#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2013 22:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν θα φορολογούνται οι αποθηκευτικοί χώροι που βρίσκονται σε αγροτική γη



Κατόπιν σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μαξίμου, σύμφωνα με πληροφορίες, υπό την προεδρία του Αντώνη Σαμαρά και έπειτα από παρέμβαση του πρωθυπουργού, δεν θα φορολογηθούν οι αποθηκευτικοί χώροι που βρίσκονται σε αγροτική γη, όπως θερμοκήπια, στάνες, αποθήκες γεωργικών μηχανημάτων.

Σε ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών, διευκρινίζεται συγκεκριμένα ότι δεν πρόκειται να φορολογηθούν με τον ενιαίο φόρο ακινήτων οι αποθηκευτικοί χώροι που βρίσκονται σε αγροτική γη (γεωργικών μηχανημάτων, θερμοκήπια, στάνες κ.λπ.).

Σημειώνεται ότι η μη φορολόγηση των χώρων αυτών ήταν ένα βασικό αίτημα των αγροτών στο πλαίσιο της διαβούλευσης για τον ενιαίο φόρο ακινήτων.

Είχε προηγηθεί η αντίδραση 24 βουλευτών της Ν.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αύρα avatar
    αύρα 29/10/2013 23:00:58

    Προσοχή, μην γεμίσει η Αράχωβα ... αποθήκες,
    όπως το Κολωνάκι ... αγροτικά!!!

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 30/10/2013 08:58:35

    Αλαλούμ! Μένω άλαλος. Περιττεύει να πω πως μόνο δίκαιο φορολογικό πλαίσιο δεν είναι αυτό το έκτρωμα που θρασύτατα παρουσιάζουν στον ζαλισμένο Λαό.

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 30/10/2013 09:08:28

    Δεν χρειάζονται όλες αυτές οι ευρωβόρες επιτροπές, υποεπιτροπές, ομάδες, γενικοί γραμματείς και φαρισαίοι. Ας αποφασίζονται ΟΛΑ στη λεπτομέρεια από το Μαξίμου. ΠΧ. τι φόρο θα πληρώνουν μισογκρεμισμένες προβάτες και εγκαταλελειμμένα σπίτια στα έρημα χωριά μας. Προφανώς η νομεκλατούρα δεν έχει ΟΥΔΕΜΙΑ επαφή με την πραγματικότητα. Αφού στραγγάλισαν αργά αλλά σταθερά κάθε οικονομική δραστηριότητα τώρα θα μας κατάσχουν ....τις προβάτες και τα άδεια σπίτια επειδή είναι ανίκανοι να φτιάξουν ΔΙΚΑΙΟ κράτος.
    Ας έρθουν στη Δυτική Μακεδονία να δούν σε τί κατάσταση βρίσκεται η (ανύπαρκτη) οικονομία. Εκτός από την ανικανότητα τώρα επικρατεί και αφασία, μόνο και μόνο για να εισπράξουμε και να πουν "βλέπετε, κάναμε ό,τι μας είπατε".
    Ακόμα προσπαθώ να εξηγήσω σε ξένους φίλους την ύπαρξη αντικειμενικών και πραγματικών τιμών...Δεν καταλαβαίνουν, γιατί δεν καταλαβαίνουν πως ο λόγος ύπαρξης του διεφθαρμένου Ελλαδικού κρατιδίου της υποτέλειας έχει παρέλθει προ πολλού. Μα, μου λένε, γιατί δεν φορολογούν το εισόδημα όπως παντού ; Άντε να τους εξηγήσεις πως, έπειδή οι ίδιοι είναι ή συμπεριφέρονται σαν κλέφτες, μας εκλαμβάνουν ΟΛΟΥΣ ως κλεφτες. Ξέχασα, "σωζουν" την παρτίδα...

    • Hawk avatar
      Hawk @ Νίκος Αργεάδης 30/10/2013 12:04:42

      Μην έχεις καμιά αμφιβολία ότι σε αυτόν τον τόπο ο κουρελιασμένος λαός πάντα έσωζε την πατρίδα, αυτός θα την σώσει και τώρα από τους κλέφτες και τους κατακτητές.

  4. Hawk avatar
    Hawk 30/10/2013 10:28:33

    Ενώ όμως είναι δίκαιο να φορολογηθεί κάποιος που επειδή δεν είχε αρκετά λεφτά να χτίσει όλη την επιφάνεια του οικοπέδου του σύμφωνα με τον συντελεστή δόμησης και άφησε ακάλυπτο ένα μέρος αυτού, τώρα θα κληθεί να πληρώσει φόρο για το ακίνητο αλλά και για τον ελεύθερο χώρο του οικοπέδου!! Μπράβο τους, καλά πως τους είχε ξεφύγει τόσο καιρό αυτή η τέλεια ιδέα.
    Ομως έχουμε κι εμείς τέλειες ιδέες καμιά φορά, τέτοιες που όλους αυτούς να τους στείλουν σπίτια τους για να μην πω τίποτα χειρότερο.

  5. αύρα avatar
    αύρα 30/10/2013 11:58:05

    Η φορολόγηση του υπολοίπου του συντελεστή δόμησης....
    θα είναι κι η σταγόνα στο ποτήρι που ξεχύλισε!!!

    • cielo avatar
      cielo @ αύρα 30/10/2013 12:15:55

      Η φορολογηση του υπολοιπου του συντελεστου δομησεως ισχυε και πριν.
      Απλως τοτε υπηρχε αφορολογητο 400 χιλιαδες αν θυμαμαι καλα οποτε σπανια χρειαζοταν να πληρωσει κανεις.
      Μετα βεβαια πετσοκοψαν το αφορολογητο μεχρι που το εξαφανισαν οποτε ολοι οσοι κατεχουμε τετοιο υπολοιπο καλουμεθα πλεον να πληρωσουμε.
      Το δικαιωμα δομησεως παντα ηταν συγκεκριμενο περιουσιακο στοιχειο το οποιο μετειχε στην αγοραπωλησια ακινητων οπως ακριβως ενα οικοπεδο.
      Η αναλγησια του μετρου κατα την γνωμη μου ειναι ακριβως η ιδια με των μετρων που αφορουν τα υπολοιπα ακινητα. Οι εξωφρενικες αντικειμενικες αξιες σε μια πεθαμενη αγορα και η ανυπαρξια αφορολογητου.

      • αύρα avatar
        αύρα @ cielo 30/10/2013 13:05:25

        Το μέτρο είναι απαράδεκτο κι από περιβαντολογική άποψη.
        Κανονικά θα έπρεπε, να πριμοδοτείται το άκτιστο υπόλοιπο του οικοπέδου, ώστε να υπάρχουν ανάσες για αέρα και πράσινο. Αλλά που..!!! Θέλουν όλη τη χώρα να μοιάζει με την Πατησίων... Ασφυξία οικονομική και οικολογική... ποτήρι που ξεχύλισε!

  6. Wolf avatar
    Wolf 30/10/2013 12:21:50

    Μετράει κανένας βρε παιδιά, πόσα θέματα λύνονται -μικρά ή μεγάλα-, με προσωπική παρέμβαση του Σαμαρά.
    Γιατί αν δε βάλει το χέρι του ο ίδιος ο Πρωθυπουργός, δε κουνιέται τίποτα νομίζω.

    • αύρα avatar
      αύρα @ Wolf 30/10/2013 14:08:45

      +++++++++

  7. cielo avatar
    cielo 30/10/2013 13:22:51

    Δεν διαφωνω. Αλλωστε σε καθε αγοραπωλησια καταβαλλονται ουκ ολιγοι φοροι και συνυπολογιζονται οι μη δομημενες επιφανειες.
    Τα ακινητα μας ειναι ηδη ολα χρυσοπληρωμενα στην εφορια, ειτε τα αγορασαμε ειτε τα κτισαμε, εφ'οσον βεβαια μιλαμε για νομιμες διαδικασιες.
    Το αισχος της αυθαιρετης δομησης ειναι ενα αλλο θεμα, η απολυτη επιβραβευση της παρανομιας οπου ο πολιτης που κινειται νομιμως νιωθει ο απολυτος ηλιθιος.

    Αλλη μια αναλγησια οσον αφορα την φορολογηση των ακινητων ειναι το "τσουβαλιασμα" ολων των ανω των 26 ετων στον ιδιο συντελεστη παλαιοτητος.
    Ειτε 27 ετων ειτε 45 ειτε 120, ιδιος συντελεστης!
    Λες και δεν εχουν ακουσει για φυσικη φθορα των υλικων, λες και δεν εχουν ιδεαν για το κοστος συντηρησης πραγματικα παλαιων οικοδομων.
    Δεν μιλω για το αισθητικο κομματι αλλα για το λειτουργικο. Υδραυλικα, ηλεκτρολογικα, μονωσεις, σοβαδες, ακομα και τα κουφωματα που παιζουν ρολο στην εξοικονομηση ενεργειας ειναι θεματα που καινε τους ιδιοκτητες παλαιων οικοδομων.
    Ποιος ασχολειται? Κανεις! Το παραδακι να πεσει κι'εσυ πολιτη τραβα κοψε τον λαιμο σου αν δεν σου πεσουν πρωτα οι σοβαδες στο κεφαλι!

    • αύρα avatar
      αύρα @ cielo 30/10/2013 14:40:09

      Τελικά, είναι να μετανοιώνει όποιος τόσα χρόνια έκανε νόμιμες δοσοληψίες σχετικά με τα ακίνητά του και κατέβαλε τους νόμιμους αναλογούντες φόρους.
      ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΟΝΤΑΙ μόνο΄όσοι στα ακίνητα δήλωναν και πλήρωναν κατά το δοκούν και φυγάδευαν κέρδη στο εξωτερικό.....
      Το ποτήρι ξεχύλισε και μας έπνιξε πιά!

  8. vaggelis avatar
    vaggelis 30/10/2013 23:44:55

    μπραβο στον πρωθυπουργο,νομιζω οτι ειναι δικαιος αυτος ο φορος