#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2013 20:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν πληρώνουν ούτε οι πολίτες, ούτε οι επιχειρηματίες



Είναι εντυπωσιακό αλλά και τρομακτικό. Ξέρετε πόσα είναι τα συνολικά ληξιπρόθεσμα χρέη των φορολογούμενων προς το Δημόσιο; Κρατηθείτε: Είναι 60,18 δις ευρώ, που σημαίνει το 1/3 του ελληνικού ΑΕΠ.

Οι Έλληνες δηλαδή χρωστάμε, είτε γιατί δεν έχουμε, είτε γιατί δεν γουστάρουμε να πληρώσουν το εντυπωσιακό ποσό των 60 δισεκατομμυρίων ευρώ. Αν δηλαδή μπορούσε να εισπραχθεί το 1.3 αυτών, δηλαδή 20 δις ευρώ όχι μόνο δε θα μιλούσαμε για τρίτο πακέτο αλλά θα καλύπταμε και μέρος από τα προηγούμενα χρωστούμενα.

Και αν ένα μεγάλο μέρος είναι παλαιά κι αγύριστα, φαίνεται ότι η φοροδοτική αδυναμία των πολιτών αυξάνεται καθώς μόλις σε ένα μήνα, μέσα στον Ιούλιο δηλαδή, τα ληξιπρόθεσμα χρέη αυξήθηκαν κατά 406,8 εκατ. ευρώ από τα οποία τα 144 εκατ. ευρώ προέρχονται από μη πληρωμή ΦΠΑ, τα 195 εκατ. ευρώ από μη πληρωμή προστίμων του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (πρόστιμα για φορολογικές παραβάσεις) και τα 37 εκατ. ευρώ από μη πληρωμή φόρου εισοδήματος.

Το χρέος των φυσικών προσώπων προς την εφορία διαμορφώθηκε τον Ιούλιο στα 21,646 δισ. ευρώ, από 21,529 δισ. ευρώ που ήταν στα τέλη Ιουνίου (αύξηση κατά 117 εκατ. ευρώ). Το χρέος των νομικών προσώπων αυξήθηκε από τα 38,24 δισ. ευρώ στα 38,53 δισ. ευρώ, παρουσιάζοντας αύξηση 290 εκατ. ευρώ.

Δεν πληρώνουν οι πολίτες δηλαδή, δεν πληρώνουν και οι επιχειρηματίες, χρεοκοπημένοι και μη.

Από τα υπόλοιπα στοιχεία προκύπτει ότι στο πρώτο επτάμηνο του έτους η υστέρηση στα έσοδα των εταιρειών σε σχέση με το στόχο ανέρχεται στο 4% ή στα 620 εκατ. ευρώ. Τον Ιούλιο ειδικότερα, η εικόνα ήταν καλύτερη, καθώς εισπράχθηκαν περίπου 300 εκατ. ευρώ, περισσότερα από το στόχο (2,94 δισ. ευρώ έναντι μηνιαίου στόχου προϋπολογισμού 2,91 δισ. ευρώ).

Όμως, η «μαύρη τρύπα» είναι 600 εκατ. και πιθανότατα να καλυφθεί από τα έσοδα που θα εισπραχθούν από το φόρο εισοδήματος τους επόμενους μήνες. Αν δε γίνει αυτό, κλάφτε τον προϋπολογισμό, κλάφτε και το πλεόνασμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 30/08/2013 21:15:57

    Γιατί πληρώνει το κράτος τις οφειλές του προς τους πολίτες? ή όταν πάει κάποιος να κάνει μία ρύθμιση του χρέους επιβαρύνεται με 12 % επιτόκιο από τους ιθαγενείς πέριξ της πλατείας Συντάγματος τοκογλύφους....άσε που το μεγαλύτερο μέρος των ληξιπρόθεσμων χρεών είναι πρόστιμα...χρωστάς π.χ 5.000 € και σε 10 χρόνια με τις προσαυξήσεις περνάει τα 50...και για να μην αναφέρω ότι από τα 100 € που κερδίζει ένας μισθωτός τα 55 πάνε για πληρωμή όλων αυτών των απίθανων άμεσων και έμμεσων φόρων και τελών που ο από "πατριωτικό καθήκον" με την πολιτική ασχολούμενος κ. Στουρνάρας επί δικαίων και αδίκων επιβάλει...λίγη συστολή δεν βλάπτει αγαπητέ...

  2. occultist avatar
    occultist 30/08/2013 21:36:35

    Το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε ...τσέπη ασθενής.

    • Zame avatar
      Zame @ occultist 31/08/2013 01:29:37

      προφανως ασθενεί σοβαρά & το πνεύμα ..
      το οτι κανουν πως δεν βλέπουν το πραγματικό γεγονός της έλλειψης κύκλου εργασιών..
      διευκολύνει.. & θα αποτελέσει τη δικαιολογία για την παράδοση της φοροείσπραξης σε ιδιώτες...

      υποψιν πως στη Γένοβα του 15ου αιώνα παρά την ανάθεση της είσπραξης σε ιδιώτες- δανειστές - τραπεζίτες η φοροείσπραξη απέτυχε.

      Το πιστωτικό χρήμα έχει ως αντίκρισμα
      τη φοροεισπρακτική ικανότητα του κράτους..
      Έχει ως αντίκρισμα τη δική μας ικανότητα να δημιουργούμε εισόδημα μέσω της εργασίας ή της επιχειρηματικότητας..
      Έχει για αντίκρισμα τη δική μας εργασία..
      (αληθεια ποια ικανοτητα σημερα δεν εχει "υπονομευτει..?)
      Σήμερα παραβιάζοντας όλους τους νόμους της οικονομίας της πολιτικής και της ηθικής οι ιδιοκτήτες του πιστωτικού χρήματος απαιτούν χρήμα από όσους δεν έχουν εισόδημα ή εργασία..
      Αυτό δεν είναι όμοιο με καμία στιγμή της ανθρώπινης ιστορίας.
      Δεν έχει ιστορικό προηγούμενο..

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/08/2013 21:40:28

    Τώρα το κατάλαβαν; ...όταν σε σχέση με τα εισοδήματα του 2011 - 2012 (δηλώσεις) είχαμε 18%+ μείωση στα εισοδήματα αλλά η φορολογική επιβάρυνση είναι τριπλάσια για λιγότερα εισοδήματα τι περιμένουν; Να πάω / ει να πληρώσει ο κόσμος φόρο;
    Πρώτα κατσαρόλα
    Μετά ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ
    Μετά ρούχα ένδυση μετακίνηση (εισιτήρια)
    και μετά αν ότι μου έχουν αφήσει ο κάθε Θεοχάρης θα πάρει.

    ΥΓ

    έχει εκκαθαριστεί η δήλωση επιστροφή 310 € αλλά το εκκαθαριστικό από 12/08/2013 ....αναμενόμενο & πουθενά πίστωση στο λογαριασμό ... και η τράπεζα δεν πληρώνει αν εκτυπώσεις από TAXIS (εντολές...) μόνο να παίρνει δύναται.
    το οικογενειακό επίδομα; ....next time
    Στο γραμματοκιβώτιο :
    ΔΕΗ 250 € με χαράτσι τα 85 + 25 κοινόχρηστο (μερίδιο)...με 140 € χαράτσι στο κοινόχρηστο που δεν ισχύει αλλά σου φτιάχνει τη διάθεση να το βλέπεις και μόνο
    ΕΥΔΑΠ 38 €
    Στεγαστικό 180 €

    Τετραμελής οικογένεια με τη σύζυγο άνεργη από το 2009 (ιδιωτικός τομέας) χωρίς ΟΑΕΔ αλλά να παρακρατείται .... αλληλεγγύη, παιδιά στο δημοτικό να μην μπορώ να τους πάρω ούτε παγωτό (2*3 € *20 [όχι και κάθε ημέρα] = 120€ το φως και το νερό) και εγώ χαραμοφάης / κοπρίτης / αντιπαραγωγικός / κοπανατζής ΔΥ ΠΕ με 25 χρόνια υπηρεσία και 594 € δεκαπενθήμερο....

    Επιπλέον να μπω ΕΓΩ στο TAXIS να δω να ελέγχω και να τροποποιώ / αλλάζω / συμπληρώνω το Ε9 (που δεν θα το κάνω καθώς αφενός είναι δουλειά τους αφετέρου δεν είχα αλλαγές...ας ψάξου τους λύκους και όποιους άλλους τα είχαν πάρει τότε που καίγονταν και οι δίσκοι τους) γιατί η δήλωση του Ε9 ( 2005 - 2009 ) δεν την έχουν περάσει ....αναμένοντας ΦΑΠ - ΤΑΠ - και επόμενο χαράτσι;

    Να είμαι όμως συνεπής.....

    & περιμένει ο κάθε Θεοχάρης να είμαι συνεπής; να κόψω φαγητό ΔΕΗ ή νερό; τι προτιμούν; να πάρω σχολικά και τετράδια; γιατί διακοπές κομμένες 4 χρόνια τώρα (μπάνιο τα πιτσιρίκια με πούλμαν....είναι και η βενζίνη φθηνή με την αντίσταση στις εντολές της Τρόικας) .....Ληξιπρόθεσμα και έλεγχος να μην περάσουν το όριο και κόψουν και το μισθό (καταθέσεις δεν υπάρχουν) και ας έχουν ....την ευχή μου.

    & είμαι και τυχερός γιατί προς το παρόν εργάζομαι και δεν είμαι σε κινητικότητα / διαθεσιμότητα και έχω και 594 € το δεκαπενθήμερο σε σχέση με συμπολίτες

    Ας βάλουν την συνέπεια τους λοιπόν εκεί που έχουν βάλει και τις υποσχέσεις τους τις επιτυχίες τους τα πλεονάσματα τους - τις εγγυήσεις τους για δάνεια - δεν είμαι Μέγαρο - ούτε Τράπεζα - ούτε έχω κονέ για να μου σβήνουν φόρους / προσαυξήσεις - ούτε έχω ΜΜΕ να αναβάλλεται η έκτακτη εισφορά επί τριετία - ούτε να μου δίνουν δουλειές και συμβάσεις ....γιατί εγώ είμαι ένας ηλίθιος πολίτης που τους πίστεψε είμαι ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ και περιμένω γιατί αργά ή γρήγορα θα έρθει η ώρα μου να μιλήσω στη Δημοκρατία μας.

    ΥΓ

    ώρες ώρες μουτζώνω τον εαυτό μου οι άνθρωποι δεν ξέρουν να κάνουν πρόσθεση και αφαίρεση αλλά θα μας σώσουν θα μας βγάλουν στις αγορές και θα έρθει η ανάπτυξη ...

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Ο Ιθαγενής 31/08/2013 08:44:19

      +1.000!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο Ιθαγενής 31/08/2013 17:12:39

      Μπλοκάκιας με 850 μεικτά. Από αυτά μου παίρνει στην πηγή 20% διότι είμαι φοροκλέφτης, όπως λέει και με αφήνει χωρίς τη στοιχειώδη ρευστότητα. Από τα υπόλοιπα πρέπει να πληρώσω 4.500 Ταμεία το χρόνο. Εννοείται ότι δεν έχω καταφέρει να πληρώσω τίποτε.

  4. daresome avatar
    daresome 30/08/2013 22:04:12

    Πείτε και μια κουβέντα όμως και για το κατά πόσο είναι δικαιολογημένοι οι φόροι που επιβάλλονται. Επειδή κάποιοι ψήφισαν νόμους για ένα ύψος φόρων που τους βόλευε να εισπράξουν, δεν σημαίνει ότι οι φόροι αυτοί είναι δίκαιοι, ανταποκρίνονται στην φοροδοτική ικανότητα των πολιτών ή βασίζονται σε λογικά και κοινωνικά ηθικά κριτήρια. Να μη μιλήσουμε για την ανταποδοτικότητα δε ...

  5. kat avatar
    kat 30/08/2013 22:19:55

    Αν κοιμόμαστε επτά νομά σ' ενα δωμά,τρώμε οσπρια και ρυζι εναλλάξ,πέθαινουμε αμέσως οταν βγαίνουμε στη συνταξη,τότε θα μαζεψουμε τους φορους του πολυχρονεμένου μας αγά Γιαννάκη.

  6. περιμπανού avatar
    περιμπανού 30/08/2013 23:03:15

    2% είναι εκείνοι που μπορούν και δεν πληρώνουν... Ετσι μας πληροφόρησαν οι του ΥΠΟΙΚ, με αφορμή την συζήτηση για τους πλειστηριασμούς!
    Τότε γιατί απορούν, που δεν πληρώνονται οι φόροι, που πολλαπλασιάζονται καθημερινά πλέον με την ταχύτητα του φωτός... (αυτό είναι το φως στο τούνελ που μας υπόσχονται;;)
    Με ποιά λογική σχεδίασαν κι επέβαλαν φόρους, που δεν ανταποκρίνονται στη φοροδοτική ικανότητα της μέγιστης πλειοψηφίας των πολιτών, θα μας εξηγήσει κάποιος λογικός;

  7. Ναύτης avatar
    Ναύτης 30/08/2013 23:05:14

    Και γιατί να κοιμόσαστε; και γιατί να τρώτε; Στην Αρχαία Αίγυπτο οι σκλάβοι που έκτιζαν τις Πυραμίδες είχαν νομίζετε τέτοιες ανέσεις; Όχι. Και όμως δημιούργησαν ένα από τα επτά θαύματα του κόσμου! Παραδειγματιστείτε λοιπόν επί τέλους κακομαθημένοι, φραπεδοπότες, παλιοτεμπέληδες, μικροαπατεωνίσκοι, παλιοέλληνες.
    Δωροθέα Μ.

    • Simon Bolivar IIΙ avatar
      Simon Bolivar IIΙ @ Ναύτης 30/08/2013 23:42:50

      Πες ΄τα ,με τους τεμπέληδες που δουλεύουν για 400 ολόκληρα ευρό και δεν πληρώνουν και τους φόρους οι ανθέλληνες .

    • kat avatar
      kat @ Ναύτης 30/08/2013 23:56:33

      Πες κι αλλα.Δωσε παραδείγματα. Γιάννης,υπουργος Οικονομικών.

  8. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 30/08/2013 23:20:51

    Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι, προϊόν ή υπηρεσία, που λόγω κατάργησης ουσιαστικά των αφορολογητων ορίων δεν πληρώνουμε δύο φορές φόρο.... Αν μάλιστα προσθέσουμε εισφορές έκτακτες κι αλληλεγγύης και τέλη επιτηδευματος..... στα χαρτιά είναι όλα εύκολα για τους φωστήρες του ΥΠΟΙΚ.... αλήθεια, αυτοί είναι οικονομολόγοι;

  9. Η απερισκεψία του Ίκαρου avatar
    Η απερισκεψία του Ίκαρου 31/08/2013 00:04:13

    Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος......
    Μάλλον φτάσαμε στο μη περαιτέρω για μία μεγάλη μερίδα του Ελληνικού λαού. Και τώρα τι γίνεται; Εδώ απαιτείται έμπνευση!

  10. mv avatar
    mv 31/08/2013 01:57:33

    Πολλοί επιχειρηματίες έβγαλαν τα λεφτά στο εξωτερικό, ενώ έχουν κηρύξει στάση πληρωμών στην Ελλάδα...
    Επίσης δεν είναι λίγοι αυτοί που ενώ έχουν οικονομική άνεση, εντούτοις δεν πληρώνουν.

  11. blue nile avatar
    blue nile 31/08/2013 02:18:04

    Δηλαδή όταν σε μια απολύτως καταστρεμένη κοινωνική οικονομία επιβάλονται περιοριστικά μέτρα ύψους 11,5 δις τι άλλο εκτός από υστέρηση εσόδων θα μπορούσαμε να περιμένουμε.
    Για αυτό και όσοι κατανοούν την κατάσταση ξέρουν ότι το πρόγραμμα δεν έβγαινε και δεν βγαίνει με τίποτα ...
    Όσο για τους άλλους που έρμαια της άγνοιας και της παραπληρόφόρησης των ΜΜΕ εξακολουθούν να πιστεύουν ότι ένα κράτος μπορεί να κάνει περικοπές στα έξοδα χωρίς την αμέσως μετά πτώση των εσόδων του , τι να πει κανείς...

  12. Αγρότης avatar
    Αγρότης 31/08/2013 09:50:17

    Από τον καιρό της κατάπτυστης κυβέρνησης του γαπ έχει ξεκινήσει το σχέδιο για συμψηφισμούς χρεών και οφειλών κράτους-πολιτών.
    Ακόμα το εξετάζουν οι ίδιοι άνθρωποι!!!!!
    Ποιος τους κρατά στις παχυλά αμειβόμενες θέσεις τους αφού και στα βασικά τους καθήκοντα δεν ανταποκρίνονται;

  13. GLAD avatar
    GLAD 31/08/2013 11:42:07

    Είναι εντυπωσιακό και αναμενόμενο για το καφενείο η Ελλάς , ότι το μισό του ποσού που αναφέρεται για τον Ιούλιο είναι πρόστιμα.
    Δηλαδή κάτι σύμφωνο με την -απουσιάζουσα- λογική κάποιων υψηλόβαθμων δημοσίων υπαλλήλων του ΥΠΟΙΚ , αλλά αέρας κοπανιστός μιάς και συνιστά τιμωρία αλλά κανείς δεν μας λέει με ποιά λογική προκύπτουν για ψύλλου πήδημα και όπως και όλοι έχω και εγώ ιδίαν αντίληψη επ ' αυτού.
    Βάζω στοίχημα -ομολογώ δεν το γνωρίζω- ότι κάθε φορά που κάνουν τον σχεδιασμό -τόσα θα δώσουμε / τόσα θα πάρουμε- προσαυξάνουν τα αναμενόμενα έσοδα με την παραπάνω λογική - ήτοι κατά 100% , οπότε μη ψάχνετε να βρείτε γιατί ποτέ δεν επιτυγχάνουν οι προβλέψεις τους.

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/08/2013 15:17:10

    Φάκτορα,δεν χρωστάμε ΟΛΟΙ οι ¨Ελληνες.
    Μερικούς μας χρωστάνε ΠΟΛΛΑΑΑΑ! αλλά κάνουν την πάπια.
    Δρούν σαν μαφιόζοι, με φόρους "αλληλεγύης", χαράτσια και "επιτεδεύματος" (οι λέξεις έχασαν και το νόημά τους πλεόν).
    Κοιτούν να διασώσουν την κλεπτοκρατία, όχι την κοινωνία.
    Όσοι πιστεύετε το τλευταίο αυταπατάστε.
    Δεν μπορούν να εισπράξουν από αυτούς που χρωστάνε και μας χρεωνουν ΟΛΟ ΥΣ ολο και περισσότερο.
    Είναι είτε ηλίθιοι είτε ανίκανοι είτε και τα 2.

    • Zame avatar
      Zame @ Νίκος Αργεάδης 31/08/2013 15:56:41

      +1000000000000000000000000000000000

      λενε..πως γίνονται αυτά που δεν λέγονται & λέγονται αυτά που δεν γίνονται..σκόπιμα μάλλον δεν γίνονται..
      & μαλιστα σε οικονομικη συσκευασια.. 2 σε ενα ?
      αφου η μίμηση είναι η υπέρτατη κολακεία ..

    • panas avatar
      panas @ Νίκος Αργεάδης 31/08/2013 15:57:39

      Ανίκανοι είναι σίγουρα. Ηλίθιους απλά δεν θα τους έλεγα, αν και δεν είναι και τα τζίνια. Ούτε ανθέλληνες και τα υπόλοιπα "συνομωτικά". Βολεμένοι είναι και έχουν την "ηλιθιότητα"του βολεμένου, αυτού που έχει λύσει αρκετά προβλήματα και για ότι κακό συμβαίνει φταίνε πάντα οι άλλοι χωρίς καμία διάθεση αυτοκριτικής ή επαναπροσδιορισμού των στόχων ή παραδοχής του λάθους με παραίτηση. Άσχετοι με τα πραγματικά προβλήματα της μέσης ελληνικής οικογένειας που τώρα ΚΑΙ λόγω των επιλογών τους αιμορραγεί.
      Αδυνατούν να κατανοήσουν την ψυχολογία του μέσου νοικοκύρη Έλληνα που αδυνατεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες της οικογένειάς του και στους λογαριασμούς που αυξάνονται...
      Βολεμένοι μπούληδες...

  15. Math avatar
    Math 31/08/2013 15:55:55

    Οταν οι φόροι που επιβάλλονται αφορούν εν πολλοίς φανταστικά εισοδήματα, τότε και οι φόροι που εισπράττονται θα ανήκουν στο σύνολο των φανταστικων αριθμών "Ι".

  16. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 31/08/2013 15:59:09

    να καταργησουν τα προστιμα για να ξεμπλοκαριστουν τα υπολοιπα
    μονο ενα επιτοκιο 3% το χρονο και τιποτα αλλο

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Επιφανιος 31/08/2013 17:08:16

      Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό. Αν ορισθεί ετήσιο επιτόκιο για τα φορολογικά χρέη 3%, καμμία επιχείρηση που δανείζεται από τις τράπεζες κεφάλαιο κίνησης (αν μπορεί καν πλέον να δανεισθεί) με μεγαλύτερο επιτόκιο δεν θα πληρώνει φόρους, επειδή θα την συμφέρει καλύτερα να χρωστάει.

      Και δυστυχώς το σπάταλο (και υπερμέγεθες για τα τωρινά επιπέδα Α.Ε.Π.) κράτος διψά για ωμό χρήμα.

      Με την πρότασή σας ο φόρος εισοδήματος / ακίνητης περιουσίας κ.λπ. θα καταντήσει να χρησιμοποιείται ως κεφάλαιο κίνησης, όπως γίνεται σήμερα και με τον προεισπραχθέντα Φ.Π.Α. από αρκετές στο όριο της επιβίωσης επιχειρήσεις. Από την άλλη το να γράφουμε στα τεφτέρια φανταστικές οφειλές που δεν θα εισπραχθούν ποτέ αποτελεί πολιτική στρουθοκαμήλου. Όπως προέγραψα, δεν είναι απλό το θέμα.

  17. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 31/08/2013 18:26:38

    Μήπως τελικά ,επιβάλλεται να πληρώσουν κι όλοι αυτοί , οι οποίοι έχουν χρήματα εντός & εκτός, αλλά κυρίως αυτοί που είναι και στις "ξεπερασμένες πια" λίστες; Αν και αυτοί και αρκετοί ,τα έχουν "από άλλου τύπου δραστηριότητες....". Μήπως αυτοί που έχουν τις όποιες καταθέσεις (ξεκινώντας από 5.000,00 γι'αυτούς που χρωστούν 500,οο κ.ο.κ) δεν θα πρέπει να μπαίνουν σε ΚΑΜΙΑ ρύθμιση είτε πρόκειται για φυσικά είτα για νομικά πρόσωπα; Βέβαια οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, για διαφορετικούς λόγους ο καθείς τους, ουδέποτε κατέβαλαν για τις υποχρεώσεις τους, αυτά που πραγματικά τους αναλογούσαν, αφού το μόνο μέλημά τους ήταν μόνο και είναι μόνο να αποκτήσουν....... Επίσης, με περιορισμό , αλλά και κατάργηση σε αρκετές των περιπτώσεων, όλων αυτών που δεν έχουν θίξει επιτέλους. Το ερώτημα έχει τεθεί προ καιρού όμως . " Ποιοί " θα το πράξουν; .... Φυσικά, παραμένει αναπάντητο ! Και το πρόβλημα άλυτο .... Η " εύκολη λύση" προέρχεται απο τους συνηθεις υποπτους εφαρμόζοντας πάσης φύσεως τρόπους υπονόμευσης της ανθρώπινης υπόστασης , της αξιοπρεπούς διαβίωσης (και όχι φυσικά πολυτελούς διαβίωσης κάποιων που προστατεύονται κιόλας...) με περικοπές , υπερφορολόγηση κ.α. Η κοινωνία μας εξελίσσεται ....κι έχουμε όλο και περισσότερες παροχές προνομίων στους " όποιους ολίγους" και ενίσχυση την ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑΣ οδηγώντας μεγάλο αριθμό συμπολιτών μας σε απονενοημένα διαβήματα και καταδικάζοντας στοχευμένα, ολοένα και αυξανόμενο αριθμό πολιτών και των παιδιών τους στην ανεργία και στην αναζήτηση , πλέον, εξεύρεσης τρόπων επιβίωσης . Γιατί απορούμε; Χρειάζεται αλλαγή πλεύσης και εφαρμογής νέων τρόπων εξεύρεσης εσόδων αλλά όχι από τους ίδιους και ίδιους , αλλά από αυτούς που έχουν αποκτήσει .....και τώρα ενδεχομένως να δηλώνουν και αδυναμία ..... και κυρίως απ' αυτούς που δεν έδιναν ποτέ αυτά που έπρεπε...και περικοπή προνομίων σ'αυτούς που παραμένουν προνομιούχοι έναντι του συνόλου.