#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 18:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν θα περάσει ο φασισμός (φωτορεπορτάζ)




Μόνο επιεικής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί  η λέξη "χούντα", για να περιγράψει κανείς τα επεισόδια- προβοκάτσια που σημειώθηκαν ιδιαίτερα σήμερα, καθώς τέτοια έκτροπα δεν σημειώθηκαν ούτε στο Πολυτεχνείο !!!.

Μόνο με καθεστώτα τύπου Μουμπάρακ μπορεί να χαρακτηριστεί η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, με τις πρακτικές που χρησιμοποιεί τις δύο τελευταίες ημέρες, για να σπάσει το κίνημα των Αγανακτισμένων Πολιτών.



Σε τι να προαναφερθούμε;

Στη χρήση τόνων χημικών, που έριχναν και συνεχίζουν να ρίχνουν από το πρωί  τα ΜΑΤ, αδιαφορώντας για τις εκκλήσεις από τους γιατρούς, οι οποίοι προειδοποιούν ότι θα θρηνήσουμε θύματα;

Στην πρωτοφανή χρήση βίας, που έχει ως στόχο να τρομοκρατηθεί ο κόσμος για να μην ξανακατέβει στις πλατείες;

Στο πρωτοφανές δούλεμα από τον κ. Βενιζέλο, ο οποίος θυμήθηκε να “αγκαλιάσει” τους αγανακτισμένους πολίτες;



Η πλατεία  όμως αντέχει παρά τα επεισόδια-προβοκάτσια και ο κόσμος ξύπνησε, κάτι που αποδεικνύεται από την παλικαρίσια στάση που δείχνουν οι αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα και από το γιουχάισμα που έγινε σήμερα και χθες στα ΜΑΤ από απλούς πολίτες.

Οι τελευταίες εξελίξεις

Πριν από λίγη ώρα, η αστυνομία έβαλε σε εφαρμογή σχέδιο αποκλεισμού της ευρύτερης περιοχής του Συντάγματος. Αφού απώθησαν πρώτα τους διαδηλωτές, κάνοντας χρήση χημικών, διμοιρίες των ΜΑΤ κατέλαβαν το χώρο που παρέμενε κενό, δημιουργώντας «αλυσίδα» από τη συμβολή της Πανεπιστημίου με τη Γεωργίου Α’, μέχρι τη συμβολή της Αμαλίας με την Όθωνος

Ρίψεις χημικών συνεχίζονται και στο κάτω μέρος της πλατείας



Πάνω από 100 εκτιμάται ότι είναι οι τραυματίες στο Σύνταγμα, ενώ περισσότεροι από 500 διαδηλωτές αντιμετωπίζουν αναπνευστικά προβλήματα.

Την ίδια ώρα, πληθαίνουν οι καταγγελίες ότι η αστυνομία κάνει  απρόκλητη χρήση  χημικών εναντίον ανθρώπων που διαδηλώνουν ειρηνικά.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, στο νοσοκομείο μεταφέρθηκαν 16 πολίτες και 19 αστυνομικοί, ενώ η αστυνομία ανακοίνωσε ότι προχώρησε σε 26 προσαγωγές και τρεις συλλήψεις.

Για συνολικά 40 τραυματίες κάνει λόγο η αστυνομία, ενώ δεκάδες άλλοι έχουν μεταφερθεί με αναπνευστικά προβλήματα στον Ερυθρό Σταυρό.,



Έκκληση πριν από λίγο του προέδρου του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αθηνών, Ανδρέα Λουράντου, από τα μεγάφωνα στο Σύνταγμα «να σταματήσει η ρίψη χημικών, γιατί θα θρηνήσουμε θύματα».

Έκκληση απευθύνουν και οι γιατροί στο ιατρείο του μετρό, όπου βρίσκεται εγκλωβισμένος  πολύς κόσμος, ενώ υπάρχουν καταγγελίες για ρίψεις χημικών μέσα στο σταθμό του μετρό.

Για δεκάδες τραυματίες μιλά το ΕΚΑΒ, ενώ ισχυρίζεται ότι η αστυνομία δεν αφήνει τα ασθενοφόρα να προσεγγίσουν το Σύνταγμα για να περισυλλέξουν τους τραυματίες και συνεχίζει τη ρίψη χημικών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2011 18:51:48

    Αυτός είναι ο Σοσιαλισμός.
    Αγνός και ανθελληνικός.
    Όπως το αδερφάκι του ο φασισμός.

    • Demetrio_ avatar
      Demetrio_ @ Orestios 29/06/2011 18:57:05

      Και σοσιαλισμός ΚΑΙ βαρβαρότητα! 2 σε 1!

      • Eva avatar
        Eva @ Demetrio_ 29/06/2011 22:45:29

        “Για αυτή την εικόνα και μόνο πρέπει να είμαστε όλοι εκεί. Στο πρόσωπο του η Ελλάδα που σπαράζει….!!!!” …..οταν τα λογια δεν ειναι αρκετα…… Απο την σελιδα Αγανακτισμενοι στο Συνταγμα.
        http://ellinikoforum.blogspot.com/2011/06/blog-post_106.html
        ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ… !!!!!!!!!

        • dealex avatar
          dealex @ Eva 29/06/2011 23:16:47

          ειναι παλια η foto...
          νομιζω ειναι απο το καλοκαιρι του '07 με τις φωτιες...

  2. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 18:51:53

    το ειπε δεν το ειπε και το βαμπιρ και ο αντιπροεδρος,
    ε και θαχουμε και νεκρους.

  3. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 18:54:51

    Μικρε,
    το βραδυ του Πολυτεχνειου ζητησα φαρμακα απο τον πατερα μου, επειγοντως,
    και μεσα στις γαζες ,και τα αλλα μου εδωσε και γουταπερκα, οι οδοντιατροι ξερουν.
    Εκπαιδευεσαι για το δικο σας Πολυτεχνειο, κουραγιο σε ολους σας.

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/06/2011 18:58:29

    Καταπληκτικές οι τρίτη και πέμπτη φωτό!

    Από το σημερινό "ντου" προκύπτουν δύο καλά:

    Πρώτον: ο κόσμος σκληραγωγείται και συνηθίζει στα δύσκολα. Όσοι πήραν το βάπτισμα του πυρός σήμερα, θα ξαναπάνε την επόμενη φορά με διπλάσιο σθένος.

    Δεύτερον: ο κόσμος θα μάθει πώς λειτουργούν τα ΜΑΤ και την επόμενη φορά θα χειριστεί την κατάσταση καλύτερα. Όπως στην Κερατέα, που οι κάτοικοι ΝΙΚΗΣΑΝ!

    Όταν έχεις να υπερασπιστείς συγκεκριμένο χώρο (και η πλατεία ΕΙΝΑΙ συγκεκριμένος χώρος), όπως Κερατεά, Αγ. Παντελεήμονας κλπ., η αντίσταση είναι πάντοτε πολύ-πολύ συγκεκριμένη.

    Η πλατεία Συντάγματος θα γίνει σύμβολο για δεύτερη φορά στην ιστορία της! Μία το 1843 και μία τώρα!

    Γράφεται ιστορία!

  5. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 29/06/2011 19:31:10

    Τί είναι αυτοί ρε;
    Μέχρι καί τόν Λουκάνικο εξαφάνησαν!!!!!

  6. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 29/06/2011 19:37:20

    Μπραβο στον κ.Λουραντο,οι φαρμακοποιοι πρεπει να ειναι υπερηφανοι για τον προεδρο τους.Εσεις του ΙΣΑ που ειστε ρε.

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/06/2011 19:37:43

    ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ; ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΕΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΟ ΣΦΥΓΜΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΣΙΓΑΝΟΨΥΘΥΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΧΟΥΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ; (ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΠΕΗΣ, ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ Κ.Α) ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΕΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ; ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΩΣ ΗΤΑΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΕΡΑΣΑΝ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΘΟΥΝ; Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ!!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΝΤΙΝΟΣ 29/06/2011 23:02:59

      Μετά από τα εκατοντάδες χημικά ο κόσμος xθες το βράδυ φώναζε καθαρά και ξάστερα:ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ
      Η αντιπολίτευση σε κάποια χούντα πώς λέγεται?Αντιχούντα?

  8. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 29/06/2011 19:50:35

    Ο φασισμός έχει περάσει από το 81, απλά τώρα το καταλαβαίνετε ορισμένοι. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

  9. τάσος avatar
    τάσος 29/06/2011 19:51:50

    Τὸ καλοκαίρι

    Ὁ κόσμος λάμπει
    σὰν ἕνα ἀστέρι,
    βουνὰ καὶ κάμποι,
    δένδρα, νερά,
    γιορτάζουν πάλι,
    καθὼς προβάλει
    τὸ καλοκαίρι.
    Θεοῦ χαρά!

    Φωνοῦλες γέλια
    φέρνει τ᾿ ἀγέρι
    μέσ᾿ ἀπ᾿ τ᾿ ἀμπέλια
    τὰ καρπερά.
    Παιδιὰ ἀγγελούδια
    ψέλνουν τραγούδια
    στὸ καλοκαίρι.
    Θεοῦ χαρά!

    Τὴν ὥρα τούτη
    σκορπᾶ ἕνα χέρι
    χάδια καὶ πλούτη,
    κι ἡ γῆ φορᾶ,
    σὰν μιὰ πορφύρα.
    Ζωῆς πλημμύρα
    τὸ καλοκαίρι.
    Θεοῦ χαρά!

    Ἡ φύσις πέρα
    ὦ νέοι καὶ γέροι,
    σὰ μιὰ μητέρα
    μᾶς καρτερᾶ.
    Ἡ φύσις ὅλη
    σὰν περιβόλι
    τὸ καλοκαίρι.
    Θεοῦ χαρά!

  10. black sea avatar
    black sea 29/06/2011 20:02:34

    ΟΛΟΙ ΣΤΟΥ ΜΑΞΙΜΟΥ ΜΕΣΑ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ

  11. Demetrio_ avatar
    Demetrio_ 29/06/2011 20:13:43

    Ειλικρινά ΠΟΣΑ ΧΗΜΙΚΑ έχουνε?!?!?!?! Ο κόσμος καταγγέλλει ότι ρίχνουνε στο ψαχνό! Σε μικρά παιδία, γυναίκες, γριές, γέρους! ΗΜΑΡΤΟΝ

  12. Τοξικ avatar
    Τοξικ 29/06/2011 20:32:49

    Γυρισα σπιτι πριν λιγο απο το Συνταγμα.Ειδα μπροστα μου μαζι με δεκαδες αλλους 4-5 ατομα να σπανε και να ετοιμαζονται να πεταξουν πετρες στα ματ.Για να μην κατηγορηθω για "ρατσισμο" το μονο που θα πω ειναι οτι δεν ηταν ελληνες.Οταν ο κοσμος αρχισε να φωναζει να μην το κανουν ,εκεινοι αρχισαν να τσακωνονται με τον κοσμο.
    Δεν ειχαν καμια σχεση με τους λεγομενους αντιεξουσιαστες.Τοσο η εμφανιση οσο και τα χαρακτηριστικα αλλα και ο τροπος συμπεριφορας εφερνε σε αλλη κατηγορια ανθρωπων.Απο το πως μιλουσαν στον κοσμο αλλα και απο τη γλωσσα του σωματος.
    Η δικη μου εκτιμηση ειναι για μισθοφορους.Και με το μισθοφορος δεν ενοουμε τον λεγεωναριο που πολεμησε στη ροδεσια αλλα για οποιονδηποτε πληρωνεται για προβοκατσια.Νομιζω οτι το παιχνιδι ειναι παρα πολυ βρωμικο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Τοξικ 29/06/2011 21:29:30

      Δεν ήταν Έλληνες λες. Η μαρτυρία είναι σημαντική. Μπορείς να γίνεις πιο σαφής: Αλβανοί, Ρώσοι, άλλοι ή Αφροασιάτες;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Τοξικ 30/06/2011 03:20:52

      Λες να είναι της Χe????

  13. ad kan avatar
    ad kan 29/06/2011 20:44:26

    ΠΑΣΟΚ= SS

    NTAXAOY ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ

    ΑΝΕΝΔΟΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

    ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ ΟΙ ΕΥΘΥΝΕΣ

  14. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/06/2011 20:53:13

    Φάκτορα , πως σου διέφυγε ;
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Η φωτογραφία αυτή με τα μάτια του τσολιά δακρυσμένα από τα χημικά και τα όσα βλέπει γύρω του έχει κάνει το γύρο του κόσμου.

    Σημαδιακή , συμβολική και συγκλονιστική αποτύπωση της πραγματικότητας. Εκφράζει την ντροπή και την οργή όλων μας.

    Αυτός , έστω και συμβολικά παραμένει στο πόστο του, οι άλλοι , οι περισσότεροι μέσα στην Βουλή , μοιραίοι , φτηνοί , επίορκοι ΚΑΙ ΑΝΑΞΙΟΙ .

    ΑΕΡΑ !

    ΑΘΗΝΑ 29/06/2011

    ¨ΝΤΑΝΤΟΝ¨

    http://istrilatis.blogspot.com/2011/06/normal-0-false-false-false-el-x-none-x_29.html

    ΑΘΗΝΑ 29/06/2011 - 1ο ΕΤΟΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ

    http://gregordergrieche.blogspot.com/2011/06/29062011-1.html

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΝΤΑΝΤΟΝ 29/06/2011 22:41:40

      Καταπληκτική φωτογραφία, πράγματι. Από εκείνες που δεν χρειάζονται καθόλου υπότιτλο και επεξηγήσεις. Δείχνει με τον καλύτερο τρόπο στον κόσμο όλο τη θέση μας: όρθιοι, στο καθήκον, αμετακίνητοι παρά τον εμπαιγμό.

      Αναθαρρείτε, αλλού είναι οι τρομοκρατημένοι: στα επιτελεία που αποφάσισαν να απομονώσουν τη Βουλή των Ελλήνων από το σύνολο της πόλης (μέχρι τη Λ.Αλεξάνδρας ήταν κλειστή στην κυκλοφορία η Βασ. Σοφίας από το πρωί, φαντάζομαι και προς τις άλλες κατευθύνσεις κάτι αντίστοιχο), στην ευρωπαϊκή γραφειοκρατία - που περίμενε με την ψυχή στο στόμα την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων - στα κομματικά κονγκλάβια , που μετρούν και ξαναμετρούν κουκιά, εν μέσω της ρευστότητας γνωμών των βολευτών τους... Όποιος ελεύθερα συλλογάται, κλπ. κλπ. κλπ. Αύριο άλλη μέρα ...

    • dealex avatar
      dealex @ ΝΤΑΝΤΟΝ 29/06/2011 23:29:42

      http://esxatianasxesi.blogspot.com/

      την foto την εχουν στη σελιδα τους πολλους μηνες τωρα, το εγραψα και παραπανω, δεν ειναι σημερινη, μη μασατε οτι σας σερβιρουν στο ιντερνετ, θελει ψαξιμο το καθετι πριν το διαδωσουμε....

  15. kp8 avatar
    kp8 29/06/2011 21:15:55

    Μία μόνο λέξη έχω για όλα αυτά που ζούμε και θα ζήσουμε : φρίκη !, η απόλυτη φρίκη.

  16. Παύλος avatar
    Παύλος 30/06/2011 00:06:06

    Παιδιά τα γεγονότα ένα μόνο πράγμα δείχνουν :
    ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΙ. ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΠΟΧΑ ΚΑΙ ΔΥΣΩΔΙΑ ΤΟΥΣ την έχουν αντιληφθεί όλοι οι ζώντες οργανισμοί σε όλη την υφήλιο.

    ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Παύλος 30/06/2011 03:21:47

      +1000

  17. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 30/06/2011 04:17:29

    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/jun/29/greece-austerity-brussels-people

  18. Κώστας avatar
    Κώστας 30/06/2011 06:26:12

    Πορεία στο Μαξίμου να τον συνοδεύσουμε μέχρι το ελικόπτερο.
    Σάπισε στο ξύλο τους πολίτες .
    Τώρα θα φύγει για ΗΠΑ, αλλιώς δεν ησυχάζουμε.