#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2012 20:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν κάνει πίσω η ΝΔ στις μειώσεις μισθών και συντάξεων



Σχεδόν μιάμιση ώρα κράτησε η σημερινή συνάντηση του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας Αντώνη Σαμαρά με τον πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο. Ο κ. Σαμαράς έφθασε στο Μέγαρο Μαξίμου, συνοδευόμενος από τον εκπρόσωπο Τύπου της ΝΔ Γιάννη Μιχελάκη και τον διευθυντή του γραφείου του Κ. Μπούρα, στις 6 και αποχώρησε λίγο μετά τις 7.30

Μετά τη συνάντηση ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, προέβη σε μια λιτή και "ψυχρή" ανακοίνωση, ενδεικτική  του κλίματος που επικρατεί: «Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς ενημερώθηκε από τον Πρωθυπουργό κ. Λουκά Παπαδήμο για την εξέλιξη του PSI και την πορεία της οικονομίας, ενόψει της άφιξης της Τρόικας στη χώρα μας.Για τα θέματα αυτά ακολούθησε ανταλλαγή απόψεων».

Πηγές της Νέας Δημοκρατίας αμφισβητούν στο μεταξύ την αναγκαιότητα λήψης νέων μέτρων και δηλώνουν ότι δεν χρειάζονται νέα μέτρα πέρα από όσα περιλαμβάνονται στο Μεσοπρόθεσμο και το πολυνομοσχέδιο

Καταγγέλλουν επίσης επικοινωνιακούς χειρισμούς της κυβέρνησης Παπαδήμου  και εκφράζουν αμφιβολίες αν και η Τρόικα επιθυμεί τη λήψη νέων μέτρων.

Δηλώνουν τέλος ότι η λήψη νέων μέτρων δεν περιλαμβάνεται στις αρμοδιότητες της σημερινής κυβέρνησης.

Αναφορικά με τις επικουρικές συντάξεις η ΝΔ θεωρεί ότι το θέμα έχει λήξει, ότι κακώς έχει αναχθεί σε προτεραιότητα και πως κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από την πέμπτη επικαιροποίηση του Μνημονίου.

Για τη μείωση του μισθολογικού κόστους στον ιδιωτικό τομέα η ΝΔ δηλώνει ότι είναι θέμα των κοινωνικών εταίρων να το αποφασίσουν. Θεωρεί ωστόσο, ότι οι μισθοί δεν είναι το καθοριστικό στοιχείο για την ανταγωνιστικότητα, η οποία μπορεί να ενισχυθεί με την μείωση των ασφαλιστικών εισφορών.

Εν όψει της συνάντησης με τον πρωθυπουργό νωρίτερα στα γραφεία της Νέας Δημοκρατίας πραγματοποιήθηκε ευρεία σύσκεψη υπό τον Αντώνη Σαμαρά με θέμα τις οικονομικές εξελίξεις.

Στη σύσκεψη συμμετείχαν ο υπουργός Εξωτερικών και αντιπρόεδρος του κόμματος Σταύρος Δήμας, ο υφυπουργός Οικονομικών Γιάννης Μουρμούρας, ο σύμβουλος του προέδρου Χρύσανθος Λαζαρίδης και οι τομεάρχες Κωστής Χατζηδάκης, Νότης Μηταράκης, Χρήστος Σταϊκούρας και Γιάννης Βρούτσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kargia avatar
    Kargia 09/01/2012 20:43:07

    Μπράβο πρόεδρε, κράτα γερά. Ο λαός θέλει αντίσταση και όχι συμβιβασμούς.

  2. Θέμις avatar
    Θέμις 09/01/2012 20:46:59

    Μας υποχρέωσε με τη σθεναρή του αντίσταση.
    "Για τη μείωση του μισθολογικού κόστους στον ιδιωτικό τομέα η ΝΔ υποστηρίζει ότι κατ’ αρχήν είναι θέμα των κοινωνικών εταίρων".
    Αφήνουμε το λύκο να διαβουλευτεί με τα πρόβατα. Εμείς ενημερωνόμαστε για το PSI. Tα πρόβατα ας τα βγάλουν πέρα μόνα τους.

    • factorx avatar
      factorx @ Θέμις 09/01/2012 20:57:35

      Με συγχωρείς, αλλά μόνον ένας άσχετος ή εμπαθής μπορεί να γράψει κάτι τέτοιο. Στους κοινωνικούς εταίρους συμπεριλαμβάνονται και οι εργαζόμενοι με τους συνδικαλιστικούς φορείς τους, οι οποίοι δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουν στα μέτρα.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Θέμις 09/01/2012 21:13:26

      Ποιος ειναι ο λυκος και ποιος τα προβατα ?Προβατα ειναι ο Παναγοπουλος ,ο Μουταφης ,ο Ανεστης κλπ μεγαλοσυνδικαλισταδες της ΠΑΣΚΕ κυριαρχοι της ΓΣΕΕ επι χρονια και λυκοι ειναι οι εργοδοτες της ΓΣΕΒΕΕ του Ασημακοπουλου της ΠΑΣΚΕ που ολοι μαζι μαζι με τον Παπασπυρο της ΑΔΕΔΥ ανεδειξαν τον ΓΑΠ στο ΠΑΣΟΚ και μετα στην Κυβερνηση των αποτυχημενων του μνημονιου ?Τωρα θα πρεπει ολοι αυτοι να καλυφθουν πισω απο την ΝΔ και τον Σαμαρα παιζοντας το αντιστασιακοι της δεκαρας ?Οχι να βγουν μπροστα να διαβουλευτουν και να διαφωνησουν η να συμφωνησουν οχι κρυπτομενοι πισω απο την σωφρονα σταση του Σαμαρα και της ΝΔ.Ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα !

    • Malraux avatar
      Malraux @ Θέμις 09/01/2012 21:46:02

      Συμφωνώ απολύτως με το σχόλιο: Το πρόβλημα του κόσμου δέν είναι ποιός θα πάρει τα επώδυνα μέτρα, ( η τωρινή κυβέρνηση ή αυτή μετά τις εκλογές), αλλά άν τελικά θα παρθούν. Όσο για ανέξοδες αντιστασιακές κορώνες τύπου "δέν υπογράφω" νομίζω ότι δέν συγκινούν πλέον κανένα.

      • factorx avatar
        factorx @ Malraux 09/01/2012 22:22:46

        Που συμφωνείς; Ο Θέμις ζητάει αντιπολιτευτικές κορώνες

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ factorx 09/01/2012 22:32:47

          Μετά την Κάστερ Σεμένια έχουμε και τη Θέμιδα... Αυτή ομνύει στη θηλεία φύση της, οι άλλοι όμως για κάποιο λόγο - θες οι κορώνες που λέει κι οΦάκτορας; - την περνάνε για άρρενα.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 09/01/2012 20:56:08

    Εύγε! Που είναι αυτοί που λένε πως ΓΑΠ και ΣΑΜ είναι το ίδιο; Κρύφτηκαν ή θα μιλήσουν για άσχετα; Στο συγκεκριμένο θέμα τους θέλω Άντρες να παραδεχθούν πως έκαναν λάθος για την ποιότητα του ανδρός...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γεώργιος Τ. 09/01/2012 20:57:24

      Και ξέρετε σε ποιον είπε δεν κάνω πίσω έτσι; Σε αυτόν που επέβαλλαν οι δυνατοί της Ευρώπης... Το δεν πάει άλλο ο ΑΣ το είπε σήμερα σε όλους αυτούς. Μαζί με όλο τον λαό!

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 09/01/2012 21:19:12

    Ρώσσικη ρουλέτα.

    Παιχνίδι παγκοσμίων διαστάσεων με μπλόφες εκβιασμούς και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς.

    Το περιορισμένων δυνατοτήτων μυαλών μας αδυνατεί να συλλάβει τι παίζεται πίσω από τις κλειστές πόρτες.

    Η αίσθηση που έχω είναι ότι ο Σαμαράς πέταξε πίσω στο Μαξίμου την απασφαλισμένη χειροβομβίδα που πήγαν να του πετάξουν.

  5. δημητρης avatar
    δημητρης 09/01/2012 21:30:18

    Μηπως μπορειτε να μας πειτε καθαρα και ξαστερα χωρις μου, σου, του την θεση τησ Ν.Δ για τις επικουρικες;
    Γιατι αυτο που ακουσα , αν ακουσα καλα ειναι οτι εμμεσα ειναι υπερ της μειωσης των επικουρικων.
    Για να ακουσουμε επι τελους κατι ξεκαθαρο!

  6. Mara avatar
    Mara 09/01/2012 21:38:01

    Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ!!!
    (αφιερωμένο το σχόλιο σου, στου απανταχού ειδήμονες... για τα οικονομικά, πολιτικά, γεωπολιτικά, γεωστρατηγικά κ.α.)
    Μας ξεπερνάει άπαντες, η όλη κατάσταση.
    Κανένας δεν ξέρει με βεβαιότητα, τί ακριβώς θα γίνει.
    Ο θεός άς βοηθήσει και άς φωτίσει τους πολιτικούς εκείνους που θα αντισταθούν και άς τυφλώσει τους προδότες.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Mara 09/01/2012 21:42:26

      Οσοι γνωρίζουν σε ένα πράγμα συμφωνούν μακρυά από το Αγγλικό Δίκαιο.

  7. πρωην κνιτης avatar
    πρωην κνιτης 09/01/2012 21:51:57

    Μέχρι τώρα έλεγα Αντώνη κράτα γερά τελικά μαλλον πρέπει να λέω Λαέ γερά κοντά στον Σαμαρά

  8. Wolf avatar
    Wolf 09/01/2012 22:16:22

    Το παιχνίδι είναι μεγάλο.
    Ολοι τοποθετούνται στην πολιτικό οικονομική σκακιέρα και ο Σαμαρας δείχνει να έχει πλήρη επίγνωση της διεθνούς κατάστασης. Επίσης δείχνει ότι μπορει

  9. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 09/01/2012 22:19:36

    Δοτέ, αχυράνθρωπε Παπαδήμο πες μας πόσο επιβαρύνει το μισθολογικό κόστος στον ιδιωτικό τομέα την παραγωγικότητα. Πες μας σε ποιο άρθρο της δανειακής ή του μεσοπρόθεσμου αναφέρεται η ανάγκη τεσεκουρώματος των μισθών των ιδιωτικών υπαλλήλων.
    Μην ξαναπιάσεις στο στόμα σου τον ορυκτό πλούτο της Ελλάδας και σταμάτα να υπονομεύεις το μέλλον χιλιάδων ελληνικών οικογενειών επιτιθέμενος στους μισθούς του ιδιωτικού τομέα. Στο σπίτι και την επιχείρησή σου να αγγίξεις τους μισθούς.
    Οι εποχές του 1999 που αύξανες τα δάνεια για αγορές μετοχών για να εξυπηρετείς τους φίλους σου τραπεζίτες πάνε. Σε μάθαμε. Ένας σοβαροφανής άσχετος είσαι που προέβλεπες ανάπτυξη και επιστροφή στις αγορές το 2011. Να γελάμε δηλαδή με τις αστειότητες που δήλωνες.
    Κλείσου στο Μαξίμου. Δες τον Καρατζαφέρη(για μέχρι εκεί είσαι), τέλειωνε το PSI και άδειασέ μας τη γωνιά, γιατί αν δεν μας έρθεις εσύ στο Σύνταγμα στις 25/3 μπορεί να ανηφορίσουμε εμείς να σου πούμε τα ..."χρόνια πολλά".

  10. Παύλος avatar
    Παύλος 09/01/2012 22:20:40

    Είναι εξόφθαλμη η προκατάληψη και η επιτηδευμένη μεμψιμοιρία κάποιων εδώ μέσα κατά του Σαμαρά !
    Μαρτυράει ότι δυστυχώς, δεν γίνεται καλόπιστα η όποια κριτική !

  11. Wolf avatar
    Wolf 09/01/2012 22:25:44

    Το παιχνίδι είναι μεγάλο.
    Ολοι τοποθετούνται στην πολιτικό οικονομική σκακιέρα και ο Σαμαρας δείχνει να έχει πλήρη επίγνωση της διεθνούς κατάστασης.
    Επίσης δείχνει ότι μπορει να τους ...παίξει. Ξέρει καλα ότι οι όσοι μας βάζουν τωρα στη γωνια έχουν μεγαλύτερο ζόρι να μπουν στο παιχνίδι μαζι μας, απ´ όσο εμείς με τα χρέη και τα ελλείμματα μας.
    Και τους περιμένει στη γωνια.
    Πιστεύω ότι θα αρχίσει να τους ρίχνει πάνω στο τραπέζι, τυρακια και θα τους το τραβάει τόσο όσο να μη το φτάνουν!!!
    Ο Σαμαρας είναι πατριώτης και θα παίξει όλα τα χαρτιά του για το καλο και το συμφέρον του λαου της Ελλάδας!!!

  12. factorx avatar
    factorx 09/01/2012 22:58:50

    Επειδή τα ΜΜΕ βγαίνουν και λένε είτε ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι, είτε ό,τι τους συμφέρει,

    1. η συζήτηση τράβηξε σε μάκρος επειδή οι Σαμαράς είχε να αντιπροτείνει συγκεκριμένα πράγματα, σε ο,τι του έλεγε ο Παπαδήμος. Επειδή σε τέτοιες συναντήσεις δεν παίρνει ο καθένας ένα τουφέκι για να πυροβολήσει τον άλλο, αλλά λένε επιχειρήματα

    2. Ο Παπαδήμος πιστεύει οτι το PSI θα γίνει

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ factorx 10/01/2012 00:31:14

      Μιάμιση ώρα διάρκεια συζήτησης 2 ανθρώπων με συγκεκριμένα θέματα στο τραπέζι σημαίνει πως οι χυλόπιτες που έφαγε ο τραπεζίτης είναι δεκάδες τουλάχιστον... Πόσο το χάρηκα!

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/01/2012 23:53:41

    Συμφωνώ!

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/01/2012 00:35:50

    Στο μεταξύ, ενώ συμβαίνουν αυτά, ο άεργος ροκανιστής πατρικής περιουσίας, ο άνευ βιομηχανίας εκπρόσωπος των βιομηχάνων, ξαναχτύπησε απόψε απαιτώντας την κατάργηση των δώρων για τους "υψηλόμισθους", που -όπως άφησε να διαρρεύσει στα αλαφουζομέσα- εννοεί άνω των... 800 ευρώ!

  15. Παναγος avatar
    Παναγος 10/01/2012 06:52:06

    Δεν κάνει πίσω η ΝΔ στις μειώσεις μισθών και συντάξεων
    ...
    (συζητησαν) για την εξέλιξη του PSI και την πορεία της οικονομίας, ενόψει της άφιξης της Τρόικας στη χώρα μας.Για τα θέματα αυτά ακολούθησε ανταλλαγή απόψεων».

    Kαταλογιζω στον συντακτη και λογικη (υπερμετρη) αλλα και φαντασια (τολμηρη).

    Η ταπεινοτης ΑΔΥΝΑΤΕΙ παντως να .."συσχετισει" τον τιτλο του αρθρου με την ανακοινωση της Ν.Δ.
    Κανοντας την αυτοκριτικη μου δεν θεωρω οτι ειναι αυτονοητο να καταλαβαινω παντα τα φωτισμενα μυαλα,ουτε και ειναι δυνατον δηλαδη..

    Αλλα η ταπεινοτης μου θεωρει τον εαυτον της ψηφοφορο και μερικα πραγματακια θα πρεπε να τα καταλαβαινω..
    Η εν πασει περιπτωσει τα φωτισμενα μυαλα να το μου το κανουν πιο "λιανα", πιο απλα δηλαδη.

    Ζηταω πολλα?

  16. sceptic avatar
    sceptic 10/01/2012 08:55:39

    Να μας πει η ΝΔ ποιά είναι η θέση της και ας μην το παίζουνε Πόντιοι Πιλάτοι...δεν είμεθα ηλίθιοι κύριοι...μόλις μπήκατε στην κυβέρνηση αρχίσατε τα αδιάφορα σφυρίγματα.
    Πάρτε ξεκάθαρη θέση και πέστε μας εάν θα ψηφίσετε σχετικό νομοθέτημα στην περίπτωση που έρθει στην Βουλή.
    Να σημειώσω ότι παρατηρώ και μια πιο "χαλαρή" στάση και από τον factora.......

  17. TOMSON avatar
    TOMSON 10/01/2012 17:47:12

    Εντελώς ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ,τό μήνα Ιανουάριο 2012,οι κύριες καί επικουρικές
    συντάξεις,μειώθηκαν κατά τό 1/3,γνωρίζει κανείς κάτι γιά τή σφαγή αυτή.???
    Έρχεται καί άλλη σφαγή.???? Τί γνωρίζουν οι κυβερνώντες.??????