13/07/2011 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν ξέρουμε ποιοι έχουν 150 δις ελληνικού χρέους!!!

Είμαστε για τα πανηγύρια!

Σοβαρότης μηδέν!

Ψάχνουμε να βρούμε σε ποιους χρωστάμε!

Και αυτοί δεν ….εμφανίζονται;

Όπως αποκάλυψε χθες ο κ. Βενιζέλος, ένας από τους λόγους καθυστέρησης για την αντιμετώπιση του ελληνικού χρέους, οφείλεται στο γεγονός οτι δεν ξέρουν τους κατόχους ελληνικών ομολόγων ύψους 150 δις ευρώ!!!

Αν είναι δυνατόν!

Δηλαδή δεν ξέρουμε σε ποιους χρωστάμε;

Και είμαστε σίγουροι ότι τα χρωστάμε;

Ελπίζω να μην περιμένουν τον Αστυνόμο ….Μπέκα να τους ανακαλύψει!

Οφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 13/07/2011 13:41:30

    αμα τα βρουνε ποιος τα εχει να μου γραψετε!
    Ρε μπας και τα εχει κανεις Νταβουτογλου?

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 13/07/2011 13:42:09

    Μισό λεπτό να ρίξω μια ματιά στο σεντούκι. Που τα έχω βάλει τα ομόλογα, που τα έχω βάλει ...
    Για ψάξτε και εσείς ρε παιδιά.

  3. jkr avatar
    jkr 13/07/2011 13:58:37

    Αληθινά το πιστεύετε;;

  4. man8os avatar
    man8os 13/07/2011 14:07:19

    Ειναι σοβαρο αυτο? Δηλαδη ο ΟΔΔΗΧ δεν εχει αρχειο?

    • Tassos avatar
      Tassos @ man8os 13/07/2011 14:09:13

      Φοβερά πράγματα!

  5. dx avatar
    dx 13/07/2011 14:12:23

    που ειναι το παραξενο ;
    στην δευτερογενη αγορα τα ομολογα μπορει να εχουν αλλαξει πολλες φορες χερια χωρις να ενημερωθει ο αρχικος εκδοτης .

    • Τάσος,Θεσσαλονίκη avatar
      Τάσος,Θεσσαλονίκη @ dx 13/07/2011 14:40:28

      Ακριβώς έτσι είναι!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Τάσος,Θεσσαλονίκη 13/07/2011 19:20:21

        Και, άν είναι έτσι, εικάζω ότι δεν μολογάνε για να μην τους ρίξουν την αξιολόγηση μετά οι οίκοι!

  6. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 13/07/2011 14:17:48

    ΣΟΒΑΡΟΤΗΣ ΜΗΔΕΝ: Μήπως είναι σοβαρό που τα οικονομικά της χώρας μας τα χειρίζεται ο Βενιζέλος;

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 13/07/2011 14:18:15

    Κάποιοι ζητούν τον έλεγχο του δημοσίου χρέους και κάποιοι άλλοι (οι πολλοί) σφυρίζουν κλέφτικα.

    Δηαλαδή ρε παιδιά δεν πρέπει να μάθουμε επιτέλους, τι έχουμε δανειστεί, από ποιους, με τι πειτόκιο, γιατί, που πήγαν τα λεφτά, ποιοι τα πήραν, ποιοι μεσολάβησαν, ποιοι διαπραγματεύθηκαν τα δάνεια, αυτοί που τα διαπραγματεύθηκαν πως μπήκαν στο δημόσιο και πως βγήκαν, πως εξελίχθηκε το χρέος και δημοσιονομικά ελλείμματα και πολλά άλλα ;;;

    Η διερεύνηση ασφαλώς και δεν πρέπει να γίνει από εξεταστική επιτροπή της βουλής...

    Είναι αδιάφορο αυτό;

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 13/07/2011 14:23:16

    Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε κάποιον με μισθό 1000 ευρώ. Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του, ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του.


    Βάσει ποιας λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει;


    Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;


    Αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει με το ΔΝΤ.


    Είδα στο διαδίκτυο τον κατάλογο με τα χρέη όλων των χωρών της γης. Ενδεικτικά:


    -Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.

    -Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.

    -ΟΙ ΗΠΑ με 13,5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 94% του ΑΕΠ της.


    Οπότε είναι προφανές ότι δεν έχει τόση σημασία το μέγεθος του χρέους όσο το ποσοστό του επί του ακαθαρίστου εθνικού προϊόντο.


    Μετά από μερικές ματιές στον πίνακα προκύπτουν κάποιες απορίες:


    Ερώτηση 1)
    Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;

    Ερώτηση 2)
    Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;

    Ερώτηση 3)
    Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;

    Ερώτηση 4)
    Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;

    Ερώτηση 5)
    Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία αλλά ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;

    Ερώτηση 6)
    Πως γίνεται ολόκληρος ο πληθυσμός της γης να χρωστάει το 98% των χρημάτων του και σε ποιόν τα χρωστάει τελικά;


    Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα, ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος;

    • alakran avatar
      alakran @ Κώστας 13/07/2011 14:29:17

      Μπράβο Κώστα!

      • pepito avatar
        pepito @ alakran 13/07/2011 15:38:41

        ΑΚΡΙΒΩΣ. ΚΑΙ -

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Κώστας 13/07/2011 14:42:30

      Πλησιάζεις...

    • Chris Theocharis avatar
      Chris Theocharis @ Κώστας 13/07/2011 14:42:32

      έλεος πια μ' αυτό το copy/paste του συγκεκριμένου άρθρου! τίποτα νεότερο έχουμε;

      • Enzo avatar
        Enzo @ Chris Theocharis 13/07/2011 14:45:43

        Βεβαιως! αν μπορειτε παρακαλω να απαντησετε στις ερωτησεις και μετα μπορουμε να πουμε , ελεος!

      • factorx avatar
        factorx @ Chris Theocharis 13/07/2011 14:54:09

        Από που copy/paste αγαπητέ;

        • Chris Theocharis avatar
          Chris Theocharis @ factorx 13/07/2011 15:56:31

          Εννοώ το copy/paste σχόλιο του Κώστα "Έχετε δανείσει 100 ευρώ ..." κλπ. Αν θες επισυνάπτω και τουλάχιστον 5 links σε διάφορα blogs.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ Chris Theocharis 13/07/2011 16:50:31

            Δηλαδή σε πείραξε το ότι έχει αναρτηθεί και σε άλλα μπλογκς και όχι το γεγονός ότι κανείς δεν μπορεί να δώσει μια ουσιαστική απάντηση σε αυτά τα απλά ερωτήματα;

          • Chris Theocharis avatar
            Chris Theocharis @ Κώστας 13/07/2011 23:57:48

            αυτοί οι ωχαδελφισμοί και οι απλουστεύσεις του τύπου "έλα μωρέ, σιγά που χύθηκε το γάλα, επειδή δεν έβαλα την 'πηγή' του σχολίου που έκανα", μπορούν να κάνουν τη διαφορά ανάμεσα σε έναν σοβαρό σχολιαστή που σέβεται τον εαυτό του και τους αναγνώστες του και σε έναν που απλά "φλυαρεί", συνήθως επαναλαμβανόμενος...
            ανάρτησε λοιπόν, Κώστα, ένα πρωτότυπο, φρέσκο, βαθυστόχαστο και αντιπροσωπευτικό του κριτικού χαρακτήρα σου (δικό σου) σχόλιο, και θα σου απαντήσω σε όσες ερωτήσεις θες, το αντικειμενικότερα δυνατόν.

    • aenaon avatar
      aenaon @ Κώστας 13/07/2011 16:57:48

      αποπειρα απαντησης :
      1)σημασία δεν έχει το πόσο χρωστάς αλλά αν μπορείς να εξυπηρετείς τους τόκους και χρεωλύσια σε ετήσια βάση.δλδ και 1 τετρακις ευρω να χρωστάς αν μπορείς σαν κράτος να πληρώνεις τα αντίστοιχα τοκοχρεωλύσια είσαι ΑΑΑ.Στην ελλάδα δημιούργησαν τεχνητή κρίση ώστε να ανέβουν τα επιτόκια δανεισμού (spread εναντι του επιτοκίου δανεισμού της γερμανίας) και να μην μπορούμε να δανειστούμε(μπορούμε δλδ αλλα με επιτόκιο 15% άρα καθαρά τοκογλυφικό-ένα επιτόκιο δανεισμού καθίσταται απαγορευτικό στο 7% και αυτήν τη στιγμή ιταλία και ισπανία βρίσκονται στο 5,5% και ανεβαίνουν)
      2) το αφγανιστάν είχε 16,6 δις $ ΑΕΠ το 2010.είναι χώρα που τα τελευταία 20 χρόνια έχει πάρει άπειρες χρηματοδοτήσεις από τις ΗΠΑ κυρίως(ίσως να είναι και τυχαίο το γεγονός ότι γύρω στο 1985 κατείχε το 5% της παγκόσμιας παραγωγής οπίου και σήμερα βρίσκεται >80%)
      3)δεν έχεις καταλάβει ότι το εξωτερικό δημόσιο χρέος αποτελεί εχέγγυο ανάπτυξης και φερεγγυότητας μιας χώρας(όταν αυξάνει το δημόσιο χρέος σημαίνει στα διεστραμμένα οικονομικά του νεοφιλελευθερισμού ότι αυξάνει η φερεγγυότητα καθώς όλοι τρέχουν να σε δανείσουν). μην ξεχνάς επίσης ότι το κοράνι απαγορεύει δια ροπάλου το δανεισμό χρημάτων με τόκο.
      4)η νορβηγία είναι το κράτος με το μεγαλύτερο δημόσιο τομέα. υπάρχουν πάνω απο 3000 δημόσιες επιχειρήσεις, οι οποίες όμως λειτουργούν με αυστηρά ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια. διαφάνεια παντού και δανείζονται για να επενδύουν. εννοείται ότι εξυπηρετούν τα ετήσια τοκοχρεολύσια και μάλιστα ο προυπολογισμός τους είναι πλεονασματικός(όπως και ο δικός μας κατά 3 δις αν δεν είχαμε τα τοκοχρεολύσια).
      5)βλέπε πάλι απάντηση 1. αν μπορείς να πληρώνεις τα ετήσια τοκοχρεολύσια μπορείς να χρωστάς από εδώ ως στον Άρη.
      6) www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/.../100819_debt_gr.pdf
      εδώ θα βρείς το επίσημο τριμηνιαίο δελττιο της ΤτΕ με αναλυτικά στοιχεία, αλλα και στην επίσημη ιστοσελίδα της ΤτΕ και του ΟΔΔΗΧ
      http://www.pdma.gr/%28S%28t0frta55khotkcbsrxr0hanf%29%29/ODDHX/fMain.aspx (ΟΔΔΗΧ)
      http://www.bankofgreece.gr/Pages/default.aspx(ΤτΕ)
      το δημόσιο χρέος όλων των χωρών συνήθως κατέχεται από διάφορους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς (τράπεζες, κερδοσκοπικά κεφάλαια, hedge funds, vulture funds κτλ)

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ Κώστας 13/07/2011 18:21:33

      7)ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ?

  9. Γρηγόρης Καραολίδης avatar
    Γρηγόρης Καραολίδης 13/07/2011 14:31:56

    Γιατί και για το υπόλοιπο χρέος έχουμε ακριβή εικόνα και πλήρη στοιχεία ;
    Έγινε αλήθεια λόγιστική επαλήθευση ΟΛΩΝ των επι μέρους κονδυλίων
    και προσαυξήσεων και ανατοκισμών κ.λ.π. ;
    Έγινε ποτέ ή απλά αρκέστηκαν οι φωστήρες μας στο ότι είναι σοβαροί και έντιμοι κύριοι οι δανειστές μας (και ομοίως αντιστοίχως και οι δανείστριές μας) και είναι βέβαιον ότι δεν μπορεί να μάς έχουνε υπερχρεώσει ....
    Εκείνος ο έρμος ο Λογιστικός Έλεγχος τού Χρέους ;;;

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/07/2011 14:36:32

    Έχουν και ιδιώτες ακάλυπτα ομόλογα (χωρίς τα CDS τους), που θα τα δουν να εξαερώνονται. Αυτοί καλύτερα να τα δώσουν χθές! και να αγοράσουν χρυσό.
    Η συναλλαγή αυτή από ιδιώτες είναι τόσο αυτοκτονική για αυτούς, όπως τότε με το χρηματιστήριο.
    Αν άκουγες τις τράπεζες και δεν "εβγαινες" το κεφάλαιο ήταν χαμένο.
    Αντίθετα, αν "έβγαινες" έγκαιρα είχες χάσει ένα 30% 40%.
    Η συμβουλή των τραπεζιτικών λαμόγιων τότε ήταν μία και μόνη: "μα, αν δεν "βγείτε" δεν υλοποιείται η ζημιά"! Χα χα χα !!!

    Ομόλογα καλυμμένα φυσικά, έχουν και κράτη, π.χ. Τουρκία. Αυτοί τα κρατούν και σορτάρουν συνεχώς, εφόσον έχουν και τα CDS τους πάντα.

    Έχουν και τα ασφαλιστικά ταμεία, τα οποία σύμφωνα με τις καταγγελίες Καζάκη, ενδέχεται να αγοράζουν ομόλογα από τα αποθεματικά τους και να τα μεταπωλούν σε λαμόγια, τα οποία λαμόγια δεν μπορούν να φαίνονται, διότι είτε ξεπλένουν χρήματα, είτε διότι είναι οι frontmen της πολιτικής / τραπεζικής /επιχειρηματικής ληστοσυμμορίας, εγχώριας και ξένης.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/07/2011 14:39:15

    Έχουν και ιδιώτες ακάλυπτα 0μ0λ0γα (χωρίς τα CDS τους), που θα τα δουν να εξαερώνονται. Αυτοί καλύτερα να τα δώσουν χθές! και να αγοράσουν χρυσό.
    Η συναλλαγή αυτή από ιδιώτες είναι τόσο αυτοκτονική για αυτούς, όπως τότε με το χρηματιστήριο.
    Αν άκουγες τις τράπεζες και δεν “εβγαινες” το κεφάλαιο ήταν χαμένο.
    Αντίθετα, αν “έβγαινες” έγκαιρα είχες χάσει ένα 30% 40%.
    Η συμβουλή των τραπεζιτικών λαμ0γιωv τότε ήταν μία και μόνη: “μα, αν δεν “βγείτε” δεν υλοποιείται η ζημιά”! Χα χα χα !!!

    0μ0λογα καλυμμένα φυσικά, έχουν και κράτη, π.χ. Τουρκία. Αυτοί τα κρατούν και σ0ρτάρουν συνεχώς, εφόσον έχουν και τα CDS τους πάντα.

    Έχουν και τα ασφαλιστικά ταμεία, τα οποία σύμφωνα με τις καταγγελίες Καζάκη, ενδέχεται να αγοράζουν 0μ0λ0γα από τα απ0θεματικά τους και να τα μεταπωλούν σε λαμ0για, τα οποία λαμ0για δεν μπορούν να φαίνονται, διότι είτε ξασπρίζουν χρήματα, είτε διότι είναι οι fr0ntmen της π0λιτικής / τραπεζικής /επιχειρηματικής ληστ0συμμ0ρiας, εγχώριας και ξένης

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/07/2011 14:42:54

    Αρχισε και ο Ο. τους εκβιασμούς και την τρομοκράτηση:

    "Δεν μπορώ να εγγυηθώ αν στις 3 Αυγούστου θα έχουμε να πληρώσουμε μισθους και συντάξεις στον αμερικανικό λαό!"

    Τι 'ναι τούτοι ρεεεεε!

    ΕΝΑ ΚΑΛΟΥΠΙ ΟΛΟΙ!!!

    [και υπόψιν, αυτός έχει και πρέσες!]

  13. anonymous avatar
    anonymous 13/07/2011 14:58:45

    Τα ομόλογα είναι ανώνυμα αξιόγραφα και δε μπορείς να ξέρεις ποιος τα έχει. Τα έχει αυτός που έχει το χαρτί στη διάθεσή του. Τα εμφανίζει την ημερομηνία λήξης τους και εισπράττει.

    Προφανώς κάποιοι έχουν λάβει θέση στα ελληνικά ομόλογα και δεν εμφανίζονται για δικούς τους λόγους.

  14. mixalios avatar
    mixalios 13/07/2011 15:00:49

    Ως τώρα το Πασόκ πίστευε οτι οι ανάγκες του συστήματος, υπαγορεύουν στο λαό τις απαιτήσεις.Μάλλον τώρα θα πρέπει να αλλάξει, και να καταλάβει οτι οι του αναγκες του λαού διαμορφώνουν το σύστημα. Και η ευχή μου είναι, στο καινούργιο σύστημα που θα προκύψει να μην είναι μέσα.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/07/2011 15:18:33

    εσύ να ξαναχωθείς στη τρύπα σου και να αφήσεις τις ειρωνείες

    δεν έχεις ακούσει τίποτα για διπλή κερδοσκοπία από τράπεζες που και ομόλογα κατέχουν και CDS κατέχουν;

    είναι σε θέση οικονομικά ο μεμονωμένος ιδιώτης, συνταξιούχος π.χ. που έχει αγοράσει ομόλογα "για εξασφάλιση" να πραγματοποιεί διπλή κερδοσκοπία;

    ακάλυπτος είναι αυτός και γι' αυτό έχουν πρόβλημα με το κούρεμα, γιατί θα πάρει η μπάλα και τους αφελείς ιδιώτες της διπλανής πόρτας που είδαν φως και μπήκαν σε ένα χοντρό παιχνίδι

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/07/2011 15:29:04

    θέλεις και να μας πείσεις ότι το χρέος είναι "ακάλυπτο", δηλαδή δεν υπάρχουν CDS προς είσπραξη

    δηλαδή όλοι οι καρχαρίες που έχουν αγοράσει κρατικά ομόλογα είναι ηλίθιοι να τα αγοράζουν χωρίς ασφάλιστρα!

    ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΟΡΤΑΡΟΥΝ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ !!!

    ΡΕ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΣ ΑΥΤΑ ΔΟΥΡΕΙΕ ΙΠΠΕ ΤΟΥ ΓΑΠΑΝΔΡΕΑ!

  17. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 13/07/2011 17:16:25

    Μήπως έγιναν πληρωμές για μίζες και με ομόλογα;

  18. mayrh_trypa avatar
    mayrh_trypa 13/07/2011 19:06:45

    Το Παγκόσμιο σκάνδαλο της Διεθνούς Τοκογλυφίας.

    Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα

    www.ecb.int/stats/euro/circulation/html/index.en.html

    συνολική αξία κυκλοφορούντων ευρό σε χαρτονόμισμα 838 δις (1,173 $ δις)
    συνολική αξία κυκλοφορούντων ευρό σε μεταλλικά νομίσματα 22.611.000

    Ομοσπονδιακή Τράπεζα ΗΠΑ
    www.visualeconomics.com/the-value-of-united-states-currency-in-circulation/

    In 2008, the total value of all U.S. bills, including federal reserve notes and currency no longer being issued, was $853.2 billion.

    συνολική αξία κυκλοφορούνων δολαρίων σε χαρτονόμισμα 853.2 $ δις
    συνολική αξία κυκλοφορούνων δολαρίων σε μεταλλικό νόμισμα 1,2 $ τρις

    Bank of England

    www.bankofengland.co.uk/mfsd/iadb/fromshowcolumns.asp?Travel=NIxAZxI3xSCxSUx&FromSeries=1&ToSeries=50&DAT=RNG&FD=31&FM=Jan&FY=2011&TD=13&TM=Jul&TY=2011&VFD=Y&html.x=13&html.y=14&CSVF=TT&C=28G&Filter=N

    06 Jul 11 54.146 δις Στερλίνες (86,3$ δις)

    Συνολο οι 3 οικονομικές δυνάμεις έχουν εκτυπώσει και βρίσκονται σε κυκλοφορία σε χαρτονομίσματα 1,774 δις δολάρια.

    Έχουμε 499 εκ η Ευρώπη (αφαιρούμαι και 99 εκ που δεν ειναι μέσα στο Euro - γεναία γεναία) εστω λοιπον
    400 εκ η Ευρώπη + 281 οι ΗΠΑ + 51 η Αγγλία (εκτος Σκωτίας και Ιρλανδίας μιας και έχουν δική τους μηχανή κοπής λίρας από τις τράπεζες τους)
    Συνολο: 732 εκατομμύρια
    για κάθε κεφάλι έχουν κοπεί και κυκλοφορούν χαρτονομίσματα αξίας 2.424 $

    αυτη η μηχανή δε έχει παράγει παγκόσμιο χρέος = χρήμα 39 τρις δολάρια

    www.economist.com/content/global_debt_clock
    28.000$ για κάθε Αμερικανό δημόσιο χρέος
    24.000$ για κάθε Αγγλο δημόσιο χρέος
    34.800$ για κάθε Ελληνα δημόσιο χρέος

    από 17.000$ (Ισπανία) μέχρι 39.000$ (Ιταλία)

    Φίλες και φίλοι τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά

    Είναι μικρότερης σημασίας θέμα ποιοί έχουν τα Ελληνικά ομόλογα στα χέρια τους από το πως το διεθνές τραπεζικό σύστημα έχοντας τυπώσει 2.424 δολαρια για τον κάθε ένα μας έχει παράγει χρεός από τον κάθε ένα μας 10 και 15 φορές πάνω. Εκεί βρίσκεται και το παγκόσμιας κλίμακας σκάνδαλο και η διεθνής τοκογλυφία.

    • mayrh_trypa avatar
      mayrh_trypa @ mayrh_trypa 13/07/2011 20:11:24

      1,774 τρις δολάρια λάθος το 1,774 δις

  19. RYaN avatar
    RYaN 13/07/2011 20:00:38

    Αυτά είναι οι τόκοι που θα πληρωθούν στο μέλλον, γι΄αυτό και δεν τα βρίσκουν.
    Αν δανειστείς σήμερα 1000 ευρώ με 5% για 10 χρόνια σου γράφουν χρέος 1500.
    Αν πας αύριο να εξοφλήσεις τα 1000 ευρώ που δανείστηκες, γιατί έτυχε και τα βρήκες, σου ζητάνε υποχρεωτικά τα 1500.
    Συνεπώς τα κράτη δανείζονται με τρόπο που είναι αντισυνταγματικός σε σχέση με τα περισσότερα ευρωπαϊκά συντάγματα.

  20. firfiranos avatar
    firfiranos 13/07/2011 23:36:02

    ρε μπας και τα εχουν νταβατζηδες λογιών λογιών και τα εχουν ξεχασει για την ωρα;

  21. rally monkey avatar