07/06/2009 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν τσιμπάω…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 14:29:56

    Η διαπλοκή, τα τσιράκια μέσα στα κόμματα και τα παπαγαλάκια στα ΜΕΕ ενδιαφέρουν μόνον αυτούς τους ίδιους.

    Συγγνώμη, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθούμε μαζί τους!!!

  2. XL avatar
    XL 07/06/2009 14:34:53

    Εάν όπως γράφει ο παπαγιάννης η διαφορά είναι πάνω απο 6 μονάδες θα πέσει πολυ γέλιο το βράδυ. Θέλω να δω τη φάτσα του κουρασμένου να δηλωνει ότι πήραμε το μήνυμα και άλλες τέτοιες κοινοτοπίες.

  3. donaE avatar
    donaE 07/06/2009 14:58:40

    Μπα γαιδαρε,ολα ητανε γνωστα αλλα ειπαμε...συνενοχη.Τωρα που τελειωνει το τζαμπα και οι ευκολιες,ειναι καιρος να αποφασισουμε με καθαρη καρδια.

  4. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 15:08:25

    Ψυχραιμία παιδιά,

    Στις εθνικές εκλογές οι παραλίες θα ανατρέψουν το όποιο αποτέλεσμα αυτών των εκλογών!!!

    ΥΓ: Με σεβασμό στους πάντα απέχοντες!

  5. ΦΩΤΗΣ avatar
    ΦΩΤΗΣ 07/06/2009 15:20:08

    9% ΠΑΝΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.
    39% ΑΠΟΧΗ

  6. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 07/06/2009 15:22:08

    55% πάνω το ΠΑΣΟΚ
    168% η αποχή

  7. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 15:33:52

    Μία απορία:

    Στα exit polls πως μετριέται η αποχή?

    Ρε ουστ που έχετε μπερδέψει τα σώβρακα με τη γραβάτα!!!

  8. ΑΡΧΟΝΤΑΣ avatar
    ΑΡΧΟΝΤΑΣ 07/06/2009 15:39:43

    ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ

    ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΔΕΣ
    ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥΣ
    ΠΑΥΛΙΔΗΔΕΣ
    ΤΣΙΤΟΥΡΙΔΗΔΕΣ
    ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΔΕΣ
    ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ
    ΜΑΓΓΙΝΕΣ

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/06/2009 15:44:55

    Δυστυχως γαιδαρε,ΕΙΝΑΙ δυσκολο.
    Αν εβλεπες το Μαυρογιαλουρο εχθες στην ταινια με τον Κωνστανταρα,θα το καταλαβαινες.

  10. marikaki avatar
    marikaki 07/06/2009 15:47:12

    "Όλος ο κόσμος να γυρίσει,
    δεν έχεις άλλη επιλογή.
    Είσαι το πρόβλημα και η λύση
    και το μαχαίρι και η πληγή."

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/06/2009 15:47:33

    Μην τσιμπατε μερικοι,ακομα εκει εισαστε;
    Δεν ειναι γκομενες τα κομματα.
    Εγω μπορω να πω με ντροπη,οτι μεχρι το 85,ημουνα κολλημενος,αλλα μετα...ε,τι διαολο,χορταρι μασαμε;

  12. XL avatar
    XL 07/06/2009 15:48:53

    Εάν λοιπόν η διαφορά είναι όντως πάνω απο 6 μονάδες δημιουργείται ένα τεράστιο θέμα για τους γκαλοπατζήδες και όσους τους κατηγορούν για γκάλοπ αλα κάρτ. Διότι να άνοιξε η ψαλίδα 4 μονάδες λόγω καραβέλα είναι αδύνατο.

    Προφανώς η διαφορά υπήρχε και οι δημοσκόποι την έκρυβαν για χάρη του κουρασμενου ελπίζοντας να τσιμπήσει το εκλογικό σώμα και να στηρίξει τον κωστάκη.

    Οταν πριν καιρό είχε βγάλει ο σκαι 7 μονάδες διαφορά, ο πανίκας έλεγε ότι είναι ιστορίες του χάρυ ποτερ. Για να δούμε τι θα ντυθεί το βράδυ ο πανικας.

  13. bill kavala avatar
    bill kavala 07/06/2009 15:55:47

    paides h diafora einai 1.5% me 2.5% mexritis 2;30 toylaxiston kai apoxh panw apo 40 %

  14. factorx avatar
    factorx 07/06/2009 15:59:54

    Τι λένε τα μπλογκς το ξέρετε. Οι δικές μου πληροφορίες λένε οτι έχει "κλείσει' στο 4,5% και ανεβαίνει. Θα δούμε μεχρι το τέλος. Πάντως πολύ μεγάλη η αποχή μέχρι στιγμής. Ο κόσμος τιμώρησε τα κόμματα και τη ΝΔ. Η εντολή σε βουλευτές της ΝΔ είναι 'τσακίστε τη Ντόρα στα κανάλια το βραδυ'. θα γίνει της ποπης.

  15. tiramola avatar
    tiramola 07/06/2009 16:00:01

    @13
    Σε ποιό χωριό Bill?

  16. marikaki avatar
    marikaki 07/06/2009 16:01:37

    @13
    Συμφωνω με την εκτιμηση σου!!!
    Τοση θα ειναι η διαφορα του ΚΚ απο την Ντοριτσα απο αυριο!!!

  17. factorx avatar
    factorx 07/06/2009 16:02:04

    @XL η διαφορά άνοιξε την τελευταία εβδομάδα με τον Καράμπελα, τον εισαγγελέα και τη Ντορα

  18. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 07/06/2009 16:08:23

    σας έχω πει μόνο VPRC και PUBLIC ISSUE να ακούτε, εσείς εκεί ασχολείστε με τα λαμόγια.

  19. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 16:09:24

    @FactorX

    Οι nonpaper300 μιλάνε για 3,5% και ότι οι απέχοντες είναι Νεοδημοκράτες παραλίες που θα ανατρέψουν τα πάντα στις επόμενες εκλογές.

    Μιλάνε βέβαια και για κάποιο αστάθμητο παράγοντα του απογεύματος που μπορεί το 3,5% να το κάνει 6-7% ή και παραπάνω, αν κατάλαβα καλά το υπονοούμενο!!!

  20. marikaki avatar
    marikaki 07/06/2009 16:10:07

    Η διαφορα ανω του 5% υπηρχε απο τον Φεβρουαριο-Μαρτιο.
    Μονο η Public Issue το ειχε προβλεψει!
    Οι δημοσκοποι προσπαθησαν φιλοτιμα και προπαντως ανιδιοτελως να στηριξουν τον ΚΚ και να κοντυνουν τον ΓΑΠ αλλα ο κοσμος δεν κοιμαται πλεον.
    Ο κουρασμενος θα εχει συντομα αφθονο χρονο να ξεκουραστει και να στοχαστει!!!

  21. ΑΡΧΟΝΤΑΣ avatar
    ΑΡΧΟΝΤΑΣ 07/06/2009 16:13:14

    BRΕAKING NEWS ΠΡΟΣΟΧΗ

    ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ
    ΜΕ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΑΠΟΨΕ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝΙΖΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΣΤΟ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΜΑΤΟΣ.

  22. factorx avatar
    factorx 07/06/2009 16:15:23

    @ΑΡΧΟΝΤΑΣ: κόψε λίγο την παραπληροφόρηση. Να διατηρήσουμε την κιουβέντα σε ένα επίπεδο. Σιγα μην παραιτηθεί μόνη της

  23. ΑΡΧΟΝΤΑΣ avatar
    ΑΡΧΟΝΤΑΣ 07/06/2009 16:17:42

    Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ

  24. XL avatar
    XL 07/06/2009 16:17:54

    Δηλαδή φάκτορα οι συνέλληνες δεν αποφάσισαν εναντίον του κουρασμενου επειδη μεταξύ άλλων:

    -διπλασίασε το δημόσιο χρέος.
    -απάλλαξε τον παυλίδη και τους βατοπεδινούς.
    -μετέτρεψε την μηδενική ανοχή στη διαφθορά στο πιο σύντομο ανέκδοτο.
    -συνέχισε με έντονο ρυθμο τον νεποτισμό του πασόκ.
    -μετέτρεψε ως μάγος χουντίνι σε μια νύχτα την νατάσα απο νηπιαγωγό σε ντοκτορέσα της ιατρικής.
    -ανέβασε και άλλο στην κλίμακα της διαφθοράς την ελλάδα που ήταν ήδη επι πασοκ η πιο διεφθαρμένη χώρα στην ευρώπη αλλά...

    αποφάσισαν να διευρύνουν την ψαλίδα κυριολέκτικα για τα αρ... του καράμπελα δηλαδη για το προιόν των γεννητικών αδένων του καραβέλα τις κόρες του, που ως αθώες κορασίδες οδηγήθηκαν στον κορυδαλλό.

    Σε τέτοιο λαο τέτοιοι κυβερνήτες του αξίζουν.

  25. Aggeliki avatar
    Aggeliki 07/06/2009 16:19:49

    "Οι nonpaper300 μιλάνε για 3,5% και ότι οι απέχοντες είναι Νεοδημοκράτες παραλίες που θα ανατρέψουν τα πάντα στις επόμενες εκλογές"

    Τι σαχλαμάρες είναι αυτές? τα πιστεύουν/-ετε αυτά τα πράγματα πραγματικά? Για πόσο ακόμα θα εθελοτυφλείτε εδώ και γενικά ως χώρα? Δεν υποστηρίζω το πασοκ, απλά όταν ο Σκαι έλεγε 7% έλεγαν όλοι "μπούρδες". Και αν δεν είναι 7% που δεν θα είναι θα είναι 5. Άλλο το 7 --> 5 και άλλο το 7 --> 2,5% που μας έπρηξαν ότι θα γίνει.

    Το θέμα είναι πως αν ακόμα μερικοί νομίζουν πως οι κεντρώοι θα ψηφίσουν ΝΔ και πως οι "παραλίες" θα αλλάξουν τα πράγματα θα πρέπει είτε να πάνε παραλία είτε να κάνουν παρέα στον Γκόρντον Μπράουν που του παραιτούνται ο ένας μετά τον άλλο και τον κράζουν και λέει "έχω σημαντικά πράγματα να κάνω, δεν παραιτούμαι φυσικά".

    Ρε από τον Άρη είστε? (όχι τον Σπηλιωτόπουλο :-P)

  26. ΑΡΧΟΝΤΑΣ avatar
    ΑΡΧΟΝΤΑΣ 07/06/2009 16:22:22

    Η πρώτη θέση στις σημερινές ευρωεκλογές έχει κριθεί!Η διαφορά έχει πάρει την ανηφόρα!Ο μόνος στόχος πια του κομματικού μηχανισμού της Νέας Δημοκρατίας,είναι να καταφέρει ο Κώστας Καραμανλής να ξεπεράσει το ποσοστό που πήρε ο Μιλτιάδης Έβερτ στις ευρωεκλογές του 1994,όταν και συγκέντρωσε 32,66%.Αν ο Καραμανλής δεν καταφέρει να συγκεντρώσει ένα ποσοστό πάνω από το 32,66, τότε θα μιλάμε για το δεύτερο χαμηλότερο πσοσοστό που έχει συγκεντρώσει στην ιστορία της η Νέα Δημοκρατία,μετά από το 31,34 το 1981!!!Όσο για την διαφορά,όπως ήδη γράψαμε,έχει πάρει την ανηφόρα!Με μαθηματική βεβαιότητα θα ξεπεράσει το 8% υπέρ του ΠΑΣΟΚ!

  27. factorx avatar
    factorx 07/06/2009 16:22:39

    @XL, αυτα περί "συνελλήνων που αποφάσισαν" ειναι πράσινα άλογα αγαπητέ. Πόσοι ΝΔ απείχαν; Πόσοι ΠΑΣΟΚοι; Αν η αποχή είναι πολύ μεγάλη, δεν υπάρχει θετική ψήφος του εκλογικού σώματος για το νικητή.

  28. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 16:23:04

    Πες τα ρε Aggeliki, γιατί δυστυχώς προσπαθούν να μας δουλέψουν οι συμμετέχοντες, τους παραλίες ποιός τους δίνει σημασία!!!

  29. osaperas avatar
    osaperas 07/06/2009 16:27:41

    Η ηλιθιότητα δεν έχει τέλος.

    Από τη μία πλευρά είναι οι νεοδημοκράτες οι οποίοι ακόμη και τώρα προσπαθόύν να κάνουν το άσπρο μαύρο λες και απευθύνονται σε χαζούς(στο 2,5 η διαφορά, δεν φταίει ο Καραμανλής αλλά η Ντόρα κλπ).

    Από την άλλη, οι πασοκτζήδες οποίοι αφού εξαιτίας των σκανδάλων της Νέας Δημοκρατίας βρέθηκαν ξανά καβάλα στο άλογο νομίζουν ότι οι κλεψιές τους και απατεωνιές τους στο παρελθόν έχουν ξεχασθεί.

  30. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 16:35:11

    @osaperas

    Η ατομική ηλιθιότητα του καθενός μας είναι προφανής.

    Το αποτέλεσμα, όμως, το διακρίνει πάντοτε μια σοφία, που δεν τη βρίσκεις στον καθένα μας και στην ηλιθιότητά του.

    Και προφανώς τίποτα δεν έχει τελειώσει. Έχουσι γνώσιν οι φύλακες!!

    Μήπως τελικά δεν είμαστε και τόσο ηλίθιοι, όσο φαινόμαστε όταν προβάλλουμε το εγώ μας?

  31. ΑΡΧΟΝΤΑΣ avatar
    ΑΡΧΟΝΤΑΣ 07/06/2009 16:39:23

    ΣΤΗΝ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΚΑΛΕΣΑΝΕ ΙΕΡΕΑ,
    Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ...ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΚΩΜΑ,ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΣΠΕΥΔΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΣΤΑΤΟ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ.

  32. XL avatar
    XL 07/06/2009 16:41:31

    Ισως κάνω λάθος θεωρώ όμως ότι η λεγόμενη εκλογική συμπεριφορά δεν μπορεί να ανεβοκατεβαίνει όπως οι τιμές των μετοχών σε διάστημα 2, 3 ημερών.

    Η μεταστροφή του εκλογικού σώματος θελει περισσότερο χρόνο. Και γιατί να θεωρήσουμε ότι όσοι επέλεξαν παραλία θα ανέβαζαν τα ποσοστά του κουρασμένου; Μάλλον το αντίθετο θα συνέβαινε καθώς παραλία νοείται η αποδοκιμασία.

    Κυριακή κοντή γιορτή σε τρεις ωρες θα ξέρουμε.

    Επιμένω πάντως πως εάν η διαφορά είναι πάνω απο 6 μονάδες θα αποτελεί χαστούκι ηχηρό για τους δημοσκόπους.

  33. delirious avatar
    delirious 07/06/2009 16:47:13

    Προσωπικά κόβω τη διαφορά γύρω στις 7 μονάδες και τη θεωρώ φυσιολογική. Ένα ποσοστό 2-3 μονάδων το έχασε διότι έκλεισε μέσα την οικογένεια Καραβέλα.

  34. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 07/06/2009 16:49:43

    Προσφέρουν μεγάλη υπηρεσία στη ΝΔ, οι αφελείς ΠΑΣΟΚΟΙ που διαδίδουν τα περί μεγάλης διαφοράς στις σημερινές εκλογές!

    Συνεχίστε παιδιά έτσι για να πολώσετε το κλίμα έστω και τις τελευταίες ώρες.

    Επίσης, η διαφορά είναι μεγάλη υπέρ...της ΝΔ από τους ψήφους των Ελλήνων του εξωτερικού τουλάχιστον από Γερμανία και Βρετανία.

  35. bill kavala avatar
    bill kavala 07/06/2009 16:50:51

    foithths eimai file panw apo to 3% h diafora. to skai einai to poio anteikhmeniko sigoyra!!!!!!!!!!

  36. ΑΡΧΟΝΤΑΣ avatar
    ΑΡΧΟΝΤΑΣ 07/06/2009 16:53:52

    ΠΝΕΕΙ ΤΑ ΛΟΙΣΘΙΑ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    ΤΑ ΤΡΩΚΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΝΑΥΑΓΙΟ.

    ΣΥΝΩΣΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΑΤΟΥΛΗΔΕΣ ΦΩΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΕΤΟΙΜΕΣ ...ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΕ ...ΚΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.

    ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΝΑ ...ΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ.

  37. defer avatar
    defer 07/06/2009 16:55:55

    Eαν η διαφορά είναι τέτοια είναι βλακώδες να ισχυριζόμαστε ότι αποκρυσταλλώθηκε σε μια βδομάδα. Προφανώς προΰπήρχε, και απεκρύπτετο. Αποτυχία της κυβέρνησης as a whole

  38. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 16:58:26

    @34 Dubai Expatriate

    Έχω ζήσει 7 χρόνια στην Αμερική χωρίς να ψηφίζω και καταλαβαίνω την αποστασιοποίηση του ξενιτεμένου από το εγχώριο γίγνεσθαι, αλλά και τις εξελίξεις.

    Τι θες να μας πείς λοιπόν για την ψήφο των Ελλήνων του εξωτερικού?

    Καλά να είναι οι άνθρωποι και να ψηφίζουν ότι γουστάρουν!!!

    Κι αν οι εμπειρίες τους λειτουργούν εξισορροπιστικά για τις εγχώριες ακρότητες τόσο το καλύτερο.

    Είπαμε, η συνισταμένη σοφία όλων των Ελλήνων είναι που μετράει, ο καθένας μας είναι μόνο 0,1 ppm.

  39. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 16:59:41

    ΓΙΩΡΓΟ .... ΝΤΡΟΠΗ , ΕΤΣΙ ΣΟΥ ΕΜΑΘΕ Η ΜΑΜΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΑΙ ?

  40. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 17:00:34

    ΑΡΧΟΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ

  41. rapanakias avatar
    rapanakias 07/06/2009 17:01:36

    Η χούντα της επικοινωνίας και των πολιτικών τρικ που εδώ και πέντε έτη έχει εγκατασταθεί και κυριαρχήσει σαν κυβέρνηση του τόπου,ήρθε η ώρα να δεχτεί ένα ισχυρό-ισχυρότατο χαστούκι την Κυριακή των ευρωεκλογών...
    Όσο κι αν προσπάθησαν με θεμιτά και κυρίως με αθέμιτα γκαιμπελίστικα μέσα να χειραγωγήσουν την κοινή γνώμη και να μας πείσουν ότι ελέγχουν την κοινή γνώμη πολιτικά και εκλογικά,τώρα που πλησιάζουμε στην ώρα της αλήθειας,η πραγματικότητα ξεγυμνώνεται...

  42. delirious avatar
    delirious 07/06/2009 17:02:13

    Δεν είμαστε πασόκοι φίλε μου. Απλά βλέπουμε την καταιγίδα και τη βλέπαμε εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον. Τώρα το σοκ θα είναι τέτοιο που ίσως να λειτουργήσει εξυγιαντικά για τις μεθεπόμενες εκλογές, διότι οι επόμενες είναι χαμένες.

  43. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 17:03:08

    κανενας δεν μπορει να μας πεισει οτι η κοινη γνωμη ελεγχεται απο την νδ ... αυτο ειναι προσον των ιδιοκτητων του πασοκ

  44. γιαννιωτης avatar
    γιαννιωτης 07/06/2009 17:04:23

    NA TI ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΝΕΑ ΔΗΜΚΟΡΑΤΙΑ.
    ΤΑ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙΑ ΤΩΝ ΕΥΝΟΟΥΜΕΝΩΝ ΣΥΝΤΕΧΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΟΛΛΗΤΩΝ ΠΟΥ ΞΕΖΟΥΜΙΣΑΝ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΠΟΛΙΤΗ.
    ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΝΑΝ ΟΙ ΤΞΙΤΖΗΔΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥ ΚΤΕΛ ΕΡΧΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑΣΗ ΠΕΙΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

    Ας υποθέσουμε ότι αποφασίσατε να επισκεφθείτε το όμορφο νησί της Κω και δεν είσαστε μέλος κάποιας οργανωμένης εκδρομής.Με το που θα φτάσετε στο αεροδρόμιο,θα σας περιμένει η πρώτη δυσάρεστη έκπληξη.Για να πάτε στην πόλη οι επιλογές είναι δυο,η εξής μια ΤΑΞΙ με κόστος 30-35 €.Φανταστείτε λοιπόν να είστε κάτοχος προνομιακού εισιτηρίου της...
    AEGEAN κόστους 39 € για να ταξιδέψετε από Αθήνα και να είστε υποχρεωμένοι να πληρώσετε σχεδόν τα ίδια για να πάτε από το αεροδρόμιο στην πόλη της Κω,ενώ κάτι αντίστοιχο θα γίνει για να αναχωρήσετε.
    Η δεύτερη λύση είναι να πάρετε τη βαλίστα επ'ώμου και να περπατίσετε ένα χιλιόμετρο ανηφόρα,μέχρι να πάτε στη στάση του ΚΤΕΛ.
    Μετά από αρκετά χρόνια στο τριτοκοσμικό αυτό καθεστώς,η Έπαρχος σε συνεργασία με τη Νομαρχία,αποφάσισε να βάλει τελικά στάση ΚΤΕΛ,ακριβώς στην έξοδο των Αφίξεων,σε χώρο που παραχώρησε ο Αερολιμενάρχης.
    Με έκπληξη λοιπόν χθες ακούσαμε στις ειδήσεις ότι αν τελικά αύριο Δευτέρα γίνει η στάση στο προκαθορισμένο σημείο,ταξιτζήδες και οδηγοί πούλμαν δηλώνουν ότι δεν θα επιτρέψουν την επιβίβαση και αποβίβαση κανενός επιβάτη από και προς το αεροδρόμιο με το έτσι θέλω.
    Μάλιστα έδωσαν τελεσίγραφο,ότι την Τετάρτη το πρωί-όπου κάθε Τετάρτη υπάρχει κορύφωση αφίξεων και αναχωρήσεων λόγω αλλαγής των γκρουπ-δεν θα επιτρέψουν ούτε καν την προσγείωση των τσάρτερς!
    Όπως δήλωσαν από κοινού χθες οι πρόεδροι των ταξιτζήδων και των τουριστικών πρακτόρων,αν διαδοθεί μέσω ιντερνετ ότι το εισητηριο του ΚΤΕΛ είναι 3€ θα γίνει ζημιά στους κλάδους τους και γι αυτό έλαβαν τις παραπάνω αποφάσεις.
    Φυσικά δεν ενδιαφέρονται ουδόλως για τους υπόλοιπους επαγγελματίες (ξενοδόχους,εστιάτορες,καταστηματάρχες κλπ),όπως δεν ενδιαφέρονται για την κακή εικόνα του νησιού μας στους επισκέπτες,αλλά και για την ασφάλεια των πτήσεων.
    Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μη χάσουνε την κονόμα και για να δούμε μέχρι πού θα φτάσουνε.
    Αυτό είναι το κεντρικό θέμα στις τοπικές ειδήσεις και πρέπει να προβληθεί για να αποφύγουμε τα χειρότερα."

  45. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 17:07:29

    εγω λεω να παραδωσουμε το κρατος και την εξουσια στο πασοκ , ετσι κι αλλιως με το δοσιλογο κρατος που δημιουργησαν κανενας αλλος δεν μπορει να κυβερνηση

  46. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 17:14:28

    Πρώτη στις κάλπες είναι η ΝΔ ρε μαλάκες και το ποσοστό της αποχής προσεγγίζει το 0%.
    Εκτός αν ο αστάθμητος παράγοντας ρίξει κάνα σπίτι του Ρουσόπουλου σε καμμια κάλπη, οπότε θα αυξηθεί το ποσοστό της αποχής και του ΠΑΣΟΚ ενδεχομένως!!!

  47. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 17:14:36

    τι σημαινει μαφιοζικο ελεγχομενο κρατος και κατευθυνομενη κοινη γνωμη ? το οτι οι εφημεριδες του εθνικου μας κατασκευαστη ειναι πολυ κυριλε για να κιτρινιζουν , ετσι ο αρχοντας αγορασε μια εφημεριδα απο εναν ,ολοι θα συμφωνησουμε, οχι φανατικο οπαδο της δημοσιογραφικης δεοντολογιας και ηθικης για τις "βρωμικες" δουλειες , το πρωκτο ψεμμα.

    ετσι ολοι ειναι ευχαριστημενοι και μην μου πει κανενας οτι ολοι αυτοι που το αγοραζουν ξερουν και ποιανου ειναι , δεν ακουγεται και πολυ αυτο

  48. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 17:20:07

    To 46 απευθυνόταν αλλού, σε άλλο blog!!!

  49. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 17:23:05

    οσοι κανανε στρατο ξερουν ενα πραγμα

    οταν ο διοικητης δινει μια εντολη οι λοχιες ειναι αυτοι που φροντιζουν να εκτελεστει

    αν δεν γινει ο διοικητης ειναι εκθετος

    αν οι λοχιες δεν τον γουσταρουν μπορουν να δημιουργησουν χιλια δυο προβληματα , το πολυ πολυ να φανε πεντε μερες φυλακη

    στην τελικη ο διοικητης στις επομενες κρισεις παει σπιτι του ως μη ικανος , οι λοχιες γινονται μαγκες στους υπολοιπους και βεβαια τα εχουν και καλα με τον επομενο που δεν θα θελει να εχει την ιδια τυχη

    συμπερασμα οι λοχιες του δημοσιου ειναι αυτοι που διαλυουν τα παντα αναλογα αν τον πανε ή οχι τον "διοικητη"

    οπου λοχιες βαλτε προισταμενους τμηματαρχες συνδικαλιστες κτλ στο κατω κατω αυτοι ειναι που γυριζουν τα γραναζια και οχι ο καθε υπουργος ο οπιος ως περαστικος ειναι ανικανος να χτυπησει μια εδραιωμενη μαφια

  50. theo1611 avatar
    theo1611 07/06/2009 17:27:58

    Και γιατί ρε συ ΛΕΡΑ κάποιος τρώγεται να γίνει διοικητής αφού δεν μπορεί.

    Δεν γνωρίζει τι αναλαμβάνει?

    Ούτε μετά από πέντε χρόνια?

  51. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 17:28:20

    πως θα χτυπηθει ? αρση μονιμοτητας , αντικατασταση στις επιτροπες των δημοσιων υπαλληλων απο ανεξαρτητους εμπειρογνωμονες και ποθεν εσχες στους παντες στον ευρητερο και μη δημοσιο τομεα

  52. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 17:29:32

    γνωριζει αλλα νομιζει οτι μπορει να αλλαξει κατι , οταν παρει χαμπαρι οτι δεν μπορει τοτε εχει σειρα το οτι αρπαξει ο κ... μας

  53. tiramola avatar
    tiramola 07/06/2009 17:33:49

    Κατά τις 11 στο Ζάπειο θα πάει ο "καταλληλότερος"...

  54. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 17:38:16

    η χαρα θα μεινει σε καποιους ... αμα αναλαβει ποτε το πασοκ δεν θα αλλαξει και τιποτα , η μαφια θα συνεχισει να τρωει αυτα που ετρωγε μονο που η διαφορα θα ειναι οτι ολοι αυτοι που ξεσκιζονταν για την διαφανεια τωρα θα γραφουν για τους κλεφτες του πασοκ αναλογα βεβαια απο το ποσο καλα παιδια θα ειναι .... και η διαφορα με την νδ ειναι οτι οι του πασοκ εχουν αποδειξει οτι ειναι πολυυυυ καλα παιδια και ... χουβαρνταδες

  55. ΕΔΕΣ avatar
    ΕΔΕΣ 07/06/2009 17:51:26

    Εκείνο που προέχει είναι η ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΗ των προδοτών ψευτο-οικολόγων, των επικίνδυνων ΣΥΡΙΖιτών και του προδοτικού ΚΚΕξ. Ο ελληνικός λαός για άλλη μία φορά θα τους στείλει στα σκουπίδια όλους αυτούς. Όπως ακριβώς αντιμετωπίζεις ένα λυσσασμένο σκυλί που αλυχτάει και το χτυπάς ΜΕ ΛΥΣΣΑ στο μουσούδι.
    :-)))))))))))))))

  56. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 07/06/2009 17:57:59

    Ξαφνικά 3 μέρες πρίν τις ευρωεκλογές ξεπετάχτηκε η διαφορά στα γκάλοπ απο τις 3 στις 7 μονάδες, φυσικά και προυπήρχε πολλούς μήνες απλά την έκρυβαν για να κάνουν αβάντα στον καταλληλότερο όσο μπορεί να τα γυρίσει. Ο καταλληλότερος αντί να το εκμεταλευτεί με λάσπη, απειλές και τσαμπουκάδες νόμιζε οτι θα ανατρέψει τα ποσοστά τα προβλήματα του κόσμου του έδωσαν την απάντηση οτι αυτά δέν περνάνε.

  57. mpaloni avatar
    mpaloni 07/06/2009 18:01:38

    Στις τελευταίες ευρωεκλογές πόσο ήταν η διαφορά χαχόλοι!

  58. mpaloni avatar
    mpaloni 07/06/2009 18:03:12

    9% αλλά ποιος το θυμάται μαμαλούκοι κομπλεξικοι

  59. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 07/06/2009 18:04:40

    @mpaloni είναι προς τιμή σας οτι απο το +9 φτάσατε στο -7?

  60. mpaloni avatar
    mpaloni 07/06/2009 18:06:56

    στην παραλία που είμαστε ναι δεν μας πιέζει και κανείς!!!

  61. mpaloni avatar
    mpaloni 07/06/2009 18:10:13

    τα καλά χαρτιά είναι για τις εθνικές μην σε χάσω τότε !
    Εξάλλου είναι πια τιμή σας που ξεχάσατε το ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ιδιο συνθικάτο.

  62. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/06/2009 18:13:01

    είχα πάντα την απορία πως είναι δυνατόν να εκλεγεί το 2007 ένα κόμμα για ένα τριχίλιαρο που μοίρασε μετά τις φωτιές και τους νεκρους στην Ηλεία και στον Μίστο της Εύβοιας

    το εκλογικό σώμα είναι ένας δεινόσαυρος που λόγω όγκου μεταστρέφεται αργά

    τι περίμενε μια κυβέρνηση που επί των ημερών της παρακολουθείται ηλεκτρονικά ολόκληρη η Ελλάδα, που δολοφονείται ένας 15χρονος, που ραίνει μαθητές και αγρότες με δακρυγόνα, που προφυλακίζει 10χρονα και 15χρονα παιδιά στη Λάρισα, που δεν συλλαμβάνει μεγαλοκακοποιούς, που δεν αντιμετωπίζει ούτε τη χαμηλή εγκληματικότητα του δρόμου, που αμελεί να προφυλάξει στοιχειωδώς αστυνομικούς από ενέδρες ωνιανών εμπόρων και κακοποιών, που προφυλακίζει φλωράκια για να εκβιάσει τον πατέρα να παραδοθεί

    επιβράβευση;

  63. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 07/06/2009 18:13:12

    mpaloni τα ίδια λέγατε μέχρι χθές και για τις ευρωεκλογές παπαγαλάκι του Αντώναρου.

  64. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 18:17:32

    αλλενακι

    για το τριχιλιαρο γιατι δεν βλεπεις τι ποσοστο πηρε το πασοκ στις εκλογες του 2007 στις περιοχες των καμμενων ? κερδισε στην ηλεια η νδ ?

    τωρα ολα οσα ειπες ... μιλας για το 85 για τον καλτεζα ? τα σκασμενα λαστιχα ? ή για το χρηματιστηριο ?

  65. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/06/2009 18:20:23

    όχι μιλάω για τον Καποδίστρια που δολοφονήθηκε από τους σπεκουλαδόρους γης ... και για τη γιαγιά μου μιλάω ...
    (δεν με ενδιαφέρει το ποσοστό του Πασόκ)

  66. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 18:20:35

    τελικα λιγους παπαγαλους εβαλαν στο σποτ , το ειδος των αγαπητων αυτων πτηνων ειναι πιο πολυπληθες

  67. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 18:22:09

    και τι ενδιαφερει ? οι εντυπωσεισ ? ή υα κροκοδειλια δακρυα για την ατιμη κοινωνια και τον κακο λυκο-κυβερνηση που εφαγε την κοκκινοσκουφιτσα ?

  68. ΕΔΕΣ avatar
    ΕΔΕΣ 07/06/2009 18:27:32

    Εμπρός, Έλληνα, κόψε από τη ρίζα τα τρία κεφάλια του τρικέφαλου τέρατος, ΚΚΕξ, ΣΥΡΙΖΑ και ψευτοικολόγους-κεμαλικούς-γκρουεφσκικούς.

  69. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 18:31:20

    βαλε και τους ψευτοπατριωτες του λαος και δεν μιλαω για αυτους που τους ψηφιζουν (θα στηριξει ντορα ο χερι χερι τωρα που παριστανει τον ρυθμιστη ? τρομαρα του)

    παντως χωρις ολους αυτους θα ηταν πολυ βαρετη η πολιτικη ζωη και δεν θα ασχολιοτανε κανενας

  70. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/06/2009 18:32:28

    τα κροκοδείλια να πας να τα πεις στη μητέρα του Γρηγορόπουλου και στη γυναίκα του αστυνομικου των Ζωνιανών και του παιδιού που κατέληξε εχθές

    από την παραλία όλα φαίνονται επίπεδα, συμφωνώ

  71. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 18:37:38

    λεω για τα κροκοδειλια δακρυα που ριχνουν καποιοι αυτην την στιγμη στις παραλιες , αν εισαι απο αυτους δεν εκανα λαθος

    δικαιολογιες περι διαμαρτυριας για το ασχημα που γινονται δεν υπαρχουν στην δημοκρατια

    αν εισαι στην παραλια ή οποιος ειναι να πω οτι δεν θα φερει αυτους που ειπες πισω αλλα ουτε και θα αλλαξει τιποτα επειδη δεν ψηφισανε μαλλον το αντιθετο

  72. Karlelis avatar
    Karlelis 07/06/2009 18:38:11

    Ο Ρωμιός στον παράδεισο


    Θεούλη μου,τί σου'λθε να μ'αγιάσεις;
    νομίζεις πώς θα μ'έμελε καθόλου,
    αν ήθελες κι εμένα να κολάσεις
    και μ'έστελνες παρέα του διαβόλου;
    Μ'αρέσει ο Παράδεισος,αλήθεια,
    χωρίς δουλεία σκοτώνω τον καιρό
    βλέπω αγίους γύρω μου σωρό,
    διαβάζω συναξάρια,παραμύθια,
    κι ακούω και τραγούδια θε`ι'κά,
    μα,έλα που δεν έχετε συνήθεια,
    να λέτε κι ένα δυό πολιτικά;

    Σύ κυβερνάς για πάντα με γαλήνη
    και ώρα απ'τον θρόνο σου δεν πέφτεις...
    Ας ήταν δυνατόν Θεός να γίνει
    και άλλος σαν εσένα,λίγο ψεύτης,
    να μοιρασθεί των ουρανών τ'ασκέρι,
    να πάνε και μ'εκείνον οι μισοί,
    να έρχεται αυτός,να πέφτεις σύ,
    να γίνεται λιγάκι ν τ α ρ α β έ ρ ι...
    Μα όλα εδώ είναι τακτικά,
    ο ουρανός Θεό εσένα ξέρει,
    και δεν μιλούν πολιτικά.

    Εδώ που μ'υσηχία όλοι ζούνε,
    για μένα είναι κόλαση μεγάλη,
    πολιτικά τ'αυτιά μου ας ακούνε,
    και ας είμαι και στην κόλαση,χ α λ ά λ ι!
    Aν είχες εις το νού σου να με κολάσεις,
    και μ'έφερες κοντά σου για ποινή,
    να!κόλαση για με αληΘινή...
    Μα,φθάνει πιά,Θεέ μου,μη με σκάσεις,
    και διώξε με στο λέω παστρικά,
    γιατί αλλιώς στιγμή δεν θα'συχάσεις...
    και μόνος θα μιλάω πολιτικά.

  73. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/06/2009 18:43:13

    ψηφίζω ανελλιπώς σε όλες τις εκλογές
    και χλευάζω τις αποθήκες χοληστερίνης που μποτιλιαρίστηκαν σήμερα τρεις ώρες στις λεωφόρους προς τις παραλίες (γιατί τους έβλεπα κατηφορίζοντας να ψηφίσω, μια ατελείωτη ουρά από ανεγκέφαλους άψηφους)

  74. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 18:47:19

    ευχαριστω για την διευκρινηση και συμφωνω απολυτα μαζι σου , δυστυχως ομως ο νικητης των εκλογων θα ειναι αυτοι ολοι που προεβαλλαν την αποχη ως επιλογη , το πειραμα μεχρι τωρα παει καλα

  75. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/06/2009 18:50:11

    @ΛΕΡΑ και εγώ σε ευχαριστώ για την ευγένειά σου, και αν ανέβασα τους τόνους λάθος μου.

  76. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/06/2009 18:54:55

    Για να μην μας κοροϊδεύουν οι πολιτικοί αναλυτές και τα κόμματα:

    -Η ΝΔ έχασε για τις πράξεις, ενέργειες και παραλείψεις που έκανε από το 2004 έως σήμερα. Θα πρέπει να καταλάβει το κόμμα που ψήφισα το 2004 ότι αν ήθελα να συνεχιστεί η αυτοκρατορία των λαμογιών θα επέλεγα τα αυθεντικά και όχι τους ερασιτέχνες της αρπαχτής, για να συνεχίσουν το σύστημα ΠΑΣΟΚ.Θα πρέπει να γίνει μια μικρή αυτοκριτική για τις πράξεις και τις παραλείψεις και να αντιληφθεί ότι δεν με την επανίδρυση δεν επιθυμούσα να αντικατασταθούν οι αρχιερείς της διαπλοκής με τους νόμιμους και ηθικούς
    διαχειριστές.Οι δικαιολογίες για Ντόρα και Καράβελα, απλά ήταν οι τελευταίες πινελιές στο χαμένο πεδίο, αστείες δικαιολογίες...
    -Το ΠΑΣΟΚ νίκησε, αλλά συγνώμη που θα στενοχωρήσω ορισμένους δεν μπορεί να πανηγυρίζει αν πράγματι υπάρχει τέτοια αποχή.Αν διαχειριστεί σωστά το σημερινό αποτέλεσμα είναι η επόμενη αυτοδύναμη κυβέρνηση. μεγαλύτερος αντίπαλος θα είναι τα στελέχη που ράβουν κουστούμια.
    -Για το Στάλιν χωρίς μουστάκι δεν ...ασχολούμαι.
    -Ο ΣΥΡΙΖΑ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία καθώς από ελπίδα έγινε διαχειριστής παιδικής χαράς.
    -ΛΑΟΣ ...ευτυχώς που έχει τον Καρατζαφέρη για αρχηγό διαφορετικά το κόμμα ανέκδοτο στην Ελλάδα θα είχε διψήφια ποσοστά

  77. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 18:55:44

    ας ελπισουμε οτι αυτη η ηττα θα σημανει το τελος του μητσοτακουλα και της φαρας του .... ωπ μολις ξυπνησα ονειρο ηταν η ελπιδα

    ο μητσοτακης θα μας δινει συμβουλες και αλλα 200 χρονια , θα μιλα ο εγκεφαλος του μετα θανατον μεσα απο την γυαλα που θα τον βαλουν

  78. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/06/2009 18:58:37

    @71: επίσης τα γεγονότα αυτά δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις άτυχων "στιγμών", αλλά όλα μαζί σε πάζλ διαμορφώνουν μια πολύ επικινδυνη εικονα.

  79. delirious avatar
    delirious 07/06/2009 19:01:57

    Η διαφορά ήταν περί το 5% και τούτο διότι οι δεξιοί δεν ήθελαν να πάνε να ψηφίσουν για πολλούς και διαφόρους λόγους. Είχαν καταφέρει να ανεβάσουν τη συσπείρωση και είχε πέσει στο 3,5%. Μετά τις γελοιότητες με την οικογένεια Καράβελα (έγκλημα ολκής που όμοιό του δεν έχουμε δει στα 2.000 χρόνια ανθρώπινης ιστορίας) άρχισαν να τρέχουν σαν τρομαγμένοι. Έτσι η διαφορά έφτασε στο επίπεδο που έφτασε κι αν οι εκλογές ήταν 2-3 μέρες μετά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

  80. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 19:02:06

    μετα απο οσα εχουν γινει επι νδ να πιανει το πασοκ οσα επιασε στις εκλογες του 2007 δεν ειναι και καμια μεγαλη νικη

    με τον βενιζελο θα ειχε τωρα 45%

  81. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/06/2009 19:02:32

    έχω ευχαριστηθεί που ψήφισα αυτό που ψήφισα (όχι δικομματισμό)

    (επίσης εύχομαι το ΠΑΜΜΕ να περάσει το 1% για τη Μακεδονία μας όπως το ακούω)

  82. baroulko avatar
    baroulko 07/06/2009 19:10:59

    Και 10% να είναι η διαφορά ο Καραμανλής θα είναι πρωθυπουργός αύριο και ο Παπανδρέου αρχηγός της αξιωματικης αντιπολίτευσης όπως πολλοί θέλουν.
    Τώρα αν τα κορόιδα τσιμπίσουν και αποκαλυφτούν απο απόψε την έβαψαν !!

  83. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 07/06/2009 19:16:21

    καλα εδω ο παγκαλος ειδε ηδη την δυνατοτητα αυτοδυναμιας στις επομενες εκλογες ... τσιμπανε

  84. ΓΕΟ avatar