#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μπορούμε με τίποτε να μπούμε στο μυαλό του Γ. Παπακωνσταντίνου



Δεν μπορούμε με τίποτε να μπούμε στο μυαλό του Γ. Παπακωνσταντίνου. Την ίδια στιγμή που ανακοινώνει πόλεμος κατά της φοροδιαφυγής ο οποίος θα αποφέρει περί τα 12 δις ευρώ, σχεδόν το 5% του ΑΕΠ, κάνει λόγο για αναδιάρθρωση του ελεγκτικού μηχανισμού με κλείσιμο τουλάχιστον 200 εφοριών. Δε λέμε, μπορεί να υπάρχουν εφορίες που δεν πρέπει να λειτουργούν, αλλά 200 είναι μεγάλο νούμερο και θα προκαλέσει τεράστια αναστάτωση.

Τη στιγμή δηλαδή που ανακοινώνει ένα φιλόδοξο πρόγραμμα, υποσκάπτει τον ελεγκτικό μηχανισμό ο οποίος έτσι κι αλλιώς είναι διαλυμένος.

Θα εξοικονομηθούν 3.000 εργαζόμενοι που θα στελεχώσουν άλλες υπηρεσίες, λέει.

Επίσης, ανασυγκροτείται η γενική διεύθυνση ελέγχων του υπουργείο Οικονομικών, συγχωνεύονται σε περιφερειακό επίπεδο τα ελεγκτικά κέντρα, ενώ συστήνεται νέο σώμα ελεγκτών βεβαίωσης και αναγκαστικής είσπραξης εσόδων.
Παράλληλα, προβλέπεται η εισαγωγή στα τελωνεία συστήματος ψηφιακής κωδικοποίησης για την ιχνηλασία και τον εντοπισμό λαθραίων προϊόντων καπνού και αλκοόλ σε αντικατάστασης των  ενσήμων ταινιών φορολογίας και συστήνεται στο ΣΔΟΕ μονάδα πλωτών μέσων για την καταπολέμηση της παράνομης διακίνησης καυσίμων.
Ιδρύεται επίσης ειδική υπηρεσία για τον έλεγχο για τη φορολογική συμμόρφωση των 1.000 μεγαλύτερων επιχειρήσεων καθώς και ειδικό σώμα φορολογικών διαιτητών, για τη διοικητική επίλυση των φορολογικών διαφορών με αντικείμενο άνω των 150.000 ευρώ και προωθείται η συνεργασία των φορολογικών και ασφαλιστικών εισπρακτικών μηχανισμών.

Όλες αυτές οι ανακοινώσεις έχουν να κάνουν με τον ελεγκτικό μηχανισμό. Και όλα αυτά θα γίνουν την ίδια περίοδο που η κυβέρνηση ζητά 12 δις ευρώ.

Πάει θα τρελαθούμε τελείως. Δεν καταλαβαίνουν στο υπουργείο ότι προκαλώντας αυτή την απίστευτη αναστάτωση μια τέτοια χρονική στιγμή το μόνο που θα καταφέρουν είναι να καταρρεύσουν τα έσοδα και το μεγαλεπήβολο σχέδιο να μείνει στα χαρτιά;

Εδώ ένα επίδομα έκοψαν στους εφοριακούς και εδώ και μήνες κάνουν λευκή απεργία.

Εκτός κι αν ο υπουργός εξήγγειλε μέτρα για τη φοροδιαφυγή απλά για να εξευμενίσει τους εξοργισμένους τροϊκάνους. Ετσι κι αλλιώς οι εξαγγελίες δεν κοστίζουν

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/05/2011 10:38:58

    Πέθανε κι ο Βέγγος...

    • noldor avatar
      noldor @ archaeopteryx 03/05/2011 11:08:34

      Η σημαντικότερη και τραγικότερη είδηση.

      Καλό ταξίδι...

      • Igor Rasputin avatar
        Igor Rasputin @ noldor 03/05/2011 13:18:18

        Καλό ταξίδι, σ αυτόν τον αληθινά σημαντικό άνθρωπο.

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 03/05/2011 11:06:29

    To Πασόκ στην κατάρτιση του προυπολογισμού μου θυμίζει τα budget πωλήσεων του "φούστη" που κάναμε τα πρώτα χρόνια στις ελληνικές εταιρείες.

    Ρωτούσε για παράδειγμα ο εμπορικός διευθυντής τους πωλητές "δεν θα πουλήσουμε τόσο από αυτό το προιόν" .

    Και απαντούσαν οι πωλητές "του πούστη εδώ πουλήσαμε τόσο πέρυσι γιατί όχι τόσο φέτος".

    Στο τέλος έκλεινε το budget που στην ουσία χωρίς ανάλυση ήταν το budget του "φούστη".

    Ετσι και ο Παπακωνσταντίνου απλά γράφει νούμερα χωρίς να υπάρχει κάποια ανάλυση αν είναι πραγματοποιήσημα.

    Για αυτό και οι προυπολογισμοί αποτυγχάνουν.

  3. zonitis avatar
    zonitis 03/05/2011 11:22:24

    Μπορεις να μπεις σε κατι που δεν υπαρχει;

    • kiki avatar
      kiki @ zonitis 03/05/2011 12:14:29

      Σωστος

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 12:14:08

    *Σύμφωνα με τα στοιχεία της Tράπεζας της Eλλάδος, το Mάρτιο η πιστωτική επέκταση ήταν στο -0,4%, από μηδενική που ήταν το Δεκέμβριο του 2010 και -0,3% που ήταν το Φεβρουάριο. H καθαρή ροή χρηματοδότησης προς το σύνολο της οικονομίας ήταν αρνητική, ενώ ύστερα από αρκετούς μήνες αρνητική ήταν η χρηματοδότηση και προς τις επιχειρήσεις, ενώ για τα νοικοκυριά συνεχίστηκε να κινείται στους ίδιους αρνητικούς ρυθμούς.

    ΕΝΩ...

    *Ανοδικά κινήθηκε τον Μάρτιο ο τραπεζικός δανεισμός στην Ευρωζώνη, σε ετήσια βάση, αλλά με τον ρυθμό επέκτασης να είναι χαμηλότερος σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα. Σύμφωνα με στοιχεία της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας ο δανεισμός προς τον ιδιωτικό τομέα αυξήθηκε σε ετήσια βάση κατά 2,5%, μετά από την άνοδο 2,6% που είχε καταγράψει τον Φεβρουάριο.

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 12:15:49

    Εχω και Τραπεζες Γερμανιας !!....

    *Κατά 17% αυξήθηκαν το πρώτο τρίμηνο του έτους, τα κέρδη της Deutsche Bank. Τα καθαρά κέρδη της μεγαλύτερης γερμανικής τράπεζας ανήλθαν σε 2,1 δισ. ευρώ - το δεύτερα υψηλότερα τριμηνιαία κέρδη στην ιστορία της - από 1,8 δισ. ευρώ πριν από ένα χρόνο.

    *Eνισχυμένα κατά 40% ήταν τα κέρδη α' τριμήνου του γερμανικού τραπεζικού ομίλου Commerzbank, εξαιτίας και της σημαντικής μείωσης των προβλέψεων έναντι επισφαλειών. Τα κέρδη της γερμανικής τράπεζας διαμορφώθηκαν στο επίπεδο του ενός δισ. ευρώ από 716 εκατ. ευρώ που ήταν στο αντίστοιχο διάστημα του περασμένου έτους.

    ΠΠ

  6. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 03/05/2011 13:20:51

    Καλά τα έχετε χάσει εδω μέσα?
    Εδώ δε μπάινει ο ίδιος ο Παπακωνσταντίνου στο μυαλό του ...θελέτε εσείς να μπείτε?
    Τι λέτε τώρα?
    Άλλωστε είναι κάτι που προφανώς δεν του χρησιμεύει σε τίποτα!!!

  7. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 03/05/2011 13:22:05

    ΘΑ κυνηγήσει και ΘΑ βεβαιώσει φόρους με απίστευτο κόστος και αναταραχή για να εισπράξει σε Χ χρόνια 12 δις.
    α) 34 δις ληξιπρόθεσμα βαβαιωμένα δεν τα αγγίζει.
    β) Τις οφειλές από φόρο τόκων των καταθέσων εξωτερικού που μας παρακαλάνε οι Ελβετοί να τις εισπράξουμε δεν τις ζητάει.
    γ)Μεγάλο μέρος του ΕΤΑΚ 2009 και ΟΛΟ το φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας του 2010 δεν τον έχει καν βεβαιώσει!!!!
    Τα α και γ περιλαμβάνονται στο μνημόνιο και η τρόικα ζητάει εξηγήσεις και δεν παίρνει καμμιά απάντηση.
    Ποιός κοροιδεύει ποιόν και ποιός λογικός άνθρωπος θα εμπιστευτεί τέτοια κυβέρνηση,τέτοια αντιπολίτευση και θα δώσει την επόμενη δόση του δανείου.
    Όχι πάντως οι κουτόφραγκοι και οι χαζοεπενδυτές της ερήμου.
    Υ.Γ.Σε χθεσινή συζήτηση στο mega διαφωνούσαν οι πολιτικοί μας εκπρόσωποι για τον αριθμό των φορολογικών νομοσχεδίων που ψηφίζονται ΑΝΑ ΕΤΟΣ αν είναι 10 ή 20 !!!!!!
    Το τελευταίο ήταν πάνω από εκατό σελιδες.
    Και έχουν οι αθεόφοβοι την αξίωση να τους εμπιστευτεί οποιασδήποτε για οποιαδήποτε διαβεβαίωση!!!
    Δυστυχώς το πρόβλημα είναι πολιτικό και ξεκινάει από την ανεπάρκεια των εκλεγμένων εκπροσώπων που διαιωνίζουν την κακή λειτουργία των κρατικών υπηρεσιών και την ΚΑΚΙΣΤΗ των διαχειριζόμενων κρατικά κονδύλια.

  8. juliet avatar
    juliet 03/05/2011 13:45:40

    Πιστεύω οτι μόνο φόβο και πανικό στους ξύπολιτους θέλουν να σκορπίσουνε.
    Αυτοί που φοροδιαφεύγουν μη μου πείτε ότι δεν τους γνωρίζουν,μη πείτε ότι δεν είναι εύκολο να βρουν τις καταθέσεις ,αλλά εκεί είναι τα φιλαράκια.
    Ο λαός τους συμφέρει να μη σηκώσει κεφάλι,οι άλλοι, όλοι μαζί στο ξεπούλημα και μετά τα μοίρασμα.
    Πότε επ'ι τέλους θα σταματήσει αυτή η ανελέητη οικονομική αφαίμαξη;Αλλά και πότε θ' αλλάξει το καταθλιπτικό γ εν ι κ ό τ ε ρ ο π ολ ι τ ι κ ό σ κ η ν ι κ ό μας;
    Στέρεψαν πια οι σωστές ιδέες,οι ελπίδες και τα οράματα σ' αυτόν τον τόπο;

    • Λιζα Αλεξίου avatar
      Λιζα Αλεξίου @ juliet 03/05/2011 15:09:11

      Δυστυχώς σωστά τα λες

  9. spiros avatar
    spiros 03/05/2011 14:13:12

    Η απάντηση είναι απλή. Μέχρι τώρα είχε διάφορες δικαιολογίες για την αποτυχημένη πορεία της οικονομικής πολιτικής. Στο τέλος του 11 πως θα δικαιολογηθεί για την υστέρηση των εισπράξεων; ΦΤΑΙΕΙ η αναδιάρθρωση του εισπρακτικού μηχανισμού!!! Χά χα χα

  10. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 03/05/2011 14:13:32

    Δεν μπορεί ..πλάκα κανει...

    Επέβαλε την συλλογή αποδέιξεων για να χτυπήσει την φοροδιαφυγή και τώρα θα καταργήσει τις φοροαπαλλαγές (και αυτή λόγω των αποδείξεων)..

    Γιατί να ξαναζητήσει κανείς απόδειξη?

    Στάχτη και μπούρμπερι...

    Τα παιδιά αυτά που παίζουν την κυβέρνηση είναι ΠΟΕ..
    (για αυτούς που πήγαν στρατό, Πέραν Οικονομικής Επισκευής, κοινώς σκουπίδια)

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Φακ Κωστας 03/05/2011 16:16:37

      ΠΟΕ..... έγραψες φίλε μου..... ούτε λεπτό δεν θα έδινα για την επισκευή τους.... στη πυρά και πολύ θα τους είναι...

  11. manos avatar
    manos 03/05/2011 15:18:46

    Juliet,

    Οραμάτα υπάρχουν και τα βλέπει ο πρωθυπουργός.
    Σαν την Ζαν ντ'Αρκ ένα πράμα.
    Την Ζαν ντ'Αρκ την έκαψαν.
    ...

    • juliet avatar
      juliet @ manos 03/05/2011 15:40:18

      Μάνο,
      Αν θέλει να γίνει ήρωας ας τον κάψουμε και σε τελική ανάλυση του κάνουμε και ένα εγκώμιο ,τι στο διάβολο, για ένα τρισάγιο έχουμε λεφτά.

  12. drider avatar
    drider 03/05/2011 17:18:02

    Είναι κρίσιμο να κτυπηθεί η φοροδιαφυγή αποφασιστικά. Δεν ξέρω αν η αναδιάθρωση των ελεγκτικών μηχανισμών φέρει αποτελέσματα... ούτως ή άλλως αργήσανε πολύ να το κάνουν (το λένε εδώ και ένα χρόνο).

    Καιρός να αρχίσουν να πληρώνουν και οι πραγματικά "έχοντες" και "κατέχοντες".

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/05/2011 21:23:36

    Ευκολότερα μπαίνεις στην Ατλαντίδα...για αυτή τουλάχιστον υπάρχει η υπόνοια ότι ίσως έχει υπάρξει

  14. 200exi stin elbetia avatar
    200exi stin elbetia 04/05/2011 02:22:54

    Τι βρεγμενος, τι μουσκεμα. Εδω τους φτυνουν και αυτοι κανουν οτι βρεχει.