#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2010 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν συμμετείχαμε όλοι στο πάρτυ – γιατί να πληρώσουμε όλοι;



Ένα βασικό επικοινωνιακό πιασάρικο επιχείρημα για την προσφυγή στο ΔΝΤ - το οποίο ακούγεται όλο και συχνότερα- είναι ότι στο πάρτυ συμμετείχαμε όλοι και άρα όλοι πρέπει να πληρώσουμε.

 Ας πούμε λοιπόν ότι δυνητικά καλεσμένοι στο πάρτυ ήταν 1000.

Οι 100 πήραν λεφτά από τους 900 για να μπουν μέσα και να φωνάξουν σε λίγο και τους υπόλοιπους. Οι 30 έκατσαν πρώτο τραπέζι πίστα. Οι υπόλοιποι 70 στριμώχτηκαν στο μπαρ. Κάθε λίγο κάποιος από τους 70 έβγαινε έξω και έλεγε στους 900: «Παιδιά σε λίγο θα μπείτε, δώστε κανά φράγκο και θα τα κανονίσουμε όλα».

Με διάφορα τεχνάσματα, υποσχέσεις και  απειλές οι 100 είχαν σε διαρκή αφαίμαξη τους 900.

 Όταν οι 900 αγρίευαν έβαζαν έναν μέσα για ένα ποτάκι στο όρθιο, να δει τι ωραία που είναι, να το  μεταφέρει στους υπόλοιπους να κάνουν λίγη υπομονή ακόμα.

Τα χρόνια πέρασαν, οι 100 πέρασαν υπέροχα, οι 900 ζούσαν με την προσμονή. Οι 30 αγχώθηκαν. Ο λογαριασμός ήταν πολύ μεγάλος. Μπουκάλια, σφηνάκια, λουλούδια, παρελκόμενα. Είπαν στους 70 να βγουν για μια ακόμη φορά έξω, να μαζέψουν λεφτά. «Δεν θα μας δώσουν πάλι, άσε που μπορεί  και να μας πλακώσουν» αντέτειναν.

Και τότε οι 30 μεγάλοι συνεννοήθηκαν με το μαγαζί και αποφάσισαν να στείλουν τους μπράβους, να πάρουν από τους πολλούς ότι έχουν και δεν έχουν.

Ελπίζω να περάσατε καλά κύριοι. Τύφλα στο μεθύσι είστε.

 ΟΔΥΣΣΕΑΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2010 08:39:03

    Μα αυτός είναι ο ορισμός του Νεοσοσιαλισμού (α λα γκρεκ):

    από το "Τσοβόλα δωσ' τα όλα" και το
    "είπαμε ένα δωράκι άλλά όχι 500 εκατομμύρια"

    στο

    πράσινα άλογα, αλλά, ενωμένοι να σώσουμε την πατρίδα

    • sawas avatar
      sawas @ archaeopteryx 28/04/2010 12:15:58

      Σε προλαβε ο παλιος (1:35)

      http://www.youtube.com/watch?v=8gv34Uo6I_4&feature=related

      "θα σωσουμε την μαχη ολοι μαζι....." ειπε!!!


      Παλιος η νεος μια απο τα ιδια θα περναμε. Ο παλιος εχει ελαφρυντικο ενω ο νεος......"ελαφρα" μυαλα....

  2. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 28/04/2010 08:42:18

    Αὐτή ἡ Ἑλλάς πρέπει νά πεθάνει καί θά πεθάνει. Ζήτω ἡ Νέα Ἑλλάς.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2010 08:53:40

    http://www.youtube.com/watch?v=uj5kGyPDtgY
    Ι ρεστ μαϊ κεϊς..

    ΠΠ

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2010 10:31:17

      χαχαχαχαχαχα !

      Πάλι καλά που χουμε κι εσένα ρε ΠΠ

  4. Determinism Is Dead avatar
    Determinism Is Dead 28/04/2010 09:08:16

    Χτίστε χτίστε χτίστε, φώναζε ο Καραμανλής Α'.
    Χτίστε νέες φυλακές.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2010 09:11:18

    Παλιες καλες ημερες παρτουζας..

    ΠΠ

  6. nina avatar
    nina 28/04/2010 09:15:55

    είναι απλό .άν δεν πάνε καποιοι φυλακή και δεν κατασχεθούν με συνοπτικές διαδικασίες τα κλεμμένα δεν θα πληρώσουμε τίποτα. Θα είμαστε κάθε μέρα στο δρόμο. τί ΄εχουμε να φοβηθούμε? τί βρεγμένοι τί μούσκεμα. το πολιτικό σύστημα όμως θα καταρεύσει και θάναι ευκαιρία να καθαρίσει η κόπρος του αυγείου.ΔΕΝ ΥΠΟΘΗΚΕΥΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ΄

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ nina 28/04/2010 12:59:41

      ΔΕΝ ΥΠΟΘΗΚΕΥΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ΄


      ...μα αυτό έχει ήδη γίνει, χωρίς να ερωτηθούμε κιόλας!

  7. Tassos avatar
    Tassos 28/04/2010 09:46:07

    Τα κλεμμένα είναι ελάχιστα μπροστά σε αυτά που πήραμε εμείς είτε σαν συντάξεις (από τις καλύτερες στον κόσμο) είτε σαν αυξήσεις μισθών ενώ η ανταγωνιστικότητα κατέρρεε, είτε διοριστήκαμε ως δημόσιοι υπάλληλοι. Είμαστε συνυπεύθυνοι και θα πληρώσουμε το μερίδιό μας.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Tassos 28/04/2010 10:54:03

      Σοβαρά Tassos ;
      Μάλλον σε καμιά εκάλη, κηφισιά,γλυφάδα ή πολιτεία ζεις τις τελευταίες δεκαετίες και κρίνεις από τους μισθούς και τις συντάξεις που παίρνουν οι γείτονες σου.
      Κατέβα σε καμιά κυψέλη,αμπελόκηπους,καισαριανή,παγκράτι,πατήσια,περιστέρι,νίκαια,δραπετσώνα,πέραμα, να δεις με τι μισθούς και συντάξεις ζει ο κόσμος.
      Αν αισθάνεσαι συνένοχος με τους πολιτικούς και τους παράγοντες του τόπου που λεηλάτησαν την δημόσια περιοyσια και αποδόμησαν την ελληνική κοινωνία και το ελληνικό κράτος, να πας να καταθέσεις την σύνταξη ή τον μισθό σου στο ταμείο στήριξης.
      Αλλά αυτά παθαίνεις όταν ζεις στα βόρεια προάστεια και πας διακοπές στη Μύκονο.Νομίζεις ότι εκεί χωράει όλη η ελλάδα.
      Μερικές δεκάδες χιλιάδες χωράνε μόνο...
      Και πάρε και μερικά επίσημα στοιχεία αν δεν σε έπεισα.

      Επίσημα στοιχεία της Εurostat:

      Οι κατώτατοι μισθοί κυμαίνονται στο 51% του μέσου όρου της ευρωζώνης.
      ΤΟ 50% των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα κερδίζει λιγότερα από 1.090 ευρώ μηνιαίως ενώ ο μέσος μηνιαίος μισθός των δημοσίων υπαλλήλων δεν ξεπερνά τα 1.350.

      Οι συντάξεις βρίσκονται στο 55% του μέσου όρου της ευρωζώνης.
      Κάτω από 600 ευρώ τον μήνα παίρνουν οι 6 στους 10 συνταξιούχους.
      (πλην του ΟΓΑ, περίπου 850.000 άτομα).
      Μόλις δεκαπέντε στους εκατό έχουν κύρια σύνταξη πάνω από 1.050 ευρώ.

      Κατάλαβες Tassos ;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κάποιος. 28/04/2010 12:13:38

        Ο άνθρωπος τρολλάρει. Το είδαμε και στο θέμα των πιλότων. Γιατί ξοδεύεις χρόνο και φαιά ουσία για να απαντήσεις ορθολογικά;

      • Tassos avatar
        Tassos @ Κάποιος. 28/04/2010 13:39:54

        Κοιτάξου στον καθρέφτη σου και φτύστον. Ξέρεις γιατί? Γιατί εγώ είμαι Θεσνικιός ενώ εσύ νομίζεις ότι η Ελλάδα είναι η Αθήνα και η Μύκονος. Αυτές είναι οι παραστάσεις σου αυτά βρήκες να πεις. Η σαπίλα της Αθήνας κατέστρεψε την Ελλάδα.Καληνύχτα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 28/04/2010 14:04:11

        Τα στοιχεία που σου παρέθεσα τα διάβασες ;
        Ή μήπως στην Βόρεια Ελλάδα που ζεις, είδες τις μεγαλύτερες συντάξεις στο κόσμο ;
        Τα ποσοστά ανεργίας που είναι πολύ υψηλότερα των Αθηνών τα γνωρίζεις ;
        Θα σε διαβάζουν τίποτε πατριωτάκια σου και θα σε πάρουν με τις πέτρες για τις συνυπευθυνότητες που πας να τους φορτώσεις.
        Οσον αφορά τα δάνεια και τις πιστωτικές που έπαιρναν κάποιοι, δεν επιβάρυναν το κράτος αλλά την τσέπη και τον προυπολογισμό τους.
        Μην ανησυχείς οι τράπεζες δεν χάνουν ποτέ...

      • a avatar
        a @ Κάποιος. 28/04/2010 17:02:12

        Εχεις αναρωτηθεί πόσα έχουν πληρώσει και για πόσο καιρό, ώστε να μπορούν να παίρνουν 600€ συνταξη;

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Tassos 28/04/2010 11:16:46

      Οι συντάξεις μας από τις καλύτερες στον κόσμο;

      ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!

      Tassos, σε ποια χώρα ζεις;

      Σε φαντάζομαι σαν άλλη Μαρία Αντουανέττα να ακούς τους διαδηλωτές να φωνάζουν "Δεν έχουμε λεφτά" και να τους απαντάς "Ε, ας πουλήσετε τις ράβδους χρυσού σας".

      • Tassos avatar
        Tassos @ Στέργιος 28/04/2010 13:24:29

        Εχεις βγει ποτέ από Ελλάδα? Ακου να σε πω εγώ που βγαίνω τακτικά. 500 ευρώ η σύνταξη στην Ιαπωνία. Εκπληξη έτσι? Οπως με λέγαν δεν τους φτάνει ούτε για να τρώνε κρέας 1 φορά τον μήνα. Σώζονται γιατί ζούνε με παιδιά κι εγγόνια. 400 ευρώ τον μήνα στην Γιουγκοσλαβία ο ταμίας τράπεζας με έλειμμα 4 % και χρέος 30 %. Να μη σε πω για Βουλγαρία γιατί θα σφιχτεί η καρδιά σου. Εχεις την εντύπωση ότι είμαστε πιο πλούσιοι σαν κράτος? Ζήσαμε όλ αυτά τα χρόνια με δανεικά για να πηγαίνετε Μύκονο (εγώ δεν έχω πατήσει) και καθόμουν σαν μαλάκας με αυτοκίνητο 15 χρόνων να βλέπω το κάθε τσουτσέκι να αλλάζει αυτοκίνητο κάθε 5 χρόνια και να χρηματοδοτώ μόνος μου από το υστέρημά μου τη δουλειά μου γιατί δεν πίστεψα ποτέ ότι οι τράπεζες είναι ευαγή ιδρύματα που μοιράζουν λεφτά σε κάθε πικραμένο. Πάντως μην ανησυχειτε. "Σκάσε και πλήρωνε" είμαι. Θα τραβήξω μια μούντζα στην κοινωνία όπως την κάναμε και θα ξαναπληρώσω.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Στέργιος 28/04/2010 15:04:51

        ...Εχεις βγει ποτέ από Ελλάδα? Ακου να σε πω εγώ που βγαίνω τακτικά. 500 ευρώ η σύνταξη στην Ιαπωνία....

        Τι πίνεις και δεν μας δίνεις;

        bakayaroo

    • the bitter end avatar
      the bitter end @ Tassos 28/04/2010 12:20:19

      μα τι λες? που ζεις? συνυπεύθυνος εισαι και φαινεσαι φιλε.

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/04/2010 09:46:08

    Το θέμα φίλε μου είναι ότι πέραν των 1000 που το ζόρι τους ήταν να μπουν στο μαγαζί, υπήρχαμε και πολλοί άλλοι που εκείνη την ώρα κοιμομασταν για να πάμε το πρωί στη δουλειά. Αλλά το πρωί, βρίσκαμε το δικό μας μαγαζί λεηλατημένο από τους 900 που ψάχνανε λεφτά για να δώσουνε στους 100...

  9. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 28/04/2010 10:16:44

    -Πάρ' ένα σβώλο, Mήτρο,
    και διώξ' εκείνα τα σκυλιά, που μου χαλούν το φύτρο.

    http://balafara.blogspot.com/2010/04/blog-post_28.html

  10. Chris avatar
    Chris 28/04/2010 10:35:33

    Όποιος (διαζευκτικά):

    1. Δεν ζήτησε και δεν έλαβε διορισμό στο δημόσιο (ο ίδιος ή μέλος της οικογένειάς του) και γενικώς δεν έγινε οικειοθελώς μέρος του αισχρού πελατειακού μας συστήματος.
    2. Δήλωνε κάθε χρόνο τα πραγματικά εισοδήματά του και πλήρωνε κανονικά τους φόρους του.
    3. Δεν πήρε ποτέ μισθούς ή επιδόματα δυσανάλογα με το έργο που παρήγαγε.
    4. Δεν βγήκε στην σύνταξη στα 40 ή στα 50 ή στα 55.
    5. Έδινε ή έπαιρνε (ανάλογα με την περίπτωση) κανονικά απόδειξη σε κάθε του συναλλαγή.
    5. Δεν πήρε επιδοτήσεις (βλ. αγρότες), επιχορηγήσεις (βλ. επιχειρηματίες) κλπ με ψευδή ή υπερτιμολογημένα στοιχεία.
    6. Δεν έκανε δεύτερη και τρίτη αδήλωτη δουλειά.
    7. Δεν απασχόλησε έστω προσωρινά προσωπικό χωρίς ένσημα (βλ. οικιακές βοηθούς κλπ).
    8. Δεν μπλόκαρε με απεργίες, διαμαρτυρίες ή έστω μαύρισμα στην κάλπη οποιαδήποτε αλλαγή πήγε να γίνει ή οποιονδήποτε επιχείρησε να ψελλίσει (μέρος) της αλήθειας.

    Πράγματι δεν συμμετείχε στο πάρτι. Και δεν πρέπει να πληρώσει μία. Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχουν κάποιοι. Άμα τους βρείτε πείτε μου και μένα.

    • τι να πει κανεις avatar
      τι να πει κανεις @ Chris 28/04/2010 10:48:07

      εγω

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Chris 28/04/2010 11:03:37

      Εκτός από το μαύρισμα στην κάλπη, δεν έχω κάνει τίποτε άλλο. Είχα νομίζω το δικαίωμα να εκφράσω τη διαφωνία μου για κάποιες αλλαγές που δεν θεωρούσα σωστές.

      Επίσης δεν παρκάρω σαν γαϊδούρι πάνω στα πεζοδρόμια και σταματάω όταν δω πεζό σε διάβαση. Που είναι το παράξενο;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Chris 28/04/2010 11:52:57

      Αμετανόητα, και ίσως ηλιθιωδώς, ρομαντικά σκεπτόμενος κι εγώ...

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Chris 28/04/2010 13:07:44

      ΕΓΩ !!!!
      ... κι έχω βαρεθεί, να πληρώνω ΄τους άλλους
      ... κι έχω σιχαθεί την αλλαζονία στο υφάκι τους
      ..και το θράσσος τους να επιβάλουν το νόμιμο κι ηθικό, κατά το συμφέρον τους !!

      ΔΗΜΕΥΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΟΣΩΝ ΚΛΕΨΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ...ΤΩΡΑ!

      Τολμάει όμως κανείς;;;...η περικοπή μισθών κι οι απολύσεις τους πέφτουν βολικότερες!!!! ΑΙΣΧΟΣ!

  11. Aggelos avatar
    Aggelos 28/04/2010 10:37:09

    Γιατι η ζωη δεν ειναι δικαιη....

  12. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/04/2010 11:56:19

    Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο, αλλά μπορείς να παραμείνεις εκτός πελατειακού συστήματος με σωστές επιλογές, πολύ δουλειά και ανάλογες θυσίες.

  13. nina avatar
    nina 28/04/2010 12:00:37

    αγαπητέ Τάσο μάλλον είσαι βαθειά νυχτωμένος .την άλλη φορά νάσαι πιό επιμελής. ΄δεν μπορώ να παραδίδω μαθήματα .συμφωνώ απόλυτα με τον ¨κάποιο

  14. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 28/04/2010 12:11:12

    Στο πάρτυ,συμμετείχαμε όλοι.Τι κι άν, όπως λέει πολύ σωστά το άρθρο, μόνο λίγοι μπήκαν στο κλάμπ;Οι υπόλοιποι δεν χορεύανε στο πεζοδρόμιο και στο αδιεξοδάκι, στους ρυθμούς της ίδιας μουσικής;;;Δεν τσιμπούσανε κι αυτοί κανένα κεφτεδάκι από τα περισσεύματα;Με λίγα λόγια θέλω να πώ,ότι είναι μεν αργά γιά δάκρυα,αλλά δεν είναι ποτέ αργά γιά ενδοσκόπηση.Γιά μεταμέλεια.Γιά αυτογνωσία.Ετσι τουλάχιστον σκεπτόμουν και σκέπτομαι στις αρκετές δεκαετίες που κουβαλάβω στην (ευτυχώς ακόμα ανθεκτική)πλάτη μου.Δεν πήγα ποτέ σε δημ.υπηρεσία,χωρίς ν'απευθυνθώ με ευγένεια και σεβασμό στον υπάλληλο.Δεν δέχθηκα όμως ποτέ (ακόμα και στα νεανικά χρόνια μου),το "τι θέλεις',το 'πέρνα την άλλη βδομάδα'.Πάντα υπάρχει ο κόσμιος και πολιτισμένος τρόπος,να επιβάλλεις στον απέναντι, πως θα σου συμπεριφέρεται.Πάντα ! Χωρίς δουλικότητες,αλλά και χωρίς ανόητους τσαμπουκάδες.Αλλά με χαμόγελο που υποχρεώνει και που ταυτόχρονα ΟΡΙΟΘΕΤΕΙ.Ν'άστε βέβαιοι,ότι η πλειονότητα,'διαβάζει' πολύ καλά το συγκεκριμένο χαμόγελο.Αν πάλι δεν καταφέρουμε τίποτα,υπάρχει και η προσφυγή στον προιστάμενο.Πάντα με ευγένεια,πάντα με επίγνωση ότι δεν είμαστε οι μοναδικοί 'πελάτες του μαγαζιού',πάντα με μακροθυμία γιά την ενδεχόμενη ψυχική φόρτιση του απέναντί μας.Εμαθα να ξεκινώ το 'ψάξιμο'και τον επιμερισμό 'ευθυνών',από τον εαυτό μου.Αν είμαι σίγουρος,ότι όλα τα έπραξα καλά,δεν έκρυψα από την εφορία,δεν καταπάτησα τη σειρά μου,είχα με ακρίβεια τα σωστά 'χαρτιά' που απαιτούνται,ήμουν μέσα στις προθεσμίες,τότε (πάντα με ευγένεια και με χαμόγελο)ευγενικά ,ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ.Δεν ζητούσα,ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ !!!Γι αυτό λοιπόν φίλοι μου,προτείνω οι προσπάθειες ν'αρχίσουν απ'τον εαυτό μας πρώτα.Είναι υγιές,είναι σωστό,είναι πιό αποτελεσματικό.Ξεκινώντας από την παραδοχή,πως στο πάρτυ,όλοι πήραμε μέρος.Ακόμα κι αυτοί που δεν περάσαμε ούτε απ'έξω.Γιατί η σιωπή και το 'δεν βαρυέσαι εγώ θ'αλλάξω τον κόσμο;',είναι συνενοχή.Αυτά και περαστικά μας.

  15. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/04/2010 16:30:06

    @ nina,
    καί ἐγώ μαζί σου,ἀλλά μόνες μας; βλέπεις τίποτα νά κινῆται,ἀλλά ὑπερκομματικά ὅμως; Γιά τήν Ἑλλάδα ρέ γ...,ἐννοῶ.

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/04/2010 16:31:44

    @ κάποιος,
    δέν μπορῶ παρά νά συμφωνήσω μαζί σου ἀπολύτως.

  17. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/04/2010 16:36:29

    Chris,
    ἐγώ,θά πληρώσω ὅμως,πῶς νά τ᾿ἀποφύγω;Τελικά ἴσως εἶμαι μ@λ@κ@ς.
    Τούς τήν φυλάω ὅμως,θά τούς περιμένω στήν γωνία.

  18. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/04/2010 16:49:15

    @ ΣΠΑΡΤΑΚΕ,
    τελικά πολλοί θά εἶμαστε οἱ σωστοί,ἀλλά τραγικά σιωπηλή πλειονοψηφία.
    Μέ ζωγράφισες σέ πολλά σημεῖα,ἐσύ ὅμως ἔχεις καί χιοῦμορ πού ἐγώ δέν διαθέτω,ὅμως χαμογελῶ πάντα διότι ἀνοίγει πόρτες.

    Καί γιά νά πῶ καί κάτι ἄσχετο,τελευταίως γράφεις πολύ σοβαρά καί ἐνῶ μοῦ ἀρέσει τό γράψιμό σου,δέν γελῶ.Φταίει τό καταραμένο τό ΔΝΤ;

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Kὀριννα 28/04/2010 18:07:23

      Κόρρινα,είναι πάντα ευχάριστη η έκπληξη του καλού σου λόγου.Οχι δεν πταίει το επάρατον ΔΝΤ.Η μάλλον,ούτε το ΔΝΤ δεν θα μπορέσει να μας στερήσει την ιλαρή μας διάθεση.Απλά,έτυχε να βγούν και μερικά σχόλια σε άλλο ύφος.Αν δείς σε άλλα άρθρα,η διάθεσή μου είναι ως επί το πλείστον χιουμοριστική.Οπως πχ,σήμερα στο άρθρο που αφορά στον κ.Παυλίδη και τη διαγραφή του.Τόχω επανειλημμένα γράψει:Η κατάσταση,μόνον με χιούμορ(ή μήπως και αυτοσαρκασμό;;;)αντιμετωπίζεται.Εύχομαι καλύτερες ώρες(γιατί γιά μέρες,το κόβω κομματάκι δύσκολο).

  19. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/04/2010 18:16:13

    Κυρίως μέ αὐτοσαρκασμό Σπάρτακε.Ἔχει καί θεραπευτικές ἰδιότητες.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Kὀριννα 28/04/2010 18:31:27

      Κόρρινα,είναι δύσκολο αλλά εφικτό.Μόνο αν τα καταφέρεις να δείς το σαρκίον σου σαν απειροελάχιστο μέρος ενός συνόλου (χωρίς μάλιστα να το ξεχωρίζεις),μόνον τότε θ'αντιληφθείς πόσα πράγματα είναι ολότελα ασήμαντα κι αστεία.Είναι ακριβώς η στιγμή,που οι μηχανισμοί αμύνης του ΕΓΩ,λειτουργούν αυτόματα και σ'εξοπλίζουν με την πανάκεια του αυτοσαρκασμού.Μιά κατάσταση απόλυτα λυτρωτική,πίστεψέ με.

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/04/2010 18:42:51

    Σπάρτακε,τό ξέρω.
    Τό κατάφερα καί εἶμαι ἐλεύθερος ἄνθρωπος.Μοῦ πῆρε ὅμως χρόνια.

  21. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 29/04/2010 04:00:59

    Δεν συμμετείχαμε όλοι στο πάρτυ – γιατί να πληρώσουμε όλοι;
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
    Επειδή είμαστε δημοκράτες.
    http://kostasxan.blogspot.com/2010/04/blog-post_2235.html
    http://kostasxan.blogspot.com/2010/04/blog-post_8306.html