#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2010 21:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δεν θέλω να είμαι υπουργός» δηλώνει ο κ. Βενιζέλος



Αναφερθήκαμε ήδη στην χθεσινή θυελλώδη συνεδρίαση του υπουργικού Συμβουλίου:

Καυγάς στο υπουργικό συμβούλιο για το …πάπλωμα

Παπανδρέου αδειάζει Παπακωνσταντίνου

Σήμερα διαβάζουμε στα ΝΕΑ ότι μετά τη συνεδρίαση ο κ. Βενιζέλος δήλωσε στους δημοσιογράφους «δεν θέλω να είμαι υπουργός» καταγγέλλοντας την πρακτική των δυο μεγάλων κομμάτων, εξαιτίας της οποίας οι πολίτες έχουν απαξιώσει τον πολιτικό κόσμο: «Εάν εξακολουθήσουν να βλέπουν όσους διετέλεσαν υπουργούς ως εγκληματίες ή τους νυν υπουργούς ως υποψήφιους εγκληματίες- που είναι προσβλητικό- εγώ δεν θέλω να συμμετέχω σε αυτό το σύστημα».

Αρχίζω και διασκεδάζω πολύ με αυτούς τους υπουργούς του Γιώργου. Ποιος δηλώνει ότι δεν θέλει «να συμμετέχει σε αυτό το πολιτικό σύστημα»; Ένας από τους κατεξοχήν ευνοημένους της προβολής που εξασφαλίζουν τα κανάλια της διαπλοκής στους πολιτικούς του συστήματος – επειδή τους άλλους τους  τρώει η μαρμάγκα. Ο εισηγητής του εξοντωτικού για τους δημοσιογράφους νόμου προστασίας τις τιμής και υπολήψεως των παρανομούντων.

Παρόλα αυτά κάποιο πουλάκι επιμένει ότι όσα είπε χθες ο Ευάγγελος συζητήθηκαν στο μενού της συνάντησης Ντόρας – Βενιζέλου; την προηγούμενη Τετάρτη.

Θυμηθείτε επίσης:  «Τι μπορεί να συνδέσει τις φιλοδοξίες της  Ντόρας Μπακογιάννη με εκείνες του Ευάγγελου Βενιζέλου;  Καταρχήν, δεν είναι κρυφές οι σχέσεις αμφοτέρων με τη μεγάλη  επιχειρηματική οικογένεια του Βορρά. Η σχέση της οικογένειας Μητσοτάκη (παλιό τζάκι της πολιτικής) με την οικογένεια Μπακατσέλου (παλιό τζάκι της οικονομίας) μετρά αδιατάρακτες δεκαετίες. Κόρη του Μητσοτάκη η Ντόρα. Γαμπρός της οικογένειας Μπακατσέλου ο Βενιζέλος. Τι θα σηματοδοτούσε  μια ταυτόχρονη παρουσία τους στο ρετιρέ της πολιτικής;  Η Ελλάδα αλλάζει. Γίνεται  μια χώρα όπου τα «παλαιά τζάκια», είναι υποχρεωμένα να συνυπάρξουν με τα «νέα τζάκια», με όλους αυτούς τους εφοπλιστές και χρηματιστές που εφορμούν από το Σίτυ, της Νέα Υόρκη και τη Μέση Ανατολή. Τους νέους μεγαλοεπιχειρηματίες της προηγούμενης δεκαετίας που μετέφεραν την έδρα τους από το Λονδίνο και τη Νέα Υόρκη στην Ελλάδα. Με τις ξένες πολυεθνικές εταιρείες που επεκτείνονται στη χώρα μας, ανοίγοντας νέες αγορές, αλλά και διεκδικώντας χώρο που  μέχρι σήμερα εκμεταλλεύονταν  άλλοι….»

«Η Ντόρα, ο Βενιζέλος και το νέο σύστημα εξουσίας»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/06/2010 21:56:56

    Χμμ, το "δεν θέλω να είμαι υπουργός" κολλάει μια χαρούλα με τις πληροφορίες που σου έδωσε η Φλώρα η καθαρίστρια στο "ποιο ήταν το μενού στη συνάντηση Ντόρας-Βενιζέλου".

    Και μη μου πείτε τώρα ότι ο ΔΟΨ έβγαλε αυτή την ατάκα του Μπένι εν αγνοία του! Άρα, ο Μπένι κάνει παιχνίδι. Το καράβι της υπονόμευσης του ΓΑΠ μόλις σάλπαρε.

    Όμως γελιούνται όλοι τους. Τα έχουν κάνει πολλές φορές αυτά τα σχέδια αλλά κολλάνε σε κάτι πολύ βασικό: Την έλλειψη λαϊκής υποστήριξης.

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 03/06/2010 22:04:24

      Νομιζω οτι αυτη τη φορα θα εχουν τον λαο με το μερος τους.ΕΕνα τυχαιο γεγονως θα αρκει για να προκαλεσει εκρηξη.
      ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο GAP!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ man8os 03/06/2010 22:21:58

        Δεν εννοώ απέναντι στο ΓΑΠ, έχεις δίκιο να το κατάλαβες λάθος, εννοώ ότι δεν θα έχουν το λαό αυτά τα περίεργα σχήματα με Ντόρες μέσα.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 03/06/2010 22:34:55

        ΑΑΑ, ναι σωστα. Σιγουρα δεν θα ειναι οδηγος στην επανασταση η Αγια Οικογενεια με κανεναν τροπο. Θα τρεχουν να κρυφτουν.
        ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΠΑΣΟΚ -ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΓΑΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ!

  2. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 03/06/2010 22:07:59

    Λογικό! Αυτός ήθελε να είναι πρωθυπουργός αν θυμάμαι καλά.

  3. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 03/06/2010 22:15:28

    Έξυπνος ο Βενιζέλος προετοιμάζει την έξοδό του. Χαζός είναι να κάτσει να φάει κι αυτός γιαούρτια.

  4. apis22 avatar
    apis22 03/06/2010 22:19:43

    Να μην σας κρατάμε άλλο κ. Υπουργέ. Να πάτε στο καλό.
    Και πάρτε και τους φίλους σας μαζί....

    • Κρίμα avatar
      Κρίμα @ apis22 04/06/2010 01:14:21

      Αλλά μην μας ξανάρθετε με άλλο κουστούμι, άλλου χρώματος.

    • trellakias avatar
      trellakias @ apis22 04/06/2010 12:04:40

      Ποιό καλό, στα τσακίδια με εισιτήριο απλό, χωρίς επιστροφή!!!!!

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 03/06/2010 22:29:46

    Μετα την "πατατα" του Ζαππειου να με πληρωνουν δεν στηριζω Βενιζελο. Αποδειχτηκε αλλος ενας "φυλαρχος" καιροσκοπος που, εκτος κομματικων διαδικασιων, προσπαθησε να γινει χαλιφης στη θεση του χαλιφη. με τετοιους καραγκιοζηδες 'αφρικανους" τους οποιους, αγνωστο σε με πως τους αναδεικνυει το συστημα, δεν μπορουμε να κανουμε κρατος σοβαρο. Κυτταχτε μονο τον κυκλο ζωης των κομματικων παρασιτων που υποργοποιουνται απο το πανεπιστημιο μεχρι και την αναρριχηση τους σε κυβερνητικους θωκους. Pathetic, για να το πουμε με την "επισημη".

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/06/2010 22:33:08

    1. O Bενιζέλος έχει πρόβλημα στο Υπουργείο Αμυνας γιατί δεν τον θέλουν, όπως λέγεται, οι στρατιωτικοί.
    2. Ο Παπανδρέου τον έχει "καπελώσει" με τον Μπεγλίτη και ασφυκτιά
    3. Βλέπει οτι η κυβέρνηση πάει κατά κρημνόν και θέλει να διαφοροποιηθεί για να εγγράψει μελλοντικές υποθήκες.
    4. Εχει το ίδιο σύνδρομο με την Ντόρα, δεν μπορεί να χωνέψει ότι είναι ...Υπουργός του κ. Παπανδρέου
    5. Τέλος, μη ξεχνάμε ότι η Ναυαρχίδα του Συγκροτήματος την επομένη των εκλογών του 2007 είχει πρωτοσέλιδο "Παραιτηθείτε κ. Πρόεδρε". Μπορεί από τότε να κύλισε πολύ νερό, αλλά δεν ξεχνούν και ο Παπανδρέου δεν τους εμπιστεύται. Τώρα που ζορίζουν τα πράγματρα, οι παλιές αγάπες αναθερμένονται.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 22:34:11

      Α, και κάτι άλλο. Η θητεία του στο Υπουργείο Πολιτισμού....

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 22:35:05

        Γιατί, μήπως η στρατιωτική του θητεία; Χα, χα ανέκδοτο.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 23:12:21

        Να ρωτήσετε και μερικές φοιτήτριές του στην αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη...

  7. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 03/06/2010 22:39:37

    Πιο πολυ δεχομαι την σταση της Ντορας,που σηκωθηκε κι εφυγε,παρα του Βενιζελου που καθισε σαν κοτα κατω απο τον παπανδρεου.
    Και να μην ξεχναμε οτι ειναι αυτος που συνεταξε το νομο μερι (μη)ευθυνης
    υπουργων και ειναι παλι αυτος που συνεταξε το αντιεργατικο νομοσχεδιο για τις περικοπες μισθων και επιδοματων.
    Καθεται και κανει ολη την λατζα του Γιωργου

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 03/06/2010 22:48:03

      Νομίζω πρέπει να είχε και τη νομική επιμέλεια της σύμβασης με το ΔΝΤ που πέρασε από τη Βουλή.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 04/06/2010 00:50:50

      Πιο πολυ δεχομαι την σταση της Ντορας,που σηκωθηκε κι εφυγε


      Που κατσικώθηκε θέλεις να πεις και "την έφυγε" η βάση του κόμματος...

  8. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 03/06/2010 22:39:45

    Επειδή...θέλουμε εμείς παραμένει. Δεν εξηγείται αλλιώς.

  9. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 03/06/2010 22:40:48

    Ειναι πλεον καμενο χαρτι!!!

  10. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 03/06/2010 22:41:22

    Αγγαρείαν κάνει, ποινήν εκτίει...

  11. Βερενίκη avatar
    Βερενίκη 03/06/2010 22:52:47

    Αντε δρόμο! Γιατί σε λίγο θα βγούν τα φέσια που μας φόρεσες από Θεσσαλονίκη Πολιτιστική πρωτεύουσα και Πολιτστική Ολυμπιάδα (εκείνο τον "Ηρακλή" στη Μοσχα πόσο τον πληρώσαμε, άσε τον άλλον τον Κ.Γαβρά στη Μετροπόλιταν της Νέας Υόρκης ποσες χιλιάδες δολλάρια έφαγε για να κάνει ο κ. Βενιζέλος παραστάσεις για την προβολή της Ελλάδας.
    Να πω κι άλλα? Γεμάτο το αρχείο με έργα και ημέρες του Βενιζέλου στο υπουργείο Πολιτισμού.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Βερενίκη 04/06/2010 00:48:51

      ΤΕΤΟΙΟ ΑΞΙΟΝ ΣΤΕΛΕΧΟΣ, ΤΗΣ ΑΜΥΝΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ?
      ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΑΛΕ! ΑΜΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ ΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ, Ο ΣΤΡΑΤΟΣ,Η ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ, ΟΛΑ!
      Δε βλέπουμε που ζήτησε να συναντηθεί με το Σαμαρά για τα αμυντικά θέματα της χώρας! ¨ηταν για να μας δείξει πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ηταν και μπορεί να βαράει μόνος το χέρι στο τραπέζι και να φοβερίζει το ΓΑΠ και ολο το ΠΑΣΟΚ για να περνά το δικό του. Το οτι δεν έγινε πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ποτε είναι γιατί ο άνθρωπος ποτέ δεν το επιδίωξε..οχι γιατί δεν του φ΄ταναν τα κουκιά του....

      λεω καμιά χαζομάρα να περάσει η ώρα.
      χε χε χε

  12. donaE avatar
    donaE 03/06/2010 23:14:03

    Αμα δεν θελει να φυγει,τι καθεται;

  13. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 03/06/2010 23:21:16

    Πιστεύουν οτι τα αρχηγικά τους σύνδρομα (Ντορα-Βενιζελος)θα εκπληρωθούν μεσα απο ένα νέο κόμμα που θα το αγκαλιάσει όλη η κοινωνια.. (να το δούμε το θέμα να τους βοηθήσουμε,όντας πονόψυχοι)

    Καλά δεν μπορούσαν να ζητήσουν όσο ήταν ακόμα νωρις την αρχηγία στα δύο μεγάλα κόμματα?.. .αα,συγνώμη,παραφέρθηκα το ξέρω, αυτό το δοκίμασάν ήδη μία φορά!!
    "Το βρήκα"..θέλουν να ακολουθήσουν τα χνάρια του Σαμαρά και να τον ξεπεράσουν τώρα με κάποιο μεγαλύτερης εμβέλειας κόμμα που θα ιδρύσουν..Είναι θεμιτό να'χεις όνειρα αναμφισβήτητα, όμως πρέπει να'χεις και κάποιες έστω αρετές ταυτόχρονα..πάλι τζίφος λοιπόν!
    (Δεν μου βγαίνει ..τα παρατάω,ας κάνουν οτι θέλουν οι δύο τους)

    ΥΓ.Και τώρα που το σκέφτομαι τι απέγινε ο Σαμαράς,έχει την αρχηγία σε ένα μεγάλο κόμμα,αλλά ΠΩς ΤΟ ΛΈΝΕ, πώς το λενε,.. κάτι σε αξιωματική αντιπολίτευση μου έρχεται..για βοηθήστε!

  14. Hase avatar
    Hase 03/06/2010 23:22:36

    Ο Μπεν(ει) αρχησε να βγαινει. Μονο που πολυ δυσκολα θα ξαναμπαινει. Ολοι οι τεως καθηγητες που διδασκουν τα αμοιρα παιδια μας θα ξαναρχισουν να τα διδασκουν, Ετσι μετα τον γιγαντα Αλογοσκουφη επονται Πακης, Λοβερδος Μπενιτζενλη και το κακο συναπαντημα. Αυτους δεν τους λυπαμαι, τα κακομοιρα τα παιδια μας ομως...

  15. ΣΥΣ avatar
    ΣΥΣ 03/06/2010 23:29:03

    να μας πεί τί έργο έκανε στα υπουργεία που πέρασε
    τώρα στο άμυνας που βρήκε κάποιους να μην ανέχονται την προκλητική συμπεριφορά προσβάλοντας τους συνεργάτες τους οποίους θεωρεί κατώτερα όντα θέλει να την κάνει
    άντε αγόρι μου και πολύ σε φάγαμε στην μάπα

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/06/2010 23:35:22

    Ώρα είναι να βγει να πει κι αυτός "αγγαρεία κάνω, ποινή εκτίω"...

  17. aggelos avatar
    aggelos 03/06/2010 23:58:47

    Πάρτε ομπρέλες γιατί μετά τα δάκρυα του Λοβέρδου, έρχονται οι αναστεναγμοί του Βενιζέλου. Πάντως παίζουν πολύ καλά στο ΠΑΣΟΚ το ρόλο του κακομοίρη. Αντί να λυπόμαστε τους εαυτούς μας θα τα καταφέρουν να λυπόμαστε τους ίδιους που δεν πρόλαβαν να εκτελέσουν το θεάρεστο έργο που τους ανέθεσε ο βραχμάνος ΓΑΠ.

  18. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 04/06/2010 00:43:53

    ΑΧΑ
    Δηλαδή πάμε για να γίνει ενα ΝΤΟΡΟ-ΠΑΣΟΚ, ντόρος να γίνεται δηλαδή, αφού δεν έχει πια ερείσματα στο κόσμο ούτε το ΠΑΣΟΚ ούτε το λόμπι των ζόμπι της Doras the Explorer.
    Με βασικά το ίδιο σχέδιο διάλυσης της χώρας απλά να προσπαθεί να πάρει ψήφους για να διαιωνιστούν στο μέλλον τα πρόσωπα που το προωθούν τη τριακονταετία που μας πέρασε. Βέβαια αυτή τη φορά θα ψηφίζουν ΚΑΙ οι αλλοδαποί οπότε η δουλειά του ΝΤΟΡΟ-ΠΑΣΟΚ θα γίνει πιο εύκολη.
    Αμα τους προτύνει και βιομηχανία σουσαμιού ο Ερνρτογάν ακόμη καλύτερα!
    θα βρούν και κεφάλαια να το χρηματοδοτήσουν!

    Μάλιστα...

  19. GreenHorses avatar
    GreenHorses 04/06/2010 00:52:39

    Μάλιστα ετοιμάζεται το νέο κόμμα.

  20. Dimi avatar
    Dimi 04/06/2010 08:41:18

    AΡΧΗΓΟΙ

    Τοῦ Διογένη πιάσετε ἀμέσως τὸ φανάρι,
    κι᾿ ἐλᾶτε νὰ γυρέψουμε κανέναν ἀρχηγό·
    ἀλλὰ καθένας μας, θαρρῶ, εἶν᾿ ἄξιος νὰ πάρῃ
    τὴν ἀρχηγίαν κόμματος, ἀκόμη δὰ κι᾿ ἐγώ.

    Γιὰ τὰ πρωτεῖα ξεψυχᾷ κάθε ρῳμιὸς λεβέντης,
    μόνον αὐτὸς πρωθυπουργός, μόνον αὐτὸς ἀφέντης.

    Μᾶς λείπει ἕνας ἀρχηγός;... πενῆντα ξεφυτρόνουν,
    τὸ ἕνα κόμμα χάνεται;... θὰ ἔβγουν ἄλλα δέκα·
    ὅλοι γιὰ τὸ ἀξίωμα τοῦ ἀρχηγοῦ μαλλόνουν,
    κι᾿ ἴσως ἀργότερα μᾶς βγῇ ᾿ς τὴ μέση καὶ γυναῖκα.

    Ἀλλὰ κι᾿ ἐγὼ ὁ ἀφανὴς τῶν Ἀθηνῶν πολίτης
    ἐλπίζω πὼς καμμιὰ φορὰ θὰ γίνω Κυβερνήτης.

    ~Γιώργος Σουρής

  21. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 04/06/2010 11:58:06

    Άλλη πολιτική φούσκα και απογοήτευση... Όταν το 1993 αναλάμβανε Κυβερνητικός Εκπρόσωπος στην Κυβέρνηση του πατέρα Παπανδρέου (άσχετο, αλλα όσο το σκέφτομαι, τελικά νομίζω ότι έχει δίκιο ο Φρόυντ σχετικά με τη θεωρία του περί Οιδιπόδειου - και ο νοών νοείτο), όλοι μίλαγαν για έναν 'ελπιδοφόρο νέο' που ασχολείται ενεργά με την πολιτική, χωρίς να ανήκει σε κάποια από τις γνωστές οικογένειες... Τελικά, ο χρόνος δείχνει ότι αποδεικνύεται πολύ 'λίγος' και πολλάκις κατώτερος των περιστάσεων, ενώ τώρα σπεύδει να εκμεταλλευτεί το κενό που δημιουργεί ο ανύπαρκτος κωπηλάτης, θέλοντας να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη. Να φύγετε κύριε Βενιζέλε, να μας αδειάσετε τη γωνιά. Φέυγοντας να μην ξεχάσετε να πάρετε μαζί σας τον κωπηλάτη, το (Σα)Ραγκούση, τη Θεοδώρα-Ντόρκα, το Χαρτογιακά, το Μιχάλη (;), το Σπύρο και την Άφρα, το Λοβέρδο και τον Κουτρουμάνη, τη Μαριλίζα - Μάρκελο Νύκτα και βέβαια την καταπληκτικότερη όλων των επιλογών, την Τίνα, από κοινού με το σακίδιο και το παπούτσι-πλατφόρμα...
    Ααα, και να μη μας γράφετε!

    Υ.Γ. Δε θα είναι ειρωνία της τύχης η δημιουργία 'κεντρώου' κόμματος από τους Μπακογιάννη-Βενιζέλο, αφήνοντας ως κύριο εκφραστή του 'Σοσιαλισμού' το Non-Πασοκ του Τζεφ; Μππρρρ... ανατρίχιασα και μόνο που το σκέφτηκα...!

  22. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 04/06/2010 12:14:55

    ουτε εγω θα ηθελα να ημουν υπουργος την ωρα που η ελλαδίτσα μας θα πτωχευσει και επισημα [εγω λεω φετος].υπαρχει βεβαια ενα κομμα ,που με τελειως κουτοπονηρο τροπο,ηταν κυβερνηση πριν την πτωχευση και αμεσως μολις συμβει ,ελπιζει να ξαναγινει ......λες και θα παθει αμνησια ο ελληνας

  23. anonymos avatar
    anonymos 04/06/2010 13:11:18

    ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ

  24. Factorx avatar
    Factorx 04/06/2010 13:25:24

    Σήμερα:

    Για «ζουγκλοποίηση» της πολιτικής ζωής έκανε λόγο σχολιάζοντας την κλήτευση πολιτικών προσώπων στις εξεταστικές επιτροπές της Βουλής ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Ευάγγελος Βενιζέλος, στο περιθώριο της επίσκεψης του στην Ανώτατη Διακλαδική Σχολή Πολέμου της Θεσσαλονίκης.
    Ο κ. Βενιζέλος τόνισε ότι όσοι μπορούν να συνεισφέρουν πραγματικά στην αποκάλυψη της αλήθειας καλό θα ήταν να κληθούν στις εξεταστικές επιτροπές και να συνεισφέρουν, είτε αυτοπροσώπως είτε εγγράφως, ξεκαθάρισε ωστόσο ότι δεν θα έπρεπε πρώην πρωθυπουργοί και πολιτικοί αρχηγοί να ρίχνονται βορά σε διαρκείς συζητήσεις για την πρόκληση επικοινωνιακών εντυπώσεων.
    «Η γενίκευση ότι οι πρώην υπουργοί είναι εγκληματίες και οι νυν και αυριανοί υπουργοί είναι πιθανοί εγκληματίες, είναι απαράδεκτη», παρατήρησε ο κ. Βενιζέλος προσθέτοντας ότι καθήκον των εξεταστικών επιτροπών της Βουλής είναι να αποκαλύπτουν την αλήθεια και όχι να παράγουν εντυπώσεις ή να ρίχνουν ανθρώπους στην πυρά.
    Αναφερόμενος δε στις διαφορετικές προσεγγίσεις υπουργών για το θέμα των αποκρατικοποιήσεων ο υπουργός Εθνικής Αμυνας επισήμανε ότι το Υπουργικό Συμβούλιο είναι ένα ζωντανό και συλλογικό όργανο και σχολίασε: «αλίμονο αν η σιωπή νεκροταφείου είναι το κλίμα της Δημοκρατίας».
    Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

  25. Orestios avatar
    Orestios 04/06/2010 13:29:27

    Γιατί δεν παραιτείται? Από λόγια έχουμε χορτάσει. Καιρός να κάνουν καμία δουλειά. Να προσφέρει στον τόπο παραιτούμενος.

  26. Greg avatar
    Greg 04/06/2010 13:55:49

    Τελείως φυσιολογικό το σενάριο συνεργασίας του τηλεοπτικού διδύμου. Αλλά με ποιον αρχηγό; Τέτοιο κόμμα, πάντως, θα μπορούσε θεωρητικά να παλέψει για το εκλογικό 3% αν και με τα προγνωστικά εναντίον του.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Greg 05/06/2010 09:43:17

      Ούτε εμείς σε θέλουμε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 05/06/2010 09:44:15

        Εννοώ τον Βενιζέλο για υπουργό.