23/07/2008 21:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν πάει παρακάτω

Ομολογούμε ότι τέτοια μικρότητα δεν την περιμέναμε από την κυβέρνηση Καραμανλή. Μη έχοντας τι άλλο να πει, ύστερα από όσα του καταμαρτύρησε σήμερα στη Βουλή ο Ζορμπάς, ο Γ. Αλογοσκούφης βγήκε και είπε τα εξής: «Από την πρώτη μέρα έγινε ο καθορισμός του μισθού του (κ. Ζορμπά) σε πολύ υψηλά επίπεδα, ίσο με το 50% του μισθού του υποδιοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, δηλαδή 11.000 ευρώ μηνιαίως». Η πραγματικότητα είναι βέβαια εντελώς διαφορετική. Ο Ζορμπάς δεν εισέπραττε αυτό το ποσό, αλλά γύρω στις 7.000 μηνιαίως καθαρά. Και πήρε τον πρώτο μισθό του το καλοκαίρι του 2007, ένα ολόκληρο χρόνο μετά τον διορισμό του στην Αρχή. Αλλά βέβαια δεν είναι εκεί το θέμα. Αλλά στο σημείο που πέφτει η κυβέρνηση για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τάκης avatar
    Τάκης 23/07/2008 22:08:25

    Εγώ πάντως την περιμενα αυτή τη μικρότητα και ειδικά από τον Αλογοσκούφη.

  2. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 23/07/2008 22:12:57

    Ο ορισμός της τέλειας ξεφτίλας η δήλωση ...Μπράβο στο παλληκάρι ,έχει και άλλους
    τέτοιους η κυβερνησάρα του Κωστάκη?

  3. Στάθης avatar
    Στάθης 23/07/2008 22:13:46

    Πρίν από 5 λεπτά διάβασα την είδηση στο site του Ε.Τ και σκέφθηκα ακριβώς το ίδιο. Αγγλοθρεμμένος αλλά η κατινιά έμφυτη.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/07/2008 22:16:32

    κύριε Αλογοσκούφη κύριε Αλογοσκούφη μην πέσεις από τα σύνεφα πάλι όταν ανακαλύψεις τον Σεπτέμβριο πόσα παίρνει ο ...Βουρλούμης που τον διώχνουν οι Γερμανοί.

    και προς Θεού μην το εκ λάβεις ως ειρωνικό σχόλιο, ενημερωτικό είναι.

    ΥΓ

    εύγε που ως Υπουργός του ΥΠΟΙΟ ανακάλυψε μετά από 2006 - 2007 - 2008, πόσος είναι ο μισθός του Προέδρου της Εποπτευόμενης από τον ίδιο αρχής

  5. anonimos avatar
    anonimos 23/07/2008 22:22:48

    Είναι αντιπερισπασμός στη μήνιση Μπρέσκου.

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/07/2008 22:23:35

    Φίλοι συμφορουμίτες,

    άν διαβάσετε το troktiko, θα διαπιστώσετε ότι, ο Αλογοσκούφης προχωρεί σε μηνύσεις κατα των Bloggs, ακόμα και άν μόνο τον αναφέρουν. Η αναφορά και μόνο τον ενοχλεί και την θεωρεί προσβολή και δυσφήμηση.

    'Ετσι τυχόν μετονομασίες όπως ο Γαϊδαρος αντί του Αλόγου μπορούν να αποτελέσουν την αρχή αλυσιδωτών αντιδράσεων, ακόμα και για τους σχολιαστές. Γιατί όταν δέν μπορεί να κτυπήσει τον Γαϊδαρο (συγγνώμην facorX) κτυπάει το σαμάρι!

    με φιλικούς χαιρετισμούς

    ΠΕΛΙΑΣ

  7. Xase avatar
    Xase 23/07/2008 22:55:49

    Η γυναικα του αλογο πηρε αν δεν απατωμαι 1000000Ε για μια υπογραφη. Αφου δεν ντρεπεται τι να πει κανεις.

  8. Xase avatar
    Xase 23/07/2008 22:56:35

    Ναι αυτη που προσπαθει να μεγαλωσει τα τεν=κνα της.

  9. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 23/07/2008 23:00:58

    Τρομάρα του ο μισθός είναι το πρόβλημα, για κάτι άλλα γαλάζια υποκείμενα που λυμαίνονται τον ευρύτερο δημόσιο τομέα, με μισθό 3 φορές του Ζορμπά και να έχουν αναλάβει μια υγιής & πλεονασματική επιχείρηση και σε χρόνο ρεκόρ να έχουν τινάξει τα πάντα στον αέρα. Για αυτούς κουβέντα το κάνουμε γαργάρα.
    Που θα πάει όμως θα γυρίσει ο τροχός ...... και τότε θα σας στείλουμε όλους πίσω στα λαγούμια σας γιατί εκεί είναι η θέση σας!

  10. ??? avatar
    ??? 23/07/2008 23:49:07

    Ρωτήστε τον κ. Αλογοσκούφη τι μισθό παίρνει ο κολλητός του Πρόεδρος της Κεφαλαιαγοράς κ. Αλέξης Πιλάβιος και ερευνήστε και σεις το θέμα.

  11. lotuseater2310 avatar
    lotuseater2310 24/07/2008 02:48:14

    ...εγώ απορώ για κάτι άλλο...ο Ζορμπάς ξέρει και μπορεί να αποδείξει πολλά που καίνε πολλούς κυβερνητικούς ακόμα και τον ίδιο τον Αλογοσκούφη... γιατί δεν το κάνει? ...

  12. Xase avatar
    Xase 24/07/2008 08:43:02

    Θα μπορουσε να το πει και διαφορετικα ο κ. Αλογοσκουφης. π.χ. του δωσαμε κατι παραπανω για να κλεισει τα ματια του αλλα αυτος δεν τοκανε και γιαυτο τον καταργησαμε.

  13. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 24/07/2008 10:13:51

    ΚΥΡΙΕ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ, Ο ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ Η ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΣΑΣ? ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΟ-ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΑΠΕΝΤΑΝΤΙ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ ΖΟΡΜΠΑ!

    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΜΥΚΟΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΠΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ "ΑΠΟΜΠΟΜΠΗ" ΤΟΥ ΖΟΡΜΠΑ!

  14. sailis avatar
    sailis 24/07/2008 10:47:53

    πλάκα εχει που πολλοί περίμεναν τη δήλωση του αλογοσκούφη για το μισθό του ζορμπά για να τον κακοχαρακτηρίσουν..το τι είναι ο αλογοσκούφης το εχουν κατανοήσει σχεδόν όλοι και πολλοί απο αυτούς που τον ψήφισαν. Δεν εχω την ιδια απορία με άλλους γιατί ο ζορμπάς αφού ξέρει πολλά δεν μιλάει..Τον γνώρισα στο Υπ. Αμυνας..είναι απίστευτα υπηρεσιακός, μυστικιστής, κρυψίνους και έντιμος! Δεν θα έβγαζε τίποτα σαν φήμη προς τα εξω..μόνο "στα πλαίσια της διαδικασίας και του νόμου"... Αν δεν εχουν ζορμπάδες οι κυβερνήσεις θα έπρεπε να τους ανακαλύπτουν...αλλά που?
    Εδω βιώνουμε καθημερινά την αποθέωση της αγυρτείας δοικούμενοι απο τους πλέον άχρηστους και ανεπαρκείς για το παραμικρό, που όμως εκλέγονται, οχι απο Σουηδούς η Φινλανδούς αλλά απο τον ιδιον μονίμως "γκρινιάζοντα" "υπερήφανο" Ελληνα πολίτη!





    απο

  15. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 24/07/2008 11:32:14

    Αυτοί οι επαίσχυντοι παρεξήγησαν εντελώς το θεσμό της Αρχής.. Νομίζουν πως είναι προκειμένου να προσφέρει μια επίφαση ελέγχου ύποπτων συναλλαγών στα πρόβατα (=εμάς) και τους κουτόφραγκους και ο μισθός του προέδρου της δίνεται για την εξαγορά του και την απόκρυψη όλων των ύποπτων συναλλαγών της "φαμίλιας" τους. Εξ ου και το ότι θεωρούν ότι δεν έκανε καλά τη δουλειά του! ΜΑΦΙΟΖΟΙ!

    Αλήθεια αυτός ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου τι έχει να πει για τις κατηγορίες του κ. Ζορμπά στο πρόσωπό του? Ούτε καν μια απάντηση?

  16. mareli avatar
    mareli 24/07/2008 14:22:04

    Του Φ. Καλλιαγκόπουλου από την Καθηερινή

    "Τα πιο σκληρά του όμως βέλη τα έστρεψε κατά των εισαγγελέων Εφετών και Αρείου Πάγου κ. Κολιοκώστα και Σανιδά. Γνωστοποίησε μάλιστα ότι τον Μάιο του 2007, όταν ερευνούσε την υπόθεση των ομολόγων και ζήτησε δέσμευση των λογαριασμών της North Asset Management του κ. Παπαμαρκάκη στο Λονδίνο, ο κ. Σανιδάς απέρριψε το αίτημα για δικαστική συνδρομή, παρά τη σύμφωνη γνώμη του τότε υπουργού Δικαιοσύνης κ. Αν. Παπαληγούρα. Πάντως, αργά χθες το βράδυ, με ανακοίνωσή της η Εισαγγελία του Αρείου Πάγου χαρακτήρισε τις σχετικές αναφορές του κ. Ζορμπά «απολύτως ανακριβείς», ενώ σημείωνε πως ο κ. Ζορμπάς και η Αρχή είχαν το δικαίωμα από μόνοι τους να κινηθούν για τη δέσμευση των λογαριασμών Παπαμαρκάκη «και εάν δεν έπραξαν τούτο, είναι προφανές ότι δεν εξετέλεσαν το καθήκον τους»

    Ο κ. Ζορμπάς και η Αρχή είχαν το δικαίωμα από μόνοι τους να κινηθούν για τη δέσμευση των λογαριασμών Χριστοφοράκου, Μαυρίδη και Θ. Αναστασιάδη και εάν δεν έπραξαν τούτο, είναι προφανές ότι δεν εξετέλεσαν το καθήκον τους.
    Αυτά καταλαβαίνω εγώ από την ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοίνωση της Εισαγγελίας του Αρείου Πάγου και το κόστος των 11.000€ (μικτά) είναι βαρύ για τον Έλληνα φορολογούμενο, όταν ο αμειβόμενος "δεν εκτελεί το καθήκον του"

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/07/2008 15:16:20

    @mareli: φίλε, χρωστάς μια απάντηση στο σχόλιο 41 του "Μήνυση κατά του υπουργού Οικονομικών για …χρέη". Μπορεί να μην το έχεις δει, γι' αυτό στο λέω εδώ.

    Παρεμπιπτόντως, συμφωνώ με το νυν σχόλιό σου, μέχρι να ακούσουμε τι λέει κι ο Ζορμπάς, -κι αν, βέβαια, απαντήσει σ' αυτό.

  18. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 24/07/2008 16:55:19

    Μου κάνει εντύπωση η άποψη ότι η Αρχή μπορούσε να κινηθεί από μόνη της για τη δέσμευση (τονίζω: ΔΕΣΜΕΥΣΗ όχι "άνοιγμα" κινήσεων) τρ. λογαριασμών και μάλιστα στο εξωτερικό. Νομίζω πως για κάτι τέτοιο απαιτείται δικαστική συνδρομή, αίτημα που προφανώς κατατίθεται από την εισαγγελία. Προφανώς εννοούν ότι δε συνεργάστηκε με την αντίστοιχη αρχή στο Λονδίνο. Δε γνωρίζω περισσότερα.
    ν 3424/2005 που προβλέπει τα σχετικά με την ίδρυση και λειτουργία της Αρχής:
    http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3424_05.htm (αρ.7)

    Δεν έχουμε όλοι τα στοιχεία για να υποστηρίξουμε ότι ο Ζορμπάς υπήρξε άριστος σε όλα του στην επιτροπή. Όμως έχουμε το υπαρκτό πόρισμα των ομολόγων που η δικαιοσύνη "έβαλε στο συρτάρι" με προφάσεις. Οπότε? Και εκεί που λειτούργησε ο θεσμός, η δικαιοσύνη τον υπονόμευσε.

    Όσο για το μισθό του Ζορμπά, δε νομίζω ότι εκπλήσσεται κανείς. Απλά αναλογιστείτε τα ποσά για τα οποία (έστω υποχρεούται να) κάνει ελέγχους. Θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερος. Δείτε και μισθούς προέδρων ΕΕΤΤ, επιτροπής ανταγωνισμού κλπ. Αλήθεια αυτή η τελευταία τι κάνει με τα καρτέλ και ποια η αποτελεσματικότητά της?

  19. mareli avatar
    mareli 25/07/2008 17:10:13

    Νομίζω ότι αν ισχύουν αυτά που αναφέρονται από το in.gr αποδεικνύουν ότι είναι τραγικό ένας Θεσμός όπως η ανεξάρτητη Αρχή καταπολέμησης "μαύρου" χρήματος να είναι υπόθεση ενός προσώπου και αυτό να συμβαίνει και με ευθύνη του προσώπου που κλήθηκε να υπηρετήσει το θεσμό εισπράτοντας 7000€ (καθαρά)!

    in.gr
    Συνεχίζεται η διαμάχη μεταξύ της κυβέρνησης και του Γιώργου Ζορμπά, με το υπουργείο Δικαιοσύνης να αμφισβητεί ευθέως τις καταγγελίες τού πρώην εισαγγελέα και να καλύπτει πλήρως τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Γιώργο Σανιδά.

    Συγκεκριμένα, με αφορμή τα όσα κατέθεσε ο κ. Ζορμπάς στην επιτροπή της Βουλής, όπου συζητήθηκε το νομοσχέδιο για την κατάργηση της Αρχής για το «μαύρο χρήμα», το υπουργείο με ανακοίνωσή του, την Παρασκευή, καλεί τον κ. Ζορμπά «αντί να επικαλείται 'σημειώματα' και 'αγγελιοφόρους'», να επιδείξει «τα συγκεκριμένα έγγραφα αιτήματα, τα οποία απέστειλε στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου και ως προς τα οποία ο τελευταίος αδράνησε».

    «Είναι περίεργο πως ο κ. Ζορμπάς αυτές τις τόσο 'σοβαρές παραλείψεις' της Εισαγγελίας του Αρείου Πάγου, που συνετέλεσαν στο να μη διαλευκανθεί η υπόθεση, δεν τις είχε καταγγείλει αμέσως μόλις έλαβαν χώρα, και όχι με τόση χρονική καθυστέρηση» τονίζεται στην ανακοίνωση, στην οποία επίσης προστίθεται ότι:

    «Είναι λυπηρό ότι ο πρώην εισαγγελέας κ. Ζορμπάς, στις όψιμες δηλώσεις του αυτές, παραβλέπει ότι αρμόδιος για τη διαβίβαση αιτημάτων δικαστικής συνδρομής είναι η Εισαγγελία Εφετών (στην οποία επίσης ουδέποτε υπέβαλε παρόμοιο αίτημα) και όχι η Εισαγγελία του Αρείου Πάγου».

    Το υπουργείο απαντά και στο αίτημα του μέλους του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Ντίνου Ρόβλια, ο οποίος ζήτησε την άμεση και κατά προτεραιότητα διερεύνηση της καταγγελίας κατά του κ. Σανιδά σε επίπεδο ποινικό και πειθαρχικό.

    «Είναι άξιο απορίας πως ο κ. Ρόβλιας ζητεί τη διερεύνηση των 'καταγγελιών' Ζορμπά σε βάρος του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, χωρίς να λαμβάνει υπ' όψιν την άμεση απάντηση του τελευταίου στις δηλώσεις Ζορμπά ενώπιον της Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής, με την οποία διέψευσε τους ισχυρισμούς του ως απολύτως ανακριβείς» αναφέρεται.

    Τέλος, ως προς τις αναφορές του κ. Ρόβλια, «για ηθελημένο κουκούλωμα» των 'καταγγελιών' του κ. Ζορμπά για την υπόθεση των ομολόγων, το υπουργείο καλύπτει πλήρως την Εισαγγελία του Αρείου Πάγου, χαρακτηρίζοντας «απολύτως πειστική και καταλυτική» την ανακοίνωσή της στην οποία «φωτίζονται η αλήθεια και οι ευθύνες του ίδιου του κ. Ζορμπά».

    Συγκεκριμένα, στην ανακοίνωση της Εισαγγελίας, υπογραμμίζονται τα εξής: «Ο κ. Ζορμπάς και η Αρχή είχαν δικαίωμα και καθήκον να επιδιώξουν, χωρίς τη χρονοβόρα παρέμβαση της εισαγγελικής αρχής, μέσω των αντιστοίχων αρχών των άλλων χωρών και, στην προκειμένη περίπτωση, της Μεγάλης Βρετανίας, το άνοιγμα και τη δέσμευση των λογαριασμών Παπαμαρκάκη. Εάν δεν έπραξαν τούτο, είναι προφανές, ότι δεν εξεπλήρωσαν το καθήκον τους».