22/06/2009 22:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν παραιτείται ο Αλαβάνος !

Δεν παραιτείται τελικά ο Αλέκος Αλαβάνος.

Στο μόνο που συμφωνεί με τον Τσίπρα είναι ότι «μετάνιωσε» γι αυτόν.

Με σημερινή δήλωση του στην Γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ αναλαμβάνει πλήρως, όπως λέγει,  την «πρώτη ευθύνη για όσα διαδραματίστηκαν από τον Σεπτέμβρη 2007 μέχρι τον Ιούνη του 2009 και οδήγησαν στην ήττα του ΣΥΡΙΖΑ στις Ευρωεκλογές ανήκουν στον Πρόεδρο της Κοινοβουλευτικής του Ομάδας».

Δηλώνει επίσης ότι θα συμμετάσχει στην προσπάθεια για την αναδιοργάνωση του ΣΥΡΙΖΑ που θα γίνει το Φθινόπωρο «ως Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής μας Ομάδας, αλλά και ως μέλος του ΣΥΡΙΖΑ που διεκδικώ να έχω την κόκκινη κάρτα για να ψηφίσω στην Συνδιάσκεψη».

Όλο το παιχνίδι λοιπόν θα παιχτεί στη Συνδιάσκεψη του ΣΥΡΙΖΑ το Σεπτέμβρη.

Οι σχέσεις του πάντως με τον Αλέξη Τσίπρα είναι προδιαγεγραμμένες.

Μπαίνοντας σήμερα στην Γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ ο Α. Τσίπρας τον ρώτησε: «έχεις μετανιώσει για μένα πρόεδρε»;

Και ο Α. Αλαβάνος απάντησε: «είναι το μόνο στο οποίο συμφωνούμε»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 22/06/2009 22:40:27

    Διαβάστε όλη την ανακοίνωση εδώ:

    http://aristeristrouthokamilos.blogspot.com/2009/06/blog-post_9810.html

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 22/06/2009 23:00:38

    Κριμα, ο πατριαρχης τψν αναρχοβλαμμενων μενει, και νομισα οτι ειχε τσεπα.

    Εν τω μεταξυ σε αλλα νεα:

    21ή Ιουνίου χθές (ημέρα της επικής μάχης Κιλκίς Λαχανά) και όπως κάθε χρόνο εορτάζεται η απελευθέρωσης της πόλης του Κιλκίς και η κατατρόπωση των Βουλγαρικών στρατευμάτων.Κατα την καθιερωμένη παρέλαση στην πόλη του Κιλκίς είχαμε την ευκαιρία να δούμε τμήματα της 71 Αερομεταφερόμενης Ταξιαρχίας και της ΕΛ.ΑΣ

    όπως πέρυσι έτσι και φέτος θα θέλαμε να αφιερώσουμε την παρούσα ανάρτηση στους κκ Τρεμοπουλο/Βοσκόπουλο/Παρίση/Βαλλιανάτο και τους ομοίους τους.

  3. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/06/2009 23:01:47

    «Εγώ θέλω να κάνω μια δημόσια έκκληση από το ραδιόφωνό σας, στον Αλέκο Αλαβάνο, να μην φύγει. Γιατί οι πολιτικές προσωπικότητες είναι χρήσιμες. Εγώ είμαι απέναντί του, με χτυπάει, ανταποδίδω, αλλά δεν παύει να είναι μια πολιτική αξία, η οποία δεν πρέπει να χαθεί για ένα γινάτι. Κάνω μια έκκληση να παραμείνει στο πολιτικό γίγνεσθαι γιατί δεν ξέρεις πότε και αν χρειασθούν καλύτερα μυαλά σε μια ανάγκη της χώρας.

    Κι ένα από τα καλά μυαλά είναι ο Αλαβάνος παρότι επαναλαμβάνω βρίσκεται απέναντί μου. Πιστεύω ότι ο Αλέκος επειδή έχει μια κυκλαδίτικη τρέλα, λέει: «Εγώ έφταιξα γιατί εγώ τον έβαλα εκεί. Βλέπω το πράγμα ότι δεν πάει, παίρνω εγώ την ευθύνη και φεύγω». Γι αυτό το είπα γινάτι. Πιστεύω όμως ότι είναι κάτι πράγματα που είτε μας αρέσουν είτε όχι. Όπως ο Μητσοτάκης μπορεί να κουβαλάει πάνω του,του κόσμου τις αμαρτίες αλλά υπάρχει ένα έλλειμμα μέσα στην Βουλή. Το βλέπεις. Το λέω εγώ που βρίσκομαι εντελώς αντίθετα με τους Μητσοτάκηδες.»

    Γ. Καρατζαφέρης, στον ραδιοφωνικό σταθμό ΑΡΕΝΑ 9,82. Ειρωνικά τα είπε ο άνθρωπος, ο Αλαβάνος όμως φαίνεται το πήρε τοις μετρητοίς και συγκινήθηκε.

  4. τελιτσες... avatar
    τελιτσες... 22/06/2009 23:37:45

    μεγας προβοκατωρ ο Καρατζαφυρερ....

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 22/06/2009 23:53:19

    Αλλού είναι το θέμα ρε παιδιά.

    Μετά την νίκη της Νέας Δημοκρατίας στις εκλογές με το φανταστικό αποτέλεσμα "μόνο 4.5 %", έχουμε κλείσει τα πάντα για τις καλοκαιρινές διακοπές και παραιτήσεις δεχόμαστε μετά τον Σεπτέμβριο όταν ανοίξουν τα σχολεία.

    Τότε θα ξανανοίξει κι ο Ελεύθερος Τύπος.

  6. Αλλα ήθη avatar
    Αλλα ήθη 22/06/2009 23:53:47

    Για άλλη μια φορά ο κυρ Αλέκος μας απέδειξε ότι στον χώρο της ριζοσπαστικής κυριαρχούν άλλα πολιτικά ήθη. Παραίτηση για να την ανακαλέσει στη συνέχεια δεν υποβάλει κανείς στην Ελλάδα!

    Πόσο δίκιο είχαν οι Οικονομοκαμπουράκηδες που έλεγαν ότι ο κυρ Αλέκος δεν σαχλαμαρίζει και πως ότι λέει το εννοεί. Ο λόγος τους συμβόλαιο. Πραγματικός βράχος!

  7. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 23/06/2009 00:14:54

    Ευτυχώς που δεν παραιτήθηκε τελικά για νάχουμε και κανένα πολιτικό σοβαρό στην βουλή!

  8. donaE avatar
    donaE 23/06/2009 00:32:32

    Δηλαδη την αριστερα θα την αναδιοργανωσουν απο Σεπτεμβρη,παει αποφασιστηκε?

  9. manos avatar
    manos 23/06/2009 00:41:42

    Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΑΛΑΒΑΝΟΥ ΠΟΚΑΛΕΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΗΝ ΩΑ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΛΗΤΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ, ΑΝΕΓΙΑ Κ.Λ.Π. Η ΑΙΣΤΕΡΑ ΕΙΤΕ ΝΑ ΟΜΦΑΛΟΣΚΟΠΕΙ, ΕΙΤΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ (Ε.Τ.) Η ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗ,...

    ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΛΑΒΑΝΟ

    ΕΙΝΑΙ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΨΥΧΑΡΑ

  10. George Panopoulos avatar
    George Panopoulos 23/06/2009 00:52:37

    Επόμενα βήματα: Δημιουργία ΣΥΡΙΖΑ ως κόμμα, με τα κόμματα που σήμερα συμμετέχουν να αποτελούν τις τάσεις-ομάδες του νέου σχήματος. Πρόεδρος Αλαβάνος, Τσίπρας αποχωρών. Αποχώρηση των ανανεωτών από τον ΣΥΝ με 5 κοινοβουλευτικούς: Κουβέλη, Τσούκαλη, Λεβέντη, Ψαριανό και Ανδριοπούλου (παίρνει τη θέση Παπαγιαννάκη), μάχη για την κρατική επιχορήγηση του ΣΥΝ, συμβιβασμός να παίρνει το 30% (αποτέλεσμα συνεδρίου). Ανάδειξη του Παπαδημουλη σε αρχηγό του νέου αυτού ΚΚΕεσ. Τίτλος κόμματος: Οικολογικά Αριστερά. Παιδάκια από την αυλή Τσίπρα πηγαίνουν στους ΟΠ. Δημοσκοπήσεις: Οικ.Α: 4,5-6%, ΣΥΡΙΖΑ: 3,5-4%, ΟΠ: 2%. Εκλογές, μη αυτοδυναμία ΠΑΣΟΚ, συγκυβέρνηση με Παπαδημούλη!

  11. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/06/2009 01:02:42

    Κι ετσι ο Αλέκος τα φορτωσε όλα στον μικρό Αλέξη ο οποίος ήταν αποκλειστικά δική του επιλογή ὀπως και οι περισσότερες πολιτικές επιλογές του ΣΥΝ. Τώρα φταιει ο Τσιπρας για το φάγωμα του Παπαδημούλη και εγω θυμάμαι λάθος τον Αλαβάνο να μιλάει για την εξέγερση του Δεκεμβρη.
    Πολιτικός Αμοραλισμός, αρχομανία και οι ανεγκεφαλοι χαιρονται κιολας από πάνω, βγάζουν ανακοινώσεις του στυλ "ἡττα προσδοκιών και όχι πολιτικής" . Σε λίγο εκτός από τον Τσιπρα θα φταίει και το ΠΑΣΟΚ και ο Αλέκος λευκός και ασπιλος θα ξαναπροσπαθήσει να γίνει ο μεγάλος τιμονιέρης που ονειρευεται. Για να δούμε τα καινουργια επεισόδια από Σεπτεβριο.......

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/06/2009 01:56:59

    Tελικά ο Παλιός Υποστηρικτής τού Τσερνομπίλ δέν ξεχνά τί σημαίνει Τακτικισμός αλλά ούτε Αμετροέπεια και Αλαζονεία.
    Τον Δεκέμβρη παρομοίαζε τον αδικοχαμένο Γρηγορόπουλο σάν νέο Πέτρουλα και Αθανάσιο Διάκο.
    Μολις ανέλαβε την Προεδρία άλλαξε πλήρως απόψεις γιά τά Θέματα Εξωτερικής Πολιτικής.
    Προσπαθώ να καταλάβω τί καταλογίζει στον Τσίπρα(ο οποίος είναι έτσι και αλλοιώς ολίγιστος),πού δέν έπραξε και ο ίδιος.

  13. Helmut avatar
    Helmut 23/06/2009 02:31:49

    Το κόλπο «παραιτούμαι-δεν παραιτούμαι-ραντεβού τον Σεπτέμβρη» είναι όμως copyright του Μανώλη και ο Αλέκος πάει να του κλέψει την δόξα·

    Άει σιχτήρ λέω γω.

  14. Orestios avatar
    Orestios 23/06/2009 03:28:43

    Τραβάτε με κι ας κλαίω.

  15. Orestios avatar
    Orestios 23/06/2009 03:29:21

    Τώρα σίγουρα θα χάσουν τις εκλογές

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/06/2009 08:42:51

    @10 George Panopoulos:

    "Δημοσκοπήσεις: Οικ.Α: 4,5-6%, ΣΥΡΙΖΑ: 3,5-4%". Είσαι βέβαιος ότι πρόκειται ποτέ οι Ανανεωτικοί να πιάσουν μόνοι τους το ποσοστό που αναφέρεις, όταν στον (προς το παρόν ενιαίο) ΣΥΝ αποτελούν το 30% των μελών;

  17. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 23/06/2009 09:07:02

    προς τι τα μίση τα κλαμματα και ο αλληλοσπαραγμός.Σαν τις γκόμεμες που χωρίζουν μόνο και μόνο για να απαιτήσουν το νέο του καπρίτσιο. Δυστυχως ετσι φαίνεται

  18. Spiros P avatar
    Spiros P 23/06/2009 13:21:30

    Πίστευα πως ο Aλαβάνος είχε σοβαρότητα. Aπέδειξε πως είναι πολύ λίγος.Eλάχιστος και ποταπός.Kαι δεν ντρέπεται βεβαίως. H Eλλάδα, πέρυσι, έχασε δυο ευκαιρίες, τη μία που δεν έγινε ο Kουβέλης αρχηγός στην Aριστερά και η άλλη που στο ΠAΣOK δεν έγινε ο Bενιζέλος.
    Aπλά, το πολιτικό σύστημα θα βολοδέρνει με έναν κάπως καλό Kαραμανλή και τα ανίκανα στελέχη του και οι άλοι χώροι να τσουλάνε με τις ανασφάλειες τους.
    Σπύρος Π
    Iωάννινα

  19. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/06/2009 17:38:32

    Μανώλης Νο2.
    Κάτι ξέρει η Αλέκα που κάθεται μακρυά. Φαντάσου να δεχόταν τις κατά καιρούς προτάσεις - πυροτεχνήματα για ενοποίηση της αριστεράς(sic).Αλήθεια, με ποιά συνιστώσα θα έκλεινε τη συμφωνία?

  20. helen avatar
    helen 23/06/2009 20:34:49

    Ο Αλέκος μια ζωή ήθελε να γίνει αρχηγός.Μια που τα
    κατάφερε δεν μπόρεσε να αντέξει τόσο αρχηγιλίκι
    και σκέφτηκε μ...υπάρχει ας του τα φορτώσουμε.
    Τώρα εγώ που είμαι από το 75 στην αριστερά
    και έχω τόσα και τόσα γιατί να μην σκεφτώ ότι
    ήθελε από την πρώτη στιγμή να διαλύσει τον ΣΥΝ
    και να τον κάνει Σύριζα σκατά και απόσκατα δηλαδή.Και έλεος πιά μέχρι τον Μπανιά έκανε βουλευτή
    τι άλλο θέλει?ΡΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΟΧΙ! ΓΙΑΤΙ
    ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΩΣ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ.ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/06/2009 22:02:33

    Απο εδώ και εμπρός θά δούμε μιά ψευτοκοινωνική ΄αριστερά΄να αναταγωνίζεται το ένα της κομματίδιο το άλλο(εννοώ τά εντός Συν,Συριζα και λοιπά γκρουπούσκουλα).
    Θα γίνει απόπειρα εγκολπώσεως κάθε ΄πικραμένου΄,κάθε νέας ΄κατάληψης Λυρικής΄,και οιοασδήποτε υπερβολής αρκεί να δείχνει ΄κινηματική΄..
    Αλέκος και Alexis θα το ρίξουν στο ποιος ειναι ο πιό ΄αναταγωνιστικούλης΄ως ΄επαναστάτης΄.
    Κάποιοι θα ζητήσουν και συνεργασία μέ τον Τρεμόπουλο γιά νά παίζουν την Κολοκυθιά μέ τούς ΄υποδουλους Μακεδόνες΄..
    Θά δούμε πολλά απο αυτό τον Χώρο πού έχει μετατραπεί πιά σε συνοθύλευμα και πού οι απόψεις τού ενός απέχουν παρασάγγας απο κάποιου άλλου.
    Η Συνέχεια επί τής Οθόνης,γιατί πρόκειται πλέον περί Φαιδρού Τηλεοπτικού Σήριαλ,

  22. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 24/06/2009 00:45:20

    @6 Αλλα ήθη Says:
    ""Παραίτηση για να την ανακαλέσει στη συνέχεια δεν υποβάλει κανείς στην Ελλάδα!""
    Πως φαίνεται ότι είσαι νέος στην ηλικία. Το έκανε ο Εβερτ. Παραιτήθηκε από αρχηγός της ΝΔ και την επομένη ανακάλεσε την παραίτησή του.