#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2012 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν ξεχνώ...



της effie B.

Τις τελευταίες μέρες, καθώς οδεύουμε ακάθεκτα προς εκλογές πιο πρόωρες απ’ τις πρόωρες, και υπό την δημοσκοπική σύνθλιψη του ΠΑΣΟΚ γίνεται μια συντονισμένη προσπάθεια, μια συγκόληση τυπου LO-VE με σκοπό τη διατήρηση του όλον Πασοκ.

Με σκοπό τη διάσωση ενός κομματικού κουφαριού, ό,τι τέλος πάντων απέμεινε από το πάλαι ποτέ κραταιό ΠΑΣΟΚ, και με βλέψεις σ’ ένα μέλλον που μόνο αυτοί φαίνεται να έχουν δικαιωμα να διεκδικούν. Γιατί το δικό μου το έκλεψαν. Το καταλήστεψαν! Και έβαλαν σε εφαρμογή δόλιο σχέδιο για βελούδινο περασμα της αρχηγίας από τον έναν στον άλλο, έτσι ώστε να προστατευτεί με ασυλία και επλεκτική λαική «αμνησία» ο προηγούμενος, καθότι τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα και η κοινωνία αγρίεψε! Και στήνονται ειδικά και λαικά δικαστήρια.

Εγω όμως δεν ξεχνω! Δεν ξεχνώ κανέναν και τίποτε από την καταστροφική τους πορεία.

Δεν ξεχνώ τις μέρες και την πολιτεία του ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου και των συν αυτώ!

Δεν ξεχνώ οτι ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου εκλέχτηκε στην πρωθυπουργία της Ελλάδας τον Οκτώβριο του 2009 με βασικό του σύνθημα ενα τεράστιο ψέμα. Λεφτά υπάρχουν. Λεφτα υπήρξαν μόνο στην άρρωστη φαντασία του.

Δεν ξεχνώ οτι είχε συνεννοηθεί πριν την εκλογή του στην πρωθυπουργία με το ΔΝΤ για την υπαγωγή της πατρίδας μου στην στραγγαλιστική, θανατηφόρα του αγκαλιά.

Δεν ξεχνώ οτι μαγείρεψε το δημοσιονομικό έλλειμμα της χώρας μου σε επίπεδα πολύ πάνω από αυτά που θα καθιστούσαν το δημόσιο χρέος βιώσιμο.

Δεν ξεχνώ οτι μετέτρεψε με ύπουλη μαεστρία το πρόβλημα χρέους σε πρόβλημα δανεισμού, λοιδορώντας, απαξιώνoντας και κάνoντας τη χώρα μου περίγελο διεθνώς, οδηγώντας την στη χρεωκοπία.

Δεν ξεχνώ οτι δεν δίστασε με την παρουσία του να βρωμίσει την εσχατιά της Πατρίδας μου, το όμορφο Καστελόριζο ανακοινώνοντας την υπαγωγή μας στο ΔΝΤ και στο επαίσχυντο μνημόνιο!

Δεν ξεχνώ οτι εκτόξευσε την ανεργία στα ύψη. Στέρησε το όραμα και την ελπίδα από τους νέους διώχνοντας τους στην ξενιτειά. Μας στέρησε τον ανθό των ανθών μας! Για πρώτη φορά τα παιδιά μας δεν πήραν τα σχολικά τους βιβλία. Μόνο τα στοίβαξαν σε παγωμένες αίθουσες μοιράζοντας τους εξευτελιστικά συσσίτια. Σαν σε πόλεμο!

Δεν ξεχνώ οτι βούλιαξε έναν ολόκληρο λαό στη θλίψη και τη δυστυχία, στην ανέχεια και τη φτώχεια, στην πείνα και την εξαθλίωση. Γέμισε ο τόπος άστεγους. Οδήγησε πλήθος κόσμου στην απόγνωση και την απελπισία. Πολλοί αυτοκτόνησαν...

Δεν ξεχνώ οτι ο Γιώργιος Ανδρέα Παπανδρέου δεν έδρασε μόνος του.

Είχε και «συνεργάτες». Είχε συνενόχους!

Τον Βενιζέλο, τον Λοβέρδο, την Διαμαντοπούλου, τον Χρυσοχοίδη και πολλούς άλλους ασήμαντους κηπουρούς.

Και όλοι μαζί διέλυσαν και κατέστρεψαν τη χώρα μου. Και το έκαναν ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ! Και ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ! Επιχειρηματολογώντας γι αυτό!!

Φορολόγησαν άγρια ο,τι κινείται και δεν κινείται, στέγνωσαν την αγορά, κατέστρεψαν κάθε ελπίδα ανάπτυξης, βύθισαν τη χώρα σε πέντε συνεχή χρόνια ύφεσης. Χειρότερα και από πόλεμο!

Πολέμησαν με λύσσα και όλα τα ΜΕΣΑ την ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ. Και τώρα, μετά την ολοκληρωτική καταστροφή  που προκάλεσαν, προσπαθώντας να διασώσουν το κομματικό τους τομάρι και το πολιτικό τους «μέλλον», «μεταμελημένοι» παραδέχονται απλά ότι ήταν ένα ολέθριο πολιτικό λάθος. Δεν τιμωρήθηκε κανείς. Τα λάθη βλέπετε δεν επισύρουν τιμωρίες! Μόνο διορθώσεις!

Και τώρα, λίγο πριν το τέλος, προσπαθούν να εξαγνιστούν φορτώνoντας τα πάντα σε έναν αποδιοπομπαίο τράγο. Εκδιώκοντας τον με μαεστρία από το μαντρί, και πουλώντας του προστασία. Πρωτόγονη, ζωώδης συμπεριφορά! Αγρια ένστικτα! Τα πάντα για την εξουσία!
Ευτυχώς όμως τώρα ξέρω. Κυρίως δεν ξεχνω!!
Δεν ξεχνώ τις μέρες και την πολιτεία του Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου και των συν αυτώ, Βενιζέλου, Λοβέρδου, Διαμαντοπούλου, Χρυσοχοίδη και άλλοι πολλοί σπιθαμιαίοι!

Δεν ξεχνώ οτι ο Γιώργος Παπανδρέου και οι συν αυτώ γύρισαν τη χώρα μου δεκαετίες πίσω!

Δεν ξεχνώ ότι ο Γιώργος Παπανδρέου και οι συν αυτώ μου κλέψαν το μέλλον μου!

Δεν ξεχνώ οτι ο Γιώργος Παπανδρέου και οι συν αυτώ, Βενιζέλος, Λοβέρδος, Διαμαντοπούλου, Χρυσοχοίδης, και άλλοι πολλοί σπιθαμιαίοι,

κατέστρεψαν τη χώρα μου!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 05/02/2012 14:14:53

    Έτσι απλά!
    Δέν ξεχνάμε!
    ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ !
    Μέχρι να έρθει λυτρωτικά η Νέμεση!
    Κραδαίνωντας την σπάθα της...

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ ΙΩΝΑΣ 05/02/2012 20:53:02

      που μας εμπλεξε ο αχαρακτηριστος...

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ Κωσταντινος Π. 05/02/2012 20:55:20

        τον βλεπω τωρα να φευγει απο του Μαξιμου και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.
        αναρωτιεμαι πως αντεχει ο Σαμαρας να συνομιλει πεντε ωρες μαζι του!
        σε τι περιπετεια μπηκαμε εξ αιτιας του!

    • Michal.V. avatar
      Michal.V. @ ΙΩΝΑΣ 06/02/2012 23:42:03

      Ίωνα θα έρθει άραγε η Νέμεση; Γιατί όλα αυτά τα καθάρματα από ερινύες δεν πρόκειται να διωχθούν. Πολύ αμφιβάλλω. Το είπα και άλλοτε:Όπως τώρα αναγνωρίζουν τα λάθη τους, θα αναγνωρίσουν για μια ακόμα φορά και τις πολιτικές ευθύνες τους και θα καθαρίσουν. Στον περήφανο Ελληνικό λαό όμως εναπόκειται μα μην τους αφήσει, παραβλέποντας ασυλίες και παρόμοιες μαλακίες και ακόμα αν καταστεί δυνατόν να τους λιντσάρει όπως τον Καντάφι. Εκεί μας 'έχουν φτάσει.-

  2. ΕΦΗ avatar
    ΕΦΗ 05/02/2012 14:23:33

    ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!!ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΑΝ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΛΑΟ,ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ Κ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΑΝ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΕΜΑΣ Κ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!!ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ!!ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΔΟΤΩΝ!!!ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ Κ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΑΝ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ!!!ΤΟΥΣ ΣΙΧΑΜΕΡΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΟΥΣ!!!!!ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ Κ ΑΥΤΟΙ!!!ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΟΡΓΗ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΥΤΟ!!

    • Michal.V. avatar
      Michal.V. @ ΕΦΗ 06/02/2012 23:44:32

      Μπράβο ΄Εφη! Αυτούς τους ξέχασα εγώ.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/02/2012 14:25:28

    Επειδή μέχρι τώρα ούτε εγώ τα έχω ξεχάσει τα έργα τους και μαζί και του Σημίτη με τους δικούς του κηπουρούς (Σταθόπουλο, Ευθυμίου, κ.ά.) καλό είναι να εκτυπώσουμε το παραπάνω και να το βάλουμε κάπου που να περνάει το μάτι συχνά για να τα θυμόμαστε ωσότου τιμωρηθούν παραδειγματικά!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γεώργιος Τ. 05/02/2012 14:26:46

      Δεν αναφέρω τους φταίχτες της κυβέρνησης του ΚΚ επειδή πολλοί έχουν μείνει εκτός πολιτικής και οι υπόλοιποι στις εκλογές θα αρπάξουν ένα δείγμα μνήμης...

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Γεώργιος Τ. 05/02/2012 14:31:29

      εγώ πάντως Γεώργιε Τ., θα το τυπώσω και θα το κρεμάσω και θα το μοιράσω!
      έτσι γιατί δεν πρέπει να ξεχάσουμε ΠΟΤΕ τα δεινά στα οποία μας έβαλε ο Γ.Α. Παπανδέρεου και όλος ο από γύρω του συρφετός!!

  4. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 05/02/2012 14:26:58

    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΩΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΗ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΘΑ "ΔΙΝΕΙ ΔΑΓΚΩΤΟ" ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.... Ο ΛΑΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΝΟΧΟΙ ...ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ....ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΦΥΛΑΚΗ ΕΝΝΟΥΜΕ ΦΥΛΑΚΗ!!!!

    • Michal.V. avatar
      Michal.V. @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 06/02/2012 23:48:45

      Όπως είπε ο αείμνηστος Καραμανλής: " Όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια".-

  5. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 05/02/2012 14:36:05

    Ετσι είναι ....ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ !
    Και δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ αυτούς που θα πουν "ναι" στην προδοσία.

  6. Απορία avatar
    Απορία 05/02/2012 14:44:59

    Επίσης effie δεν θα ξεχαστεί η σημερινή συνάντηση των πολιτικών αρχηγών και τι συμφώνησε και εισηγήθηκε ο καθένας...

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 05/02/2012 14:46:36

    Επειδή δεν πρέπει να ξεχνούμε, ας θυμηθούμε τον GAP Μινχάουζεν με τα Μινχαϊζενάκια του ΠΑΣΟΚ τι έλεγαν και τι έκαναν κατόπιν!
    Καλό θα μας κάνει! Ιδού μερικά μόνο από τα πολλά:
    ΨΕΜΑ. Στήριξη του εισοδήματος μας έλεγε το Πασοκ, με αυξήσεις πάνω από τον πληθωρισμό, έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης, μέτρα προστασίας των δανειοληπτών και των υπερχρεωμένων νοικοκυριών, καταπολέμηση της ακρίβειας, πάγωμα των τιμολογίων των ΔΕΚΟ για ένα χρόνο, ριζική φορολογική μεταρρύθμιση που προωθεί την αναδιανομή.
    ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ τη ζούμε!
    ΨΕΜΑ. Αναθέρμανση της αγοράς μας έλεγε το Πασοκ και ενίσχυση της οικονομικής δραστηριότητας, με την αύξηση των δημοσίων επενδύσεων, μέτρα για ένεση ρευστότητας στην αγορά, αλλαγή του «Τειρεσία» και πρωτοβουλίες για τη βελτίωση του επιχειρηματικού περιβάλλοντος.
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ακριβώς σήμερα!
    ΨΕΜΑ. Νοικοκύρεμα στα δημόσια οικονομικά έλεγε το Πασοκ, με ριζικές τομές για την καταπολέμηση της σπατάλης και την ενίσχυση των φορολογικών εσόδων με πλήρη αναδιάρθρωση της φορολογικής διοίκησης και των μηχανισμών ελέγχου.
    Εδώ κι αν δεν είπαν ΑΛΗΘΕΙΑ!
    ΨΕΜΑ. Έλεγε το Πασοκ ότι δεν υπάρχει κρίση και ότι οι χώρες του εξωτερικού τα έχουν καταφέρει καλύτερα.
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι τυφλή!
    ΨΕΜΑ. Έλεγε το Πασοκ θα πατάξει τη φοροδιαφυγή και θα προκαλεί ισχυρό πλήγμα σε όσους φοροδιαφεύγουν.
    ΑΛΗΘΕΙΑ τα κατάφερε μια χαρά!
    Και το μεγαλύτερο που έγινε σύνθημα, τραγούδι και ήχος ειδοποίησης σε κάθε κινητό!
    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
    Θα μπορούσα να συνεχίσω το κατεβατό, αλλά κουράζομαι να γράφω. Ας αφήσουμε τους ίδιους να μιλήσουν:
    http://www.youtube.com/watch?v=2fx4gikqL_s&feature=related

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ Δαναός 05/02/2012 16:24:21

      Τη μόνη αλήθεια στο βίντεο την είπε ο Λοβέρδος: " Ο υποκριτής θα φανεί ποιος είναι αν κερδίσει τις εκλογές και δεν πραγματοποιήσει τις υποσχέσεις του".

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/02/2012 14:51:21

    Πέστα Έφη. Να αγιάσει το στόμα σου. ΟΧΙ, δεν ξεχνάμε. Χαιρετισμούς...

  9. juliet avatar
    juliet 05/02/2012 14:59:07

    Δεν χρειάζεται να τυπωθεί σε κανένα χαρτί ,μέσα στο μεδούλι μου υπάρχουν δυό λέξεις : ΘΥΜΑΜΑΙ -ΤΙΜΩΡΩ.
    Είναι χαρακτηριστικό του Ελληνα να ξεχνά και ν΄επαναλαμβάνει τα λάθη.Τα λάθη που πληρώνει ,τα λάθη που φορτώνεται αν του υποσχεθούν εύκολο χρήμα .Τα χέρια που δουλεύουν ,το μυαλό που δημιουργεί είναι τα λεφτά ,είναι ο πλούτος της Πατρίδας μας και οχι οι ξενόφερτοι τεμπέληδες που μας πουλάνε ηθικολογίες και ζούνε από το αίμα του βασανισμένου λαού μας .Που θεωρούν την στέρηση του φαγητού από τα παιδιά,τους γέροντες ,τους Ελληνες πολίτες σαν ποσοστά γκάλοπ, σ΄ενα κύκλο που θα υπάρχει η ευημέρια των λίγων ,και η ανέχεια των πολλών .ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΠΟΤΕ !
    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ!!!Θα θυμάμαι και τους απογόνους τους γιατί ο λαός μας ο σοφός λέει το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει.

  10. Μπέμπης avatar
    Μπέμπης 05/02/2012 15:06:56

    Εγώ πάλι, ξέρετε τι δεν ξεχνώ;
    Δεν ξεχνώ ότι παρά το ότι τους είπαν κοπρίτες που "μαζί τα φάγαμε", παρά το ότι τους έκοψαν τους μισθούς κατά 25%, σε όλες τις συνδικαλιστικές εκλογές των ΔΕΚΟ, η παράταξη που πρόσκειται στο ΠΑΣΟΚ εκλέγεται σταθερά με ποσοστό 80-85%!
    Όπως δεν αλλάζουμε ομάδα αν αυτή υποβιβαστεί στη Β' Εθνική, έτσι και οι ΠΑΣΟΚτσήδες θα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία. Και μετά τη Δευτέρα Παρουσία... θα βρίσκονται στο φοβερό βήμα, θα βλέπουν μπροστά τους τον Χριστό και τους αγγέλους, και θα ψάχνουν με το βλέμμα να βρουν τον Αντρέα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Μπέμπης 05/02/2012 15:38:55

      χαχα...φτερά Αγγέλων ο Αντρέας; μόνο ένας πασοκτζής θα το πίστευε...

      • Μπέμπης avatar
        Μπέμπης @ ΕΥΑ 05/02/2012 16:03:42

        Αν πρόσεξες Εύα, είπα ότι οι ΠΑΣΟΚτσήδες θα τον ψάχνουν, αλλά φυσικά δεν θα τον βρίσκουν!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Μπέμπης 05/02/2012 16:06:30

          χαχα! συγγνώμη, βιάστηκα...

  11. Y. avatar
    Y. 05/02/2012 15:28:13

    30/11/2011, “Από το ’74, το μότο των αδελφών Κυπρίων ήταν το “δεν ξεχνώ”. Θα το υιοθετήσουμε και εμεις για όλα αυτά που έγιναν
    Όποιες και να είναι οι εξελίξεις, ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ”

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/02/2012 15:37:14

    Κοίτα σύμπτωση..ούτε εμείς ξεχνάμε..πώς θα μπορούσαμε άλλωστε..
    ΥΓ: Η μεγαλύτερη τιμωρία τους δεν θα είναι το να μην επανεκλεγούν...η χειρότερη τιμωρία τους θα είναι να αναγκαστούν να ζουν με 100 ευρώ το μήνα...τόσα αφήνουν και σε μας...

  13. kostis avatar
    kostis 05/02/2012 16:00:40

    Μην ανησυχείτε !!!!! Μέχρι να πάθω Alchimer το ÖLON ΠαΣοΚ θα κάνει συντροφιά στον Δημιουργό του !!!!!

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/02/2012 16:06:37

    effie B όχι μόνο επανήλθες, αλλά επανήλθες και αγριεμένη!!!!!

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/02/2012 16:21:19

    Εφή στο "δεν ξεχνώ" σου, να μου επιτρέψεις να συμπληρώσω και τον χειρότερο όλων, τον εκτελεστή της συμμορίας του Μνημονίου, αυτόν που εξετέλεσε και έφερε εις πέρας στις λεπτομέρειές του το καταχθόνιο σχέδιο εις βάρος της χώρας και που εξακολουθεί να την εκτελεί με κάθε του κίνηση από το Υπουργείο που ΑΚΟΜΗ έχει στην κυβέρνηση Παπαδήμου: Τον Παπακωνσταντίνου.

    Είναι για μένα ο πρώτος και βασικός ένοχος. Αν δεν ήταν αυτός εκεί, ακόμη και ο ΓΑΠ δεν θα μπορούσε να κάνει τόσο πολλά εις βάρος της χώρας.

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Επώνυμος 05/02/2012 16:49:01

      Συμφωνώ απόλυτα.
      Πολυετής κάθειρξη για αυτό το σίχαμα.
      Υπόθεση ΕΛΣΤΑΤ+εκβιασμός δημοσίου υπαλλήλου, μέσα χωρίς πολλά πολλά.
      Αυτόν ακόμη και αν η κάστα των πολιτικών δεν προσωρήσει σε παραπομπές δεν τον σώζει τίποτα. Είναι τελειωμένος για την Ελλάδα.
      Του συστήνω να διαβάσει τι έκανε μετά το 1922 ο Αριστείδης Στεργιάδης και να ακολουθήσει το παράδειγμά του, αλλιώς θα λιντσαρισθεί από τα θύματά του στους αθηναικούς δρόμους.

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/02/2012 17:02:34

    Έφη, δεν μπορώ να ξεχάσω τη γενεσιουργό αιτία, τον εκμαυλιστή, τον αήθη καταστροφέα.
    Ανδρέας.
    Όλα τα ανεπαρκή μειράκια, συγγενείς και μη, που μαύρη μοίρα το έφερε να κυβερνήσουν τη χώρα, απέκτησαν πολιτική οντότητα ως ακόλουθοι και τρεχαλατζήδες του Φαύλου.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Προφήτης 05/02/2012 21:58:58

      Αυτός ήταν ο πιο άτυχος από όλους. Γιατί "έφυγε" στα "ντουζένια" του με εκατομμύρια ακόμα να τον υμνούν, χωρίς να μαζέψει ένα έστω αργύριο τιμωρίας σε αυτή τη ζωή για τα τελώνια. Και αυτά σε κατεδαφίζουν γρήγορα και με συνοπτικές διαδικασίες στα χειρότερα βάθη της κόλασης. Για όσους γνωρίζουν περί τελωνίων στην χριστιανική παράδοση...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ TopGunZ 05/02/2012 22:04:31

        Top, σε ευχαριστώ.
        Ξέρεις γιατί.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Προφήτης 05/02/2012 22:27:26

          Ούτε να το συζητάς, τιμή μου και μακάρι να μην χρειαζόταν.

    • Nick63 avatar
      Nick63 @ Προφήτης 05/02/2012 22:20:46

      Πόσο εύκολα βρίσκουμε άλλοθι, προφήτη...
      Φτηνές δικαιολογίες μιά ζωή, τα στραβά και τα ανάποδά μας να τα φορτώνουμε κάπου αλλού (όχι ότι είναι άμοιρος ευθυνών ο Α.Γ.Π.).
      Μας εκμαύλισαν, μας κατέστρεψαν, μας βίασαν εμάς τους πτωχούς...χωρίς να θέλουμε βεβαίως, είμαστε μικροί και αθώοι και πάνω απ΄όλα έντιμοι και πάλευκοι...
      Δεν γνωρίζαμε μέχρι τότε να "λαδώνουμε", να κάνουμε συνδιαλλαγή με δημόσιους λειτουργούς, να σηκώνουμε αυθαίρετα, να...να...να...
      Σταματήστε να χαϊδεύετε αυτιά επιτέλους και πείτε ότι υπάρχει και η έννοια του καθήκοντος και της ατομικής ευθύνης του καθενός απο εμάς, διάολε!...

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Nick63 05/02/2012 22:26:53

        Ακόμα και να τα έκαναν μερικοί (το πρώτο πρόσωπο κρατείστε το για τον εαυτό σας), κανείς δεν είχε τολμήσει να το θεωρήσει ανάξιο λόγου και σχεδόν να το "νομιμοποιήσει".

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/02/2012 17:08:47

    Χμμ...
    Τον Στεργιάδη τον πλήρωνε η Αγγλία να κάθεται στο Μόντε Κάρλο (ή στις Κάννες, δεν θυμάμαι...) μέχρι να πεθάνει.
    Για τις υπηρεσίες που τής είχε προσφέρει.

    Για τον Παπακωνσταντίνου υπάρχουν πολύ περισσότεροι που θα έπρεπε να πληρώνουν. Μόνο που οι σημερινοί είναι αρπακτικά, χρησιμοθήρες.
    Σε χρησιμοποιούν και σε πετάνε σαν στυμένη λεμονόκουπα.
    Πάντως δεν θα χαθεί ο Παπ.
    Αν γλυτώσει το Ειδικό Δικαστήριο. Στο οποίο δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος ότι θα παραπεμφθεί.

  18. PhD avatar
    PhD 05/02/2012 17:42:41

    Συγχαρητήρια!
    Συμφωνώ απόλυτα!
    Φυσικά και δεν θα ξεχάσουμε. Το πιο σημαντικό είναι να μην ξεχάσει και ο επόμενος Πρωθυπουργός και επιτέλους να τιμωρηθεί και κάποιος από αυτούς που κατέστρεψαν τη Χώρα μας!

    • Michal.V. avatar
      Michal.V. @ PhD 06/02/2012 23:56:33

      PhD το 1922 έξι δίκαια ή άδικα, άλλο θέμα, πήγαν στο απόσπασμα. Έτσι πάλι καλώς ή κακώς ικανοποιήθηκε σχετικά το περί δικαίου αίσθημα του λαού.

  19. ΑΧΙΛΛΕΑΣ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ 05/02/2012 17:48:27

    Και να ήταν μόνο αυτά... Αίσχη έκαναν παντού... Διέλυσαν τα πάντα στη χώρα... Το κράτος, τον ιδιωτικό τομέα, τον κοινωνικό ιστό!!!

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ 05/02/2012 17:53:30

      μας κατεστρεψαν!
      μας εξαθλιωσαν.
      το Γουδη θα ειναι λιγο...

  20. rally monkey avatar
    rally monkey 05/02/2012 19:13:06

    πόσο αραγε απέχουν οι θεσεις της 'επίσημης ΝΔ' απο το κειμενο ;

  21. Nick63 avatar
    Nick63 05/02/2012 20:06:58

    Βάλτε και τον Κωστάκη στο κάδρο, έκανε κι' αυτός ότι μπορούσε...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Nick63 05/02/2012 22:01:11

      Τον Σκανδαλίδη? Τον Γείτονα? Τον Λαλιώτη? Γιατί πάει κάπου το μυαλό μου για κάποιον άλλον να αναφέρεσαι και αναρωτιέμαι γιατί ακόμα στην Ιπποκράτους επιμένουν με το Τάγμα Μπλακμπεριφόρων.

  22. TopGunZ avatar
    TopGunZ 05/02/2012 22:06:45

    Έχουν γραφτεί ανεξίτηλα τα ονόματά τους στην ψυχή μας. Με δάκρυα. Με ιδρώτα. Για κάποιους από εμάς ακόμα και με αίμα δικών μας ανθρώπων. Δεν ξεχνάμε ούτε τους πρωθυπαίτιους, ούτε τα ακροβατικά τσιράκια τους, ούτε τους γκεμπαιλίσκους της φακής, ούτε φυσικά και τους κάθε κατακαημένους δοσίλογους που προσπάθησαν να χτυπήσουν τον μοναδικό άνθρωπο που φώναζε σαν την Κασσάνδρα και κανείς δεν τον άκουγε. Αλλά το αίμα μας κοχλάζει και γλυκοκαίει, γιατί ξέρουμε ότι η Νέμεσις είναι πιστή στο ραντεβού της...ακόμα και αν αργεί...

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 05/02/2012 22:46:51

      Καλησπέρα,
      και η μέρα της τιμωρίας όλων αυτών θα γαληνέψει τις ψυχές των αδικοχαμένων και θα γλυκάνει τον πόνο των ταλαιπωρημένων.

  23. Nick63 avatar
    Nick63 05/02/2012 22:30:25

    Όχι, τον άλλο εννοώ που ήθελε να...επανιδρύσει το κράτος φεσώνοντάς μας μέχρι τα μπούνια, μπας και ξεμείνουμε από δημοσίους υπαλλήλους!

  24. TopGunZ avatar
    TopGunZ 05/02/2012 22:44:33

    Σημίτη? Χα, για δες, αυτόν τον σκυφτάκο τον είχα ξεχάσει...

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/02/2012 22:45:09

    εγώ effie B δεν ξεχνώ την προεκλογική ομιλία του στην ΔΕΘ. Και αν το σκεφτείς είχε ...δίκιο. Είχε πει "αν σήμερα βάλουμε φόρους και κόψουμε μισθούς θα έρθει ο φάυλος κύκλος της κατάρρευσης"

    Ο ΓΑΠ έιναι φουκαράς, και εάν δεν είχε κάνει 4-5 χοντρομακακίες, θα μου ήταν και ...συμπαθής. Ο ΜΕΓΑΣ κατστροφέας, λαοπλάνος , εκμαυλιστής, ψεύτης και ό,τι άλλο, ήταν ο ΑΓΠ. Στον ΑΓΠ χρωστάμε την Άλωση.

    Χάρη στον ΑΓΠ καθόμαστε με μηδενική προοπτική και δήθεν παζαρεύουμε για 13 και 14 μισθό. Ο ΑΓΠ νομιμοποίησε το δωράκι των 500.000.000.

    Όλοι αυτοί που περιγράφεις είναι το Γερμανικό κόμμα, μην έχουμε ψευδαισθήσεις. Δεν υπάρχει πράσινο Γερμανικό κόμμα και μπλέ Γερμανικό κόμμα. Γερμανικό είναι . Σε πληρώνει και αφού σε απαυτώσει παίρνει τα λεφτά πίσω.

  26. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/02/2012 22:49:29

    Nick63 , εικάζω ότι το 63 είναι το έτος γέννησής σου. Αν ναι, θυμάσαι Ελλάδα πριν τον Ανδρέα.
    Δεν ήταν τέλεια αλλά ήταν κράτος ανεξάρτητο και ξεχρέωτο.
    Σήμερα είναι καταχρεωμένο και υπόδουλο.
    Αν, κατ' εσέ, γι' αυτό δεν φταίει ο ΑΓΠ και οι ακόλουθοί του μάς χωρίζει άβυσσος.

    Οι κοινωνίες διοικούνται από πάνω.
    Ο Ανδρέας εκμαύλισε μια κρίσιμη μάζα, αποφασιστικό ποσοστό του εκλογικού σώματος που του έδινε την εξουσία.
    Τις συνέπειες τις πληρώνουν οι υπόλοιποι.

    Μην μπλέκεις στη συζήτηση την ατομική ευθύνη γιατί δεν γνωριζόμαστε ώστε να μπορούμε να συγκρίνουμε τις ατομικές μας επιλογές και να συναγάγουμε αν, και ποιος, επηρέασε με αυτές την πορεία της χώρας.
    Μπορεί π.χ.να είσαι συνταξιοδοτηθείς στα 45 από ΔΕΚΟ.

    • Nick63 avatar
      Nick63 @ Προφήτης 06/02/2012 00:22:14

      Προφήτη, έχω 28 χρόνια στο ΤΕΒΕ & ΙΚΑ.
      "Σύνταξη στα 45 απο ΔΕΚΟ" ουδείς αρνήθηκε, ακόμη ίσως και οι συναγωνιστές σου.
      Αναφέρομαι στην ατομική ευθύνη, γιατί για μένα είναι η αφετηρία των πάντων.

  27. Θεόδορος avatar
    Θεόδορος 06/02/2012 00:03:03

    Πέστε ότι θέλετε. Τα χρόνια του Κωστάκη όπως λέτε θα τα αναπολούμε σαν τα καλύτερα για την χώρα, έτσι απλά!

  28. Γ.Η.Ρίνης avatar
    Γ.Η.Ρίνης 06/02/2012 00:46:27

    Δεν Ξεχνώ...

  29. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/02/2012 01:10:21

    Νίκο, η ανάληψη ευθύνης είναι η ύψιστη αρετή, αλλά το να συζητούν δυο ψευδώνυμοι για προσωπικές αρετές δεν στέκει.
    Μπορούν να επικαλεστούν ό,τι θέλουν.

  30. Archodas avatar
    Archodas 06/02/2012 20:58:41

    Ολοι εσείς που δεν ξεχνάτε (οπως και εγω), περιμένω να θυμηθείτε οταν ερθει η ωρα να αποφασίσετε για ολους αυτούς.

  31. Kst avatar
    Kst 06/02/2012 21:15:08

    Δυστυχως ξεχναμε..
    Οπως ξεχασαμε το "ευχαριστώ" για τα Ιμια, τα αισχη του Χρηματιστηριου, τα σκανδαλα, τις μιζες, την διαφθορα, τις κακες δημοσιες παροχες, τις προσληψεις απο το παραθυρο και πολλα αλλα...
    Και βγηκαν το 2000 και τους ξαναβγηκε το 2009. Και καποια στιγμη θα ξαναβγει. Πολυ απλα γιατι ξεχναμε.

  32. lamogio ΕΛΛΗΝΑΣ avatar
    lamogio ΕΛΛΗΝΑΣ 07/02/2012 13:15:49

    Αν ζούσαν σήμερα οί της Απριλιανής ΕΠΕΝΑΣΤΑΣΗΣ θα τρελενόταν.
    Ο λογος ?
    Αυτά που κάνανε αυτοί στα 7 χρόνια είναι τίποτα σε αυτά που γίνονται τα 2 τελευταία χρόνια.Δυστηχώς για εμάς σήμερα, κάποιος ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ, έστω και στήν εξορία, δεν υπάρχει.
    ΑΑΑΕΕΕΕΡΑΑΑΑΑΑ