#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν ντρέπεται ο κ. Βενιζέλος;



 

Ενώ στο κέντρο της Αθήνας μαίνονται οι επιθέσεις των ΜΑΤ και των τραμπούκων εναντίον των ειρηνικών διαδηλωτών που παρά τα όσα υφίστανται παραμένουν στην πλατεία ο κ. Βενιζέλος επανέλαβε από το βήμα της Βουλής το κάλεσμά τους στους Αγανακτισμένους να συζητήσουν !!!!

Το ίδιο έκανε χθες και από το facebook

Αφού δηλαδή τους έσπασαν στο ξύλο και εκατοντάδες αντιμετωπίζουν αναπνευστικά προβλήματα θέλουν τώρα να συζητήσουν.

Όπως επί χούντας. Αφού έκαναν τους αγωνιστές μαύρους στα κρατητήρια της Ασφάλειας τους καλούσαν μετά για φιλική κουβεντούλα

[caption id="attachment_109561" align="alignnone" width="600" caption="Αναφερόμενος στη στάση της αστυνομίας, για την οποία υπάρχουν καταγγελίες για απρόκλητη χρήση χημικών σε βάρος διαδηλωτών, σημείωσε πως η αστυνομία έχει εντολή να διασφαλίσει την ελεύθερη λειτουργία του κοινοβουλίου και το δικαίωμα των απλών πολιτών να διαδηλώνουν. Ακριβώς όπως στην φωτογραφία δηλαδή"][/caption]

Πεδίο μάχης μεταξύ διαδηλωτών και αντρών των ΜΑΤ το Σύνταγμα ,  ενώ οι βόμβες μολότοφ πέφτουν «βροχή» στη Β. Σοφίας.

Από τις «μάχες» μεταξύ αστυνομικών και διαδηλωτών στην Αμαλίας υπάρχουν τραυματισμοί, ενώ, δυνάμεις των ΜΑΤ έχουν «μπλοκάρει» τις σκάλες στην πλατεία Συντάγματος. Σύμφωνα με πληροφορίες, περίπου 300 διαδηλωτές έχουν εγκλωβιστεί στο Μετρό Συντάγματος με αναπνευστικά προβλήματα.

Ένας από τους άντρες των ΜΑΤ μάλιστα, πέταξε μια χειροβομβίδα κρότου λάμψης πάνω στο πλήθος των διαδηλωτών.

Οι εντάσεις σημειώνονται κατά μήκος της Αμαλίας



Ευτυχώς, καμία ανησυχία δεν εμπνέει η κατάσταση της υγείας οκτώ ατόμων που τραυματίστηκαν στα επεισόδια που έγιναν στο ύψος του νοσοκομείου Ευαγγελισμός, αλλά και στο Καλλιμάρμαρο όπου είχαν γίνει προσυγκεντρώσεις "αγανακτισμένων" πολιτών με στόχο να προσεγγίσουν την πλατεία Συντάγματος.

Η διεύθυνση του ξενοδοχείου King George Palace με γνώμονα την ασφάλεια των ενοίκων και των εργαζομένων ανακοίνωσε την πλήρη εκκένωση του ξενοδοχείου λόγω του ανεξέλεγκτου χαρακτήρα των επεισοδίων που λαμβάνουν χώρα στην Πλατεία Συντάγματος.

«Σε διατεταγμένη υπηρεσία οργανωμένες ομάδες κουκουλοφόρων και τα ΜΑΤ στρέφονται με αγριότητα και τόνους χημικών κατά της λαϊκής κινητοποίησης έξω από τη Βουλή» αναφέρει στο ΚΚΕ σε ανακοίνωσή του, καταγγέλλοντας τη στάση της αστυνομίας έναντι των διαδηλωτών.

Προσθέτει πως «βρίσκονται στην υπηρεσία της κυβέρνησης, υπηρετώντας το σχέδιο τρομοκράτησης του λαού και του λαϊκού κινήματος. Συμπληρώνουν με τον κατασταλτικό αυταρχισμό τον αισχρό εκβιασμό της κυβέρνησης και της πλουτοκρατίας. Η απάντηση στον κλιμακούμενο αυταρχισμό, στην άγρια επίθεση στα λαϊκά δικαιώματα είναι η λαϊκή οργάνωση και αντεπίθεση για την απόκρουση και την ανατροπή της αντιλαϊκής πολιτικής της εξουσίας των μονοπωλίων».



Τη σημερινή βίαιη καταστολή των διαδηλωτών στην πλ. Συντάγματος και σε άλλα σημεία του κέντρου της Αθήνας από τις αστυνομικές δυνάμεις, καταγγέλλει σε ανακοίνωσή του ο ΣΥΝ.

«Καταγγέλλουμε την σημερινή πρωινή προκλητική και βάναυση επίθεση αστυνομικών δυνάμεων κατά διαδηλωτών που βρίσκονταν στην πλατεία Συντάγματος, στον Ευαγγελισμό και στο Καλλιμάρμαρο, που είχε ως αποτέλεσμα το σοβαρό τραυματισμό στο κεφάλι του αντιπροέδρου της ΠΟΕ-ΟΤΑ και στελέχους του ΣΥΝ Γιώργου Χαρίση καθώς και δεκάδων πολιτών.

Καλούμε την κυβέρνηση να σταματήσει τον αυταρχικό της κατήφορο και την καθιστούμε υπεύθυνη για τα αποτελέσματα που θα έχει αυτή η αντιδημοκρατική πρακτική και πολιτική της».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2011 15:48:06

    Θα επιστρατεύσει μήπως και τον Μαστοράκη;

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 15:50:07

    ο καθεστωτικος και ανθρωπος ολων των καταστασεων????
    ο ορθιος και καθιστος ο ιδιος ..... ?

    ΠΠ

  3. Loukas avatar
    Loukas 29/06/2011 15:50:59

    Για τις επιθέσεις των "τραμπούκων" (στο σύνολό τους αναρχοαυτόνομοι των Εξαρχείων) πρέπει να αναζητηθούν ευθύνες από το ΣΥΡΙΖΑ και όσους τους νταντεύουν.

    Όπως πρέπει να λογοδοτήσει και ο Παπουτσής για τα ΜΑΤ...

    Δεν θα νομιμοποιήσουμε τώρα τα ακροαριστερά ταραχοποιά στοιχεία ελέω μεσοπρόθεσμου!

    • drider avatar
      drider @ Loukas 29/06/2011 16:42:15

      Φίλε μου κάνεις λάθος. Ας σταματήσει το παραμύθι με τους αναρχικούς.

      Ήμουν εκεί και έφαγα, όπως όλοι, μας τα χημικά με το κιλό. Εντελώς απρόκλητα, από αυτούς που υποτίθεται ότι μας προστατεύουν. Αλλά δεν φταίνε μόνο αυτοί, κάθε σύστημα χρειάζεται τους πραίτορες του.

      Καληνύχτα μας!

  4. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 29/06/2011 15:52:39

    Από τους δρόμους του Συνταγμάτος:

    Ειναι ακριβως οπως τα λετε! "Όπως επί χούντας. Αφού έκαναν τους αγωνιστές μαύρους στα κρατητήρια της Ασφάλειας τους καλούσαν μετά για φιλική κουβεντούλα"

    Ντροπή. Και παλι Ντροπή. Αυτή σήμερα, ειναι η πραγματική χούντα.

    • Loukas avatar
      Loukas @ Βαγγέλης, Πειραιάς 29/06/2011 16:05:59

      Κάνεις λάθος αγαπητέ.

      Η στρατιωτική Κυβέρνηση του '67-'73 "ντάντευε" τους τότε φοιτητές στην πλατεία Συντάγματος και έτσι μπόρεσαν αυτοί να γίνουν βουλευτές...

      Βλέπω πολύ την "κακιά Χούντα" κατηγορείτε η οποία παρέδωσε πλεόνασμα 350 εκ. δολλάρια με όλους τους δρόμους φτιαγμένους, ρεύμα και τηλέφωνο εως και το τελευταίο χωριό, ανεργία και εγκληματικότητα στο μηδέν.

      Δεν χορτάσατε 37 χρόνια Δημοκρατίας με 500 δις χρέη, ΔΝΤ, σκάνδαλα επί σκανδάλων και να φοβάσαι να κυκλοφορήσεις στο δρόμο μην σε σκοτώσουν να σου πάρουν το κινητό;;;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Loukas 29/06/2011 16:27:45

        Η δημοκρατία κοστίζει...

      • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
        Βαγγέλης, Πειραιάς @ Loukas 29/06/2011 16:28:18

        Μάλλον μερικοί πέρναγαν μερικά καλά επί της πρώτης χούντας (1967 – 1973) για να λένε αυτές τις αστειότητες στις οποίες λένε.

        Κατά τα αλλά η σημερινή χούντα (2009 - ?) η οποία έχει έρθει στην εξουσία καταστρατηγώντας κάθε έννοια αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας και κουρελιάζοντας το ισχύον σύνταγμα της Ελλάδας, δεν θα μας κάνει να ξεχάσουμε τους προγενέστερους υπηρέτες ξένων αλλά και «εγχώριων»συμφερόντων.

        Άλλωστε τα ίδια ακριβώς συμφέροντα εντός των συνόρων της πατρίδας υπηρετούσαν οι τότε και οι νυν πραξικοπηματίες. Τις ίδιες σχεδόν οικονομικές οικογένειες, άντε με το πολύ καμία - δυο προσθήκες.

        Να το χαίρονται οι υποστηρικτές του, το μεσοπρόθεσμο σχέδιο το οποίο αποτελεί «οικονομικό βανδαλισμό» όπως έγραψε πρόσφατα στους The Financial Times και ο Βόλφγκανγκ Μουνχάου.

        Όλοι στους δρόμους. Δεν τελείωσε τίποτε. Μόνο η μεταπολίτευση – και ευτυχώς για αυτό. Τώρα όλα αρχίζουν ξανά. Η κοινωνία των πολιτών αντιδρά και θα νικήσει.

        • kiki avatar
          kiki @ Βαγγέλης, Πειραιάς 29/06/2011 17:09:43

          Ακριβως πειραιωτη, μονο η μεταπολιτευση τελειωσε .
          απο μια χουντα στην αλλη, με κυνοβουλευτικο προσωπειο.
          Συνεχιζουμε , κραταμε την λιστα των ονοματων , που ψηφισαν ναι , για την επομενη μερα και οχι οπως το 74 μονο οι απανω πανω ολοι, ο καθεις οπου βρισκεται, τους δικους του.
          Καποτε ειπε η Κανελη οτι μας οδηγουν σε εμφυλιο, ετσι αισθανομαι .
          Εμεις η αυτοι
          Μεγαλε Προφητη.

          • Loukas avatar
            Loukas @ kiki 29/06/2011 17:29:45

            Kiki,

            άμα επικαλείσαι την Κανέλλη...

          • kiki avatar
            kiki @ Loukas 29/06/2011 17:49:46

            Που και που μεσα απο τις φωνες βγαινει και κατι καλο και
            αληθες.
            Επικαλουμε τους παντες που μπορουν να βοηθησουν ,
            και τον διαβολο ακομα.
            Και οταν πιστευω αντιμνημονιακο μετωπο , η το "εμεις η αυτοι" εννοω και τους κουκουεδες, ολους , τους παντες.
            Και να δεις αν τρομαζουν οι δωσιλογοι.

  5. axis avatar
    axis 29/06/2011 15:54:05

    Σιγά μην ντραπούν οι πασόκοι...

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 29/06/2011 17:51:50

    Τώρα γύρισα, πολύ χημικό αδερφέ μου, βγαλμένο από την κόλαση....

  7. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 29/06/2011 17:52:35

    Σας φαινεται για ντροπαλος ;

  8. igognito avatar
    igognito 29/06/2011 17:58:50

    ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ!!! Η ΕΠΙΤΟΜΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚΟΥ ΣΕ DACHAU STYLE !!!

  9. δημης avatar
    δημης 29/06/2011 18:05:25

    ΠΑΝΤΩΣ ...ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΜΕ....ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ...ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΕΙΧΕ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΕΙ (ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΑΝΑΒΟΛΕΣ ) ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕΤΑ ΟΝΤΑΣ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΟΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΚΑΝΕ " ΔΙΑΛΟΓΟ" ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ..(ΚΥΡΙΕ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ...)
    ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΤΕΣ (ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ))
    -ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΔΩ ΟΙ...ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...
    ΕΙΔΑΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ;;;;;
    ΕΙΔΑΤΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΟΙ...ΝΟΜΟΙ ;;;;(ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ;;;);;;
    ΜΗΠΩΣ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΤΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΩΝ ΕΞΟΥΣΙΩΝ;;;;;
    Ο ΠΛΑΤΩΝ ΔΙΑΣΡΙΝΕΙ ΤΑ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΑ ΣΕ 5
    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ : ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ
    ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ : ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΟΙ...
    ΒΑΣΙΛΕΙΑ :ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΙΛΕΙΣ (ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΑ Η¨ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ (ΚΑΡΧΗΔΟΝΑ)
    ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ: ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ
    ΤΥΡΡΑΝΙΑ : ΕΧΟΜΕ ΟΤΑΝ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΑ Η΄ΜΕ ΔΟΛΟ......
    ΤΙ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ (ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΗ ΤΟΥ ΓΡΙΦΟΥ.. ) ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΧΟΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο...ΠΛΑΤΩΝ;;;;

  10. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 18:06:48

    @ ιγκογνιτο,
    πεστα ντε ξεχναμε τι εστι Βενιζελος, τι ειναι ο αμωμος, ο ιδεολογος.
    Φαιοπρασινος σοσιαλφασιστας ειναι.
    ακαταλυπτα ελληνικα με καυτερες λεξεις απο του ΓΑΠ.

  11. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 30/06/2011 11:07:01

    Η ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΥΜΝΟΣ ΣΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ!

  12. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 30/06/2011 11:13:44

    ΛΑΘΟΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΤΑ ΜΑΤ ΔΕΝ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΚΟΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΧΘΕΣ. ΕΡΙΧΝΑΝ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ, ΤΑ ΕΔΙΩΧΝΑΝ ΕΞΩ ( Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΑΝΕΜΟΣ) . ΓΙ' ΑΥΤΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ "ΣΥΓΝΩΜΗ"

  13. γιωργια avatar
    γιωργια 03/07/2011 14:36:09

    Ντροπη.Ντροπη να γινεται αναφορα σε στρατιωτικα καθεστωτα... δε θα αλλαξουν οι πολιτικες πεπεοιθησεις κανενως μεσω blogs και sites ουτε και τα συμφεροντα...ομως ο κοσμος που κατακλυζει τους δρομους με κινδυνο της ζωης του δεν το κανει για το τομαρι του, και φυσικα κανενας νοημων πολιτης δεν θα πει καλυτερα η χουντα αν ειναι ετσι η δημοκρατια. Η Ελλαδα εχει πολλους αιωνες να δει δημοκρατια, οπως και τις λοιπες χωρες που τις καταντησαν σε αυτην την κατασταση. χουντα η μια χουντα και η αλλη, καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων τοτε το ιδιο και τωρα, ανελευθερια τοτε οπως και τωρα... ολοι και ολα δουλευουν μαζι με στοχο να διαλυθουν συγκεκριμενες χωρες εδω και πολλα χρονια. Επισης ντροπη να γινεται αναφορα σε κουκουλοφορους- αριστερα κομματα... αυτοι οι 'κουκουλοφοροι' ηταν και ειναι και θα ειναι υπαλληληλισκοι συγκεκριμενων υπουργειων και ευτυχως πλεον υπαρχουν και αρκετα video για την αποδειξη του αυτονοητου. Απλως επειδη καποιοι ανθρωποι υποφερουν καθημερινα, φτανει πια με τον οποιονδηποτε 'εκχυδαισμο' της νοημοσυνης μας και των αγωνων μας γιατο μελλον μας, το μελλον των παιδιων μας και της χωρας μας.