07/09/2009 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν θα είναι υποψήφιος και ο Αλέκος Παπαδόπουλος αφήνοντας ανοιχτά τα σενάρια συγκυβέρνησης



Την απόφασή του να μην θέσει υποψηφιότητα στις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου δημοσιοποίησε ο πρώην υπουργός Αλέκος Παπαδόπουλος.

«Παραμένω απλό μέλος του Κινήματος και εύχομαι στην παράταξή μου καλή επιτυχία», αναφέρει στη δήλωσή του ο κ. Παπαδόπουλος, συμπληρώνοντας ότι ενημέρωσε ήδη τον κ Γ. Παπανδρέου με σχετική επιστολή.

Το όνομα του επί σειρά ετών κορυφαίου υπουργού και νυν βουλευτή του ΠΑΣΟΚ έχει ακουστεί το τελευταίο διάστημα μαζί με το όνομα του κ. Σουφλιά για το ενδεχόμενου σχηματισμού κυβέρνησης συνασπισμού. Έχει ακουστεί επίσης και σαν ένα από τα ονόματα εκτός ΝΔ που θα υπουργοποιούσε ο Κ. Καραμανλής στον ανασχηματισμό που δεν έγινε. Είναι επίσης βέβαιο οτι διατηρεί καλή γραμμή επικοινωνίας και με τον Κ. Μητσοτάκη

 Σε κάθε περίπτωση οι σχέσεις του με την σημερινή ηγετική ομάδα του ΠΑΣΟΚ δεν ήταν οι καλύτερες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/09/2009 14:00:16

    Όλοι οι σιχαμένοι εκσυγχρονιστές μαζί.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/09/2009 14:01:05

    Διόρθωση : "εκσυγχρονιστές".

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/09/2009 14:13:47

    ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΜΠΕΝΑΚΗ

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/09/2009 14:13:57

    ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΜΠΕΝΑΚΗ

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/09/2009 14:49:41

    ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΟΛΥΣΥΜΠΑΘΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ?ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ?ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΑΝΑΚΟΥ.

  6. Fandis Bastounis avatar
    Fandis Bastounis 07/09/2009 14:57:39

    ερώτημα προς FactorX
    Τί θα γίνει με τους εργαζόμενους στον City fm τώρα που ανέλαβαν οι δημοσιογράφοι του ΔΟΛ;

    • maquis avatar
      maquis @ Fandis Bastounis 07/09/2009 15:53:22

      θα υποστούν τις συνέπειες του θράσους τους να τολμήσουν να εργαστούν σε ΜΜΕ εκτός ΔΟΛ. Στην πυρά! Νά!

  7. theo1611 avatar
    theo1611 07/09/2009 17:08:27

    Θα είναι τομή να έχουμε κυβέρνηση τεχνοκρατών και εξωκοινοβουλευτικών πολιτικών!!!

    Αλλά για να μπορεί να δουλέψει αυτό, θα πρέπει να εκλέξουμε βουλευτές με ούμπ@λ@.

  8. Swell avatar
    Swell 07/09/2009 17:12:41

    Εκτός κι ο Δραγασάκης...

  9. gnik avatar
    gnik 07/09/2009 17:14:30

    Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με τα σχόλια των αρκετά σεβαστών φίλων.
    Προσωπικά τον θεωρώ από τους πιο επιτυχημένους υπουργούς.
    Πολλά προσπάθησε αλλά τίποτα δεν τον άφησαν να κάνει.
    Και μην ξεχνάτε ότι την πρώτη φορά που το είπε αυτό ήταν εν ενεργεία υπουργός και ο Σημίτης στην Κίνα προκαλώντας αρκετούς τριγμούς....

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ gnik 07/09/2009 18:07:59

      O καθένας μας κάνει αυτό το οποίο είναι ικανός να κάνει μέσα στα πλαίσια που δραστηριοποιείται και γι' αυτό κρίνεται.

      ¨Ηθελα αλλά δεν με άφησαν είναι φτηνές δικαιολογίας, ήθελα, προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα γι' αυτό και τούτο το λόγο και το δικό μου λάθος ή έλλειψη ικανότητας ήταν τούτο και κείνο.

      Σταράτα πράγματα για είναι αξιοποιήσιμη και η θετική και η αρνητική εμπειρία!!!

  10. emily avatar
    emily 07/09/2009 19:13:03

    Nαι,πολλά προσπάθησε να κάνει,ειδικά το ότι μας ρούφηξε το αίμα με τα αντικειμενικά κριτήρια θα μας μείνει αξέχαστο!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ emily 07/09/2009 19:50:40

      κι όμως, τα αντικειμενικά κριτήρια είναι μηχανισμός κατά της διαφθοράς στις ΔΟΥ... Για θυμίσου (ή ρώτα) πως ήταν πριν τα αντικειμενικά κριτήρια...

  11. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/09/2009 20:07:19

    Good Night and Good Luck! Απίθανο έργο!

  12. emily avatar
    emily 07/09/2009 22:11:34

    Δεν έχει καμμιά σχέση η διαφθορά στις ΔΟΥ με την αυθαίρετη υπερφορολόγηση όπως ήταν τα αντικειμενικά κριτήρια.

  13. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 07/09/2009 23:02:08

    Ο Αλέκος Παπδόπουλος ήταν ένας από τους τελευταίους σοβαρούς πολιτικούς που είχαν απομείνει στο ΠΑΣΟΚ του Γιωργάκη. Όπου κι αν πήγε άφησε έργο:
    - Στο Υπ. Οικονομικών το 1993-95 μάζεψε την οικονομία - και σε όσους δεν άρεσαν τα αντικειμενικά κριτήρια, ξίδι. Τα αντικειμενικά κριτήρια, σε μια χώρα που όλοι φοροδιαφεύγουν, είναι τουλάχιστον ένα μέτρο ισοκατανομής των φορολογικών βαρών.
    - Στο Υπ. Εσωτερικών έκανε τον "Καποδίστρια" που ήταν από τις σημαντικότερες διοικητικές τομές στην Ελλάδα μεταπολιτευτικά και επέτρεψε τη δημιουργία εύρωστων δήμων και τη χρηματοδότησή τους από ευρωπαΪκά κονδύλια.
    - Στην ιστορία Οτσαλάν ήταν ο μόνος υπουργός που πρότεινε τη σωστή λύση, να εφαρμοστεί ο νόμος αντί να παίζουμε κρυφτούλι μέχρι την Κένυα. Δηλαδή να συλληφθεί ο Οτσαλάν για παράνομη είσοδο στη χώρα, να υποβάλει αίτηση πολιτικού ασύλου και να την εξετάσουμε κανονικά. Όλοι οι άλλοι κινήθηκαν με τον τρόμο του τι θα μας κάνει η Τουρκία σε αυτή την περίπτωση.
    - Στο Υγείας ήταν η μόνη του αποτυχία, γιατί τον φάγανε τα συμφέροντα των γιατρών και των φαρμακευτικών εταιριών. Αλλά είχε την ευαισθησία να παραιτηθεί.

    Είναι ένας από τους λίγους πολιτικούς που λένε δυσάρεστες αλήθειες, και θα λείψει από την πολιτική ζωή του τόπου.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Οδυσσέας 08/09/2009 02:02:23

      Ο Παπαδόπουλος έχει τεράστια ευθύνη για το εκτροφείο διαφθοράς που ονομάζεται "Αυτοδιοίκηση".
      Αφήνουμε το ευρύτερο εθνικό ζήτημα της οργανικής διάσπασης πανάρχαιων κοινοτήτων.

      Για τον Καποδίστρια πρυτάνευσε η ψηφοθηρική λογική "στήνω Δήμους με τέτοια σύνθεση κοινοτήτων ώστε το ΠΑΣΟΚ να εξασφαλίζει εκλογή κομματικού δημάρχου".
      Και, για να κάνει ελκυστικό το σχεδιό του, ώστε να μην έχει αντιδράσεις από τους τοπικούς παράγοντες, τους εκμαύλισε με χρήμα.
      Το σχέδιο δεν πέτυχε απόλυτα (κομματικά) επειδή κατά την άσκηση της διαχείρισης των δημοτικών πραγμάτων (κουτάλα) δημιουργήθηκαν πρασινογαλάζιες συμμαχίες - εξ ου και τα φαινόμενα "ανταρσιών".

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/09/2009 00:33:15

    Ο Παπαδόπουλος στο Υγείας ήταν ο μόνος πού είχε κάποιο σχέδιο αλλά και ρεαλισμό.
    Και μόλις αποπειράθηκε νά ασχοληθεί μέ τις Προμήθειες τού έβγαλε απαγορευτικό το Ιδιο του το Κόμμα.
    Αυτό ειναι γεγονός.
    Για τον Οτσαλάν επίσης δέν εκτέθηκε σάν κάποιους άλλους.
    Σίγουρα δέν ανήκει στούς αποτυχημένους.
    Μάλλον τό αντίθετο.

    Και σίγουρα απέδειξε πώς το Συστημα της Διαπλοκής τον καθάρισε

  15. gnik avatar
    gnik 08/09/2009 01:40:48

    Έτσι όπως μας τα λες δηλαδή η διαπλοκή και οι κακοί Δήμαρχοι είναι έργο του Παπαδόπουλου.
    Δηλαδή τι φταίει αυτός αν ο κάθε τενεκές έγινε Δήμαρχος, τον οποίον τελικά εμείς τον ψηφίσαμε ή μάλλον τον επέβαλε το κάθε κόμμα.