#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν στέλνουμε καλύτερα τη Ρένα Δούρου στην Μέρκελ;



Μετά από τις κορυφαίες συναντήσεις που είχε η Ρένα Δούρου με ηγέτες της παγκόσμιας επανάστασης όπως ο Τσάβες της Βενεζουέλας, οι συναντήσεις τόσο του Αβραμόπουλου όσο και του Σαμαρά στην Ευρώπη είναι άνευ περιεχομένου.

Αυτό έκρινε η μεγάλη πασιονάρια της ελληνικής αριστεράς, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ η οποία μιλώντας σε ραδιόφωνο λες και ευχόταν να αποτύχει η κυβέρνηση, δηλαδή να διαλυθεί και η χώρα.

Η κ. Δούρου χαρακτήρισε άνευ σημασίας τις συζητήσεις σε Βερολίνο και Παρίσι, «γιατί στις αποσκευές τους δεν φέρουν καμιά άλλη προσέγγιση πλην της υποταγής στην κ. Μέρκελ».

Η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κατηγόρησε τον πρωθυπουργό ότι ξέχασε την επαναδιαπραγμάτευση και πλέον ο νέος εθνικός στόχος του είναι η επιμήκυνση.

Μάλιστα υποστήριξε ότι «η επιμήκυνση της προσαρμογής με σταθερή την καταστροφική συνταγή της εσωτερικής υποτίμησης, δεν είναι τίποτε άλλο παρά σαν να μας προσφέρουν μακρύτερο σχοινί για να κρεμαστούμε».

Είναι πράγματι δύσκολο να κατέβεις από το… αριστερό καλάμι που η κ. Δούρου έχει κάνει δικό της από τότε που πήγε στο… άντρο των επαναστατών στο Καράκας. Τότε που φωτογραφιζόταν με τον Τσάβες και καμάρωνε για τη μεγάλη της επιτυχία.

Αφού λοιπόν η κ. Δούρου (που έχει εμπειρία σε διεθνείς σχέσεις, άλλωστε είχε πάει με… αξιοκρατικά κριτήρια στο υπουργείο Άμυνας επί Ακη Τσοχατζόπουλου) κατάφερε να γοητεύσει ολόκληρο Τσάβες, μήπως να τη στείλουμε στη θέση του Σαμαρά να γοητεύσει και τη Μέρκελ;

Εμπρός λοιπόν για τη μεγάλη επαναδιαπραγμάτευση με διαρπαγματεύτρια τη Ρένα Δούρου.

Υ.Γ. Και μετά από χρόνια θα μείνει στην ιστορία «Αν θ’ ημών… η Ρένα Δούρου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 21/08/2012 11:46:34

    Η Δούρου είναι βουλευτής της αντιπολίτευσης, ο Σαμαράς πρωθυπουργός. Ο καθένας έχει το ρόλο του, και με βάση αυτό θα τον κρίνει ο λαός. Ας μην είμαστε εξάλλου και τόσο κακοί μαζί της, δεν είναι και Ντόρα.

  2. TARAMAS avatar
    TARAMAS 21/08/2012 12:03:08

    Αν έμαθε και τα κασιδιάρικα κόλπα, μπορεί και να μπουγελώσει τη Μέρκελ και να πετύχουμε τους στόχους μας.

  3. Nik Boutlas avatar
    Nik Boutlas 21/08/2012 12:28:10

    Άλλωστε το χει να την λέει σε όλους:

    απαγορεύονται οι προσωπικές απόψεις, υποταχτείτε!!!

    http://www.xrimaonline.gr/191289/doyroy-pros-stelexh-syriza-mhn-diatypwnete-proswpikes-apopseis

    έτσι θα πει και στην αγκέλα....

  4. Grande_Babylon avatar
    Grande_Babylon 21/08/2012 12:54:39

    Η Μέρκελ καλύτερο.

  5. otinanai avatar
    otinanai 21/08/2012 13:51:10

    Μπράβο ρε φάκτορα, το βρήκες. Ιδιαίτερα αν τη στείλουμε με αυτό το λεοπαρδαλέ σακάκι σε αποχρώσεις του γκρίζου και με χρωματικό υπόβαθρο το φουξ που φέρνει κάτι σε επανάσταση θα τη δει η κόρη του Λουθηρανού πάστορα και τότε θα δούμε πού μας πονεί και πού μας σφάζει. Θα της γυρίσει το μάτι. Παρεμπιπτόντως τι μπουζουκλερί μεταμεσονύκτια εμφάνιση "πάω για πατσά" είναι αυτή.

    • Αθηνά-Μαρία avatar
      Αθηνά-Μαρία @ otinanai 21/08/2012 16:24:11

      Καί αντιπαθητική και δευτεράντζα...

  6. νικος1610 avatar
    νικος1610 21/08/2012 13:53:41

    1. ειδαμε τα αναπηρικά επιδόματα (χιλιαδες ψευτικοι τυφλοι)
    2. Οσο για τις συνταξεις του ΟΓΑ ακομα δεν κοπηκαν, ισως κοπούν εδω κοβονται συνταξεις αυτών που τις πληρωναν γιατι να μην κοπουν αυτών που δενμ έδωσαν δεκάρα.
    3. Σωστα να μειωθούν οι μισθοι και οι συνταξεις ΟΛΩΝ των βουλευτων και υπουργων μια και αυτοί δεν έδωσαν μια δεκαρα για τις συνταξεις τους.
    4. Ειναι λίγα τα 360 οντως συμφωνω αλλά πόσα έδωσε η γιαγιά γι αυτη τη σύνταξη?

  7. νικος1610 avatar
    νικος1610 21/08/2012 13:57:24

    Τελικά απορώ πως μερικοί ανθρωποι καβαλανε το καλάμι και δε λένε να ξεπεζεψουν! μα ποια είστε τελος παντων κ. Δουρου και έχετε αποψη επι παντός επιστητου ? αντε το πολυ μεχρι λιγα εκπαιδευτικά και μετά τίποτα άλλο δασκάλα δε σπουδασατε>?

  8. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/08/2012 15:02:25

    Η Χίλαρυ του φτωχού...

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/08/2012 17:52:12

      Σε πρόλαβαν - στο παρατσούκλι - οι συνιστώσες του σύριζα, φίλτατε.

  9. Enzo avatar
    Enzo 21/08/2012 18:10:28

    ωραιο κουρεα θα πρεπει να εχει η Δουρου, ωραιο μαλλι τις εχει κανει και το βαψιμο πετυχημενο δεν λεω.

  10. Nik avatar
    Nik 21/08/2012 18:21:58

    Δασκάλα, αλλά με ειδίκευση στην αμυντική βιομηχανία της Τουρκίας. Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται.

    Πως ανεχόμαστε τους άσχετους και τους τενεκέδες! Εθνικό επίτευγμα και αυτό!

    • arcane avatar
      arcane @ Nik 21/08/2012 20:04:20

      Τους ψηφίζουμε αγαπητέ μου, εδώ βγάλαμε τον ΓΑΠ Πρωθυπουργο, η Δούρου σε μάρανε;

      Το πως βγήκε βουλευτής και τομεάρχης του ΣΥΡΙΖΑ εγώ το καταλαβαίνω, το βρίσκω ακόμα και φυσιολογικό. Εκείνη την "ειδίκευση στην αμυντική βιομηχανία της Τουρκίας" όμως που τη βρήκες;

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Nik 22/08/2012 01:00:21

      εδώ φίλε μου έγινε ημερίδα με θέμα την ΑΟΖ και κεντρικός ομιλητής ήταν ο ΚΙΚΙΛΙΑΣ (που έχει συγράψει (λωλ) και σχετικό βιβλίο) !!!

  11. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 21/08/2012 20:16:31

    Συμφωνία τουλάχιστον για φθηνό πετρέλαιο κλείσαμε;; Αν κλείσαμε να την στείλουμε να κλείσει και μια συμφωνία με την Γερμανία να της το δίνουμε στην 5πλάσια τιμή να βγάλουμε και κανα φράγκο!!! αχχαχα

  12. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 21/08/2012 21:46:49

    Πάντως ό,τι και να λέμε, πολλοί και πολύ θα θέλαμε να είχαμε κάμποσους Τσάβες εδώ (πέθανε νωρίς και ο Τάσσος), γιατί από "πρόθυμους" και "υπεύθυνους" έχουμε πήξει.
    Αυτό το να δείξουμε πρώτα "καλό χαρακτήρα και μετά να ζητήσουμε διαπραγμάτευση" γιατί δεν λεγόταν προεκλογικά; Τί αποδεικνύει;
    Βλέπουμε πλέον και το άλλο: το Βενιζέλο να βγάζει αντιμνημονιακές κορώνες (κάτι σαν Κράμερ εναντίον Κράμερ).
    Τέλος, αυτός ο Κουβέλης όλο αντιτίθεται σε κάποια μέτρα και όλο δηλώνει ότι δεν συνεργάσθηκε για να φύγει (προφανώς έχασε την απαγκίστρωση και την ψάχνει, την οποία -πού θα πάει, θα τη βρεί κάποτε- θα προβάλει στην εξωτερική τρόϊκα εκεί γύρω στο 2042), σε δουλιά να βρισκόμαστε (να δουλεύουμε τον κόσμο δηλαδή).

  13. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 22/08/2012 01:15:51

    Ο Έλληνας έχει πάρει τόσο ισχυρή δόση πολιτικού ανορθολογισμού που θα χρειαστεί να τον κλειδώσουν για μια δεκαετία στο μπουντρούμι της τροϊκανής διακυβέρνησης μπας και συνέλθει. Το θέμα είναι ότι αυτοί που τον κλείδωσαν είναι οι ίδιοι που τον μαστούρωσαν. Έ ρε Τζουμάκας και Λαλιώτης που μας χρειάζεται!

  14. Giannis avatar
    Giannis 22/08/2012 10:39:26

    Ας μην ξεχνάμε ότι η κ.Δούρου είχε καλό δάσκαλο τον μέγιστο Άκη Τσοχατζόπουλο, όταν έγλυφε την πασοκική εξουσία.

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 22/08/2012 11:21:50

    Ήταν "αναλύτρια" στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας επί Τσοχατζόπουλου η Δούρου. Τι δείγματα να ανέλυε άραγε;

  16. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/08/2012 14:51:10

    Το ξέρω. Για μένα θα είναι πάντα η Ρένα του Άκη.

  17. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/08/2012 14:52:39

    "Η επίδραση της αυξήσεως του πληθυσμού των μελιγκρών επί της κινεζικής οικονομίας". Παλαιό θέμα προς ανάλυση και, φευ, ακόμη άλυτο, γαμώ την κενωνία μου!

  18. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 22/08/2012 15:03:31

    εκκαθαρίστε τα κόμματα από τα κομματόσκυλα.
    αριστερά και δεξιά.

    ξέρω θεωρητικό,
    αλλά η μόνη λύση του ελληνικού προβλήματος.

  19. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 22/08/2012 15:08:35

    Δηλαδή σπουδάζει κανείς στην Ελλάδα κάτι δεκαετίες,
    πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, μεταδιδακτορικά
    και πετυχαίνει το ένα δέκατο αυτών που πέτυχε το Χ κομματόσκυλο γλύφωντας δεξιά και αριστερά ότι προεξείχε...

    ως πότε μια χώρα μπορεί να πορεύεται έτσι;

    • δουρικός avatar
      δουρικός @ Παρατηρητής 22/08/2012 19:50:18

      ξέρεις πόσα πτυχία έχει η Δούρου;
      πόσα βιβλία έχει γράψει και έχει επιμεληθεί;
      μάθε και μετά γκρίνιαξε

      • Enzo avatar
        Enzo @ δουρικός 22/08/2012 21:18:39

        ενσημα εχει?

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ δουρικός 22/08/2012 21:37:07

        ναι συμφωνώ,
        ξέρει να κάνει καλά πολλά πράγματα.

  20. arcane avatar
    arcane 22/08/2012 15:34:35

    Το μέγα προσόν της δημοκρατίας δεν είναι ότι κυβερνούν οι καλύτεροι, είναι ότι ο λαός μπορεί να τους αλλάξει χωρίς αιματοχυσία. Επειδή τα υπόλοιπα συστήματα που έχουν δοκιμαστεί επίσης δεν εξασφαλίζουν ότι κυβερνούν οι καλύτεροι, αλλά δεν μπορείς να τους αλλάξεις χωρίς αιματοχυσία, η δημοκρατία καταλήγει να είναι καλύτερη.

    Στη δημοκρατία το μόνο που σε προστατεύει από τα κομματόσκυλα είναι η δημοσιότητα. Οι πολιτικοί μαζί με τα οικόσιτά τους ζουν σε σπίτι με γυάλινους τοίχους. Η Δούρου αποτελεί λαμπρό παράδειγμα του τι παθαίνει όποιος αγνοεί το γεγονός αυτό. Δούλευες Αναλύτρια στο Υπουργείο Αμύνης επί Τσοχατζόπουλου; Πες το πριν το μάθουμε από αλλού, παράθεσε αναλυτικά και τα σχετικά προσόντα σου και πήγαινε στο καλό. Το μόνο πράγμα που δεν συγχωρείται στη δημοκρατία στον πολιτικό και στα οικόσιτά του είναι η προσπάθεια να κρυφτούν.

  21. Spiros avatar
    Spiros 23/08/2012 11:34:07

    Δεν νομίζω να φταίει η Δούρου για το οτι έφτασε η χώρα σε αυτό το σημείο σήμερα. Σύντομα θα έχουμε εκλογές πάλι και η ΝΔ θα είναι παρελθόν γιατί είναι δεδομένη η αποτυχία της... Χρειάζονται ριζικές αλλαγές και όχι τα παραμύθια του παρελθόντος! Και σε ένα κράτος που καλούνται να πληρώνουν φόρο και οι άνεργοι αυτό το κράτος είναι τελειωμένο! Ο ασθενής έχει πεθάνει, με μηχανική υποστήριξη συνεχίζει να ζεί.. και η αφαίμαξη απο τους φτωχούς γίνεται και όχι απο το κεφάλαιο. Ε ρε Τσάβες που σας χρειάζεται..!