#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2010 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν κινείται τίποτε στην αγορά ακινήτων





"Το κύριο χαρακτηριστικό της σημερινής κατάστασης της αγοράς ακινήτων είναι η απραξία, η έλλειψη αγοραπωλησιών. Οι υποψήφιοι αγοραστές, είτε προσφέρουν πολύ χαμηλό τίμημα, είτε περιμένουν ότι σύντομα οι τιμές θα πέσουν δραματικά και γι αυτό δεν βιάζονται, αναφέρει σε συνέντευξή του στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Ακινήτων και της Διεθνούς Ενώσεως Ιδιοκτητών Ακινήτων, Στράτος Παραδιάς.

"Οι σημαντικά λιγότερες δικαιοπραξίες, που ολοκληρώνονται σήμερα, συνήθως κλείνουν σε τιμές μειωμένες κατά 5-10% από τις περσινές, μερικές φορές όμως και σε χαμηλότερες, κάτι που εξαρτάται αποκλειστικά από τις τυχόν επείγουσες ταμειακές ανάγκες των πωλητών, αλλά και από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάθε ακινήτου", προσθέτει ο κ. Παραδιάς.

Ο κ. Παραδιάς παραδέχεται ότι τα τελευταία χρόνια "οι τιμές των νεόδμητων και των μικρού εμβαδού κατοικιών είχαν παρουσιάσει σημαντικές αυξήσεις, εξαιτίας της μεγάλης τους ζήτησης και της αθρόας και απρόσκοπτης δανειοδότησης της αγοράς τους, σε ολόκληρη σχεδόν τη χώρα" και προσθέτει πως "αντίθετα, οι τιμές των μεγάλων κατοικιών και διαμερισμάτων και των επαγγελματικών ακινήτων, την ίδια περίοδο, παρουσίασαν σταθερότητα ή και κάμψη".

Σε ερώτηση εάν υπό τις παρούσες συνθήκες συμφέρει η ενοικίαση, ή η αγορά, ενός ακινήτου για κάποιον που βρίσκεται σε αναζήτηση κατοικίας, ο πρόεδρος της ΠΟΜΙΔΑ αναφέρει:

"Ο τελικός στόχος κάθε οικονομικά ενεργού πολίτη είναι η απόκτηση ιδιόκτητης κατοικίας. Για όσους δεν έχουν τη ρευστότητα να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο, ή δεν μπορούν να καλύψουν το πόθεν έσχες της αγοράς της, θυμίζω ότι σε ό,τι αφορά τα μισθώματα, έχουν πέσει σημαντικά εκείνα των κατοικιών μεγάλου εμβαδού (διαμερίσματα, μονοκατοικίες, μεζονέτες). Συνεπώς, σήμερα η μίσθωση μιας κατοικίας υψηλού επιπέδου είναι όχι μόνον συμφέρουσα, αλλά και για πολλούς είναι μονόδρομος".

Κληθείς να εκτιμήσει πότε θα αναστραφεί το κλίμα στην αγορά ακινήτων, ο κ. Παραδιάς επισημαίνει ότι η κρίση στην κτηματαγορά ξεκίνησε στη χώρα πριν από τη διεθνή οικονομική κρίση και κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα τι και πότε θα την ανατρέψει. "Βεβαίως, η κατάσταση αυτή δεν θα διαρκέσει για πάντα, οτιδήποτε έχει σχέση με τη γη και το ακίνητο κάνει τον κύκλο του και, αργά ή γρήγορα, επανέρχεται", προσθέτει.

Ερωτηθείς κατά πόσον οι ρυθμοί επέκτασης της στεγαστικής πίστης από το τραπεζικό σύστημα επηρεάζουν την αγορά, ο κ. Παραδιάς αναφέρει: "Ασφαλώς, αποτέλεσε βασικό παράγοντα διαμόρφωσης της προ της κρίσης κατάστασης όπου οι ρυθμοί ανάπτυξης ήταν ισχυροί με αποτέλεσμα να δοθεί ώθηση στην αγορά, αλλά και της σημερινής κατάστασης όπου οι συνεχώς μειούμενοι ρυθμοί ανάπτυξης της στεγαστικής πίστης επηρεάζουν αρνητικά την αγορά ακινήτων.

Αναφορικά με το ζήτημα της φορολογίας της αγοράς ακινήτων, ο κ. Παραδιάς τονίζει ότι στη χώρα μας η φορολογία κινείται σε υψηλά επίπεδα και απαιτούνται άμεσες διορθωτικές κινήσεις μείωσης, ώστε να δοθεί ανάσα τόσο στα νοικοκυριά όσο και στις επαγγελματικές τάξεις, σε μια μάλιστα χρονική περίοδο που αντιμετωπίζουν τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/08/2010 12:37:56

    Η κουμπάρα μου κοίταζε πρόσφατα για αγορά κατοικίας στα λεγόμενα "ΒΠ" (όχι στα ακριβά). Οι τιμές δεν έπεφταν κάτω από το 3% σε σχέση με τις προ κρίσης, και οι εργολάβοι έλεγαν με χαρακτηριστική άνεση "δεν πουλάω, με παίρνει να το κρατήσω και να περιμένω". Επομένως, η ομολογία του Παραδιά για πτώση γύρω στο 5% είναι ρεαλιστική, και πάντως απέχει πολύ από τις υπερβολές της δήθεν "πτώσης 30% στις τιμές" που γράφουν οι φυλλάδες της διαπλοκής τους τελευταίους μήνες με σκοπό να πείσουν τους αδαείς ότι δήθεν ένα από τα "καλά" του Μνημονίου ήταν και το να σπάσει η "φούσκα" των ακινήτων. Ζει και βασιλεύει η φούσκα...

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ Αυριανιστής 23/08/2010 14:20:51

      Οι φυλλάδες είναι τσάτσοι των εργολάβων και τραπεζών (όπως τόσοι και τόσοι χώρα της φαιδράς μπανανέας). Για "καραγκιόζηδες" ψάχνουν, που θα τσιμπήσουν και θ' αγοράσουν σ' αυτά τα επίπεδα τιμών. Το ξεφούσκωμα έχει πολύ δρόμο ακόμη: Φσσσσσσ και όχι μπάμ, εδώ δεν είναι ΗΠΑ ούτε Ισπανία.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ O Θείος 23/08/2010 14:31:03

        Μάλλον η μασαμπούκα των τελευταίων ετών ήταν ΠΟΛΥΥΥΥ μεγάλη για τους εργολάβους κατοικιών και έχουν αποθηκεύσει τόση ποσότητα "λίπους", που τους επιτρέπει να περιμένουν πολλά χρόνια ακόμα χωρίς να χρειαστεί να χτίσουν, και να τη βγάλουν έτσι αβρόχοις ποσί μη ρίχνοντας το περιθώριο κέρδους τους (άρα και τις τιμές).

        Ξέρετε πόσες φορές άκουσα και διάβασα, τα τελευταία 15-20 χρόνια, από διάφορους "ειδικούς" την πρόβλεψη της δήθεν σημαντικής πτώσης των τιμών των ακινήτων; Είδατε ποτέ εσείς να συμβαίνει στην Ελλάδα κάτι τέτοιο; Έστω και ΜΙΑ φορά, βρε αδερφέ! Εγώ πάντως δεν είδα.

      • O Θείος avatar
        O Θείος @ O Θείος 23/08/2010 14:46:03

        Για να καεί όλο αυτό το λίπος θέλει δίαιτα διαρκείας. Τους ταίσαμε καλά, παχύδερμα τους κάναμε τόσα χρόνια.

  2. rigakisalex avatar
    rigakisalex 23/08/2010 13:03:01

    Τι να κινηθεί με τέτοιο φορολογικό πληθωρισμό και ένα θέατρο του παραλόγου;
    http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2122.aspx

  3. loretta avatar
    loretta 23/08/2010 13:17:29

    εχουν καταντησει οι κατοικιες στην ελλαδα αθηνα θεσσαλονικη και τουριστικοι προορισμοι να στοιχιζουν οσο ενα ακινητο στην 5th avenue new york η παριση rive gauche ...ΕΛΕΟΣ!!Στην καλιφορνια στο μαλιμπου μια επαυλη ξενικανει απο 1.000.000 δολλαρια και εχει εκτασει 500 τμ και κηπο γυρω στο 1 στρεμμα...!!

    Σκεφτειτε τις παροχες που εχουν ολες αυτες οι ξενες χωρες και μετα πειτε μου γιατι στην ελλαδα τα ακινητα να εχουν αυτη την υπεραξια....!! εχει χαθει καθε μετρο στην ψαροκωσταινα.!!!

    Καλα θα κανει να μην αγορασει κανενας ακινητα και οι τιμες να πεσουν στην αξια που αναλογουν στην ψωροκωσταινα...πρεπει να πεσουν τουλαχιστον κατα 40% και παλι ακριβα θα ειναι για αυτα που προσφερουν οι μεγαλες πολεις της ελλαδος.

    για να μην μιλησουμε για το επιπεδο κατασκευης....υλικα...παροχες...ενα δραμα ...!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ loretta 23/08/2010 16:48:14

      Για τις παροχές και την πολεοδόμηση που έχουν οι χώρες αυτές έχεις δίκιο. Πάντως οι τιμές στην Ελλάδα είναι ίδιες με της Ευρώπης, μόνο που στην Ελλάδα αγοράζεις μαζί και τα μειονεκτήματα που λες.

      Στην Ευρώπη ισχύει και κάτι άλλο. Το ενοίκιο είναι περίπου το 5% της αξίας του ακινήτου ενώ στην Ελλάδα το 2,5-3% και αν.

  4. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 23/08/2010 13:42:58

    Ολη η χωρα ειναι ΦΟΥΣΚΑ,τα ακινητα θα ειναι η εξαιρεση!

  5. O Θείος avatar
    O Θείος 23/08/2010 14:06:10

    Ποιά είναι η διαφορά ΗΠΑ - Ελλάδας;
    Στις ΗΠΑ ο συνήθης ήχος είναι ΜΠΟΥΜ! Στην Ελλάδα ΦΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!

  6. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 23/08/2010 14:33:52

    Ας είναι καλά τα ζώα που αγόραζαν με 3000-5000 το τετραγωνικό λες και αγόραζαν σαλέ στην Ελβετία. Αν ξαναδούν αυτές τις τιμές τράπεζες και ιδιώτες να μου τηλεγραφήσουν.

    Ελληνικές τιμές κάτω των 2.000 το τετραγωνικό και αν.

  7. Βασιλης avatar
    Βασιλης 25/08/2010 00:41:58

    Δηλαδη γιατι ειναι προβλημα το οτι δεν κινειται η κατασκευη στην Ελλαδα?Που μενουν ανεργοι οι Αλβανοι οικοδομοι?(82% των οικοδομων,το υπολοιπο 18% ειναι εργολαβοι,υπεργολαβοι και αλλες δημοκρατικες δυναμεις).Η που δεν κονομανε οι κατασκευαστες, που χτιζανε ενα τετραοροφο και θελανε να σταματησουνε να δουλευουνε για την υπολοιπη ζωη τους.Η τελος οι τραπεζες που δε θα συνεχισουν να κονομανε?ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗ ΜΑΠΑ.ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΟ.

  8. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 06/10/2010 09:47:02

    Έχετε όλοι δίκιο στα περί λίπους:

    Ο τσαμπουκάς και η ύβρις που συναντά κανείς διαπραγματευόμενος καλύτερες τιμές είναι απίστευτος.

    Εδώ θα σημειώσω και την έλλυψη επαγγελματισμού από πλευράς μεσιτών που δρουν περισσότερο σαν "μεσάζοντες" κι όχι σαν αντιπρόσωποι του πελάτη τους.

    Δυστυχώς είμαστε όντως τριτοκοσμική χώρα κι αυτό είναι λυπηρό.

    Αλλά σε όλα αυτά φταίμε εμείς όταν κοιτάμε να "κάνουμε τη δουλειά μας" και αγνοοούμε πως είναι χρέος μας να αφήσουμε χωρίς δουλειά κάποιον που απλώς ψάχνει για κορόιδα.

    Ίσως αναγκαστούμε να μάθουμε - κι αυτή μπορεί να είναι μια καλή πλευρά της κρίσης...