30/09/2008 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν παραιτείται τελικά ο κ. Δαϊλάκης.

Παρά τις πιέσεις που δέχθηκε, ο κ. Δαϊλάκης  αρνήθηκε τελικά να παραιτηθεί από την βουλευτική του ιδιότητα και δηλώνει ότι παραμένει στην Βουλή και στηρίζει τη ΝΔ όπως είχε κάνει στο παρελθόν και ο κ. Κώστας Κουκοδήμος.

Σε δηλώσεις του προς τους δημοσιογράφους, ο  κ. Δαϊλάκης επανέλαβε ότι «το περιβάλλον είναι αυτό που φταίει. Όταν βλέπεις ότι η αυλή θέλει σκάψιμο και καθάρισμα το κάνεις... Ο λαός της Δράμας μου λέει "μείνε, είσαι η φωνή μας". Εγώ θα είμαι μέσα στο κόμμα. Ο, τι θέλει το κόμμα από μένα. Αυτήν τη στιγμή το κόμμα με έβγαλε εκτός κοινοβουλευτικής ομάδας. Ο, τι θέλει το κόμμα. Εγώ δεν θέλω να είμαι αυτός που θα φτάσει τη ΝΔ  μία απειλή ανάσας. Ο, τι πει το κόμμα».

«Πάω να παραλάβω την απόλυσή μου. Αν φτάσει το κόμμα να ζητήσει από τον πιστό βουλευτή παραίτηση, θα το δούμε και αυτό. Εύχομαι ο Δαϊλάκης να είναι αυτός που θα βάλει μπροστά πάλι τη μηχανή της Ν.Δ.... Εμείς στη Δράμα τα παντελόνια ξέρουμε γιατί τα φοράμε. Οι 152 είμαστε αυτή τη στιγμή σε μία αγωνία, γιατί μας έφτασε και μας προσπέρασε το ΠΑΣΟΚ. Θέλουμε λίγο να διορθώσουμε τα πράγματα».

Τι σημαίνει αυτό; Πρόωρες εκλογές, πριν από τα Χριστούγεννα κατά πάσα πιθανότητα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μπαρμπαγιώργος avatar
    μπαρμπαγιώργος 30/09/2008 13:00:00

    ωραίες γιορτές θα κάνουμε, με Ραγκούση και Δραγασάκη στην κυβέρνηση......

  2. kirk avatar
    kirk 30/09/2008 13:01:24

    είπαμε για τα μάτια του κόσμου...

    με αυτή την κίνηση δείξανε ότι ο πρώην-νυν (μπερδέυτηκα) καταλληλότερος κάνει τα λόγια του πράξη ?
    χαχαχαχαχα

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/09/2008 13:08:27

    Συγνώμη αλλά το πράμα, εκτός από την αστεία του πλευρά, έχει και την τραγική. Όχι για τον ¨ηγεμόνα" που άγεται και φέρεται αλλά για την δόλια την Ελλάδα που κυβερνάται από ακατάλληλους.

  4. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 30/09/2008 13:11:26

    asxeto Factor(es) giati diegrapses to proigoumeno arthro (mazi me to sxolio mou)? kai pano pou sou eipa mpravo ???? tespa

  5. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 30/09/2008 13:14:26

    Να πάει στην ευχή του Θεού ο Δαϊλάκης, τον Καραμανλή ψηφίσαμε για Πρωθυπουργό όχι τον κύριο Δαϊλάκη!
    Τους παίκτες που παίζουν στην ομάδα τους καθορίζει ο προπονητής. Εάν αρχίσει ο κάθε παίκτης να αμφισβητεί τον προπονητή, η ομάδα δεν μπορεί να συντονιστεί και να φέρει αποτελέσματα.
    Ο κύριος Δαϊλάκης μπέρδεψε το ρόλο του παίκτη με του προπονητή. Να πάει στο σπίτι του να σκεφτεί τι έκανε και να δώσει τη θέση σε κάποιον που να είναι πιο ώριμος πολιτικά.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/09/2008 13:18:19

    Βάσει του Συντάγματος δεν είναι καθόλου απαραίτητο μία κυβέρνηση να στηρίζεται από βουλευτές ενός κόμματος-αλλιώς δεν θα μπορούσαν να σχηματισθούν κυβερνήσεις συνεργασίας.
    Σημασία λοιπόν δεν έχει εάν ο Δαιλάκης ανήκει στη κονοβουλευτική ομάδα της ΝΔ ή και στην ίδια τη ΝΔ αλλά εάν στηρίζει την κυβέρνηση.
    Από τα όσα μέχρι στιγμής δηλώνει δεν προκύπτει από πουθενα ότι απέσυρε τη στήριξη του.
    Φυσικά εάν μία κυβέρνηση θέλει να κάνει εκλογές μπορεί να βρει προσχηματα.Συνταγματικώς πάντως η κυβέρνηση ακόμη στηρίζεται από 152 βουλευτές.

  7. μπλε κουμπαροι avatar
    μπλε κουμπαροι 30/09/2008 13:27:30

    Εσείς που τον ψηφίσατε να τον χαίρεστε! Μαζί με τα μεσητικά γραφεία των παπάδων που ξεπουλάνε τη δημόσια περιουσία για τη ...σωτηρία της ψυχής των 'ώριμων πολιτικά' τρωκτικών του Μαξίμου...

  8. salmonellas avatar
    salmonellas 30/09/2008 13:46:05

    Φοβαμαι οτι βλεπουμε νεοδημοκρατικη οπερετα.

  9. nas avatar
    nas 30/09/2008 13:46:29

    Όταν αποφασίζεις να υποδυθείς τον δάσκαλο του '50 και να κουνάς το δάχτυλο στους μαθητές, όλο και θα βρεθεί ο άτακτος να σε κάνει ρεζίλι στην τάξη μόλις γυρίσεις την πλάτη για να γράψεις στον μαυροπίνακα... καλώς-κακώς ο Δαϊλάκης τουσπασε τον τσαμπουκά του Καραμανλή... εμ κι αυτός καϋμένε μου... γιατί δεν παραιτεί το Ρουσόπουλο να ησυχάσει; και να χάσει τις εκλογές στην...ώρα του;

  10. theo avatar
    theo 30/09/2008 13:49:02

    Και γιατί να φύγει; Καλώς έπραξε και έμεινε. Αν έφευγε θα εξυπηρετούσε την φαυλοκρατία. Τώρα οι κώλοι είναι περισσότερο σφιγμένοι. Τον κύριο δεν τον γνωρίζω, αλλά είναι της λαικής δεξιάς από ότι φαίνεται και μαχητής. Μπράβο του που δεν έγινε πιόνι στα χέρια κανενός Ρουσόπουλου και έπραξε όπως έπραξε. Το ξέρει και ο ίδιος το παιχνίδι τέλειωσε, αλλά μένει πιστός στις ιδέες του μη προδίδοντας την εκλογική του πελατεία.

  11. maquis avatar
    maquis 30/09/2008 13:51:57

    Ass-χοληθείτε κι άλλο με τους καραγκιόζηδες, κάνει καλό. Εχει καταρρεύσει το σύμπαν και εμείς ομφαλοσκοπούμε. Θα τα πουμε το πολύ μέχρι τα Χριστούγεννα: δάνειαΧ2, πιστωτικές κάρτες μπλοκαρισμένες, εκκαθαριστικά για εξόφληση, νέος φόρος ακινητης περιουσίας για όλους, ιδιωτ. υπάλληλοι πολλών εταιρειών απληρωτοι για 2-3 μήνες. Κατα τα άλλα ολοι περιμένουν το δώρο Χριστουγέννων (καλά θα πέσει κλαυσίγελως τοότε...)και αρκετοί αλλοι ηρέμησαν μια και η τζιπούρα τους δεν είναι τεκμηριο. Greece is beautiful!!!

  12. vertigo83 avatar
    vertigo83 30/09/2008 14:08:13

    Στο ΠΑΣΟΚ,γιατι χαιρονται τωρα?
    Πιστευουν οτι ο κοσμος εχει ξεχασει τα χαλια τους?
    Τους βλεπω τις τελευταιες μερες να περιφερονται περιχαρεις στα καναλια[καταλαβαινω οτι χαιρονται για τα ποσοστα της Ν.Δ,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και οι ιδιοι πανε καλα επειδη εχουν μια δυο μοναδες διαφορα,σημασια εχει και το χαλι των δικων τους ποσοστων]
    και τα χω παρει με το θρασος τους.
    Το ΠΑΣΟΚ δηλαδη,περνιεται για σοσιαλιστικο κομμα?
    Γελασαμε παλι σημερα.
    Οποιος δεν βαριεται,ας διαβασει στο blog μου,την προσωπικη μου εμπειρια απο το σοσιαλιστικο και φιλεργατικο ΠΑΣΟΚ.

  13. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 30/09/2008 14:26:41

    Ότι και να κάνουν ο Μπόμπολας, ο Λαμπράκης και ο Κοντομηνάς δεν τραβάει το ψοφίμι τους.
    ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ο "φιλέλληνας" Γιωργάκης φαίνεται πολιτικό μυρμύγκι!
    Άντε πίσω στην πατρίδα σου άνθρωπέ μου, δεν είμαστε πιά προτεκτοράτο των Αμερικανών.

  14. stavros avatar
    stavros 30/09/2008 14:28:44

    Να είναι καλά ο Γιωργάκης που έχει αναγνωρίσει στον Καρχιμάκη τη σοβαρότητα και αξιοπιστία που πρέπει να έχουν τα στελέχη ενός κόμματος εξουσίας.
    Τελικά δεν έχω καταλάβει, αφού ο Γιώργος τρώει υγιεινά, δεν καπνίζει, αθλείται καθημερινά και προέρχεται από έξυπνο πατέρα ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι τόσο μα τόσο λειψός;
    Εξηγείται επιστημονικά το φαινόμενο;

  15. aris avatar
    aris 30/09/2008 14:33:12

    ΚΚ:Τέλος η εσωστρέφεια!
    ... άρχισε η ενδοστρέφεια χαχαχα

  16. maquis avatar
    maquis 30/09/2008 14:42:37

    @prasina-aloga: Αντε αγορι(??) μου να κανεις τη διατεταγένη υπηρεσια σου στο press-gr, troktiko κλπ παραμάγαζα και μετα πέρνα απο ΝΟΔΕ Χολαργού για την αμοιβή σου. Ή είσαι ήδη τακτοποιημένος κάπου (ας πούμε δημόσιο;) με τζάμπα internet...
    Aντε, κοντεύω να γίνω και υπερασπιστής του George(μακράν εμου...), αλλά δε μπορώ να βλέπω τους blogoπεριφερόμενους να ξεσαλώνουν.

  17. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 30/09/2008 15:06:58

    Τσουρέκια

  18. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 30/09/2008 17:43:50

    @ prasina-aloga (15):
    Γεια σου ρε Κωστάκη κομμουνισταρά και αντιιμπεριαλισταρά, με τους κόκκινους καλογέρους σου και τους "πράσινους" εκδότες σου!