#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2011 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν τους "φτάνει" ο Βενιζέλος. Θέλουν δέσμευση και του Παπανδρέου



(Ανανεωμένο). Ο κ. Βενιζέλος προγραμμάτισε μια συνέντευξη Τύπου για να μην πει απολύτως τίποτε.  Μίλαγε για όλους και για όλα, περιέγραφε τη δραματική κατάσταση που βρισκόμαστε και μας προετοίμαζε για το μέλλον που μας περιμένει. Ήταν μια ανούσια συνέντευξη που έγινε απλά για να μας δείξει ο υποψήφιος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ, πόσο πολύ σκέφτεται τους πολίτες και τις θυσίες τους. Αλλά για το μέλλον μας τίποτα. Προφανώς αφήνει να το μάθουμε από την επιστολή στη Λαγκάρντ και τους άλλους ηγέτες του Παπανδρέου.

Γιατί κατά την γνώμη μας αυτή ήταν ίσως η σημαντικότερη σημερινή αποκάλυψη του κ. Βενιζέλου: ότι ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου θα στείλει επιστολή στην επικεφαλής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου κ. Κριστίν Λαγκάρντ, με την οποία θα δεσμεύεται (πολιτικά) ότι τα μέτρα που έλαβε η κυβέρνηση τις προηγούμενες εβδομάδες θα υλοποιηθούν κατά γράμμα και δεν θα υπάρξει καμία απόκλιση.

Όπως αναφέρουν πληροφορίες του Antinews το ΔΝΤ απαιτεί προσωπική δέσμευση του πρωθυπουργού προκειμένου να προχωρήσει στην εκταμίευση της 6ης δόσης και να συμφωνήσει η Τρόικα με τα μέτρα.

Αυτός εικάζεται ότι ήταν και ο πραγματικός λόγος της ματαίωσης της επίσκεψης του πρωθυπουργού  στο ΔΝΤ. Ο κ. Παπανδρέου ενδιαφέρεται πλέον μόνο για την προσωπική του διάσωση και αφήνει τον κ. Βενιζέλο να βγάλει μόνος του τα κάστανα από την φωτιά. Το ΔΝΤ όμως φαίνεται ότι έχει άλλη γνώμη και γι αυτό η υποδοχή του κ. Αντιπροέδρου από την κ. Λαγκάρντ δεν ήταν και τόσο θερμή

Με άλλα λόγια αυτό που του νοιάζει πλέον είναι ποιος θα καεί και ποιος θα δισωθεί πρώτος, όχι τα βάσανα του τόπου και του λαού του

Κατά τα άλλα, αμέσως μετά τη συνέντευξη ο κ. Βενιζέλος, κι αφού οι κάμερες δεν τον έπαιρναν ζωντανά, «λύθηκε» κι άρχισε να περιγράφει πώς θα είναι τα μέτρα και ποιους θα πλήξουν. Είπε λοιπόν  ξεκάθαρα ότι το 3% των 900.000 δημοσίων υπαλλήλων, δηλαδή 30.000 θα δουν σύντομα την πόρτα της εξόδου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα μείνει μέχρι εκεί η εργασιακή εφεδρεία και οι απολύσεις. Ήδη άρχισαν να διαρρέουν φήμες για κατ' ευθείαν απολύσεις από το δημόσιο αφού η εργασιακή εφεδρεία δεν φτάνει.

Επίσης, η μείωση στους μισθούς των υπαλλήλων, μέσω του ενιαίου μισθολογίου (κατά μέσο όρο 20%) θα ισχύσει από την 1η Οκτωβρίου κι όχι αναδρομικά (αυτό έλειπε). Όπως ακριβώς ζήτησε η τρόικα δηλαδή, χωρίς μεταβατική περίοδο κι όποιον πάρει ο χάρος. Τώρα αν δεν έχει κάποιος να πληρώσει το δάνειό του, ας του πάρουν το σπίτι.

Επίσης, μειώνεται το αφορολόγητο για τους άνω των 65 ετών και κάτω των 30 ετών από τα 12.000 στα 9.500 ευρώ. Άρα με σύνταξη ή μισθό 800 ευρώ θα πληρώνει πλέον φόρο.

Η μείωση του αφορολόγητου στα 5.000 ευρώ θα είναι αναδρομική για τα φετινά εισοδήματα.

Μας δίνουν παράταση ένα χρόνο για το πετρέλαιο θέρμανσης καθώς ο ειδικός φόρος θα εξισωθεί από τον ερχόμενο χειμώνα.

Σε ότι αφορά τις αποδείξεις ο κ. Βενιζέλος είπε πως οι φορολογούμενοι πρέπει να ζητούν περισσότερες αποδείξεις καθώς οι σχετικές δαπάνες θα εκπίπτουν κατά 50 - 60% του δηλωθέντος εισοδήματος.

Κατά τα λοιπά ο κ. Βενιζέλος χαρακτήρισε ευαγγέλιο τις αποφάσεις της 21ης Ιουλίου, άσχετα αν η συμφωνία καταρρέει.

Διέψευσε τα σενάρια για κούρεμα 50% άσχετα αν ο κόσμος το έχει τούμπανο.

Τα' βαλε και πάλι με τα μέσα ενημέρωσης κι όσους διασπείρουν ειδήσεις για πτώχευση. Εδώ όλος ο πλανήτης το λέει, αλλά και η στάση πληρωμών που έχει κηρύξει το ίδιο το κράτος και ο Βενιζέλος άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/09/2011 14:56:19

    Το μόνο δηλαδή που θα μας σώσει είναι να μην ξέρει να βάζει την υπογραφή του...

  2. vildanden avatar
    vildanden 27/09/2011 15:10:47

    Να θυμηθεί να γράψει στην επιστολή "ο λόγος μου παραμένει συμβόλαιο για το λαό του ΔΝΤ", όπως έλεγε και ο Σαουδάραβας Πρίγκηψ!

    • sawas avatar
      sawas @ vildanden 27/09/2011 15:44:07

      ...η βιβλίο με τίτλο" Mein Kampf"

      • Orestios avatar
        Orestios @ sawas 27/09/2011 16:51:16

        Έβγαλε βιντεάκι με τίτλο "20 μήνες αγώνα"
        Σου θυμίζει κάτι???

        • sawas avatar
          sawas @ Orestios 27/09/2011 17:39:51

          ....μια καλή αρχή...του τέλους τους!!!

          • Orestios avatar
            Orestios @ sawas 27/09/2011 21:04:03

            Αγωνας=κampf

  3. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 27/09/2011 15:22:42

    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ....ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ!!!!

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/09/2011 15:43:21

    Όσον αφορά στις αποδείξεις, δεν φαίνεται να είναι ακριβώς έτσι. Απεναντίας, είπε ότι καταργείται κάθε επιστροφή φόρου λόγω αποδείξεων, ενώ από τα λεγόμενά του διάφορες οικονομικές ιστοσελίδες συμπεραίνουν ότι αν κάποιος δεν καταναλώσει, με αποδείξεις -και μάλιστα μόνο με τη φοροκάρτα-, το μισό του εισοδήματός του τουλάχιστον, θα... τιμωρηθεί με έξτρα φόρο!

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ Αυριανιστής 27/09/2011 16:10:40

      Είπε ακόμη , ότι όταν μιλάμε για περικοπή δαπανών .....μιλάμε για περικοπή εισοδημάτων. Τίνος εισοδήματα .....δεν διευκρίνισε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΑΓΡΟΤΗΣ 27/09/2011 16:13:14

        Άλλη μία απόδειξη ότι πρόκειται περί ΣΤΑΛΙΝΙΣΜΟΥ που ξεδιπλώνεται μπροστά στα μάτια μας και εμείς καθόμαστε και κοιτάμε αποσβολωμένοι.

        Τίνος εισοδήματα λοιπόν; Τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ; Από πού κι ως πού του τα χρωστάμε; Μαζί τα δουλέψαμε και τα βγάλαμε;

        Κτήνη!!!

  5. ganasta avatar
    ganasta 27/09/2011 15:45:17

    Παραδομένοι στους δανειστές
    Ντροπή!

  6. αριστερος avatar
    αριστερος 27/09/2011 16:01:41

    δεν τους αντεχω αλλο,ειλικρινα!

  7. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 27/09/2011 16:26:39

    Μέχρι να καούν αυτοί εμείς θα έχουμε τσουρουφλιστεί
    τα κανόνια θα σκάνε το ένα μετά το άλλο το ίδιο και οι ζωές μας

  8. φωνη avatar
    φωνη 27/09/2011 16:38:04

    Να μας δημοσιοποιήσουν την επιστολή πριν την στείλει στο ΔΝΤ και να μας πει για ποιά πράγματα ακριβώς δεσμεύεται. Η υπογραφή του Πρωθυπουργού δεν είναι προσωπικής χρήσης.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωνη 27/09/2011 16:51:58

      Αλήθεια, έφτασε αυτή η επιστολή ή ακόμα?????

  9. jkr avatar
    jkr 27/09/2011 17:08:45

    Μόνο που η επιστολή δεν θα είναι προσωπική, αλλά θα δεσμεύει κάθε Έλληνα πρωθυπουργό!

  10. a824 avatar
    a824 27/09/2011 17:12:46

    ΑΣΧΕΤΟ.- Πως Μπορουμε να βαζουμε και μεις τη φωτογραφια μας διπλα στο κειμενο γιατι εχω μια καλη.

  11. μαρικα avatar
    μαρικα 27/09/2011 18:40:24

    Στα τρια μετρα!!!!!!!

  12. φωνη avatar
    φωνη 27/09/2011 21:19:21

    Ο Παπανδρέου σήμερα πάλι δήλωσε ότι δεν τον νοιάζει αν θα επανεκλεγεί τον νοιάζει μόνο να σώσει τη χώρα.
    Ερώτηση: Γιατί κινδυνεύει να μην επανεκλεγεί ο σωτήρας της χώρας;

    Τώρα στη συνέντευξη με την Μέρκελ, άκουσα τη Μέρκελ να μιλάει για ανάπτυξη στην Ελλάδα και για τα παιδιά τα δικά της που θα μας στείλει να μας......... αναπτύξουν. Ο Παπανδρέου είναι εκεί με τον Πρόεδρο αποκρατικοποιήσεων. Να είμαστε σίγουροι ότι στο γεύμα που θα ακολουθήσει θα είμαστε το πρώτο πιάτο.

    • Lampros avatar
      Lampros @ φωνη 28/09/2011 09:47:47

      Ειναι η εντύπωσή μου, ή αυτή η φράση ειναι στα όρια της συνταγματικης εκτροπής? Δηλαδή μας λεει πως αδιαφορεί για την βούληση του λαού του?? Δηλαδή ΞΕΡΕΙ πως δεν το θέλουμε και συνεχίζει?

      • φωνη avatar
        φωνη @ Lampros 28/09/2011 12:00:09

        Lampros
        Καταρχάς υπάρχει τεράστια αντίφαση από τη μια να αυτοαναγορεύεσαι σωτήρας της χώρας και από την άλλη να λες ότι δε σε νοιάζει ο κίνδυνος να μην επανεκλεγείς. Αν ήσουν πραγματικά σωτήρας της χώρας δε θα υπήρχε περίπτωση να μην επανεκλεγείς. Και σωτήρας και εκλογικό στραπάτσο δεν μπορεί να συμβεί. Και αυτά τα λέει νομίζωντας ότι είναι ένδειξη ανωτερότητας, αλλά είναι ένδειξη αντιφατικού και παραληρηματικού λόγου.

        Οι Έλληνες δεν τον έχουν αναγορεύσει σε σωτήρα της χώρας και υπάρχουν χίλια δεδομένα που το πιστοποιούν αυτό, και το βασικότερο είναι ότι την τελευταία φορά που οι Έλληνες ψήφισαν δεν έψαχναν για σωτήρα, γιατί τότε δεν είχαμε την κρίση που έχουμε τώρα. Οπότε και μόνο να λες είμαι ο σωτήρας σας είναι παρεκτροπή, δε ρώτησε ποτέ κανέναν.

        Αντισυνταγματική δεν ξέρω αν είναι, αλλά θα έλεγα ότι είναι αντιδημοκρατική η Κυβέρνηση, τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι τη δημοκρατία εγώ. Δεν μπορεί σε μια δημοκρατία να εφαρμόζεις άλλη πολιτική από αυτήν που υποσχέθηκες πριν εκλεγείς και να μην ζητάς νέα εντολή για τη νέα πολιτική.

        Αντιδημοκρατικό σίγουρα είναι να έχεις εκλεγεί με το "λεφτά υπάρχουν" και όταν πάρεις την εξουσία να εφαρμόζεις το "τα λεφτά σου ή τη ζωή σου".

  13. Lampros avatar
    Lampros 28/09/2011 09:46:00

    Να με συγχωρήσετε αλλά εγώ ειμαι απολύτα σύμφωνος με αυτό. καλα κανουν και ζητουν την υπογραφή του ΓΑΠ σε δεσμευτικό κειμενο, και εγω αυτό θα έκανα στην θέση τους. Μάλιστα νομίζω πως και εμείς πρέπει να ζητήσουμε να υπογραφεί αυτό το έγγραφο, και πανω σε ατό θα στηθούν όλες οι κατηγορίες για το δικαστήριο (λαικό ή άλλο) που θα ακολουθήσει. Συγκεκριμένες πραξεις, ομολογία για το τι έκανε. θα μεινει μνημείο δοσιλογισμού για τις επόμενες γενιές. Αυτό δεν θα μπορέσουν να το κρύψουν και να το ανατρέψουν οι προπαγανδιστικοι μηχναισμοί. Θέλω η δήλωση υποθήκευσης της Ελλάδας να εχει ΥΠΟΓΡΑΦΉ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.