04/09/2009 15:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν εκδίδεται ο Χριστοφοράκος (aufiderzein)



Το Ανώτατο Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας έκρινε ότι ο βασικός κατηγορούμενος της υπόθεση της Siemens Μ. Χριστοφοράκος δεν μπορεί να εκδοθεί στη χώρα μας, καθώς τα αδικήματα για τα οποία κατηγορείται στην Ελλάδα (βάσει του σχετικού εντάλματος) έχουν παραγραφεί. Η απόφαση του δικαστηρίου ήταν ομόφωνη.

Ο Μ. Χριστοφοράκος θα παραμείνει κρατούμενος στις γερμανικές φυλακές μέχρι η γερμανική δικαιοσύνη να αποφανθεί και για το δεύτερο ένταλμα που έχει εκδοθεί εις βάρος του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/09/2009 15:20:42

    Εχουμε κ εκλογες.. που να ερχεται να στιμωχνεται να ψηφισει!! καμερες κλπ κλπ... κριμα.

    ΠΠ

  2. tira-mola avatar
    tira-mola 04/09/2009 15:27:40

    Αυτό που ζούμε σε αυτή τη χώρα είναι απίστευτο...
    Τελικά ποτέ και κανένας δεν θα την πληρώσει για τίποτα?

    • pizza avatar
      pizza @ tira-mola 04/09/2009 16:10:03

      Μονον εμεις την πληρωνουμε δυστυχως τιρα-μολα

  3. ε ρε γλεντια avatar
    ε ρε γλεντια 04/09/2009 16:02:34

    Ιδού η αιτία της πειθαρχικής δίωξης του ανεκδιήγητου ανακριτή.

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/09/2009 16:09:21

    Γλύτωσε και ο Γειτονας .
    Καλά ο Βαρθολομαίος μάς έχει αφήσει χρόνους.
    Ολη η Πράσινη και Γαλάζια Διαπλοκή απείραχτη.
    Η Γερμανία ξέρει να προφυλάσσει τά ΄παιδιά΄της.
    Και τώρα ολοι μπορούν να ΄σφαχτούν΄προεκλογικά γιά το ΄Καλό΄τής Χώρας.

  5. ε ρε γλεντια avatar
    ε ρε γλεντια 04/09/2009 16:13:36

    Μιλάμε για χειρουργική επέμβαση ακριβείας με τέλειο timing.

  6. ΚΡΙΤΙΚΟΣ avatar
    ΚΡΙΤΙΚΟΣ 04/09/2009 16:16:10

    OI ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΤΟΥΣ....ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ.
    Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΠΑΓΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ.
    ΑΣ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΙΣΧΥΡΟ ΔΙΚΤΥΟ ΦΙΛΟΓΕΡΜΑΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΩΝ.
    ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΘΕΣΗ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΑΛΛΩΝ ΠΗΓΩΝ ΑΡΚΕΙ.
    ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΔΑΕΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑΣ ΒΛΕΠΑΝ ΜΟΝΟ ......ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.

    • ε ρε γλεντια avatar
      ε ρε γλεντια @ ΚΡΙΤΙΚΟΣ 04/09/2009 16:37:40

      Ποιοί Γερμανοί που δεν εκδίδουν τους υπηκόους τους και τρίχες κατσαρές. Εδώ ο ανακριτής έκανε ό,τι χοντράδα περνούσε από το χέρι του για να μην υπάρχει περίπτωση να εκδοθεί ο χρυσοδάκτυλος. Η απόφαση πέραν της παραγραφής μιλάει για παραβίαση στοιχειωδών δικαιωμάτων του κακόμοιρου κατηγορουμένου...

  7. sawas avatar
    sawas 04/09/2009 16:17:25

    φακτορα

    χάθηκε το κελεπούρι να μην τυφλωθούμε κιόλας

    aufiderzein / auf wiedersehen

    ακόμη καλύτερα
    auf (nie mehr) wiedersehen

    • Keep Talking avatar
      Keep Talking @ sawas 04/09/2009 17:37:59

      σωστότατος! με πρόλαβες, αλλά έλειπα εκτός ΠιΣι. Vielen Dank!

  8. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 04/09/2009 16:20:34

    Αufwiedersehen είναι το σωστό.
    Στην εποχή του google δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη...

    • zonitis avatar
      zonitis @ (Α)θανάσης 04/09/2009 16:32:13

      Για δες ωραια μεταφραση του Aufwiedersehen απο την Google Αθαναση? Η σωστη δεν ειναι ομως εις το επανειδειν?

      • Vlachopoulos avatar
        Vlachopoulos @ zonitis 04/09/2009 20:54:40

        Επανιδείν

  9. Στελιος avatar
    Στελιος 04/09/2009 16:21:09

    Πεφτω απο τα συννεφα

  10. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 04/09/2009 16:22:35

    Αχ, με πρόλαβε ο Σάββας ενώ το έγραφα γμτμ.

  11. sawas avatar
    sawas 04/09/2009 16:26:16

    εδώ η απόφαση του ανωτατου συνταγματικού δικαστηρίου της γερμανίας

    http://www.bundesverfassungsgericht.de/entscheidungen/rk20090903_2bvr182609.html

  12. leon avatar
    leon 04/09/2009 16:26:48

    Ψηφισε τωρα Πασοκ - ΝΔ...
    Ξανα...
    Σου πηραν τα λεφτα...
    Δωστους και τα σωβρακα...

  13. Apostolopoulos avatar
    Apostolopoulos 04/09/2009 16:41:12

    Η ανάθεση της υπόθεσης αυτής σε ένα μόνο και άπειρο ανακριτή χωρίς ουσιαστική βοήθεια από πουθενά προδίκαζε το αποτέλεσμα....
    Υπεύθυνη για το απερίγραπτο φιάσκο είναι η Διοίκηση της Ελληνικής Δικαιοσύνης που ενορχήστρωσε τις εξελίξεις σύμφωνα με τα κελεύματα των πολιτικών του ΠΑΣΟΚ & της ΝΔ.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/09/2009 16:53:46

    Κομψότατο, μπράβο κε Λυκουρέζο. Και σε 45 μέρες δεν θα το θυμάται κανείς. Μόνο ο εγώ όταν βλέπω την λέξη στα φανάρια. Μην σας πω ότι θα αλλάξουν και ελληνική μπράντα.

  15. sirxar avatar
    sirxar 04/09/2009 17:00:39

    Ναναι καλα οι ανθρωποι μας γλυτωσαν απο μαλιοτραβηγματα μεχρι και κολ....χτυπηματα
    Ανασανε οι αγια οικογενεια ο ΓΑΠ Αλεκα και ολο το κακο συναπατημα
    Αυτος που βγηκε χαμενως ειναι ο Μισελ.
    Ας ειναι καλα ο ανθρωπος και να το γλενταει Τοσες ευχες περνη απο καθε μανουλα μηχανοβιο που επεβαλε το κρανος 350 ευρω και το φορανε ολοι και εχει σωσοι τοσες ψυχουλες.

  16. Factorx avatar
    Factorx 04/09/2009 18:06:19

    Βαρύτατες ευθύνες στην κυβέρνηση για «συσκότιση της υπόθεσης Siemens» καταλόγισε το μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Ντίνος Ρόβλιας μετά και από την απόφαση αναστολής της έκδοσης Χριστοφοράκου από το Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας.

    «Η κυβέρνηση της Ν.Δ. δεν ήθελε την αλήθεια. Αρνήθηκε επανειλημμένα τις προτάσεις του Γιώργου Παπανδρέου για την διερεύνηση της υπόθεσης. Η Ν.Δ. είναι αυτή που μεθόδευσε και ολοκλήρωσε με τους ανθρώπους της την συσκότιση της υπόθεσης SIEMENS. Μια κρίσιμη φάση αυτής της μεθόδευσης είχε να κάνει με τις κινήσεις του κ. Χριστοφοράκου», δήλωσε χαρακτηριστικά.

    Πρόσθεσε επίσης ότι «οι ευθύνες είναι βαρύτατες σε πολιτικό - και όχι μόνο – επίπεδο» και σημείωσε ότι «ο Ελληνικός λαός απαιτεί να μάθει την αλήθεια».

    «Απαιτεί επίσης, θεσμικές αλλαγές για να μην επαναληφθούν τέτοιου είδους σκάνδαλα στο μέλλον. Περιμένει πρωτοβουλίες από μια νέα κυβέρνηση. Την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ», κατέληξε.

  17. Factorx avatar
    Factorx 04/09/2009 18:06:48

    ΝΔ: Το ΠΑΣΟΚ πανηγυρίζει για την αναστολή έκδοσης Μ. Χριστοφοράκου
    «Προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι το ΠΑΣΟΚ πανηγυρίζει για την αναστολή της απόφασης παράδοσης του Μ. Χριστοφοράκου στην Ελλάδα» τονίζει ο υπουργός Δικαιοσύνης Νίκος Δένδιας, απαντώντας στις δηλώσεις του μέλους του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Ντίνου Ρόβλια περί βαρύτατων ευθυνών της κυβέρνησης για «συσκότιση της υπόθεσης Siemens» [Βλέπε άρθρο] .

    Ο κ. Δένδιας επιτίθεται στο ΠΑΣΟΚ, υπογραμμίζοντας πως «γίνεται φανερό από την αποκαλυπτόμενη “χαρά” ποιος φοβάται την παράδοσή του στη χώρα μας και ποιος την επεδίωξε μέχρι σήμερα και θα συνεχίσει να την επιδιώκει».

    Σε ό,τι αφορά τα περί «κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ», ο υπουργός Δικαιοσύνης επεσήμανε πως «ο αρμόδιος που θα διαψεύσει τις προσδοκίες της αξιωματικής αντιπολίτευσης και την βουλιμία της για την εξουσία είναι ο ελληνικός λαός».

    • ε ρε γλεντια avatar
      ε ρε γλεντια @ Factorx 04/09/2009 18:30:20

      Σε ποιόν να δώσουμε το όσκαρ ερμηνείας;

  18. kwstas avatar
    kwstas 04/09/2009 18:39:20

    χαλαρα παιδια μην βλεπετε παντου φαντασματα.τα αδικηματα τα θεωρησαν οτι παραγραφηκαν.δεν εφτανε απλα η κληση οταν τον καλεσαν σαν μαρτυρα.απλα λενε οτι εαν ηταν κατηγορουμενος θα επρεπε να παρουσιασθει με δικηγορο να εχει γνωση τησ δικογραφιας κλπ.κανει κρα το στησιμο με τον ζαγοριανο εκτελεστη ε...εγς γουσταρω ζαγοραιο ειναι πολυ καλυτερος εκτελεστης

  19. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/09/2009 18:40:33

    Τα είπανε όλα οι φίλοι ¨ sirxar¨ , ¨ Σπύρος¨ και ¨ ΚΡΙΤΙΚΟΣ¨ και αφορά όλη την Γερμανό-τσολιάδικη ¨ελληνική¨ Δεξιά και κοινοβουλευτική ¨Αριστερά¨…

    Ακριβώς σε αυτό τον χώρο είχα σχολιάσει σχετικά με την πιθανότητα ουσιαστικών αποκαλύψεων και την ¨προοπτική¨ ποινικών διώξεων σε πραγματικούς ενόχους στην ¨υπόθεση ζήμενς¨ .

    Είχα τότε τονίσει ότι το ¨4ο Ράιχ ¨ δεν πρόκειται θυσιάσει την νέα και πανίσχυρη ¨5η Φάλαγγα του¨ στην Ελλάδα , θα αποφύγει να αναδειχθεί στην επιφάνεια η Νέο-αποικιακή του πολιτικό-οικονομική του δραστηριότητα στην μεταπολεμική Ελλάδα , μια πολιτική που ξεπερνά τους στόχους του ¨3ου Ράιχ .

    Οι στόχοι του Γερμανικού πολιτικό-οικονομικό-στρατιωτικού ιμπεριαλισμού προωθούνται στην Ελλάδα με δύο ¨άξονες¨

    1. Το Γερμανικό πολιτικό-οικονομικό σύμπλεγμα ( την επίσημη κρατική πολιτική με αναλλοίωτους γεωστρατηγικούς στόχους από την εποχή του Μπίσμαρκ-Κάϊζερ-Χίτλερ μέχρι και σήμερα ) .

    2. Με τους ¨Γερμανούς ¨multi-cultι¨ καθηγητές και ¨Anitfa¨ ( που ζητούν την¨ κατάργηση των συνόρων¨ , την ¨αναγνώριση όλων των γλωσσικών, θρησκευτικών και εθνικών μειονοτήτων στην Ευρώπη , με ιδιαίτερη προτίμηση στα Βαλκάνια . Στόχοι που συμπίπτουν με τους στόχους του Γερμανικού ιμπεριαλισμού για την διάλυση-δορυφοροποίηση των μικρών κρατικών οντοτήτων στην Ευρώπη , την δημιουργία της ¨Ευρώπης των Περιφερειών και της Διασυνοριακής Συνεργασίας ¨ με μια ευρωπαϊκή-γερμανική κεντρική τράπεζα , μια ευρωπαϊκή-γερμανική αστυνομία και ένα ευρωπαϊκό-γερμανικό στρατό ).

    Σε ότι αφορά την σημερινή εξέλιξη , αναδημοσιεύω την ¨προφητική¨ τοποθέτηση μου στο ¨Antinews¨ στις 5/2/2008 :


    • ΝΤΑΝΤΟΝ Says:
    February 5th, 2008 at 3:21 am

    ΤΟ 4ο ΡΑΪΧ ΛΑΔΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 3ο !

    Η νέα 5η Φάλαγγα του 4ου Ράιχ ( Γερμανική ¨Ε.Ε.¨ ) στο ΠΑΣΟΚ και τη Ν.Δ. είναι πιο επικίνδυνη από τους νοσταλγούς καραγκιόζηδες της Χρυσής Αυγής…

    Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΞΕΥΤΕΛΙΣΕΙ TO ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ !

    - ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 1959-1960 ΟΤΑΝ ΈΔΩΣΕ ( ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΥΠΕΞ ) ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ¨SPIEGEL¨ ΚΑΙ ΤΗΝ ¨HAMBURGER ECHO ¨ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ¨ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕΡΤΕΝ¨ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ¨ΕΘΝΑΡΧΗ¨ Κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ

    – ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΛΑΔΩΜΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ¨ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ¨ ΣΤΟΝ ΟΤΕ…ΊΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ…

    ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΠΩΣ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ¨ΑΤΟΥ¨ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ

    – ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙ 60 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΩΝ ΝΑΖΙ
    Κ Α Ι ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ¨ΕΘΝΑΡΧΗ¨ Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ (1959- ΣΕ ΚΡΥΦΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΥΠΕΞ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΤΟΥ Κ.Κ. ΣΤΗ ΒΟΝΝΗ ) ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΠΟΛΕΜΙΚΏΝ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΟ Γ΄ ΡΑΪΧ …( ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΕΝΙΧΡΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ 80-90 Δ Ι Σ ΔΟΛΑΡΙΑ …)

    - ΟΠΩΣ ΕΝΗΡΓΗΣΕ ΤΟ 1993-94 ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ- Α Ι Φ Ν Ι Δ Ι Α -ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ Κ.ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ-ΧΕΛΜΟΥΤ ΚΟΛ- ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ-ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΙΝΤΡΑΚΟΜ ΤΟΥ Σ.ΚΟΚΚΑΛΗ ( ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ¨ΡΟΚΟ¨ ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΣΤΑΣΙ ) ΣΑΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΕΛΘΕΙ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩΜΕΝΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ…ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΠΩΣ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΤΗ ΜΗ-ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΩΝ …

    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ 5η ΦΑΛΑΓΓΑ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ( ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗ Ν.Δ. ).

    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ Β. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ¨ΑΝΤΙΧΟΥΝΤΙΚΟΣ ¨ Κ. ΤΣΑΤΣΟΣ…

    ΕΑΝ ΔΙΑΨΕΥΣΤΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ- ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ¨MEA CULPA¨

    “DANTON”

    http://www.antinews.gr/?p=943

    http://www.antinews.gr/?p=2329#comments

  20. kwstas avatar
    kwstas 04/09/2009 19:22:17

    δηλαδη ο ζαγοριανος ενηργησε κατοπιν διαταγων των γερμανων?η των εδω τοποτηρητων?λεσ..........?

  21. Vlachopoulos avatar
    Vlachopoulos 04/09/2009 21:50:33

    o DANTON ΕΧΕΙ ΔΙΚΗΟ, ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΈΜΕ.......

  22. ατακτος avatar