#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2010 08:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν κάλυψε Ρουσόπουλο ο Αγγέλου για το Βατοπέδι



Αρνούμενος κάθε άλλη σχέση, πέραν της πνευματικής, με τους μοναχούς Εφραίμ και Αρσένιο και παρέχοντας πλήρη κάλυψη στον πρώην πρωθυπουργό κ. Κώστα Καραμανλή εμφανίστηκε στην απολογία του ο κ. Γιάννης Αγγέλου.

Εντύπωση όμως προκαλεί ότι δεν έπραξε το ίδιο ερωτώμενος για τον ρόλο του κ. Ρουσόπουλου.

Αναλυτικά, ο κ. Αγγέλου  είπε ότι επισκέφτηκε για πρώτη  φορά το Άγιο Όρος και την Μονή Βατοπεδίου το 2003 παρέα με τον κ. Ρουσόπουλο ο οποίος «είχε μια προγενέστερη γνωριμία με τον ηγούμενο Εφραίμ και τον μοναχό Αρσένιο».

Παραδέχθηκε επίσης ότι  οι δύο μοναχοί τον είχαν επισκεφθεί στο Μέγαρο Μαξίμου «δύο – τρεις  φορές προκειμένου να εγχειρίσουν  πρόσκληση για τον πρωθυπουργό και για μένα για κάποιες εκδηλώσεις που οργάνωναν» αρνήθηκε όμως ότι είχαν συζητήσει ποτέ για επιχειρηματικά σχέδια ή για την υπόθεση των διεκδικήσεων.

Ο κ. Αγγέλου παρείχε  κάλυψη και σε όσους «γαλάζιους»  υπουργούς και υφυπουργούς υπέγραψαν  τις σχετικές αποφάσεις των ανταλλαγών δηλώνοντας με βεβαιότητα  ότι «ενήργησαν αυστηρά στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων τους» ερωτώμενος όμως για το αν ο «οι μοναχοί χρησιμοποίησαν τον κ. Ρουσόπουλο για τις επιδιώξεις τους» ο κ. Αγγέλου απέφυγε  να απαντήσει.

Επίσης, σημείωσε ότι  ορισμένοι επιχειρούν να δώσουν «πολιτικές διαστάσεις» στην υπόθεσή του  ώστε να πλήξουν τον πρώην πρωθυπουργό.

Συγκεκριμένα είπε ότι «στοχοποιήθηκα λόγω της εγγύτητάς μου με τον πρωθυπουργό επί σειρά ετών, θεωρώντας ότι μέσω εμού θα μπλέξουν τον πρωθυπουργό».

Αιχμές  και για Δούκα

Επιπλέον, ο στενός συνεργάτης του κ. Καραμανλή απάντησε και σε όσα τον κατηγόρησε ο  κ. Δούκας, ότι δηλαδή τον πίεζε  να υπογράψει υπέρ της Μονής, λέγοντας ότι «Είναι προφανές ότι ο κ. Δούκας δεν θυμάται καλά. Κάτι θυμάται, αλλά δεν το θυμάται καλά».

Να σημειωθεί ότι  η απολογία του κ. Αγγέλου έφτασε αργά το απόγευμα στην προανακριτική  επιτροπής της Βουλής που διερευνά το συγκεκριμένο σκάνδαλο. (http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=75308)

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.antinews.gr/?p=54638

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 22/07/2010 08:49:21

    Του ήρθε η επιφοίτηση τού Αγίου Πνεύματος του Αγγέλου, το σωτήριο έτος 2003. Ως άλλος Σαούλ καθ'οδόν προς τη Δαμασκό, ο Αγγέλου είδε το φως το αληθινό και ένιωσε την ανάγκη να δημιουργήσει "πνευματική σχέση", όλως συμπτωματικά με τον Εφραίμ και τον Αρσένιο, όλως συμπτωματικά συνοδευόμενος από τον έτερο πιστό τον Ρουσσόπουλο. Θαύμα, θαύμα!

  2. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 22/07/2010 08:58:21

    θυμαμαι στο σχολειο τα πιο μοχθηρα και δολοπλόκα παιδιά ηταν τα παπαδοπαίδια.γλυφαν τους δασκάλους.καρφωναν για μια σβυστρα και οι σχεσεις τους με τους παπάδες, τους εδινε μια αισθηση εξουσιας που την κουβαλανε για ολη τους τη ζωή....ελλεινή προεκταση του βυζαντιου και των προνομιων της τουρκοκρατίας

    • axroistos avatar
      axroistos @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 22/07/2010 10:40:00

      Εννοείς δεν μισούσαν τους δάσκαλους τους όπως εσύ.
      Δεν κλέβαν την σβύστρα των άλλων όπως εσύ.
      Η αίσθηση εξουσίας, όπως νομίζεις, στην πραγματικότητα ονομάζεται ΣΕΒΑΣΜΟΣ και τον αποκτάς όταν αναγνωρίσεις ότι υπάρχουν ανώτεροι από εσένα είτε σε ηλικία, είτε σε έργα.
      Οι αναρχικοί και επαναστάτες χωρίς αιτία μισούν τον σεβασμό προς τους άλλους και υποφέρουν γιατί κανείς δεν τους σέβεται.

      Η καριέρα αυτών που μας κυβερνούν και των βοηθών τους από το σχολείο ξεκινά, κλέβουμε μια σβύστρα, λέμε 1-2 ψέματα, συνεχίζουμε με απάτες στα ταμεία της τάξης για την εκδρομή, μαθαίνουμε να κάνουμε πλαστογραφίες και σκονάκια.
      Στο τέλος διαμαρτυρόμαστε γιατί στο δημόσιο όλοι θέλουν λάδωμα.

      Τον Ρουσόπουλο τον κυνηγάνε γιατί δεν κάλυψε των ιδιοκτήτη του Alpha στο δικαστήριο και δεν υπάρχουν στοιχεία εναντίων του.
      Την ιστορία του Βατοπαιδίου την στήριξαν οι γερμανοί που αγόρασαν τον Alpha, αυτοί μισούν τους έλληνες και χτυπάνε την εκκλησία από την μία και την ελλάδα από την άλλη, δεν μας αφήνουν να αξιοποιήσουμε τα ολυμπιακά ακίνητα.

      • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
        30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ axroistos 22/07/2010 12:56:22

        τις ανταλλαγες τις στησαν τα παπαδοπαιδια φιλε και οχι αυτοι που κλεβαν τις σβυστρες

      • adistaktos avatar
        adistaktos @ axroistos 22/07/2010 17:53:33

        Εγώ θυμάμαι και κάτι άλλα παπαδοπαίδια που εκτός από σβύστρες, έκλεβαν τραπεζες, δολοφονούσαν πλούσιους δεξιούς και έλεγαν ότι θ'α αλλάξουν την Ελληνική κοινωνία...
        Για φαντάσου...
        έφτιαξαν Τσουκάτο, Μαντέλη, Τζοχατζόπουλο, Κόκκαλη, Σάλα, ΘεμαΜάκη και... Σέχτα με μημόνιο μαζί!!!

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 22/07/2010 13:09:49

    Μάνατζερς ντυμένοι παπαδοπαίδια, αλλά και φύλακες Άγγελοι, όλοι οι άνθρωποι του Προέδρου, ήταν τελικά παλιά "παιδιά της ΚΝΕ", παλιόπαιδα που είπαν το "μεγάλο ναί";

  4. nina avatar
    nina 22/07/2010 17:30:19

    Οποιος γνώρισε τον Εφραίμ και τον Αρσένιο ξέρει ότι μόνο σε πνευματική ανάταση δεν θα οδηγηθεί απ αυτούς. Κατάφεραν να διασύρουν όλο το όρος με τις μπίζνες τους, τα καγιέν και ένας θεός γνωρίζει τί άλλο.

    • hellas-orthodoxy avatar
      hellas-orthodoxy @ nina 22/07/2010 17:42:06

      Εσυ Νινα που το ξερεις;Εχεις παει στο Αγιον Ορος;
      Που τα ειδες τα Καγιεν;Για πες μας και σε εμας...τους αδαεις.
      Ελεος με την προπαγανδα των αφεντικων σας.

      • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
        30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ hellas-orthodoxy 22/07/2010 19:08:04

        η νινα δεν μπορει να παει στο αγ. ορος ,γιατι ειναι το περιβολι της παναγιας και δεν πάνε οι γυναικες....οπως αποφασισε ενας αυτοκρατορας καπου το 900 μ.χ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nina 22/07/2010 17:46:55

      Να υποθέσω, Νίνα, ότι εσύ τους γνώρισες και μιλάς έτσι.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ nina 22/07/2010 20:22:56

      30ς δρομος για τον κορυδαλλο,

      θέλεις λίγο νεράκι? Μου δίνεις την εντύπωση λίγο ζαλισμένου, ίσως η ζέστη, ίσως τα ληγμένα, πρόσεχε λίγο φίλε μου...