30/05/2009 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μιλάνε στο σπίτι του κρεμασμένου...


________________________________________________________________________________________________
Για τον πολύ κόσμο, που δεν είναι φυσικά υποχρεωμένος να γνωρίζει την ιστορία της διαπλοκής, όλα αυτά με τις φυγαδεύσεις του Χριστοφοράκου και του Καραβέλα φαντάζουν πρωτόγνωρα. Και είναι. Αλλά και με μια άλλη έννοια. Εμείς εδώ τουλάχιστον (και φαντάζομαι και η Αριστέα Μπουγάτσου, που είναι «παλιά» όσο κι εμείς σ΄ αυτό το ρεπορτάζ) πολύ το διασκεδάζουμε που ο πανίσχυρος κάποτε Ηλίας Γεωργίου (έτσι κ. Μητσοτάκη και κ. Σημίτη;) κοιμήθηκε στο κρατητήριο, ο προνομιούχος συνομιλητής πρωθυπουργών και υπουργών Μιχάλης Χριστοφοράκος κρύβεται στην Γερμανία και ο πολυμήχανος Χρήστος Καραβέλας ταξιδεύει πιθανότατα για την μακρινή Αργεντινή.

Τις αμετροέπειες της ΝΔ και τα ασυγχώρητα λάθη του Καραμανλή στο θέμα αυτό και γενικότερα της διαπλοκής τα γνωρίζουν πλέον όλοι. Είναι όμως ντροπή να παρουσιάζεται σήμερα το ΠΑΣΟΚ ως αδιάφθορος κριτής των πάντων όταν επι της εξουσίας του η δικαιοσύνη έθαβε την μια μετά την άλλη τις ποινικές διώξεις εναντίον της Ζήμενς και της Ιντρακόμ και οι κατηγορούμενοι αποδίδονταν ως λευκές περιστερές στην κοινωνία.

Κορυφαίο παράδειγμα η ποινική δίωξη κατά παντός υπευθύνου για τρία κακουργήματα και τρία πλημμελήματα που ασκήθηκε το 1996 για την υπόθεση του 1.000.000 ψηφιακών παροχών του ΟΤΕ με κατηγορούμενους μεταξύ των άλλων τον  κ. Κόκκαλη της Intracom και ο Ηλία Γεωργίου της Siemens. Στις 10 Δεκεμβρίου 1997 (δηλαδή την ίδια περίοδο που υπογράφονταν οι προγραμματικές συμφωνίες του ΟΤΕ για τις οποίες κατηγορείται ΤΩΡΑ ο κ. Γεωργίου) προτείνεται η απαλλαγή όλων των κατηγορουμένων. Πήρατε χαμπάρι τίποτα τότε; Προφυλακίσθηκε κανένας; Πήγε τουλάχιστον να απολογηθεί ο ίδιος και όχι δια υπομνήματος;

Και φυσικά, αφού η δικαιοσύνη τους απάλλασσε , το ΠΑΣΟΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να υπογράφει συμβάσεις δισεκατομμυρίων μαζί τους και να τρέχει να παραβρεθεί στα πάρτι τους, ως επίτιμος προσκεκλημένος. Θυμάστε το πάρτι του κ. Γεωργίου στις Σπέτσες όπου  guest star ήταν ο τότε υφυπουργός και σημερινός γενικός διευθυντής του ΠΑΣΟΚ, Ροβέρτος Σπυρόπουλος (Ο λαμπερός ήλιος της Ζήμενς);

(Στις φωτό, επάνω ο κ. Γεωργίου, κάτω πως διαφήμιζες ο Τύπος το πάρτυ με τον κ. Σπυρόπουλο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sinn avatar
    sinn 30/05/2009 13:05:55

    Kαι ο Μπόμπολας μαζί με τον Λαλιώτη ανακάλυψε ξανά τη mayo. Για τη διακυβέρνηση ΠΑΣΟΚ...τουμπεκί! Nα τους χαίρεστε πρασινοπαπαγάλοι!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2009 13:17:18

    Υπαρχει και ο υιος Γεωργίου !

    Υπάρχει και ο αδελφός Σημιτη στη Γερμανια...!

    Υπαρχει και αλλη μια γραμματεας κρητικια μελαχροινη κ ομορφη... σε διπλανο "μαγαζι" στην ιδια γειτονια !

    Αυτη η γειτονια της Μηζενς ειναι μοναδικη στα χρονικα. Ακομη και σημερα υπαρχουν εταιριες δορυφοροι. Τους παει ο αερας στο Μαρουσι.

    Ο Σκαρπελης επισης μεσοτοιχια εμενε !

    Υπαρχει και ο κυριος με τα εγλεφαλικα ( καλα να ειναι )...

    Υπαρχει ΚΑΙ πολυς κοσμος στα VIP του γαυρου μας τοτε...

    Εγω θα εβαζα τι "βαλιτσα" που ακουει τα παντα στη γωνια στα σκουπιδια διπλα... και μετα θα εκοβα CD.


    ΠΠ

  3. no more bets avatar
    no more bets 30/05/2009 13:18:15

    Καλες ειναι οι εντυπωσεις φακτορα αλλα το επιχειρημα ο,τι η δικαιοσυνη παλια "εθαβε", μπαζει λιγο.
    Υπηρξε κανεις χειροτερος του Σανιδα?
    Ο δε Καραμανλης εφτασε να κλεισει τη Βουλη για τη Siemens και το λες αυτο ... αμετροεπεια?

    Οι "Πασοκοι" της Siemens και του ΔΟΛ ΕΙΝΑΙ ΞΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ, και αυτοι και τα αφεντικα τους...
    Ο,τι βρωμισαν βρωμισαν.
    Πλεον, δεν κλ..νουν οι πεθαμενοι...

  4. Le canard avatar
    Le canard 30/05/2009 13:24:32

    Αίτηση για να ανακληθούν τα εντάλματα σύλληψής τους κατέθεσαν στον ανακριτή οι δύο κατηγορούμενοι στην υπόθεση της Siemens, οι οποίοι συνελήφθησαν αιφνιδίως την Παρασκευή. Οι δύο κατηγορούμενοι βρίσκονται στο γραφείο του ανακριτή.

    Οι δύο κατηγορούμενοι ζητούν να αφεθούν ελεύθεροι γιατί η σύλληψη τους έγινε παράνομα.

    Ο Δημήτρης Τσοβόλας, συνήγορος του ενός κατηγορούμενου, χαρακτήρισε παράνομες τις κινήσεις των δικαστών, ενώ έκανε λόγο για σκοπιμότητες.

    Οι δυο άνδρες οδηγήθηκαν στον ανακριτή το πρωί του Σαββάτου, μετά την αιφνιδιαστική σύλληψή τους το βραδυ της Παρασκευής.

    Αμφότεροι είχαν λάβει προθεσμία για να απολογηθούν, στις 12 Ιουνίου το πρώην στέλεχος της Siemens και στις 15 Ιουνίου το πρώην στέλεχος του ΟΤΕ.

    Είχε προηγηθεί η φυγή στο Μόναχο και δεύτερου κατηγορούμενου για την υπόθεση Siemens, του Χρήστου Καραβέλα.

    Newsroom ΔΟΛ

  5. Factorx avatar
    Factorx 30/05/2009 13:27:48

    @no more bets. εδω είπαμε να λέμε την αλήθεια. Δεν φταίνε λοιπόν στην περίπτωση αυτή κυρίως ούτε ο ΚΚ ουτε ο ΓΑΠ - και είναι ανόητοι που δεν ενώνουν τις δυνάμεις τους. Κανείς τους δεν ελέγχει την δικαιοσύνη. Που κανει ο,τι θέλει με τους δικηγόρους κλπ. Εχουν γίνει χειρότερα, αλλά τότε όλο το σύστημα υπεράσπιζε τους Μηζενς (Μητσοτακης - Σημίτης)

  6. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 30/05/2009 13:38:01

    εχετε ιδρωσει να φερετε τις εντυπωσεις ισα βαρκα και για τουσ δύο. Για καθε αθλιοτητητα της ΝΔ αισθανεστε υποχρεωμενοι να ξεθαψετε και μια του ΠΑΣΟΚ. Απο τον Περισσο περνετε γραμμἠ??

  7. Le canard avatar
    Le canard 30/05/2009 13:39:06

    Από την Καθημερινη

    Νέα ανατροπή στην ανακριτική διαδικασία προκαλεί η επιλογή και δεύτερου κατηγορούμενου στο σκάνδαλο των μαύρων ταμείων της Siemens, του κ. Χρ. Καραβέλα, πρώην στελέχους της εταιρείας, να φύγει στο εξωτερικό πριν απολογηθεί. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Καραβέλας κατέφυγε στο Μόναχο, όπου το γερμανικό δίκαιο είναι ελαστικότερο για τα αδικήματα που αντιμετωπίζει και έχει ήδη απευθυνθεί σε δικηγορικό γραφείο της βαυαρικής πρωτεύουσας. Αλλες πληροφορίες θέλουν τη βαυαρική πρωτεύουσα να είναι ο πρώτος σταθμός του κ. Καραβέλα, με τελικό του προορισμό κάποια χώρα της Λατινικής Αμερικής.Οι πληροφορίες αυτές ενισχύθηκαν μετά την ανακοίνωση του υπουργού Δικαιοσύνης Νίκου Δένδια, που επιβεβαίωσε ότι πρόσφατα η ελληνική πρεσβεία στην Ουρουγουάη εντόπισε έμβασμα του κατηγορούμενου, ύψους 3 εκατ. δολαρίων, που εκδόθηκε στο Λονδίνο με προορισμό το Μοντεβιδέο για την αγορά διαμερίσματος.

  8. no more bets avatar
    no more bets 30/05/2009 13:42:33

    Φακτορα,
    την γνωμη μας λεμε.
    Τον "περι αληθείας λογο" θα σ'τον σχολιασει ο Μποτιλιας με κανα τρισελιδο (χωρις τις παραπομπες)...χαχα

    Παντως η δικαιοσυνη εκτος απο ο,τι θελει (που λες εσυ), κανει ο,τι συμφερει τον ΚΚ ( λεω εγω).
    Αν και τυφλη... βγαζει ματι...

  9. bill avatar
    bill 30/05/2009 15:59:06

    @8
    Συμφωνώ. Όλοι λέμε τη γνώμη μας. Είναι αδιανόητο όμως να μπαίνουν στην ιδια ζυγαριά ο ΚΚ (έβγαλε λάδι τον Παυλίδη υποχωρώντας σε εκβιασμούς - ως μη όφειλε- έναντι του δημοσίου συμφέροντος) με τον ΓΑΠ (σε καμία περίπτωση έως τώρα δεν έχει δείξει οτι ενεργεί με αυτή την άθλια λογική- βλέπε Πορτο Καρρας πχ.).

  10. osaperas avatar
    osaperas 30/05/2009 16:34:52

    Εγώ δεν καταλαβαίνω την λογική των συμψηφισμών.

    Έφταιξε τότε το ΠΑΣΟΚ; Στο διάολο έπρεπε να πάει και το στείλαμε. Εφαγαν τέτοια σφαλιάρα που δεν μπορούσαν να σηκώσουν κεφάλι.

    Κι εάν το σηκώνουν τώρα σιγά-σιγά είναι λόγω τω ν σκανδάλων της Νέας Δημοκρατίας και όχι επειδή τους έχει συγχωρέσει ο λαός.

    Δεν ξεχνάμε το τι έκανε το ΠΑΣΟΚ.

    Αλλά όμως σήμερα τα σκάνδαλα της Νεάς Δημοκρατίας μας θυμίζουν τις "παλιές καλές εποχές" του ΠΑΣΟΚ. Όποιος προλάβει "βάζει το χέρι του στο μέλι".

    Ποια θα πρεπει αν ειναι η στάση μας. Ανάλογη με την τότε. Στο διάολο αυτοί που μας κλέβουν.

    Εξίσωση κλεψιάς είναι κάτι έξω από κάθε λογική.

  11. Ο Τσουκάτος δεν ήταν μόνος στο ταμείο | ANTI WEBLOG avatar
    Ο Τσουκάτος δεν ήταν μόνος στο ταμείο | ANTI WEBLOG 05/07/2009 12:31:41

    [...] Σύμφωνα με έγγραφα του κόμματος και ειδικότερα στην «Διάταξη Δυνάμεων της Κεντρικής Επιτροπής Ευρωεκλογών κατά θέμα και δραστηριότητα», αναφερόταν ότι για την οικονομική εξόρμηση υπεύθυνοι ήταν οι: κ. Σκανδαλίδης, Σουμάκης, Λάμπρου, Τσουκάτος και Αυγερινός. Επίσης, για την «λειτουργία των κλιμακίων της ΚΕ», αρμόδιοι ήταν οι κ. Σκανδαλίδης, Παπαδόπουλος Α, Μωραΐτης, Νεονάκης, Πρωτόπαπας και Ρ. Σπυρόπουλος.  Ο κ. Λάμπρου, ως γνωστόν, ήταν στη δεκαετία του 1990, επικεφαλής του ΟΤΕ και επί εποχής του κλείστηκαν σημαντικές συμφωνίες με Ζημενς-Ιντρακόμ. Ο κ. Σπυρόπουλος επίσης, παλαιό στέλεχος και συνδικαλιστή του ΟΤΕ, εθεάθη το 2003 στη βίλα του Ηλία Γεωργίου, αρμοδίου κατά τη δεκαετία του 1990 στη Ζημενς για τις τηλεπικοινωνίες, στις Σπέτσες (Δεν μιλάνε στο σπίτι του κρεμασμένου…). [...]