#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2013 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν κάνει χωρίς εμάς... ο Τόμσεν



(Ανανεωμένο) Φαίνεται ότι τελικά δε θα γλιτώσουμε κι εντελώς από τον Τόμσεν. Μπορεί την Κυριακή να μην καταφτάσει ως επικεφαλής της τρόικας που θα επισκεφτεί τον Γ. Στουρνάρα και στη θέση του να έρθει ο Φλάναγκαν, αλλά φαίνεται ότι δεν κάνει χωρίς εμάς. Θέλει να μας καταστρέψει εντελώς προτού ξεκουμπιστεί για τα καλά.

Όπως μαθαίνουμε, ο Πολ Τόμσεν δε θα έρθει στην Ελλάδα μέχρι την Τρίτη και δε θα πάρει μέρος σε βασικές συναντήσεις με υπουργούς. Από την Τρίτη, όταν θα τελειώσει την αποστολή του κάπου αλλού, θα προσγειωθεί στην Ελλάδα για να συνεχίσει τις διαπραγματεύσεις.

Πάντως, απ’ ότι μαθαίνουμε, η αναβάθμισή του σε διευθυντή του ΔΝΤ για την Ευρώπη οφείλεται στο γεγονός ότι τα… πήγε καλά στην Ελλάδα. Αλλά οι πληροφορίες αναφέρουν ότι θα δείξει τα «κατατόπια» στον Φλάναγκαν και σιγά – σιγά θα την κάνει για άλλες πολιτείες.

Όχι ότι μπορεί να ξεχάσει τις «δοκιμές» στο πειραματόζωο και θα έχει πάντα την υψηλή εποπτεία για το τι συμβαίνει στην Αθήνα. Σιγά μη μας άφηνε σε χλωρό κλαρί.

Όσο για τον ιρλανδό Φλάναγκαν, όπως ήδη προαναφέραμε, πρόκειται για τεχνοκράτη ολκής, «μαντρόσκυλο» του ΔΝΤ με εμπειρία στα ευρωπαϊκά θέματα και αυτός που είχε επιμεληθεί το Μνημόνιο για τη χώρα του.

Αν και κάποιοι τον περιγράφουν ως ήρεμο άνθρωπο, ήπιων τόνων σε σχέση με τον Τόμσεν, εντούτοις κυκλοφορεί ήδη η φήμη ότι είναι αδιάλλακτος και σκληρός διαπραγματευτής.

Και για να μην έχετε καμιά ελπίδα σας λέμε ότι σε κάποιο συνέδριο πέρυσι είχε πει ότι στην Ελλάδα πρέπει οι μισθοί να μειωθούν κατά 15% (μοναδιαίο κόστος εργασίας) μέχρι το 2015. Γιατί έτσι, λέει, θα ανακτήσει την ανταγωνιστικότητά της. Κάτι σαν τον Μέργο δηλαδή αλλά στο πιο… Ιρλανδικό. Θα έχουμε πολλές μάχες συντόμως.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 01/03/2013 11:54:35

    Στα τσακιδια κι αυτοι που τον εφεραν !

    • costas avatar
      costas @ Μ.Γ 02/03/2013 18:19:31

      Μην χαιρεσε βιαστές υπάρχουν παντού και με το μικρότερο μεροκάματο
      ΛΑΟΙ ΓΟΝΑΤΙΣΜΕΝΟΙ , ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΣΤΟ ΙΚΕΑ
      ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ

  2. euagelos avatar
    euagelos 01/03/2013 11:56:49

    Ωραία. με λίγη υπομονή, θα περιμένουμε μέχρι να φύγουν όλοι οι κατακτητές όταν θελήσουν. Έτσι ορίζει το πατριωτικό μας καθήκον.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ euagelos 01/03/2013 11:59:40

      Ἀφοῦ ἦρθε ἄλλος στή θέση του!
      Ὅση ὑπομονή καί νά κάνουμε αὐτοί δέν τελειώνουν...

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ euagelos 01/03/2013 12:22:57

      Ωραίο!

  3. Κώστας avatar
    Κώστας 01/03/2013 12:05:48

    Να τσακιστούν να φύγουν πρώτα τα δικά μας λαμόγια, που μας έφεραν σ' αυτότο χάλι και δεν έχουν τελειωμό, και μετά ας φύγουν και οι υπάλληλοι
    των τοκογλύφων.

  4. gio avatar
    gio 01/03/2013 12:38:56

    Εμεις ποτε θα φυγουμε απο την Ευρωζωνη? Οι Ιταλοι θα δειξουν το δρομο

    • euagelos avatar
      euagelos @ gio 01/03/2013 13:42:01

      Από την ευρωζώνη έχουμε φύγει ήδη. Στην Γερμανοζώνη είμαστε τώρα.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/03/2013 13:47:13

    Ο Τόμσεν φεύγει, ο τομσενισμός όχι.

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 01/03/2013 13:47:38

    Semper Fi που λένε και οι πεζοναύτες των ΗΠΑ. Πάντα πιστοί στο γνωστό δόγμα: δεν υπάρχει άλλος δρόμος εκτός της λιτότητας

  7. Leonidas avatar
    Leonidas 01/03/2013 14:56:20

    to (the) hell....Πρόεδρος Δεκαπενταμελούς εσαεί...

  8. Regina Nera avatar
    Regina Nera 01/03/2013 15:36:04

    Η εξαφάνιση της Λερναίας Ύδρας, απαιτεί Ηρακλή. Διαφορετικά θα συνεχίζει ν΄αποδεκατίζει τους απαθείς, ατυχείς, αφελείς και απολύτως άξιους της μαύρης τους μοίρας.

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/03/2013 16:23:18

    Προς τι η χαρα!
    Λες το όλο προβλημα είναι καπρίτσιο κάποιου Τομσεν.

  10. kapar13 avatar
    kapar13 01/03/2013 16:45:31

    quote
    Και για να μην έχετε καμιά ελπίδα σας λέμε ότι σε κάποιο συνέδριο πέρυσι είχε πει ότι στην Ελλάδα πρέπει οι μισθοί να μειωθούν κατά 15% (μοναδιαίο κόστος εργασίας) μέχρι το 2015.
    unquote
    Οπότε πάμε για αυξήσεις, μια που από πέρυσι το μοναδιαίο κόστος εργασίας αποκλείεται να μειώθηκε μόνο τόσο...

    • Μπούμστος avatar
      Μπούμστος @ kapar13 03/03/2013 19:18:27

      """Και για να μην έχετε καμιά ελπίδα σας λέμε ότι σε κάποιο συνέδριο πέρυσι είχε πει ότι στην Ελλάδα πρέπει οι μισθοί να μειωθούν κατά 15% (μοναδιαίο κόστος εργασίας) μέχρι το 2015."""

      Μάλλον θα εννοούσε σε σχέση με τους μισθούς του 1950....οπότε έχουμε λίγο δρόμο ακόμη!!

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 01/03/2013 16:55:22

    Τώρα, ως προς το 15% του Φλάναγκαν: Πέρυσι το είπε. Για 15% μίλησε. Τι το περίεργο βλέπετε; Δεν έχει ΗΔΗ απομειωθεί τόσο ο μέσος μισθός; Ελπίζαμε σε κάτι λιγότερο, και μάλιστα μέχρι το 2015;
    Για συνέλθετε !
    Ως προς το ζήτημα του ανταγωνισμού: Σίγουρα, το μισθολογικό κόστος δεν είναι το κύριο μειονέκτημα της οικονομίας μας, Βλέπετε όμως να μπορεί, αυτό το άθλιο κράτος, να αγγίξει οποιοδήποτε από τα άλλα; Οι μισθοί (για την ανταγωνιστικότητα) και οι συντάξεις- φόροι (για τα έσοδα) είναι η εύκολη λύση για κάθε ανίκανο και ετερόφωτο υπουργό, που βάζει και κάποιον "μπαμπούλα" Φλάναγκαν και μας το σερβίρει.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 01/03/2013 19:32:58

    Bella Regina, Multicolor Rosas Amat
    http://www.flickr.com/photos/klio1961/5197260281/in/photostream/
    Buona Primavera!

  13. yianna avatar
    yianna 01/03/2013 20:23:23

    Ποιό 15%, στον ιδιωτικό τομέα οι μισθοί έχουν μειωθεί τουλάχιστον κατά 30%. Προφανώς άλλη χώρα εννοούν.
    Όσο για τον Τόμσεν μας υποχρέωσε και αυτός με τις ιδέες του. Βέβαια με τέτοιο μπάχαλο στον δημόσιο τομέα απορώ πως μας ανέχονται. Μετά τον Σεπτέμβρη όμως?

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ yianna 01/03/2013 20:48:26

      Ναι. Αφήστε. Χάρη μας κάνουν που μας ανέχονται και μας καταχρεώνουν για να βάλουν χέρι στο έχειν μας. Μιλάμε για μεγαλοψυχία, όχι αστεία.

  14. μακεδων avatar
    μακεδων 01/03/2013 20:39:15

    Τον έδιωξε ο στρατουλης ;

  15. The Camel avatar
    The Camel 01/03/2013 21:13:22

    Ο κ. Τόμσεν ήταν ο μετριοπαθής της τρόικας και όχι ο σκληροπυρηνικός όπως παρουσιάζετε για όσους φυσικά γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα.
    Απλά, σε κάποιο σημειο εμφανίσθηκε με πιο σκληρές θέσεις σε σύγκριση με την ΕΕ γιατί οι "αναδυόμενοι" του ΔΝΤ, π.χ. Ινδία, Βραζιλία κ.τ.λ. πίεζαν να εφαρμόσει η Ελλάδα τα συμφωνηθέντα και ευθυγραμμίσθηκε.
    Ισωσ θα ήταν καλύτερα να είχε διορίσει το ΔΝΤ ένα πραγματικά σκληρό τοποτηρητή γιατί ο ΓΑΠ και ο ΠΑΠ δεν θα είχαν τα περιθώρια κινήσεων που είχαν στην αρχή του μνημονίου και θα μείωναν τις δαπάνες αντί να αυξάνουν τους φόρους.

  16. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 01/03/2013 21:50:49

    ΚΑΜΗΛΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ? ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΑΠ-ΠΑΠ ΣΕ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ. Α ΞΕΧΑΣΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΝΑΙΝΩ ΣΤΟ ΛΑΘΟΣ...........ΚΡΙΜΑ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΤΟΜΣΕΝ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ.......Α ΡΕ ΤΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.........ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΡΙΜΑ.

    • The Camel avatar
      The Camel @ Σαρακατσανος 03/03/2013 12:54:38

      Ούτε τωρα μειώνονται όσο θα έπρεπε οι δαπάνες. Αυτό λένε τα νούμερα. Η σημερινή κυβέρνηση, όπως και οι προηγούμενες δεν το θέλουν. Γι' αυτό όλοι το έχουν ρίξει στους φόρους και στα έσοδα. Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Οι τροικανοί θέλουν να επιτευχθούν οι στόχοι για το έλλειμμα ενω έχουν εμποτισθεί με την ιδέα οτι εδω όλοι φοροδιαφεύγουν και πιέζουν μονο εκεί.

  17. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 01/03/2013 22:30:11

    ...ανασχηματισμός.

  18. ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ avatar
    ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ 02/03/2013 00:04:07

    Ο Τομσεν φευγει...το Balantines ερχεται

  19. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 02/03/2013 00:52:03

    Είμαστε σίγουροι οτι φεύγει γιατί μόνο εδώ το διαβάζω αυτό?

    • euagelos avatar
      euagelos @ ΠΕΤΡΟΣ 02/03/2013 10:47:12

      Θα ξανάρθει βρε...

      http://www.youtube.com/watch?v=MJrwxX0OM00

  20. Σκαρλάτος Νικόλαος avatar
    Σκαρλάτος Νικόλαος 02/03/2013 08:45:59

    Η Ελλάδα ανήκει στην Τρόϊκα και στην αποικιακή κοινοπολιτεία του ευρώ και της Σήμενς απο την εποχή Σημίτη και των Ολυμπιακών αγώνων της Διεθνούς Ολυμπιακής μαφίας. Τα επιθανάτια δάκρυα δεν αναστήνουν νεκρούς. Τα συσσίτια δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της ανεργίας, γιατί οι άνεργοι δεν είναι ανήμποροι. Αποτελούν το πιό δυναμικό κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας. Χρειάζονται όμως ηγέτες και όχι συνδικαλιστές με μοναδικό τους όραμα να γίνουν βουλευτές. Χρειάζονται αρχηγοί που θα τους εμπνεύσουν με οράματα και θα τους μοιράσουν αντί για φαγητό ρόλους στην κοινωνία. Ο άνθρωπος δεν είναι δυστυχισμένος όταν δεν έχει φαγητό, αλλά όταν δεν έχει εργασία και αξιοπρεπή διαβίωση. Χρειαζόμαστε ηγέτες και συστράτευση για την αποτίναξη του αποικιοκρατικού ζυγού, που οι πολιτικοί μας υπέγραψαν. Ο Τόμσεν και η τρόϊκα είναι υπάλληλοι και εφαρμόζουν εντολές της νέας τάξης.

  21. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 02/03/2013 23:12:55

    Κι αν φύγει ο Τόμσεν, ποιος θα υποχρεώσει τους δικούς μας να διώξει κανα δημόσιο υπάλληλο και να φτιάξει κανα σοβαρό φορολογικό μηχανισμό;

  22. Θανος avatar
    Θανος 03/03/2013 05:56:28

    Ο υπαλληλισκος του ΔΝΤ οτι ονομα και να'χει και απ' οποια χωρα ερχεται, παντοτε θα εκτελει τις εντολες των εργοδοτων του. Μπορει το 'στυλακι' του να'ναι διαφορετικο αλλα ο στοχος παραμενει ο ιδιος.

    Η μονη λυσις ειναι η "απαγκιστρωσις" απ' αυτην την σφηκοφωλια, τουτεστιν, εξω και μακρυα απο την Ευρωζωνη - οπως η Βρεταννια - και απλη συμμετοχη στην Ε.Ε. Ας αφησουμε το ευρω, που μονον συμφορες μας εφερε απο την αποφραδα αυτη ημερα που ο Σημιτης και οι τσαρλατανοι του, μας το παρουσιασαν ως 'μανα εξ ουρανου'.

    Αυτονομη διαχειρηση στα οικονομικα της χωρας μας, χωρις ορους και περιορισμους στην παραγωγη μας, ειδικα στην γεωργια που πρεπει πασει θυσια να επαναλειτουργησει επειγοντως. Η αρχη πρεπει να γινει με την χωρα μας να ξαναγινει αυταρκης σε παραγωγη τροφιμων, και οχι μονον.

    Κανενας απ' αυτους τους λεγομενους 'εταιρους' μας ( μαλλον δυναστες θα τους ελεγα εγω..), δεν ενδιαφερεται ειλικρινα για τον Ελληνικο Λαο και τα προβληματα που αντιμετωπιζει, αποτελεσμα των δικων τους αστοχων παρεμβασεων και νουθεσιων.

  23. SOTIRIS avatar
    SOTIRIS 03/03/2013 08:48:03

    Αυτοί κάνουν τήν δουλειά τούς εμείς δέν κάνομε τίποτε.

  24. Θανος avatar
    Θανος 03/03/2013 15:04:05

    Ακριβως αγαπητε Σωτηρη.. Απο καπου πρεπει ν' αρχισουμε.

    Γι' αυτο προτεινω αμεση αποχωρηση απ' το ευρω και επανασυσταση της ΕΘΝΙΚΗΣ μας, ανεξαρτητης οικονομιας, αρχης γενομενης με την αγροτικη παραγωγη, ωστε να σταματησει η διαροη κεφαλαιων προς τριτους για την εισαγωγη τροφιμων.

    Το ερωτημα ειναι αν βρεθει καποιος ηγετης με πυγμη, να πει σ' αυτους τους υποτακτικους του ΔΝΤ ".. αρκετα πια, ως εδω και μη παρεκει.."