#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2013 20:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μας έφτανε η μεγαλομανία της Ντόρας, μας προέκυψε και ο Άρης



Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά στη Νέα Δημοκρατία. Δεν μας έφτανε η μεγαλομανία της  Ντόρας που δεν μπορεί να αποδεχθεί ότι την έχει ξεχάσει ακόμη κι ο... θεός, τώρα μας προέκυψε και ο Άρης.

Όχι ο Θεός του Πολέμου, ο άλλος, ο... θεός σκέτο. Ο κ. Σπηλιωτόπουλος ο οποίος μεταξύ παραλίας και σολάριουμ (για να μη χαθεί το σοκολατί χρώμα) αποφάσισε να κάνει κριτική στην κυβέρνηση. Διότι, έξω από το χορό, όπως όλοι ξέρουμε, πολλά τραγούδια ξέρει.

Κατ' αρχάς λειτούργησε σαν γραφείο τύπου του ΣΥΡΙΖΑ και υπονόησε ότι μπορεί να γίνονται και παρακολουθήσεις. Ζήτησε να γίνει έρευνα στην ΕΥΠ ενώ έκανε καταγγελίες για υπαλλήλους που τα παίρνουν για να πουλάνε πληροφορίες. Χωρίς στοιχεία φυσικά, απλά για να γίνει «μπούγιο» να παίξει το όνομά του στα κανάλια και να... την πατήσουμε κι εμείς για να τους αφιερώσουμε ορισμένες αράδες διασημότητας.

«Να γίνει Ένορκη Διοικητική Εξέταση, για να δούμε ποιος και γιατί και πώς λειτουργεί. Υπάρχουν στεγανά; Υπάρχει η απαιτούμενη προστασία; Μήπως κάποιοι κάνουν κατάχρηση εξουσίας μέσα στην ίδια την υπηρεσία; Μήπως κάποιοι προσπορίζονται χρήματα προς ίδιον όφελος, βγάζοντας δεύτερο χαρτζιλίκι, πουλώντας πληροφορίες που δεν τους ανήκουν; Πως διαχειρίζονται τις πληροφορίες αυτές και ποιος μπορεί να πει ότι όλα αυτά λειτουργούν με συγκεκριμένους κανόνες και προστατεύεται πάνω από όλα η ανθρώπινη αξιοπρέπεια;» είπε ρωτώντας τον αρμόδιο υπουργό Προστασίας του Πολίτη Νίκο Δένδια πώς διέρρευσαν στοιχεία της ΕΥΠ για τις συνομιλίες των χρυσαυγιτών ήδη από το στάδιο της προανάκρισης.

Τόσο άσχετος είναι; Όλες οι συνομιλίες βρίσκονται στην ογκώδη δικογραφία, την έχουν μια σειρά από δικαστές, υπάλληλοι και δικηγόροι. Είναι δύσκολο να διαρρεύσει στους δημοσιογράφους; Την ΕΥΠ περίμεναν; Για χίλια δύο να την κατηγορήσεις, αλλά όχι και γι' αυτό.

Κληθείς να σχολιάσει τα περί «δύο άκρων» ο βουλευτής της ΝΔ ήταν ξεκάθαρος: «Η "θεωρία των δύο άκρων" το 2013 δεν μπορεί να σταθεί. Αν κάποτε μπορούσε κανείς να τεκμηριώσει ακραίες κινήσεις και από τους δύο ιδεολογικο-πολιτικούς αντίπαλους χώρους, το 2008 τότε που καιγόταν η Αθήνα, το 2013 - πέντε χρόνια μετά - έχει γίνει μια στροφή προς μετριοπάθεια των δυνάμεων της Αριστεράς» είπε ο Άρης Σπηλιωτόπουλος και συνέχισε: «Από την άλλη πλευρά έχουμε ένα μόρφωμα το οποίο αποδεικνύεται ότι δεν λειτουργεί ακραία, αλλά λειτουργεί υπονομευτικά για την ίδια τη δημοκρατία. Όταν φτάνουμε στο συγκεκριμένο σημείο, ένα μόρφωμα να υιοθετεί τη βία, τα άκρα και τις ακρότητες, αυτό πρέπει να αντιμετωπιστεί πολιτικά».

Μη μου πείτε: Είναι έτοιμος για... προσχώρηση στο κόμμα του Αλέξη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 09/10/2013 21:03:50

    Είναι έτοιμος για προσχώρηση στο κόμμα ......του Νίκου.

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 09/10/2013 21:18:25

    ΠΟΙΟΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΑ ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΙΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ Κ.Λ.Π....

    • Eva avatar
      Eva @ ΓΙΩΡΓΟΣ 10/10/2013 11:36:47

      Και λίγα λες. Εποχές που κανείς δε θέλει να θυμάται.
      Άντε να κάνουν άκρη γιατί έχουμε και δουλειές.
      Πάρτυ, σκάφη τέλος.

  3. Οι Απέναντι avatar
    Οι Απέναντι 09/10/2013 21:35:37

    Από λωλό κι από ...Θεό μαθαίνεις την αλήθεια; :-)

  4. Αγρότης avatar
    Αγρότης 09/10/2013 21:50:41

    Ο μήνας έχει εννιά...για όλους αυτούς.

    • tak avatar
      tak @ Αγρότης 10/10/2013 10:42:06

      Γι αυτόν τον ... καθόλου χρήσιμο, 199 έχει ο μήνας! Ας όψονται αυτοί που επιδαψίλευσαν τέτοιες τιμές και τόσα μεγαλεία σε έναν τύπο, που δεν άξιζε ούτε περιπτεράς να γίνει έξω από τη Ρηγίλλης!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ tak 10/10/2013 18:32:52

        Αγαπητέ tak, οι μέχρι πρότινος *παραγκωνισμένοι* περιπτερούχοι, βρίσκονται πλέον στο κέντρο των εξελίξεων. Σε μία περίοδο κατά την οποία το λιανεμπόριο στη πατρίδα μας αντιμετωπίζει κρίση, τα μικρά Σημεία Πώλησης, έχουν τα δικά τους πλεονεκτήματα και με σωστή Διαχείριση, σε *Χρυσωρυχεία*, μπορούν ν' αναδειχθούν.

        ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ:
        - Περίπτερο Ασφαλές, Εύχρηστο, Όμορφο, Φωτεινό
        - Άνετη Καμπίνα Εργασίας
        - Με Κλιματισμό – Θέρμανση / Συναγερμό
        - Με Εξωτερικές τέντες
        - Με Αποθηκευτικούς Χώρους και Ράφια
        - Κόστος >€ 30,000 (καλύπτεται από την εταιρεία-χορηγό, η οποία προβάλλει τα προϊόντα της με φωτεινές επιγραφές στους ειδικούς χώρους του Περιπτέρου).

        ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟΥ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ:
        Πολύωρη Εργασία – 7 ημέρες την εβδομάδα –
        360 ημέρες τον χρόνο – Δημοτικά Τέλη (για κατάληψη πεζοδρομίου) – Εφορία – Ιδιοκτησιακό Καθεστώς κ.α.

        ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΕΣ:
        - Σχολαστική Καθαριότητα και Απολύμανση Περιπτέρου / τηλεφώνων / ψυγείων κ.α.
        - Καθημερινός έλεγχος ημερομηνίών λήξεως – παραλαβές,
        επιστροφές ευπαθών προϊόντων (γάλα – γιαούρτια –παγωτά – σοκολάτες – φρέσκοι χυμοί φρούτων κ.α.)

        - Συνεργασία με Προμηθευτές / Αμοιβή Προμηθευτών
        - Έγκαιρη Παραγγελιοληψία – Εμπρόθεσμη Παράδοση
        - Έλεγχος Τιμολογίων – Καταμέτρηση – Παραλαβή
        - Περιφερειακός - Τοπικός Τύπος (Εφημερίδες/Περιοδικά)
        - Περιοδικά Πανελλαδικής Κυκλοφορίας
        - Ομογενειακός Τύπος (Εφημερίδες και Περιοδικά)
        - Επιστροφές Εφημερίδων και Περιοδικών

        - Κάρτες Κινητής Τηλεφωνίας, Είδη Καπνού, Ψιλικά, Μπαχαρικά, Ζυμαρικά, Ρύζι, Αλεύρι, Σόδες, Αναψυκτικά, Εμφιαλωμένο Νερό, Μπύρες, Ζάχαρη, Κακάο, Καφές, Τσάϊ (ένα πλήρες Μini-Μarket πρώτης ανάγκης, ειδικά όταν οι Αλυσίδες Τροφίμων είναι κλειστές).

        - Γνώσεις ηλεκτρονικού υπολογιστή
        - Χειρισμός ταμειακής μηχανής
        - Έκδοση Αποδείξεων Πληρωμής για τους πελάτες

        - Αποθήκη (inventory) πολλών κι ετερόκλητων ειδών
        - Κατηγοριοποίηση πολλών κι ετερόκλητων ειδών
        - Κοστολόγηση πολλών κι ετερόκλητων ειδών
        - Επάρκεια πολλών κι ετερόκλητων ειδών

        - Διατήρηση Βιβλίων Εσόδων-Εξόδων
        - Καθημερινό κλείσιμο Ταμείου
        - Διαχείριση Χρημάτων

        ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΕΣ ΑΞΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟΥ:
        – Πελατοκεντρική Αντίληψη – Καθαριότητα – Ευγένεια
        – Ευχάριστη Παρουσία – Αξιοπιστία – Γελαστό Πρόσωπο
        (*πάρε μου το ψωμί αν θέλεις, πάρε μου τον αέρα, όμως μη μου στερήσεις το γέλιο*) ~Πάμπλο Νερούντα

        - Συχνή ανανέωση της εμφάνισης του Περιπτέρου
        - Καλή πρόθεση αναγνώρισης και διόρθωσης του λάθους.
        - Άμεση και χωρίς συζήτηση αντικατάσταση αλλοιωμένου προϊόντος + Δώρο τσίχλες, παγωτό, καραμέλες (give to get)
        - Καταγραφή σχολίων / γνώμης των πελατών γιά βελτίωση των υπηρεσιών (στους πελάτες αρέσει να εκφράζουν και να λαμβάνεται υπόψη, η γνώμη τους)
        - Ελκυστική βιτρίνα με ευπώλητα προϊόντα
        - Ο σύγχρονος Διαχειριστής Περιπτέρου Δεν επαναπαύεται
        - Θυμάται ονόματα των πελατών, τους σέβεται και στην εργασία του προσδιδει Αϋλη Προστιθέμενη Αξία (Ιntangible Αdded Value), αυτό το δυσεύρετο κι απροσδιόριστο *κάτι παραπάνω*.
        - Λέει πάντα *Σάς Ευχαριστώ*, στους πελάτες oι οποίοι άνοιξαν το πορτοφόλι τους στο δικό του Περίπτερο
        (και όχι σ’ αυτό του ανταγωνιστή, απέναντι).

        Σταθερή Πελατεία = Zωντανή Διαφήμιση = Δωρεάν Αποδοτική Διαφήμιση = Επαναλαμβανόμενες Πωλήσεις = Το Όνειρο του Επαγγελματία γίνεται Πραγματικότητα!

        Βάσει στοιχείων μίας παλαιότερης έρευνας της Exceed Consulting S.A. για τα Περίπτερα και σε αντιπροσωπευτικό Δείγμα 100 Περιπτέρων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, προκύπτει ότι ο Μέσος Ετήσιος Τζίρος τους έφτανε τις Τετρακόσιες Πενήντα Χιλιάδες Ευρώ (€450,000).

        Είναι δύσκολη η Τέχνη της Επιτυχημένης Διαχείρισης Περιπτέρου, σήμερα..

        ~Αntinews Άρθρο: *Πρεσβευτή της Παγκοσμιότητας θέλουν να κάνουν τον ΓΑΠ!!!*
        (Ανανεωμένο σχόλιό μου της 13ης Νοεμβρίου, 2010)

        • tak avatar
          tak @ η Dimi 10/10/2013 19:55:12

          Πάλι μάθαμε κάτι καλό! Ευχαριστούμε Dimi... Τώρα θα επικοινωνήσω με το Δαναό να ανοίξουμε περίπτερο!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ tak 10/10/2013 21:12:05

            Εχω άλλα σχέδια με το Μ.Ο. Άκου περίπτερο!

          • Αγρότης avatar
            Αγρότης @ Δαναός 10/10/2013 22:05:09

            Σχέδια για Μ.Κ.Ο. ?

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Αγρότης 10/10/2013 22:10:27

            Σχέδιο ΓΟΒ. Πατενταρισμένο.

  5. epifanios avatar
    epifanios 09/10/2013 22:03:02

    Διαγραφη απο την ΝΔ. Τον χρειαζομαστε;

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
      Μπάμπης...μπαμπίνος. @ epifanios 09/10/2013 22:21:25

      όχι.

    • el eternauta avatar
      el eternauta @ epifanios 09/10/2013 22:33:24

      εσενα παλι σε χρειαζονται?

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 09/10/2013 22:26:13

    Ο εικονιζόμενος, με χρήμα του Ελληνικού Δημοσίου πανάκριβα ντυμένος κύριος, ουδέποτε έπαψε ποικιλότροπα να προκαλεί τους Έλληνες φορολογούμενους. Και ευχής έργο θα ήταν αν το ΣΔΟΕ έκανε έλεγχο και στα πόθεν του και στις τραπεζικές καταθέσεις του. Για να μάθουμε κι εμείς οι άσχετοι, το ΠΩΣ αποκτήθηκε η αξίας 1.5 εκατομμυρίου ευρώ μεζονέτα του, πλέον της επίπλωσης από ξένους Οίκους, με την ιδιωτική θέση στάθμευσης στην οδό Δημοχάρους στο Κολωνάκι και την υπερυψωμένη, αξίας 15,000 ευρώ τζακούζι στην ιδιωτική ταράτσα του σπιτιού, με θέα τον Λυκαβηττό!

    Στη Διαδικτυακή Κοινότητα Ελληνικό Phorum|13 Μαΐου 2010|11:10 am| με τίτλο: *Άρης Σπηλιωτόπουλος: Παλάτι 1.5 εκατ. στο Κολωνάκι!!!* διαβάσαμε (απόσπασμα) ότι: Ο εκτιμητής-ιδιοκτήτης της εταιρείας *Ελληνική Κτηματομεσιτική* κ. Γιάννης Ρεβύθης δηλώνει: *Πρόκειται για μία από τις πιό ακριβές περιοχές και παρά το γεγονός ότι το ακίνητο δεν είναι νεόδμητο, η αξία του τετραγωνικού υπολογίζεται περίπου στα 6.000 ευρώ.*

    Ο ιδιοκτήτης μεσιτικού γραφείου στο Κολωνάκι κ. Γεώργιος Νικολόπουλος θεωρεί και εκείνος με τη σειρά του ότι το κόστος αγοράς μεζονέτας από τη στιγμή που διαθέτει θέση στάθμευσης φτάνει άνετα τις 6.000 ευρώ. *Χωρίς πάρκινγκ και με δεδομένο ότι η περιοχή αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα σε αυτό το θέμα, μία τιμή γύρω στις 5.000 ευρώ θα τη χαρακτήριζα φυσιολογική για τα δεδομένα της περιοχής. Και επειδή διαθέτει θέση στάθμευσης σίγουρα το κόστος του τετραγωνικού ανεβαίνει κατά 1.000 ευρώ*, εξηγεί.

    Ο πρώην υπουργός και νυν βουλευτής, όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο αγοράς, πήρε δύο δάνεια από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, ένα της τάξεως των 377.297,97 ευρώ (όσο δηλώθηκε και η αντικειμενική αξία του ακινήτου) και ένα ακόμη των 122.702,03 ευρώ. Σύνολο: 500.000 ευρώ. Ο πρώην υπουργός φέρεται να έκανε με λίγα λόγια χρήση της μεθόδου που χρόνια τώρα έχουν καθιερώσει οι τράπεζες προκειμένου να προσπερνούν τις αντικειμενικές αξίες στο συμβόλαιο, βαφτίζοντας *επισκευαστικά δάνεια* το υπόλοιπο μεταξύ πραγματικής και αντικειμενικής αξίας.

    Για να συνάψει τα δύο αυτά δάνεια προσημείωσε την ίδια τη μεζονέτα. Η κατασκευή της πολυκατοικίας στην οποία αγόρασε τη μεζονέτα ο πρώην υπουργός χρονολογείται από το 1983. Πωλητής εμφανίζεται ένας έμπορος. Η πολυκατοικία διαθέτει τέσσερις ορόφους, εκ των οποίων ο τρίτος και ο τέταρτος ανήκουν πλέον στον κ. Σπηλιωτόπουλο, καθώς και το δώμα που βρίσκεται πάνω απʼ αυτούς. Στον γʼ όροφο βρίσκονται το καθιστικό (σαλόνι και τραπεζαρία σε ενιαίο χώρο), η κουζίνα και ένας διάδρομος. Η εσωτερική σκάλα ενώνει τον γʼ με τον δʼ όροφο, όπου υπάρχουν τρία υπνοδωμάτια και δυο μπάνια. Συνολική επιφάνεια 247 τ.μ., μαζί με τον χώρο στάθμευσης αυτοκινήτου στην πυλωτή.
    Ο κ. Σπηλιωτόπουλος πριν μετακομίσει στην οδό Δημοχάρους διέμενε σε ένα άλλο διαμέρισμα στη Δεξαμενή, στο Κολωνάκι.

    Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μεζονέτα είχε ενθουσιάσει τον πρώην υπουργό Παιδείας, και μάλιστα από την εποχή που ήταν βουλευτής επιθυμούσε να την αγοράσει. Τρεις είναι οι λόγοι για τους οποίους τελικά συμφώνησε με τον ιδιοκτήτη του ακινήτου. Ο πρώτος αφορά στο σημείο όπου βρίσκεται η πολυκατοικία, καθώς του προσφέρει άμεση πρόσβαση στο κέντρο της Αθήνας, ο δεύτερος στην ασφάλεια, καθώς το ακίνητο βρίσκεται μια ανάσα από την πολύ καλά φρουρούμενη αμερικανική πρεσβεία, και ο τρίτος έχει να κάνει με την ταράτσα και το δώμα που ανήκουν εξ ολοκλήρου στον ιδιοκτήτη της μεζονέτας.

    *ΘΕΛΩ ΥΠΕΡΥΨΩΜΕΝΟ ΤΖΑΚΟΥΖΙ, πέργκολα και περίφραξη του δώματος για να αποφεύγουμε τα αδιάκριτα βλέμματα και φυσικά χώρο για μπάρμπεκιου για να δεξιώνομαι τους φίλους μου*, θα ζήτησε από τον αρχιτέκτονα μηχανικό ΑΠΘ κ. Γιώργο Καραγέωργο, που ανέλαβε τη διαμόρφωση. *Θέλω και γλυπτική σύνθεση του καλλιτέχνη κ. Γιώργου Καζάκου από αδιαφανές γυαλί και μέταλλο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως περίγραμμα ασφαλείας*, θα ζήτησε στη συνέχεια από τον αρχιτέκτονα ο κ. Σπηλιωτόπουλος και φυσικά και αυτή του η επιθυμία ήταν εύκολο να υλοποιηθεί.

    Περιγράφεται μάλιστα και αναλυτικά στην τεχνική έκθεση για τις κατασκευές στην ταράτσα οι οποίες και ολοκληρώθηκαν πρόσφατα. Ένας νεροχύτης, ένα μπάρμπεκιου ύψους 1,10 μ., καθώς επίσης και πάγκος ύψους 58 εκ. πλαισιώνουν το ιδανικό σκηνικό για τον πρώην υπουργό. Κερασάκι στην τούρτα, η τοποθέτηση υδατοδεξαμενής (τζακούζι) στο βόρειο τμήμα του δώματος, η οποία έχει διαστάσεις 2,57 μ. Χ 2,19 μ. και ύψους 0,95 μ. Έτσι μπορεί και τοποθετείται χαμηλότερα από το ύψος του περιμετρικού στηθαίου (1,10 εκ.) και δεν προεξέχει πάνω από αυτό. Το τζακούζι μπορεί να φιλοξενήσει άνετα από τέσσερα έως έξι άτομα και προσφέρει θέα προς τον Λυκαβηττό. Μόνο η αγορά του, σύμφωνα με πληροφορίες, πλησίασε τις 15.000 ευρώ. Και επειδή τοποθετήθηκε πάνω στο δώμα αναγκαστικά προβλέφθηκε από τον αρχιτέκτονα και η κατασκευή βοηθητικής σκάλας με πρόσβαση στο δώμα. Σύμφωνα με το έγγραφο της τεχνικής έκθεσης, για την τοποθέτηση τζακούζι έχει εκπονηθεί στατική μελέτη η οποία επισυνάπτεται στον φάκελο της άδειας.*

    Να θυμηθούμε επίσης ότι: *Φέσι ύψους 70.000 ευρώ άφησε πίσω του στον ΕΟΤ ο υπουργός Τουρισμού Άρης Σπηλιωτόπουλος, σύμφωνα με ρεπορτάζ του *Κόσμου του Επενδυτή.*

    Όπως αναφέρει το ρεπορτάζ, *Τα χρήματα αυτά δεν πήγαν σε λειτουργικές δαπάνες αλλά σε ... επώνυμα μαντήλια και γραβάτες προκειμένου να δίνονται ως δώρα σε τρίτους. Η πληρωμή για 1.000 μεταξωτές γραβάτες και για 150 μαντήλια Salvatore Ferragamo, παρά το γεγονός ότι η σύμβαση υπεγράφη με τον ΕΟΤ, δεν έγινε ποτέ με αποτέλεσμα η εταιρεία να ζητά τα χρήματα τώρα.

    Η επίτροπος που ελέγχει τις δαπάνες για τον οργανισμό, δεν πληρώνει – τη στιγμή που το κράτος προσπαθεί να εξοικονομήσει πόρους από παντού και μάλιστα τη στιγμή που δεν κρίνει ότι η συγκεκριμένη σύμβαση προωθεί τον τουρισμό. Σύμφωνα με την εφημερίδα, από τις πανάκριβες γραβάτες έχουν μείνει μόνο 54. Τις υπόλοιπες τις χαίρονται οι προσκεκλημένοι του ΕΟΤ εις υγείαν του ελληνικού δημοσίου...*
    πηγή: newsit.gr | Τελευταία ενημέρωση: 20.03.2010 | 08:56 |
    Πρώτη δημοσίευση: 20.03.2010 | 08:47 |


    Για δε τη θυγατέρα-οικογενειοκράτη, τι άλλο θα μπορούσε να πει κανείς;
    *Γιατρέ μου σκίζω κουρτίνες κάθε φορά που βλέπω ελιές Καλαμών*
    (best of Φαήλος)


    Επιτέλους, ν’ αραιώνουν οι.. συνωστισμένοι της ΝΔ.
    Αέρα!!! Αξιώνουμε οι ΝεοΔημοκράτες.

    • For The Festivals avatar
      For The Festivals @ η Dimi 10/10/2013 10:46:34

      ....Σας παίρνει για ξεκαθαρίσματα εν όψει της μετωπικής που επέρχεται; Δε νομίζω Τάκη!

    • tak avatar
      tak @ η Dimi 10/10/2013 11:01:56

      Μπράβο Dimi!
      Υπάρχει κανείς από τους μεγάλους στο κόμμα αυτό να στείλει την υπόθεση στο ΣΔΟΕ;
      Και στον εισαγγελέα, αν πρέπει;
      Και να μας πει για όλους αυτούς τους μασκαράδες που εκεί που δεν είχαν δίφραγκο να πιουν καφέ, ξαφνικά βρέθηκαν με περιουσίες;
      Δεν είναι μόνο αυτός...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ tak 10/10/2013 12:31:03

        Καλό μεσημέρι, tak. Μπορεί να μην είναι μόνον αυτός, όμως ο Νόμος κατά τη γνώμη μου, (νομικός δεν είμαι), με τους προκλητικούς και με το Δημόσιο Χρήμα ασεβείς πολιτικούς, χρειάζεται ν' αρχίσει και παραδειγματικά να τιμωρήσει. Τον 5° π.Χ. Χρυσό Αιώνα, όταν έκτιζαν τον Παρθενώνα, για τους οικονομικά και ηθικά βλαπτικούς, επίορκους βουλευτές, ίσχυε το *Αυθημερόν Τελευθησάτω* και η δήμευση της περιουσίας τους μέχρι και τα σανδάλια που φορούσαν. Τον 21° μ. Χ. Αιώνα της Παγκόσμιας Αταξίας, ισχύουν: *Ζόφος και Ατιμωρησία*. Έχω την αίσθηση ότι αργά μα σταθερά, αυτά αρχίζουν ν' αλλάζουν. Όμως, χρειάζεται δουλειά πολύ για να σπάσει το κακό σπυρί και να χυθεί όλο το πύον. Γιά να λυτρωθεί επιτέλους! η πατρίδα από το ΑΓΟΣ που όλοι αυτοί οι επίορκοι πολιτικοί και οι συνεργάτες/συνεργοί/συνένοχοι, στην Ελλάδα (δηλαδή σ' Εμάς), απρόκλητα προκάλεσαν.

  7. Apatsi avatar
    Apatsi 09/10/2013 22:30:22

    Το θέμα είναι οι παρακολουθήσεις τηλεφώνων εκλεγμένων βουλευτών πολύ πρίν τη δολοφονια του Φύσσα. Εκεί είναι το ζουμί και όχι στο ότι διέρευσαν και και από ποιους . Και επι τέλους, δεν μπορώ πιά να ανοίξω το ραδιόφωνο (για την TV δεν υπάρχει πιά καμμιά ελπίδα) από την Χρυσαυγίτιδα. Μέχρι και άγνωστες παρουσιάστριες μουσικών εκπομπών, καταλήγουν σε απίθανα συμπεράσματα, από πράξεις ""ελαφρών"" δημοτικών αρχόντων. Ο δήμαρχος Κερατσινίου μετονομάζει την οδό Π. Τσαλδάρη σε Π. Φύσσα. Και καταλήγει η περσόνα ότι αυτή η δολοφονία θα σημαδέψει την νεολαία και ειδικά την σπουδάζουσα σε απόλυτο βαθμό εντός της επόμενης πενταετίας. Έλεος!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Apatsi 10/10/2013 12:44:38

      Κρίμα για τον δήμαρχο του Κερατσινίου, επειδή τον θεωρούσα σοβαρό δημοτικό άρχοντα και γνωρίζω προσωπικά και τον αδελφό του, που είναι ένας πολύ αξιόλογος και καλλιεργημένος άνθρωπος. Αλλά από το να βάλεις μία επιβαλλόμενη αναμνηστική πλάκα για τον Παύλο που χάθηκε άδικα από ένα μαχαιροβγάλτη, μέχρι να μετονομάσεις την κεντρικότερη και μοναδική εμπορική οδό της Αμφιάλης, πάει πολύ....
      Ας πει επιτέλους κάποιος σε δημαρχαίους ότι ΟΙ ΛΕΩΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΟΔΟΙ ΔΕΝ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ. Τελείωσε. Ο λαϊκισμός του '80 πρέπει να θαφτεί για πάντα (τότε την είχαν πληρώσει τα ονόματα των πεθαμένων βασιλέων για να τιμηθούν οι "Ήρωες Πολυτεχνείου", ή δεν ξέρω ποιος άλλος). Υπάρχουν ένα σωρό δρόμοι στο Κερατσίνι, ειδικά στην Αμφιάλη, με αδιάφορα και χιλιοειπωμένα ονόματα που δεν θα πείραζε κανέναν να μετονομαστούν. Αφήνω κατά μέρος το "Πάρκο Πρεσώφ" που δεν καταλαβαίνω γιατί να λέγεται έτσι...

  8. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 09/10/2013 22:37:16

    Μου θυμίζει το "... δώσε θάρρος στον χωριάτη, να σου ανέβει στο κρεββάτι".

  9. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 09/10/2013 23:31:50

    Όλοι είναι χρήσιμοι στον αγώνα που κάνει η Ν.Δ. για την σωτηρία της χώρας μετά την πράσινη λαίλαπα του ΠΑΣΟΚ .

    • Ο κακός ο Λύκος avatar
      Ο κακός ο Λύκος @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 10/10/2013 07:52:25

      Μετά αλλά ...και ΜΑΖΙ με την πράσινη λαίλαπα του Πασόκ!

    • Hawk avatar
      Hawk @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 10/10/2013 13:45:43

      Ας είμαστε ειλικρινείς, η λαίλαπα της καταστροφής μας είχε γαλαζοπράσινο χρώμα... κάποιοι λένε ότι είχε και κοκκινοπούς κόκκους....

      • For The Festivals avatar
        For The Festivals @ Hawk 10/10/2013 14:33:43

        Οι τελευταίοι, έχουν σίγουρα επιλεκτική αχρωματοψία.

    • patriotis avatar
      patriotis @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 10/10/2013 16:07:26

      Πράσινη λαίλαπα του πασόκ...Μάλιστα.Σας υπενθιμίζω απλά οτι συγκυβερνάτε με τη συμμορία αυτή που σαφώς και συμφωνεί ο κάθε νοήμων Έλληνας οτι είνα η κατάρα του έθνους μας..Ήθελα να ξέρα πότε η Νέα Δημοκρατία θα στείλει τους αλήτες του πασόκ στη φυλακή?

      • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
        Μπάμπης...μπαμπίνος. @ patriotis 10/10/2013 17:23:38

        Αυτό ακριβώς τους λέω και εγώ!

      • ΧΚΟ avatar
        ΧΚΟ @ patriotis 10/10/2013 20:07:39

        στη φυλακή; μπα τους στέλνει στις ...καρέκλες προς το παρόν...με παχυλό μισθό

  10. Citizen_D avatar
    Citizen_D 10/10/2013 00:43:47

    Η επικοινωνιακή πολιτική της ΝΔ πάσχει.
    Συνεχώς τα ΜΜΕ (τηλεοπτικά κανάλια και ραδιοφωνικοί σταθμοί) καλούν ως εκπροσώπους της ΝΔ αυτές/αυτούς που είναι :
    1. Ετοιμοι να διατυπώσουν "δήθεν αντικειμενικές" αντιρρήσεις δηλαδή Ντ. Μπακογιάννη, Πρ. Παυλόπουλο, Νικ. Κακλαμάνη, Α. Σπηλιωτόπουλο, Ε. Αντώναρο (τι αντιπροσωπεύει ;)
    2. Σιωπηλοί (που θυμίζουν το τηλεοπτικό 50-50)
    3. Γεμάτοι ΦΛΟΥΔΕΣ ελπίδες και κάνουν τα "γουναράδικα" του Σύριζα " γουρουνάδικα".
    Ετσι δεν γίνεται επικοινωνιακή προσέγγιση αλλά αποδόμηση (όπως επιδιώκουν ολοι σχεδόν οι οικοδεσπότες) .
    Κάποιος, στη ΝΔ, πρέπει να επέμβει !!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Citizen_D 10/10/2013 12:51:57

      Τον Πάκη όμως τον κατήγγειλε η Μαρία Σπυράκη ως ¨κρυπτοχρυσαυγίτη". Ήδη αναμένεται να δοθούν στη δημοσιότητα φωτογραφίες-φωτιά του Πάκη ντυμένου Χίτλερ (έχει και τη φράντζα..) και να βρεθούν σπίτι του αυτόματοι εκτοξευτήρες κονφετί, καθώς και άρμα μάχης-μινιατούρα (από τα Τζάμπο) με το οποίο σκόπευε να μπει στη Βουλή....
      Τον Αντώναρο τον καλούν για άλλο λόγο, επειδή πείθει το κοινό μέσω του υπνωτισμού.

  11. Tassos avatar
    Tassos 10/10/2013 00:59:05

    Για κάποιους που έκαναν "γούτσου-γούτσου" με τους ΧΑυγίτες έλεγε η Πιπιλή τις προάλλες...

  12. occultist avatar
    occultist 10/10/2013 02:47:38

    Εεεε, εκεί στην Συγγρού, δώστε το χρίσμα για δήμαρχο στον Αρούλη ή στον επιθυμούντα μεταγραφή έκ Καρπενησίου γόνο και στείλτε και την μάνα του στις Βρυξέλλες και θα δείτε την ΄Χριστοπιστία¨ -την θυμόσαστε;- αξιωματική αντιπολίτευση στο Σύριζα.

  13. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 10/10/2013 11:25:47

    Αμ δε που θα τον διαγράψουν αφού είναι λίγα τα κουκιά.

  14. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 10/10/2013 13:08:08

    Και οι δύο οσονούπω θα πέσουν στη λήθη της Ιστορίας. Αντε καλό παράδεισο.

  15. Hawk avatar
    Hawk 10/10/2013 13:46:48

    Τελικά ωραίο το inox κάγκελο, δένει πολύ με το μάρμαρο.....

  16. olga avatar
    olga 10/10/2013 15:52:36

    Μην πει κανενας ανθρωπος αληθειες γι αυτην την κυβερνηση, προσπαθουν οι ...δημοκρατες να τον εξευτελησουν.