#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2011 22:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν θα πωλήσουν γη, αλλά επιφάνεια !!!



Οι άνθρωποι δεν παίζονται!

Η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου θα επαναφέρει  τον «θεσμό της επιφάνειας», ο οποίος καταργήθηκε το 1946 με την Εισαγωγή του  Αστικού μας Κώδικα!!!

Oπως, εξήγησε σήμερα στο Υπουργικό Συμβούλιο ο  Υπουργός Επικρατείας κ. Παμπούκης,  η κυβέρνηση δεν θα πωλήσει περιουσία του δημοσίου, αλλά μόνο την …επιφάνεια!

Δηλαδή, «το εμπράγματο δικαίωμα που παρέχει χωριστή πλήρη κυριότητα  της υπέρ το έδαφος ακίνητης ιδιοκτησίας, με αποτέλεσμα ο μεταβιβάζων να παραμένει κύριος του εδάφους, ο δε «επιφανειούχος» κύριος των κτισμάτων !»

Καταλάβατε;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/03/2011 22:29:45

    Επανήλθε, με την νομοθεσία περί αντιπαροχής, το 1955 άν δεν απατώμαι.
    Η λεγόμενη οριζόντια ιδιοκτησία.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο Θείος 13/03/2011 22:52:32

      Δεν ειναι ακριβως το ιδιο.Η οριζοντια ιδιοκτησια εχει και ποσοστο του οικοπεδου.
      Αυτο εχει μονο τα κτιρια χωρις το οικοπεδο απ οτι καταλαβα.
      Παντως δεν πρεπει να το βλεπουμε δογματικα και να μελετηθει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο Θείος 13/03/2011 22:54:16

      Πολύ σωστά τε λέει η ανάρτηση. Ο θεσμός της επιφανείας έχει καταργηθεί από το 1946. Συζητούνταν πάντοτε η επαναφορά του. Η οριζόντια ιδιοκτησία ρυθμίζεται από νόμο του 1929 και συμπεριλαμβάνει μεταβίβαση ποσοστών του οικοπέδου. Αν κατεδαφιστεί η πολυκατοικία το οικόπεδο ανήκει στους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων ανάλογα με τα ποσοστά τους.

      Πάνω στο θεσμό της επιφανείας στηριζόταν ένα μεγάλο μέρος της εκκλησιαστικής περιουσίας που αποτελούσε το κοινωνικό ταμείο της χώρας σε χαλεπούς καιρούς. Σε πολλά ιδιόκτητα χωράφια είχαν εκχωρηθεί δέντρα, μόνο τα δέντρα, στην εκκλησία και η εκκλησία ελάμβανε τους καρπούς. Η Εκκλησία με τη σειρά της νοίκιαζε τη συλλογή των καρπών με δημοπρασία σε φτωχούς. Αυτοί έπαιρναν τα προς το ζην και συντηρούνταν ο ιερός ναός από αυτά που έδιναν στην εκκλησία. Αυτά για μερικούς ανιστόρητους μόνο κατ όνομα Έλληνες που δεν ξέρουν τίποτε για το κοινοτικό σύστημα που δούλεψε στην Ελλάδα επίσημα μέχρι τη Βαυαροκρατία ανεπίσημα μέχρι το 1960 και δουλεύει μέχρι σήμερα στην Ελβετία χάρη στον Καποδίστρια.

      Το κοινωνικό ταμείο της Εκκλησίας καταργήθηκε και η περιουσία της χάθηκε αλλά αν καταρρεύσει το κράτος να δω που θα προσφύγουμε. Παλιότερα πηγαίναμε στην περιουσία της Εκκλησίας και παίρναμε από στην ουσία την περιουσία της κοινότητας για τον κοινό σκοπό.

      Τώρα που θα εκχωρήσουν το δικαίωμα της επιφανείας στους ξένους να δω τι θα κάνουν τα φτωχαδάκια. Παλιότερα ο θεσμός αυτός βοηθούσε τους φτωχούς, σήμερα θα τον λυμαίνονται μόνο οι πλούσιοι. Δηλ. πάμε σε μια κατάσταση που η λειτουργία του θεσμού είναι η ακριβώς αντίστροφη από τον προορισμό και τη φύση του.

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 13/03/2011 23:31:38

        διόρθωση αντί: από στην ουσία την περιουσία, το σωστό είναι:
        στην ουσία από την περιουσία

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ anonymous 13/03/2011 23:41:34

        1- για το κοινοτικό σύστημα είναι λογικό να υπάρχει άγνοια, εφόσον αυτά τα στοιχεία πρέπει να ξέρεις, και να ψάξεις, για να τα βρεις. Άρα, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να κοινοποιούμε τις γνώσεις μας, αντί να εγκαλούμε όσους δεν τις έχουν.
        2- έτσι κι αλλιώς, το δικαίωμα αξιοποίησης της κρατικής περιουσίας δεν θα το έπαιρναν τα "φτωχαδάκια". Ούτε το ίδιο το κράτος δεν είναι σε θέση να την αξιοποιήσει (αυτό έχει αποδειχθεί πλείστες όσες φορές μέχρι τώρα). Η εκχώρηση του δικαιώματος θα ήταν ιδανικό να αποτανθεί σε ελληνικά κεφάλαια. Αν δεν υπάρξει αντίστοιχο ενδιαφέρον, και χωρίς ξένους επενδυτές, πώς θα κάνουμε ανάπτυξη?

  2. HΛΙΑΣ avatar
    HΛΙΑΣ 13/03/2011 22:31:06

    πειτε μου τωρα τοσο με το θεατρο σκιων με πρωταγωνιστες την κυβερνηση της Ελλαδος που θα το ξαναβρειτε?ε?

    • HΛΙΑΣ avatar
      HΛΙΑΣ @ HΛΙΑΣ 13/03/2011 22:32:28

      πειτε μου τωρα τοσο γελιο με το θεατρο σκιων με πρωταγωνιστες την κυβερνηση της Ελλαδος που θα το ξαναβρειτε?ε? θελετε και να τους διωξετε! χαχαχα!

  3. pikras57 avatar
    pikras57 13/03/2011 22:31:08

    ...και τα υπερκείμενα ΔΕΝ θα ανήκουν στα υποκείμενα????
    .... δεν παλεύονται οι ανθρωποι!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ pikras57 13/03/2011 22:32:12

      τα υποκειμενα ειναι ολα ΠΑΣΟΚΟΙ/ΕΣ..

      ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 22:31:18

    Δηλαδη μπορουμε να σκαψουμε απο κατω και να μεινουμε !!! καβατζα.
    Περα απ την πλακα, εξαιρει τις ΑΟΖ.. ως υπεδαφος!!!
    Το οτι δεν παιζονατι ειναι δεδομενο. Πουλαω το χαλικι κραταω την πετρα.
    Οι Συμβασεις Παραχωρησης ( δρομοι, λιμανια, βενιζελος κλπ ) ειναι το θεμα... και δεν το αναφερουν!!! θα γινει ΝΥΧΤΑ η επιμηκυνση...

    ΠΠ

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 23:17:22

      αυτα εχει υπ' οψιν ο Λιακοπουλος οταν μιλαει για τους Ελλοχιμ που θα ζησουν κατω απο την επιφανεια της γης!!

      ειδες που βγαινουν οι προφητιες και δεν ειναι λογια του αερα!!

  5. katalytikos avatar
    katalytikos 13/03/2011 22:42:05

    ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!
    (Στη γλώσσα του ποδοσφαίρου: Ψηλό παιγνίδι με χαμηλές μπαλιές για να τρελάνουν τον αντίπαλο, δηλαδή ΕΜΑΣ)

  6. Nasos avatar
    Nasos 13/03/2011 22:44:43

    -''Δεν την βίασα κ.Πρόεδρε,απλώς εξέχον μέλος του σώματος μου,εισχώρησε σε κοιλότητα που ευρίσκεται μεταξύ των ποδών της''

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/03/2011 22:44:48

    Λυπούμαι που θα δυσαρεστήσω πολλούς εδώ, αλλά το μέτρο αυτό, δηλ. ο θεσμός της "επιφάνειας", δεν είναι αριστερό, είναι δεξιό και μάλιστα συντηρητικό δεξιό, αφού το κράτος εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο του εδάφους, την "ψιλή κυριότητα". Το μέτρο είχε προταθεί σε δεξιές μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις. Αν το ΠΑΣΟΚ το εφαρμόσει, αυτό δείχνει πόσο έξυπνο (δυστυχώς) είναι. Ακόμα και ένα ΠΑΣΟΚ με αρχηγό τον ΓΑΠ...

    Η ΝΔ καλά θα κάνει να επικεντρώσει την αντιπολίτευσή της στα σημεία που πραγματικά σηκώνουν αντιπολίτευση και αυτά είναι πολλά και χρειάζονται σκληρή κριτική. Αλλά στο συγκεκριμένο θέμα, ας αφήσει το ΠΑΣΟΚ να κάνει τη "βρώμικη δουλειά¨ που ίσως θα χρειαζόταν να κάνει η ίδια.

    Επί τη ευκαιρία: Σήμερα ταξίδεψα με τον ΟΣΕ, με Intercity, όπου τα παράθυρα των βαγονιών (και της 1ης θέσης) είναι καλυμμένα κατά το ήμισυ με γκράφιτι. Πέρα από τις καθυστερήσεις αυτά... Αν αυτός ο ΟΣΕ αρέσει σε κάποιους, συγγνώμη εγώ προτιμών έναν ΟΣΕ που να ανήκει στη γαλλική SNCF και να φτάνει στο 70% της ποιότητας των γαλλικών σιδηροδρόμων.
    Ο συγκεκριμένος ΟΣΕ, με το αγενέστατο προσωπικό του, επιπλέον, με κάνει να ντρέπομαι ως Έλληνα. Αν είναι να πουληθεί για να γίνει ευρωπαϊκός πραγματικά, ας πουληθεί. Και ας κάνουν τους τωρινούς του υπαλλήλους τραπεζοκόμους στα νοσοκομεία, μήπως και γίνουν άνθρωποι...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΒΙΣ 13/03/2011 22:51:02

      Εισαι πολυ σωστος.. αλλα θυμιζω την Δανειακη και τις εγγυησεις της...

      ΠΠ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΒΙΣ 13/03/2011 23:16:14

      ΒΙΣ, εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου, χωρίς ακόμη να έχω πλήρως συνειδητοποιήσει όλες τις συνέπειες αυτής της σημαντικής νομοθετικής παρέμβασης, επειδή αντιλαμβάνομαι ότι αυτή η κίνηση αποδεσμεύει τη δυνατότητα αξιοποίησης των κρατικών ακινήτων, που μέχρι σήμερα σκόνταφτε στο θέμα της ιδιοκτησίας της γης (βλ. αμέτρητους άγονους διαγωνισμούς για την αξιοποίηση των τουριστικών φιλέτων). Δεν έχει σχέση με την αντιπαροχή που λέει ο ΘΕΙΟΣ, στην οποία υφίσταται πάντα ιδιοκτησία επί της γης. Και διατηρεί, όπως το λες, την κρατική κυριότητα επί του εδάφους. (ΑΝ αυτά που υποψιάζομαι αληθεύουν , στη θέση της Ν.Δ. θα δήλωνα ευθαρσώς ότι πρόκειται για μέτρο προς τη σωστή κατεύθυνση, γιατί κάποτε πρέπει οι αλήθειες να λέγωνται, ακόμη κι αν κοστίζουν επικοινωνιακά. Μόνο τότε θα πάμε μπροστά.)

      Θα προσθέσω ότι δεν γνωρίζω τίνος νόμου είναι επαναφορά, αλλά η προ του 1946 οικιστική νομοθεσία ήταν αρτιότερη των μεταγενεστέρων, για όσα τμήματά της έχω ιδίαν αντίληψη. Άσε πια τον νόμο του 1923 "περί κωμών και οικισμών", επί του οποίου βασίζεται ό,τι καλύτερο έχουμε μέχρι σήμερα.

    • καινός avatar
      καινός @ ΒΙΣ 14/03/2011 00:37:45

      εγώ πάλι δε θα συμφωνήσω αγαπητέ ΒΙΣ, γιατί δεν είμαι του δόγματος "πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι".

      Θα μπορούσαν να δημιουργηθούν οι δικλείδες ώστε φαινόμενα όπως αυτά που περιγράφεις (γκράφιτι - αγενείς εργαζόμενοι κλπ) να εκλείψουν χωρίς να είναι ανάγκη να εκποιηθεί ο ΟΣΕ.

      Λύσεις υπάρχουν. Χρειάζεται όμως θέληση. Αν αυτή τη θέληση δεν την έχουμε, τότε από τη μια είμαστε άξιοι της μοίρας μας και από την άλλη άδικα καθόμαστε και στίβουμε τα μυαλά μας εδώ και σε άλλα φόρα προσπαθώντας να βρούμε λύσεις.

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ ΒΙΣ 14/03/2011 10:31:22

      Αγαπητέ ΒΙΣ, η ψιλή κυριότητα δεν έχει καμμία σχέση με τον θεσμό της επιφάνειας. Ούτε το εμπράγματο δίκαιο είναι θέμα δεξιάς η αριστεράς πολιτικής. Προσοχή.

  8. Nek avatar
    Nek 13/03/2011 22:46:07

    Ναι... να πουλήσουμε το κτήριο, και να απαιτούμε ενοίκιο αργότερα για το οικόπεδο. Και φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας...Και να τους τα φάνε μετά οι τράπεζες...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Nek 13/03/2011 23:52:38

      αστεία-αστεία, μάλλον περί αυτού πρόκειται, το σχηματοποίησες μια χαρά. Και το ενοίκιο πάραυτα, καθόλου αργότερα... άσχημα είναι? Και οι θέσεις εργασίας, και οι νέες οικοδομές... 'Ασε για το τελευταίο που λες (χιχιχιχι... ώρες είναι να πατσίσουμε κιόλας, ή και να βγούμε από πάνω, εκδικούμενοι τις κλοπές! )

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 22:49:40

    Η Επιφανεια της ΔΕΗ ποια ειναι?? Του ΟΠΑΠ ? του ΤΤΕ ?? Θα μας τρελλανουν.
    επεσαν σε λουμπα??? απ τον Παμπουκη...??
    Επιφανεια ΔΕΗ και οχι τους τραπεζικους λογαριασμους και τα χαρτια στα συρταρια?? Το Ρευμα ειναι ΑΥΛΟ !!! το συρμα ανηκει σε "επιφανεια".. ή η βαση του πυλωνα-θεμελια??

    Παμε στα κινητα του Δημοσιου. ειναι ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΑ απ τη Δανειακη!! Πανω και κατω απ την επιφανεια!! εις ολον. Ερχεται επενδυτης ακινητου, παιρνει την επιφανεια.. δηλ το απο πανω και κρατα το απο κατω ο Δανειστης μας?? εαν δεν ειναι ο ιδιος ο δανειστης και αγοραστη θα γινει κομπλα... διοτι η Δανειακη δεν εχει εμπραγματη εγγυηση.. και το δανειο ειναι στον αερα. Λαθος??
    Αν δεν πληρωσουμε τι θα παρουν?? οτι εχει αγορασει ως επιφανεια ο αλλος επενδυτης?? στα δικαστηρια οι δυο τους....

    Λοιπν θα πεσει γελιο !!! δεν ξερω αν τους βοηθαω να το ισιωσουν το θεμα αλλα ειναι γελοιοι. αχχαχαχαχαα

    ΠΠ

  10. andronikos avatar
    andronikos 13/03/2011 23:21:42

    αν κατι ειναι υποθυκευμενο μπορεις να το πουλησεις?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ andronikos 13/03/2011 23:54:02

      ναι, φυσικά, αν δεχθεί ο υποψήφιος αγοραστής να επωμισθεί το χρέος σου

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/03/2011 23:52:57

    Τώρα ηρέμησα.
    Αλλη μια επιχείρηση αποπροσανατολισμού.

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/03/2011 00:33:30

    Δεν είναι έτσι όπως τα λένε. Είναι μια επέκταση, ένα λύσιμο χεριών για φαστ τρακ. Ψάξτε, θα λένε, ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες, που σε πολλές περιπτώσει είναι συγκεχυμένο, και σε τελευταία ανάλυση δεν τους παίρνουμε το έδαφος, αλλά κοτσάρουμε στο πιτς φυτίλι ένα ξενοδοχείο επάνω που το εκμεταλλεύονται αλλοδαποί για 99 χρόνια. Σε περιπτώσεις που υπάρχουν πολλοί, μαλωμένοι ή άκληροι ουσιαστικά χάνεται η ιδιοκτησία.

    Τι "παίζει" : μεγάλα συμφέροντα του εξωτερικού ζητούν σταθερά μεγάλα παραθαλάσσια φιλέτα, 5000-10000-15000 στρέμματα, όπου θα φτιάξουν σύνθετες εγκαταστάσεις τουρισμού, από πολυτελείς βίλλες με ατομικη πισίνα μέχρι ξενοδοχεία αστέρων, με κοντινό αεροδρόμιο απ' όπου οι τουρίστες θα έρχονται κατευθείαν, με αποκλεισμένη την περιοχή για τους Έλληνες, μια τουριστική Ντισνεϋλαντ, εδαφική νησίδα χωρίς ελληνική εθνική κυριαρχία. Κάτι σαν την υπόθεση Τοπλού.
    Και Ρώσσοι ενδιαφέρονται.
    Τέτοιες όμως ιδιοκτησίες, με την φυλετική διαστρωμάτωση και την επαναστατική απελευθέρωση δεν υπάρχουν στη χώρα. Δεν υπήρξαν εδώ φεουδάρχες που θα είχαν ας πούμε όλο το πόδι του Ταινάρου για να το πουλήσουν για τουριστική "αξιοποίηση". Οι περιοχές είναι καταδιασπασμένες σε χιλιάδες μικροιδιοκτησίες, πολλές από τις οποίες δεν έχουν τίτλους. Για να ευνοηθούν (και) τέτοιες περιπτώσεις προωθείται η πασοκιά.
    Φυσικά δεν παίζονται. Πως θα κυβερνούσαν 30 χρόνια;

  13. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2011 01:33:10

    Φεουδαλισμός ολοταχώς

  14. Agiatolax avatar
    Agiatolax 14/03/2011 02:21:21

    Ενα καλο αρθρο που προβλεπει την κατασταση πανω κατω

    Η οικονομική κατάσταση και η επικείμενη κατάρρευση, θα δρομολογήσουν σίγουρα εκλογικές αναμετρήσεις που όμως δεν πρόκειται να φέρουν αποτέλεσμα και να αναδείξουν κάποια κυβέρνηση "εθνικής ενότητας" ή όποια άλλη κυβέρνηση που να δώσει λύσεις, αφού ο λαός δεν πρόκειται πλέον να ξεγελαστεί καθώς είναι πιά ξεκάθαρο και στους πλέον ανοήτους ότι μόνον άρνηση του χρέους μπορεί να φέρει λύσεις, αλλά αυτό απαιτεί ηγέτη που να μην φοβάται για την ζωούλα του...

    Και ηγέτης τέτοιος στο παρόν πολιτικό προσωπικό δεν υπάρχει.

    Δεδομένης δε της δυστοκίας των όποιων πολιτικών ρευμάτων να σχηματίσουν πολιτικό φορέα που να αποτελέσει το αντίπαλο δέος στις επικείμενες εκλογές και μετά την ρητή διαβεβαίωση του ιδρυτή και του οργανωτή των κλαδικών "Σπιθών" ότι "δεν πρόκειται να συστήσουμε πολιτικό φορέα για τις επόμενες εκλογές άν αυτές γίνουν τώρα" είναι βέβαιο ότι θα πάμε σε εκλογές με τους υμνητές τα εξαπτέρυγα και τις καθαρίστριες του μνημονίου... δηλαδή με το υπάρχον πολιτικό προσωπικό.

    Ο κόσμος όμως είναι αγανακτισμένος και δεν προτίθεται να δώσει σε κανέναν κ... από τους υπάρχοντες, την εντολή να τον κυβερνήσει στην παρούσα φάση, δηλαδή να τον οδηγήσει στην χοάνη του κυβερνομεσαίωνα της Παγκόσμιας Τραπεζοπιστωτικής Εξουσίας (ΠΤΕ).

    Επομένως η ρήση των αγιορειτών ότι καμμία κυβέρνηση δεν θα μπορεί να σταθεί, δεν αποτελεί πρόρηση αλλά εύστοχη πολιτική ανάλυση των δεδομένων αυτή τη στιγμή...

    http://kostasxan.blogspot.com/2011/03/blog-post_3362.html

    Στο μονο που δεν συμφωνω στους αγορειτες μοναχους αν τα λεγανε και στην παγκοσμια τραπεζικη χουντα που λεν οτι μας πανε
    Πολυ συνωμοσια ,το θεμα δεν ειναι τσιπακια και ελεγχος αλλα λεφτα

    Γιατι και οι δηθεν ισχυρες τραπεζες που ελεγχουν το συμπαν , πηγαν να χρεωκοπησουν αν δεν επαιρναν βοηθεια
    Το συστημα δεν ειναι zeitgeist οπως θελουν καποιοι να παρουσιαζουν , ειναι πολυ πιο πολυπλοκο γιατι ολοι κρατανε , ολους και ολα ειναι μια μεγαλη αλυσιδα που αν σπασει διαλυωνται ολοι μαζι






    Μην προδικαζετε τιποτα , δεδομενου οτι εχουμε ακυβερνησια μηνες τωρα , οι περισσοτεροι νομοι ειτε ψηφιζονται , ειτε οχι δεν εφαρμοζονται
    Οι πολιτες δεν πειθαρχουν , ουτε καν και εφοριακοι που εχουν λευκη απεργια

    Τι φαστ τρακ και παπατρακ ,το ελληνικο συστημα ειναι δομημενο σε πολυνομια και χαος προεδρικων διαταγματων που αλλληλοσυγκρουωνται μεταξυ τους , σε συνδιασμο με τα συμφεροντα ισχυρων συντεχιων , κλαδων που κανουν τα δικα τους μπλοκαρουν τα παντα
    Ο ενας θιγει τα συμεφροντα του αλλου γινεται μαχη , μια δικαστικη εξουσια που ειναι αργκινητο καραβι στο να βγαλει αποφασεις και οταν βγαζει ακυρωνει νομους που ειχαν ψηφιστει
    Με λιγα λογια μπαχαλο που στην συγκεκρινμενη κατασταση βολευει αφανταστα την ελλαδα

    Ακομα και αυτο το ΔΝΤ εδω τα βρηκε σκουρα εδω αφου δεν προχωτα τιποτα , οταν σε οργανωμενα κρατη οπως αργεντινη και λοιπα , ξεπουληθηκαν ολα σε λιγα χρονια

  15. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 14/03/2011 03:52:48

    Leasehold. Αφού για το μνημόνιο ισχύει το αγγλικό δίκαιο, είπαμε να πάρουμε κι άλλες ιδέες :)

  16. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/03/2011 03:55:16

    Toυλάχιστον θα σωθούμε από τη χρεοκοπία.
    χοχοχο!

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 14/03/2011 08:43:02

    Ναι, καταλάβαμε, μας περνάν για χαζούς οι Παπαόργουελ του 2011.

  18. man8os avatar
    man8os 14/03/2011 11:26:12

    Δηλαδη το ηδη χρεοκοπημενο δημοσιο χανει πιθανα κερδη.
    Περιμενουμε το Ζαπειο 2 να δουμε τι θα πει και η ΝΔ.

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:04:58

    Ολυμπιαδα 2004 !
    57 συνολικα εργα χωρις τα εργα "Εθνικων Επιλογων"-το βαφτισμενο μωρο του Μπομπολα απο ΠΑΣΟΚ..
    - 24 Ολυμπιακα Αθλητικα κεντρα
    - 2 Ολ Εργα επικοινωνιων... χαχαχαα c4i
    - 14 Oλ ΟΔΙΚΑ εργα ( το 1/5 αφορα οδικες σιασυνδεσεις με τα Ολ Αθλ Κεντρα )
    - 3 Μεγαλα εργα μεταφορων ( Τραμ, Προαστιακος, Επεκταση Μετρο )
    - το Κεντρο Διααχειρησης Κυκλοφοριας ( αυτο που ειναι ??? )
    - Ολυμπιακο Χωριο !
    - 7 Χωρια Τυπου
    - 5 ΕΡγα της ΔΕΗ

    Σας περεθεσα ΤΙΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕς ΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ μ2..

    Τι ελεγε ο Αλευρας 2002 ( αληθεια χαθηκε... !! δε βγαινει $$ κ αυτος !! )
    ... " Σημερα κατασκευαζουμε τα εργα τα οποια αυριο θα θαυμαζει ολοκληρη η ανθρωποτητα. Μια σειρα απο συγχρονες και ολοκληρωμενες εγκαταστασεις. Μια ΕΛλαδα με συγχρονες υποδομες, αρτια ιργανωση !!! και ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ..."

    Απο ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ μας εχει χορτασει το ΠΑΣΟΚ και οι φιλοι του... 24 Δις φιλοι μου... αντε και τα εκμεταλλεομαστε ολα... ποσα θα βγαλουμε σημερα?? 1-2 Δις?? Κοροιδευουν τον κοσμο.. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ !

    ΠΠ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:29:54

      μην τα ανακατεύεις όλα μαζί, θα χάσουμε τον μπούσουλα! δηλαδή εσένα τι θα σε πείραζε αν π.χ. για τα Ολυμπιακά ακίνητα, που κατερρέουν λόγω ανύπαρκτης συντήρησης, και συσωρεύουν και νεκρά λειτουργικά κόστη, τα παραχωρούσαν για ΧΧΧΧ χρόνια σε κάποιους που θα ενδιαφερότανε να τα αξιοποιήσουν, χωρίς μεταβίβαση της ιδιοκτησίας της γης? Ας δοκιμάσουν τουλάχιστον, να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ δρόμος 14/03/2011 15:55:27

        δε διαφωνουμε... μιλαω για τις ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ Επιφανειες.. παρακαταθηκη......

        ΠΠ

  20. prasina_poylakia avatar
    prasina_poylakia 14/03/2011 18:05:39

    Μετά την επαναφορά του νόμου "περί επιφάνειας", μπορούν να κλείσουν τα τμήματα των Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών των Πολυτεχνικών σχολών, καθώς και τα αντίστοιχα τμήματα των Α.Τ.Ε.Ι. και να επανέλθει ο θεσμός του Γ Ε Ω Μ Ε Τ Ρ Η, για καλύτερα αποτελέσματα πλήρως εναρμονισμένα με τον "νέο νομικό" όρο...
    ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...

  21. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 15/03/2011 08:52:49

    Δεν μας παίρνει να πουλήσουμε υπέδαφος, γιατί από το 1940 αυτό, ανήκει στην εκμετάλλευση της Cooper μέχρι τις 31/12/2010 αλλά δεν έχει ακόμη κλείσει το τέλος της συμφωνίας.

  22. Γιοργος avatar
    Γιοργος 21/03/2011 00:29:25

    Επιφανεια Αβερωφ....
    Θα μπορουν να "παραχωρουν" σούμπιτο ενα νησι με ολη την προικα του για ν χρονια ......