#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2011 19:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μπορεί ο κόσμος να είναι στα κάγκελα και ο βουλευτής να συζητά στο Κοινοβούλιο

Η Βουλή ως εξωκοινωνικό στοιχείο




Η πολιτική δεν γίνεται στο κενό. Και στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αποφάσεις χωρίς κόστος. Δεν μπορεί ο κόσμος να είναι στα κάγκελα και ο βουλευτής να συζητά στο Κοινοβούλιο για το «άρθρο τάδε παράγραφο δείνα». Δεν μπορεί να ασχολείται με το ελάχιστο, όταν ο πολίτης χάνει το μείζον. Και είναι πρόβλημα της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας όταν για 40 μέρες σε μουτζώνουν χιλιάδες πολίτες να θεωρείς ότι «δεν τρέχει κάστανο».

Ο Τσώνης που εγκλωβίσθηκε στη Λαμία, η Περλεπέ που δέχθηκε χειρόγραφα σημειώματα στη Χαλκίδα, η Ροδούλα Ζήση που έμεινε μία νύχτα στο γραφείο της στο Βόλο γιατί φοβόταν, ο Βαρβαρίγος στη Ζάκυνθο ας καταλάβουν ότι είναι εκπρόσωποι του λαού και όχι της συνείδησής τους. Στη Βουλή δεν τους έστειλε η συνείδησή τους, αλλά ο λαός τα αισθήματα του οποίου προσέβαλαν επί 20 μήνες με το μνημόνιο, τη νέα φτώχεια, το μεσοπρόθεσμο, τον εφαρμοστικό, το γενικευμένο ξεπούλημα του δημόσιου πλούτου. Ο Κουρουπλής είπε ότι μίλησε με τα παιδιά του για να καταψηφίσει το μνημόνιο.

Ο Πετσάλνικος και ο Κακλαμάνης είναι έμπειροι πολιτικοί και ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ όταν πάνε στις επαρχίες τους. Γι’ αυτό πήραν τα μέτρα τους από την Πέμπτη και από την Παρασκευή.
Ξεκίνησαν μία προσπάθεια ψυχολογικής συσπείρωσης των 155. Πήραν την τρίχα και την έκαναν τριχιά, στοχοποιώντας τον ΣΥΡΙΖΑ με αφορμή την ανακοίνωση της οργάνωσης της Μαγνησίας που έλεγε ότι είναι εγκληματική η ψήφος στο μεσοπρόθεσμο – πιο σκληρή για τους βουλευτές ήταν η ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ Κοζάνης, γιατί εκεί ήταν ο Αθανασιάδης και ο πρώην αιρετικός Κουκουλόπουλος.

Διέσπειραν στην ολομέλεια υπουργούς, όπως ο Μωραϊτης και ο Αηδόνης, σε ρόλο «κάτσε κάτω κουλοχέρη» πίσω από τον ΣΥΡΙΖΑ. Ξεκίνησε ο Κακλαμάνης με ένα οξύτατο «δεκάρικο» λόγο. Και συνέχισε ο Πετσάλνικος ζητώντας από τους βουλευτές να αποφασίσουν, ως δικαστές και δικαζόμενοι, εκείνοι – όχι ο λαός ή ένας τρίτος παράγοντας - αν έχουν δίκιο. Η αυτοδικαίωση («ουκ ειμί ώσπερ οι λοιποί των ανθρώπων») ήταν ένα από τα χαρακτηριστικά των Φαρισαίων…

Το κοινωνικό και πολιτικό πρόβλημα των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ δεν είναι ότι ο (βολικός) ΣΥΡΙΖΑ τους στήνει επεισόδια. Δεν είναι καν ότι αντιμετώπισαν ως εσωκομματικό τους θέμα την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου και του εφαρμοστικού νόμου. Το πρόβλημά τους είναι ότι βρίσκονται σε πορεία σύγκρουσης με την κοινωνία.



Κ. Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. axis avatar
    axis 03/07/2011 19:59:20

    Όλα σωστά όταν πρόκειται για δημοκρατίες και όχι για χούντα.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/07/2011 20:20:21

    Ο Αθανασιάδης, πριν από λίγο, στον ΑΛΤΕΡ, κατήγγειλε ότι δέχθηκε απειλές για τη ζωή του και την οικογένειά του για να ψηφίσει ΝΑΙ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 03/07/2011 20:32:17

      και γιατι δεν το ειπε στη ΒΟΥΛΗ να τον δει ολη η ΕΛΛΑΔΑ ??

      παρα εγλυψε εκει που εφτυνε?? ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΙΑ απ οσα λεει !!!!

      Αλλιως οπως ειπες το καριοφιλι και εκτος !!!

      Παω Πλατεια θα κατεβεις?

      ΠΠ

      • Wolf avatar
        Wolf @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/07/2011 20:42:05

        ...και η θεια μου η Μαριγουλα, στα 92 της, δεχθηκε σεξουαλικη παρενόχληση!!!
        Ρε δε μας παραταει , ο πουλημένος.

        • ΕΛΛΑΣ avatar
          ΕΛΛΑΣ @ Wolf 03/07/2011 21:27:47

          100000++++++++++

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ Προφήτης 03/07/2011 21:59:53

      Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ! Σοβαρά ? Δεν παίζονται ρε οι πασόκοι στο επικοινωνιακό !!!

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Προφήτης 04/07/2011 01:35:18

      Συγκινήθηκα!

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Προφήτης 04/07/2011 01:38:10

      Kαι τώρα μας το λέει γιατί, για να τον λυπηθούμε; Βγαίνουν όλοι και κλαίγονται τελευταία...

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/07/2011 20:58:49

    Για να μπορεί κάποιος να επικαλείται ΄΄συνείδηση΄΄, πρέπει να την έχει κιόλας..έστω τη στοιχειώδη

  4. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 03/07/2011 21:41:57

    Το θλιβερο είναι το επίπεδο αυτής της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ.

    Ποιοι μ@λακες όρθιοι χειροκροτούσαν μαζι με ΠΑΣΟΚ - ΛΑΟΣ- ΔΗΣΥ την δήλωση καταδίκης του ΣΥΡΙΖΑ από τον Πετσάλνικο επικροτώντας την θεωρία ότι η οργή του κόσμου είναι υποκινούμενη και απειλεί την δημοκρατία.
    http://www.youtube.com/watch?v=hAV7s7N4Wuc
    Δείτε μετά το 5.30 του βίντεο.
    Τι να πώ;

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 03/07/2011 22:07:02

    Ξεφτίλισαν τη δημοκρατία,καταρράκωσαν το κοινοβούλιο,απαξίωσαν τους θεσμούς...είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ για το τόπο.....ο φαρισαϊσμός και η υποκρισία ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ....

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar