#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2008 12:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μας χρειάζονται Λουδοβίκοι και Αντουανέτες

Με συνέντευξή του στον σημερινό ΕΤ ο Πέτρος Τατούλης προαναγγέλλει ουσιαστικά την αποχώρησή του από τη ΝΔ, δηλώνοντας ότι «στην ψήφιση του Χωροταξικού έδωσα ξεκάθαρο μήνυμα ανατροπής αυτού του σκηνικού της κομματικής πειθαρχίας. Το μήνυμα αυτό ήταν και το τελευταίο.». Ζητά επίσης από τον Πρωθυπουργό την αποπομπή του Μιχάλη Λιάπη. «Όταν ο αιρετός λαμβάνει δώρα, διευκολύνεται, χαριεντίζεται με τους εθνικούς προμηθευτές, ζει ως κροίσος, ακόμη κι αν δεν προκύπτει ποινική ευθύνη, εφόσον έχει παραβεί τον πολιτικό κώδικα, δεν είναι εκφραστής της λαϊκής κυριαρχίας. Κι αν δεν το αντιλαμβάνεται ο ίδιος, κι αν δεν παραιτείται, τότε ο ίδιος ο πρωθυπουργός που όρισε τον πολιτικό κώδικα «σεμνά και ταπεινά» πρέπει να του το ζητήσει … Δεν υπάρχει «σύστημα ΠΑΣΟΚ», δεν υπάρχει «σύστημα Ν.Δ.», υπάρχει ένα «όλον σύστημα διαφθοράς…Πώς μπορούν να γίνουν πιστευτοί όλοι αυτοί που μέχρι χθες συναναστρέφονταν με όλους αυτούς που σήμερα τους λιθοβολούν και χωρίς δόση αυτοκριτικής απλώς αναφέρουν πως σήμερα έχουν πάψει να τους κάνουν παρέα... Χρειάζονται πολιτικοί με ένα σχέδιο για τον τόπο που ξεπερνά την εκλογή ή την επανεκλογή τους. Χρειάζονται κόμματα που αποτελούν δεξαμενές σκέψεις και όχι στρατόπεδα συγκέντρωσης χειροκροτητών. Δεν μας χρειάζονται Λουδοβίκοι και Αντουανέτες».

Ποιες θα είναι οι εξελίξεις; Οι κ. Σουφλιάς και Ρουσόπουλος έχουν ήδη εισηγηθεί την απομάκρυνση του κ. Τατούλη από την Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ και την επάνοδο του γίγαντα Κουκοδήμου, ώστε να παραμείνουν 151. Φαντάζεστε όμως να διαγράψουν τον Τατούλη και να μην κάνουν τίποτα για τον Κυριάκο, ή τον Λιάπη; Α, ρε Καραμανλή, για πολλοστή φορά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. port porta avatar
    port porta 07/07/2008 12:12:36

    μετα τον Λαζαρο Παπαδοπουλο και τον Μιλκοβιτσ ο Τατουλης θα ειναι η επομενη μεταγραφη.

    Ο Μπαγεβιτσ ειναι επισης ανεργος. Το νεο Κομμα εχει ανοιχτες τις πορτες του

    ππ

  2. Sergios avatar
    Sergios 07/07/2008 12:25:49

    Ναι αλλά ο Βγενόπουλος θα τους ξεσχίσει όλους, ακριβώς όπως τους ξεβράκωσε στη Βουλή.

  3. πυρ γυνή και θάλασσα avatar
    πυρ γυνή και θάλασσα 07/07/2008 13:10:37

    Ο κύριος Βγενόπουλος το καλύτερο που μπορεί να πετύχει είναι τα ποσοστά των ταύρων του Μάνου.

    Ο δε Τατούλης είναι φανερό ότι είναι κλίματος Βενιζέλου (δες και σημειολογικά: "το όλον σύστημα διαφθοράς").

  4. Dennyl avatar
    Dennyl 07/07/2008 13:20:08

    Τατούλης:
    «Στην πολιτική δεν πρέπει να διαχωρίζουμε τη μικρή από τη μεσαία και τη μεγάλη διαφθορά. 'Διευκολύνσεις' στην αγορά υποδομής για ένα εκλογικό κέντρο, 'φιλικές και κοινωνικές σχέσεις' πολιτικών και οικονομικών παραγόντων, κοινά 'ταξιδάκια' αναψυχής στο εξωτερικό, ακόμη και 'δωράκια' οικοσκευής μπορεί να μοιάζουν για ορισμένους μικρές παρασπονδίες ή ένδειξη χαλαρής πολιτικής ηθικής, πλην όμως διαθέτουν το ίδιο βάρος σε ποιοτικό επίπεδο με την καταγγελία ότι ένα εκατομμύριο μάρκα κατέληξε σε κάποιο ταμείο του ΠΑΣΟΚ και ότι υπάρχουν ακόμη 99 εκατομμύρια ευρώ που δεν έχουμε βρει σε ποιες τσέπες έχουν καταλήξει»

    Σπανιότατα ακούς έναν πολιτικό να ξεφεύγει από την ξύλινη γλώσσα και να μιλά τόσο καθαρά και ξάστερα...
    Αν η ΝΔ τον διαγράψει θα είναι ένα ακόμα τεράστιο λάθος.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/07/2008 14:07:11

    Echo frixei pou olos o kosmos echei fagothei na erminevei ti leei o Tatoulis kai poion antiprossopevei...Imarton pou leei kai o fafoutis.
    To oti milaei logika kai starata den ftanei? Nte kai kala prepei na antiprossopevei revma?
    Kai giati den echei apokleistika diko tou revma? Dioti tetoioi eimaste pou to apokleioume...O monos pou katafere na epiplefsei monos tou einai o Karatzaferis...Aftoi eimaste filtatoi!

  6. Vass avatar
    Vass 07/07/2008 14:59:39

    Το πολιτικό σύστημα που επενδύει η ΝΔ στη δεύτερη τετραετία της (?) είναι αυτό των Μουσικών Καρεκλών αλλά χωρίς αποχωρήσεις. Μόλις σταματήσει η μουσική θα κάτσει ο Κουκοδήμος θα σηκωθεί όρθιος ο Τατούλης. Για ρίξτε καμιά ιδέα για τον επόμενο.

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 15:25:14

    εμεις εχουμε για τους καθε Λιαπιδες και τα μοναστηρια του Παρασκευαιδη .Μην αστοιται!!!

  8. Helmut avatar
    Helmut 07/07/2008 15:27:36

    Που φτάσαμε... να θαυμάζουμε την στάση ενός... Τατούλη!

    Συμπαθής ίσως πολιτικός αλλά μετριότατος και κατώτερος των περιστάσεων. Όταν θήτευε στο υπουργείο Πολιτισμού δεν θυμάμαι να άφησε δα και κάποιο έργο εκτός από τις ιλαροτραγικές ποινικές παλινωδίες για το Μουσείο Ακρόπολης και την "υποδειγματική" διαχείριση της κατάρρευσης του στέγαστρου στο Ακρωτήρι (όχι το κλαμπ της παραλιακής, τον αρχαιολογικό χώρο της Σαντορίνης).

    Οι υπόλοιποι όμως είναι τόσο ανύπαρκτοι που ένας Τατούλης μας φαίνεται γίγαντας της πολιτικής...

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 17:06:00

    pes ta HELMUT -mbas ke ta pedia tis alekas ksekoumbistoun apo do gia liges meres ke paroun prefa ti ginete

  10. Dennyl avatar
    Dennyl 07/07/2008 18:21:52

    Helmut

    Κανείς δεν είπε ότι είναι και γ...ώ τους πολιτικούς. Απλώς ότι επιτέλους μία φορά ένας πολιτικός λέει τα πράγματα καθαρά και όμορφα όπως τα συζητάμε όλοι. Κι αυτό δηλαδή πρέπει να το κατακρίνουμε? Όταν βλέπουμε ένα σωστό δεν πρέπει να το λέμε? Δεν καταλαβαίνω...

    Όσο για το: "Όταν θήτευε στο υπουργείο Πολιτισμού δεν θυμάμαι να άφησε δα και κάποιο έργο"
    Επειδή δεν έχω καλή μνήμη, για πες μου 2-3 υπουργούς τηε πρόσφατης ιστορίας που 'αφήσανε κάποιο έργο'.

  11. lotuseater2310 avatar
    lotuseater2310 09/07/2008 11:34:07

    ...συνήθως ερμηνεύουμε τα λεγόμενα η τα τεκαταινόμενα όποιου πολιτικού υπό το βάρος της σκέψης ότι ¨κάποιο λάκκο έχει η φάβα"... ο μόνος μέχρι τώρα που κάπως έπεισε για την ειλικρίνεια των προθέσεων του είναι ο Σούρλας με τη δήλωση περί παραμονής του στο κόμμα συνάμα με όλους τους δαχτυλοδειχτούμενους... Σούρλας ο οποίος ηληκιακά είναι κοντά στο τελείωμα... έρχεται τώρα και ο Τατούλης να θέσει ουσιαστικά τέλος στην παρουσία του στο κυβερνών κόμμα... χωρίς να σταματήσω να σκέφτομαι τις προθέσεις δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι τέτοιου είδους δηλώσεις βοηθούν...