03/09/2009 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν πρόλαβαν να ψηφίσουν τρία νομοσχέδια με σημαντικές ρυθμίσεις



Παράπλευρες απώλειες με χιλιάδες... θύματα φέρνει η πρόωρη προσφυγή στις κάλπες. Ο Δ. Σιούφας ανακοίνωσε πριν λίγες ώρες τον τερματισμό των εργασιών της Βουλής, οπότε μένουν στον αέρα τρεις πολύ σημαντικές ρυθμίσεις που προωθούσε η κυβέρνηση τις τελευταίες ημέρες.

Η απόσυρση των αυτοκινήτων τινάζεται στον αέρα αφού δεν πρόλαβε να ψηφιστεί. Οι έμποροι αυτοκινήτων τραβάνε τα μαλλιά τους αφού είχαν αγοράσει πάνω από 35.000 αυτοκίνητα περιμένοντας τον μέτρο για να τα πουλήσουν.

Μαζί με την απόσυρση, πάντως, γλιτώνουμε και τα “πράσινα” τέλη κυκλοφορίας του Γ. Σουφλιά σύμφωνα με τα οποία για αυτοκίνητα πενταετίας και πάνω θα πληρώναμε χοντρό χαράτσι. Ετσι, φέτος θα ισχύσουν τα τέλη που πληρώσαμε και πέρυσι.

Στον αέρα τινάχτηκε και η ρύθμιση για πάγωμα των πλειστηριασμών για χρέη μέχρι 200.000 ευρώ προς τις τράπεζες καθώς και η πρωτοβουλία για πληρωμή του ΦΠΑ που χρωστούν χιλιάδες επαγγελματίες με τη δυνατότητα εξόφλησης σε δύο δόσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skeptiki avatar
    skeptiki 03/09/2009 22:25:26

    Κάτι δεν έπρεπε να υπογραφεί και για τον αγωγό (Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη νομίζω) ? Πρόλαβε άραγε?

  2. maquis avatar
    maquis 03/09/2009 22:27:33

    Το έχω ξαναπεί: I love this country! Ή όπως έλεγε και ο Αστερίξ "Ils sont fous ces Romains. Πάντως για να κάνω σούμα: αυτοκίνητο καινούργιο δεν ήθελα, το ΦΠΑ μου το πληρώνω κανονικά (ακόμα μπορώ) τα φρορομπηχτικά τέλη, δήθεν "πράσινα" τα γλυτώνω, αρα καλά είναι. Τώρα να πω ότι λυπάμαι για το ότι δεν θα προωθηθούν τα νέα C200, E200, 316 Α4-Α5, έ αρκετά τούς μπουκώσαμε τους Τεύτονες. Ας πουλήσουν και σε άλλους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ maquis 03/09/2009 23:29:33

      Έτσι ακριβώς είναι. Όποιοι -έμποροι αυτοκινήτων εν προκειμένω- πιστεύουν τα έπεα πτερόεντα των πολιτικών, μένουν με το απόθεμα (που έτρεξαν να στοκάρουν) στο χέρι. "Ας πρόσεχαν", όπως είπε κάποτε ένας άλλος πρωθυπουργός για τους εξαπατημένους του εγκλήματος του Χρηματιστηρίου.

      Εδώ που τα λέμε, κι αν εξαιρέσουμε αυτο το υπέροχο, τριτοκοσμικό χαρακτηριστικό παράδειγμα ασυνέχειας του Κράτους, δεν θα χάσει κι η Βενετιά βελόνι. Αρκετά το γλέντησαν οι έμποροι αυτοκινήτων με τη μείωση του τέλους ταξινόμησης, the party is over now.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/09/2009 04:19:22

    κάθε εμπόδιο για καλό...
    αναπτυξιακά μέτρα που βασίζονται σε επιδότηση εισαγωγής αυτοκινήτων και κλιματιστικών...

  4. jordan avatar
    jordan 04/09/2009 08:55:01

    αλλα μετρα που δεν προλαβε αυτη η βουλη να ψηφισει είναι:

    1. η αυξηση των συνταξεων στα επιπεδα της Δανίας
    2. η αναβαθμιση του συστηματος στα Σουηδικα πλαισια
    3. αυξηση των μισθων και των επιδοματων ετσι ωστε η συγκλιση να γινει πραγματικοτητα
    4. η αυξηση των δαπανων για την παιδεια στο 15% του προυπολογισμου
    5. ο νομος που θα επιβαλει την σωστη εφαρμογη του ποθεν εσχες σε βουλευτες , δικαστικους , μεγαλοστελεχη του δημοσιου τομεα .
    6. τον ευνουχισμο (ή κλειτοριδοεκτομή ) σε οσους υπουργους (ή υπουργινες) εμπλεκονται σε σκανδαλα
    και τελος την αναδασωση ολων των καμμενων εκτασεων

    και ολα αυτα τα χασαμε λογω της ακορεστης, άσβεστης, παθιασμενης βουλιμιας του Πασοκ να παρει την εξουσια
    Χασατε κυριοι, χασατε !!!

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 04/09/2009 09:21:59

    Εχω ένα παλαιό και καλά συντηρημένο αυτοκίνητο που η αξία του στην καλύτερη περίπτωση φτάνει τα 2.000 €. Ο σοφός αυτοκινητέμπορος Σουφλιάς, θα μου έκανε τα Τέλη Κυκλοφορίας από 150 € σε 350 €.

    Ας είσαι καλά Καραμανλή, παρόλο που σου σέρνω τόσα, που σταμάτησες έστω και στο παρά πέντε τις xxxx του Σουφλιά. Και πιστεύω ότι σωστά παρατήρησε ο Χατζηνικολάου ότι ένα στέλεχος με τέτοιο ειδικό βάρος, επιπέδου (θεωρητικά) Προέδρου Δημοκρατίας, πρέπει να αναβαθμιστεί εκ νέου στην ψήφο των πολιτών του νομού Λάρισας, παρά να χαραμίζεται στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας.

  6. leon avatar
    leon 04/09/2009 10:00:18

    Τραυτοχρονα με τα νομοσχεδια ομως δεν θα γινουν και αλλες δουλειες λογω εκλογων. Οπως τα αντιπλημμυρικα στην Ανατολικη Αττικη. Την Πεμπτη και Παρασκευη πριν τις εκλογες προβλεπεται να κατεβουν στο κεντρο ΟΛΟΙ οι κατοικοι των καμμενων περιοχων...θελουν δεν θελουν...λογω ΒΡΟΧΗΣ!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ leon 04/09/2009 10:04:08

      Θα γίνουν όμως οι καταπατήσεις στις καμένες περιοχές, όπως ομολόγησε χθες και ο Γενικός Επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης. Μικρό "έργο" το 'χεις αυτό;

  7. ε ρε γλεντια avatar
    ε ρε γλεντια 04/09/2009 11:02:48

    Το ότι δεν πρόλαβαν να ψηφιστούν τα προεκλογικά καλούδια είναι απολύτως χαρακτηριστικό της κατάστασης που επικρατούσε και επικρατεί στην κυβέρνηση.

  8. yannidakis avatar
    yannidakis 04/09/2009 12:57:39

    ειναι πολυ σοβαρη η παρατηρηση σου, ομως εχω την αισθηση πως ακομα & με καθυστερηση, το καθενα απο τα παραπανω μετρα θα προχωρησουν.
    Εχει ενδιαφερον να δουμε με τι αλλα θα συνοδευονται :[