04/08/2008 20:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν θα πάει κανείς φυλακή για τα ομόλογα;

Διάβασα σήμερα στην «Ε» ότι «από Σεπτέμβριο απαγγέλλονται κατηγορίες για τα ομόλογα». Συγκεκριμένα, ο εφέτης ανακριτής Γ. Λέκκας, που έχει αναλάβει την έρευνα, έχει πλέον εξετάσει όλους τους βασικούς μάρτυρες για την υπόθεση των ομολόγων και με την έναρξη του νέου δικαστικού έτους αναμένεται να προσωποποιήσει τις κατηγορίες, οι οποίες κατά την προκαταρκτική έρευνα είχαν ασκηθεί in rem, δηλαδή κατά παντός υπευθύνου. Σύμφωνα με την ίδια εφημερίδα κατά την ανάκριση, η οποία έχει ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο, έχουν περάσει από το γραφείο του κ. Λέκκα τουλάχιστον 200 μάρτυρες, ενώ εξετάστηκαν και αφέθηκαν ελεύθεροι 16 υπεύθυνοι των ασφαλιστικών ταμείων Ασφάλισης Ξενοδοχοϋπαλλήλων (ΤΑΞΥ), Υγείας Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων (ΤΥΔΚΥ), Επικουρικής Ασφάλισης και Κοινής Διανομής Πρατηριούχων Υγρών Καυσίμων, Πρόνοιας Δημοσίων Υπαλλήλων και Μετοχικού Ταμείου Πολιτικών Υπαλλήλων.

Αν όλα αυτά είναι ακριβή τότε δημιουργούνται μερικά πολύ σοβαρά ερωτήματα: Οι διοικήσεις των Ταμείων των Δημοσιογράφων (ΤΣΠΕΑΘ) και των υπαλλήλων Φαρμάκου (ΤΕΑΥΦΕ) δεν πέρασαν από τον κ. εισαγγελέα; Και αν πέρασαν με ποια αιτιολογία δεν προφυλακίσθηκαν, αφού σύμφωνα με εκατοντάδες δημοσιεύματα μέχρι σήμερα, αλλά και δυο πορίσματα του Ζορμπά, οι εμπλεκόμενοι έχουν πιαστεί περίπου με τα λεφτά στα χέρια; Μόνο τον πρόεδρο του ΤΑΞΥ βρήκαν ένοχο και τον προφυλάκισαν για να τον αφήσουν κι αυτόν ύστερα από λίγο έξω; Ασχολείται μήπως η δικαιοσύνη και ξοδεύει τον καιρό της με τα ήσσονος σημασίας ομόλογα και αφήνει απ΄ έξω εκείνα για τα οποία υπάρχουν καραμπινάτες αποδείξεις;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 05/08/2008 00:33:52

    Το μεγαλύτερο κακό δεν είναι οι μίζες που τσέπωσαν τα λαμόγια, αλλά η παντελής έλλειψη ρευστότητας και το έλλειμμα της σάπιας "υπερδύναμης", που επιβάλει στις νεοαποικίες της, ακόμη και τα ταμεία των συντάξεων να "αναπαύονται" στη τσάντα κλοπιμαίων της J.P.Morgan. Αυτό το παραδάκι "επενδύεται" σε πολέμους. Η συμφορά είναι ότι ότι κάποιοι πιέζουν έντονα με την αναπαραδιά για επίθεση στο Ιράν.

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/08/2008 01:08:09

    Botilia sto pelagos

    I tychi tou Iran einai programmeni anexartita an kyvernatai apo Ahmanadiejad,Sachi i Chomeini...

    O Alexandre de Marenches-epi 20etia archigos ton Gallikon mystikon ypiression kai organotis ton marokinon ypiression-apo 1976 eiche xekinissei me galliki technologia na dimiourgei ypodomes gia tin pyriniki technologia sto Iran.

    Den einai ex allou tychaio oti oi teleftaies petrelaikes etaireies pou andexan stis piesseis ton Amerikano-egglezon einai gallikes kai idios i Total o proedros tis opoias De Mergerie (pro 30etias peripou proedros tis Pechiney Ellados)me tremameni foni-logo agriou kraximatos apo USA -anigkeile prossorini anastoli ergasseion...

    To mono pou emene na vrethei einai an tha krationtoussan proschimata gia ton vomvardismo i ochi...Faineitai oti to ochi yperischyei!!!

  3. mareli avatar
    mareli 05/08/2008 11:35:11

    Τα αποτελέσματα της εξεταστικής για τους ΤΟRM1, που προκάλεσε ο Ζορμπάς με την έρευνά του ως εισαγγελέας πριν το 2004. Η εξεταστική έγινε λίγο μετά τις εκλογές του 2004 και διερεύνησε ευθύνες πολιτικών προσώπων. Βασικός μάρτυρας ήταν ο Ζορμπάς ως ΓΓ εξοπλισμών.

    Από το ΣΚΑΙ
    Νέα έρευνα για TOR M1

    04/08/2008

    Η δικογραφία επιστρέφει από τη Βουλή στην εισαγγελία

    Στην εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών επιστρέφει η δικογραφία που έχει σχηματιστεί σχετικά με τα αντισταθμιστικά ωφελήματα των αντιαεροπορικών συστημάτων TOR M1.

    Η δικογραφία επιστρέφει από την Βουλή στην εισαγγελία, προκειμένου να διεξαχθεί νέα έρευνα επικεντρωμένη σε αναζήτηση ευθυνών μη πολιτικών προσώπων, έτσι ώστε να διαπιστωθεί αν έχουν τελεστεί τα αδικήματα της απιστίας, της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες, καθώς και της δωροδοκίας.

    Είχε προηγηθεί πριν 3 χρόνια εξεταστική επιτροπή η οποία έμεινε άνευ αντικειμένου, καθώς σύμφωνα με τα στοιχεία που εστάλησαν από τις ελβετικές αρχές, στην υπόθεση δεν εμπλέκονται πολιτικά πρόσωπα
    Για σκεφτείτε να είχε γίνει εξεταστική για τα ομόλογα ή για τη Siemens!
    Για τα ομόλογα, ο "νέος" επικοινωνιακός ήρωας που πλησιάζει τα 80 θα ήταν ο βασικός μάρτυρας και θα κατέθετε τι του είπαν 2 δημοσιογράφοι, οι οποίοι άκουσαν κάποιες συζητήσεις από κάποιον άλλο σε κάποιο εστιατόριο!!! ... ακόμα βαλίτσα με λεφτά ΔΕΝ έχει βρει.
    Για τη Siemens ο "νέος" επικοινωνιακός ήρωας που πλησιάζει τα 80 θα ήταν ο βασικός μάρτυρας και θα κατέθετε όλα όσα γνωρίζει από το 1995, αλλά ύστερα από 13 χρόνια ΔΕΝ βρήκε ούτε μια βαλίτσα ¨μαύρου" χρήματος.(Σημ. Η προανάκριση βρήκε τις βαλίτσες του Τσουκάτου και του ROCOS) Αντίθετα, ως επικεφαλής της Αρχής καταπολέμησης "μαύρου" χρήματος ξεκίνησε την έρευνα πρόσφατα και την ανέθεσε σε άλλον (!!!), ενώ για λόγους ευπρέπειας ΔΕΝ άνοιξε τους λογαριασμούς εμπλεκομένων (Χριστοφοράκου, Μαυρίδη κλπ), όπως μας πληροφόρησε η Κα Γ. Παπαδάκου σε πρόσφατο ρεπορταζ στην Ελευθεροτυπία.

  4. μπάμιας avatar
    μπάμιας 05/08/2008 17:59:24

    μαρέλη, τι να κάνεις βρε παιδί μου, όποτε εμφανιζεσαι λές κάτι γλοιώδες! για αυτό έρχονται γλοιώδη λαχανικά να σε συντροφεύουν. Εσύ δεν διαφωνείς, εσύ είσαι σε διατεταγμένη υπαλληλική υπηρεσία. Καλά μπάνια.

  5. mareli avatar
    mareli 06/08/2008 01:18:44

    Το πρόβλημα με τις μπάμιες είναι ότι δεν διαθέτουν στοιχειώδη ευγένεια να δώσουν απαντήσεις. Καταφεύγουν στη νεο-σταλινική μέθοδο του e-ΒΡΙΖΕΙΝ και... στη συνέχεια "την κάνουν με ελαφρά... πτερυγιάκια".
    Μπάμια, επί της ουσίας θα πεις τίποτα; Γιατί όσο εσύ επιμένεις να συγχέεις το Σαρτζετάκη (Ζ) με το Ζορμπά, εγώ θα επιμένω να σε ρωτάω:


    Γιατί ο Ζορμπάς, ενώ γνώριζε για τη Siemens από το 1995, ύστερα από 13 χρόνια ΔΕΝ βρήκε ούτε μια βαλίτσα ¨μαύρου” χρήματος;(Σημ. Η προανάκριση βρήκε τις βαλίτσες του Τσουκάτου και του ROCOS)
    Γιατί ως επικεφαλής της Αρχής καταπολέμησης “μαύρου” χρήματος ξεκίνησε την έρευνα πρόσφατα και την ανέθεσε σε άλλον (!!!), ενώ για λόγους ευπρέπειας ΔΕΝ άνοιξε τους λογαριασμούς εμπλεκομένων (Χριστοφοράκου, Μαυρίδη κλπ), όπως μας πληροφόρησε η Κα Γ. Παπαδάκου σε πρόσφατο ρεπορταζ στην Ελευθεροτυπία;

    Εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα!!!

  6. Factorx avatar
    Factorx 06/08/2008 01:48:46

    @mareli, αν συνεχίσεις να γραφεις ανακρίβειες θα σε κόψω. βαρεθηκα να απανταω στις βλακεις που γραφεις. Ο Ζορμπάς βρηκε το 1995 τα λαδώματα μεσω προσωπικών λογαριασμων στον ΟΤΕ ασκηθηκε ποινικη διωξη για τεσσερα κακουργηματα βασει λογαριασμων και η υποθεση θαφτηκε επι κυβερνησης Καραμανλη. Και τι ανοησιες είναι αυτα για "λογους ευπρεπειας". Τι λεει η Παπαδάκου θα μας φερεις σαν επιχειρημα; Δεν πρόλαβε ο Ζορμπάς να κανει ερευνα για την Ζημενς

  7. mareli avatar
    mareli 06/08/2008 02:44:33

    Ανακρίβειες ΔΕΝ γράφω. Στην τελευταία του συνέντευξη ο ίδιος ο Ζορμπάς είπε ότι γνώριζε από το 1995 για τη Siemens. Τώρα, πως είναι δυνατόν μια υπόθεση που είναι σε εξέλιξη 10 ολόκληρα χρόνια να θάβεται, ενώ έχουν ασκηθεί κακουργηματικές διώξεις,εγώ δεν το καταλαβαίνω.
    Η Κα Παπαδάκου γράφει ανακρίβειες ή γράφει αυτά που μαθαίνει απ' την "πηγή" της; Αυτά τα επιχειρήματα χρησιμoποιεί η συνάδελφός σας για να εξηγήσει γιατί δεν ασχολήθηκε ο Ζορμπάς 2 χρόνια τώρα με τα "μαύρα" της SIEMENS. Εγώ, απλώς, χρησιμοποιώ την "κοινή λογική".
    Αυτούς που ΒΡΙΖΟΥΝ δεν τους κόβεις. Οι ανακρίβειες δεν νομίζω ότι οδηγούν σε κόψιμο... απλά ΕΚΘΕΤΟΥΝ. Κι αυτό ιχύει για όλους...

  8. Factorx avatar
    Factorx 06/08/2008 03:20:12

    @mareli.
    1.Ακόμα να απαντήσεις στη συκοφαντία που πέταξες σε άλλο ποστ οτι τάχα ο Καρχιμάκης, ο Ζορμπάς και εμείς συνεργαζόμαστε για να κάνουμε κακό στην κυβέρνηση Καραμανλή
    2. Αφου επιμένεις να μου παραθέτει την Παπαδακου, που δεν ξερω τι γραφει και γιατί το γραφει, σε πληροφορω οτι εγω με την Αριστεα Μπουγάτσου εχω καταθέσει λογαριασμούς για τον ΟΤΕ απο το 1995 στον Ζορμπά.
    3. Αν ανατρέξεις σε ένα οποιαδήποτε αρχείο θα δεις οτι το 1995 με εισήγηση του Ζορμπα η τότε Ολομεέλαι Εφετων άσκησε ομόφωνα δίωξη εναντίον της Ζήμενς κμαι της Ιντρακόμ για σωρεία διακηματων για την συμβαση του 1.000.000 ψηψιακών παροχων. Αυτη που βρηκαν τωρα στα μαύρα ταμεια και τότε την έθαψαν.

    Αρα λοιπόν ο Ζορμπάς ξέρει τι λέει, εμεις ξέρουμε τι λέμε κι εσυ ή δεν ξέρεις τι λες και είσαι άσχετος, ή είσαι βαλτός, ή απλως αφελής.

  9. koinos_nous avatar
    koinos_nous 06/08/2008 08:20:39

    Ασχετο με το θέμα που ανοίχτηκε αλλά επειδή τέθηκε από "μποτίλια στο πέλαγος" και "ο χαζός του χωριού" δεν πιστεύω ότι οι ΗΠΑ θα βομβαρδίσουν το Ιράν.Η μόνη μικρή πιθανότητα είναι να το κάνει το Ισραήλ.Εδώ και δύο χρόνια παίζεται το ίδιο σενάριο,μάλιστα έχω βάλει στοίχημα με κάποιον.Με τα σενάρια αυτά,το κλίμα που δημιουργείται,ασκήσεις από Ισραήλ κλπ ο στόχος επετεύχθη.Δες απλά την τιμή του πετρελαίου.

  10. mareli avatar
    mareli 07/08/2008 20:36:03

    1. Απάντησα.
    Χαίρομαι που μια τέτοια τριγωνική συνεργασία σε ενοχλεί πολύ και τη χαρακτηρίζεις συκοφαντία. Το ότι δεν μπορείτε εσεις να ρίξετε την κυβέρνηση Καραμανλή είναι προφανές διότι μια τέτοια απόφαση παίρνει μόνο ο λαός.

    2. Υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοί σας που μιλάνε με το Ζορμπά. Τώρα αν υπάρχει ερώτημα: "Γιατί το γράφουν;", τότε φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει για όλους σας!
    Η δημοσιογραφική σας δουλειά είναι πράγματι υψηλού επιπέδου και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να την ακυρώσει. Ωστόσο, το ερώτημά μου μεγενθύνεται:" Αφού υπήρχαν ΤΟΣΑ στοιχεία ήδη από το 1995, γιατί δεν χρησιμοποιήθηκαν τα τελευταία 2 χρόνια που ο Ζορμπάς προίστατο της Αρχής και η Γερμανία ερευνούσε;". Μου είπατε πριν ότι ο Ζορμπάς δεν πρόλαβε να ασχοληθεί με τη Siemens, αλλά σε πολλά posts αφήνεται συνεχώς να εννοηθεί ότι τον έδιωξαν για να μην πει αυτά που έχει "βρει"...

    3. "Αυτη που βρηκαν ΤΩΡΑ στα μαύρα ταμεια και ΤΟΤΕ την έθαψαν.". TOTE (1995) θάφτηκε όχι ύστερα από 10 ολόκληρα χρόνια! Αποκαταστάθηκε η ανακρίβεια του σχολίου 6.

    Συμφωνώ ότι ο Ζορμπάς ξέρει τι λέει, όπως πολύ καλά ξέρει τι κάνει και τι ΔΕΝ κάνει.
    Εσείς ξέρετε τι λέτε, αλλά πρέπει να αλλάξετε τον τρόπο που το λέτε, γιατί ο τρόπος σας εκθέτει, κι εγώ δεν αντέχω να τα "χάφτω".
    Εγώ πράγματι είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με το δημοσιογραφικό σας χώρο και τις πρακτικές του "Γιατί το γράφει;"
    Είμαι ΒΑΛΤΟΣ ως Έλληνας πολίτης που ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ και
    ΑΦΕΛΗΣ που προσπαθώ ν' απαντήσω με ειλικρίνεια και επιχειρήματα ενώ εσεις με αντιμετωπίζετε απαξιωτικά πολλές φορές υβριστικά, αποφεύγοντας να απαντήσετε σε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

  11. Factorx avatar
    Factorx 07/08/2008 23:26:28

    @mareli.
    1.Θα συμφωνήσουμε πιστευω σε εναν σημειο για να τελειώνει αυτή η ανουσια διαμαχη. Προβάλουμε το θέμα Ζορμπά κυριως ως αποδειξη της μεγαλης αντιφασης (και πολιτικης απατης της κυβερνησης Καραμανλη) που περιχει. Ενα δικο τους συμβολο στον υποτιθεμενο αγωνα εναντιον της διαπλοκης και της διαφθορας εκδιώκεται επειδή δεν δεχεται να συμμετασχει στην συμπαιγνια. Δεν θεωρουμε όμως οτι ο Ζορμπάς πρέπει να θεοποιηθει, κυρίως επειδή υπάρχουν και άλλοι πίσω του που έκανα την δουλειά και είναι οι πραγματικοί ηρωες. Βλέπουμε λοιπον τον Ζορπλα ως κατασταση και οχι ως προσωπο.

    2. Εχεις άδικο για τα παλια , μην επιμενεις. Θα επανελθω εν καιρώ. Τα στοιχεια υπήρχαν για να πάνε πολλοί μέσα, αλλά ο Καραμανλής συμβιβαστηκε και πούλησε ενα ολόκληρο αγωνα, καταστρεφοντας ανθρωπους και καριερες.

  12. mareli avatar
    mareli 08/08/2008 01:49:11

    @factorx
    o factorx λέει, εννοεί και πιστεύει ότι"...ο Καραμανλής συμβιβαστηκε και πούλησε ενα ολόκληρο αγωνα, καταστρεφοντας ανθρωπους και καριερες."
    Αγαπητέ, παρ' ότι εγώ εκτιμώ τον Καραμανλή, θεωρώ ότι αυτό που επισημαίνεις με τέτοια έμφαση είναι τόσο μεστή και κατηγορηματική θέση, την οποία αποδέχομαι πλήρως ως βάση ενός αγώνα με συγκεκριμένη στόχευση. θεωρώ δεδομένο ότι θα χρησιμοποιήσετε, το κατακτημένο υψηλό επίπεδο δημοσιογραφικής έρευνας και παρουσίασης της δουλειάς σας για να αποκαλύψετε αυτή την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ κατάσταση. Εγώ, υπόσχομαι ότι θα παρακολουθώ και θα περιμένω με ειλικρινή και καλοπροαίρετη διάθεση προβληματισμού. Όμως, θα παρεμβαίνω, όταν διακρίνω στοιχεία που απέχουν από το γνωστό προϊόν της δημοσιογραφικής σας αξίας. Με ενοχλεί η δημοσιογραφία της "εντύπωσης" και του "κλισέ". Εκεί, δυστυχώς, παραπέμπει και η όλη "χρήση" του Ζορμπά, για την οποία συμφωνώ ότι μπορεί να προσδιορίσει μια κατάσταση, αλλά πιστεύω ότι επικοινωνιακά πάσχει και μάλιστα ο τρόπος που χρησιμοποείται σε πολλά posts δεν είναι ο ενδεδειγμένος για να πετύχετε το επιθυμητό.
    Το Βατερλό παρόμοιου τύπου δημοσιογραφικής πρακτικής ήταν η περίπτωση Θ. Αναστασιάδη. Κάθε μέσο χρησιμοποιείται για ν' αποδειχθεί ας πούμε ότι ένας πολιτικός "τα πιάνει". Τελικά, φαίνεται ότι "τά 'πιανε" και τα 'κρυβε ο ίδιος. Όταν λοιπόν φωτογραφίζεις το σπίτι και την πισίνα κάποιου πολιτικού και δείχνεις τα πλούτη του ΔΕΝ γίνεται τα δικά σου να τα κρύβεις, γιατί τότε κερδίζει ο πολιτικός που τα 'χει και τα δείχνει... επικοινωνιακό ατόπημα!
    Σημ. Τα μεταφέρω απλοϊκά και δεν υπονοώ τίποτα για σας. Επικοινωνιακό είναι το ζήτημα ΟΧΙ οικονομικό!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/08/2008 17:08:18

    χαίρομαι που όλα ανάγοντραι σε «επικοινωνιακό». Να άλλο ένα επικοινωνιακό: Δίνεις επιδότηση 800.000, παίρνεις μίζα 1.000.000. Τι επικοινωνιακά μαθηματικά είναι αυτά; Α, κατάλαβα ο επιχειρηματίας επιδοτεί τον υπουργό.

    Ανέκδοτο:

    Γιατί αρέσει στον τσιγκούνη να βλέπει τσόντες στο βίντεο αλλά ανάποδα;

    Γιατί την βρίσκει με την σκηνή που η πόρ_η επιστέρφει λεφτά στον πελάτη.

    Κι άλλο επικοινωνιακό: Η Νιγηρία διέκοψε τις συμβάσεις που είχε με την Ζήμενς. Η ΝΔ; Α, ξέρω δεν τσιμπάμε σε τέτοια. Να χαίρεστε την ηθική σας και την επικοινωνία σας ανίκανοι απατεώνες.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/08/2008 17:08:40

    «ανάγονται»