25/05/2010 22:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν θα καταθέσει στην Εξεταστική για το Βατοπαίδι ο Κώστας Καραμανλής

Απορρίφθηκε στην Εξεταστική Επιτροπή που διερευνά την υπόθεση του Βατοπαιδίου το αίτημα του ΛΑΟΣ για κλήση του τέως πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή να καταθέσει. Η Επιτροπή αποφάσισε παράταση εργασιών για μία εβδομάδα και προσπάθεια καταβάλλεται να συνταχθεί, αν όχι κοινό πόρισμα, τουλάχιστον κοινές «συμπερασματικές θέσεις».

Συγκεκριμένα, τα κόμματα στην Εξεταστική, έχοντας συμφωνήσει να κινούνται με ομόφωνες διαδικασίες, δεν συναίνεσαν στην πρόταση του Αθ.Πλεύρη (ΛΑΟΣ) για κλήση του Κώστα Καραμανλή.

Όπως έγινε γνωστό, το ΚΚΕ κράτησε στάση ουδετερότητας, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ θεώρησε πως τέως πρωθυπουργός, θα έπρεπε να κληθεί στην Επιτροπή, μονάχα εάν υπήρχαν υπόνοιες ποινικών ευθυνών για αυτόν.

Το ΠΑΣΟΚ, υποστήριξε πως ο κ. Καραμανλής καλό θα ήταν να τοποθετηθεί οικειοθελώς με υπόμνημα για την υπόθεση, στην οποία μάρτυρες έχουν εμπλέξει το πρωθυπουργικό του γραφείο, αν και ο ίδιος προσωπικά, εκτιμάται πως «δεν έχει κάτι να συνεισφέρει με κατάθεσή του».

Στο παραπάνω πλαίσιο, εκτιμάται πως μέχρι την επόμενη Τρίτη, θα υπάρξουν διαβουλεύσεις, προκειμένου να συνταχθεί, αν όχι κοινό πόρισμα, τουλάχιστον κοινές «συμπερασματικές θέσεις». 

Σε ό,τι ωστόσο αφορά την σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής, με στόχο τη διερεύνηση ποινικών ευθυνών πολιτικών προσώπων, η συμφωνία ανάμεσα στα δύο μεγαλύτερα κόμματα παραμένει μάλλον αδύνατη, δεδομένης της μέχρι στιγμής επιμονής τους, να εξαιρούν μιας ενδεχόμενης Προανακριτικής Επιτροπής, δικούς τους πρώην υπουργούς.

Νωρίτερα, οι βουλευτές της ΝΔ που μετέχουν στην Εξεταστική, με επικεφαλής τον Ν.Δένδια, ξεκαθάρισαν ότι πλην των όποιων πολιτικών ευθυνών, δεν αναγνωρίζουν ποινικές ευθύνες στους πρώην υπουργούς του κόμματός τους.

Σημειώνεται, τέλος, ότι η Εξεταστική ζήτησε και έλαβε από τον Πρόεδρο της Βουλής άδεια παράτασης εργασιών για μία εβδομάδα. Κυρίαρχο στοιχείο για τη λήψη της συγκεκριμένης απόφασης εκτιμάται ότι είναι το πολυσέλιδο υλικό της κατάθεσης της Σταματίνας Μαντέλη, το οποίο διαβιβάστηκε την Τρίτη στην Επιτροπή.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/05/2010 22:54:54

    Κόραξ κοράκου μάτι....

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Strange Attractor 25/05/2010 23:36:03

      ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ
      ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ Ο Κ.Κ. ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΤΗΡΙΟ.
      ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο Κ.Κ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΜΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΠΑΡΗΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΗ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ(ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ,ΠΥΡΚΑΙΕΣ ΟΜΟΛΟΓΑ.ΚΤΛ)ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ...ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ.
      ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΟΥ ΜΕΝΕΤΟΙ.....ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΥΕΛΛΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΣΕΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΨΙΕΣ...

  2. ΑΙΧΜΗΡΟΣ avatar
    ΑΙΧΜΗΡΟΣ 26/05/2010 00:03:29

    "ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΕΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ.
    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΗΣΑΝ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΙΣ.."
    ΚΑΙ ΚΛΑΜΑ Ο ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, Ο ΤΡΑΓΚΑΣ , Η ΜΑΚΡΗ...
    ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ
    ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΑ ΤΗΝ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ...
    ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ.....

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΑΙΧΜΗΡΟΣ 26/05/2010 00:12:17

      ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΞΥΠΝΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΕΙΡΟ
      ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ....ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ!!!

  3. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 26/05/2010 00:32:02

    Η χυδαία επίθεση εναντίον του Κώστα Καραμανλή, αλλά κι όποιου άλλου είπε ποτέ καλημέρα σε κάποιον από την οικογένεια Καραμανλή, ας τελειώνει κάποτε.
    Οταν έλεγε "σεμνά και ταπεινά" στα στελέχη του, ήξερε με ποιούς είχε να κάνει κι ήξερε πόσο εύκολα θα ξεπουλούσαν τα πάντα προκειμένου να ωφεληθούν...Αλλά την χειρότερη επίθεση τη δέχεται από τους οικίους δημοσιογράφους, καθώς...

    Ο Χατζηνικολάου έχει παλαιόθεν ψυχαναλυτικού επιπέδου ΄μίσος με την οικογένεια Καραμανλή...
    Ο Τράγκας πάλι, πότε δω, πότε κει...ανάλογα με τον ανεμοχορηγό.
    Ο Κουρής έχει το τάμμα από την εποχή Κοσκωτά, να ανεβάσει το μητσοτάκη στην εξουσία...γι΄αυτό δεν πληρώνει και φόρους άλλωστε..δεν αδειάζει!
    Η Τρέμη κουμπάρα είναι του Μητσοτακέικου...λεπτή η θέση της...
    Ο Παπαγιάννης πάλι, για ένα μεροκάματο δουλεύει, ότι του πούνε τα παραπάνω αφεντικά του κάνει, μπας και πάρει καμμιά μεταγραφή..


    Ολα αυτά όμως τα καλόπαιδα της δημοσιογραφίας, δε φώναξαν ποτέ, όταν στα ομόλογα, στις υποκλοπές, στα Δεκεμβριανά, στις πυρκαγιές...ο έλληνας πολίτης αιφνιδιαζόταν κι ο έλληνας πρωθυπουργός εκβιαζόταν...

  4. Orestios avatar
    Orestios 26/05/2010 00:44:03

    Τόνοι λάσπης αναμένονται.

  5. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 26/05/2010 01:59:00

    Oταν για το Χρηματιστήριο και το φαγοπότι των ολυμπιακών έργων, κανένας πασόκος δεν κάθισε στο σκαμνί, και καμμία εξεταστική δεν έγινε, είναι απορίας άξιον πως το πασοκ παρέα με τα νταβατζοΜΜΕ την υπόθεση του Βατοπεδίου, που ακόμα και αν θεωρηθεί σκάνδαλο, είναι από οικονομικής απόψεως το 1/1.000.000 των υποθέσεων του Χρημαιστηρίου και των ολυμπιακών έργων, αφενός τη χρεώθηκε μόνη της τη ΝΔ (ενω όλες τις σχετικές υπουργικές αποφάσεις τις είχε υπογράψει το ΠΑΣΟΚ!!!!!!!!!!!!!), αφετέρου να έχει περάσει στη συνείδηση του έλληνα ότι πρόκειται για κάποια μπίζνα δισεκατομυρρίων....
    Ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για μια νομική διαφορά, και για μια ανταλλαγή κάποιων αναξιοποοιητων ακινήτων του δημοσίου με τη λίμνη Βιστωνίδα..Με μικρή ζημία για το ελληνικό δημόσιο....
    Εκεί που κατακλέφτηκαν τα χρήματα του ελληνικού λαού (χρηματιστήριο) ή εκεί που καταξοδεύτηκαν τρισεκατομύρια (ολυμπιακά έργα) τουμπεκί ψιλοκομένο η πράσινη χούντα...
    Να χαιρόμαστε τη δημοκρατία μας!!
    Και να χαιρόμαστε τους άξιους βουλευτές της ΝΔ, που αντί επί μια 5ετία να κλείσουν φυλακή το Σημίτη παρέα με τους νταβατζήδες, έφτασαν στο σημείο τώρα να σκέφτονται ευθύνες του Καραμανλή!!!!

  6. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 26/05/2010 07:11:22

    Μην ακούτε τίποτα. Ο κόσμος στο δρόμο δεν χαμπαριάζει. Ο κόσμος στο δρόμο, στα μαγαζιά, στις τράπεζες παντού, στολίζει με ...χυδαιότητα τον ΓΑΠ και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η μόνιμη επωδός: ......"Τουλάχιστον ο άλλος (ο ΚΚ) δεν μας έταξε μας είπε ότι θα παγώσει τους μισθούς..."

    Ο,τι και να κάνουν εναντίον του ΚΚ , ο απλός πολίτης αρχίζει να καταλαβαίνει ότι ήταν ζήτημα πολιτικής η προσφυγή στο ΔΝΤ κλπ. δυνάμεις, επιλογή του ΓΑΠ και ότι σήμερα οι κυβερνώντες είναι τελειωμένοι η δε Ελλάδα διαλυμένη.

  7. nick name@ta lefta iparhoun.gr avatar
    nick name@ta lefta iparhoun.gr 26/05/2010 07:36:59

    ..έχω κολήσει στην ..."επανάστση των χαστουκιών και του γιαουρτιού",εισβολή στα studio και χαστούκια μαζί με γιαουρτάκια στα ...καθικάκια της αναίσχυντης προπαγάνδας!!!

  8. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 26/05/2010 10:06:02

    .αφου δεν πληρωσε κανεις για το πράσινο φαγοπότι ....γιατι να πληρωσει ο καραμανλης για το γαλάζιο?...ποσο ηλίθιος ειναι ο μεσος τσιφτετέλληνας?

  9. theagpar avatar
    theagpar 26/05/2010 10:12:44

    Τη γλιτωσες ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΕ.
    Προς το παρον τη γλιτωσες.

  10. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 26/05/2010 11:12:42

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η συγκεκριμένη θέση από τον κ.Σαμαρά?
    (προφανώς και η θέση δεν είναι του Δένδια αλλά πέρασε από τα υψηλά κλιμάκια της Ρηγίλης)

    "Νωρίτερα, οι βουλευτές της ΝΔ που μετέχουν στην Εξεταστική, με επικεφαλής τον Ν.Δένδια, ξεκαθάρισαν ότι πλην των όποιων πολιτικών ευθυνών, δεν αναγνωρίζουν ποινικές ευθύνες στους πρώην υπουργούς του κόμματός τους."

    Ερωτώ λοιπόν : Εφόσον δέχονται πως υπάρχουν πολιτικές ευθύνες , αν δεν αναγνωρίζουν ποινικές ευθύνες (προφανώς λόγο παραγραφής) για κάποιους δικούς τους πως θα ζητήσουν μεθαύριο ευθύνες από τους αντιπάλους τους για την εξεταστική της Siemens ?

    Αυτή είναι η κάθαρση του κ.Σαμαρά ?

    • Factorx avatar
      Factorx @ greekpoliticalreview 26/05/2010 11:35:12

      Δηλαδη πρεπει να ζητήσει ποινικές ευθύνες επειδή το θέλουν οι φυλλάδες και ο Τράγκας;
      θες και τα γραφεις ή σου ξεφευγουν;
      Θεμελιωσε εσυ τις ποινικές ευθυνες όσων τις έχουν κι εγω θα το ξεκινησω καμπάνια να περασω τις θεσεις σου

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Factorx 26/05/2010 11:50:22

        Άλλο "δεν αναγνωρίζω ποινικές ευθύνες λόγω παραγραφής"

        κι άλλο "ερευνώ (με προανακριτική?δε ξέρω ποια είναι η ακριβής θεσμική διαδικασία) κι αν δεν προκύψουν στοιχεία τους απομακρύνω επειδή έχω αναγνωρίσει τις πολιτικές τους ευθύνες , ενώ αν προκύψουν στοιχεία τους απομακρύνω και τους παραδίδω στην κοινωνική κριτική έστω και απαλαγμένους από τις ποινικές ευθύνες"

        Αυτή δεν είναι δίκαιη αντιμετώπιση με βάση την κάθαρση ? Και θεσμικά και βάση του λαικού αισθήματος ?
        Αν δεν προκύψει έρευνα για ποινικές ευθύνες πως θα επέλθει και η περιβόητη κάθαρση και "κοινωνική τιμωρία" ?

        Με απομάκρυνση (κρύψιμο ουσιαστικά) λόγω πολιτικών ευθυνών μόνο ?

        Αυτά δεν βρίζουμε (κι εσύ μαζί με μας) λέγοντας ότι οι τύποι απλά συνταξιοδοτούνται και απομακρύνονται σιωπηρά τρώγοντας από τα κλεμμένα ήσυχοι ?

        Υ.Γ : Σταμάτα να νομίζεις ότι κάνω μόνο αντιπολίτευση στον Σαμαρά , οι ερωτήσεις μου και οι απορίες μου είναι καλοπροαίρετες ακριβώς επειδή πιστεύω ότι ο Σαμαράς είναι αξιόλογος και σαν άνθρωπος και πολύ περισσότερο , σε ότι με αφορά γνωστικά , σαν οικονομολόγος.

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Factorx 26/05/2010 12:18:55

        Τώρα εσύ φίλε του λαού,ή καψόνια μας κάνεις ή παίζεις σε θίασο που κάνει τουρνέ στην επαρχία.Που χάθηκες πάλι;;;;
        Αν και σήμερα δεν έδινες το παρόν,θα ζήταγα απ'τον φάκτορα ν'απευθυνθούμε στην Νικολούλη.Ελπίζω ν΄άσαι καλά.

  11. nina avatar
    nina 26/05/2010 12:39:25

    @ Γιαδικιαρογλου
    πού ακριβώς το λέει αυτό ο κόσμος για να πάμε και μείς? καλά εσύ ζεις εκτός πραγματικότητος. Δέν είναι κακό .κακό είναι να προσπαθείς να μας πείσεις .

  12. Orestios avatar
    Orestios 26/05/2010 13:13:52

    Φίλε του Λαού σε χαιρετώ.
    Φτάνει να είναι δικά σου τα σεντόνια και όχι άλλων. Έτσι μπορούμε να έχουμε καλύτερη "μυρωδιά" των σκέψεών σου.
    Νά' σαι καλά.

  13. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/05/2010 13:24:09

    Εις το ...επαναγράφειν τρελλέ du village.Γιά τα καλά σου λόγια σ'ευχαριστώ,αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα μας προσάψεις το ότι εναποθέτουμε τις ελπίδες μας, στούς όποιους ηγέτες.Το αυτό,νάσαι βέβαιος θα κάνουμε κι εμείς γιά σένα.Τουλάχιστον γιά όσο χρόνο ακόμα,οι επιλογές μας θα είναι ελεύθερες.Υποθέτω ότι η απουσία σου στο εξωτερικό,δεν σου στέρησε την πληροφορία,που θέλει μερικούς να εξέφρασαν avant guarde προτάσεις.Οπως ο Κυβερνητικός porte-parole κι 'ένα μπουκέτο μυρωδάτα άνθη του βουνού και του λόγγου,που τάχα μου ανησύχησαν με τις διαστάσεις που πήρε η μπλογκόσφαιρα καί...'κάτι' πρέπει να γίνει!!!(SIC).Θα διερωτάσαι ποιά ν'άναι αυτά τα άνθη.Μιά πλειάδα δημοσιογράφων-αστέρων(ήμαρτον Παρθένα Παναγιά)και αρκετοί κρατούντες του είδους Rufus-Rufianicus gliosus.Ευτυχώς,πήραν απάντηση από τον Λαζόπουλο.

  14. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 26/05/2010 16:34:25

    Κατω τα χερια απο τον Καραμανλη.

  15. hot dog avatar
    hot dog 26/05/2010 19:46:35

    Και να θέλαμα να τον πιάσουμε, δεν μπορούμε!!! Αφού είναι ΠΕΛΩΡΙΟΣ!!!