#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2013 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν του... βγήκε η Πρωτομαγιά του Τσίπρα



Μόνο με το ΠΑΜΕ μεγάλη διαδήλωση για την Εργατική Πρωτομαγιά δε γίνεται. Με το μπάχαλο που δημιουργήθηκε τις προηγούμενες ημέρες για το ποιος δουλεύει, ποιος απεργεί και ποιος... αργεί, η συγκέντρωση για την Πρωτομαγιά εξελίχθηκε σε φιάσκο. Από τις χειρότερες πορείες, τη χαρακτηρίζουν οι γνώστες και μόνο η παρουσία του ΚΚΕ με την πρώτη επίσημη του Δ. Κουτσούμπα ως γενικού γραμματέα, είχε ένα ενδιαφέρον.

Παρεμπιπτόντως, κατέβηκε στην πορεία και ο Αλέξης Τσίπρας προφανώς για να θαυμάσει τα πλήθη αλλά δεν του βγήκε. Στον ΣΥΡΙΖΑ πόνταραν σε δυναμικές κινητοποιήσεις προκειμένου να ασκήσουν πίεση στην κυβέρνηση, όμως, απογοητεύτηκαν πλήρως. Και ο «επαναστάτης» Αλέξης αρκέστηκε σε χαιρετούρες με δύο – τρεις που τον προσέγγισαν.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mara Μ avatar
    mara Μ 01/05/2013 19:25:03

    Εργατική πρωτομαγιά στη χώρα που συντελείται, βίαιη καταπάτηση των δικαιωμάτων και καθολική ανατροπή των εργασιακών κεκτημένων. Συνθήκες δουλείας και όχι δουλειάς. Είμαστε υποχρεωμένοι για το μέλλον των παιδιών μας να το ανατρέψουμε.
    ΥΓ Τα πλήθη του ΙΔ τομέα εργάζονταν. Το δικαιωμα της απεργίας ανύπαρκτο.

    • Πάμε Χαμένοι. avatar
      Πάμε Χαμένοι. @ mara Μ 01/05/2013 20:09:30

      Τα 2 εκατομμύρια άνεργοι που ήταν ;Για μπανάκι και στις καφετέριες,που βρίσκουν και πληρώνουν τα φρέντο τους 4 και 5 ευρώ;

      • Περικλής avatar
        Περικλής @ Πάμε Χαμένοι. 01/05/2013 20:45:40

        Δεν πάει κανένας άνεργος να πληρώσει φρέντο 5 ευρώ. Γελοία πλέον η καραμέλα σας. 8 εκατομμύρια πελάτες είναι υπεραρκετοί, δεν θα καταλάβετε τους άνεργους που λείπουν.

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ Περικλής 01/05/2013 21:17:30

          Ριξε μια ματια στα στοιχεια για την μαυρη & ανασφαλιστη εργασια και συγκρινε τα με το ποσοστο ανεργιας .Θα καταλαβεις πολλα δηλ επιδομα ανεργιας + ημερομισθιο μαυρης εργασιας = πανω απο τα 756 € που ηταν το κατωτατο ημερομισθο της ΕΓΣΣΕ οποτε καλυτερα ανεργος με 1.000 € μισθο {επιδομα + μαυρα }παρα δουλος με 562 € !Αμ πως !

          • B.Q avatar
            B.Q @ Ραβινος 01/05/2013 22:30:09

            Μόλις ...λύσαμε ΚΑΙ το μέγα πρόβλημα της ανεργίας!!!! Παγκόσμια αποκλειστικότητά μας ο ανίκητος συνδυασμός των ....μαθηματικών με τη δημιουργική ενόραση και την κουτοπόνηρη προπαγάνδα! Μιλάμε για τρελό σουξέ. Παραιτηθείτε όλοι κι εφαρμόστε άμεσα την πρωτότυπη και εγγυημένη μέθοδο πλουτισμού, που μόλις ανακάλυψε ο σύντροφος Ραβίνος. [Σημειωτέον οτι σήμερα για πρώτη φορά το θερμόμετρο χτύπησε 30. Τα καλύτερα, σίγουρα έρχονται.:-)]

          • mara M. avatar
            mara M. @ B.Q 01/05/2013 22:35:35

            Ηλπιζα να απαντήσετε. Δεν μπορεί κανείς καλύτερα απο εσάς.

          • Περικλής avatar
            Περικλής @ Ραβινος 02/05/2013 02:56:27

            Ποιος σου είπε ότι το ποσοστό ανεργίας είναι όντως 27%; Στις μετρήσεις δεν περιλαμβάνονται όσοι δεν έχουν βρει ποτέ δουλειά ως τώρα (=οι περισσότεροι νέοι), και ελεύθεροι επαγγελματίες, επιχειρηματίες που φαλήρισαν, μηχανικοί κλπ. Έστω x το ποσοστό αυτό έτσι ώστε το πραγματικό ποσοστό ανεργίας να είναι 27+x%.

            Επίσης ποιος σου είπε ότι όσοι είναι επισήμως άνεργοι άρα το 27% παίρνουν επίδομα ανεργίας; Πολλοί λίγοι εξ αυτών το παίρνουν.

            Άστοχο το σχόλιό σου επομένως. Αν και δεν έχω άνεργο συγγενή πρώτου ή δευτέρου βαθμού και δόξα τω Θεώ όλα καλά μου πάνε, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς κάποιες φορές και να προσβάλλεις ανήμπορους συμπατριώτες σου τις Άγιες αυτές ημέρες κατηγορώντας τους ως λαμόγια ενώ δεν έχουν κυριολεκτικά να φάνε. Ντροπή σου.

        • hgemwn avatar
          hgemwn @ Περικλής 02/05/2013 15:40:06

          Ε όχι και γελοία. Βγείτε μια καθημερινή πέριξ του κέντρου και θα δείτε όλες τις καφετέριες γεμάτες. Στα νότια προάστεια παρομοίως. Μόνο άνεργοι μπορούν να πάνε για καφέ στις 12 το μεσημέρι.

      • mara M. avatar
        mara M. @ Πάμε Χαμένοι. 01/05/2013 20:55:19

        @πάμε χαμένοι
        Θα σου μεταφέρω ότι ακριβώς λένε οι άνεργοι δεδομένου ότι υπάρχουν και στην οικογενειά μου.
        "Ασε που θα πάω μ´αυτούς που στο τέλος ψηφίζουν πάλι τους ίδιους."
        Θα μιλήσουν την ώρα της κάλπης.

        • B.Q avatar
          B.Q @ mara M. 01/05/2013 22:32:22

          Έτσι ακριβώς αγαπητή Μάρα Μ. Και όποιος παραβλέπει αυτή την αλήθεια και πιστεύει τις παραπλανητικές ''μετρήσεις'', κακό δικό του.

      • B.Q avatar
        B.Q @ Πάμε Χαμένοι. 01/05/2013 22:22:52

        Κύριε...Χαμένε, να μην σας πω τι θα έπρεπε να κάνουν τα 2.000.000 άνεργοι, αντί να ...παρελαύνουν ασκόπως στην πλατεία Συντάγματος με τους βαρεμένους κομματόγατους του ΠΑΜΕ κι ερχόμαστε!! Δε θα σας πω, γιατί θα θεωρηθώ ...εξτρεμίστρια. Και μην καγχάζετε με τη δυστυχία των άλλων πια, προδίδει ψυχική κενότητα.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Πάμε Χαμένοι. 01/05/2013 22:32:18

        Απλά και οι άνεργοι και οι εργαζόμενοι έχουν αηδιάσει με τους εργατοπατέρες και τις στημένες παραστάσεις τους.

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/05/2013 21:52:12

    Ποια Πρωτομαγιά από τις δύο;

  3. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 01/05/2013 23:24:54

    Kοφτε την πλακα με τους ανεργους και την ανεργια .Εις παντα τοπο και χρονο οποιος θελει να δουλεψει δουλευει , οποιος νομιζει οτι γεννηθηκε η μεγαλωσε για Διοικητης η Διευθυντης ας πιη τα τελευταια του Fredo . Δυο εκατομυρια αλλοδαποι βρισκουν δουλεια τα ελληνοπουλα στιβαζονται στις καφετεριες και στη Μανωλαδα μαζευουν φραουλες οι Πακιστανοι . Ολοι οι αχρηστοι και τεμπεληδες εφτασαν στο σημειο να επαιρονται που ειναι ανεργοι χωρις να καταλογιζουν στο εαυτον τους η στο αμεσο περιβαλλον καμμια ευθυνη . Ο παππους μου ελεγε δυο ρησεις χρησιμες προς τους αεργους .!Τζαμπα δουλεψε τζαμπα μην καθεσαι .2. Η δουλεια η ψοφος . Διαλεξτε

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Αλμωπιευς 02/05/2013 03:27:32

      Εδώ δεν ξέρεις στοιχειώδη ορθογραφία και έχεις το θράσος να κρίνεις το συνάνθρωπό σου. Αν ήξερες στοιχειώδη οικονομική θεωρία θα καταλάβαινες ότι δεν είναι δυνατό να μην υπάρχουν άνεργοι ποτέ και πουθενά και ότι η ανεργία είναι θεμελιώδες συστατικό του καπιταλισμού. Και βοηθά στη λειτουργία του εφ'όσον δεν είναι λιμνάζουσα και διατηρείται σχετικά χαμηλή.

      Αλλά μάλλον στο βρόντο τα γράφω γιατί δεν τα καταλαβαίνεις.

  4. deldio avatar
    deldio 02/05/2013 00:47:32

    Όσοι από εσάς είστε εργαζόμενοι, άνεργοι ή απλήρωτοι, τί κανατε σήμερα για να έχουμε καλό ρώτημα;

  5. Nik avatar
    Nik 02/05/2013 01:18:13

    Τα "πλήθη του ιδιωτικού τομέα" πάντα εργάζονταν τις πρωτομαγιές και στις δήθεν απεργίες των οργανωμένων συνδικάτων για έναν απλό λόγο: κανένας δεν φροντίζει για τον ιδιωτικό υπάλληλο.

    Αυτή είναι η εμπειρία μου μετά από 40 χρόνια δουλειάς στον ιδιωτικό τομέα. Σε κανένα χώρο εργασίας δεν είχαμε ποτέ καμία επίσκεψη από συνδικάτα ή από δημόσια υπηρεσία.

  6. B.Q avatar
    B.Q 02/05/2013 09:31:04

    :-) Σας ευχαριστώ πολύ αγαπητή mara M., αλλά υπερβάλλετε!!

    • kat avatar
      kat @ B.Q 02/05/2013 16:34:56

      Εχει δίκιο η MARA.Και εγώ θαυμάστρια της γραφίδας σας...