#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2011 15:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν θα κυκλοφορήσουν «απεργοσπαστικά» φύλλα τη Δευτέρα





Οι δύο καθημερινές  ναυαρχίδες της «προοδευτικής» ενημέρωσης είχαν προαποφασίσει από την προηγούμενη Τετάρτη να κυκλοφορήσουν τη Δευτέρα το μεσημέρι. Τα πιεστήρια θα δούλευαν από τις 6:00 το πρωί της Δευτέρας. Η πρόθεση της διοίκησης  των εφημερίδων  έγινε γνωστή (τίποτα δε μένει κρυφό σε αυτή τη χώρα) και έτσι το διασωματειακό των συνδικάτων του Τύπου και η ΕΣΗΕΑ αποφάσισαν εκτάκτως το απόγευμα της Παρασκευής  να κάνουν στάση εργασίας από τις 6:00 ως τις 12:00 τη Δευτέρα. ώστε να μην κυκλοφορήσουν τα «απεργοσπαστικά» φύλλα, τα οποία είναι σχεδόν έτοιμα με ύλη από την Τετάρτη !!!

Έτσι και τη Δευτέρα δεν θα υπάρξουν εφημερίδες (στο πλαίσιο των δύο 48ωρων απεργιών). Περαιτέρω, οι  δημοσιογράφοι και οι υπόλοιποι εργαζόμενοι στον Τύπο φέρονται αποφασισμένοι να κλιμακώσουν τις κινητοποιήσεις τους, καθώς επίκειται περαιτέρω μείωση των μισθών τους κατά 15%.  Δεν λείπουν οι σκέψεις ακόμη και για απεργία διαρκείας !!!

Αντίδραση του ΔΟΛ

Για το θέμα αυτό, γράφουν τα ΝΕΑ:

Με μία κίνηση που υπονομεύει ειδικά τις εφημερίδες, το διασωματειακό των συνδικάτων του Τύπου και η ΕΣΗΕΑ αποφάσισαν εκτάκτως το απόγευμα της Παρασκευής να παρατείνουν μόνο για τις εφημερίδες (!) κατά έξι ώρες την τετραήμερη απεργία που θα έληγε κανονικά στις 06:00 της Δευτέρας. Η απόφαση αποσκοπεί στο να εμποδίσει την κυκλοφορία των εφημερίδων το μεσημέρι της Δευτέρας, όπως είχε προαναγγελθεί. Με τον τρόπο αυτό, τα έντυπα μέσα ενημέρωσης στερούνται τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν με τους αναγνώστες τους, την ίδια ώρα που τα ηλεκτρονικά μέσα (τηλεόραση, ραδιόφωνο, κλπ) θα βρίσκονται «στον αέρα» από τις 6 το πρωί της Δευτέρας, όπως είχε αρχικά προγραμματιστεί.

Η διακριτική αυτή μεταχείριση σε βάρος των εφημερίδων, που θεωρούνται η σπονδυλική στήλη της ελληνικής δημοσιογραφίας, προκαλεί ερωτηματικά και αντιδράσεις μεταξύ των επαγγελματιών του χώρου.

Μετά από όλα αυτά, ΤΑ ΝΕΑ, όπως και οι άλλες εφημερίδες, δεν θα κυκλοφορήσουν τη Δευτέρα.


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4626142

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 15:22:15

    Να διαβαζετε μονο Αποδυτηριακια !..

    ΠΠ

  2. parsifal avatar
    parsifal 09/04/2011 18:00:03

    Στο διασωματειακό επικρατούν οι "σκληροί" συνδικαλιστές των ηλεκτρονικών μέσων...Κάποιοι απο αυτού διέπονται απο εντονα κορπορατίστικες αντιλήψεις, αδυνατούν να καταλάβουν οτι το κουφάρι των ΜΜΕ στο σύνολο του είναι ενα βήμα πρίν τον θάνατο και επιμένουν στην διατήρηση προνομίων, στην προστασία...θέσεων εργασίας σαν να μήν συμβαίνει τίποτε, οταν η ανεργία χτυπά κόκκινο ακόμη και στους παραγωγικότερους - ούτως ειπείν - κλάδους της οικονομίας. Διασφάλιση θέσεων εργασίας σε 7 (!) κανάλια εθνικής εμβέλειας και σε ...40 ραδιόφωνα (τα νόμιμα) στην Αττική ! Με τί ? Τα κλεμμένα τελείωσαν, η διαπλοκή πασχίζει να μείνει εκτός Κορυδαλλού αλλά φαντάζονται οτι θα ...εγγυάται θέσεις προνομιούχων εργαζομένων στον πλέον συναρτημένο με τον παρασιτισμό και την πολιτιστική παρακμή τομέα της κοινωνίας. Χτυπούν τις εφημερίδες που ιστορικά εχουν στοχοποιηθεί ως "συγκροτήματα" κλπ και στην ουσία προστατεύουν τα αφεντικά των ραδιοφώνων και των τηλεοράσεων με τους οποίους συνομιλούν και προβαίνουν σε "ρυθμίσεις" εκατέρωθεν επωφελείς.

  3. Posidonas avatar
    Posidonas 09/04/2011 18:07:57

    Η διακριση μεταξύ εφημερίδας και τηλεοράσεως είναι τεραστία, αν αυτή τη διαφορά δεν μπορούν να την καταλάβουν κάποιοι, τότε δεν κάνουν για τον χώρο αυτο.Αν ώμος το ξέρουν φέρουν ηθική ευθύνη και προφανώς κατ άλλο παίζουν.

  4. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 09/04/2011 18:54:10

    ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΛΑΜΠΡΑΚΙ ΜΕ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ [ ΤΑ.ΝΕΑ .ΤΟ ΒΗΜΑ ]
    ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΥΒΕ
    ΡΝΗΣΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΧΟΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ
    ΤΟ [ 1967 ] ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΔΑΝΕΙΣΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ [ ΜΕΓΑΡΟ ]ΜΟΥ
    ΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΠΟΣ ΠΑ
    ΝΤΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΑ
    ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΤΗΧΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΤΟΝ ΚΥ
    ΒΕΡΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ .

  5. vaggelis avatar
    vaggelis 09/04/2011 21:02:07

    ουτε ενα σεντς στις φυλλαδες της διαπλοκης

  6. Δημητρης avatar
    Δημητρης 09/04/2011 21:21:11

    Η διαφορα των ραδιοτηλεοπτικων μεσων και των εφημερηδων ειναι οτι οι εφημεριδες εβγαλαν και το φυλλο της πεμπτης και κυριακατικα (δηλ. απεργησαν 2 ημερες) ενω οι σταθμοι απεργουν για 4 ημερες.
    Οι περισσοτεροι σταθμοι εχουν κανει ηδη παρα πολλες απολυσεις και μειωσεις και επισημα και ανεπισημα ασε που οι πλειοψηφια των σταθμων ειναι ακομα και τωρα η κερδοφοροι η ελαφρως ζημιωγονοι. Αν δηλαδη μια επιχειρηση χανει για 2-3 χρονια ενω για πανω απο 15-20 χρονια κερδιζε τρελα και οχι μονο απο τις διαφημησεις (βλεπε δημοσια εργα κλπ) πρεπει να απολυσει το 50% του προσωπικου και να μετατρεψει τους υπολοιπους σε "μαυρους" μην τυχων και αναγκαστει ο επιχειρηματιας να περικοψει τα προσωπικα του εξοδα ή φερει πισω λεφτα απο την Ελβετια ,το Μαιαμι η καποια offshore;

    • Mak avatar
      Mak @ Δημητρης 10/04/2011 01:05:51

      Οι επιχειρηματίες ανοίγουν και συντηρούν μαγαζιά/επιχειρήσεις με σκοπό το κέρδος. Δεν υπάρχει κάτι να τους κάνει να μοιραστούν τη ζημιά.

      Μαγαζί που δημιουργεί ζημιές και δεν έχει προοπτική να ξανακάνει κέρδη στα επόμενα 5-10 χρόνια το κλείνεις αν δε θες να χάσεις την περιουσία σου όπως και να την έκανες.

      Γιατί να θέλει να ξαναγίνει φτωχός κάποιος ακόμα και αν πλούτισε παράνομα; Για να βοηθήσει αυτούς που τον βοήθησαν να πλουτίσει παράνομα; Εδώ έγραφε στα.....αρχεία του ολόκληρη τη χώρα αυτούς θα λυπηθεί;

      Τα λεφτά από τα δημόσια έργα είναι του Ελληνικού λαού και όχι των υπαλλήλων των αρχιλαμόγιων. Αν ποτέ γυρνούσαν πίσω τα λεφτά, οι τελευταίοι που θα έπρεπε να ζητήσουν μερίδιο από αυτά είναι όσοι βοήθησαν τα αρχιλαμόγια να τα πάρουν!

  7. Δημητρης avatar
    Δημητρης 10/04/2011 02:42:07

    Πολυ σωστα, αν δε βγαζεις κεδος και δεν εχεις προοπτικη να βγαλεις κλειστο οχι ομως να το συντηρεις "δανειζομενος" απο τους εργαζομενους και μαλιστα χωρις τη συμφωνη γνωμη τους. Και μην ξεχνας οτι εκτος απο τους βοηθους των αρχιλαμογιων που ειναι ελαχιστοι υπαρχουν και χιλιαδες αλλοι που δουλευουν στα ΜΜΕ οι οποιοι θα βρουνε δουλεια σε νεα μαγαζια οταν κλεισουν αυτα που δεν βγαζουν τωρα κερδη αλλα οι ιδιοκτητες τους θελουν να τα κρατησουν ακομα και με χασουρα για ευνοητους λογους......