#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2011 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν του πέρασε τελικά του Βενιζέλου

Δεν του πέρασε τελικά του υπουργού Οικονομικών, Β. Βενιζέλου, η προσπάθειά του να βάλει στη θέση του προέδρου του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων τον καθηγητή της Νομικής και πρώην υπουργό, κ. Σταθόπουλο. Η κυβέρνηση επέλεξε για τη θέση αυτή τον καθηγητή κ. Ιωάννη Κουκιάδη, εκλεκτό προφανώς του κ. Παπανδρέου και γνωστό για τη συμβολή του στις αλλαγές στα εργασιακά και ασφαλιστικά.

[caption id="attachment_111894" align="alignleft" width="335" caption="Η κ. Ζωηρού του ΛΑΟΣ (φωτό taxalia)"][/caption]

Σε επιστολή του ο κ. Βενιζέλος προς τον πρόεδρο της Βουλής, Φ. Πετσάλνικο, αναφέρει τη σύνθεση του δ.σ. του Ταμείου και ζητά να προχωρήσουν οι διαδικασίες έγκριση της διοίκησης. Αυτό που θα πρέπει να ξεχωρίσουμε, πάντως, είναι ότι αυτός που θα κάνει κουμάντο, δηλαδή ο διευθύνων σύμβουλος Κ. Μητρόπουλος είναι μέχρι πρότινος σημαίνων στέλεχος της Eurobank, κάτι που στην επιστολή δεν αναφέρεται ή επιμελώς αποκρύπτεται. Και το ζήτημα είναι αν τίθεται ασυμβίβαστο ένας άνθρωπος του Λάτση που είναι μέσα σε όλα (ενέργεια, έργα, ακίνητα) να αναλάβει τα ηνία του ταμείου. Αναλυτικά η επιστολή έχει ως εξής:

«Κύριε Πρόεδρε,

Προκειμένου να καταστεί δυνατή η έναρξη λειτουργίας του «Ταμείου Αξιοποίησης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου Α.Ε.» και προκειμένου να εκφράσει την γνώμη της η αρμόδια Επιτροπή του άρθρου 49Α Κανονισμού της Βουλής, όπως προβλέπεται από την παρ. 1 του άρθρου 3 του Ν. 3986/2011 (ΦΕΚ Α΄152), θέτω υπόψη σας τα πρόσωπα που προτείνονται για τη συγκρότηση του Δ.Σ. του Ταμείου.

Η σύνθεση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου προτείνεται ως εξής:

1. Πρόεδρος: Ιωάννης Κουκιάδης, Ομότιμος Καθηγητής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, πρώην Υπουργός, πρώην Ευρωβουλευτής, πρώην Πρόεδρος Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής, πρώην Πρόεδρος Οργανισμού Μεσολάβησης και Διαιτησίας.

2. Διευθύνων Σύμβουλος: Kωνσταντίνος Μητρόπουλος: διδάκτωρ του London Business School, στέλεχος επιχειρήσεων του ιδιωτικού τομέα, με ιδιαίτερη εμπειρία στη Διοίκηση έργων (project management) και στη διαχείριση χαρτοφυλακίων, Αντιπρόεδρος του Ελληνο-Αγγλικού Chamber of Commerce.

3. Εντεταλμένος Σύμβουλος (εκτελεστικό μέλος): Ανδρέας Ταπραντζής, διδάκτωρ του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, στέλεχος επιχειρήσεων του ιδιωτικού τομέα, πρώην Γενικός Διευθυντής και Διευθύνων Σύμβουλος ΕΛΤΑ, Πρόεδρος του Παγκόσμιου Ταχυδρομικού Συμβουλίου

4. Αντώνιος Βαρθολομαίος, διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Fordham της Νέας Υόρκης, στέλεχος επιχειρήσεων, πρώην Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος ΕΥΔΑΠ, με εμπειρία σε θέματα πιστοδοτήσεων, κεφαλαιαγοράς, κτηματαγοράς και ανάπτυξης ακινήτων καθώς και τιτλοποίησης στεγαστικών δανείων.

5. Άννα Ζωηρού, οικονομολόγος, σύμβουλος επιχειρήσεων, επιστημονική σύμβουλος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου.

Παρακαλώ θερμά, κύριε Πρόεδρε, να κινηθούν ταχύτατα οι σχετικές διαδικασίες, προκειμένου να καταστεί δυνατή στις αμέσως επόμενες ημέρες η συγκρότηση του Διοικητικού Συμβουλίου και η άμεση έναρξη λειτουργίας του Ταμείου».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 11/07/2011 16:38:19

    Ειναι μερακλής ο Καρατζαφέρης τελικά.

    • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
      ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ Aris. A 11/07/2011 23:19:16

      Ναι, αλλά άμα τη δεις άβαφτη;

      • Dora avatar
        Dora @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 12/07/2011 13:16:21

        Ρε μανια να βαφονται ξανθιες καποιες ελληνιδες!
        Τι το κακο εχουν τα σκουρα μαλια δεν μπορω να καταλαβω!
        Θα ειναι το τραυμα μου φαινεται απ' τα παιδικα μου χρονια,τοτε που με φωναζαν τα παιδια στο σχολειο "ασπρογατα" και πηγαινα σπιτι κι εκλαιγα...

        • juliet avatar
          juliet @ Dora 12/07/2011 14:07:29

          Βάφονται ξανθιές για να έχουνε το ακαταλόγιστο .Εχεις δει ποτέ άνδρα να μην υποκλίνεται μπροστά στη ξανθιά εξυπνάδα;
          Εχω είχα άλλο πρόβλημα κοκκινίζανε λίγο και μου λέγανε κόκκινη τρίχα -διαβόλου σκλήθρα .

          • Dora avatar
            Dora @ juliet 12/07/2011 17:53:25

            χαχαχχαχα,Juliet,ωραιο!
            Εγω απο φυσικου μου καταξανθη ειμαι,αλλα ΑΝΤΡΑΣ δεν υποκλιθηκε κανενας σε μενα.Μονο κατι ....πασοκοι!!!! Ανυπαντρη θα μεινω,η ερμη,που λεει κι η γιαγια μου!

          • juliet avatar
            juliet @ Dora 12/07/2011 18:56:22

            Τι να σου κάνω ,οι δεξιοί προτιμούνε τις μαυρομάλλες φαίνεται ή έστω τις ξανθές με ρίζα μαύρη.
            Δεν κατάλαβες καλά είπα σε ''ξανθιά εξυπνάδα'' όχι σε ξανθιά.
            Οι αριστεροί τις κοκκινομάλες και οι συριζαίοι τις μούτζες.Αν δεν ανηκεις σε καμμία κατηγορία ή το παίρνεις απόφαση ή αλλάζεις χρώμα .

          • Dora avatar
            Dora @ juliet 13/07/2011 00:17:11

            Το πηρα αποφαση.Προσφατα διαβασα μαλιστα οτι οι ξανθιες γερνανε πολυ πιο γρηγορα απ' τις αλλες κατηγοριες και μ'επιασε πανικος!!!!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/07/2011 16:54:36

    Α. Τα 2 απο τα 5 μέλη πρεπει να έχουν ορισθεί ύστερα από ΚΛΗΡΩΣΗ !!

    2. Κατά την πρώτη εφαρμογή της προηγουμένης παραγράφου, τα δύο (2) από τα πέντε (5) μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου διορίζονται, μετά από κλήρωση, για θητεία ενός (1) και δύο (2) ετών, αντίστοιχα. Στην κλήρωση αυτή δεν περιλαμβάνονται ο Πρόεδρος και ο Διευθύνων Σύμβουλος του Ταμείου. Αν ανανεωθεί η θητεία των μελών που σύμφωνα με τα προηγούμενα εδάφια διορίστηκαν για περιορισμένη θητεία, η ανανέωση χωρεί για πλήρη θητεία τριών (3) ετών. Στην κλήρωση αυτή δεν περιλαμβάνονται ο Πρόεδρος και ο Διευθύνων Σύμβουλος του Ταμείου.
    Α.1. ΠΟΙΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΩΤΙΔΑ ??? ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ 2 ?? ( φαντάζομαι ότι ο Βαρθολομαίος και η Ζωηρού βγήκαν με κλήρωση )

    Β. Δεν ενημέρωσε για τους 2 Ανθύπατους/παρατηρητες ! ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ??

    11. Στις συνεδριάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου παρίστανται ως παρατηρητές, χωρίς δικαίωμα ψήφου, δύο (2) εκπρόσωποι που προτείνονται από τα κράτη μέλη της Ευρωζώνης και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Οι εκπρόσωποι ενημερώνονται πλήρως επί των θεμάτων της ημερήσιας διάταξης και μπορούν να ζητούν εγγράφως, από το Διοικητικό Συμβούλιο, περαιτέρω πληροφορίες επί θεμάτων που αφορούν τη λειτουργία του Ταμείου, το οποίο υποχρεούται να τις παρέχει χωρίς υπαίτια καθυστέρηση. Οι εκπρόσωποι υπέχουν υποχρεώσεις εχεμύθειας, σύμφωνα με τους κανόνες περί εμπιστευτικότητας, απορρήτου και σύγκρουσης συμφερόντων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

    Γ. ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ??

    ΠΠ

    • manos avatar
      manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/07/2011 17:25:54

      Για τη ερώτηση υπ'αριθ. Γ,

      Αν κρίνω από τον τρόπο εκλογής, μάλλον στα κτίρια του ΟΠΑΠ.

      Τι άλλο θα δούμε?

  3. ixnos avatar
    ixnos 11/07/2011 18:17:29

    Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ διόρισε ..την… φίλη του, στην επιτροπή αποκρατικοποιήσεων
    http://ixnos.blogspot.com/

    • Dora avatar
      Dora @ ixnos 12/07/2011 13:20:57

      Την ...φιλη...του?????!!!!!!
      Καλα αυτος δεν ειναι παντρεμενος με μια πολυ ωραια γυναικα,που καποτε ηταν και φωτομοντελο,διαβασα?
      Η γυναικα του ακομα και τωρα,ειναι πολυ πιο ωραια απ'αυτην(και απ' αυτον φυσικα).
      Ελα,ευλογημενε,δεν το εννοεις αυτο που λες,ετσι? Κακογλωσσα!

      • juliet avatar
        juliet @ Dora 12/07/2011 13:58:47

        Dora,
        δεν κατάλαβες το φίλη με την καλή έννοια,

        • Dora avatar
          Dora @ juliet 12/07/2011 17:55:15

          Καλα εχει και ...καλη εννοια το "φιλη" μεταξυ μιας βαμμενης ξανθιας κι ενος γνωστου(κακιες γλωσσες)γυναικα???

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/07/2011 19:35:19

    Αφιερωμένο στο ταμείο τους:

    http://www.youtube.com/watch?v=HjdPrZjnGvE&feature=related

  5. BlueSky avatar
    BlueSky 11/07/2011 19:37:37

    Γιατί δε βάζουν καλύτερα το καρατζαφέρη, αυτός τα ξέρει όλα!

  6. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 11/07/2011 20:11:25

    Του πέρασε, του πέρασε, μια χαρά:
    http://www.law.auth.gr/astiko/html/eioeeuaco.html
    Κύκλοι της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ, όπου είναι ομότιμος καθηγητής ο κ. Κουκιάδης βεβαιώνουν ότι έχει στενή σχέση με τον Βενιζέλο, οπότε μάλλον ο Διευθύνων Σύμβουλος θα είναι επιλογή του Πρωθυπουργεύοντος ΓΑΠ. Ο τρίτος, ο Εντεταλμένος Σύμβουλος είναι παιδί του ΠΑΣΟΚ που αξιοποιήθηκε από την ΝΔ επί Λιάπη και πήρε προαγωγή ως Διευθύνων Σύμβουλος στα ΕΛΤΑ. Στα ΕΛΤΑ κυκλοφορεί ότι αυτός είναι προστατευόμενος εφοπλιστικών, πετρελαϊκών, ποδοσφαιρικών, μιντιακών, ξενοδοχειακών και έντονα διαφημιζόμενων ‘φιλανθρωπικών’ συμφερόντων. (Όλα αυτά τα συμφέροντα μια, μεγάλη οικογένεια, από μεγάλο νησί.)
    Ο άλλος και η άλλη διαθέτουν μάλλον φτωχά βιογραφικά. Και όταν δεν έχεις βαρύ βιογραφικό (δηλαδή αψεγάδιαστα προσόντα και βαρβάτη πείρα) δεν μπορείς να αντισταθείς. Σε παίρνει το κύμα...

  7. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 11/07/2011 21:40:57

    http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2011/07/blog-post_4829.html

  8. όνομα avatar
    όνομα 11/07/2011 21:47:34

    Από φωνή... φωνάρα

  9. Κώστας avatar
    Κώστας 11/07/2011 23:07:23

    O κολλητός του Μήτση και του Αποστολόπουλου έχει χάσει κάθε επαφή με την αυτοσυγκράτηση. Θα γελάσουμε...

  10. trooper avatar
    trooper 12/07/2011 02:19:40

    το the return of the living dead το έχετε δει????????
    για τη φωτό λέω.....

  11. ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ avatar
    ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ 12/07/2011 11:26:10

    Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΕ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ, Ο ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗΡΟΥΛΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ Δ.Σ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟ ΑΠΟΨΕΩΝ!!!!

  12. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 12/07/2011 13:19:43

    Την Αθήνη γιατί δεν την έχουν ακόμα αξιοποιήσει?

    • juliet avatar
      juliet @ Dee Jay Stelios 12/07/2011 17:43:04

      Δεν βλέπεται ,υποθέτω....,είναι και χωρισμένη, νομίζω ,αρα μη αξιοποιήσιμη,για εφεδρεία αυτή.

  13. juliet avatar
    juliet 12/07/2011 19:00:28

    Φήμες......γυναικάς ο ........τι τους λέει και τις ρίχνει; για το μεσοπρόθεσμο ή για τη κατάληψη των απόρθητων κάστρων;

    • Dora avatar