#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2011 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν το κλείνουν το μαγαζάκι του "Πολυτεχνείου" να τελειώνουμε;



Δεν ξέρω, αλλά σήμερα, όπως κάθε του 17 Νοέμβρη, αισθάνομαι άρρωστος. Ειδικά φέτος που άρχισα ξαφνικά να ταυτίζομαι ακόμη και με την… Άννα Διαμαντοπούλου η οποία αποφάσισε να μην πάει να καταθέσει στεφάνι στο Πολυτεχνείο...

Θα μου πείτε τώρα πώς είναι δυνατόν να ταυτίζεσαι εσύ ένας αριστερός ψάλτης με την ισοπεδωτική Ελληνίδα Σεγκολέν η οποία όλα τα παραπάνω τα λέει χωρίς να έχει κοιτάξει τον εαυτό της στον καθρέπτη και χωρίς να έχει κάνει την αυτοκριτική της για τη διάλυση της χώρας. Βασικό στέλεχος των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ ήταν, τι μας λέει τώρα αυτή για το πραγματικό νόημα του Πολυτεχνείου και που το ξέρει; Όμως το ζήτημα δεν είναι η κ. Διαμαντοπούλου, είναι η σημερινή 38η επέτειος του Πολυτεχνείου και τι έχει μείνει πλέον από εκείνη την ηρωική ημέρα.

Πριν δύο χρόνια έγραφα πάλι εδώ στο antinews:

Δεν το κλείνουν το μαγαζάκι που έχουν στήσει εκεί στο Πολυτεχνείο κάθε χρόνο, να τελειώνουμε. Από το να είναι μια γραφική γιορτούλα – άλλοθι και δικαιολογία για όσα εγκλήματα γίνονται καθημερινά – προτιμότερο είναι να βάλουμε λουκέτο μια και καλή». Πιστεύει κανείς ότι έχει αλλάξει κάτι από τότε. Διότι, πλέον ελάχιστοι, αυθεντικοί, γραφικοί, ιστοριοκάπηλοι ή όπως αλλιώς θέλετε να τους πείτε, πηγαίνουν να καταθέσουν ένα λουλούδι. Οι αυθεντικοί κρατούν τα δάκρυα για το σπίτι τους, οι γραφικοί φοράνε ακόμη… ταγάρια και αμπέχονα και οι ιστοριοκάπηλοι έχουν πιάσει τις θεσούλες τους στην κρατική μηχανή.

Και τι νόημα έχει άραγε να ασχολείται κανείς με την επέτειο (το τονίζω, την επέτειο όχι το πραγματικό ιστορικό γεγονός που συγκλόνισε την Ελλάδα) όταν μια δράκα «νεολαίων», γεννημένοι μετά το 1980, έχουν κάνει «κατάληψη» στις ιδέες του Πολυτεχνείου. Φανταστείτε, οι φοιτητικές παρατάξεις τσακώνονται ακόμη γιατί η ΠΑΣΠ έχει τη ματωμένη σημαία του Πολυτεχνείου, λες και είναι κτήμα της.

Από την άλλη, το σημερινό πολιτικό σύστημα βολεύεται να υπάρχει κάθε χρόνο μια γιορτούλα με τα τραγούδια του Μίκη, με τους μπαχαλάκηδες, με τα επεισόδια, με τη διάλυση της Αθήνας. Όπως, βολεύεται πολλές φορές να έχει μια επέτειο όπως η φετινή η οποία, μέχρι στιγμής, μοιάζει να είναι το… Πολυτεχνείο του Παπαδήμου. Δηλαδή υποτονική σε βαθμό ύπνου.

Τι μας λες ρε Αριστερέ Ψάλτη, θα πει κανείς. Ποια είναι η πρότασή σου;

Πριν δύο χρόνια είχαμε από εδώ πει ότι το μαγαζάκι του Πολυτεχνείου χρεοκόπησε. Του έβαλαν λουκέτο οι «επώνυμοι» που μπήκαν στο σύστημα, πήραν θέσεις, λεφτά, εξουσία και τα έκαναν μπάχαλο.



Σήμερα ζούμε το τέλος της Μεταπολίτευσης, καιρός ήταν να ξεφορτωθούμε αυτό το φάντασμα που μας χτίκιασε τόσα χρόνια. Από εδώ και στο εξής, όμως, τα Πολυτεχνεία θα είναι πολλά περισσότερα, και δε χρειάζεται απέναντί μας να έχουμε το τανκ της Χούντας. Σήμερα Χούντα είναι τα Μνημόνια και τα μέτρα τους. Όχι εκείνα τα μέτρα που θέλουν να αλλάξουν το άθλιο ελληνικό κράτος και τη νοοτροπία που καλλιεργήθηκε τόσα χρόνια στους πολίτες. Αυτά μακάρι να ισχύσουν.

Χούντα είναι τα μέτρα που πλήττουν καίρια τους φτωχούς και αδυνάτους. Που κόβουν τη σύνταξη της μάνας μας που παίρνει 350 ευρώ και τώρα της ζητούν να πληρώσει χαράτσι για τα 40 τ.μ. της.

Που έχει οδηγήσει χιλιάδες ανθρώπους στα συσσίτια της Εκκλησίας και στους Γιατρούς χωρίς Σύνορα. Που έχει προκαλέσει απίστευτα ψυχολογικά προβλήματα.

Που έχει διαλύσει οικογένειες, όχι βολεμένων αλλά απόκληρων όλα αυτά τα χρόνια.

Χούντα και τανκ είναι οι Μέρκελ, Σαρκοζί, Γιούνκερ, Νταλάρες, Ρομπάι που ζητούν από την Ελλάδα υποταγή. Που απειλούν με τα δανεικά (όχι χάρισμα) αν δεν ενδώσουν οι Ελληνες. Που απαιτούν εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας, που στέλνουν γκαουλάιτερ και που ζητούν ληστρικά επιτόκια για το κούρεμα των ομολόγων.

Και τέλος, χούντα είναι όλοι εκείνοι οι προσκυνημένοι που αποθεώνουν σωτήρες και μετά τους στέλνουν στα Τάρταρα.

Της γενιάς μας και των επόμενων γενεών τα Πολυτεχνεία είναι τόσο διαφορετικά αλλά και τόσο ίδια με εκείνο του Νοέμβρη του 1973.

Ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι έχουμε αυτή τη στιγμή τα τρία βασικά αιτήματα του κόσμου πριν από 38 χρόνια «Ψωμί, παιδεία, ελευθερία»; Το Ψωμί το έχουν φάει όλο και δεν το φάγαμε μαζί όλοι. Την Παιδεία την στείλαμε στα ιδιωτικά γιατί τα δημόσια τα διαλύσαμε και τα Μνημόνια την αποτέλειωσαν.

Και την Ελευθερία; Δείτε γύρω σας, στο σπίτι, στη δουλειά σας (αν έχετε), στα εκκαθαριστικά της εφορίας, στους λογαριασμούς, στην εμπλοκή με το δημόσιο. Κι αν αισθάνεστε ελεύθεροι, πείτε και σε εμάς τη συνταγή.

Έτσι για να πάψουμε να κλαίμε για τα Πολυτεχνεία που χάσαμε.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. geopan avatar
    geopan 17/11/2011 14:20:18

    αφού αρνείται η αννούλα του χιονιά γιατί δεν λέει στη νεολαία της να παραδώσει τη σημαία;και αφού πολυτεχνείο σημαίνει σεβασμός στην αλήθεια γιατί δεν λένε την αλήθεια στο λαό;αλήθεια τι νεκρούς γράφει η πλάκα στο πολυτεχνείο;ρε ουστ κοπρόσκυλο αννούλα εσύ και η πασοκογενιά σου που με βάση το παραμυθάκι του πολυτεχνείου καταστρέφεται την Ελλάδα..παιδί-θαύμα η αννούλα γιαυτό 25 χρονών έγινα νομάρχης!

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/11/2011 14:26:41

    Καλη αρχη για το ξηλωμα της παραγκας ! Τα οσα καλα και ωραια περιγραφονται στο αρθρο απαξιωνονται μονο και μονο που αναφερεται και στην αχυρανθρωπο πασων των εξουσιων μπουμπουλινα Διαμαντοπουλου !

  3. Χριστόφορος avatar
    Χριστόφορος 17/11/2011 14:29:44

    +10000 !

  4. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 17/11/2011 14:30:07

    Πριν 38 χρόνια ζητούσα ψωμί παιδεία ελευθερία. Σήμερα δεν θέλω ψωμί ούτε παιδεία μόνο την ελευθερία της πατρίδας μου. αυτό θέλω!

    • Ελλην avatar
      Ελλην @ Λιζα Αλεξίου 17/11/2011 15:12:57

      σημερα δεν θες ψωμι; μα σε λιγο δεν θα το εχεις. εκτος αν τρως παντεσπανι

      • Λιζα Αλεξίου avatar
        Λιζα Αλεξίου @ Ελλην 17/11/2011 15:43:23

        Χωρίς ελευθερία το ψωμί είναι πικρό.

  5. Στρυμών avatar
    Στρυμών 17/11/2011 14:35:30

    Εγώ; Να το κλείσουμε το μαγαζάκι χίλιες φορές.
    Τους πληρώσαμε τους ξαναπληρώσαμε , φτάνει πια.
    Όσο για την Αννούλα; απλά πλεον δεν τους χρειάζεται το πολυτεχνείο και οι λοιπές "δημοκρατικές" δυνάμεις γι' αυτό και οι δηλώσεις αυτές.

    • Σοφια Γιαννατου avatar
      Σοφια Γιαννατου @ Στρυμών 17/11/2011 14:45:12

      συμφωνω!οτι ειχαν να παρουν απ το Πολυτεχνειο το πηραν!επισης το εξευτελισαν αρκετα...
      ας παμε παρακατω...

      • m avatar
        m @ Σοφια Γιαννατου 17/11/2011 15:14:40

        +1000

    • Ιξίων avatar
      Ιξίων @ Στρυμών 17/11/2011 15:04:33

      Ακριβώς, τώρα δεν τους χρειάζεται το Πολυτεχνείο.
      Τώρα δεν χαμογελάνε, δείχνουν άφοβα τους
      μεγάλους κυνόδοντες.Εμείς φοβόμαστε !

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Στρυμών 17/11/2011 17:15:04

      Ζήτω οι ελεύθερες αγορές!

  6. aggelosview avatar
    aggelosview 17/11/2011 14:40:10

    Και ο Παπουτσής τι θα τις κάνει τις φωτογραφίες της νιότης με τη σημαία στο χέρι; Να κλείσει μαγαζί γωνία, δίπλα στα Εξάρχεια, φυτώριο οργισμένων νιάτων; Άσε που δίνει κάθε χρόνο δουλειά σε δικηγόρους της γνωστής ομάδας! Ας σοβαρευτούμε κύριοι!!

  7. zap-zap avatar
    zap-zap 17/11/2011 14:43:51

    όχι να μην το κλείσουμε, η ιστορία δεν θα ξαναγραφτεί όπως θέλει ο άδωνις και ομ φύρερ.

  8. νασος δ. avatar
    νασος δ. 17/11/2011 15:01:28

    Ενδιαφέρουσα πρόταση!

  9. mixalios avatar
    mixalios 17/11/2011 15:03:00

    Μην υπερβάλλετε.

  10. firiki2010 avatar
    firiki2010 17/11/2011 15:06:01

    To Πολυτεχνείο (που βέβαια καμμιά χούντα δεν έριξε, αλλά έγινε και αφορμή να έρθει μια πιο ηλίθια χούντα- του Ιωαννίδη - με τα γνωστά επακόλουθα ) αποτελεί μια κορυφαία πράξη αντίστασης (δεν είχαμε και παρα πολλές) απέναντι σε ένα δικτατορικό καθεστώς και πρέπει να τιμάται. (Οχι βέβαια με τις εθιμικές πλέον κατ΄ έτος πυρπολήσεις κάδων σκουπιδιών, αυτοκινήτων , σπάσιμο τζαμαριών και πλιάτσικο)
    Από κει και πέρα το να τα ισοπεδώνουν όλα κάποιοι και να αναγορεύουν σε χούντα το μνημόνιο, τη Μέρκελ , τον Σαρκοζί και- γιατί όχι; - και την κυβέρνηση Παπαδήμου, δείχνει ότι μάλλον δεν έχουν καταλάβει ούτε που βρισκόμαστε , ούτε που βρεθήκαμε επί 7 χρόνια εκείνη την μακρινή περίοδο 1967-1974.
    Aλήθεια η τρόϊκα μας κουβαλήθηκε από μόνη της ή την φέραμε παρακαλετά και προσπαθούμε επίσης παρακαλετά να την κρατήσουμε;

    • Greco avatar
      Greco @ firiki2010 17/11/2011 15:19:20

      συμφωνω, ετσι που γιορταζεται αυτη η επετειος ειναι ακριβως συμπτωμα του εθνικου αυτισμου μας, (που βεβαιως καποιοι τον βοηθησαν να εξελιχθει και να παγιωθει γιατι ειχαν συμφερον)

      καταθεση κοκκινων (απαραιτητα) λουλουδιων (τι και αν το κκε διαφωνουσε με το συμβαν τοτε...), λογοι κλισε υπερ της γενιας του πολυτεχνειου, οι πιο ενθερμοι υψωμενη γροθια, και μετα πορεια στην αμερικανικη πρεσβεια . Και βεβαιως σχολικη εορτη και σχεδον εξισωση με τις εθνικες νικες του 21 και του 40....

      δεν μπορουμε να βρουμε καμια σοβαρη χωρα να δουμε πως εορταζουν παρομοιες--αν εχουν--καταστασεις, αφου ειμαστε τοσο γελοιοι υποκριτες και ο,τι αγγιζουμε το διαστρεβλωνουμε?

      στο κατω κατω ο νομικος μας κωδικας ειναι σχεδον αυτουσια μεταφορα του γερμανικου, τα νεοκλασσικα μας κτιρια κτισμενα απο πρωσσους, σαξωνες και βαυαρους αρχιτεκτονες

      Ας παρουμε με αλφαβητικη σειρα σε καθε τομεα καθε χωρα που θεωρειται η καλυτερη και ας την αντιγραψουμε ακριβως. Τουλαχιστον αντιγραφη μπορουμε να κανουμε?

      • mx avatar
        mx @ Greco 17/11/2011 18:34:25

        oi prwsoi arxitektones antegrapsan ta antigrafa tou parthenwna pou xtisan stin patrida tous (mexri kai xryselefantino agalma tis athinas-parthenou copiarane)

    • EPICOUROS avatar
      EPICOUROS @ firiki2010 17/11/2011 15:43:42

      ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ-ΧΟΥΝΤΑ ΙΩΑΝΝΙΔΗ-ΚΥΠΡΟΣ ΑΤΤΛΑΣ.

      • Γιάννης Σύρρος. avatar
        Γιάννης Σύρρος. @ EPICOUROS 17/11/2011 16:16:58

        ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ = ΧΟΥΝΤΑ ΙΩΑΝΝΙΔΗ = ΚΥΠΡΟΣ ΑΤΤΙΛΑΣ = ΗΠΑ-ΙΣΡΑΗΛ.

      • Ελευθερία avatar
        Ελευθερία @ EPICOUROS 18/11/2011 00:06:10

        Τον Αττίλα δεν τον έφερε ο Ιωαννίδης. Τον προσκάλεσε κατ' αρχήν ο ίδιος ο Μακάριος και τον υποδέχτηκε διά της απουσίας της η καραμανλική ηγεσία των Ενόπλων Δυνάμεων.
        Ο Ιωαννίδης ήταν υπέρ της Ένωσης.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ firiki2010 17/11/2011 16:23:36

      Δεν ήταν πράξη αντίστασης το Πολυτεχνείο. Με ιδιοτελή αιτήματα των φοιτητών ξεκίνησε η εξέγερση, συνεχίστηκε και πήρε έκταση χάρη σε αριστεριστές (πρόδρομους των Εξαρχείων) και μόλις άρχισε η καταστολή ξεφούσκωσε απότομα. Οι πραγματικές εξεγέρσεις και οι πραγματικές πράξεις αντίστασης υπάρχουν αντίθετα στην καταστολή. Ενας οικτρός μεταπολιτευτικός μύθος είναι και πρέπει να τελειώνουμε με αυτόν. Κανείς σχεδόν δεν είναι υπέρ δικτατορικών καθεστώτων και υπέρ μιας χούντας που δεν είχε καμια νομιμοποίηση. Αλλά ας μην εφευρίσκουμε πράξεις αντίστασης εκεί όπου δεν υπάρχουν.
      Καιρός να πούμε ότι το "Πολυτεχνείο" δεν είναι τίποτα άλλο από το ΕΜΠ. Να τελειώνουμε με τον πανάκριβο αυτό μεταπολιτευτικό μύθο, επιτέλους!

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ ΒΙΣ 17/11/2011 18:00:58

        Tα φοιτητικά αιτήματα ήταν απλώς μια αφορμή για το ξεκίνημα . Ο κόσμος που συσπειρώθηκε γύρω από τους πρώτους πυρήνες εξέγερσης. είχε ξεκάθαρα αντιδικτατορική τοποθέτηση.
        Το επιχείρημα "μόλις άρχισε η καταστολή ξεφούσκωσε απότομα" δεν το καταλαβαίνω. Με τα τανκς στους δρόμους και μάλιστα όχι για παρέλαση τι θα μπορούσε να κάνει μια ακαθοδήγητη εξέγερση και ανοργάνωτος κόσμος;;
        Αλλο πράγμα να μην αποδεχόμαστε τις βλακείες του τύπου "Το Πολυτεχνείο έριξε τη χούντα" ή τις βολικές γενικεύσεις "Οι Ελληνες αντιστάθηκαν στη δικτατορία" και άλλο να αρνούμαστε το Πολυτεχνείο σαν αυτό που ήταν . Μια αυθόρμητη εξέγερση απέναντι σε μια δικτατορία. Μια εξέγερση που και "κότσια" απαιτούσε, και αίμα στοίχισε και κάτι (πρέπει να) μας δίδαξε

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 17/11/2011 15:11:59

    Έως εδώ και ακόμη σε πολύ χειρότερες ημέρες μην ξεχνάμε ότι μας οδήγησαν δύο γενιές ΤΟΥ 1.1.4. ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΊΟΥ. Δύο γενιές που άλλα έλεγαν στους δρόμους και στις συνελεύσεις τους και ΆΛΛΑ ΈΚΑΝΑΝ ΌΤΑΝ ΑΠΈΚΤΗΣΑΝ διοικητικές και οργανωτικές θέσεις στον ΔΗΜΌΣΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΆΜΕΣΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΌΜΕΝΟ ΙΔΙΩΤΙΚΌ ΤΟΜΈΑ. Και αυτοί είναι που θέλουν να δώσουν την λύση στα σημερινά προβλήματα της εξαθλίωσης πλέον, στηριζόμενοι εκεί που στηρίζονταν και τότε. Δηλαδή στους 5 νταβατζήδες. Από τότε υπάρχουν και αυτοί.

  12. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 17/11/2011 15:12:19

    Είσαι σωστός Αριστερέ Ψάλτη.
    Ομως βλέπεις πως σχολιάζουν οι περισσότεροι ? Αυτή είναι η διαφορά...

  13. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 17/11/2011 15:28:34

    17η ΝΟΕΜΒΡΗ 1973 - 2011 - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΛΟΜΕΝ ΚΑΙ ΑΣ ΤΡΩΓΩΜΕΝ ΠΕΤΡΕΣ !

    Τώρα το πως καταλαβαίνει ένας δεξιός , αριστερός και αναρχικός την Ελευθερία είναι ένα άλλο ζήτημα... Πάντως σε κάθε περίπτωση ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ την οποία την είχαν στις σημαίες τους και οι επαναστάτες του 1821 ( ανεξάρτητα τα τι καταλάβαιναν με αυτή την λέξη , θα έλεγα πως σε κάθε εποχή σηματοδοτεί κάτι διαφορετικό) , δεν θα ήταν κακό να την επικαλούμαστε, όπως και ο Ν. Καζαντζάκης και οι ¨αρχαίοι ημών¨ , ΚΑΤΙ ΜΕΝΕΙ στο υποσυνείδητο !

    Τους ¨πάλαιο- φασίστες - νοσταλγούς¨ δεν τους προσθέτω , διότι αυτοί από μόνοι τους αποκλείουν όχι μόνο την έννοια της , αλλά και τον όρο ακόμα. Όσο για τους πραγματικούς Νέο- Φασίστες του φονταμελιστικού ( ολοκληρωτικού ) καπιταλισμού της ¨ ελεύθερης¨- αγοράς και της ¨ανταγωνιστικότητας¨, τους οποίους ορισμένοι τους ¨απαλάσσουν¨ σήμερα με ¨αντιφασισμό ¨ , γράφοντας πως , ¨ho mon Dieu" - για ¨πρώτη φορά¨ ( ! ) συμμετέχουν σε μια κυβέρνηση ¨ακροδεξιοί ¨ ( ¨this is terrible" θα έλεγα ) , αυτοί οι Νεοφασίστες ( που είναι και ¨democrats" ) δεν έχουν επίσης τίποτα να κάνουν με την Ελευθερία.

    Και μια ευχή : Όσοι νοιώσουν την ανάγκη να βρεθούν στου δρόμους για να την τιμήσουν την Επέτειο αυτή , η οποία όπως και η 28η Οκτωβρίου και η 25η Μαρτίου, η 14η Ιουλίου του 1789 - (Γαλλική Επανάσταση με την ¨πτώση της Βαστίλης ¨ ) και η 24η Οκτωβρίου του 1917 ( Ρώσικη/ Σοβιετική Επανάσταση με την έφοδο στα ¨χειμερινά ανάκτορα¨ ) - σηματοδοτούν την στιγμή της Ενότητας και του παλλαϊκού ξεσηκωμού , την στιγμή της Ελπίδας και της εφόρμησης των ονείρων - , διότι αυτό έχει σημασία ΚΑΙ όχι η κατάληξη των αγώνων με την ¨΄ νίκη ¨ ή την ¨απελευθέρωση ¨ , η οποία, η λογική και το λαϊκό αισθητήριο ξέρει πολύ καλά , πως σχεδόν ποτέ δεν ολοκληρώνει την αθώα αρχική επιθυμία - διότι οι αγώνες και επαναστάσεις είναι μια διαρκής διαλεκτική κίνηση με πολλές παλινδρομήσεις και ήττες , ΑΛΛΑ ...¨

    ¨Η ΕΦΟΔΟΣ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ¨ - ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΡΟΛΟ , αυτές οι στιγμές διαχρονικά είναι η κρυφή Ελπίδα των καθημερινά καταφρονημένων , αδικημένων και καταδυναστευμένων από την κάθε ¨δική τους ¨ εξουσία , σε ατομικό και συλλογικό- κοινωνικό επίπεδο ( η οποία πάντα σαν δική τους ξεκινά , ίσως και με τις ¨καλλίτερες προθέσεις¨ , αλλά πάντα εναντίον τους καταλήγει ) ... ,

    Όσοι λοιπόν νοιώσουν την επιθυμία να τιμήσουν την Ελπίδα , ας έχουν πάντα υπόψη τους , ο καθένας ξεχωριστά , πως ΚΑΘΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ - ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΗ - ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΛΑΟ - ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ¨ΥΠΟΨΗ ΤΟΥΣ¨ - ΒΑΘΥΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ - ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ - ΣΤΗΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΗ - , να εκφράζουν , όσο αυτό είναι δυνατό , το ¨όλο¨ , την συνείδηση και την ικανότητα της μεγάλης πλειοψηφίας - για λύσεις - που μπορεί να κατανοήσει και να αφομοιώσει , να ταυτιστεί μαζί τους .

    Ας έχουμε πάντα υπόψη μας πως κάθε μας κίνηση , κάθε μας σύνθημα , σε κρίσιμες περιόδους - όπως αυτή που διανύουμε - έχουν πάντα συνέπεια για - όλο τον λαό , για όλους τους ανθρώπους , όταν αυτό ξεπερνά τα όρια τουλάχιστον της πλειοψηφικής αποδοχής. Διότι δεν αναλαμβάνουν μόνο τα άτομα , οι ομάδες , τα κόμματα και οι οργανώσεις πρωτοβουλίες , αλλά και αυτό που λέμε ¨σύστημα¨ , το οποίο ξέρει να αντιστρέφει το κάθε μήνυμα του λαού /λαών .

    Η ενότητα , η όσο το δυνατό πιο μεγάλη , η μαχητικότητα και αποφασιστικότητα είναι το προαπαιτούμενο για όλα , αλλά και υπευθυνότητα όχι μόνο απέναντι στο εαυτό μας , αλλά και απέναντι σε όλους τους συνανθρώπους μας , τον λαό.

    Τέλος ας ευχηθούμε πως η ¨πορεία¨ , που κάποτε την ακολουθούσαν 500.000 λαού , να μην πορευτεί μόνο προς της Αμερικάνικη πρεσβεία , σύμφωνα με το παραδοσιακό ¨τελετουργικό ¨ , αλλά να έχει και μια στάση στα Γραφεία της Ε.Ε. ΚΑΙ στην Γερμανική πρεσβεία ( Λουκιανού και Βασ. Σοφίας ). Τότε μόνο το μήνυμα της 17ης Νοέμβρη 1973 θα έχει ¨επικαιροποιηθεί" .

    Επιμένω όμως στην έννοια της υπευθυνότητας , στο μετωπικό - ενωτικό και αλληλέγγυο πνεύμα σε κάθε κατάσταση και κινητοποίηση , στην ενσωμάτωση στην θεώρησή μας του ¨όλου¨ και του δυνατού , όπως και της ανυποχώρητης αποφασιστικότητας , η οποία διαφοροποιείται ουσιαστικά και ποιοτικά από τον πολλές φορές παραλογισμό και υποκειμενισμό της ¨αγανάκτησης¨ .

    http://istrilatis.blogspot.com/2011/11/17-1973-2011-normal-0-false-false-false.html

  14. dracon avatar
    dracon 17/11/2011 15:33:44

    ΨΩΜΙ -ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ 73
    Αφιερωμένο ολόψυχα στην κυβέρνηση της Γκολντμαν Σακς

    • Γιάννης Σύρρος. avatar
      Γιάννης Σύρρος. @ dracon 17/11/2011 16:21:29

      τέλείωσε, γιατί τελείωσαν οι μαλάκες τύπου Παπαδόπουλου...
      Τώρα φάε παντεσπάνι, ανθελληνική παιδεία, ασυδοσία λαμόγιων.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ dracon 17/11/2011 16:25:27

      Oντως. Η χούντα δεν τελείωσε το 73. Τελείωσε το 74! Εκτός αν ανήκεις κι εσύ σ΄ αυτούς που έμαθαν ότι "το Πολυτεχνείο έριξε τη χούντα!"

  15. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 17/11/2011 15:52:58

    Τα νοσοκομεία δε δουλεύουν καλά, να τα κλείσουμε ή να τα πουλήσουμε.
    Οι εφορίες αναποτελεσματικές, να τις κλείσουμε ή να τις πουλήσουμε.
    Τα σχολεία βγάζουν αγράμματους να τα διαλύσουμε ή να τα πουλήσουμε.
    κ.τ.λ...... κ.τ.λ

    και η Ελλάδα ένα μαύρο χάλι, να την κλείσουμε ή να την πουλήσουμε.

    και ο Μάκης συμφωνεί και η Αννούλα,
    άρα μην ανησυχείτε.....
    είμαστε στο σωστό δρόμο...
    όλα θα γίνουν....

    αφού το ΜΕΤΡΟ χάθηκε για πάντα...

  16. Lewnidas avatar
    Lewnidas 17/11/2011 16:02:24

    Η γιορτή του πολυτεχνείου didadskei πολλά
    διδάσκει τι πρέπει να κανεις όταν οι καιροί το απαιτούν και τι δεν πρέπει να κανεις όταν θα σου δοθεί η εξουσία.

    πάρτε και την σημαία με την νέα γενιά πασόκων
    http://twitter.com/?photo_id=1#!/leuteris/status/137158794361835520/photo/1/large

  17. astir avatar
    astir 17/11/2011 16:14:34

    Δειτε τωρα φωτο στα ιστολογια της σημαιας συνοδεια των ΜΑΤ επισης επειδη το 73 θυμαμαι μικρος αστυνομικους μαζεμενους παντου σημερα και οταν ψηφιζονταν τα μνημονια η εικονα ηταν και ειναι ακριβως ιδια αυτα προς το παρον αυτη ειναι η καταντια της γενιας του πολυτεχνειου που την λουζομαστε ολοι μας ΕNJOY....................................................

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/11/2011 16:18:59

    Η Μεταπολίτευση βασίστηκε στους εξής μύθους:
    1. Η Χούντα είχε απέναντί της το σύνολο του ελληνικού λαού. Αντιμετώπισε παλλαϊκή αντίσταση.
    2. Το Πολυτεχνείο υπήρξε κορυφαία εξέγερση.
    3. Το Πολυτεχνείο έριξε τη Χούντα.
    Στην πραγματικότητα, μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού συντάχθηκε με τη Χούντα, λόγω της πρότερης ανώμαλης κατάστασης (για την οποία μέγιστη ευθύνη φέρει ο Γεώργιος Παπανδρέου), ενώ το Πολυτεχνείο ξεκίνησε με αιτήματα των φοιτητών αναφορικά με την αναβολή της στράτευσης, το θέμα μεγεθύνθηκε με την πρωτοβουλιά αριστεριστών-αναρχικών φοιτητών, για να γίνει τελικά μία εξέγερση. Η εξέγερση του Πολυτεχνείου κατεστάλη μόλις κατέβηκαν τα τανκς στους δρόμους. Υπήρχε δηλαδή όσο δεν υπήρχε καταστολή. Μετά νέκρα...
    Και φυσικά, το Πολυτεχνείο δεν έριξε τη Χούντα, αλλά τον Παπαδόπουλο. Και έφερε τον Ιωαννίδη, με τα γνωστά αποτελέσματα.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΒΙΣ 17/11/2011 16:35:06

      ΒΙΣ δεν τα ξέρεις καλά.
      Μόνο 10 εκατομμύρια, ο μισός Ελληνικός πληθυσμός δηλαδή, ήταν "χουντικός".
      Ο υπόλοιπος μισός, τα άλλα 10 εκατομμύρια δηλαδή, ήταν αντι-χουντικοί.
      ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ! ;)

  19. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 17/11/2011 16:33:54

    Τα ερωτήματα του Πολυτεχνείου :

    1. Ποιος τελικά οργάνωσε τα γεγονότα του Πολυτεχνείου;

    Το Πολυτεχνείο οργανώθηκε από μειοψηφικές ομάδες, ενώ σταδιακά, λόγω της δυναμικής που προκλήθηκε, συμμετείχαν και ετερογενείς ομάδες.
    Το ΚΚΕ καταδίκασε τα γεγονότα με το τεύχος 8 της Πανσπουδαστικής (1-2/1974), όπου καταγγέλλεται «σ’ όλο το σπουδαστικό κόσμο, τη νεολαία και το λαό τις αφηνιασμένες προσπάθειες της χουντικής ΚΥΠ και των πληρωμένων πραχτόρων της να διαστρέψουν, απ’ την αρχή της μεγαλειώδους εκδήλωσής μας του Πολ/χνείου, τη πορεία και το περιεχόμενό της. Καταγγέλλουμε τη προσχεδιασμένη εισβολή στο χώρο του Πολ/χνείου τη Τετάρτη, 14 του Νοέμβρη, 350 περίπου πραχτόρων της ΚΥΠ, σύμφωνα με το προβοκατόρικο σχέδιο των Ρουφογάλη-Καραγιαννοπούλου, με βάση τις εντολές του παραμερισμένου τώρα τέως πρωτοδικτάτορα Παπαδόπουλου και της αμερικανικής CIA, με σκοπό να προβάλουν με κάθε μέσο τραμπουκισμού και προβοκάτσιας γελοία και αναρχικά συνθήματα» [διατηρήθηκε η ιδιότυπη ορθογραφία και σύνταξη του πρωτοτύπου].
    Επίσης στο κείμενο με τίτλο «Έκθεση και συμπεράσματα για τα γεγονότα του Νοέμβρη 1973», το οποίο εγκρίθηκε στην 4η Ολομέλεια της ΚΕ του ΚΚΕ, τον Ιούλιο του 1976, επαναλαμβάνεται η απόδοση των γεγονότων του Πολυτεχνείου σε εξωπανεπιστημιακά στοιχεία.

    2. Πόσοι ήταν οι νεκροί του Πολυτεχνείου;

    Κατά την πρώιμη Μεταπολίτευση υπήρξαν αναφορές οι οποίες έκαναν λόγο για εκατοντάδες νεκρούς, για «παιδιά που πάτησε το τανκ» και άλλες ανακρίβειες. Η πραγματικότητα είναι μάλλον διαφορετική. Σύμφωνα με την αναφορά της Συγκλήτου του ΕΜΠ (33437/11-10-1974) και το πόρισμα του εισαγγελέα Τσεβά, με ημερομηνία 22-10-1974, την αναφορά προς τον τότε Προϊστάμενο της Εισαγγελίας Αθηνών Κ. Φαφούτη, «ουδείς νεκρός υπήρξε εντός του Πολυτεχνείου».
    Υπήρξαν 24 νεκροί (15 επισήμως ανακοινωθέντες, 3 πλήρως βεβαιωθέντες και 6 βασίμως προκύπτοντες.
    Επί ΠΑΣΟΚ, του κόμματος που κατ’ εξοχήν «αξιοποίησε» το Πολυτεχνείο, η διατεταγμένη από τον υπουργό Δημοσίας Τάξεως Σκουλαρίκη έρευνα του Αστυνομικού Διευθυντή Α΄ Γεωργίου Σαμπάνη με ημερομηνία 8-2-1982 κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι νεκροί ήταν μόλις 12, όλοι φονευθέντες «εις τους πέριξ του Πολυτεχνείου χώρους».
    Νεώτερες έρευνες προσδιορίζουν τους νεκρούς σε 21 άτομα, και ο θάνατός τους εντοπίζεται στην ευρύτερη περιοχή της πρωτεύουσας λόγω των ταραχών. Από αυτούς κανείς δεν ήταν φοιτητής, γεγονός που είναι ενδεικτικό για τη σύνθεση των μελών της εξέγερσης.

    3. Συνέβαλε το Πολυτεχνείο στην πτώση της δικτατορίας;

    Συχνά υποστηρίζεται ότι η εξέγερση του Πολυτεχνείου, η οποία παρουσιάζεται λίγο-πολύ ως ένα λαϊκό, μαζικό κίνημα, συνέβαλε μακροπρόθεσμα στην πτώση της δικτατορίας, συνήθως με το αμφίβολης συνοχής επιχείρημα ότι επειδή επέφερε τη σκλήρυνση του καθεστώτος, οδήγησε στην πτώση του.
    Η δικτατορία έπεσε λόγω της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο και της αδυναμίας του καθεστώτος να αντιπαρατάξει αποτελεσματική στρατιωτική άμυνα.
    Τα καθεστώτα καταρρέουν με εξωτερική εισβολή ή σημαντική εθνική ήττα, όπως έχει αποδείξει η ιστορία πολύ συχνά (1922, 1941, 1974).
    Σε κάθε περίπτωση η δικτατορία θα προχωρούσε σε μεταπολίτευση και χωρίς το Πολυτεχνείο, όπως έγινε στην Ισπανία. Άλλωστε η διαδικασία της μεταπολίτευσης είχε εγκαινιαστεί ήδη από τις 8 Οκτωβρίου 1973 και οι εκλογές είχαν προγραμματιστεί για τον Ιανουάριο του 1974.
    Περισσότερο ενδιαφέρον έχει να εξεταστεί το Πολυτεχνείο ως «πορτοκαλί επανάσταση» και να συνδεθεί με τον αμερικανικό παράγοντα, συσχετιζόμενο με την άρνηση του καθεστώτος να συνδράμει την πολεμική προσπάθεια των Αμερικανών και του Ισραήλ στη Μέση Ανατολή τον Νοέμβριο του 1973.
    Κατά τον ίδιο τρόπο η αντιαμερικανική στάση του ντε Γκωλ, με την απόσυρση της Γαλλίας από το ΝΑΤΟ το 1966, είχε οδηγήσει στην εξέγερση του Μάη του 1968 από μία αμερικανότροπη νεολαία.

    4. Τι προσφέρει ο εορτασμός του Πολυτεχνείου;

    Κάθε καθεστώς χρειάζεται έναν ιδρυτικό μύθο, ένα ιδεολόγημα, ώστε να διαιωνίζει την πολιτική του κυριαρχία.
    Η Β΄ Ελληνική Δημοκρατία είχε ως ιδεολόγημα τη συντριβή του κομμουνισμού, αντίληψη στην οποία συμμετείχαν το Κέντρο και η Δεξιά, δηλαδή το 80% του πολιτικού σώματος. Το ιδεολόγημα αυτό, χρήσιμο επί πολλές δεκαετίες, αποτελούσε αυτονόητη επιλογή για ένα κράτος ενταγμένο στο δυτικό στρατόπεδο, το οποίο περιβαλλόταν από εχθρικά κράτη με κομουνιστικό καθεστώς και εδαφικές διεκδικήσεις.
    Η Γ΄ Ελληνική Δημοκρατία έχει ως ιδεολόγημα το Πολυτεχνείο, καθώς το πολιτικό σώμα και η καθεστωτική διανόηση μετακινήθηκαν εμφανώς προς τα αριστερά μετά το 1974, εξέλιξη που εξακολουθεί και σήμερα.

    Η ανύπαρκτη νεκρή Ηλένια Ασημακοπούλου, η οποία αποδείχθηκε μοντέλο σε διαφήμιση σαμπουάν, οι φημολογίες για το «τανκ που πάτησε τα παιδιά», οι ανασκαφές στο νεκροταφείο Ζωγράφου, ώστε να εντοπιστούν οι «εκατοντάδες νεκροί», η απότιση λουλουδιών στο κεφάλι του ιστορικού Σβορώνου από παιδιά που νομίζουν ότι είναι μνημείο του Πολυτεχνείου, η στήλη στον χώρο του Πολυτεχνείου, η οποία αφορά τους νεκρούς φοιτητές κατά την Κατοχή (1941-44) και όχι τα γεγονότα του Πολυτεχνείου και η οποία ανεγέρθηκε το 1984 ελλείψει νεκρών φοιτητών στα γεγονότα του Πολυτεχνείου, η βαμμένη «ματωμένη» σημαία που γίνεται αντικείμενο περιφοράς κάθε χρόνο, οι αναφορές στους «εκατοντάδες ή δεκάδες νεκρούς», η εθιμοτυπική πορεία προς την αμερικανική πρεσβεία, όλα αποτελούν τελετουργικές εκδηλώσεις της καθεστωτικής ιδεολογίας, η οποία κρατάει την Ελλάδα δέσμια ενός παρωχημένου και εν πολλοίς κατασκευασμένου παρελθόντος.
    Ας αντιληφθούμε ότι ο κομουνισμός κατέρρευσε οριστικά το 1991, ότι έχουμε δημοκρατικό και όχι δικτατορικό καθεστώς, ότι μπαίνουμε στο 2009 και ότι ο κόσμος μεταβάλλεται.
    Η Ελληνική Δημοκρατία δεν χρειάζεται εορτές, όπως παλαιότερα την 29η Αυγούστου για τη «συντριβή του κομμουνιστοσυμμοριτισμού», ούτε εορτές που προτρέπουν σε καταλήψεις τη νεολαία, αλλά υποδείγματα εργατικότητας.
    Όταν παρέλθει η γενιά που χρησιμοποιεί ως ιδεολογικό ιδρυτικό της μύθο και ως ψυχική καταφυγή το Πολυτεχνείο, δηλαδή η σημερινή κρατούσα γενιά, τότε θα μεταβληθεί και η νοηματοδότηση του ιστορικού αυτού γεγονότος.
    Το καθαρό βλέμμα του ιστορικού δεν περιορίζει την απομυθοποίηση στους μύθους της Δεξιάς, αλλά επεκτείνεται και σε αυτούς της Αριστεράς.

    • Kάποιος avatar
      Kάποιος @ Κ. Βέρος 17/11/2011 17:17:04

      "Ας αντιληφθούμε ότι...έχουμε δημοκρατικό και όχι δικτατορικό καθεστώς".

      Τότε που γράφτηκε το συγκεκριμένο άρθρο ίσως να ήταν έτσι.
      Ομως εν έτει 2011 τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και άτομα που δεν θα ήταν με δημοκρατικές διαδικασίες ίσως ούτε καν βουλευτές, τώρα είναι πρωθυπουργοί, υπουργοί και υφυπουργοί και αποφασίζουν για το μέλλον της χώρας ερήμην των Ελλήνων.

  20. HΛΙΑΣ avatar
    HΛΙΑΣ 17/11/2011 16:53:55

    Της Μεταπολτευσης καημένη γενια.Για την γενιά του Πολυτεχνείου που μάτωσε,φώναξε και μετά κάπνισε πούρα κ εξουσίασε.

  21. andreas gr avatar
    andreas gr 17/11/2011 16:57:17

    Με το σκεπτικο σου να καταργησουμε κι ολες τις εθνικες επετειους τι νοημα εχουν πια.Οσο για το οτι συμπορευεσαι με την Διαματοπουλου δεν μου κανει εντυπωση εδω ο αρχηγος σου συμπορευεται με τον Γιωργακη.

  22. BellaDonna avatar
    BellaDonna 17/11/2011 17:21:03

    Απο το πόρισμα Τσεβά :
    "Εις την γωνίαν των οδών Τοσίτσα και Μπουμπουλίνας άνδρες της ΚΥΠ εν πολιτική περιβολή τους κτυπούν ανηλεώς και πυροβολούν κατ' αυτών (καταθέσεις υπ' αριθ. 84α και 225), ενώ εις την ταράτσαν ενός των αυτόθι κτιρίων έχουν εγκαταστήσει πολυβόλον (κατάθεσις υπ' αριθ. 199).
    Αστυνομικοί πυροβολούν εν ψυχρώ ανύποπτους διαβάτας, ενώ τα επί των κεντρικών αρτηριών των Αθηνών κινούμενα άρματα μάχης σκορπίζουν τον θάνατον. Οι επ' αυτών πυροβοληταί ασκούνται εις την σκοποβολήν επί κινουμένων ανθρωπίνων στόχων. Πυροβολούντες κατά τρόπον σκληρόν και ανάγλητον. Οι επί του κτιρίου του ΟΤΕ, της οδού Πατησίων, εγκατεστημένοι στρατιώται πυροβολούν, προς πάσαν κατεύθυνσιν και δύο (2) τουλάχιστον νεκροί συγκαταλέγονται μεταξύ των θυμάτων των (οράτε κατωτέρω ειδικόν κεφάλαιον). Νεαρός Ανθυπίλαρχος, εις τα ανωτέρω περιπολίας των αρμάτων συμμετασχών, εκόμπαζε μεταξύ των συναδέλφων του Αξιωματικών, διότι «πολλούς εγάζωσε και μια κοπέλα την έκοψε στη μέση»!
    ....Υποστηρίζονται ούτω υπ' αυτού, πλην άλλων και τα εξής: «Την 19ην ώραν της Κυριακής 18-11-1973 εκλήθην εις την ΑΣΔΕΝ, ίνα μετάσχω συσκέψεως. Με συνώδευσεν ο Αστυνομικός Διευθυντής Καραθανάσης. Συνεκεντρώθημεν περί τους 15 Αξιωματικοί Αστυνομίας και Στρατού. Παρευρέθησαν και οι επί κεφαλής στρατιωτικών μονάδων, εκ των διατεθέντων εις το Πολυτεχνείον. Της συσκέψεως προήδρευσεν ο Στρατηγός Μαυροειδής. Προ πάσης συζητήσεως ηγέρθην και διεμαρτυρήθην εντόνως δια τους άσκοπους πυροβολισμούς, ειπών ότι είναι απαράδεκτον να πυροβολούν τα τανκς στο γάμο του Καραγκιόζη και να σκοτώνεται ο κόσμος. Ο Στρατηγός εθύμωσεν με την διατύπωσίν μου και με παρετήρησεν αυστηρά, προσθέσας ότι δεν είναι αληθής ο ισχυρισμός μου και ότι έχει δώσει εντολήν και έχουν σταματήσει οι άσκοποι πυροβολισμοί. Την στιγμή εκείνην ηκούσθη ριπή πολυβόλου πλησίον μας εις την περιοχή Πλάκας.
    Βαρύς υπήρξεν ο φόρος του αίματος εις νεκρούς και τραυματίας ο καταβληθείς δια την καταστολήν δια την καταστολήν της εξεγέρσεως του Πολυτεχνείου. Και των μεν τραυματιών τον αριθμόν, ήγγισε, μετά βεβαιότητας μάλλον, η έρευνα. Ανεξιχνίαστος, όμως, παραμένει εισέτι ο ακριβής αριθμός των νεκρών. Σύντονοι κατεβλήθησαν προς την κατεύθυσιν ταύτην προοπάθειαι και πέραν των αμέσως η εμμέσως περιερχομένων εις γνώσιν μου έκκλησις δια του Τύπου δημοσία διετυπώθη, όπως καταγγελθώσιν ή αναφερθώσι περιπτώσεις θανάτων ή και εξαφανίσεων ατόμων συνεπεία των γεγονότων του Πολυτεχνείου. Και είναι αληθές ότι ουδέν περιοτατικόν κατηγγέλθη. Δεν αντλείται, όμως εντεύθεν απόδειξις περί ανυπαρξίας τοιούτων. Διότι κατά τη διαδρομήν της ερεύνης εβεβαιώθησαν ή και απλώς επιθανολογήθησαν περιστατικά εδραιούντα παρ' εμοί την πεποίθησιν ότι οι νεκροί εκ των γεγονότων του Πολυτεχνείου υπήρξαν περισσότεροι των επισήμως ανακοινωθέντων. Δι' ο και κατανοώ τα ελατήρια της σιωπής των παθόντων....."

    Πολύ πιθανόν λοιπόν, οι νεκροί να ήταν πολύ περισσότεροι απο τους επισήμως καταγεγραμμένους....

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ BellaDonna 17/11/2011 22:35:59

      Έλεος πιά.
      Όλοι αυτοί οι νεκροί δεν είχαν συγγενείς, φίλους, παιδιά, κάτι;
      Που είναι θαμμένοι;
      Ποιοί τους έθαψαν;
      Γιατί ποτέ των ποτών δεν αναζητήθηκαν;

      Αν σε πειράζει η μπελαντόνα να την κόψης!
      Άσε που είναι δυνατό δηλητήριο!

  23. Θύμιος avatar
    Θύμιος 17/11/2011 17:38:23

    την 9η/11ου/1989 έπεσε η DDR, έκτοτε -και παράλογα- μας προέκυψαν τα κυκλώματα Κόκκαλη-Dώρας- Βάσως.
    Σήμερα θά ‘πρεπε να ‘χαν πέσει, αντιθέτως λειτουργεί και ο North Stream, αυτή είναι η δυστυχία μας, εκεί πάνε τα €υρώ.
    Πρέπει να οξύνουμε τις αντιθέσεις Ευρωπαϊκών Ιμπεριαλισμών- Αμερικάνικων Lobbies, κι αφού υποτιμήσουμε το €υρώ, να χρεοκοπήσουμε την Ρωσία (που, θα ’χει πουλήσει, αναδρομικά τζάμπα, τα “φυσικά” αέρια -gas- κ.λ.π. στους Γερμανούς).
    Τώρα έχουμε ρήγμα Γαλλο-Γερμανικού άξονα, για το θέμα του €υρώ και της Κεντρικής Ευρωπαϊκής Τράπεζας, όπου το Γαλλο- πρέπει μάλλον να διαβαστεί Λατινο/Ρωμανική Ένωση/Ευρώπη. την 9η/11ου να την περιμένουμε με το “παλιό”.

  24. Θ avatar
    Θ 17/11/2011 17:46:53

    Ας εντρυφήσουμε λίγο στην “Πανσπουδαστική Ν ο 8 ”, την έγραψε ο Λαφαζάνης; -έτσι τα ‘χε πεί ο Τσακαλίας-, κάτι θα ξέρουν ο “Σταύρος” Ψυχάρης και ο “Δικός σας”, ο Χρύσανθος.

  25. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 17/11/2011 17:54:17

    ξερετε ποιανων ειναι τα ονοματα που προσκυνανε μεσα στο πολυτεχνειο?
    ειναι ονοματα ηρωων πεσοντων του 1940. και ο καοσμος νομιζει οτι ειναι οι νεκροι του πολυτεχνιου. ουδεις νεκρος υπηρξε μεσα στο πολυτεχνειο. οταν αργοτερα ο καραμανλης καλεσε τις οικογενειες των νεκρων να παρουσιαστουν για να τους βοηθησει το κρατος κανενας δε παρουσιαστηκε. εξω απο αυτο ναι. γιατι τωρα που εχουμε δημοκτρατια δεν εχουμε νεκρους ? τον ατυχο διαδηλωτη πριν απο λιγο καιρο ποιος τον σκοτωσε εγω?
    οι νεκροι της marfin ποιος τους σκοτωσε εγω?. και αλλοι πολλοι.
    η σημερινη χουντα που βιωνουμε ειναι οτι χειροτερο υπαρχει . η χουντα παπαδοπουλου ηταν τιποτα προστα στη σημερινη.

  26. Ακης avatar
    Ακης 17/11/2011 18:51:29

    θα ήθελα να καταθέσω κάποιες αναμνήσεις απο εκείνη τη μέρα.
    Πήγαινα στη τετάρτη Γυμνασίου και μας διώξανε νωρίς απο το σχολείο γιατί ακούγονταν σποραδικοί πυροβολισμοί.Το σχολείο ήταν κοντά στη Κολιάτσου.Μάλιστα πολλοί γονείς είχαν ερθει να παρουν οι ιδιοι τα παιδιά τους απο το φόβο...
    Επειδή γύρισα νωρίς σπίτι -μέναμε κοντά στη πλατεία Αμερικής-και με έτρωγε η περιέργεια , μετά απο ώρα εφυγα απο το σπίτι και πήγα στη πλατεία Αμερικής για να δώ τι γίνεται.
    Δεν υπήρχε κανείς στους δρόμους (εκτός απο κάτι ακινητοποιημένα λεωφορεία -τρόλευ στα οποία είχαν προκληθεί διάφορες ζημιές σκασμένα λάστιχα κλπ).
    Προκειμένου να δώ καλύτερα τι γίνεται πρός τα κάτω στο Πολυτεχνείο ,προχώρησα προς την κεντρική νησίδα της λεωφόρου.
    Καθώς κοίταζα προς τα κάτω στην αρχή άκουσα ριπές και μετα είδα να έρχεται απο πάνω (στην στροφή της Καλιφρονά) ένα άρμα μεταφοράς προσωπικού και ταυτόχρονα να βάλλει στον αέρα.
    Πανικοβλήθηκα και αρχισα να τρέχω διασχίζοντας κάθετα τον δρόμο και στη συνεχεια την πλατεία με σκοπό να πάω να κρυφτώ πίσω απο τα τρίποδα πόστερ με τις φωτογραφίες του εργων στο σινεμά ΑΤΤΙΚΑ.
    Λίγο προτού φτάσω εκεί και κάνοντας το τελευταίο άλμα απο την πλατεία στο δρόμο μπροστα στο σινεμά , γλιστρησα και έπεσα βάζοντας το δεξί μου χέρι προκειμένου να στηριχθώ.
    Τέλος πάντων , τελικά γύρισα στο σπιτι με πόνο στο καρπό και λερωμένος επειδή είχα πέσει κάτω.
    Ολη νύχτα με πόναγε το χέρι και η μάνα μου, μου ειχε βάλλει ένα επίδεσμο με κάτι κρεμμύδια μέσα (γιατροσόφια)....
    Το πρωί επειδή με πόναγε ακόμη αποφασίσαμε να πάμε στο ΚΑΤ για ακτινογραφίες , αλλά επειδή δεν είχαμε αυτοκίνητο ούτε κυκλοφορούσε τίποτε καλέσαμε αθενοφορο το οποίο τελικά μας πήγε στο ΚΑΤ...
    Εκεί διαπιστώθηκε κάταγμα , μου έβαλαν γύψο και εδώ ξεκινάει το περίεργο -που τότε μας είχε φανεί φυσιολογικό- μας είπαν ότι επρεπε να μείνω μία νύκτα εκεί , προκειμένου να παρακολουθήσουν την πορεία -την μετεγχειριτική χα χα ?-μήπως κάνει καμμιά επιπλοκή ....ο γύψος.
    Τέλος πάντων με άφησαν οι γονείς μου χωρίς -αναρωτιέμαι και τώρα - να αντιδράσουν-ισως επειδή ήταν απλοί ανθρωποι -καλοκάγαθοι βιοπαλαιστές...
    Και εδώ ξεκινάνε κάποια ιστορικά τα οποία τα παραθέτω για την κρίση σας.
    Με έβαλαν σε ένα μεγάλο θάλαμο οπου επειδή ολα τα κρεβάτια ήταν περιμετρικά κατειλημμένα , είχαν τοποθετήσει και κάποια στο κέντρο , οπου σε ένα απο αυτά έβαλαν και μένα .
    Ολοι ήταν ενήλικες οι οποίοι είχαν τραυματισθεί κάπου - στα γεγονότα.Υπήρχε ένας τραυματίας από σφαίρα -ες -έλεγε οτι ήταν και ανάπηρος πολέμου- ο οποίος πονούσε πολύ.Δεν μπορώ να θυμηθώ που το άκουσα μετά απο μέρες ?και από ποιόν αλλά αυτός υπέκυψε μάλλον τελικά .
    Ενας αλλος είχε κτυπηθεί απο κάποια σφαίρα - δεν ξέρω που , ίσως στο πόδι- ήταν σε καλή κατάσταση όμως και έλεγε ότι το περιστατικό είχε συμβεί στα Χαυτεία καθώς περνούσε απο κει τυχαία .Και ο προηγούμενος που ανέφερα έλεγε οτι πήγαινε σε κάποια δουλεια εκεί κοντά .
    Εγώ 15 ετών τότε αυτά τα έβλεπα γυρω μου και έλεγα τι γυρεύω εδώ πέρα...
    Ωσπου -και το κερασάκι στη τούρτα - λίγο μετά τις δεκα ,ενώ τραυματίες πήγαιναν και έρχονταν στο διάδρομο, ήρθαν δύο ή τρείς κύριοι -στυλ Αρτέμης Μάτσας -και με ευγενικό τρόπο με ρώτησαν που το έπαθα...
    -Γλίστρησα στη σκάλα της πολυκατοικίας κύριε , είπα .
    και αυτοί συνέχισαν με τους άλλους συννοσηλευόμενους , πάντοτε με ευγενικό τρόπο, πρέπει να πώ.!
    Αυτά θυμήθηκα και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας ,ελπίζω να μη σας κούρασα...

  27. δημητρης avatar
    δημητρης 17/11/2011 18:58:13

    Κακο πραγμα οι εφιαλτες και οι αναμνησεις.
    Σε οτι αφορα το κλεισιμο το συζηταμε.
    Πρωτα ομως πρεπει να κλεισουν τα κομματικα σας μαγαζια που ειναι σφηκοφωλιες βασιλοχουντικων και σευτερο να κλεισει η Βουλη οπου συναγελαζεστε και χαριεντιζεστε με τους χουντικους, την ΕΠΕΝ, τους Μασωνους, τους TRILATERAL και τους Σιωνιστες.
    Αντε μπραβο.
    Η Βαρκιζα μας τελειωσε!!

  28. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 17/11/2011 19:38:51

    Στην πολύ ενδιαφέρουσα άποψή σας, προτείνω να προστεθεί η διάθεση των Ελλήνων απέναντι σε οιασδήποτε μορφής καταναγκασμό, όπως αυτός της «δικτατορίας των Συνταγματαρχών» και σε παραλληλισμό με την σημερινή «τηλεοπτική δημοκρατία».
    Ίσως εδώ να είναι και το νόημα αυτής της ημέρας…

  29. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 17/11/2011 19:58:38

    Όταν μια ανάρτηση σε καλύπτει δεν υπερθεματίζεις, δεν προσθέτεις, δεν αφαιρείς, απλά συγχαίρεις και μέχρις εκεί.
    Μπράβο λοιπόν Αριστερέ Ψάλτη, κυρίως γιατί αποδεικνύεις ότι το αφιόνι του σύγχρονου φαρισαϊσμού δεν έχει εισχωρήσει στο σύνολο της αριστερής σκέψης.
    Επίσης συγχαρητήρια για το ότι σχολιάζεις με επιχειρήματα και όχι με θεατρινισμούς και υπεροψία ή διάθεση εξαργύρωσης "άθλων" που είναι και της μόδας.
    Να είσαι καλά αδερφέ!

  30. papi avatar
    papi 17/11/2011 20:03:31

    Για προσέξτε εδώ τα γεγονότα τα καταγεγραμμένα να δείτε πως παίζουν μπάλλα....οι σοβαροί παίκτες με πιόνια....αθώα επαναστατημένα πρόβατα.

    Το λοιπώνε όταν έγινε η «επανάστασις» των Απριλιανών, ο Γιάγκος ήταν υποδιοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος και καθηγητής της Νομικής Αθηνών. Ενώ οι Απριλιανοί καταδίωξαν όσους αρνήθηκαν να συνεργαστούν μαζί της, τον Γιάγκο δεν τον ενόχλησαν. Τουναντίον είχαν αρμονική συνεργασία μαζί του. Τον Οκτώβριο του 1968 στάλθηκε ως αντιπρόσωπος της Ελλάδας στην ΕΟΚ. Μετά την επιστροφή του από τις Βρυξέλλες με εντολή της πρεσβείας, τίθεται σε διαθεσιμότητα ενός έτους από καθηγητής...και βαπτίζεται αυτόματα «αντιστασιακός».

    Εκεί που είναι όμως το ζουμί και σας τα πρήζω με τον φαινομενικά ασήμαντο Γιάγκο (μετέπειτα πρόεδρο της ακαδημίας Αθηνών) είναι ότι έξι μήνες μετά την 21η Απριλίου...ο Γιάγκος συμμετάσχει στο ετήσιο meeting της Μπίντελμπεργκ (ναι καλέ υπάρχει από τότενες...και συμμετέχουν Ελληνες και από πιό παλιά, δεν τα ανακάλυψαν τώρα λαστ όσοι ασχολούνται, αλλά εδώ και δεκαετίες. Τώρα ακόμα και ο πρωθυπουργός και η κουτσή μαριώ μιλάνε για λέσχες και ιερατεία και νέφιλιμ).

    Και σαφώς...πήρε οδηγίες χρήσης για την μετέπειτα «ευαγή» δράση του. Τον Μάρτιο του 1970 καίτοι απαγορεύεται κάθε πολιτική δράση...ο Γιάγκος μυστηριωδώς συστήνει και οργανώνει καμουφλαρισμένη ντεμέκ πολιτική κίνηση. Την ΕΜΕΠ (Εταιρεία μελέτης Ελληνικών προβλημάτων). Μετά περίπου ένα έτος, τον Μάϊο του 1971 καλεί τον Ζαν Ρεϋ (πρώην πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής) για ομιλία περί ΕΟΚ και κατόπιν δημιουργεί και νεολαία...την λεγόμενη ΕΚΙΝ (Ελληνοευρωπαϊκή Κίνηση Νέων) (sic). Ιδρύει εντευκτήρια...και αρχίζει και φοιτητική δράση. Τον Μάϊο του 1972....η χούντα ζητεί από το Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών (sic…μα τι χούντα είναι αυτή που ζητάει από δικαστήριο να κάμνει νομοταγή πράγματα....που είναι το αποφασίζομεν και διατάσσομεν ? εεεεεε ?) την διάλυσή της, προκειμένου να γίνει προσχεδιασμένη και προκαθωρισμένη διαφήμιση βεβαίως βεβαίως.

    Τα έχετε ξανακούσει όλα αυτά ?
    Βάζω στοίχημα πως όχι....τουλάχιστον οι περισσότεροι.

    Καλά...όλα αυτά ρε συ Pepermint θα μου πείτε...αλλά ξανά μανά γιατί μας πρήζεις τους όρχεις με τον Γιάγκο ?

    Απλά...διότι αυτή η ΕΚΙΝ....είναι η οργάνωση η οποία εκμεταλλευόμενη τα αντιχουντικά αισθήματα των φοιτητών-προβάτων, οργανώνει την κατάληψη της Νομικής Αθηνών την 12η Νοεμβρίου 1973.

    Αλήθεια...πόσοι από τους όψιμους ή πρώιμους αριστερούς αδελφούς...ξεύρουν...ότι η εξέγερσις...άρχισε από την ευρωπαϊκή νεολαία του Γιάγκου ?

    Χαχαχα.....είδατε ?....σαν να λέμε η εξέγερση ξεκίνησε από την ΔΑΠ...ή μάλλον ακόμα χειρότερα, κάτι ακόμα πιο ελαφρύ...από την ΔΑΠ κάτω των 21 light με 1% λιπαρά.

    Από την κατάληψη δε της Νομικής...περνάμε στην κατάληψη του ΕΜΠ.

    Λεπτομέρεια...ο Γιάγκος ως σύνδεσμος μεταξύ φοιτητών, πρακτόρων και Μπίντελμπεργκ-χάμπουργκερ, έλαβε τσεκ 200.000 δολλαρίων για τις πρώτες ανάγκες των παιδιών σε τραγανομπίφτεκα, προφυλακτικά και μάρλβορο. Ο ίδιος δε ο Γ.Γ. της λέσχης έδωσε το τσεκ ιδιοχείρως στον Γιάγκο.

  31. factorx avatar
    factorx 17/11/2011 20:06:02

    !!!

  32. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 18/11/2011 11:15:47

    ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟ!!! ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η Σ. ΝΟΤΑΡΑ!
    ΜΙΑ ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΑΙΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΑΥΛΕΙΟ ΤΟΥ ΕΜΠ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!

  33. stergios avatar
    stergios 18/11/2011 19:54:17

    αν κατασκευαζονται ετσι οι μυθοι, τοτε ολη η ιστορια μας ειναι μυθος! Γιατι να πιστεψω το 1821, το 1843, το 1911-12, το 1940, την αντισταση, το παρακρατος, τις κυβερνησεις βιας και νοθειας, το πραξικοπημα, τη δικτατορια, την αλωση της Κυπρου κλπ, κλπ.
    Οσο κι αν λυσσάτε, οι νεκροι ειναι νεκροι, ειναι καταγεγραμμενοι - οσο κι αν δεν θελετε να το παραδεχθειτε - κι ειναι αλλο θεμα το γιατι δεν αναφερονται (ακομη κι αυτο φοβαστε), δεστε την εκπομπη της ΕΡΤ οπου ο Ζουρναντζης παραδεχεται τον χαμο και τους νεκρους σ' ολη την Αθηνα.
    Δεν ανοιγω διαλογο με τυφλωμενους και ειναι κριμα για τα παληκαρια που χαθηκαν γιατι - στο μονο που μπορει να εχετε δικιο - δεν αξιζε αυτος ο ξεπουλημενος λαος τη θυσια τους. Ολοι εσεις οι υπερεθνικοφρονες και αμφισβητουντες, ψηφιζετε και ξαναψηφιζετε και θα ξαναψηφισετε αυτους που θα πουλησουν την Ελλαδα σε τιμη ευκαιριας. Που ειναι τωρα η "εθνικοφροσυνη¨σας ρε;;;;;;;

    • Κ. Βέρος avatar
      Κ. Βέρος @ stergios 19/11/2011 17:44:18

      Ακριβώς έτσι είναι η ιστορία μας και λαός παραμυθάδων και ψευτών είμαστε. Ένα υπαρκτό γεγονός το πιάνουμε και το κάνουμε λάστιχο κατά το προσωπικό μας συμφέρον. Παλιά για τη δόξα , τελευταία μόνο για το χρήμα. πχ πήγαινε στην Ιστορία του Ελληνικού Έθνους Τόμος ΙΒ σελ. 83 "ο θρύλος της Αγίας Λαύρας".

      Για το Πολυτεχνείο τα παράθεσα παραπάνω. Ένα φούμαρο που κάποιοι εκμεταλλεύονται ακόμα και σήμερα σαν Υπουργοί και ειδικότερα κάποιος από αυτούς που έκανε παρέλαση επί Χούντας με την ομάδα του ΕΜΠ μετά μας βγήκε αντιστασιακός. Κάποιοι συμφοιτητές του που παρέλασαν μαζί του (ναι παρήλαυνε και το ΕΜΠ) πρέπει να μας δώσουν και μια φωτογραφία του από την παρέλαση. Αυτός στον οποίο αναφέρομαι ξέρει πολύ καλά ποιος είναι αλλά χωρίς την φωτογραφία δεν μπορώ να το αποδείξω.