#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/02/2010 12:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μας βλέπω καθόλου καλά, Γιώργο



Κοιτάξτε τον Guardian σήμερα: http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2010/2/12/1265971716390/12.02.10-Steve-Bell-on-th-009.jpg

Ο γαλάζιος εξωγήινος με τα αφτιά είναι όλα τα λεφτά!
Αμ, ο …Ιρλανδός όρθιος Έλ Σίντ!
Αλλά αλήθεια, μαντέψτε, ο εξωγήινος ποιός είναι;

Sic transit gloria mundi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 24/02/2010 12:56:59

    Τον εξωήινο να μαντέψουμε ποιός είναι;Η τον "κασάτο'με το ευτυχισμένο χαμόγελο και την λάθος σημαία;Χάθηκε μιά αστερόεσσα;

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 24/02/2010 12:57:31

    Πως τον έκαναν έτσι τον ΒέλγοΦλαμανδό Monsieur Herman Van Rompuy;;;Χαχαχα!!!

  3. socrates avatar
    socrates 24/02/2010 13:08:37

    Να μην ανησυχούμε για το ΓΑΠ.
    Τόκανε το καπρίτσιο της mother να γίνει πρωθυπουργός.
    Για τον Ελληνικό λαό να ανησυχούμε, με αυτά που μας περιμένουν.

  4. donaE avatar
    donaE 24/02/2010 13:19:08

    Το αλλο φερετρο με τη Ιταλια εχει γουστο.
    Και ειναι ολοι τους χαρουμενοι...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ donaE 24/02/2010 13:44:08

      Η Ιρλανδία είναι, της Ιταλίας μάλλον το έχουν ...εκτός πλάνου. Είναι μακρύ, τόσα εκατομμύρια, δεν χωρούσε στην εικόνα.
      Και να μην ανησυχεί κανείς: Ο βαρκάρης τρελλαίνεται για το νόμισμα. Αλλά δολλάρια δεν δέχεται, μετά το περιστατικό που πήγαν να του την παίξουν με την ΑIG: Του στέρησαν, τελευταία στιγμή χωρίς λόγο, τον πιό πλούσιο "πελάτη". Για να μη χάσουν τις συντάξεις τους οι αθεόφοβοι. Ο Ηπειρώτης έγινε πραγματικός Τούρκος.
      Σημερινή ισοτιμία: 1 € = 1,36 $ περίπου.

    • donaE avatar
      donaE @ donaE 24/02/2010 13:55:43

      Σωστα.

  5. Σαος avatar
    Σαος 24/02/2010 13:20:50

    Το μέγεθος του ΓΑΠ είναι ανάλογο του εξωτερικού χρέους;

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/02/2010 13:22:05

    Ο προεδρος μας ειναι ο εξωγηινος,ο προεδρος της ΕΕ βαν Ρομπαι.

  7. Determinism Is Dead avatar
    Determinism Is Dead 24/02/2010 13:24:59

    Καταπληκτικός ο Steve Bell.
    Απο ο,τι ξέρω όμως, το νόμισμα στο στόμα το βάζανε οι πρόγονοι.
    Το ερώτημα είναι αν θα το δεχτεί ο βαρκάρης.

  8. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 24/02/2010 13:27:34

    Το άλλο φέρετρο είναι της Ιρλανδίας, όχι της Ιταλίας. Πάρα πολύ καλή γελοιογραφία.
    Ο Ρομπάι εικονίζεται ως μπλε στρουμφάκι. Βέλγος γαρ...

  9. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 24/02/2010 13:37:57

    Στρουμφάκι είναι.....

  10. man8os avatar
    man8os 24/02/2010 14:26:48

    Την Ιταλια την ξεχασανε. Αλλα αν δεν μας στηριξουν αποτελεσματικα, οσονουπο θα βλεπουμε το φερετρο αυτης και σε πρωτο πλανο τον Θαπατερο.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/02/2010 17:28:09

    http://www.youtube.com/watch?v=Wo-apWQCXFk

    ολο δικο σου Τζεφρυ...

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/02/2010 07:31:25

      χαχαχαχαχα σύγχρονη εκδοχή Μιμής!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/02/2010 17:34:37

    ΠΡΟΣΟΧΗ : Είναι δικάς μας τα ευρώ στην τσέπη μας??

    Για δείτε πόσα Ελληνικά χαρτονομίσματα έχετε στην τσέπη σας ;

    Τι ;;;; δεν έχετε αρκετά ;;;; μήπως έχετε περισσότερα Γερμανικά ;;;


    Έχουμε ήδη χρεοκοπήσει και δεν το γνωρίζουμε.;

    Δημοσιεύθηκε στις 4 Φεβρουαρίου, 2010

    Μερικές αλήθειες για το Ευρώ.!
    Μας λένε ότι είμαστε όλοι στο ευρώ, άρα ούτε και "αυτούς" (τους Ευρωπαίους) τους συμφέρει να μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε. Μόνο που τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.
    Δεν είμαστε όλοι στο ίδιο ευρώ, όσο και αν αυτό δεν είναι ευρέως γνωστό για ευνόητους λόγους.
    Η κοινή ευρωπαϊκή νομισματική μονάδα έχει ως εκδότες τις κεντρικές τράπεζες των κρατών-μελών της Ευρωζώνης.
    Η κάθε χώρα τυπώνει όσα ευρώ (χαρτονομίσματα) δικαιολογούν το μέγεθος της και η πορεία της οικονομίας της. Αν κοιτάξετε στα ευρώ σας θα δείτε ότι μπροστά από τον αριθμό σειράς, υπάρχει ένα γράμμα. Αυτό υποδηλώνει τον εκδότη του τραπεζογραμματίου. Έτσι κάθε χώρα έχει το δικό της ευρώ.
    Η κωδικοποίηση έχει ως εξής:

    Την εστειλα στον φακτωρα να την αναρτησει.. πχ

    Το ενδιαφέρον είναι ότι αυτή η πληροφορία έχει κρατηθεί στο σκοτάδι. Οι πολιτικές και νομισματικές αρχές δεν θέλουν να την γνωρίζετε. Παρατηρήστε δε, ότι το γράμμα-σύμβολο κάθε χώρας δεν έχει την παραμικρή σχέση με το όνομά της. Δηλαδή, γιατί η Γαλλία να μην είχε το F (France) αντί για το U που δεν λέει τίποτα. Ομοίως για την Γερμανία το G για Germany αντί για το X.
    Είναι προφανές ότι κάποιοι δεν θέλουν να ξέρουμε τι έχουμε μέσα στο πορτοφόλι μας. Γιατί όμως;
    Η απάντηση είναι απλή. Κάντε μια δοκιμή. Ας κάνουμε μια ανάληψη 1000 ευρώ από 1 ATM. Τσεκάρετε τους κωδικούς των χαρτονομισμάτων. Θα δείτε ότι σχεδόν όλοι είναι από άλλες χώρες. Ελάχιστα θα είναι τα ελληνικά, αν υπάρχουν καθόλου. Κυρίως θα βρείτε γερμανικά και ιταλικά ευρώ. Τι σημαίνει αυτό; Ότι κινούμαστε και ζούμε με ξένα χρήματα, δανεικά από άλλες χώρες. Αν δεν υπήρχε αυτό το οιονεί συνάλλαγμα, αντί για 1000,θα είχαμε 100 στην τσέπη μας.
    Αυτό σημαίνει ότι έχουμε χρεοκοπήσει. Οριστικά και αμετάκλητα.
    Γιατί, για να τυπωθούν νέα ελληνικά ευρώ πρέπει η οικονομία να αναπτύσσεται (ενώ εμείς είμαστε σε συνεχή ύφεση) ή η ανταγωνιστικότητα προϊόντων και υπηρεσιών να κάνει άλματα (σ.σ: σενάριο επιστημονικής φαντασίας για εμάς).
    Η σημασία που έχει ο κωδικός σε κάθε χαρτονόμισμα είναι απλή. Σε τυχόν διάσπαση της Ευρωζώνης, τα ευρώ θα μετατραπούν στο αντίστοιχο, παλιό εθνικό νόμισμα. Οι τραπεζικοί λογαριασμοί θα έχουν ήδη μετατραπεί, εκείνη την Παρασκευή απόγευμα που θα μας ανακοινωθεί το μαντάτο. Σε εμάς εννοείται, με μια υποτίμηση τουλάχιστον 50%, γιατί η νέα δραχμή θα πρέπει να απηχεί και την τρέχουσα κατάσταση της οικονομίας (500-600 δρχ/1 ευρώ).
    Αυτό λέγεται και ληστεία της μεσαίας τάξης.
    Οι Γερμανοί για παράδειγμα θα δεχτούν για μετατροπή σε μάρκα, στο νέο ισχυρό νόμισμα της Ευρώπης, μόνο όσα ευρώ έχουν το X μπροστά. Τα άλλα χάσανε.
    Δυστυχώς με τους πολιτικούς που έχουμε μπλέξει, κάποια στιγμή θα καταφέρουν και το αδιανόητο. Να μας "πετάξουν" έξω από την Ευρωζώνη και το Ευρώ.

    ΠΠ

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/02/2010 21:06:18

      Δεν έχεις υπολογίσει την διάχυση του χρήματος. Δηλαδή πως το χρήμα ταξιδεύει έτσι και αλλιώς. Αυτό που έχει σημασία είναι πόσο από το χρήμα που έχει τυπωθεί σε όλη την Ευρώπη υπάρχει μέσα σε μια χώρα. Όμως αυτό είναι αδύνατο να μετρηθεί.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/02/2010 23:12:59

      Νικόλας όσο και να μην έχω υπολογίσει είναι εξωφρενικό από τα 50 Ευρώ μόνο να 10 να είναι γερμανικά και τα 40 γαλλικά. Οι Γάλλοι δεν εισάγουν από τους Γερμανούς. Παράγουν κι εξάγουν στη Γερμανία.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/02/2010 12:37:41

      ΠΠ, απόλυτη ανακρίβεια!
      Τα Ευρώ με το "σύμβολο" της κάθε Χ χώρας εκδίδονται σε ποσότητα αναλογική με το "μερίδιο" της Χ χώρας και είναι απολύτως ίσης αξίας μεταξύ τους. Εκδίδονται όλα στο όνομα της ΕΚΤ η οποία ελέγχει.
      Τα "Ελληνικά" Ευρώ είναι σχετικά λίγα, επειδή ως σχετικά μικρή χώρα έχουμε σχετικά μικρό "μερίδιο". Εμένα όμως, το μηχάνημα μου πετάει ενίοτε και σλοβένικα. Και λουξεμβουργέζικα. Και κυπριακά. Χώρες πολύ μικρές με πολύ μικρό "μερίδιο", υπαρκτό όμως.
      Νέα "ελληνικά" ευρώ μπορούν να τυπωθούν μόνον στο επιτρεπόμενο από την ΕΚΤ ποσοστό, και αυτό δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το πόσο η Ελληνική οικονομία αναπτύσσεται.

  13. anonymous avatar
    anonymous 24/02/2010 18:25:20

    Χτες έκανα 50 Ευρώ ανάληψη από Γερμανικό μηχάνημα και μου πέταξε 1 γαλλικό εικοσάρικο 2 γαλλικά δεκάρικα και 2 γερμανικά τάλιρα.
    Δεν ισχύει αυτό που λες. Κανονικά θα έπρεπε να είναι ανάποδα. Δεν είναι όμως.

  14. sta_s avatar
    sta_s 24/02/2010 18:33:54

    λεφτά, τράπεζες, πολιτικοί..

    http://www.youtube.com/watch?v=HTYyZfNOJ30&feature=PlayList&p=C8DC2EBEFEA835F6&index=0&playnext=1

  15. Orestios avatar
    Orestios 24/02/2010 18:48:59

    Τελειωμένο το GAP. Η πολιτική που πρεσβεύει πέθανε.

  16. xaroylhs avatar
    xaroylhs 24/02/2010 18:56:00

    ..ο ΓΑΠ γελά και στο φέρετρο είναι τόση η ..αφασία του που μόνο όταν κολήσουν και την τελευταία πλάκα και σκοτεινιάσει , ίσως τότε αρχίσει να αντιλαμβάνεται ότι κάτι τρέχει!!! Μεγάλε οραματιστή με τα σχέδιά σου τα έτοιμα!!! γιατί σε θάβουν οι φίλοι σου; μήπως επειδή τους έθαψες και εσύ στην μετά Βρυξέλες συνεντευξη;;; αείμνηστε οραματιστή γιατί σου τάπωσαν τα μάτια τα έξυπνα και τα σπινθηροβόλα με δύο Ευρώπουλα , θα οραματίζεσε πλέον
    δια μέσου των ..Ευρώ ;

  17. socrates avatar
    socrates 25/02/2010 11:44:38

    Keep walking george but watch out for the edge of the cliff.