δεν ξέρει τι έγινε (αν δε με απατάει η μνήμη μου ο Αγγελόπουλος τα ζήτησε πίσω).

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Q-Nihilism 08/02/2012 18:44:22

      Ας τα διαχειριστούν μόνοι τους. Έλα τώρα.

      Που εμείς γίναμε οι ξεφτίλες της οικουμένης γιατί είχαμε το θράσος καταπώς μας λένε να καλομάθουμε με δυο τυριά παραπάνω από το κασέρι των γονιών μας, ενώ αυτοί δεν μπορούν να κόψουν μια γούνα από τις πολλές, ή κανένα πόμολο από την καινούρια βίλα; (θα με κάνετε παπαρήγα!)

  22. The Saint avatar
    The Saint 08/02/2012 17:40:39

    Γϊνομαι κουραστικός με την επιμονή μου, αλλά αυτό γιά το οποίο φωνάζω διαρκώς είναι η μοναδική αλήθεια, που επιβεβαιώνει τα όσα γίνονται.

    Η νέα τάξη πραγματων κύριοι, και κυρίες, ΔΕΝ θέλει περαιτέρω αύξηση του πληθυσμού του πλανητη. Οι πολύτεκνοι, που αποτελούσαν κάποτε και ιδίως γιά μικρές χώρες όπως η δική μας μιά ιδιαίτερη και ξεχωριστή κατηγορία πολιτών, παράδειγμα πρός μίμηση, απο τούδε και στο εξής θα είναι υπο διωγμόν...

    Οι νεοταξίτες δεν έχουν καμμιά αθρωπιά, καμμιά ανοχή, και προχωρούν ακάθεκτοι στα σχέδιά τους. Τα έχω ξαναγράψει αναλυτικά. Τα λέω εδώ πιό συνοπτικά... Ειμαστε πλέον ΟΛΟΙ ο καθείς απο τη μεριά που βρίσκεται ΣΤΟΧΟΣ, γιά όλους αυτούς που επιχειρούν τη την εγκαθυδριση τη νέας τάξη πραγμάτων...
    Ετσι είναι, είτε μας αρέσει, είτε όχι...

  23. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 08/02/2012 19:39:30

    Λεφτά υπάρχουν.
    Ναι, υπάρχουν, ακόμη και σήμερα.
    Το θέμα είναι πού πηγαίνουν:
    Σε πολύτεκνους ή σε πολυτέλειες
    και σπατάλες των γνωστών λαμογίων.
    Όσο για τους σύγχρονους μεγιστάνες του πλούτου (καθότι άλλο πλούσιοι
    και άλλο ευ-πατρίδες),
    μέχρι τώρα, σχεδόν όλοι, μόνο μετά θάνατον δίνουν κάτι.

  24. Afroditi avatar
    Afroditi 08/02/2012 20:03:02

    Είμαι κι εγώ μια πολύτεκνη μάνα και το μόνο, που έχω να δηλώσω είναι ότι αυτοί δεν θα κάμψουν το φρόνημά μου. Είμαι περήφανη που έκανα τέσσερα ελληνόπουλα σε μια εποχή, που μετρούσαν οι μετοχές, τα τζιπ και οι πλάσμα τηλεοράσεις. Αγχώνομαι για το μέλλον, φοβάμαι για την τύχη της οικογένειάς μου αλλά δεν θα πτοηθώ, ούτε θα ξεπουληθώ. Θα μάθω στα παιδιά μου να είναι περήφανα και αξιοπρεπή με το κεφάλι ψηλά" ΩΡΑΙΟΙ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"

  25. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/02/2012 20:10:50

    Μπράβο κοπέλα μου ,η ψυχή σου είναι τόσο όμορφη όσο το ψευδώνυμό σου!

  26. dog avatar
    dog 08/02/2012 20:12:08

    Έλεος με τα επιδόματα. Οι μόνοι που ωφελούνται από αυτά είναι οι γύφτοι.

  27. Afroditi avatar
    Afroditi 08/02/2012 21:47:04

    Λυπάμαι για το σχόλιο σου. Επειδή στο blog αυτό γίνεται συχνά επίκληση του Συντάγματος θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι σύμφωνα με το άρθρο 21 αυτού το κράτος έχει ιδιαίτερη υποχρέωση προστασίας της πολύτεκνης οικογένειας. Πράγματι και οι γύφτοι ωφελούνται όπως και χιλιάδες άλλες πολύτεκνες οικογένειες. Κάτι τέτοιες απόψεις είναι βούτυρο στο ψωμί όσων υποστηρίζουν την κατάργηση του κοινωνικού κράτους

  28. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 08/02/2012 22:32:01

    @Aφροδιτη συγχαρητηρια .Πολυτεκνη Ελλαδα σημαινει ισχυρη Ελλαδα. Δεν γινεται ενας αλβανος να κανει 1ο παιδια και εμεις να σκεφτομαστε για το πρωτο και δευτερο . Προφασεις για ευζωια και καλοπεραση.Επισης η πολυτεκνια ειναι ο μονος τροπος να ξεπερασουμε αριθμητικα την ,,να γινουμε περισσοτεροι . Η χωρα χρειαζεται νεους ,Ελληνες το γενος και χριστιανους το θρησκευμα .Ας αφησουμε κατα μερος τις ενσωματωσεις ετερολαγνειες και λοιπες προοδευτικες αερολογιες.

  29. george avatar
    george 08/02/2012 23:35:04

    Βασικά αν είχα τα 40 εκ. θα τα έδινα για ένα σχέδιο εξόντωσης των δοσίλογων που έφεραν τη χώρα στο σημερινό χάλι. Έτσι θα πετύχαινα διπλό στόχο: Και θα εξαφάνιζα τους προδότες και η πατριωτική ηγεσία που θα αναλάμβανε τις τύχες της πατρίδας, σίγουρα θα μεριμνούσε για τους πολύτεκνους.

  30. panagos avatar
    panagos 10/02/2012 03:53:32

    Μπράβο Αφροδίτη !
    Καθαρές κουβέντες γεμάτες ελληνικό φως και ελπίδα!
    Όσοι πολεμούν την οικογένεια και μάλιστα την πολύτεκνη σκάβουν τα θεμέλια του Έθνους.
    ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ !
    Η ΥΠΟΥΛΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ !
    O ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ !!!

    ΓΠ (με εννιά παιδιά και ...άνεργη γυναίκα) .

    • Afroditi avatar
      Afroditi @ panagos 10/02/2012 10:30:48

      Υποκλίνομαι...