#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2010 20:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δεν θα το βάλουμε κάτω ποτέ»

Διάβασα στο antinews ότι ανησυχούν στο Μαξίμου για τις ιντερνετικές επιθέσεις (http://www.antinews.gr/?p=47052#comments).

Θα δούνε ότι το πρόβλημά τους δεν είναι τα ενδοπασοκικά μαχαιρώματα, αλλά ο Λαός. Ο φτωχός υπάλληλος που νόμιζε ότι τον διόρισαν, και τώρα θυμάται κάθε απάτη, κάθε Γενικού Γραμματέα, κάθε Υπουργού και κάθε παρατρεχάμενου.

«Παρόλο που έχουν εγκατασταθεί για τα καλά στην Ελλάδα, παρ’ όλο που το ψέμα και η απάτη τους έχει παγκόσμια πλοκάμια, παρ’ όλο που έχουν στην δούλεψή τους όλα τα μέσα παραπληροφόρησης και προπαγάνδας, δεν θα φοβηθούμε και δεν θα υποχωρήσουμε.

Θα τους πολεμήσουμε στην Αθήνα, θα τους πολεμήσουμε στα ξερονήσια, θα τους πολεμήσουμε στα βουνά, θα τους πολεμήσουμε στην Θράκη, στην Λευκάδα, στα Δωδεκάνησα, στις Κυκλάδες, στην Λακωνία και στην Εύβοια, στην Μακεδονία, στα σαλόνια και στους δρόμους, θα τους πολεμήσουμε στα καφενεία, στις πλατείες, στην Αυτοδιοίκηση, στον απόδημο Ελληνισμό, όπου υπάρχει άνθρωπος με νου και με αυτιά.  Όπου υπάρχει προδομένος, θύμα του ύπουλου και αποχαυνωτικού ψέματός τους.

Ακόμα κι όταν μας έχουν να κρυβόμαστε, θα τους πολεμάμε, γιατί ξεπουλάνε τις μνήμες μας, την τιμή μας το όνομά μας και την ελευθερία μας»

Ποτέ, ποτέ, ποτέ, δεν θα το βάλουμε κάτω.

Winston Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 23/05/2010 20:57:54

    Viva...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/05/2010 20:58:39

    Μπορούν να λογοκρίνουν το διαδίκτυο με νόμους
    Μπορούν να ελέγχουν την ενημέρωση δίνοντας στους ιδιοκτήτες έργα και καλύπτοντας χρέη και υποχρεώσεις
    Μπορούν να αγοράσουν γραικύλους που έχουν ταυτότητα δημοσιογράφων για να γράφουν

    Δεν μπορούν να κλείσουν το κάθε στόμα, δεν μπορούν να βασίζονται στο ψέμα, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί υπό κηδεμονία κλητήρες είναι, ποτέ δεν ήταν και δεν θα είναι αυτόβουλα όντα καθώς η σκέψη τους έφτανε πάντα από την τσέπη ως το στομάχι τους.Υποχείρια της καρέκλας που η αξία είναι τόση όση η θέση που κάθονται.

    ΥΓ

    να τους πείτε να κλείσουν και το διαδίκτυο, από Γερμανία πχ και ΗΠΑ έχουν αποκαλυφθεί η χρηστή διαχείρισή τους...

  3. Nancy avatar
    Nancy 23/05/2010 21:11:20

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ, κου...λα νεκροθάφτη

  4. a avatar
    a 23/05/2010 21:42:21

    Και μετα ξυπνησες.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ a 23/05/2010 21:59:40

      έχεις δίκιο... ξέχασα την Κρήτη.
      http://www.kandanos.eu/taxonomy/term/84

  5. Olympia avatar
    Olympia 23/05/2010 21:44:25

    Aφιερωμένο Αρχαίε, με τον λόγο του Τσώρτσιλ, έτσι επειδή μας έφτιαξες!
    http://www.youtube.com/watch?v=GghCs_C65v0&feature=related

  6. Orestios avatar
    Orestios 23/05/2010 22:07:37

    Ριζοσπαστικό μανιφέστο είναι αυτό Αρχαίε.
    Μαζί σου ενάντια στις ναζιστικές σειρήνες του φθόνου.

  7. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 23/05/2010 23:41:08

    Έχουν μερικές άγνωστες λέξεις, οι οσφυοκάμπτες: Αξιοπρέπεια, τιμή, φιλότιμο...
    Αρχαίε, έχουμε και εμείς άγνωστες λέξεις: Υποταγή και παράδοση!
    Να είναι σίγουροι ότι καινούργιες λέξεις δεν μαθαίνουμε...Ποτέ. Είμαστε ανεπίδεκτοι μαθήσεως...Βράχοι!
    Θα μάθουν όμως εκείνοι!

  8. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 23/05/2010 23:47:40

    Εύγε και πάντοτε στο πλευρό σου.

  9. Πεινασμένη Αλεπού avatar
    Πεινασμένη Αλεπού 24/05/2010 00:20:32

    Εσύ πότε θα το πάρεις απόφαση;

    • Πεινασμένη Αλεπού avatar
      Πεινασμένη Αλεπού @ Πεινασμένη Αλεπού 24/05/2010 00:22:02

      στον a η ερώτηση...

  10. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 24/05/2010 01:26:41

    Απο τη στιγμη που οι πολιτες ξυπνησαν και δεν ζητουν αλλα αξιωνουν πλεον να εχουν εντιμη ενημερωση, χωρις φτιατσιδωματα και στρεβλωσεις, το εχουν χασει το παιχνιδι. Δεν μπορουν να μας κλεισουν το στομα για να μην μιλαμε και να βουλωσουν τα αυτια μας για να μην ακουμε. Υπαρχει η λυση της εντυπης μεταδοσης της πληροφοριας με προκηρυξεις, που ολοι μπορουμε να γραψουμε και να εκτυπωσουμε μεσα στο σπιτι μας και να τις μοιρασουμε χερι με χερι - το"συστημα" εχει δοκιμασθει σας πληροφορω με απολυτη επιτυχια. Το συμπερασμα, ηρθε το τελος της ψευτιάς και της συστηματικης διαστρεβλωσης της αληθειας και αυτο αρχισαν να το αντιλαμβανονται και στα εντυπα (εφημεριδες και περιοδικα) και στα ηλεκτρονικα μεσα (τηλεοραση και ραδιοφωνο). Απο τη διαπιστωση αυτη προκυπτει και η λυσσα τους για τα blogs.

    • Orestios avatar
      Orestios @ xenitemenos21 24/05/2010 01:38:29

      Ο έντυπος τύπος είναι πλήρως εξαρτημένος. Μερικά είναι τα μπλόγκς που παίζουν το παιχνίδι του ΠΑΣΟΚ. Αυτά δεν θα τα πειράξει, και ούτε θα φωνάξουν, όπως στο παρελθόν ότι τάχα τα φιμώνουν. Ο έλεγχος από αυτά τα φρικιά του ελέγχου αφορά κάθε ανεξάρτητο blogger καθώς δυνητικά θα είναι και μία φωνή αντίδρασης.

  11. aurora3363 avatar
    aurora3363 24/05/2010 02:05:28

    Ετσι μπραβο αρχαιοπτερυξ!!οχι απλα μας εφτιαξες..αλλα γουσταρουμε πολυ!!!

  12. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 24/05/2010 02:54:22

    Ωχ, θα υπάρξει και νέος βομβαρδισμός της Δρέσδης!?

  13. Σιφιλης avatar
    Σιφιλης 24/05/2010 04:52:40

    Αν επιχειρήσουν να φιμώσουν τα μπλογκ σήμερα θα είναι σαν να φράζουν την βαλβίδα σε μια χύτρα που βράζει. Είναι λίαν επικίνδυνο γι'αυτό και προσπαθούν να προσπεράσουν το πρόβλημα μεταφέροντας αρκετά κέντρα αποφάσεων από τις τοπικές κυβερνήσεις στα “κεντρικά” στις Βρυξέλλες, απαλλάσσοντας έτσι τις τοπικές κυβερνήσεις από ένα μέρος του πολιτικού κόστους. Έτσι κι'αλλιώς οι γραφειοκράτες στις Βρυξέλλες δεν διαβάζουν μπλογκ, βασίζονται στις δημοσκοπήσεις για να έχουν ένα feed-back και έτσι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Η Ευρωπαϊκή πολύ-πολιτισμικότητα που είναι ίσως το μεγαλύτερο κεφάλαιο στην Ευρώπη, είναι στην περίπτωση των μπλογκ αδυναμία λόγο των πολλών διαφορετικών γλωσσών που υπάρχουν και αυτή την στιγμή εμποδίζει την ενημέρωση και την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των διαφόρων Ευρωπαϊκών χωρών. Με το σωστό timming θα μπορούν να προσπερνούν τις αντιδράσεις σε κάθε χώρα χωρίς να προκαλούν αλυσιδωτές αντιδράσεις. (η τουλάχιστον έτσι νομίζουν).Για παράδειγμα πόσοι από εμάς γνωρίζουν ότι Ολλανδοί και Γάλλοι νιώθουν απατημένοι από την ΕΕ, γιατί αφού καταψήφισαν το σύνταγμα σε δημοψήφισμα τους γείωσαν με ένα σύνταγμα μαϊμού στην Λισαβόνα;

    • Σιφιλης avatar
      Σιφιλης @ Σιφιλης 24/05/2010 05:07:15

      ...νιώθουν απατημένοι από την ΕΕ και τις κυβερνήσεις τους...

  14. klausevitz avatar
    klausevitz 24/05/2010 08:38:14

    ...the old conservativ nightmare..!
    Δεκέμβρης του '44...τότε που ο έντρομος
    δοσιλογισμός ζητούσε τη βοήθεια του
    παλιού αποικιοκράτη...τί επίκληση!
    Για τον GAP;...δε χρειάζεται τόση βοήθεια,
    πέφτει και μόνος του!

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 08:54:40

    πρασινο μπαλκονι κ ταρατσα. Αυτοκαταστροφικη ιδιοτελεια. Αστρονομοι του κοσμου ενωθειτε. Πεθανε κ ο Ντιο... falling off the edge of the world.

    Καλη σας ημερα.
    ΠΠ

  16. NONOS avatar
    NONOS 24/05/2010 11:56:02

    Ολες οι αυτοκρατορίες καποτε πεφτουν
    Ετσι και τα ΜΜΕ θα γκρεμοτσακιστουν απ τον τυφωνα των Blogs
    Μπραβο αρχαιοπτερυγα μας δίνεις ηθικό κι ελπίδα στα μαυρα σκοταδια που επιβαλλει η πρασινη προπαγανδα ,
    Εσυ βεβαια με τον τροπο σου μας κανεις διαφωτιση (φίλιοι) γιατί προπαγανδα κανουν στους εχθρούς και ο Λαός τη στιγμη αυτη ειναι ο εχθρός τους

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ NONOS 24/05/2010 13:15:48

      σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά μην "πιστεύεις" κανέναν --ούτε εμένα. Να ακούς τον κοινό νου, την απλή αριθμητική, τα απλά λόγια, χωρίς τα ξύλινα ή τα πλαστικά συνθήματα. Μόνο αυτοί που κοροϊδεύουν κάνουν τα πράγματα πολύπλοκα και βαρύγδουπα, και αντί να πουν απλές κουβέντες, λένε απλά συνθήματα (που αν τα καλοσκεφτείς είναι αρλούμπες)

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ archaeopteryx 24/05/2010 13:28:15

        “Μην στηριχθείτε στο δάσκαλο/ στο πρόσωπο, αλλά στη διδασκαλία.

        Μην στηριχθείτε στις λέξεις της διδασκαλίας, αλλά στο πνεύμα των λέξεων.

        Μην στηριχθείτε στη θεωρία, αλλά στην εμπειρία.

        Μην πιστεύετε σε τίποτα απλά επειδή το έχετε ακούσει.

        Μην πιστεύετε στις παραδόσεις επειδή έχουν παραδοθεί για πολλές γενεές.

        Μην πιστεύετε σε τίποτα επειδή συζητιέται και φημολογείται από πολλούς.

        Μην πιστεύετε σε τίποτα επειδή είναι γραμμένο στα θρησκευτικά βιβλία σας.

        Μην πιστεύετε σε τίποτα απλά κατόπιν εντολής των δασκάλων σας και των μεγαλύτερων.

        Αλλά μετά από παρατήρηση και ανάλυση, όταν διαπιστώνετε ότι οτιδήποτε συμφωνεί με τη λογική και συμβάλλει στο αγαθό και το όφελος του ενός και όλων, τότε δεχτείτε το και ζήστε το δίδαγμά του.”

        - ο Βούδδας

        http://filopatria.wordpress.com/2008/11/15/355/

  17. αορατος avatar
    αορατος 24/05/2010 18:05:16

    πίστευε και μη, ερεύνα!

    -Ιησούς Χριστός-

  18. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 24/05/2010 21:02:39

    Αίμα, δάκρυα και ιδρώτας..

  19. δρόμος avatar
    δρόμος 25/05/2010 10:59:07

    χμ... έλειπα, και μου λείψατε. Η υποδοχή εξαιρετική, αρχαίε. Δηλώνω λοιπόν κι εγώ παρουσία, και χαίρομαι που σας ξαναβρήκα!