#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2011 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν περνάει η πρόταση του ΠΑΣΟΚ για την Ζήμενς - δεινή πολιτική ήττα



Ολική απώλεια ελέγχου της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ και δεινή πολιτική ήττα αποτελεί το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας στη Βουλή για την SIEMENS.

Οι ίδιοι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ απέρριψαν την πρότασή τους! Και αθώωσαν τον Χρ. Μαρκογιαννάκη και τον Γ. Αλογοσκούφη.

Συγκεκριμένα ψήφισαν 178 βουλευτές (ΝΔ και ΛΑΟΣ απουσίασαν) και βρέθηκαν 167 έγκυρα ψηφοδέλτια.

Για την παραπομπή του Χρ. Μαρκογιαννάκη ψήφισαν ΝΑΙ: 136, ΟΧΙ: 8, ΠΑΡΩΝ: 10, ΛΕΥΚΟ: 13 και άκυρα: 11.

Για τον Γ. Αλογοσκούφη ψήφισαν ΝΑΙ: 141, ΟΧΙ: 7, ΠΑΡΩΝ: 6, ΛΕΥΚΟ: 13 και άκυρα: 11

Οι εξελίξεις πλέον μέσα στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ μπορεί να είναι ραγδαίες, καθώς, όπως έλεγαν οι ίδιοι οι υπουργοί, «ο Παπανδρέου δίνει την μάχη στην Ευρώπη, και εμείς στην Ελλάδα τον πουλάμε και παίζουμε».

Το αρνητικό για το ΠΑΣΟΚ αποτέλεσμα προστίθεται στην ήδη τεταμένη κατάσταση με τα ταξί, όπου ακόμη και ο γραμματέας της ΚΟ Βασίλης Έξαρχος άφησε (και αυτός…) αιχμές για τον Γιάννη Ραγκούση ζητώντας διάλογο και «να αξιοποιηθεί η εμπειρία που υπάρχει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες».

Ήδη το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να υποβαθμίσει την ψήφο των βουλευτών του, παραγνωρίζοντας ότι οι ίδιοι βουλευτές παρέπεμψαν και οι ίδιοι καταψήφισαν. Κύκλοι της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ μιλούσαν για «χαλαρή ψήφο» και δήλωσαν: «εμείς καταβάλλαμε κάθε προσπάθεια αξιοποιώντας όλες τις δυνατότητες του Συντάγματος και του κανονισμού της Βουλής για την πληρέστερη δυνατή διαλεύκανση της υπόθεσης. Στις ψηφοφορίες για ανάλογες περιπτώσεις επί των προσώπων οι βουλευτές ψηφίζουν κατά συνείδηση και δεν υπάρχει κομματική πειθαρχία. Η ΝΔ για μία ακόμη φορά αποχώρησε από τη Βουλή επιδεικνύοντας στάση ανευθυνότητας».

Υπενθυμίζεται ότι ο Πρόεδρος της Βουλής πρέπει εντός 15 ημερών να φέρει ξανά στην Βουλή την πρόταση για παραπομπή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/07/2011 18:02:26

    Βρίσκουν αφορμή οι άνθρωποι και εκδηλώνονται στις μυστικές ψηφοφορίες - αφού στις φανερές υπάρχει το φόβητρο του μαντριού.

    Το τέλος τους είναι κοντά, πιθανότατα.

    Εντωμεταξύ, με αυτή την αρνητική έκβαση της ψηφοφορίας, οι δύο αυτοί πρώην υπουργοί αθωώνονται για πάντα, ενώ όλοι οι άλλοι (πράσινοι!) εξακολουθούν να είναι εκτεθειμένοι!

    Μια ερώτηση: Τον Λιάπη, πώς και τον άφησαν εκτός; Αφού μπορούσαν κάποια στοιχεία να αξιοποιηθούν εναντίον του;

    Μήπως εκείνη η ιστορία με τα 178 εκ. (ψεύτικη ή αληθινή δεν θα μάθουμε ποτέ με ασφάλεια...) τους γύρισε μπούμεραγκ και κατέληξε σε μεγαλύτερη ασυλία του εθναρχικού ανηψιού από ό,τι πρώτα;

  2. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 21/07/2011 18:04:34

    τό να χέρι νίβει τ άλλο...

  3. Σταύρος avatar
    Σταύρος 21/07/2011 18:11:18

    Από το 1981 σεργιανάνε τα Πράσινα λιγδιάρικα ζιβάγκα «σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες».
    Τις επώνυμες μπουτίκ και τα ραφεία της Savile Row, τα έμαθαν.
    Το πως ζει ο κόσμος, δεν έμαθαν;
    Καθαριότητα, Αστυνόμευση, Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, Δημόσιες Υπηρεσίες έναντι του Πολίτη;
    Το μόνο που έχουν να μάθουν τώρα, είναι ο κώδικας της φυλακής για να μιλάνε με τα διπλανά κελιά!

  4. Παβλωφ! avatar
    Παβλωφ! 21/07/2011 18:17:17

    την παρακολουθησα την συνεδριαση και με ιδιαιτερη επιμελεια την σιωπηλη για τους τηλεθεατες καταμετρηση!
    την τοσο εκκωφαντικη ομως ως προς τα μηνυματα που εξεπεμπε η εικονα!
    Πισω απο τα γραμματα που υπεμνησκαν το κατ εξακολουθηση... κακουργημα, την απιστια και την αλητεια κυριως, διεκρινοντο ανησυχες φατσες, τηλεφωνουσες φατσες, βλακες φατσες!
    ε οχι και οι μονοι κακουργοι ειναι ο Αλογοσκουφης και ο Μαρκογιαννακης! Θα ζητησω θα μαθω και θα θυμαμαι τα ονοματα των 108 πασοκων που υπεγραψαν
    αυτη τη "ακαταλογιστη φαρσοκωμωδεια!"
    Η εικονα των, πεταμενων στα κοκκινα χαλιά,ψηφων "κατα συνειδηση" των βουλετων, που ποδοπατουσαν οι καταμετρητες, δειχνει τα χάλια των ενοικων του ναου της δημοΚρατιας!

  5. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 21/07/2011 18:29:52

    ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΕΙΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΤΤΑ !
    ΤΟ ΕΔΝΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙ9ΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ,
    1. ΠΟΣΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑ.ΣΟ.Κ. ΔΕΝ ΗΣΑΝ ΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΕΛΕΙΠΑΝ,
    2. ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΗ ΨΗΦΟ,
    3. ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΣΧΕΤΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ 136 & 141 (ΤΑ ΝΑΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΩΝ ΔΗΛΑΔΗ),
    4. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΨΗΦΟ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ?

  6. factorx avatar
    factorx 21/07/2011 18:37:44

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας κ. Γ. Μιχελάκης, μετά την ψηφοφορία στη Βουλή για το σκάνδαλο Siemens, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Ο πολιτικός εκφυλισμός του σκανδάλου Siemens που επιχείρησε η Κυβέρνηση, απορρίφθηκε από τους ίδιους τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ…
    Το σκάνδαλο Siemens έχει πράσινο χρώμα και με τη σφραγίδα, πλέον, των βουλευτών του κυβερνώντος κόμματος».

  7. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 21/07/2011 18:39:17

    Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει

  8. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 21/07/2011 18:42:46

    Βάρα τους αλύπητα ρε Μιχελάκη! Βάρα τους και που μας "έσωσαν" με "εμπράγματες εγγυήσεις" και με "νέο σχέδιο Μάρσαλ μέσω επενδύσεων" (δηλαδή θα αγοράσουν στο ξεπούλημα τους δημόσιους οργανισμούς).

    Πόσο θα συνεχίσουν να βιάζουν τις λέξεις και να μένουν ατιμώρητοι!

  9. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 21/07/2011 19:52:14

    Nα σας πω, αυτο που συμβαινει με τις κοκκορομαχιες του δικομματισμου
    ταιριαζει πολυ με ενα ανεκδοτο. Λεει ενας γυφτος σε εναν αλλο, "μωρ' εσυ βρωμας πολυ" κι' ο αλλος απανταει, "ναι, αλλα ειμαι και πεντε χρονια μεγαλυτερος".

  10. Αλέξης avatar
    Αλέξης 21/07/2011 19:59:27

    Μου μυρίζει συνεννόηση με τον ΓΑΠ η απόφαση αυτή. Μην ξεχνάμε το ΠΑΣΟΚ είναι Κίνημα με συνωμοτικές καταβολές.

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ Αλέξης 21/07/2011 20:52:17

      Σωστός. Θα φανεί άλλωστε εντός 15 ημερών που έχει δικαίωμα η κυβέρνηση να το επαναφέρει στη βουλή. Άμα το κάνει σφυράτε μου κλέφτικα .....

  11. periptero avatar