30/12/2008 05:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μπορούν να γίνουν συγκρίσεις


______________________________________________________________________________________________________________
Για μια ακόμα φορά η κ. Μπακογιάννη έσπευσε να επιδείξει την υποτέλεια της εξωτερικής πολιτικής που ασκεί, σε καταφανή αντίθεση με τα αισθήματα της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού. «... Οι ρουκέτες της Χαμάς που πυροδότησαν έναν νέο κύκλο βίας και η δυσανάλογη απάντηση του Ισραήλ με αεροπορικές επιδρομές και βομβαρδισμούς, σκοτώνουν και τραυματίζουν ανθρώπους αλλά και την ελπίδα και την προοπτική ειρήνευσης αυτής της τραγικής περιοχής του κόσμου. Βάζουν σε άμεσο κίνδυνο την ούτως ή άλλως εξαιρετικά εύθραυστη περιφερειακή ασφάλεια» δήλωσε.

Χρησιμοποιώντας  την λέξη «δυσανάλογη» η κα Μπακογιάννη έχει φυσικά την εντύπωση ότι κρατά ισορροπίες. Στην πραγματικότητα όμως βάζει στο ίδιο σακούλι τη φοβερή πολεμική μηχανή των Ισραηλινών με τα ...γκαζοζέν της Χαμάς. Και επειδή όλοι αποφεύγουν να το κάνουν, ιδού δυο φωτογραφίες των «φοβερών» και «τρομερών» πυραύλων της Χαμάς. Και κάντε την σύγκριση με ένα μόνο F16 των Ισραηλινών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 30/12/2008 08:52:22

    Συμφωνουμε πιστευω ολοι ""οτι δεν μπορει να γινουν συγκρισεις"" αναφερομενοι στα μεσα που χρησιμοποιει το Ισραηλ και οι μαχητες της παλαιστινης.Την κ.Μητσοτακη-Μπακογιαννη-Κουβελου την ρωτησατε????Και καλα η κ. Μπακογιαννη,κυβερνηση δεν υπαρχει????

  2. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 30/12/2008 09:07:53

    Για να μην λιωνουμε τα πληκτρολογια μας θα ηθελα να γραψω δυο λογια . Ποιος πιστευετε οτι εχει το πιο μεγαλο δικιο σε αυτη την υποθεση , σε αυτη την συγκεκριμενη στιγμη ? Καποιοι θα απαντησουν οι παλαιστινιοι , ωραια μπορει η Ελλαδα να στειλει στρατο να ΔΙΑΛΥΣΕΙ τους ισραηλιτες ? ΟΧΙ . Πιστευετε οτι φταινε οι παλαιστινιοι ? Μπορει η Ελλαδα να τους εξοντωσει ? ΟΧΙ. Τι ρολο μπορει να παιξει η Ελλαδα στην διεθνη πολιτικη σκηνη ? ΚΑΝΕΝΑ. Εδω δεν μπορει να παιξει ουτε στην χωρα μας ,ουσιαστικα . Ας αφησουμε λοιπον την γεωπολιτικη στρατηγικη για αυτους που μπορουν και κατεχουν το πως να κανουν το παιχνιδι τους. Ας τουμπεκιαστουμε λοιπον μηπως , λεω μηπως , γλιτωσουμε οχι την σκλαβια , αυτη ειναι σχεδον σιγουρη, αλλα την περηφανια μας.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/12/2008 09:14:06

    Η εξωτερική πολιτική δε γίνεται με συναισθήματα.
    Ηδη η κυβέρνηση έχει προκαλέσει δυσφορία ή και κάτι παραπάνω στην Ουάσιγκτον με τη με τρόπο απόρριψη του Σχεδίου Ανάν,το βέτο στα Σκόπια,τη μη αναγνωριση του Κοσοβου,τις ενεργειακές συμφωνίες με τη Ρωσία,τα λιμάνια και τα φλερτ με τους Κινέζους.
    Για να τα ανεχθούν όλα αυτά -αν τα ανεχθούν -οι Αμερικανοί πρέπει σε ορισμένα βασικά θέματα που δεν αφορούν άμεσα εμάς να συμπλέουμε και αν μη τι άλλο να μην εξοργίζουμε το αμερικανοεβραικό λόμπυ (δείτε και το ποστ για δημοσιευμα για τις ταραχές της Ουάσιγκτον Ποστ και της κυρίας Αππλμπάουμ).
    Αλλωστε η Αίγυπτος που είναι η σημαντικότερη για μας αραβική χώρα μια και συνορεύουμε δια θαλάσσης δε φαίνεται να τραβάει μεγάλο ζόρι για να μη πουμε αυτά που γράφετε στο ποστ Γαζα : Επί της ουσίας ότι είναι και αυτή στο κόλπο.

  4. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 30/12/2008 09:16:30

    Εκεινο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μη κανουμε αστοχες δηλωσεις και να ειμαστε ειλεικρινειςκαι δικαιοι!!

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/12/2008 09:43:53

    Όπα! Τι έγινε; εξαγωγή ...κουκουλοφόρων στην Γάζα; Ή είναι από την Πανεπιστιμιούπολη οι φωτογραφίες;

  6. tony avatar
    tony 30/12/2008 10:03:07

    Δεν σχετίζεται καθόλου.Το ίδιο πρόβλημα που έχουμε εμείς έχουν και αυτοί.Ο πληθυσμός του Ισραήλ ειναι μια τεράστια μηχανή που συντηρείτε χρόνια τώρα με τά λεφτά της Αμερικής.Διεφθαρμένη και αντιπαραγωγική.Οσο περνάν τά χρόνια τόσο ποιο χρηματοβόρα και αντιπαραγωγική γίνεται.Ασε που τά πανάκριβα όπλα τους ξεπερνιούνται γρήγορα.Ακριβώς επειδή αυτή τη μηχανή δεν μπορούν να την συντηρούν
    πολύ καιρό ακόμη αποφάσισαν νά την βάλουν μπρός νά δουν τί έδωσε η επένδυση τους.Ο στόχος αυτής της ιστορίας δεν ειναι οι παλαιστίνιοι.Σύντομα στη Μεση ανατολή θά δούμε καινούριο παίκτη,άλλα όχι από τους παλιούς και όχι μικρό.Ποιό απλά τα πετρέλαια τά θέλουν και οι Ινδοί και οι Κινέζοι.
    Και αφου οι άλλοι ξεκινάνε από την Αμερική αυτοί τί πρόβλημα έχουν να ξεκινήσουν από την άλλη άκρη της Ασιας?

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 30/12/2008 10:33:39

    Ισραηλινό πολεμικό εμβόλισε πλοίο ανθρωπιστικής βοήθειας Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE Τρίτη, 30 Δεκεμβρίου 2008 09:13
    Τελευταία Ενημέρωση : 30/12/2008 09:39 Εκτύπωση
    Αποστολή
    Φυλάξτε το
    Επιλογές γραμματοσειράς
    Ακούστε το
    Δειτε ακομα:
    Ισοπεδώνουν τη Γάζα
    Τελευταίες εξελίξεις

    Ισραηλινό πολεμικό πλοίο συγκρούστηκε σήμερα με μικρό πλοίο που μετέφερε ανθρωπιστική βοήθεια και ακτιβιστές στη Λωρίδα της Γάζας επιχειρώντας να διασπάσει τον ναυτικό αποκλεισμό που έχει επιβάλει το Ισραήλ, γνωστοποίησε εκπρόσωπος του ισραηλινού υπουργείου Εξωτερικών.

    Όπως διευκρινίστηκε πρόκειται για το σκάφος DIGNITY της οργάνωσης «Ελευθερώστε τη Γάζα», το οποίο, σύμφωνα με την οργάνωση, εμβολίστηκε από ισραηλινό περιπολικό σε διεθνή ύδατα.

    Σύμφωνα με ανακοίνωση, στην ιστοσελίδα της οργάνωσης, το ισραηλινό Πολεμικό Ναυτικό παρεμποδίζει το «Dignity» να προσεγγίσει τη Γάζα, ή να καταφύγει στο Λίβανο ή την Αίγυπτο και απαιτεί όπως επιστρέψει στην Κύπρο, παρά το γεγονός ότι δε διαθέτει αρκετά καύσιμα.


    Το πλοίο, το οποίο μεταφέρει τέσσερις τόνους ανθρωπιστικής βοήθειας, κυρίως ιατροφαρμακευτικό υλικό στους πληγέντες της Γάζας, είχε αποπλεύσει χθες βράδυ από το λιμάνι της Λάρνακας.


    Επικεφαλής των διεθνών ακτιβιστών είναι η παιδοχειρουργός και βουλευτής του «Δημοκρατικού Συναγερμού», Ελένη Θεοχάρους, η οποία τόνισε ότι έγιναν όλες οι διευθετήσεις, ώστε να ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις του ισραηλινού υπουργείου Εξωτερικών, που ζήτησε να έχει λόγο για το ύψος και το είδος της βοήθειας που μεταφέρεται στη Γάζα.


    Σε σύντομη τηλεφωνική επικοινωνία με το Κυπριακό Πρακτορείο Ειδήσεων, η Ελένη Θεοχάρους ανέφερε ότι όλοι οι επιβαίνοντες στο πλοιάριο είναι καλά. Σύμφωνα με το Κυπριακό Πρακτορείο, δεν κατέστη δυνατό να γνωσθούν λεπτομέρειες λόγω διακοπής της τηλεφωνικής σύνδεσης.

    Από την πλευρά του, ο εκπρόσωπος του ισραηλινού ΥΠΕΞ υποστήριξε ότι το «Dignity» δεν απαντησε στην προειδοποίηση μέσω ασυρμάτου του ισραηλινού πολεμικού σκάφους να ανακόψει την πορεία του, και ακολούθησε «σύγκρουση των δύο πλοίων». Ο ίδιος διέψευσε ότι ερρίφθησαν πυρά, αν και όπως είπε, υπήρξε «φυσική επαφή» ανάμεσα στα δύο σκάφη. Όπως διευκρίνισε, το ισραηλινό πολεμικό σκάφος συνόδευσε το πλοιάριο με την ανθρωπιστική βοήθεια πίσω στα κυπριακά χωρικά ύδατα.


    Νωρίτερα, ο ραδιοσταθμός των ισραηλινών ενόπλων δυνάμεων είχε μεταδώσει ότι το πολεμικό σκάφος έριξε αρχικά προειδοποιητικά πυρά και στη συνέχεια εμβόλισε το «Dignity», με αποτέλεσμα και τα δύο σκάφη να υποστούν ζημιές, δίχως όμως να υπάρξουν τραυματισμοί.


    Το CNN μετέδωσε νωρίς το πρωί ότι το σκάφος DIGNITY, υπό σημαία Γιβραλτάρ, κτυπήθηκε στην πρύμνη γύρω στις 6.45 π.μ. σε διεθνή ύδατα και άρχισε να βάζει νερά. Δημοσιογράφος του CNN που βρίσκεται στο σκάφος μετέδωσε ότι δεν υπήρχε κίνδυνος βύθισης του σκάφους, το οποίο προσπάθησε να κατευθυνθεί προς το Λίβανο.


    Ο δημοσιογράφος του CNN μετέδωσε ότι το ισραηλινό σκάφος είχε καταδιώξει το «Dignity» για μισή ώρα, προτού το εμβολίσει. Ο κυβερνήτης του ισραηλινού περιπολικού σκάφους σε επικοινωνία που είχε με τον καπετάνιο του «Dignity», του είπε ότι έχει ανάμιξη σε τρομοκρατικές δραστηριότητες.

    Σύμφωνα με την οργάνωση «Ελευθερώστε τη Γάζα», το μηκους 20 μέτρων πλοίο, στο οποίο επέβαιναν 16 άτομα, μετέφερε 3,5 τόνους φαρμάκων στη Γάζα όταν δέχθηκε πυρά και εμολίστηκε από ισραηλινό πολεμικό σκάφος, ενώ έπλεε στα διεθνή ύδατα, σε απόσταση 70-80 μιλίων ανοικτά των ακτών της Γάζας.

    Σύμφωνα με ανακοίνωση της οργάνωσης «Ελευθερώστε τη Γάζα», στο σκάφος βρίσκονται οι:


    Denis Healey, κυβερνήτης, από τη Βρετανία, Γιώργος Κλόντζας, βοηθός κυβερνήτης, από την Ελλάδα, Νικόλας Μπόλος, πρώτος αξιωματικός, από την Ελλάδα, Othman Abu Falah, από την Ιορδανία, Renee Bowyer, από την Αυστραλία, Caoimhe Butterly, από την Ιρλανδία, Αικατερίνη Χριστοδούλου, δημοσιογράφος, από την Κύπρο, Sami El-Haj, από το Σουδάν, δημοσιογράφος του Αλ Τζαζίρα και πρώην κρατούμενος στο Γκουαντάναμο, Dr. David Halpin, από τη Βρετανία, ορθοπεδικός χειρουργός, Dr. Mohamed Issa, από τη Γερμανία, Fathi Jaouadi, από την Τυνησία, Βρετανός πολίτης, τηλεοπτικός παραγωγός, Cynthia McKinney, πρώην μέλος της Αμερικανικής Βουλής, Μάρθα Παϊση, από την Κύπρο, Karl Penhaul, από τη Βρετανία, ανταποκριτής του CNN, Thaer Shaker, από το Ιράκ, κινηματογραφιστής του Αλ Τζαζίρα και Ελένη Θεοχάρους, παιδοχειρουργός και βουλευτής, επικεφαλής της αποστολής.

    Χωρις Λογια.

  8. Σαος avatar
    Σαος 30/12/2008 11:00:57

    Η Ντόρα κάνει ότι μπορεί για να ευχαριστήσει τους Αμερικανούς πάτρωνες της. Βέβαια πρέπει να είναι λιγάκι χαζή η κοπέλα αν νομίζει πως θα ηγηθεί της ΝΔ (χωρίς να διαλυθεί στο τέλος) ή ακόμα περισσότερο αν νομίζει πως θα γίνει πρωθυπουργός κάποια στιγμή...

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 11:44:26

    Απο την σημερινή Καθημερινή:'Παράλληλα εκπρόσωπος της γερμανικής κυβέρνησης δήλωσε σήμερα ότι η Γερμανίδα καγκελάριος Ά. Μέρκελ θεωρεί τη Χαμάς τον μόνο υπεύθυνο για την κλιμάκωση της βίας στη Γάζα.'

    'Ο πρόεδρος της κοινοβουλευτικής συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης Λουίς Μαρία ντε Πουίγκ επέκρινε τις επιθέσεις με ρουκέτες από την Χαμάς εναντίον του Ισραήλ καθώς και τα ισραηλινά αντίποινα και ζήτησε τον τερματισμό των βίαιων επεισοδίων στην Λωρίδα της Γάζας.'


    'Έκκληση για κατάπαυση πυρός στη Λωρίδα της Γάζας απηύθυνε σήμερα ο Βρετανός υπουργός Εξωτερικών Ντέιβιντ Μίλιμπαντ, εκφράζοντας τη λύπη του για την απαράδεκτη, όπως τη χαρακτήρισε, απώλεια της ζωής αμάχων.

    Η περιοχή αυτή βρίσκεται σε μια επικίνδυνη και ζοφερή στιγμή, σημείωσε ο Μίλιμπαντ σε συνέντευξή του στον ραδιοσταθμό BBC Four.

    Στην ερώτηση αν οι ισραηλινές επιθέσεις μπορούν να δικαιολογηθούν, ο Μίλιμπαντ απάντησε ότι «οποιαδήποτε απώλεια αθώας ζωής δεν είναι αποδεκτή και σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν πολλές απώλειες, μεταξύ των οποίων βρίσκονται ορισμένοι άμαχοι, ακόμη και παιδιά».

    «Πιστεύω ότι είναι χρέος μας να ζητήσουμε με σθένος μια κατάπαυση του πυρός, η οποία θα προστατεύει το Ισραήλ, αλλά επίσης, και αυτό είναι πολύ σημαντικό, οφείλουμε να διασφαλίσουμε ότι η Παλαιστινιακή Αρχή και ο πρόεδρος (Μαχμούντ) Αμπάς θα ενισχυθούν», κατέληξε ο Βρετανός υπουργός Εξωτερικών.'


    Tά ίδια και οι Γάλλοι.

    Επομένως η Ντόρα never walks alone...........

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/12/2008 11:54:57

    ΤΙΜΗ & ΔΟΞΑ, -σε έναν έναν και όλους μαζί!


    Denis Healey, κυβερνήτης, από τη Βρετανία,

    Γιώργος Κλόντζας, βοηθός κυβερνήτης, από την Ελλάδα,

    Νικόλας Μπόλος, πρώτος αξιωματικός, από την Ελλάδα,

    Othman Abu Falah, από την Ιορδανία,

    Renee Bowyer, από την Αυστραλία,

    Caoimhe Butterly, από την Ιρλανδία,

    Αικατερίνη Χριστοδούλου, δημοσιογράφος, από την Κύπρο,

    Sami El-Haj, από το Σουδάν, δημοσιογράφος του Αλ Τζαζίρα και πρώην κρατούμενος στο Γκουαντάναμο,

    Dr. David Halpin, από τη Βρετανία, ορθοπεδικός χειρουργός,

    Dr. Mohamed Issa, από τη Γερμανία,

    Fathi Jaouadi, από την Τυνησία, Βρετανός πολίτης, τηλεοπτικός παραγωγός,

    Cynthia McKinney, πρώην μέλος της Αμερικανικής Βουλής,

    Μάρθα Παϊση, από την Κύπρο,

    Karl Penhaul, από τη Βρετανία, ανταποκριτής του CNN,

    Thaer Shaker, από το Ιράκ, κινηματογραφιστής του Αλ Τζαζίρα, και

    Ελένη Θεοχάρους, παιδοχειρουργός και βουλευτής, επικεφαλής της αποστολής.

    ***

    @ψυχραιμία: Καλημέρα!

    3 Βρετανοί, ένας Ιορδανός, μια Αυσταλέζα, μια Ιρλανδέζα, ένας Σουδανός, ένας Γερμανοάραβας, ένας Τυνησιο-βρετανός, μια αμερικανίδα, ένας Ιρακινός και 5 (!) Έλληνες. Πώς το βλέπεις αυτό, φίλε, από άποψη μακροπρόθεσμης "εξωτερικής πολιτικής"; Σε ποιους θα είμαστε αρεστοί και σε ποιους όχι; Και δες το και από την μεριά των απλών ανθρώπων, όχι μόνο των επίσημων κρατών. Τι γνώμη να σχηματίζουν για τους Έλληνες, άραγε...

    Παρατήρησες και το άλλο, το μέχρι χθες εξωφρενικό; και το CNN on board!!! Αυτή είναι "Η" είδηση, από 9/11 κι εντεύθεν: ΡΗΓΜΑ στο αραγές αμερικανικό μέτωπο της de facto, a priori και "με κλειστά μάτια" υποστήριξης του Ισραήλ. "Πάμε γι' άλλα"- Things change...

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/12/2008 12:07:22

    @ νήπιος γέρων
    Οι Αραβες δεν είναι Σέρβοι να μην έχουν κανένα συμπαραστάτη.Είναι και αυτοί πανίσχυροι.
    Το χρήμα του πετρελαίου ρέει και στο CNN και στο BBC και αλλού.
    Οσο για μάς είναι ασκήσεις ισορροπίας και "μαλακής ισχύος" με ομαδες συμπαράστασης που είναι της μόδας.Δεν πρέπει όμως να αναμιχθούν κυβερνήσεις.Αξιοσημείωτο είναι ότι η Κύπρια βουλευτής είναι του ΔΗΣΥ.Μήπως επειδή είναι αντιπολίτευση;

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 30/12/2008 12:35:14

    Διάβαζα πριν απο λίγο σε πόρταλ ειδήσεων για την επικαιρότητα. Τουλάχιστον 4 σοβαρά εγκλήματα αυτές τις ημέρες στην Ελλάδα με πρωταγωνιστές Αλβανούς,Ιρακινούς κλπ. Τι γίνεται; Και `μείς ασχολούμαστε με το Ισραήλ; Μας τρωνε λάχανο από μέσα ρε παιδιά. Τουλάχιστον είμαστε που είμαστε τσουτσέκια των ΗΠΑ, ας τις παρακαλέσουμε να μας ενσωματώσουν ως πολιτεία τους. (Θα έχουμε και καλύτερους μισθούς) Μόνοι μας είμαστε ανίκανοι να διαχειριστούμε τη χώρα..

  13. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 30/12/2008 12:35:19

    Tony @6:

    «Ο πληθυσμός του Ισραήλ ειναι μια τεράστια μηχανή που συντηρείτε χρόνια τώρα με τά λεφτά της Αμερικής.Διεφθαρμένη και αντιπαραγωγική.»

    Δεν ξέρεις τι λες. Πρόκειται για μια χώρα πιο παραγωγική και από τις πιο προοδευμένες ευρωπαϊκές, με φοβερή τεχνογνωσία, καλή οργάνωση, και πολύ φθηνό εργατικό δυναμικό. Απλώς διαθέτει ένα υπέρογκο ποσό για στρατιωτικές δαπάνες, που χωρίς την αρωγή των ΗΠΑ δε θα μπορούσε να το αντέξει.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/12/2008 12:48:06

    Ο David Irving, σε παλιά συνέντευξή του στην Athens Voice, είχε "προφητεύσει" ότι "το επόμενο Ολοκαύτωμα θα γίνει στην Αμερική".

    Το θυμήθηκα διαβάζοντας αυτά που έστειλε ο νήπιος σχετικά με τους αντι-σιωνιστές αμερικανούς εβραίους και τις νέες αναλύσεις του Ταλμουδ .

    ==

    Η παλαιστινιακή πλευρά έχει τη συμπάθεια και τη συμπαράσταση όλων μας.

    Όμως...
    Στην περίπτωση δεν έχουν σημασία οι συμπάθειες αλλά ο συσχετισμός ισχύος.
    Όμως...
    Αν εξετάσουμε λίγο ψύχραιμα την επιχειρησιακή τακτική της, η Χαμας εμφανίζεται κατώτερη των περιστάσεων και του παλαιστινιακού λαού.
    Αποδεικνύει την αλήθεια του "αν δεν είσαι έτοιμος να φθάσεις σε οποιοδήποτε άκρο απαιτείται μην κάνεις πόλεμο".

    Αποδεικνύει επίσης ότι δεν καταφέρνει να μετατρέψει το ηθικό πλεονέκτημα των Παλαιστινίων, που προκύπτει συνειρμικά από τον παραλληλισμό Δαβίδ-Γολιάθ, σε αποτελεσματική πολιτικοστρατιωτική ισχύ.

    Ούτε έχει οργανώσει τον λαό σε σχέδιο παλλαϊκής άμυνας, όπως η Χεζμπολάχ στον Λίβανο.
    Ούτε έχει τη δυνατότητα να συγκεντρώσει οπλισμό που θα προκαλέσει ισοδύναμο πλήγμα στο Ισραήλ.
    Ούτε έχει οργανώσει δίκτυο άμεσης συμπαράστασης από τον αραβικό κόσμο - και πως να έχει όταν Αιγύπτιοι και Σαουδάραβες είναι "μιλημένοι".

    Τότε γιατί πετάς τις τρακατρούκες;
    Τη στιγμή που το προηγούμενο διάστημα έχεις συνάψει 6μηνη εκεχειρία.
    Βρίσκεσαι σε κατάσταση ολοκληρωτικού πολέμου ; Τότε γιατί κάθεσαι στο τραπέζι με τον μισητό εχθρό και συζητάς εκεχειρία;

    Αν έχεις τη συναίνεση του παλαιστινιακού λαού για έναν πόλεμο μέχρι το τέλος, έστω κι αν θεωρείται "πόλεμος αυτοκτονίας", κάνε ντου έξω απ΄ τη Γαζα. Με δικράνια, με μολότοφ, με μαχαίρια, και όποιον πάρει ο Χάρος.

    Αλλά επειδή αυτό δεν συμβαίνει κρίνω ότι ο κλεφτοπόλεμος της Χαμας, ενδυναμώνοντας την αδιάλλακτη εβραϊκή μερίδα σε βάρος της "μετριοπαθούς", θα επιφέρει νέα δεινά στον παλαιστινιακό πληθυσμό.
    (Έχω στο μυαλό μου τα κορίτσια του γυμνασίου που έβλεπα πριν λίγο καιρό σε ντοκυμανταιρ, να παίζουν γελώντας βόλλεϋ στο προαύλιο του σχολείου, στη Γαζα. Που να βρίσκονται ; Ζούνε;)
    Χωρίς κέρδη για τον απλό λαό, παρά για τον κύκλο της ισλαμιστικής εξουσίας. Η οποία (εξουσία) ποντάροντας στο θυμικό ενδυναμώνει την ισχύ της από την δυστυχία και την απόγνωση στην οποία περιέρχεται ο λαός.

    Και, ναι. Δεν μπορώ να συγκρίνω τον Χανίγια, που κάνει πολιτική από την ασφάλεια της Δαμασκού, με τον πολιορκούμενο στη Ραμάλα Αραφάτ.

    Όπως έλεγε ο Μπρεχτ "μεγάλα λόγια ακούω, ανθρώπινο κρέας μυρίζει".

  15. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/12/2008 13:05:27

    Ο σοσιαλιστής Γιωργάκης τι θέση πήρε?

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 13:09:04

    ‘“… Καταδικάζουμε τους πολύνεκρους ισραηλινούς βομβαρδισμούς στην Γάζα και ζητούμε την άμεση παύση τους, όπως και των επιθέσεων με πυραύλους κατά του Ισραήλ.
    Καλώ όλους, όλες τις πλευρές, να δείξουν υπευθυνότητα και αυτοσυγκράτηση, ώστε να σταματήσουν άμεσα οι εχθροπραξίες και να δοθεί τέλος στις ενέργειες απαράδεκτης βίας…”
    Γ.Α.Π.

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/12/2008 13:13:37

    excellent

  18. none avatar
    none 30/12/2008 13:21:02

    indeed

  19. Jimmy l avatar
    Jimmy l 30/12/2008 13:30:38

    Ασχετε μη επιβεβαιωνεις το ονομα σου.σου απαντησε ο Σπυρος.Ο.Κ?????

  20. KaryID avatar
    KaryID 30/12/2008 13:33:27

    Πάρα πολύ κατατοπιστικές όλες οι αναρτήσεις για το θέμα αυτό, πρώτη φορά μπορεί να διαβάσει κάποιος πολλές αναλύσεις και απόψεις χωρίς να χρειάζεται να αγοράζει 10 εφημερίδες την ημέρα για να ανακαλύψει αυτά που κρύβει η μία και γράφει η άλλη. Ας είναι καλά η οθόνη του PC.

  21. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/12/2008 13:38:02

    Not O.K
    Τελικά ποιός φταίει?
    Οι Παλαιστίνιοι, οι Ισραηλινοί ή και οι δύο(κατά τον ΓΑΠ φυσικά).
    Α! και κάτι ακόμα.
    Δεν καταδικάζονται οιβομβαρδισμοί αλλά αυτοί που τους κάνουν.

  22. Xase avatar
    Xase 30/12/2008 13:38:40

    Αυτες τις επιθεσεις με γκαζακια στο Ισραηλ τι τις αναφερει; Για να δειξει πως οι Παλεστινιοι ειναι το ιδιο υπευθηνοι για τις σφαγες;; Τους εξισωνει δηλαδη

    @ ψυχραιμια
    Ετσι οπως τα λες φιλε μου στο 2 θα πρεπει να ειχαμε αποδεχτει το σχεδιο Αναν, θαπρεπε να βαλουμε τους σκοπιανους στο ΝΑΤΟ και στην Ευρωπη, να μην υπογραψουμε τις συμφωνιες για τους αγωγους με την Ρωσια, να μην κανουμε συμφωνιες με τους Κινεζους και πολλα αλλα , αλλα να κανουμε και ενα καλο μπανιο και να τους φωναξουμε να μας πηδηξουν κιολας για να τους ευχαριστησουμε τους φιλους σου τους Αμερικανους.

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 13:47:08

    ο Γ.Α.Π.είναι πιό σαφής και πιό μπροστά απο την Ντόρα.
    Τουλάχιστον προτάσσει τούς βομβαρδισμούς απο τίς ΄επιθέσεις΄ τής Χαμάς.
    Βέβαια κάνει αναφορά σέ αυτοσυγκράτηση όλων τών πλευρών,ενώ επί τής ουσίας μιά πλευρά μόνον δέν δείχνει αυτοσυγκράτηση.
    Πάντως τήν κατάπτυστη δήλωση Ντόρας μονον Οι Αμερικανοί και η Μέρκελ,μαζί μέ τον Μπράουν τήν έχουν κάνει.Και φυσικά οι Ισραηλινοί...
    Υ.Γ.
    Και δέν ανήκω στούς φίλους τού Γ.Α.Π.

  24. Jimmy l avatar
    Jimmy l 30/12/2008 13:47:20

    Aσχετε μου τι εννοεις οταν λες οτι δεν καταδικαζονται οι βομβαρδισμοι αλλα αυτοι που τους κανουν???Δηλαδη???

  25. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 14:06:35

    'Η Τσεχία, η οποία αναλαμβάνει την 1η Ιανουαρίου την εναλλασσόμενη προεδρία της ΕΕ, στηρίζει τις ισραηλινές επιθέσεις στη Λωρίδα της Γάζας.

    Η Δημοκρατία της Τσεχίας, η οποία αναλαμβάνει την εναλλασσόμενη προεδρία της Ευρωπαϊκής Ένωσης την 1η Ιανουαρίου, τάχθηκε σήμερα υπέρ των ισραηλινών βομβαρδισμών στη Λωρίδα της Γάζας.

    Η ΕΕ έχει απευθύνει έκκληση για εκεχειρία προκειμένου να τερματιστεί η σύγκρουση, από την οποία έχουν χάσει τη ζωή τους περίπου 350 Παλαιστίνιοι.

    'Ο υπουργός Εξωτερικών της Τσεχίας, Κάρελ Σβάρτσενμπεργκ, δήλωσε ότι το Ισραήλ έχει το δικαίωμα αυτοάμυνας.

    «Ας συνειδητοποιήσουμε ένα πράγμα: η Χαμάς αύξησε υπερβολικά τον αριθμό των ρουκετών που εκτοξεύθηκαν εναντίον του Ισραήλ από την λήξη της εκεχειρίας, στις 19 Δεκεμβρίου. Αυτό είναι πλέον ανεπίτρεπτο», αναφέρει ο Σβάρτσενμπεργκ σε συνέντευξη που παραχώρησε στην εφημερίδα Mlada Fronta Dnes.'

    Nά χέσω τήν Ανοιξη τής Πράγας ρέ καθήκια,πού νομίζετε πώς γλύφοντας εκεί πού σάς φτύνουν θα κερδίσετε περισσότερα οφέλη..............

  26. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/12/2008 14:11:03

    Jimmy L,
    Όταν θέλει κανείς να είναι σαφής και οξύς στην καταδίκη , συνήθως, καταδικάζει αυτόν που κάνει μια πράξη και όχι την πράξη. Το αντίθετο λέγεται "στρογγύλεμα".

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 14:17:17

    Oι Ογροπαίοι πού έσκουζαν για το Θιβέτ και τήν Οσετία στηρίζοντας Σαακασβίλι και τά εγχώρια παπαγαλάκια τους τί κάνουν σήμερα??
    Καλό είναι να γίνονται συγκρίσεις ,γιά νά θυμόμαστε και τούς ντόπιους ρεζίληδες μέ τίς Χρυσές Πένες...

  28. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 14:18:57

    28@
    Aσχετε.
    Νομίζω πώς απαιτείς πολλά περισσότερα απο τόν Γ.Α.Π.απ΄όσα μπορεί.
    Τηρουμένων τών αναλογιών κράτησε τά προσχήματα και δέν εκτέθηκε όπως η Ντόρα.

  29. none avatar
    none 30/12/2008 14:38:01

    Aς ελπίσουμε σήμερα η Ντόρα στο Παρίσι, στην συνδιάσκεψη των ΥΠΕΞ της ΕΕ, να συνοδεύεται από διπλωμάτες κι όχι μόνο από τον σύμβουλο υιό της και άλλους φίλους έμμισθους του υπουργείου!

  30. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/12/2008 14:39:27

    Σπύρο,
    Η Ντόρα είναι δηλωμένη.Τις αδήλωτες φοβάμαι.

  31. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 14:40:46

    Αλλη απορία:Το Παρατηρητήριο τού Ελσίνκι τών Δημητρά-Βαλλιανάτου τόχει βουλώσει εντελώς σχετικά μέ τους βομβαρδισμούς...
    Οταν έβγαζαν καταλόγους δήθεν ΄Αντισημιτών΄Δημοσιογράφων( επειδή είχαν κάνει το ΄μοιραίο λάθος΄νά καταδικάζουν αντίστοιχες ενέργειες τών Ισραηλινών) σάν κοινοί Χαφιέδες ,έσκουζαν συνεχώς...
    Τώρα τι κάνουν τά ΄ευαίσθητα παιδάκια΄??

  32. none avatar
    none 30/12/2008 14:42:16

    @33
    Περιμένουν πρώτα τον Νίκο Δήμου, να αποφανθεί

  33. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/12/2008 14:44:11

    Σπύρο, οι Θιβετιανοί μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πίεση στην Κίνα και οι Γεωργιανοί για πίεση στη Ρωσσία.
    Αυτούς τους "παλιοπαλαιστίνιους" τι να τους κάνουν οι "πολιτισμένοι" Ευρωπαίοι.
    Ευρωπαϊκές παλιοκοινωνίες, πούλεγε και το τραγούδι...

    Αλλά χάθηκαν και οι φωνές με κύρος στην Ευρώπη.
    Όπως η Ντανιελ Μιττεραν, εξέχουσα υποστηρίκτρια του παλαιστινιακού σκοπού.
    Όπως ο Πιντερ, που έφυγε.
    Οι σημερινοί πολιτικοί νάνοι που πρωθυπουργεύουν στην Ευρώπη είναι υπάλληλοι της Αυτοκρατορίας.
    Βλέπε ντορες και γιωργάκηδες.

    Η διαφοροποίηση στην αντίδραση απηχεί τον βαθμό προσωπικής πολιτικής απόγνωσης.

    Πιο κοντά στην πρωθυπουργία ο Γιώργος, μπορεί να κρατάει (φραστικές) ισορροπίες.
    Η Ντόρα, που βλέπει "την Αλεξάνδρεια" να απομακρύνεται, ξεβρακώνεται υπέρ Εβραίων και Αμερικανών, μήπως δει λίγη πρωθυπουργία (κατά το "λίγη χαρά ..").

  34. none avatar
    none 30/12/2008 14:46:04

    @32
    Σαν πολίτη αυτής της χώρας,δηλαδή, δέχεσαι αναντίρρητα, να σε εκπροσωπεί η "δηλωμένη";

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 14:47:39

    Xρόνια Πολλά Πρoφήτη.!!!!!!!!!!!
    Καί Καλή Χρονιά(λέμε τώρα).

  36. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/12/2008 14:50:59

    @36
    Όχι,φυσικά και όχι.

  37. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 14:54:56

    Πάντως έχει ενδιαφέρον πώς σέ τέτοιες περιπτώσεις(βλέπε Σφαγή στην Γάζα)εξαφανίζονται όλες οι ΄δηλωμένες΄απο τό blog.
    Mόλις εμφανιστεί κανά ζητηματάκι αυτοπροσδιορισμού ΄Μακεδόνων΄μπουκάρουν ολολύζοντας σάν τίς Τρωάδες..
    Τώρα όλα τά Ποντίκια στίς Τρυπούλες τους μέχρις να ΄κάνει ξαστεριά΄.........

  38. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/12/2008 14:55:34

    Χρόνια Πολλά και Καλά Σπύρο !!!
    Καλή Χρονιά !
    Είθε να θάψουμε σοράκια ! Τα "ιδρύματα", τα πρακτορεία - "παρατηρητήρια" και οι ΜΚΟ πάνε κατά διαβόλου, δεν υπάρχουν μπικικίνια.

  39. none avatar
    none 30/12/2008 15:04:42

    @39

    Σπύρο,
    εδώ δεν υπάρχουν,φαίνεται,"ανθρώπινα δικαιώματα", να περιφρουρηθούν απο τους πολιτισμένους και τους διανοούμενους!

  40. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 15:18:34

    Προφήτη@40
    Nά και ένα ΄καλό΄τής Οικονομικής Κρίσης...
    Τελέψανε οι ΄δωρεές γιά Φιλανθρωπικά Σωματεία΄.....................Αν και το Αρχιμάγαζο τού Παρατηρητηρίου στην Βιέννη είναι υπόλογο γιά μεγάλες Καταχρήσεις..Νομίζεις πώς Εφραίμ υπάρχουν μόνον στά Βατοπέδια..??Υπάρχουν και στίς Μ.Κ.Ο..
    Αν υποψιαστώ πώς οι Δημητράδες τραβάνε ζόρια να τούς ανοίξουμε έναν ΄κουμπαρά΄στην Μενεγάκη ρέ αδελφέ,νά συνεχίσουν τό ΄ανθρωπιστικό έργο΄τους..!!!

  41. none avatar
    none 30/12/2008 15:36:28

    @43
    ...των φορολογουμένων, ποιάς χώρας;

  42. none avatar
    none 30/12/2008 16:57:27

    @45
    σωστός

  43. none avatar
    none 30/12/2008 22:18:29

    @47
    Aφού δεν μπορείς να διαχωρήσεις, θύμα και θύτη, επιτιθέμενο κι αμυνόμενο, σφεντόνες και πυρηνικά, τι να σου πώ; Εχεις κι εσύ τα δίκια σου!